Geen blijvende lastenverlichting Bananeschil op straat? J|f |"p| SPr 3 Regeling voor kruispunt mist kracht {t 'Behoud van werk bij Ten Horn belangrijkst' VERSE ALBERT HEIJN KOFFIE Kandidaat ministers Celstraf geëist wegens geknoei met declaraties Kamer verwerpt VVD-motie voor steun aan bedrijfsleven Royal Nederland |jj| Werknemers in petitie: Weer pompbediende Groningen beroofd Genetisch onderzoek blijft in de ijskast Regering wil nieuwe wettelijke bepaling grondwaterwet Rita te Door auto geschept Geen salaris meer leerling-verplegers in pre-klinische fase Student lag dood in plarïtsoen Groningse rechter: men kan geacht worden elk gaatje in de wet te kennen Pijl en groen licht zijn geen geboden WOENSDAG 2 NOVEMBER 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren in meerderheid neen gezegd tegen blijvende lastenverlichting voor het bedrijfsleven. De VVD had in een motie om een dergelijke verlichting gevraagd. Minister Duisenberg (financiën) wilde van het VVD-voorstel niets weten, omdat dit onverbiddelijk zou leiden tot een krachtiger ingrijpen in de collectieve sector (overheidsuitgaven, sociale uitke ringen). De Tweede kamer wilde gisteren geen definitief oordeel vellen over het aanvullend beleid, dat de rege ring ontworpen heeft om de koop kracht van de doorsnee-werknemer volgend jaar op peil te houden en de lasten voor het bedrijfsleven tijde lijk te verlichten en de werkloosheid te bestrijden. Het woord is eerst aan vakbeweging en werkgevers, stelde de Kamer gis teren in een door de VVD aange zwengeld debat. Vandaag komen vakbeweging, werkgevers £n over heid bijeen om te spreken over het maandag bekend geworden pakket waarin onder meer uitstel van aard gas- en huurverhogingen, lagere soci ale premies en extra geld voor nood lijdende bedrijven opgenomen zijn. CDA-woordvoerder drs M. Peijne- burg zei te hopen, dat het ontworpen pakket werkgevers en vakbeweging dichter bij elkaar zal brengen op het stuk van lonen en andere arbeids voorwaarden. Het pakket moet ertoe AOVERTENTlE Geluk bij een ongeluk dat de ongevallenverzekering van Royal Nederland u onmiddellijk weer op de been helpt verzekering maatschappij nv Van een onzer verslaggevers VEENDAM De werknemers van de stoomketelfabriek Ten Hom in Veendam hebben gisteren een petitie aangeboden aan de directie van de Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappij iNOM). Ze eisen dat behoud van werkgelegenheid voorrang krijgt boven economische aspecten. Met de actie hoopt men te bereiken dat een faillissement vrijdag niet zal worden uitgesproken en dat er op z'n minst uitstel komt om alle mogelijk heden nog eens te onderzoeken. De werknemers van Ten Hom krijgen van alle kanten solidariteitsbetui gingen. Het CNV-bestuur heeft aan minister Lubbers gevraagd om al dan niet via de NOM de steunverle ning voort te zetten. In een brief aan de bewindsman en de Kamercom missie voor economische zaken steunt het CNV de eisen van de Ten Hom-werknemers. Wethouder C. Hoogstraten (CDA) van Veendam heeft uit solidariteit met de werknemers in het actiecen trum dat bij Ten Hom is ingericht, overnacht. Eerder had de Veendam- mer raad zich al achter dé actie geschaard via een motie. De werkne mers van Du Costo in Leeuwarden, welk bedrijf samen met Ten Horn in een holding zit, hebben een uur lang hun werk onderbroken om steun te betuigen met hun collega's in Veen dam. Behalve in Veendam, waar 80 werknemers werkloos dreigen te worden, wordt ook in Leeuwarden de werkgelegenheid van 20 man be dreigd. GRONINGEN (ANP) Voor de tweede maal in twee dagen is in Groningen een pompbediende over vallen. Nadat eerst een pompbe diende in Ruischerbrug beroofd was van 3280 gulden, overvielen twee mannen de 34-jarige pompbediende F. Lesman, toen hij bezig was het pompstation aan het Eemskanaal af te sluiten. De mannen namen een geldcassette af die 5400 gulden be vatte en renden weg. Twee mannen die korte tijd later aangehouden werden, zijn spoedig wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. Poolshoogte Delegaties van PvdA, CDA en VVD hebben gisteren poolshoogte geno men in het bedrijf. In de loop van de middag gingen enkele tientallen werknemers naar Groningen om voor het NOM-gebouw te demonstre ren. In de petitie die aan de NOM- directie werd aangeboden wordt be halve voorrang voor de werkgelegen heid ook nog opening van de boeken geëist. Men wil nagaan of verliezen van Du Costo niet ten onrechte op de schouders van Ten Hom zijn gelegd. De driedaagse bezetting, die tot doel heeft de overheid onder druk te zet ten om nog een laatste reddingspo ging mogelijk te maken, zal van avond worden beëindigd. ADVERTENTIE bijdragen, dat werkgevers en werk nemers voor volgend jaar afspraken maken, die passen in het gewenste regeringsbeleid. In die afspraken zal loonmatiging centraal moeten staan. Ook PvdA-woordvoerder dr D. Dol man schoof een eindoordeel naar een toekomstig debat, met het argu ment, dat eerst vakbeweging en werkgevers zich moeten uitspreken over het aanvullend beleid. Zelfstandigen Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Biologisch onder zoek waarbij aan de erfelijke eigen schappen van bacteriën wordt ge knutseld, blijft aan de universiteit van Amsterdam in de ijskast. De universiteitsraad zag af van discus- Jie over een ontwerpbesluit van het college van bestuur over de voor waarden waaronder dit onderzoek in beperkte mate zou kunnen wor den uitgevoerd. Maar in een laat stadium werd duidelijk dat een raadsmeerderheid van plan was om het ontwerp zo te amenderen dat het op een voorlopig verbod van het onderzoek zou neerkomen. Het ontwerp-besluit was door het college van bestuur ontwikkeld in nauwe samenwerking met de raads fracties van ASVA (studenten), PP (Progressief Personeel) en het büi- ten-universitaire raadslid dr. Coen Kleisen (zelf microbioloog). Op initi atief van Kleisen waren ASVA, PP en hij tot een compromis-standpunt gekomen dat de twee minst riskante klassen van erfelijkheidsondeizoek (er zijh er vier) onder strikte voor waarden zouden mogen worden yit- gevoerd. Dit was hun interpretatie van de „grootst mogelijke terughou dendheid" die volgens de regering in dezen betracht zou moeten worden, een formulering die op zeer verschil lende manieren wordt uitgelegd. In een verrassende manoeuvre kwa men ASVA en PP gisteren op hun eerdere standpunt terug. Voor hen betekent die terughoudendheid nu dat er gewacht moet worden op „meer definitieve beleidsconclusies van de regering in het kader van de voorbereiding van een wettelijke re geling terzake." De commissie die aan die voorbereiding moet gaan werken, moet nog worden ingesteld, zodat dit neer zou komen op uitstel voor onbepaalde tijd. DEN HAAG De regering zal de omstreden ontwerp-grondwaterwet niet verdedigen in de Eerste Kamer. Minister Westerterp (verkeer en wa terstaat) denkt er hard over met een wijzigingswet te komen, nu een door de Tweede Kamer aangebrachte verandering in strijd lijkt te zijn met de grondwet. Die verandering komt er op neer, dat de regering een verplichte hef fing