VOETBAL IN SPANJE: PEPERDUUR Ivic: met jongeren verder gaan Puskas eruit na nederlagen Meuleman blijft als voorzitter markim Prof aanbieding Flemming Delfs Ajax-trainer maakt geen probleem van kleine selectie Israël mogelijk nieuw UEFA-lid *r. Bij Chileense eerste divisieclub Coco Colo Rij 25 km méér per volle tank. M@bilD de olie die benzine bespaart. Op aandrang profs en amateurs Bobby Fisher voor rechter Van der Velde naar de profs Nog twee kandidaten organisatie Winterspelen elektrische treinen kompleet v.o. 6975 WOENSDAG 2 NOVEMBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet 15 door Johan Woldendorp BARCELONA - De kaste alleen heersers, die eeuwen geleden bepaal de hoe het overgrote deel van de mensheid het pad van de wieg tot het graf moest afleggen, heette in ieder geval zo sociaal voelend te zijn, dat het volk op gezette tijden brood en spelen kreeg voorgezet. Dat prin cipe heeft door de jaren heen grote indruk gemaakt op leiders die meen den dat zij alleen maar verantwoor ding aan zich zelf hoefden af te leggen. Uiteraard kleven er haken en ogen aan dat zogenaamde sociale beleid. Niet zelden had het organiseren van gigantische sportevenementen een zelfbevredigende uitwerking op hen die daarvoor de faciliteiten beschik baar stelden. Het kunnen pronken met deze vormen van machtsuiting wekte gegarandeerd jaloezie op bij de tegenstanders. Wat dat betreft hebben de huidige dictatoriaal gere geerde landen veel opgestoken van de oude Grieken en Romeinen. Het op touw zetten van de Olympische spelen of wereldkampioenschappen voetbal is een geliefde hobby van hen. die naties als Rusland en Argen tinië „besturen". Het is alleen triest, dat zij uitsluitend hun eigen eerge voel hoog in het vaandel hebben geschreven en er moeiteloos aan voorbijgaan, dat het volk de lasten onmogelijk kan opbrengen. Prestige is duurder dan het levensmiddelen pakket ooit zal worden. Tot voor kort was Spanje een dicta tuur. Vrijheid van meningsuiting was er een onbereikbaar ideaal. Een Westerse levensstandaard een uto pie. Alleen toeristen-merkten weinig van de sociale, geestelijke en finan ciële armoede. Zij immers brachten het geld in overvloed naar hun Ibe risch schiereiland en raakten voor het overige verblind door volgeprop te stranden, zwoele zomeravonden en relatief lage prijzen. Spanje is nu grondwettelijk een de mocratie. Maar zoals iemand die pas een rijbewijs heeft gehaald, nog geen ervaren chauffeur mag worden ge noemd, zo kijken de Spanjaarden nog wat wereldvreemd tegen deze maatschappelijke revolutie aan. De economische machten in het land zoeken nog steeds naar hun even wicht. Een voorbeeld: in de meest luxueuze hotels die Barcelona kent, kost een mixdrank amper twee gul den. Voor de Spanjaarden een prijs die niet uitnodigt tot een avondje doorzakken, voor de Nederlander een „prikkie". Hoe anders is het met de toegangs prijzen voor de voetbalwedstrijden gesteld. De leiders, die hun landge noten zo graag spelen gunnen, heb ben glimlachend over het hoofd ge zien. dat de inflatie niet meer greep heeft gekregen op twee kaartjes dan onkruid op een slecht onderhouden tuin. Een voetbalavondje is voor een Spanjaard een peperduur uitje. Een staanplaats voor een vriendschap pelijke wedstrijd kost al gauw 25 gulden, over prijzen voor Europa Cup-seances hoeven we het dus niet eens te hebben