Amerika treedt uit ILO Afrika hamstert olie Lord Carver had net zo goed thuis kunnen blijven Kompels willen volle pond Hoog overleg in Algiers over Frans dreigement VN moeten hulp aan Palestijnen beperken Carter wijk voor druk van arbeid en kapitaal Verslaving bij baby's Allerheiligen in Italië Britse mijnwerkers verwerpen regeringsvoorstel Egypte houdt PLO- verklaring tegen Krakers vragen lidmaatschap VN Economische boycot weer van de baan Van der Stoel ,niet gelukkig' Noch blank noch zwart Rhodesië lust Britse onderhandelaar WOENSDAG 2 NOVEMBER'977 BUITENLAND Trouw/Kwartet WASHINGTON (Jeuter, UPI) De Amerikaanse president Carter heeft gisteen meegedeeld dat de Verenigde Staten zich met ingang van instaande zaterdag terugtrekken uit de Inter nationale Arbei<sorganisatie, een orgaan van de Verenigde Naties dat zich wet voor verbetering van de werkomstandighe den en de leven^tandaard van de werknemers in de hele wereld. Het besluit van c? Amerikaanse re gering is genomn nadat er in de afgelopen jaren regelmatig kritiek was gekomen O' wat werd genoemd het pro commnistische en anti-Is raëlische karaker van de Internatio nale Arbeidsoganisatie (ILO). Door dit besluit veiverpt de Amerikaanse president de dviezen van zijn voor naamste raa'gevers. Zowel minister van buitenljndse zaken Cyrus Van ce. als veiliheidsadviseur Zbigniew Brzezinski en VN-ambassadeur Young heb>en zich steeds tegen uit treding gebeerd. Het beslat is tot stand gekomen onder stffke invloed van de Ameri kaanse /akljond AFL-CIO en de Amerikianse kamer van koophan del die rich steeds hebben gekeerd tegen pgingen van communistische landenen landen uit de derde wereld om df organisatie te verpolitieken. Cartes voorganger, Gerald Ford, zei twee jaar geleden dat de Verenigde Statm zich uit de ILO zouden terug trekken als er geen wezenlijke veran- deriigen zouden worden aange bracht in de praktijken van de orga- msitie. Vertogen dat de Verenigde SUten meer invloed zouden kunnen ui;oefenen op de ontwikkelingen in dr ILO door lid te blijven, onder neer afgestoken door minister Van ce. hadden echter niet het beoogde effect. Volkenbond De Internationale Arbeidsorganisa tie werd in 1919 opgericht en is de nog enig overgebleven organisatie van de in dat jaar opgerichte Vol kenbond, de vooroorlogse pendant van de huidige Verenigde Naties. Doel van deze organisatie is het ver beteren van de sociale omstandighe den van de arbeiders. Momenteel wordt veel aandacht besteed aan beroepsopleidingen en de opleiding van vakbondsleiders uit de derde wereld. Het kenmerkende van de ILO is dat op wereldniveau verte genwoordigers van werkgevers werknemers en regeringen samenge bracht worden. De Verenigde Staten zijn vanaf 1934 lid geweest van de ILO. De ergernis over de praktijken van de ILO in de Verenigde Staten dateert uit de jaren zestig, toen de organisatie zich steeds meer met politieke kwesties ging bemoeien. De boot was goed aan toen de ILO in 1974 Israël veroordeelde wegens schending van de rechten van Ara bische arbeiders en toelating van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO ais waarnemer bij de organi satie. De Verenigde Staten droegen tot dusver een kwart bij van de totale begroting van de ILO. De organisa tie heeft al aangekondigd dat de besnoeiingen zullen worden gedaan in het programma van de organisa tie. Overigens zal men proberen het aantal ontslagen tot een minimum te beperken. Maximaal 150 van de 2800 personeelsleden zullen moeten afvloeien, voor het merendeel via natuurlijk verloop. GENEVE (Reuter. UPI) Jaarlijks worden in de Ameri kaanse stad New York duizend baby's geboren die al bij hun geboorte verslaafd zijn aan heroïne, omdat hun moeders verslaafd zijn. Dit staat in een verslag van het bureau voor drugsmisbruik en drugsbe strijding van de Verenigde Na ties (UNFDAC) dat gisteren in Genéve werd gepubliceerd. Een verslaafde heeft in de Ver enigde Staten 50.000 gulden per jaar nodig om aan de voor hem noodzakelijke heroïne te kunnen komen. Volgens het rapport wordt de helft van het aantal straatovervallen en 35 procent van de diefstallen in de Verenigde Staten gepleegd door mensen die aan drugs ver slaafd zijn. Het aantal ver slaafden aan drugs wordt g' schat op 620.000 in de Vereng de Staten. 