Werk van Mulisch bedacht met Constantijn Huygens- prijs? ót de kimme U kiest dan zelfde voordeligste spaarrekening: 4% 6% 7% postgiro en rijkspostspaarbank I Omdat Omdat Black &White .■RENTE REKENING TLUS- REKENING STER- REKENING De goede smaak van een whisky drinker herken je niet aan de glazen waaruit hij drinkt.Wel aan de fles waaruit hij schenkt. Jan Campertprijs voor dichter Hans Fawerey geen verrassing VERPLEEGKUNDIGE f" m WOENSDAG 2 NOVEMBER 1977TROUW/KWARTET 1Q1 u op uw gemak thuis spaart, via uw eigen postrekening, met uw gewone girokaarten Voor makkelijk sparen moet u hij de postgiro zijn u op ieder moment elk gewenst bedrag kunt inleggen Zonder minimum. u op ieder moment elk gewenst bedrag kunt opnemen Zonder maximum. Zonder opzegtermijn door T. van Deel J: el II ..Ik ben voor het prijzenstelsel, en vooral als ik ze krijg", schertste Mulisch eens. Hij heeft ze gehad en nu hij vijftig is, wordt zijn gehele oeuvre bedacht met de gewichtige Constantijn Huygens prijs. Niet alleen die halve eeuw telde, ook zal bij de jurering hebben meegespeeld dat Mulisch dit jaar zijn indru kwekkende novelle Oude Lucht publiceert. Dat dit verhaal de kroon op een oeuvre is. blijkt uit de onlangs verschenen, meer dan 600 bladzijden tellende. Verzamelde Verhalen (1947 tot 1977), die dertig jaar schrijven plegen te omvatten. Wie het oeuvre van Mulisch overziet en het is gelukkig vrijwel in zijn geheel verkrijgbaar kan niet an ders dan versteld staan van de enor me vitaliteit die al spreekt uit de beoefende genres. Naast verhalen, novellen, romans en gedichten, telt het toneel, operateksten, studies, tijdsgeschiedenissen. autobiografi sche geschriften. Zo n veelzijdige be langstelling roept al veel irritatie op, maar als daar nog een superieure besliste stijl bij komt. wordt het me nigeen te gortig. Vooral wordt Mulisch verweten dat zijn werk onhelder is. Nooit over heersen bij hem logisch verbanden, het zijn altijd irrationele relaties die hij uitdrukt. Niet alleen in een bij zonder hermetisch werk als De Ver teller. ook in een betrekkelijk een voudige en uitzonderlijk leesbare roman als het succesvolle Twee Vrouwen, verraadt Mulisch die be hoeft. Wie tot duiding, vooral van details, wil overgaan, moet zijn uit spraak wel onderschrijven: „Ik ge loof in de polyinterpretabiliteit." In de praktijk komt het er op neer dat aan veel Mulisch teksten een mytische onderlaag valt te onder scheiden. Die eigenschap van zijn proza wekt het nodige wantrouwen, dat misschien ten aanzien van een aantal teksten ook wel gewettigd is. Ik denk aan dit eveneens dit jaar verschenen operalibretto Azon. Kenmerkend Maar waarover Mulisch ook schreef over Eichmann. Cuba. De Spel ling, Wilhelm Reich of Provous hij deed het over zichzelf. Of beter: hij interpreteerde gebeurtenissen en le vens op zijn manier, die onverwissel baar is. Het hyperbolische schrijven, voor hem zo kenmerkend, drukt zijn wezenlijke behoefte uit om de din gen in het groot te zien. om elk verschijnsel zo kontakstueel moge lijk te beschouwen, tot zelfs kos misch toe. Op die manier leggen zich de (mytisch)- grondpatronen, zoals Mulisch die ontwaart vanzelf bloot. Een indrukwekkend bewijs van dit participerende e tegelijk distantie- rende denken trof ik onlangs in de Mulisch-aflevering van Bzzletin aan. W. L. B. Brugsma memoreert een uitspraak van zijn vriend: ,,De Duit sers zeggen dat het de Nazies waren, wij zeggen dat het de Duitsers wa ren. in Afrika en Azië zeggen ze dat het de Europeanen waren, maar God zegt dat het de mensen waren." Er is aan de bestudering van Mu