Bewoners vooroorlogse huizen minst tevreden 0 Economisch roer moet radicaal om Schippers moeten actie opschorten Modelbepalingen bij verkoop eigen woning Dollar zwak tb* Sluiting fabriek treft 200 man Sanitair en isolatie onvoldoende NCOV niet blij met brief kabinet 'Anti-speculatieregeling faalt' FNV en CNV lijken akkoord te gaan met plan vakbondstop Dr. J. G. Post tot Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel: WOENSDAG 2 NOVEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 17 DEN HAAG Een onderzoek naar de kwaliteit van woningen heeft uitgewezen, dat de bewoners van vooroorlogse meergezinshuizen in het algemeen het minst tevreden zijn met hun woning. Ongeveer een op de vijf ondervraagde hoofdbewoners is ontevreden over het sanitair en ruim drie op de tien vindt de geluidsisolatie onvoldoende. Pond weer iets hoger FRANKFORT/LONDEN - Nadat de koers van het pond sterling wat uit het diepe dal is gekomen, is het de beurt aan de dollar om de rol van zwakke munteenheid op de wissel markten over te nemen. Zowel in Tokyo als in Frankfort kwam de dollar op een nöoorlogs dieptepunt. In Tokyo was de slotkoers 247,02 yen nadat maandag nog 250,3 yen was gegeven. In Frankfort werd 's middags een notering vastgesteld van 2.237 mark tegenover 2.2528 mark op maandag. In Amsterdam liep de dollar terug van 2,4236 tot 2,406, het laagste punt sinds lange tijd. Het dieptere cord voor de dollar in Amsterdam staat op 2,33 en dateert uit maart 1975. In die tijd stond de waarde van de gulden echter nog een stukje dichter bij de D-mark wat op zich zelf al drukkend werkte op de dollar koers in Amsterdam. De aan- en verkoopkoers voor bankpapier is vandaag 2,36-2,46. Het pond dat maandag sterk de aandacht trok, ging gisteren nog iets verder omhoog, op de Amster damse wisselmarkt van 4,439 tot 4,459. Voor Engels bankpapier moet vandaag 4,67 per pond, be taald worden, gisteren was dat 4,64. In de meeste Europese landen deed het pond het wat beter maar de koers tegenover de dollar in Londen (een van de belangrijkste vergelij kingsmaatstaven) steeg slechts en kele tienden van een dollarcent tot 1,844. Aanvankelijk was het Britse betaalmiddel tot ongeveer 1,86 dol lar gestegen, daarna trad een reactie op omdat valutahandelaren winst gingen nemen. De nieuw aangekon digde looneisen van de Britse mijn- werkersbond deed ook nog een duit in het zakje. Er waren geen aanwij zingen dat de Bank of England zich met de valutahandel bemoeide. Maandenlang heeft de bank dat wel gedaan om het pond op een vrij vaste koers ten opzichte van de dol lar te houden. Dit blijkt uit het rapport „Uitkom sten van het kwalitatief wonlngon- derzoek 1975, doel, opzet en eerste resultatendat eind 1975 en begin 1976 is gehouden. Het onderzoek, waarbij bijna 1900 huizen zijn beoordeeld, vormt een onderdeel van een breed opgezet on derzoekprogramma. aldus het minis terie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening. De bedoeling van het onderzoek, dat door middel van een steekproef is gehouden, is het verkrijgen van een algemeen inzicht in de samenstel ling, de aard en de kwaliteit van de bestaande woningvoorraad. Het on derzoek zal tevens gegevens opleve ren over de aantallen woningen, die niet aan bepaalde kwaliteitseisen voldoen, de oorzaken daarvan (de gebreken) en een schatting van de kosten van eventuele verbeteringen alsmede de aantallen woningen die via bestaande subsidieregelingen verbeterd zouden kunnen worden. In aansluiting op dit laatste wordt ook het functioneren van deze regelingen vernieuwd, beoordeeld. Sanitair Het onderzoek wees verder uit: in 