moet opleggen aan particuliere verbruikers van grondwater. Onder nemers zijn tegen die verandering omdat ze vrezen voor enorme kosten te komen staan. Door de organisa ties van werkgevers is gesproken over honderden miljoenen per jaar voor het Nederlandse bedrijfsleven. Ook de werkgevers hebben de aan gebrachte verandering in strijd met de grondwet genoemd. De regering wil niet van de gewraakte heffing af, maar poogt juist een nieuwe wette lijke bepaling te ontwerpen om toch een heffing te kunnen instellen. Deze heffing moet het verschil ver minderen tussen het waterleidingta rief en de kosten, die particulieren moeten opbrengen om water aan de grond te onttrekken. Op die manier hoopt de regering het gebruik van grondwater te beperken. Van de grote partijen nam alleen de VVD al een standpunt in over de onderdelen van het pakket. VVD- woordvoerder drs G. van Aardenne vreesde, dat niet alleen het bedrijfs leven met slechts een tijdelijke lastenverlichting er te bekaaid zou afkomen, maar ook zelfstandi gen en mensen met middeninko mens, de overige grote partijen deel den die mening niet. De regering weet nog niet of er extra maatrege len nodig zijn om ook de inkomen spositie van de zelfstandigen te handhaven. De VVD wist in de Kamer geen steun te krijgen voor de opvatting, dat de voorgestelde BTW-verhoging voor aardgas volgend jaar geheel achter wege moet blijven, of gecompen seerd moet worden door belasting verlagingen. WD-woordvoerder Van Aardenne zag geen heil in uitstel van de BTW-verhoging, zoals de regering die voor ogen heeft. Gereserveerd bedrag De heer van Aardenne, die de rege ring over het aanvullend beleid in terpelleerde, kreeg van minister Boersma (sociale zaken) te horen, dat een gereserveerd bedrag van 500 miljoen gulden voorlopig geen be stemming zal krijgen. Dit bedrag een deel van de 2,5 miljard gulden, die met het gehele aanvullend beleid is gemoeid wordt in elk geval vastgehouden tot er meer zicht is op het verloop van het overleg, dat werkgevers en vakbeweging gaan voeren over de arbeidsvoorwaarden. Boersma liet zich overigens nogal laatdunkend uit over de VVD-inter- pellatie. Hij stelde vast, dat er geen sprake was van nuttige suggesties ten behoeve van het regeringsbeleid, zoals VVD-voorman Wiegel aange kondigd had. In Den Haag circuleerde gis teren de volgende lijst van kandidaat-ministers: Van links naar rechts eerste rij: de PvdA ministers Den Uyl (premier en algemene zaken), Van der Stoel (bui tenlandse zaken), Duisen berg (financiën). Tweede rij: Van Kemenade (onder wijs), Stemerdink (defen sie), Meijer (CRM). Derde rij: Schaefer (volks huisvesting). De CD A-mi nisters: Van Agt (vice-pre mier en binnenlandse za ken), De Gaay Fortman (justitie). Vierde rij: Andriessen (eco nomische zaken), Boersma (sociale zaken), Kruisinga (landbouw en visserij). Vijfde rij: Mevrouw Garde- niers-Berendsen (volksge zondheid en hygiëne). Lub bers (ontwikkelingssamen werking) en van D'66 Zee- valking (verkeer en water staat). Bij deze vijftien nummers1 komt nog een zestiende. Als kandidaat wordt nog ge noemd dr. ir. W. J. Beek van D'66. Over deze lijst werd gisteren nog druk onderhandeld door formateur Den Uyl en frac tieleider Van Agt. Van een onzer verslaggevers ZUTPHEN De officier van justitie bij de Zutphense rechtbank heeft gisteren drie maanden gevangenisstraf, waarvan een voor waardelijk, geëist, tegen de 57-jarige hoofdcommies bij het ministerie van defensie H. B. Hij wilde daarbij een proeftijd van twee jaar. ADVERTENTIE B. werd ervan