Werkloze mannen hebben vaak moeite met hun 'vrije tijd' AUTOBIOGRAFIE Amerikaanse vinding Ellipsband helpt zuinig te rijden Investeringsslapte kostte 300.000 arbeidsplaatsen Daihatsu komt met driecilinder Kaart voor wintersporters Kenteken in autoruit middel tegen diefstal Ministerie brengt rapport uit: Vrijkomen damp leidt tot sluiting van schoolgebouw Plan: 'raadslieden' voor patiënten Drs. H. M. Franssen tijdelijk burgemeester gemeente Smilde Kistruzie beslecht DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet P 6 - H 11 - S 15 De grootste Amerikaanse bandenfabriek Goodyear heeft een band met bolle wangen geconstrueerd, die een besparing van drie tot zes procent op het benzineverbruik van auto's mogelijk maakt. De band is een verdere ontwikkeling van de radiaalband, welke vergeleken met vroegere diagonaalbanden ook al in be langrijke mate tot zuinigheid met benzine bijdroeg. De Amerikaanse automobielindus trie, die van overheidswege gesteld is voor van jaar tot jaar zwaardere op gaven om zuiniger wagens te bou wen. verlangt "an alle leveranciers van onderdelen en materialen zo gunstig mogelijke produkteigen- schappen om aan die opgaven te voldoen. Met de nieuwe modeljaar- gang 1978 is in één op de vier Ameri kaanse auto's al een ruimtebespa- rend reservewiel aangebracht. Dit is voorzien van lichtgewicht banden, die een korte levensduur hebben en alleen in aanmerking komen om bij bandenpech naar de eerstvolgende serviceplaats te rijden. Maar ook de vier banden om de wielen moeten volgens de autofa- brieken zo licht mogelijk zijn, zonder afbreuk te doen aan de vitale rijei- genschappen van veiligheid en com fort. De Amerikaanse rubbercon cerns Firestone, Goodrich, Good year en Uniroyal hebben daarvoor elk nieuwe ontwerpen in studie. Eén van de meest voor de hand lig gende mogelijkheden om, afgezien van het bandengewicht, door middel van de band bij te dragen tot een lager benzineverbruik is de band hard oppompen. Hoe harder een band wordt opgepompt, hoe minder rolweerstand dat oplevert: men zou om dezelfde reden ook extra dunne banden kunnen monteren. De motor moet namelijk met zijn brandstof behalve overbrengingsweerstanden twee factoren overwinnen: de lucht en de rolweerstand. Maar te hard opgepompte banden geven evenals te dunne banden min- Het Japanse automerk Daihatsu, dat dit jaar reeds op de Personenau- to-RAI in februari verscheen en ko mend voorjaar in Nederland ge ïmporteerd zal worden, is deze week, op de Tokio Motorshow verschenen met een compacte auto, die als bij zonderheid een driecilinder motor heeft. Het nieuwe Daihatsu-model Charade is een voorwielaandrijver van nog geen 3,50 meter lengte, maar niettemin met vier zijportie ren en een achterklep als „vijfde deur". Dat de motor een driecilinder is. mag zeer uitzonderlijk worden geacht, omdat het hier om een nor male viertaktmotor gaat. In het ver leden brachten merken als DKW en Saab driecilinder tweetaktmotoren uit, die constructief gemakkelijker te realiseren zijn. Om ondanks het „ontbreken van de vierde cilinder" een goede motorloop te waarborgen, heeft Daihatsu naar het voorbeeld van Mitsubishi gebruik gemaatk van balansassen. De motor, die 900 cc inhoud heeft en 55 DIN-pk vermo gen levert, zou zeer zuinig zijn. De prijs van de Daihatsu Charade zal volgend jaar nog geen twaalfdui zend gulden bedragen. Siccode Jong der greep op de weg en bovendien is een band onder hoge druk zeer on comfortabel. Verder zijn radiaalban- den juist om de levensduur van het rubber en karkas te verlengen afge stemd op lage druk: doorgaans tot twee atmosfeer. Nu heeft Goodyear het met de nieu we Elliptic-band zo genoemd van wege de ellipsvorm mogelijk ge maakt de druk met 0.6 tot 0.9 atmos feer te verhogen, zonder afbreuk te doen aan de normale rijeigenschap- pen van een radiaalband. Dat er bij na anderhalf keer zoveel luchtdruk in gepompt mag worden, scheelt bij een snelheid van 80 km per uur drie tot vier procent in het benzinever bruik en bij 50 km per uur stads- ritten dus zes procent. Dit is