maar hij heeft het geld er gek genoeg voor over. Niet voor niets is ieder uitverkocht sta dion goed voor een recordrecette. Een voetbalclub is in de ogen van de Spanjaard (hetzelfde geldt trouwens voor een Zuidamerikaan) een heilige koe, waar alle maatschappelijke handelingen op worden afgestemd. Dat geldt met name voor het zich onafhankelijk voelende Catalonië. het deel van Spanje, waarin Barce lona is gesitueerd. De competitie- Palmas, afgelopen zondag, getuigde daarvan op saillante wijze. Negen tigduizend mensen trokken naar het stadion Nou Camp; niet alleen om als decor voor 22 voetballers te fun geren, maar vooral om met eigen ogen te ervaren hoe de uit balling schap teruggekeerde Catalaanse president Tarradella de aftrap zou verrichten. Hij was die middag de held, niet Johan Cruijff of Johan Neeskens. De voetbalclub Barcelona profiteert gretig van deze situatie. De Catala nen voelen zich zo verweven met hun club, dat een kampioenschap van de Michels-equipe tegelijkertijd als een politieke triomf op de rest van Spanje (lees: de hoofdstad Ma drid) wordt uitgelegd. Het is daarom niet verwonderlijk, dat het bestuur van de schatrijke UEFA Cup-deel- wedstrijd tussen „Barca" en Las nemer passende maatregelen heeft genomen om de devaluaties van de peseta (van vijf cent twee jaar gele den naar nog geen drie nu) weg te wissen. Hoewel de bezittingen van de mammoetvereniging gigantisch van omvang zijn, moet ieder lid de portefeuille trekken- om de kasposi- tie gunstiger te maken. Nog nadrukkelijker dan voorheen draagt de modale Spanjaard bij tot de welvaart van de beide Johannen. Zij immers baseerden hun contract op de veel hardere Amerikaanse dol lar. Toch zullen weinig voetballief hebbers uit Barcelona wakker lig gen van deze praktijken. Vooral, wanneer de heren Cruijff en Nees kens (in Alkmaar verantwoordelijk voor de bijna-uitschakeling van AZ'67) de deur naar de derde ronde helemaal openschuiven. Voetbal blijft opium voor het volk. KOPENHAGEN - Twee Deense topbadmintonspelers zijn door de nieuwe World Bad minton Federation (WBF) be naderd om professional te wor den Het gaat om Flemming Delfs en Svend Pri. Tot op he den hebben beiden nog niet getekend, omdat WBF hun geen garantie kon geven dat het „transferbedrag" van 750.000 gulden inderdaad zou worden uitbetaald.- Volgens het Deense dagblad „Berlings- ke Tidende" zou WBF ook ge ïnteresseerd zijn in de Zweden Bengt Freeman en Thomas Kihlström en in de Engelse topspelers Gillian Gilks en Ray Stevens. De WBF scheidde zich vorige maand af van de internationa le badmintonfederatie. toen deze weigerde Taiwan uit de federatie te stoten en China de open gevallen plaats te laten innemen. door Matly Verkamman AMSTERDAM De kwartfinale van het voornaamste Europa Cup toernooi ligt binnen handbereik, maar Ajax beschikt op dit moment beslist niet over een volwaardige selectie voor internati onaal voetbal. De stoïcijnse trainer Thomaslav Ivic maakt daar echter nauwelijks een punt van. De Joegoslaaf gunde Wim Suurbier zijn transfer naar Schalke '04 van harte, was er zelf de ooreaak van dat Renée Notten naar Feijenoord werd verkocht en ging ook zwijgend akkoord met het „stille" vertrek van Peter Lübeke naar Eintracht Branschweig. Voorts blijft Ivic voorna melijk vriendelijk lachen. Eén en ander betekent inmiddels wel dat Ajax bij de eerste