1975 had 11 procent van onze wonin gen geen badgelegenheid (in 1956 was dit nog 70 procent». In ruim één procent van de woningen bevindt zich geen toilet (voornamelijk voor oorlogse eengezinshuizen). Rond 53 procent heeft geen centrale verwar ming (in 1971 was dit nog 69 pro cent). Bovendien is gebleken dat: 38 pet van de woningen is ge bouwd voor 1945 en bijna 9 pet zelfs nog voor het van kracht worden van de woningwet 1901; binnen de EG ons land het hoog ste percentage na-oorlogse woningen (62) heeft; het aantal bijzondere wooneenhe den (één- en tweepersoonshuishou dens, bejaarden) van 0,2 pet in 1956 toenam tot ruim 3 pet^ werd in 1956 nog maar 29 pet van de woningen door de eigenaar be woond, in 1975 was dit percentage gestegen tot zeker 36; het, woningbezit van de woning corporaties bestaat voor 87 pet uit na-oorlogse woningen: bij institutio nele beleggers is dit percentage ruim 72; het woningbezit van de andere particuliere verhuurders is voorna melijk vooroorlogs (89 pet); bijna tweederde van onze wonin gen tot het type eengezinshuis behoort; bijna 15 pet van de woningen vrijstaand is en 31 pet maar aan één zijde een ander huis naast zich (twee onder een kap. hoek- en eindwonin- gen) heeft; van een zogenaamd rijtjeshuis in 42 pet van de gevallen sprake is; bijna eenvijfde van het totaal aantal vooroorlogse woningen in meergezinshuizen funderingsgebre ken vertoont: 30 pet van dit soort woningen heeft last van doorlatend vocht; de vooroorlogse woningen minder goed lijken te zijn onderhouden dan de na-oorlogse. Dit geldt vooral voor vooroorlogse meergezinshuizen: van 18 pet moet het schilderwerk buiten vernieuwd worden en van 40 pet moet dit zeker voor de helft worden ROTTERDAM De binnenschippers moeten hun boycotactie op de schippersbeurzen eerst staken alvorens verder kan worden gepraat over een andere regeling voor het systeem van huursche- pèn, zo heeft de Commissie Binnenscheepvaart gisteren bepaald. Als tegemoetkoming zullen geen nieuwe vergunningen voor het huren van schepen worden afgegeven. AMRO Op de 7,75 pet tienjarige obligatielening 1977 van 125 min ten late van de Amsterdam-Rotterdam Bank is voor een zodanig bedrag inge schreven, dat een belangrijke reduc tie zal worden toegepast. De inschrij ving op de lening stond maandag open tegen 100 pet. V I, 6*»,. Wie op een vliegreis bagage meeneemt is voortaan verplicht naambiljetten op koffers of tassen te plakken. De internationale vereniging van luchtvaartmaatschappijen (1ATA) heeft daartoe besloten om zoekgeraakte bagage gemakkelijker op te sporen. De schippers hebben hun actie, die begon op de schippersbeurs te Rot terdam en later werd uitgebreid met de beurs in Amsterdam, Inmiddels ook in IJmuiden gevoerd. De Fede ratie van Schippersbonden blijft zich afzijdig houden van de boycot, die door de onafhankelijke schip- persvakbond (ONS) is ontketend De binnenschippers ergeren zich al Jarenlang aan het systeem van huur- schepen. Als gevolg van de overcapa citeit hebben de schippers, die hun transporten vla de beurs moeten krijgen, dikwijls onvoldoende werk in tegenstelling tot schippers die met een bedrijf een contract voor langere tijd hebben afgesloten. Om een evenredige verdeling van het aangeboden vervoer te verkrijgen, zodat alle schippers gelijke kansen hebben, willen de schippersbonden dat alle transporten via de beurs lopen. De Commissie Binnenscheepvaart, waarin de overheid, de verladers en de binnenschippers zitting hebben, zoekt al enige tijd naar een oplos sing. De Onafhankelijke Schippers- bond duurt het allemaal te lang. Ze eist van de commissie de