lisch oeuvre nog weinig gedaan. Van nabij leverde zijn vriend Jan Hein Donner een eigenaardig maar waarschijnlijk heel adequaat commentaar. Eenvoudig is het zeker niet om zoveel vernuft het hoofd te bieden. Mulisch bestrijdt dermate virtuoos de „Dood" en het „niet- zijn", dat zijn boeken uiterst leven dige lezers vraagt. Misschien dat de erkenning, die toch mede door de Huygens-prijs tot uitdrukking komt. voor wat grondiger studie van zijn werk kan zorgen. Hans Fawerey Dat de dichter Hans Fawerey de Jan Campert-prijs krijgt zal niemand die van poëzie houdt verbazen. Zijn derde bundel Chrysanten, roeiers was de poëziebelevenis vandit jaar; ik heb daar in deze krant op 4- 6-77 ook uitvoerig van getuigd. Fa- wereys gedichten betrekken ons op het niets, de stilte, op afwezigheid en dood, op zijn en niet-zijn, op beweging en stilstand. Dergelijke elementaire zaken deelt hij in zijn verzen uiterst elementair uit. In ver gelijking met zijn twee vorige bun dels waarin het procës van beginnen en afgebroken worden tamelijk poë- zie-technisch en „taalkundig" werd aangepakt, is deze nieuwe bundel aansprekelijker, want verhalender van aard. Er is. als het ware. meer zachtheid in de diamantharde ge dichten van deze doodsdichter ge raakt. waardoor hun mystieke inpli- caties en hun ontreddering beter voelbaar zijn: Als ik straks een hand zie voor ogen. help ik mij hopen dat het een eigen hand is. of dat het een hand is die bij mij wil horen. Vijverbergprijs De Vijverbergprijs ging naar J. Be- rnlef voor zijn roman De man in het midden. Bepaald geen uitschieter is dit boek toch een waardige repre sentant van Bernlefs omvangrijke oeuvre. De auteur slaat er zo te zien een nieuwe weg bij in de collage- roman. waarin Gerrit Krol hem voorging en een prijs is een pas send cadeau voor zo'n initiatief. BUCHANAN'S CHOICE OLD SCOTCH WHBKV BMUIIIMIM,,,, RMIHMI II IOIN "WlUERS OJv.n product ar «os scotch WHISKIES cVerbuqt-cDc Qiöle^lerkgn r Christelijk Verzorgingstehuis In ons verzorgingstehuis is een vakature voor een voor de Ziekenafdeling. Deze afdeling heeft de beschikking over 26 bedden en is modern ingericht. Aanstelling kan plaatsvinden in de rang van Verplegende-A. Bevordenngsmogelijkheden zijn aanwezig Belangstellenden worden uitgenodigd hun sollicitaties te richten aan de direktnce. die ook graag bereid is telefonisch inlichtingen te verstrekken Bitmsteratraat 546, Amsterdam - telefoon 020 366766 Als u denkt: „ik zal mijn spaar geld wel snel weer nodig hebben" is de Renterekening het voordeligst voor a Rente: Voordeliger dan de Rentereke ning als u uw spaargeld niet binnen 6 maanden opneemt, omdat bij opname 196 van het opgenomen bedrag van uw tegoed af gaat Rente: Voordeliger dan de Plusreke ning als u uw spaargeld niet binnen 12 maanden opneemt, omdat bij opname 2% van het opgenomen bedrag van uw tegoed af gaat Rente: Automatisch sparen: u spaart nog makkelijker als u ons elke maand of elk kwartaal een vast bedrag naar uw spaarrekening laat overmaken Uw tegoed groeit dan helemaal .vanzelf. Meer informatie: u vindt een duidelijke folder met aanmeldingsformulier op elk postkantoor. Die fokfèr is ook verkrijgbaar met de bon via tel 0017 (gratis) of via tel (020) 5 88 31 37. I Bon voor meer infoimatie: Stuur mij de folder .Makkelijk sparen met de postgiro en de RPS". Folders over andere diensten lenen hypotheken betalen tb-37 I Naam: I Adres: I Plaats: Deze bon m een envelop zonder postzegel sturen naar (Rijkspostspaarbank, afd voorlichting, Van Baerlestraat 27,1071 AN Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10