de beste bles sure in de problémen komt. Het zegt veel over het te „magere" materiaal, dat Ajax voor de Europa Cup-return van vanavond tegen Levski Spartak (waarin het met een 2-1 voorsprong begint), onervaren spelers als Jager, Bouma, Lamain en Verkaik op de reservebank heeft zitten. Voor Ivic, die bij elke gelegenheid zijn liefde voor de jeugd weer ken baar maakt, vormt dat schrale perso neelsbestand echter géén onoverko melijk probleem. Weliswaar noemt hij zijn selectie „vrij klein", maar vooralsnog wil hij met het beschik bare materiaal verder. „Ik ga met deze jeugdige spelers door. Intern wil ik tot oplossingen komen." Duidelijke taal is dat. Het bestuur van de Amsterdamse club blijkt daarentegen van mening, dat er wél versterking moet komen. Zo haakt voorzitter Jaap van Praag direct op Ivic' ontboezeming (blijven werken met dit materiaal) in met de woor den: „Maar men moet niet denken dat Ajax momenteel stil zit; dat Ivic niet mag kopen. Aankopen blijven mogelijk." Dat Ajax daadwerkelijk plannen in die richting heeft, bleek het afgelo pen weekende opnieuw. Aanvoerder Ruud Krol en assistent-oefenmees- ter Bobby Haarms en Ivic dus niet woonden in Bern de interland Zwitserland-Noorwegen bij. „Om en kele tips na te trekken," zegt Krol. „Maar het heeft niets opgeleverd," voegt hij er onmiddellijk aan toe. Krol noemt geen namen, maar Haarms wil na enige aandrang wel kwijt dat het om de Noren Ottesen en Jacobson gaat. Haarms; „Maar inderdaad, veel wijzer zijn we niet geworden." De Amsterdamse belangstelling voor Rune Ottesen (een aanvallende middenvelder van de club Brine) en- Pol Jacobson (aanvaller van Kristi- ansand) bestaat al geruime tijd. Ook voor de aanvaller Matthisen van Kristiansand was het tweetal naar Bern getogen. Maar die zat tegen'de Zwitsers op de bank. Ajax bezint zich mogelijk nog eens extra over die Noorse talenten. Binnenkort is het namelijk afgelopen met het goed koop aan te trekken talent uit Scan dinavië. Vrijwel zeker volgt Noorwe gen het voorbeeld van Denemarken om in maart '78 met een semi-prof- competitie te beginnen. En in dat geval zullen er voortaan malse trans fersommen betaald moeten worden. Opmerkelijk genoeg waren Krol en Haarms voor aanvallend georiën teerde spelers naar Zwitserland ge reisd. Terwijl de nood in verdedi gend opzicht toch groter is. Van Praag: „Maar ja, het oude liedje hè. De spelers die we zoudên willen heb ben zijn duur. erg duur." Wat niet wegneemt dat Ajax na het vertrek van Suurbier nog maar over drie echte verdedigers beschikt: Krol. Van Dordt en Everse. Ook in dat opzicht zoekt Ivic evenwel naar ..interne oplossingen". Eén zo'n op lossing diende zich zaterdagavond tegen FC VW plotseling aan: Johan Zuidema. De na het echec van Oslo (2-0 nederlaag tegen Lilleström) in ZURICH Israël heeft zijn lidmaat schap van de Aziatische voetbalfe- dcratie'(AFCi opgezegd. Aldus ver klaarde dr. Helmut Kaiser, secreta ris-generaal van de FIFA, in Ziirich. De Israëlitische voetbalbond blijft individueel lid van de FIFA, waar door het aan alle internationale toernooien kan blijven deelnemen Tevens wordt de mogelijkheid on derzocht Israël eventueel als lid toe te laten van.de Europese voetbal unie ongenade gevallen Fries, deed het in de tweede helft als rechtsback lang niet slecht. Hij staat vanavond ook tegen Levski op die plaats gepos