uitspraak, dat het systeem van de huurschepen wordt afgeschaft. Om deze eis kracht bij te zetten boycotten haar leden die bedrijven, die naast het huren van schepen incidentele vrachten op de beurs aanbieden. VENRAY De deze zomer in- eens in Noord-Limburg, ook dicht pakket sociale regelingen zullen in crP7Pttp integratie van de eefu- eaat Is n°6 niet helemaal zeker, zo de eerstkomende weken in een soci- ISrde bedrijven Nudeco en het personeel van de directie te aal plan worden vastgelegd, ipu rtr^riiiif horen gekregen. De onderneming zal Toen de moedermaatscnappijen van ICM (woningbouw en produk- zlch gezien de rceds moeilijke Neduco en ICM, respectievelijk Am- tie van betonelementen) zal iel- werkgelegenheidssituatie in de regio stelland Concernbeheer en DSM tot den tot sluiting van de fabriek inspannen om zo mogelijk met fusie van de dochters besloten, els- in Venray. Hierdoor gaan 200 gebruikmaking van het bestaande ten de bonden dat de verwachte per- arbeidSDlaatsen verloren. fabriekscomplex te Venray vervan- soneelsinkrimping door natuurlijk gende werkgelegenheid aan te trek- verloop en overplaatsing zou worden Voor 130 medewerkers is nog geen fcen. Nadere maatregelen en een ver- opgevangen. Nu zijn de bonden met oplossing voor herplaatsing gevon- vangende werkgelegenheid aan te de sluiting van Venray schoorvoe- den. Of de fabriek in Beringen, even- trekken. Nadere maatregelen en een tend akkoord gegaan. Onjuist In de commissie was afgesproken, dat geen actie zou worden onderno men zolang de besprekingen gaande zijn. De Federatie van Schippers bonden. die eveneens van het huur- systeem af wil, houdt zich aan deze afspraak. De ONS beschuldigt de verladers ervan, dat zij intussen ge woon doorgaan met het huren van schepen. Zij vindt dit onjuist. De vakbond wil dat het huren van sche pen wordt opgeschort. De verladersvereniging EVO is be reid eraan mee te werken dat geen nieuwe vergunningen voor het huren van schepen worden afgegeven. De RIJSWIJK Het Nederlands Voortzetting van de minimumloon- Christelijk Ondernemersverbond subsidie zal in de kostensfeer enig (NCOV) vindt dat de ondernemers in soelaas kunnen bieden, maar proble- het midden- en kleinbedrijf er het men tengevolge van de te sterke meest bekaaid afkomen in de brief stijging van het minimumloon blij-- van het kabinet over het sociaal- Vgn onverkort bestaan, aldus het economisch beleid. Over hun inko- NCOV. menspositie worden vage uitspraken De zo noodzakelijke ombuiging van gedaan, die geen enkel houvast bie- de negatieve inkomensontwikkeling den. Het is maar afwachten of er van de ondernemers in het midden- misschien nog wat nadere maatrege- en kleinbedrijf wordt met huidige len komen. Verder wordt verwezen voorstellen niet bereikt. Het kabinet n.a^f. mogelijke resultaten van de zal dan ook met duideüjke soelaas studie-Hofstra inzake de belasting biedende maatregelen moeten ko- van schijnwinst, waarvan het effect men want aan vage beloften heeft op het midden- en kleinbedrijf nog het midden. en weinbedrijf niets, geheel onbekend is. zegt het NCOV Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT De Vereni ging Eigen Huis in Amersfoort heeft „model-bepalingen" voor de verkoop van woningen op gesteld. De gedachte hierach ter is niet alleen de huizenhan del en speculatiewinst uit te bannen maar tevens te voorko men dat de bezitter van een eigen huis, die om niet-specula- tleve motieven verhuist, grote nadelen ondervindt van beper kende voorwaarden. BIJ de vijfendertig gemeenten die „Momenteel maakt de ene gemeente een antl-speculatiebedlng hanteren, net nog bonter