100.000 in Fraik- rijk. 40.000 in West-Duitslrid en 15.000 in Nederland, varwie de helft in Amsterdam, aar lij ks komen in de Verenigde Staten 2000 heroïne-veslaaf- den om. tegen 325 in West- Duitsland en 59 in Fra*krijk. Verzwakking De Amerikaanse vertegenwoordiger bij de ILO. die zijn zetel in Genève heeft, zei gisteren dat de beslissing van de Verenigde Staten zich uit de ILO terug te trekken een moeilijke was geweest, maar dat de huidige geschillen niet onoverkomelijk zijn. De directeur van de ILO, Francis Blanchard, zei te vrezen dat het Amerikaanse uittreden zal leiden tot een verzwakking van de organi satie. „De ILO is een forum voor het versterken van de internationale ge meenschap. Men moet binnen deze gemeenschap strijden en niet daar buiten". aldus Blanchard. ILO-func- tionarissen gaven uiting aan hun vrees dat de Sowjet-Unie nu zal pro beren de sleutelposities in de organi satie in handen te krijgen. Moskou zou op die manier willen proberen veroordelir.gen van schendingen van de mensenrechten in totalitair geregeerde landen te blokkeren. De voorzitter van de Amerikaanse vakbond AFL-CIO George Meany zei gisteren niet verheugd te zijn over het besluit van de Amerikaanse regering, ondanks het feit dat zijn organisatie steeds op uittreding had aangedrongen. Duizenden Romeinen brachten gisteren een bezoek aan de Verano begraafplaats om hun overleden verwanten te eren. Gisteren was het Allerheiligen en vandaag is het Allerzielen, twee dagen die traditioneel besteed worden aan het eren van de overledenen. Het gemeentebestuur van de Italiaanse stad Turijn heeft gisteren bekendgemaakt te zullen zorgen voor bloemen op die graven, waarop verwanten van de overledene niets hebben neergezet. Het communistische gemeentebestuur heeft opdracht gegeven een bos chrysanten neer te zetten op ieder graf waarop op Allerzielen nog geen bloemen gebracht zijn. LONDEJI (Reuter, UPI) De Britse mijnwerkers hebben gisteren een voorstel van de regering verworp-n genoegen te nemen met een loonstijging van tien procent. De Labourregering van premier Callaghan hangt nu een stakingsdreiging boven het hoofd. De gematigde leider van de mijnwer- kersbom. Joe Gormley, verklaarde gisterendat tien procent onvoldoen de is on de problemen in deze be drijfstak op te lossen. De mijnwer kers verwierpen een voorstel van de regerirg om extra uitkeringen boven de geniddelde loonss tij gingen mo gelijk te maken in geval van ver- hoogce produktiviteit met 56 tegen 44 pocent. Een linkse mijnwerkers- 3EIROET (UPI) Egypte heeft de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO ervan weerhouden een politie ke verklaring uit te geven, waarin zij het Amerikaanse beleid ten aanzien van het Midden-Oosten veroordeelt. Dit meldde gisteren een in Qatar verschijnende krant. De PLO had het stuk zondag willen publiceren, maar Egypte heeft de organisatie ertoe overgehaald met publicatie te wachten totdat president Sadat be zoeken zou hebben gebracht aan Iran. Roemenië en Saoedi-Arabië. In de uitgestelde publicatie zou de PLO hebben aangekondigd dat zij niet aan de conferentie van Genève zou deelnemen, tenzij de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zouden overgaan tot volledige steun aan de rechten van het Palestijnse