teerd. „Een noodgreep," noemt Zui dema het zelf, nochtans is hij er tevreden mee. Nuchter stelt hij; „ik AMSTERDAM De linker verdediger van Ajax. Jan Everse en wisselspeler Simon Taha- mata hebben belden van de stralcommissie van de Europese voetbalunie (UEFAi een waarschu wing gekregen in verband met hun gedrag in de eerste wedstrijd tegen Levski 8ofia op woens dag 19 oktober Dit heeft geen gevolgen voor de wedstrijd van vanavond. Indien Ajax er vanavond ln slaagt de laatste acht van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen te bereiken, zal in maart weer naar het Olympisch stadion worden uitge weken, „Het Olympisch stadion wordt voor ons weer interessant, als we weten dat er meer dan 35.000 toeschouwers komen", aldus vooreitter Jaap van Praag. „Als we de kwartfinales berei ken. zullen we zonder twijfel weer naar het Olympisch stadion trekken", aldus de Ajax- praeses, die op 9 november een conferentie in Londen zal bijwonen, waar gesproken zal wor den over een eventueel invoeren van een Euro pese voetbalcompetitie. Ajax heeft overigens een uitnodiging gekregen om op dinsdag 22 november een wedstrijd te komen spelen In Leeds tegen Leeds United. Deze wedstrijd is georganiseerd door de Prins van Wales ter gelegenheid van het 25 jarig regeringsjubileum van Koningin Elizabeth. De recette van het duel zal worden gestort in een speciaal fonds heb inmiddels overal gespeeld. Als aanvaller kwam ik naar Ajax. Ivic wilde vervolgens een middenvelder van me maken. Links, rechts en in de punt heb ik op dat middenveld gespeeld. Dit kan er ook nog wel bij." Die bijna nonchalante opmerking lijkt te verraden dat hij zich toch niet zó happy voelt met deze. zoveel ste plaatsverwisseling. Zuidema: „Tegen AZ'67 heb ik dit seizoen nog rechtsbuiten gespeeld. Maar daar stond ik alleen om Hovenkamp af te stoppen. Nou toen ik 20 was had ik ook andere ideeën over rechtsbui tens. De tijd moet leren of ik ge schikt ben als verdediger. De drang om te scoren zit nu nog in me, die zal ik wel in moeten dammen." Zuidema neemt de zaken zoals ze zijn. Dat betekent voor hem dat hij doet wat de trainer wil. „Ik ben bcrocpsvoetballer, word goed be taald. Dan maakt het niet veel uit, of ik het nou leuk vind Of niet om in de mandekking te spelen. Trou wens, je kunt je alleen verbeteren, wanneer je speelt. Ritme krijg je in de basis, niet op de bank." Op die houten zitplaats was hij dus na het onverwachte verlies tegen Lilleström terecht gekomen. Ivic wees hem als schuldige aan voor de goals die de Noren uit corners maak ten. Zuidema wil daar niet meer over praten. „Dat doet niet meer terzake. Mijn instelling is in elk ge- PROGRAMMA LANDSKAMPIOENEN Dinamo Dresden (ODld)-Liverpool (Eng) Panathinaikos (Grie)-FC Brugge (Belg) Ajax (Ned)-Levski Spartak Sofia (Buig) Borussia Moenchengladbach WDld)-Rode Ster Belgrado (Joe) B 1903 Kopenhagen (Den)-Benfica (Por) Ju ventus I ta )-Glentoran Ier Wacker Innsbruck (Oos)-Celtic (Sch) Atletico Madrid (Spa)-FC Nantes (Fra) BEKERWINNAARS Lokomotiv Kosice (TsjFAustria Wien (Oos) Anderlecht (Bel.)