dan de andere," zegt ls een aantal wezenlijke zaken Elgen Huls. „Het komt regelmatig hoewel van een uniformiteit in de voor, dat aan particuliere verkopers bepalingen geen sprake is niet of volkomen onredelijke boetebepalin- onvoldoende geregeld. Het rekening gen van Soms 100.000 worden opge houden met de redelijke belangen jegd. Als middel om goedkopere wo- vart de verkoper blijkt maar al te nlngen voor eigen Inwoners ter be- vaak „vergeten" te worden. schikking te krijgen, falen de anti- Vandaar dat de Vereniging Eigen speculatlebedingen volledig. De po- Huls het noodzakelijk acht. dat er tentiële verkoper zal Immers alles in zodanig landelijke bepalingen wor- het werk stellen om de „bescherm den gemaakt, dat zowel de (gemeen- de" woning zelf te blijven bewonen telijke) huisvestingsbelangen, als de tot na afloop van de geldende ter- redelijke belangen van de indivldue- mlJn van de beperkende bepa- le verkopers van huizen zoveel moge- Ungen" lijk worden veiliggesteld. in de modelbepalingen heeft Eigen Huls onder meer de „gerechtvaardig de eis" uitgewerkt, dat de particulie re verkoper bij verhuizing naar een gelijkwaardige koopwoning niet in zijn mogelijkheden wordt belem-. merd om de transactie zonder finan cieel nadeel te verrichten. Het rapport „Het voorkomen van speculatie bij verkoop van wonin gen" compleet met modelbepalingen voor (door)verkoop van woningen is te bestellen door overschrijving van 14.50 op postgiro 3155100 tn.v. ver eniging eigen huls te Amersfoort met vermelding van „anti-speculatie". bestaande contracten moeten voor lopig doorgaan, totdat er een bevre digende regeling is gevonden. Wette lijk is het niet mogelijk de thans bestaande situatie van de ene op de andere dag te veranderen Hiervoor is een wetswijziging nodig. Dit kan enige tijd duren, aidus de EVO. De verladers wijzen erop dat er prac- tische bezwaren kleven aan een radi cale afschaffing van het systeem van huurschepen. Er zijn schippers, die al enkele tientallen jaren voor een bepaald bedrijf varen. Hun schepen en werkwijze zijn geheel afgestemd op het specifieke transport van die onderneming. Voor dit soort geval len zal een oplossing gevonden moe ten worden, aldus de EVO. anders zullen vele ondernemingen, die in hun bedrijfsvoering afhankelijk zijn van het huurschip. in moeilijkheden kunnen komen. De verladersorganisatie, die bereid is te zoeken naar een oplossing, voelt er daarom weinig voor het systeem van de huurschepen. waarvan er in Nederland ongeveer 150 zijn. zonder meer af te svhaffen. De Onafhanke lijke Schippersbond krijgt tot van daag de tijd om zich over het verzoek tot stopzetting van de boycotactie te beraden. UTRECHT (ANP) - Hoewel de dis cussies met de leden nog niet overal zijn afgerond, ziet het er naar uit dat de achterbannen van de FNV en van het CNV in grote meerderheid ak koord gaan met de grote lijnen van het voor volgend jaar door de vak bondstop voorgestelde arbeidsvoor waardenbeleid. „Berustend en met moeite" gaat men cr mee akkoord dat er voor volgend jaar geen reële loonsverho ging inzit, zo is het beeld op de tot nu toe gehouden ledenvergadering Wel houdt men vast aan handha ving van het huidige systeem van prijscompensatie. Bij de meeste grote bonden voelt men er weinig voor een positief ant woord te geven op de vraag ot men bereid is een deel van de prijscom pensatie (en dus van de koopkracht) „op te offeren" aan de werkgelegen heid. FNV en CNV hadden het in hun voorstellen over de arbeidsvoor waarden aan de bonden in de be drijfstakken overgelaten om die of ferbereidheid aan te kaarten. Bij de meeste vakbonden