volk er aan de vestiging van een Palestijnse staat. leider uit Yorkshire verklaarde opge togen te zijn over deze uitslag. Hij zei dat de mijnwerkers nu zullen streven naar het volle pond, een verhoging van negentig procent van het salaris. Het Britse kabinet werd gisteren on middellijk op de hoogte gesteld van de stemming onder de mijnwerkers. Overigens zal de regering, die zich tot doel gesteld heeft de loonsverho gingen tot tien pipcent te beperken, nog niet onmiddellijk in actie ko men. Eerst zullen nog een aantal besprekingen plaats vinden tussen de mijnwerkers'en de besturen van de mijnen, voordat de regering bij de besprekingen wordt betrokken. Nu de regeringsvoorstellen verworpen zijn, rust er op de bonden de plicht andere middelen te vinden om de produktiviteit te stimuleren, aldus Derek Ezra, de voorzitter van de Britse kolenraad. Een staking van mijnwerkers in 1974 leidde in Groot Brittannië tot een driedaagse wer kweek en tot de val van de conserva tieve regering. ALGIERS (UPI) Algerije, Libië en de beweging voor een onafhankelij ke staat op het grondgebied van de voormalige Spaanse Sahara, hebben gisteren overleg gevoerd in Algiers. Directe aanleiding voor de bespre king was het Franse dreigement om militair op te treden tegen de strij ders van de onafhankelijkheidsbe weging, het Frente Polisario. Deelnemers aan het overleg waren de Algerijnse president Boumedien- ne. de Libische premier Jalloed en Polisarioleider Mohammed Lamine. Polisario, dat in de Sahara een guer- LONDEN (Reuter) Een groep krakers in Londen heeft een onaf hankelijke republiek gesticht en het lidmaatschap van de Verenigde Naties aangevraagd. De nieuwe staat die „Frestonia" heet. beslaat een oppervlakte van ruim drie hec tare in een zeer verwaarloosde wijk van de Britse hoofdstad die op het punt staat gesaneerd te worden De 120 bewoners van het gebied heb ben allen de naam Bramley aange nomen. Minister van buitenlandse zaken van Frestonia. David Rappa- port-Bramley verklaarde dat het bericht van de uitroeping van een eigen staat ter kennis gebracht was van koningin Elizabeth, de raad van ministers van de Europese Ge meenschap en de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. De uitroeping kwam nadat er eerst een referendum gehouden was onder de bewoners. Voorts zijn er plannen eigen postzegels uit te geven en eigen paspoorten. Een woordvoerder van het bestuur van groot-Londen verklaarde dat de krakers erop uit zijn geen huur meer te betalen. De overheid had de bewoners al 28 dagen respijt gegeven om de gekraakte panden te ontruimen en zich als huurders te laten inschrijven. In een brief aan premier Callaghan heeft David Rappoport laten weten dat even tuele maatregelen beschouwd zul len worden als een inval in een onafhankelijke staat, wat zou lei den tot een crisis met internationa le consequenties rilla voert tegen Marokko en Maure- tanië. heeft de woede van Frankrijk gewekt omdat het waarschijnlijk en kele Franse burgers gevangen houdt. Frankrijk heeft hoge verte genwoordigers naar Algerije en Libië gestuurd om eerst langs diplomatie ke weg de vrijlating van vermoede lijk dertien Fransen te bereiken. Al gerije en Libië steunen beide Polisa rio, en hebben veel invloed op die organisatie. De Libische premier ver oordeelde gisteren de Franse dreige menten om militair in te grijpen. Hij noemde dat „imperialistisch-koloni- alistisch". JOHANNESBURG. NEW YORK (Reuter, UPI) Zuid- Afrika heeft de algelopen maanden grote voorraden olie aangelegd. Dat is vermoedelijk gedaan om voorbereid te zijn op economische sancties waar toe de Verenigde Naties zouen ,kunnen besluiten uit protest •tegen de Zuidafrikaanse ras senpolitiek. De kans dat zo'n economische boy cot er ooit komt is overigens gister nacht aanzienlijk verkleind. In de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties stemden de westerse landen tegen enkele resoluties waarin een verbod op economische samenwer king met Zuid-Afrika was opgeno men. Deze tegenstammen beteken den automatisch dat de resoluties van de baan waren omdat de Vere nigde Staten, Frankrijk en Engeland in de Veiligheidsraad een veto-recht hebben. Een Zuidafrikaanse advo caat in New York zei na afloop van de stemming in de Veiligheidsraad, dat de westerse landen „uit puur eigen belang" hadden gehandeld. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, West-Duitsland en Frankrijk zijn de grootste handelspartners van Zuid- Afrika. Militair Volgens zakenkringen in Johannes burg heeft Zuid-Afrika de afgelopen tijd wel degelijk rekening gehouden met de mogelijkheid van een econo mische boycot. Er is het laatste kwartaal veel meer olie geïmpor teerd dan in de periode daarvoor. Ook heeft Zuid-Afrika de aankoop van militaire goederen versneld. Dat is dan kennelijk een voorzorgsmaat regel voor een eventueel wapen-em bargo. Een duidelijke aanwijzing voor de verhoogde invoer van Zuid- Afrika kwam gisteren van Theunis de Jong, directeur van Zuid-Afrika's centrale bank. De Jong deelde mee dat de betalingsbalans van zijn land vijf opeenvolgende maanden een duidelijke verbetering had laten zien. In het derde kwartaal van dit jaar was daar een ommekeer in geko men. De Jongh schrijft dit laatste hoofdzakelijk toe aan een toename van de import en noemt daarbij met name de invoer van „minerale pro- dukten". Vrees voor economische maatrege len werd gisteren ook uitgesproken door Joep Steyn, secretaris-generaal van het Zuidafrikaanse ministerie voor economische zaken. Hij zei dat zijn land moet proberen minder af hankelijk te worden van de invoer van olie. „Het zou onverantwoord zijn als wij ons niets zouden aantrek ken van het internationale politieke klimaat waarin wij vandaag moeten leven en onze ogen te sluiten voor een olie-embargo tegen Zuid-Afri ka," aldus Steyn. Geen daden De westerse landen, die Zuid-Afrika met zulke economische sancties zou den kunnen treffen, gaven er gister nacht echter blijk van zover nog lang niet te zijn. Het emge waartoe zij in de Veiligheidsraad bereid waren was een algemene veroordeling van de toestand in Zuid-Afrika. Daarin wordt de Zuidafrikaanse regering ook opgeroepen het verbod op ne gentien organisaties die zich tegen de apartheidspolitiek verzetten, op te heffen. Alle voorstellen van Afri kaanse staten om de veroordeling van Zuid-Afrika nu eens te laten DEN HAAG (ANP) De Neder landse regering is ..niet gelukkig" met het feit dat de Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk in de veilig heidsraad van de Verenigde Naties hun veto hebben uitgesproken over verplichte economische en wape nembargo's legen Zuid-Afrika. Dit heeft de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. ..Juist nu was. ook psychologisch, de gelegenheid om doeltreffende maat regelen te nemen." aldus de woord voerder. ..Nederland is beslist niet gelukkig met het afstemmen van een krachtig embargo. Hierdoor is de kans op doeltreffend optreden tegen Zuid-Afrika aanzienlijk verminderd. De Veiligheidsraad tijdens de stemming over resoluties tegen Zuid-Afrika volgen door daden werden verwor pen. Het enige wat er nu nog inzit is een wapen-embargo tegen Zuid-Afri ka. De Verenigde Staten en Groot- Brittannië hebben zich daar al mee akkoord verklaard. Alleen wilden deze landen dat zo n embargo voor lopig voor maar zes maanden Zal gelden Over een resolutie waarin deze tijdslimiet niet voorkomt werd gisteravond nog onderhandeld in New York. BEIROET (Reuter, UPI) De hulporganisatie van de Verenigde Naties UNWRA gaat haar hulp aan