-Hamburger SV Wdl) Manchester United (GB)-FC Porto (Por) Universitatea Craiova (Roe)-Dinamo Moskou (Sov) Hajduk Split Joe)-Diosgyoer (Hon) Real Betis (Spa)-Lokomotiv Leipzig (ODld) Paok Saloniki (Gri)-Vejle BK (Den) Brann Bergen (Noo)-FC Twente (Ned) UEFA CUP (1-5) Grasshoppers Zürich (Zwi)-Inter Bratislava (Tsj) (0-2) FC Barcelona (Spa)-AZ'67(Ned) (2-1 Schalke 04 WDld)-FC Magdeburg (ODld) (3-0) Newcastle United (Eng)-Bastia (Fra) (0-1) Eintracht Frankfurt WDld)-Zürich (Zwi) (1-0) Dinamo Tiflis (Sov)-KB Kopenhagen (Den) (1-2) Gornik Zabrze (Pol)-Aston Villa (Eng) (1-1) Lens(Fra)-Lazio Roma(Ita) Union Las Palmas (Spa)-Ipswich Town (Eng) Eintracht Braunschweig WDld)-Start Kristiansant (Noo) (0-0) carl Zeiss Jena WDldi-RWDM (Bel) <2-1) PSV(Ned)-Widzew Lodz (Pol) (0-4) Atletic Bilbao (Spa)-Ujpest Dosza (Hon) (0-2) standard Luik (Bel)-AEK Athene (Gri) 1-2) Dinamo Zagreb Joe)-AC Turijn (Ita) (1-1) Marek Stanke Dimitrov (Bul)-Bayern München (WDld) (0-3) (0-2) (0-1) (1-1) (2-4) (1-2) (3-0) (4-1) (0-2) (0-2) (0-1) (0-1) (1-1) (5-3) <0-2) (2-2) (1-3) (0-3) SANTIAGO Drie achtereenvol gende nederlagen hebben Ferenc Puskas zijn baantje gekost als trai ner van de Chileense eerste divisie club Colo Colo. Hij werd ontslagen nadat Colo Colo een dag eerder met 2-3 had verloren van het onderaan staande Antofagasta. Door deze nederlaag viel Colo Colo terug naar de vierde plaats op de ranglijst. Puskas maakte in 1954 deel uit van het Hongaarse elftal dat in de fina le van het wereldkampioenschap in Bern met 2-3 verloor van West Duitsland. Na de Hongaarse op stand van 1956 emigreerde hij naar Spanje, waar hij bij Real Madrid zijn succesvolle carrière voortzette. Plaat FRANKFORT Het nationale elf tal van West-Duitsland zal. hoogst waarschijnlijk in februari 1978, een langspeelplaat met Udo Jürgens op de markt brengen. De Oostenrijkse zanger zal voor deze LP alle teksten schrijven, die voornamelijk betrek king hebben op de voetbalsport en het toernooi om het wereldkampi oenschap in Argentinië. De opbrengst van de plaat zal voor het belangrijkste deel worden ge bruikt om het jeugdwerk in West- Duitsland te bevorderen. Het ande re gedeelte komt de zangers/voet ballers van het Westduitse elftal toe. Den Bosch DEN BOSCH Den Bosch wil de plaatselijke betaalde voetbalclub niet meer met financiële injecties boven water houden. De Bossche gemeenteraad is met 24 tegen 12 stemmen akkoord gegaan met het voorstel van b. en w. FC Den Bosch geen subsidie meer te geven. Hockey-bondscoach en CDA- raadslid Wim van Heumen kwam met het voorstel FC Den Bosch 160.000 gulden te schenken om de competitie uit te kunnen spelen. Dit voorstel werd eveneens met 24 tegen 12 verworpen. De driemans fractie van Bosch-belang diende ook een voorstel in De inhoud hier van was: verwerping van het voor stel van b. en w. en FC Den Bosch geven wat het vraagt. Bij het tellen van de stemmen bleken drie raads leden voor te zijn. Na het besluit van de raad is het bestuur van de FC Den Bosch afgetreden. Dordrecht DORDRECHT De amateurclub RIOS uit Dordrecht, uitkomend in de vierde klasse van de KNVB, heeft een klacht ingediend bij de KNVB tegen FC Dordrecht, spe lend in de eerste divisie van het betaalde voetbal. FC Dordrecht zou op onreglementaire wijze heb ben geprobeerd spelers van RIOS in te lijven. De tuchtcommissie van de KNVB heeft FC Dordrecht inmiddels in staat van beschuldiging gesteld. De club kan tot 10 november een schriftelijk verweer indienen. De „onderhandelingen" met RIOS- spelers werden volgens de klacht gevoerd door Jan Huyser, de vroegere voorzitter van RIOS die door de KNVB voor tien jaar werd geschorst