beschuldigd tussen 1972 en 1976 declaraties te hebben goedgekeurd, waarvan hij moest we ten, dat ze vals waren. De declaraties (in totaal 93.000 gulden) waren af komstig van de 57-jarige invalide H. G. K. uit het Gelderse Hengelo en waren ingediend als vergoeding voor verpleegkosten, die L. zou hebben gemaakt. Hij kon dit doen omdat hij zijn invaliditeit zou hebben te wijten aan de laatste wereldoorlog. Tijdens de rechtszaak kwam aan het licht, dat L. nooit een verpleeghulp had gehad en de „verpleegster", die zijn nota's tekende in werkelijkheid dienst 78-jarige demente moeder was. L. wordt eveneens verdacht van het incasseren van gefingeerde rekenin gen voor verbandmiddelen en de ver koop daarvan. In totaal zou hij daar mee de staat voor ruim zeven ton hebben benadeeld (maandag werd daarvoor tegen hem een boete van 15.000 gulden geëist). „Hulpvaardig" „We hebben een nieuwe juffrouw op schooi. Een oude, zo ongeveer van tante's leeftijd De hoofdcommies is al jarenlang be vriend met de familie L., die enkele jaren geleden uit Den Haag verhuis de en in Hengelo het voormalige nonnenklooster 't Kervel kocht. L. kwam daar regelmatig op bezoek en bracht er ook zijn vakanties door. B. heeft van L.'s manipulaties geen fi nancieel voordeel ondervonden. Als verklaring voor zijn medewer king gaf hij: „Ik had ëen band met L., die ik niet wilde en durfde verbre ken. L. had een geestelijke over macht." Op de zitting moest zich ook de 54- jarige drogist J. D uit Hengelo ver antwoorden. Hij zou L. verzonnen rekeningen hebben gegeven voor ge leverde verband- en geneesmidde len, waarvoor L. ruim 62.000 gulden ontving. In werkelijkheid leverde hij slechts een klein deel. Tegen hem eiste de officier van justi tie achttien weken celstraf, waarvan twaalf weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Uitspraak 11 november. Fijn die skitijd met «^perfecte spullen! Alpine-Ski-Aanbieding Rossignol Olympia Compactski compleet met Look GT-binding f.295,- Langlauf-aanbieding, Splitkein-ski, compleet met stokken, binding en schoenen f.199, Grote collectie Winterspcrtartike len, kotters, rugzakken en tassen. Zwartjes heeft moderne test apparatuur voor veiligheidsbindin gen (Bij aankoop gratis test) zwartjes van 1883 G»ldO'l»n<Jplem 8 I Amsterdam-Builonveiaert I t«l OM - n 37 01 I was u al eens bij zwartjes op 't gtlderlondpltin? m SCHIJNDEL - De 17-jarige M van Roozendaal uit Den Dungen is gis termorgen bij een verkeersongeval in Schijndel om het leven gekomen. De jongen stak met zijn fiets de Bosscheweg over en werd geschept door een auto. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Het salaris dat ge meenteziekenhuizen tot nog toe aan leerling verplegenden betaalden in de pre-klinische periode moet per 1 januari 1978 komen te vervallen. Dit heeft minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) aan de ge meentebesturen meegedeeld. De ongeveer drie maanden durende pre-klinische periode draagt volgens het ministerie het karakter van een echte leerperiode, waarvoor met de leerling een leerovereenkomst moet worden gesloten. Pas na die periode kan een aanstelling op basis van een arbeidsovereenkomst plaatsvinden. In een overgangsregeling bepaalt de minister wel, dat leerlingverplegen- den die nu al zijn toegelaten tot een pre-klinische periode die in 1978 be gint, wel het overeengekomen sala ris mogen ontvangen. GRONINGEN De student A. van Huis is gistermorgen dood in het Noorderplantsoen te Groningen ge vonden. Hij was gestikt in een re genplas althans, dat lijkt