thuisloze Palestijnen in het Midden-Oosten beperken in verband met financiële moeilijkhe den. Berichten dat de UNWRA alle voedselhulp zou stopzetten zijn door deze organisatie tegengesproken. De in de Libanese hoofdstad Beiroet verschijnende krant Al-Kifah al-Ara- bi meldde gisteren dat de VN-hulpor- ganisatie voor Palestijnse vluchte lingen met ingang van 1 januari 1978 haar dagelijkse voedselverstrekkin- gen aan meer dan 800.000 mensen zou staken. Met ingang van die da tum zou de UNWRA haar hulp be perken tot medische verzorging en tot hun school- en beroepsopleiding. Een woordvoerder van de hulporga nisatie sprak deze berichten later tegen. Definitieve beslissingen over de beperking van de hulp zijn nog niet genomen Wel zal de hoeveel heid meel die iedere Palestijn maan delijks ontvangt tot de helft worden teruggebracht. Meer dan 830.000 van de 1.7 miljoen Palestijnse vluchtelin gen in Libanon. Syrië. Jordanië en de bezette westelijke oever van de Jor- daan en de Gazastrook werden door de UNWRA van voedsel voorzien De maandelijkse rantsoenen zijn 10 kilo meel (wordt nu vijf kilo). 600 gram suiker. 500 gram rijst en 375 gram bakolie. Een woordvoerder van de UNWRA in Beiroet deelde mee dat men nu al kampt met een tekort van 12 miljoen dollar. Als er niet snel aanvullende steun komt. dan is de kans groot dat de hulpverlening volgend jaar blij vend beperkt zal moeten worden. De secretaris-generaal van de UNWRA Thomas McElhiney. heeft onlangs In een rapport aan de algemene verga dering van de Verenigde Naties laten weten dat de hulporganisatie vol gend jaar 138 miljoen dollar nodig heeft om het huidige voorzieningen niveau te kunnen handhaven De moeilijkheid is echter dan de UN WRA draait op vrijwillige bijdragen van landen die lid zijn van de Vere nigde Naties. Vooral de Libanese burgeroorlog heeft de afgelopen tijd veel gevergd van de organisatie. Ongeveer 30.000 Palestijnen waren gedwongen in Li banon te verhuizen Het hoofdkwar tier van de organisatie moest eerst worden overgeplaatst naar Amman en later naar Wenen Aan schoolge bouwen en andere optrekjes van de organisatie werd door de strijd voor een bedrag van 1.6 miljoen dollar schade aangericht. door Nico IGssendrager De blanke riinderheidsregering lust hem niet en de zwarte nationalisten pruimen he-i niet. Onder dat gesternte is Lord Carver naar Zuidelijk Afrika vertrokkenom te proberen een oplossing te vinden voor Rhodesië Het land dat zich vlgende week precies twaalf jaar geleden losscheurde van Groot- Brittannii en waar de blanken sindsdien proberen de harde werkelijkheid te ontkenner Zoals het er nu uitziet had de Britse bemiddelaar net zo goed thuis kuinen blijven. Lord Ca^er is de man die als 'hoge com- missaru zes maanden lang een overgangs bewind »n Rhodesië zou moeten voeren. Voord>n echter moet hij de Brits-Ameri kaans plannen voor een oplossing in het land lijten aan zwarten en blanken. Dat nu lift een onmogelijke zaak. Vüdesplan ZfZijn opgesteld door de Britse minister v« buitenlandse zaken David Owen en de /nerikaanse vertegenwoordiger bij de eremgde Naties, Andrew Young. Eerder naakten de twee een safari door Afrika om steun te krijgen voor hun ideeën. Wat behelst het vredesplan? overdracht van de macht door de blan ke minderheidsregering. onafhankelijkheid voor Rhodesië in de loop van het volgend jaar, een Brits overgangsbewind (onder Lord Carver» dat verkiezingen voor een onaf hankelijke regering moet voorbereiden; toezicht door de Verenigde Naties en een VN-vredesmacht tijdens de overgangs regering; en een nieuwe grondwet; een ontwikkelingsfonds om de econo mie van Rhodesië weer leven in te blazen De voorstellen gaan verder dan eerdere plannen, maar maken weinig kans van slagen. Kritiek is er om te beginnen