wegens onrechtmatige bestuurshandelingen. Saunders BIRMINGHAM Ron Saunders, manager van Aston Villa heeft defi nitief besloten geen bondstrainer te worden in Saoudi-Arabië. Hem was door de voetbalbond van Saoe- di-Arabië een salaris geboden van 450.000 gulden voor een periode van anderhalf Jaar. Saunders zegt over zijn beslissing: „Ik heb zo veel steun gehad van alle spelers, medewerkers en sup porters en zo veel blijken van be langstelling ondervonden, dat ik gewoon niet weg kan gaan uit Bir mingham. Er zijn tenslotte dingen die niet met geld te koop zijn". Saunders heeft met Aston Villa twee keer de Engelse League-cup veroverd. Toch weigerde de direc tie hem aan het begin van het sei zoen een nieuw en verbeterd con tract. Saunders: „Men zou dus kun nen stellen dat de directie niet vol ledig achter mij staat, maar ik wil mijn uiterste best doen wat te be reiken met hulp van alle mensen die zich de laatste dagen zo na drukkelijk achter rnij hebben op gesteld". Ruud Krol, de laatste overgebleven speler van het „gouden Ajax" traint op het strand van Wassenaar met een van de jongeren uit Ivic's selectie, reserve-doelman Jager. val ook toen positief gebleven. Op de training nam ik mij voor om via hard werken terug te komen." Bij zijn nieuwste positie „ik heb alleen nog niet in het doel gestaan" plaatst Zuidema toch nog één kanttekening. „Ik heb nog angst om tackles te maken. Vroeger, bij Cam- buur pakten die tackles steeds ver keerd uit. Daardoor kreeg ik een vrij slechte naam bij de scheidsrechters. Op de training gaat het goed, tij dens de wedstrijd nog niet. Ivic moet mij de tijd maar geven, om ingespeeld te raken." ZEIST Wim Meuleman blijft aan als voorzitter van de KNVB. Hij voldoet hiermee aan een verzoek dat zowel de amateurafge vaardigden als die van het betaalde voetbal in het bondsbestuur tot hem hebben gericht. >- Wim Meuleman werd in oktober 1966 tot bondsvoorzitter gekozen als op volger van wijlen Toon Schröder. In 1976 had hij te kennen gegeven zich niet meer herkiesbaar te zullen stel len voor een nieuwe termijn van drie jaar, die ingaat daags na de bonds vergadering van 10 december. Toen zowel de amateurs als de profs druk op hem uitoefenden om aan te blij ven is hij op zijn beslissing terugge komen. Wim Meuleman (66) heeft wel bedongen dat hij het recht heeft om tussentijds af te treden. Tot lid van het sectiebestuur betaald voetbal nieuwe stijl zijn ook de voor malige bondscoach George Knobel en drs Martin Snoeck, die enige tijd geleden zijn functie van voorzitter van de vereniging van contractspe lers (VVCS) heeft neergelegd, bij en kele kandidaatstelling gekozen. Ze zijn voorgedragen door de vereni ging van oefenmeesters in Neder land (WON) en de WCS. De termijn van kandidaatstelling sloot dinsdag morgen. Het bestuur betaald voetbal, dat daags na de bondsvergadering van de KNVB. die zaterdag 10 december in Zeist wordt gehouden, in functie treedt, is nu compleet en bestaat uit: Mr Jacques Hogewoning 'voorzitter), mr Max Tripels, Ton Zwikstra, Her man Choufour. Leo van der Kroft (leden) allen vertegenwoordigers van de clubs, alsmede George Kno bel en drs Martin Snoeck. De benoeming van de leden van het bestuur betaald voetbal vormt een SOUTH PASADENA Oud-we reldkampioen schaken'Bobby Fis her zal zich in de stad South Pasade na (VS) voor de rechter moeten