geme ten tijdens een officiële presentatie van Goodyear, ten overstaan van de Amerikaanse Auto Club USAC. De vergelijking wordt dan gemaakt met radiaalbanden, want met de Amerikaanse diagonaalband scheelt het in verbruik dertien procent. De radiaalband, door de bandenfabri kanten in de Verenigde Staten gein- troduceerd onder druk van concur rentie van de Franse Michelin, is sinds dit jaar aan de winnende hand: meer dan de helft dan de Ameri kaanse auto's rijdt nu op radiaal banden. Tijdens de oliecrisis heeft Michelin kunnen aantonen, dat zijn banden met staalgordels een besparing op het benzineverbruik van rond tien procent opleverden. De Franse fa briek, die nu tevens twee produktie- bedrijven in Amerika heeft, kreeg toestemming dit feit in advertenties te gebruiken. Wielen Een probleem, dat Michelin ook met de voor superieure rijeigenschappen ontworpen lage TRX-band in Euro pa heeft en dat eveneens voor hoge- drukbanden blijkt te gelden, is dat hiervoor speciale wielen vereist zijn. De autofabrikanten moeten bereid zijn om dergelijke wielen te monte ren, anders maakt noch de Michelin TRX noch de Goodyear Elliptic een schijn van kans. In Europa bieden Fiat en Ford nu echter de speciale Michelin-band tegen bijbetaling aan. Goodyear heeft de verwachting uit gesproken, dat binnen een jaar bij de introductie van de 1979-modellen door de Amerikaanse auto-industrie ook de Elliptic-band voor „eerste montage" geleverd zal worden. Een bijkomstig voordeel van deze band is, aldus Goodyear, dat er meer mo gelijkheden met het profiel voor het loopvlak zijn, zodat met name de grip op nat wegdek kan worden ver beterd, zonder concessies te doen aan de levensduur van dat profiel. De Elliptic-band heeft een stalen gordel en zou met een nieuwe textiel- vezel van Du Pont de Nemours het volgens Du Pont vijf keer zo sterke Kevlar een nog gunstiger rolweer stand krijgen en nog comfortabeler worden. Maar omtrent de toepassing van dit materiaal doet geen van de Amerikaanse bandenfabrieken ver der mededelingen. Links de normale radiaalband, rechts de benzinebesparende Good year Elliptic, die om iets grotere en speciale velgen vraagt. Een kaart, die wintersporters zal aanspreken. De Duitse autoclub ADAC, die zich ergert aan de sterke verschillen tussen de benzineprijzen in de Duitse bondsrepubliek, heeft de pompstations geklassificeerd. Dit is in kaart gebracht met zwarte driehoekjes voor pompen met 97 pfennig per liter super of een hogere prijs, zwarte rondjes voor prijzen tussen 94 en 97 pfennig en open Door het kentekennummer van de auto onuitwisbaar op de ruiten aan te brengen, worden auto's minder aantrekkelijk voor dieven. Dat is het principe van een vinding, die zeefdrukker G. J. van der Veen te IJmuiden deed. Hij kreeg daarmee zeer positieve reacties van ANWB, Consumentenbond, politie-autori- teiten en de Rijksdienst voor het. Wegverkeer. Ondanks de invoering van het ken tekenbewijs Deel III, dat achter de voorruit geplakt wordt, worden jaar lijks in Nederland meer dan tiendui zend auto's gestolen. De dieven ver vangen meestal de nummerplaten en vervalsen het „derde deel", wan neer ze de auto verkopen in binnen- of buitenland. Vaak treft de politie ook auto's zonder nummerplaten aan, waarvan het moeilijk is de eige naar te achterhalen. In deze geval len kan het op de ruiten zichtbare kenteken de plannen van de dieven doorkruisen of is het bij joyriding mogelijk de auto weer snel terug te bezorgen bij de in de kentekenregis tratie opgenomen eigenaar. Het aloude zeefdruksysteem met een speciale etspasta, die in de ruit doordringt, maakt het mogelijk het kentekennummer klein in alle rui ten aan te brengen: men mag im- driehoekjes voor prijzen beneden 94 pfennig. Verder zijn de dertig genummerde afslagen van de autobanen opgenomen om nog voordeliger uit te zijn: vlak bij die afslagen zijn namelijk de goedkoopste tankstations te vinden. In het alge meen geldt dat benzine uit pompen langs de autobanen duurder is dan bij stations langs ge wone Duitse wegen. Het „brandmerken" van