bleek de achterban van mening dat men al genoeg heeft „afgezien" of dat bij voorbeeld eerst maar eens de hogere inkomensgroepen die niet in een cao ..te vangen" zijn met een offer over de brug moeten komen Of men stel de dat het onjuist was daar als alge mene ledenvergadering nu al een uitspraak over te gaan doen en dat de kwestie maar tijdens de komende CAO-onderhandelingen in de be drijfstakken en ondernemingen aan de orde moet komen. Van een onzer verslaggevers LAREN „Wanneer de huidi ge economische politiek van bezuinigingen en eng nationaal belang 180 graden zou worden omgebogen en plaats zou ma ken voor een economische poli tiek van stimulering en inter nationale solidariteit, dan is er een kans om aan de steeds drei gender grommende crisisgeest e ontsnappen." Dit zei dr J. G. Post tijdens een bijeenkomst van de Gooise afdeling van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. In zijn inleiding (Komen de jaren dertig terug?) stelde Post. dat het thans te voeren economische beleid het tegengestelde moet zijn van het restrictieve en nationalistische be leid uit de jaren dertig. Een politiek van stimulering en internationale so lidariteit betekent volgens de heer Post. directeur van de Algemene Bank Nederland in de regio Hilver sum. dat niet gestreefd moet worden naar het realiseren van reële loons verlagingen, maar juist naar het ver mijden van reële loonsverlagingen. Dr Post herinnerde eraan, dat het economische beleid van de jaren der tig. dat gericht was op verlaging van het prijspeil door middel van loons verlagingen en bezuinigingen op de overheidsbegroting, zijn uitwerking miste. Deze (deflatie)politiek leverde geen nieuwe vraagimpulsen op maar leidde door de loonsverlaging en de overheidsbezuinigingen tot extra aantasting van de binnenlandse koopkracht. Vraagimpulsen Opnieuw, aldus dr Post. wordt ge pleit voor verlaging van de reële lo nen (Post noemt als voorbeeld prof. Van den Doel) en afremming van de overheidsuitgaven. teneinde de vraag (investeringen) van het be drijfsleven en de exportpositie te verbeteren. Maar, zo vraagt Post zich af, wat gebeurt er als ondernemers ondanks het beoogde winstherstel niet tot expansie besluiten, omdat ze bij voorbeeld nog met afzetproble- men kampen of eerst de vermogens verhouding binnen het bedrijf weer gezond willen maken? Wat gebeurt er als de exportpositie, ondanks de geringere kostengroei, niet verbe tert. omdat ook andere landen een beleid van kostenverlaging voeren? Volgens de heer Post "blijven dan. evenals in de jaren dertig, nieuwe vraagimpulsen uit, terwijl de koop kracht door de loonsverlagingen en de beperkte overheidsuitgaven extra is aangetast. „Op die manier zou de huidige dalende fase van de wel- vaartsgolf kunnen ontaarden in een economische werelddepressie. In de tweede plaats betekent de poli tiek van stimulering en internationa le solidariteit, zoals dr Post die voor staat. dat niet moet worden ge streefd naar fraai sluitende over heidsbegrotingen, maar juist naar extra grote tekorten. Op die manier kan de ruimte ontstaan voor een wezenlijke verlaging van de belas tingtarieven of voor een merkbare verlichting van de sociale premie druk waardoor de koopkracht van het bedrijfsleven en de gezinnen kan worden gestimuleerd. Verder moet niet worden gestreefd naar invoerbeperkingen, maar juist naar een vermindering van de be staande handelsbeperkingen. Vol gens dr Post, die memoreerde dat in de jaren dertig elke invoerbeperking vijf invoerbeperkingen in andere landen opriep en aldus de wereld handel werd verlamd, is er ook thans weer sprake van steeds