ver- antwoorden wegens huisvredebreuk en het toebrengen van lichamelijk letsel. Volgens de politie van South Pasadena zou Fisher het huis van een inwoonster van de stad. Holly Ruiz, zijn binnengedrongen en zou hij haar hebben geslagen, omdat zij geweigerd had een verklaring te on dertekenen waarin zij toegeeft dat zij gesprekken met de schaker zon der zijn toestemming op de band had opgenomen RIJSBEROEN (ANP) Johan van der Velde wordt beroepsrenner. De 21-jarige Brabander tekende een contract voor de ploeg van Peter Post. Bij het begin van het nieuwe seizoen op de weg zal hij als prof zijn debuut maken. Johan van der Velde blonk dit Jaar uit als amateur in de ronde van de toekomst. Hij droeg verschillende dagen de gele trui en eindigde als tweede in het eindklassement ach ter de Belg Eddy 8chepers. die als prof ln de ploeg van Eddy Merckx zal debuteren. agendapunt op de algemene verga dering betaald voetbal die zaterdag 19 november in het KNVB-sportcen trum ln Zeist wordt gehouden. Het is zeer goed mogelijk dat dan van de zijde van de afgevaardigden van de clubs bezwaar zal worden aangete kend tegen de verkiezing van George Knobel. Deze heeft op dit moment geen trainerslicentie en is bij MVV officieel „adviseurIn veler ogen is hij echter wel degelijk de verant woordelijke trainer van de Maas- trichtse eerste divisieclub. Dit laat ste nu Is onverenigbaar met Het lid maatschap van het sectiebestuur. In de nieuwe reglementen van het be taalde voetbal is namelijk de bepa ling opgenomen dat onder meer ac tieve oefenmeesters geen bestuurs lid van deze sectie mogen zijn. LAUSANNE Los Angeles is de enige kandidaat voor de organisatie van de Olympische Zomerspelen in 1984. Voor de Winterspelen van 1984 meldden zich op de laatste dag de kandidaatsstelling moest op 31 ok tober voor middernacht bij het IOC In Lausanne binnen zijn nog twee kandidaten. Naast Sapporo (Japan) en Gothenburg (Zweden) dienden ook Serajevo (Joegoslavië) en het Franse Olympische Comité, dat kan kiezen uit twee regio's (Chamonix o! de streek rond Courchevel in de Sa- voie), zich alsnog aan om mogelijk de organisatie ter hand te nemen. In een verklaring toonde Lord Killa- nin. de voorzitter van het IOC, zich dinsdag „teleurgesteld, maar niet verrast" over het feit. dat slechts één kandidaat zich gemeld had voor de organisatie van de Zomerspelen in 1984. „De nationale Olympische comité s worden afgeschrikt door de extreem hoge kosten, die aan een organisatie met een omvang van de Olympische Zomerspelen verbon den zijn. Daarentegen is het bemoe digend te constateren, dat de Win terspelen wel ln trek zijn gezien de vier kandidaten", aldus de Ierse voorzitter vanuit Lausanne. Nu de termijn voor de kandidaats stelling verstreken is, treedt de vol gende fase in werking. Alle kandi daat-steden ontvangen een uitge breide lijst met vragen over de tech nische, administratieve en commu nicatieve voorzieningen die zij voor de Spelen denken te treffen. Los Angeles zal voor 31 Januari 1978 moeten antwoorden. De kandidaten voor de Wintersplen dienen nog dit Jaar, voor 31 december,- hun ant woord gereed te hebben Na uitvoerige bestudering zal het IOC aan de hand van zijn conclusies in mei 1978 in Athene beslissen wie de organisatie voor de Zomer- en Winterspelen krijgt toegewezen. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15