de ruit, middels een zeefdrukprocédé: een Nederlandse vinding tegen autodiefstal. mers gevoeglijk aannemen, dat die ven niet alle ruiten van een auto willen vervangen, omdat ze daarmee al bij de glasleverancier in de gaten lopen. De heer Van der Veen heeft zijn vinding overgebracht naar de onder neming Pre-Sec in Blaricum en in Amerika is te Houston een bedrijf onder de naam Pre-Sec gevestigd om het systeem daar aan de man te brengen. Het werkt zeer eenvoudig. Men besteld op zijn kentekennum mer een in een plastic raam gevat stukje nylon, dat behandeld is met Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In 1970 bedroeg het totaal van alle investerin gen 17 procent van het nationaal inkomen, in 1976 was het door structurele en conjuncturele oorzaken gedaald tot 12 pro cent. Door dit teruglopen van de „investeringsquote" zijn zo'n 300.000 arbeidsplaatsen minder ontstaan dan bij een ongewijzig de investeringsbereidheid het geval zou zijn geweest. Dr J. R M. van den Brink, lid van de raad van bestuur van de AMRO Bank hield deze berekening voor aan een gehoor, bestaande uit leden van de Economische Faculteitsver eniging Rotterdam. Oorzaak van deze teleurstellende ontwikkeling is, aldus de topbankier, de zeer sterke toeneming van de economische risi co's in Nederland. Die maakt dat de ondernemer de verantwoordelijk heid voor nieuwe investeringen in steeds minder gevallen kan aanvaar den. Nederland is er onvoldoende op uit gqweest. meende dr Van den Brink om een tegenwicht te vormen tegen de vooral na 1973 snel toegeno men economische risico's. „Eerder werd een beleid gevoerd dat het on dernemen in Nederland extra be moeilijkte." Volgens Van den Brink is de situatie internationaal gezien thans zo dat ons land aan de kop, of minstens aan de kant staat van hen die de zwaar ste lasten op hun bedrijfsleven leg gen. In dit verband noemde hij za ken als de arbeidsinkomensquoten, de belastingdruk, de hoogte van de sociale premies, het minimumloon, ziektecijfers, energieprijzen voor de industrie, etc. Oorzaak van dit alles is naar de Bezinning mening van de AMRO-bestuurder het onvoldoende onderkennen van de eigen karakteristiek van de post- kapitalistlsche markteconomie. Vooral in de wereld van de politiek en de vakbeweging zou dit gebrek aan inzicht optreden. De huidige hardnekkige werkloosheid wordt dan ook niet veroorzaakt door ons economisch mengstelsel maar door dat onvoldoende onderkennen, be toogde dr. Van den Brink. Ons mengstelsel is steeds stroever en on bevredigender gaan functioneren en de hardnekkige structuur)- werkloosheid is naar verhouding dan ook veel groter dan bijvoorbeeld in de Bondsrepubliek. Verwijzend naar zijn 35 jaar geleden verschenen dissertatie „Maatschap pijstructuur en werkgelegenheid" stelde de heer Van den Brink vast dat de remedie voor de zeer ernstige structuurwerkloosheid andermaal gezocht moet worden in bezinning op de maatschappijstructuur. Het grote probleem hierbij zal zijn hoe de maatschappij kan worden veran- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Mannen die werkloos worden of met pensioen gaan weten doorgaans hun „vrije tijd" maar moeilijk te beste den. Door hun eenzijdige opvoeding tot kostwinner zijn ze bij verlies van hun arbeidsplaats veel kwetsbaarder dan vrouwen, die hun beroepsarbeid veel meer combineren met de zorg voor huishouding en gezin. Als zij werkloos worden kunnen ze daar veel gemakkelijker op terugvallen. een filmemulsie, waarin het num mer blijft uitgespaard. Hier wordt volgens de zeefdrukmethode op de ruit een etspasta overheen ge smeerd, men verwijdert het „zeefje" en na een minuut wordt met een natte doek de opgedroogde pasta weggeveegd. Het kentekennummer staat dan in de ruit. Dit kan op alle ruiten herhaald worden. Het „tatoeëren" van de ruiten kost 37,50 gulden. Inlichtingen verstrekt Pre-Sec, Postbus 22 te Blaricum. derd in de richting van meer ruimte voor het dragen van zelfverantwoor delijkheid. Die ruimte dient voldoen de te zijn om de economische onder bouw van onze