meer maatre gelen ter bescherming van de eigen nationale produktie. Debacles In de vierde plaats moet er nu niet Dr. J. G. Post. alleen worden gestreefd naar een evenwichtige ontwikkeling van de eigen buitenlandse schuldpositie. maar naar die van het buitenland. Dat betekent, aldus dr Post, dat door omvangrijke financiële steun- transacties de zorgelijke omvang van de schuldpositie van de meeste ontwikkelingslanden moet worden verlicht. Post: .zouden meerdere van de vele financieel zwakke ont wikkelingslanden (Mexico. Argenti nië. Chili. Zaïre bijvoorbeeld) hun toevlucht moeten nemen tot een ver zoek om uitstel van betaling, dan zal het internationale bankwezen ver moedelijk uit veiligheidsoverwegin gen besluiten de kredietverlening in andere landen met een grote buiten landse schuldpositie al te bouwen. Hierdoor zullen nieuwe verzoeken om betalingsuitstel worden uitge lokt en aldus kan een proces in gang worden gezet dat tot financiële de bacles zou lelden en het internatio nale kapitaalverkeer zou verstoren." In de dertiger Jaren werd zo'n proces op gang gebracht toen Franse en Engelse banken besloten hun kredie ten uit Duitsland en Oostenrijk te rug te trekken. Ten slotte betekent volgens dr Post een politiek van stimulering en inter nationale solidariteit, dat de Ameri kaanse regering een verdere waarde vermindering van de dollar moet proberen te voorkomen, terwijl bin nen Europa de tanende concurren tiekracht van het Nederlandse be drijfsleven zou kunnen worden ver beterd door een devaluatie van de gulden. In dit verband herinnerde Post aan het beleid van premier Co- lijn, die op grond van ethische motie ven trachtte de waarde van de gul den te handhaven, terwijl andere landen de waarde van hun munt liéten dalen en zodoende een betere concurrentiepositie verwierven. Hierdoor heeft de werelddepressie uit de jaren dertig in Nederland een extra ernstig karakter gekregen, meent dr Post. Thans gebeurt hetzelfde: de Ameri kaanse dollar daalde in de jaren ze ventig rond dertig procent in waarde ten opzichte van de meeste Europese valuta's. In de geringere concurren tiekracht-van het Europese bedrijfs leven, die dit tot gevolg heeft, ver keert ons land opnieuw in een nade lige positie in verband met de sterke gulden. Volgens dr Post zal de wereld op nieuw te kampen krijgen met een ernstige economische depressie." „tenzij politici de moed hebben te handelen naar de lessen van de jaren dertig „Laten we hopen, dat de wereld zich die lessen nog tijdig zal herinneren, anders zullen onze kinderen en klein kinderen ons op hun beurt voor de onbegrijpelijke domoren uit de Jaren zeventig houden." De ABN Kaat een 7,5 pet tienjarige obligatielening 1977 van 150 min uitgeven, waarvan de uitgiftekoers op 1 november zal worden bekendge maakt. De lening, waarop op 9 novem ber kan worden ingeschreven, zal worden afgelost in tien gelijke termij nen op 15 december van dc jaren 1978 tot en met 1987. Vervroegde aflossing is niet toegestaan. De stortingsdatum is 15 december. ADVERTENTIES In coupures van f 1.000,- a 101%. Bii jankoop dient opgelopen rente te worden bijbetaald vanaf 15-8-77 op basis van 8% per jaar (rendement 7,82%) Spaarpandbrieven zijn aan toondai en ter beurze genoteerd. Algehele aflossing ad 11600,- per stuk op 22-9-'83. zijnde nominaal bedrag plus rente op basis van samengestelde interest Verkrijgbaar bij handelsbanken, commissionairs en onze kantoren Kantoren door het gehele land Hoofdkantoor Amsterdam, Sarphatistraat 1.020 - 25 25 25, tst 41 en 42 In coupures van 1.000,- a 101%.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17