op de belangrijke rol die Groot-Brittannië zich Lord Carver zelf heeft toebedeeld. In afwachting van de onafhankelijkheid zal Rhodesie worden bestuurd door een Brit Lord Carver en dat terwijl Londen twaalf jaar lang aan de zijlijn heeft gestaan en de ontwikkelin gen in Rhodesië grotendeels over zich heen heeft laten komen Het blad Africa schreef vorige maand dat het veel beter was geweest de Verenigde Naties in te schakelen. Die gaan nu niet meer doen dan toezicht houden. Daarvoor is inmiddels de Indiase generaal Prem Chand ingehuurd, die gisteren onver wachts naar Mozambique is vertrokken voor een gesprek met president Samora Machel. Prem Chand was samen met Car ver in Salisbury voor overleg. Samenwerken Carver zal als hij zich ooit hoge commissa ris zal mogen noemen moeten samenwer ken met onwillige blanke Rhodesiërs. Hij krijgt een zeer bescheiden staf. Zijn amb tenaren en militairen zullen de huidige horigen van Smith zijn, en duidelijk is waar hun voorkeuren liggen. Bovendien blijft het Rhodesische leger grotendeels overeind. Het is nauwelijks aan te nemen dat soldaten die nu geestdriftig jacht ma ken op guerrillastrijders, ruimhartig zullen meewerken aan de vreedzame overgang naar een meerderheidsbestuur ln Rhode sië. Smith" leger moet worden ontmanteld, willen de vredesvoorstellen enige genade kunnen vinden in de ogen van de zwarte leiders, met uitzondering van één van hen: dominee Ndabaningi 8ithole. De Rhodesi sche militairen willen de guerrillero's uit sluiten, de guerrillo's willen de Rhodesi sche militairen uitsluiten in het nieuwe leger, dus moeten ze samenwerken is zijn cryptische redenering. Verdeeldheid Ook de verdeeldheid binnen het verzet nekt de kans op samenwerking tussen Smith' strijders en zwarte nationalisten. Militair sterk is het Patriottisch Front van Joshua Nkomo en Robert Moegabe, maar hun meer gematigde tegenhanger bis schop Abel Moezorewa piekert er niet over alleen „Front-militairen" het werk te laten opknappen. De meningsverschillen tussen de zwarte leiders staan ook anderzins een oplossing in de weg Zo heeft Zambia Lord Carver laten weten niets te zien in verkiezingen tijdens het overgangsbewind. Het is vol gens aeze „frontlijnstaat" de zwarte landen die aan Rhodesië grenzen dè manier om een burgeroorlog te krijgen. Voor- en tegenstanders van de verschillen de zwarte leiders in Rhodesië zouden el kaar te lijf gaan. Zambia meent dat éérst de macht moet worden overgedragen aan het Patriottisch Front. Daarna kunnen de Rhodesiërs dan naar de stembus Voor Moezorewa en Sithole is dat onaanvaard baar omdat zij vrezen dan door het Front buiten spel te worden gezet. Ondertussen liggen de Zambiaanse presi dent Kenneth Kaoenda en Moegabe nog eens met elkaar overhoop. Kaoenda heeft in het geheim gepraat met de blanke voor man Smith en dat wordt hem door het Patriottisch Front hoogst kwalijk genomen. Blanke weerstand Ook van blanke kant ontmoet Lord Carter weerstand, wat hij zelf nog eens in de hand heeft gewerkt met opmenngen dat Rhode sië een zwart Afrikaans land moet worden, en dat hij geen enkele bewondering kan opbrengen voor de politieke houding van Ian Smith. Deze heeft de vredesvoorstellen niet van de hand gewezen, wat echter ook bedoeld kan zijn om tijd te winnen, zoals Smith de afgelopen twaalf jaar voortdu rend tijd heeft gewonnen met alle mogelij ke onderhandelingen, die voortdurend op niets uitliepen Smith werkt zelf aan een eigen binnenlandse regeling, samen met de gematigde zwarten, waarbij het Patriot tisch Front buiten de deur wordt gehou den. Met zo'n „oplossing" zouden de zwar ten in Rhodesie wel meer zeggenschap krijgen, maar blijft dë uiteindelijke macht in handen van de blanken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7