waar schijnlijk. De toedracht van het on geluk is overigens niet geheel duide lijk Van een gewelddadige dood lijkt geen sprake te zijn. De politie houdt rekening met de mogelijkheid dat de heer Van Huis werd aangere den en is gevallen. Hij zou daarbij het bewustzijn hebben verloren Aan zijn gezicht en schouder zijn lichte verwondingen geconstateerd GRONINGEN (ANP) De kruispuntregeling die de gemeente Groningen die heeft ingevoerd op het punt Steentilstraat-Zuiderdiep heeft geen gebiedende kracht. Dit zei dinsdag de president van de Groninger rechtbank, mr G. Overdiep, toen hij uitspraak deed in feen kort geding dat de winkeliersvereniging Steentilstraat tegen de gemeente Groningen had aangespannen. De winkeliersvereniging had het kort geding aanhan gig gemaakt omdat door de nieuwe regeling van dit kruis punt. een onderdeel van het omstreden verkeerscircula tieplan dat in Groningen is ingevoerd, een voor de winke liers van de Steentilstraat schadelijke situatie zou zijn ontstaan. Volgens het verkeersplan moet het verkeer dat over het Zuiderdiep in de richting van de Steentilstraat rijdt, al thans het gemotoriseerde verkeer, voor de Steentil straat rechtsaf slaan. De Steentilstraat verloor daar door grotendeels de functie van doorgangsroute. De president DieeK net eens te zijn met de advocaat van de winkeliers, mr H. H. M. Goedhart, dat de wijze waar op auto's te kennen wordt gegeven dat zij rechtsaf moe ten slaan, onvoldoende is. Een op het wegdek aange brachte rechtsaf-pijl is geen gebod, aldus mr Overdiep, terwijl een groene rechtsai- pijl in een verkeerslicht niet meer dan een suggestie is. een aangeven van de moge lijkheid dat men rechtsaf kan. Steekproef In feite wordt de autobe stuurder op het gehekelde punt dus vrijgelaten om rechtsaf, rechtdoor of linksaf te slaan. Maar dat betekent dan ook dat de winkeliers daardoor geen schade kun nen lijden. De automobilis ten kunnen immers recht door rijden, de Steentilstraat Een steekproef die mr Over diep zelf nam bevestigde die indruk. De meeste auto's reden ge woon rechtdoor. De paar au to's die wel rechtsaf sloegen, overeenkomstig de bedoelin gen van het plan, vond de president van de Groninger rechtbank geen bewijs van de schade die door de winke liers zou worden geleden. Men kan moeilijk aannemen, aldus mr Overdiep, dat vreemdelingen die wel op de rechtsaf-pijl reageren alleen naar de binnenstad van Gro ningen gaan om inkopen In de Steentilstraat te doen. „Naar analogie van het ge zegde dat elke Nederlander wordt geacht de wet te ken nen kan hij in deze situatie geacht worden elk gaatje in de wet te kennen," zo zei mr Overdiep nog over de vele automobilisten die nu ook al rechtdoor rijden. De presi dent wees de eis van de win keliers dan ook af. Zijn uit spraak betekent wel dat het autoverkeer vanaf heden ge woon van het Zuiderdiep weer de Steentilstraat en ook Oosterstraat in kan rijden Dit betekent weer dat in een deel van de Groninger bin nenstad weer een doorgaan de route gereden kan worden. De bedoeling van het ver keerscirculatieplan was juist die mogelijkheid geheel uit te bannen Wanneer het verkeer van de nu door de president van de Groninger rechtbank gesanc tioneerde route op grote schaal weer gebruik gaat ma ken is vermoedelijk weer een reconstructie van een deel van het Zuiderdiep noo lza kelijk Waarschijnlijker is overigens dat de gemeente op zo kort mogelijke termijn zal proberen voor dit kruis punt Wél een slyitende rege ling te vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3