welvaartstaat, de markteconomie, weer bevredigend te laten functioneren. „Nederland zal moeten begrijpen dat de econo mische onderbouw de sociale en cul turele bovenbouw moet dragen. Om een maatschappij te kunnen bouwen waarmee zoveel mogelijk Nederlan ders op de langere duur vrede kun nen hebben zal men de levenswetten van de markteconomie weer moeten eerbiedigen. In een land als Neder land is het namelijk niet mogelijk de markteconomie door een wezenlijk ander stelsel te vervangen zonder een drastische verlaging van de le vensstandaard." zei Van den Brink. Een en ander blijkt uit het rapport „een wijk tijd", dat het Sociaal Cul tureel Planbureau van het ministerie van CRM gisteren heeft uitgebracht. Dit rapport geeft een overzicht van hoe in een bepaalde week van okto ber 1975 verschillende categorieën Nederlanders hun tijd indeelden. Niet alleen kunnen werkloze man nen vaak niet met hun vrije tijd omgaan, ze mogen het ook niet altijd zoals ze dat willen, blijkt uit het rapport. In sommige gevallen staat de werkloosheidsbestrijding daarom de welzijnsbevordering in de weg. Zo mogen werklozen of arbeidsonge schikten zich bijvoorbeeld niet één vaste dag in de week nuttig maken voor een bepaalde vereniging of in stelling. Weliswaar worden er voor hen zo hier en daar recreatieve en educatieve voorzieningen gescha pen, maar het onderzoek wijst uit dat ze nou juist daar weinig behoefte aan hebben. Wel werken mannen Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT Het gebouw van het woonwagencentrum Vinkenslag in Maastricht is gisteren door het bestuur om gezondheidsredenen ge sloten. Ooizaak was prikkelende formaldehydedamp uit de in het ge bouw toegepaste spaanplaat. In het gebouw is een school voor 90 kinderen gevestigd, voor wie nog geen oplossing is gevonden. De acht staffunctionarissen van het cen trum zullen hun werkzaamheden waarschijnlijk in woonwagens voortzetten. Formaldehyde is een van de be standdelen van de kunsthars waar mee de vezels van sommige soorten spaanplaat aan elkaar gekit worden. Met deze platen is in de bouw al lang op grote schaal gewerkt. Incidenteel zijn er de laatste tijd meer klachten geweest over vrijkomen van formal- dehyderesten. Voor de chemische industrie geldt een maximaal toege laten concentratie van 3 milligram per kubieke meter lucht bij bloot stelling gedurende acht uur per dag. Voor mensen met ademhalings klachten en voor kinderen kan dat nog te veel zijn. UTRECHT (ANP) Bestudeerd wordt of er in psychiatrische institu ten „raadslieden" moeten worden aangesteld die patiënten met raad en daad zouden kunnen bijstaan. De raadslieden zouden kunnen helpen bij het aanhangig maken van klach ten bij instanties buiten de instel ling en ze zouden ook kunnen be middelen binnen de instelling. Ook zouden ze de patiënten kunnen hel pen bij het oplossen van problemen en conflicten als echtscheiding, be houd van eigen huisvesting en der gelijke. Voorzitter J. L. van Hasselt van de sectie psychiatrische instituten van de nationale ziekenhuisraad zei in Utrecht op de ledenvergadering van de sectie dat ook bekeken wordt of de patiëntenraden binnen de Insti tuten een grotere rol kunnen spelen. Van een onzer verslaggevers SMILDE Drs. H. M. Franssen te Assen oud-lid van de Tweede Ka mer voor de PvdA wordt waarne mend burgemeester van Smilde. De huidige burgemeester, de heer P. de Noord, is per 16 november benoemd tot burgemeester van Beilen. Het werk In Smilde, met name door de problematiek rond de Zuidmolukse gemeenschap in Bovensmllde. werd te veelomvattend voor de twee wet houders. Volgens de heer Franssen Is er in het gesprek over zijn tijdelij ke benoeming (waarschijnlijk drie vier maanden) niet speciaal over de Zuidmolukse problematiek gespro ken „Ik zal er natuurlijk wel mee te maken krijgen, maar ik ben er niet speciaal mee belast. Het is de bedoe ling dat ik gewoon burgemeester ben in alle zaken gedurende die paar maanden." ZIJPE Het vijfjarige meisje C. van den Berg uit het Noordholland se Zijpe is bij een verkeersongeluk bij het ouderlijke huis om het leven gekomen Zij fietste vanaf het woon erf de weg op en werd door een auto gegrepen zonder „werk" veel mee in de huls houding. Meer vrije tijd Uit het rapport blijkt ook dat de werkende man in Nederland in de loop der jaren wat meer vrije tijd gekregen heeft In 1935 werd name lijk ook een onderzoek naar de tijds indeling van de week gehouden, doch toen alleen onder werkende mannen. Ze bleken toen 55 uur per week te werken tegen 44 uur nu; hun vrije tijd liep op van 41 yur naar 48 uur. Ook zijn ze langer gaan eten en slapen. Vrouwen en mannen die een werk kring buitenshuis hebben gaan ook in hun vrije tijd meer uit, blijkt uit het onderzoek. Huisvrouwen heb ben de neiging meer thuis te blijven omdat hun vrije tijd en dus ook hun werk in de huishouding nogal versnipperd Ingedeeld is, zodat er voor uitgaan minder ruimte is. Deze versnippering tussen werk en vrije tijd komt trouwens zowel bij mannen als bij vrouwen zonder be roep voor. Uit het rapport blijkt dat 'vrije tijd' pas betekenis heeft indien er een vaste, een afgeronde dagtaak tegenover staat. Voor de meeste mensen zonder beroep, vooral de mannen, zien de meeste dagen er daarom hetzelfde uit. In de tijdsbes teding ontbreekt het afwisselende en vaak verkwikkende ritme van weekend en werkweek. Aan prak tisch aüe bezigheden die ze met wer kenden gemeen hebben besteden de mensen zonder beroep veel meer tijd. Dit geldt met name voor televi sie kijken, radio luisteren, lezen en dingen aan het huis doen. Doordat werkende gehuwde vrou wen nog steeds veel meer in de huis houding doen dan werkende man nen houden ze daardoor per week veertien uur minder vrije tijd over dan deze laatsten. Langslapers Uit de cijfers van het onderzoek blijkt verder dat studenten en scho lieren het meeste slapen in een week, namelijk 64 uur. werkende mannen het minst (55 uur). Gepensi oneerde mannen eten het langst (12 uur per week) en alleenstaanden het korst (7,8 uur). Aan kranten, tijd schriften en boeken worden de meeste uren besteed door gepensio neerde mannen (8,3 uur), ze worden hierin op de voet gevolgd door de alleenstaanden met 8,2 uur per week. Aan politieke, godsdienstige en verenigingsactiviteiten doen alle groepen ongeveer in gelijke mate. Gemiddeld besteedt de Nederlander daar 2,2 uur per week aan. LEEUWARDEN (ANP) - Door zich in het raadhuis van Bols- ward te laten insluiten, heeft een ambtenaar van de provin ciale griffie uit Leeuwarden kans gezien een met ijzer be slagen geldkist, die eerder door inwoners van Bolsward uit het provinciehuis in Leeuwarden 'ontvoerd' was. weer naar zijn oorspronkelijk standplaats, het provinciehuis, terug te doen brengen. De kist. waarop als wapen een dubbele adelaar staat, stond sinds jaar en dag in het provin ciehuis te Leeuwarden, tot ver driet van de Bolswarders. die beweerden dat de kist hun ei gendom was. Op een klaarlich te dag in juni wisten de Bols warders de kist. die in de hal van het provinciehuis stond, te bemachtigen en als 'buit' te vervoeren. De kist kreeg een plaats in de hal van hun stad huis en werd daar (men was er kennelijk op alles verdacht) met zware tegels en stenen ge vuld en aan een ijzeren ketting gelegd. Op het provinciehuis in Leeuwarden zat men echter niet stil: na de raadsvergade ring van dinsdagavond in Bols ward wist een van de provinci ale ambtenaren zich in het ge bouw in te laten sluiten en om twee uur 's nachts opende hij de deur Dank zij de aanwezig heid van hulpkrachten werd de kist uit het gebouw gehaald en met een auto van het pro vinciaal elektriciteitsbedrijf naar Leeuwarden vervoerd, waar hij sinds gisteren weer op zijn plaats staat. De „ontvoer ders" hebben 's nachts de bur gemeester van Bolsward ge meld dat de deur van het raad huis open stond en hij heeft de zaak sportief opgenomen De kwestie lijkt hiermee wel van de baan want in Bolsward had men inmiddels al ontdekt dat de dubbele adelaar op de kist toch niet het échte wapen van Bolsward was

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11