Akkoord over opvang zigeuners verwacht Mogelijk deze maand nog Groningen krijgt vergunning voor afvoer afvalwater Holland Amerika Lijn Holding N.V. Statenleden treden uit Boerenpartij ,,Abortusontwerp moet aansluiten bij WD-standpunt" Fietser omgekomef Meer adviezen ter bestrijding van ongedierte TROUW/KWARTET PS14-I UTRECHT (ANP) De vereni ging van Nederlandse gemeen ten hoopt nog deze maand tot een akkoord te komen net de regering over de opvang van de vierhonderd zigeuners, die zich tot begin deze maand konden laten registreren om voor een verblijfsvergunning in aanmer king te komen. De vereniging heeft zich onder voor waarden bereid verklaard actief te bemiddelen bij het inrichten van standplaatsen voor de vierhonderd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van CRM is de regering in het algemeen aan die voorwaarden tegemoet gekomen. Het dagelijks bestuur van de vereni ging heeft gisteren met vertegen woordigers van de vier grote steden beraadslaagd over de reacüe van de regering op de voorwaarden, die de vereniging stelde. Na afloop van deze bijeenkomst deelde een woordvoer der mee, dat de reactie voldoende basis geeft voor nader overleg met de regering. Volgens CRM heeft de overheid on der meer toegezegd, dat zij voor de kosten wil opdraaien, die de opvang van de vierhonderd zigeuners met zich meebrengt. Dit was een van de voorwaarden van de vereniging. Voorts willen de gemeenten, dat er een effectieve grensbewaking komt om groepen zigeuners tegen te hou den. die op ons land afkomen door de legalisering van de vierhonderd. Gevreesd wordt, dat anders het uit voeren van evenwichtige opvang- maatregelen onmogelijk wordt. De regering heeft wat dit punt betreft beloofd dat er niet meer zigeuners in Nederland zullen worden toegelaten. Tijdens het overleg van het bestuur en de vertegenwoordigers van de vier grote gemeenten heeft zigeuner koning Koko Petaio, die momenteel met zijn familie in Amsterdam ver blijft, tevergeefs geprobeerd aan de besprekingen te mogen deelnemen.' Volgens Paul van Eeuwljk, een naas te medewerker van Petaio, werd deze poging Ingegeven door grote ontevredenheid over het langdurig overleg tussen regering en ge meenten. Bovendien vindt Petaio, dat er nu alweer werd gesproken over zigeu ners terwijl zij er zelf niet bij waren betrokken. De VNQ-woordvoerder verklaarde, dat het niet zinvol was om Petaio tot het gesprek toe te laten, omdat het ging om een intern overleg over het standpunt van de gemeenten naar de regering toe.. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De provincie Gronin gen krijgt een voorlopige vergun ning voor het afvoeren van afvalwa ter. dat geloosd wordt door de aard appelmeelfabriek van Koninklijke Scholten Honig (KSH) in Foxhol. Uit mededelingen van minister Wes terterp (verkeer en waterstaat) blijkt het te gaan om een tijdelijke vergunning, uiterlijk geldend tot het begin van de aardappelmeelcam- pagne in 1978. De minister hoopt eind volgende maand meer duidelijkheid te heb ben over de lozlngs- en zulvertngs- plannen van de KSH-fabrieken. Voor de werkgelegenheid bij KSH is het van groot belang, dat een defini tieve oplossing wordt gevonden voor de zuiveringsproblemen. Die oplossing zou het lozen op de nieuwe ..smeerpijp" in de Eems zijn. Vol gens de minister kan daarover om streeks 1 december een beslissing vallen, „wanneer althans vaststaat dat de vuillast met tenminste twee derde zal zijn beperkt voor de cam pagne in 1978." Westerterp had dit eerder aan het Provinciaal Bestuur van Groningen laten weten, tot grote verbazing van Kamerleden. Boze voorzitters van de Kamercommissies voor land bouw, verkeer en waterstaat en eco nomische zaken vroegen de minister opheldering over diens „volstrekt afwijkende mededelingen". Westerterp had de commissies naar hun zeggen laten weten dat er dit Jaar geen beslissing meer ge nomen zou worden over KSH-lozin- gen op de smeerpijp. Westerterp be strijdt deze lezing echter „ten stel ligste" zo blijkt uit zijn antwoorden op de vragen van Van Houwelingen (CDA) en Schakel (eveneens CDA) en Tuljnman (WD). gevestigd te Rotterdam Ondergetekende maakt bekend, dat exemplaren van het Bericht en aanmeldingsformulieren betreffende het openbaar bod op de aandelen en de bewijzen van deel- gerechtigdheid in Holland Amerika Lijn Holding N.V., verkrijgbaar zijn bij de kantoren van Amsterdam-Rotterdam Bank NV. Bank Mees Hope NV Algemene Bank Nederland N V Pierson, Heldnng Pierson N.V. te Amsterdam. Rotterdam en 's-Gravenhage. De aanmelding, onder gelijktijdige inlevering van de betreffende stukken, kan bij een van de bovenvermelde kantoren geschieden, uiterlijk op maandag. 14 november 1977. Holland America Line Trustee Ltd. Hamilton. 24 oktober 1977. MIDDELBURG (ANP) - Het sta tenlid van de Boerenpartij P. de Jonge heeft gisteren in een verkla ring aan de Zeeuwse staten meege deeld, dat hij uit zijn partij is getre den, maar dat hij zijn achterban als onafhankelijke blijft vertegenwoor digen. Volgens de heer De Jonge is dit besluit genomen na overleg met de Zeeuwse lede van de Boerenpartij. Als moetief noemde het statenlid, dat vooraanstaanden in zijn partij als lid van het hoofdbestuur hande lingen hebben verricht die volledig in strijd zijn met de statuten en het programma van de partij. De heer De Jonge verwijt het hoofdbestuur met name gemanipuleer en verval sing van stembriefjes, waardoor kandidaten op de verkiezingslijst van de Tweede Kamer kwamen te staan in mei van dit Jaar die of voor de partij niet aanvaardbaar of zelfs geen lid van de partij waren. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Tweede-Kamervoor- zitter dr. A. Vondeling vindt, dat een eventueel initiatief-wetsontwerp van de progressieve partijen inzake de 'abortus zo dicht mogelijk moet aansluiten bij het huidige WD- standpunt. „Zonder hulp van de WD kunnen de progressieven namelijk geen ini tiatief-wetsontwerp door het parle ment aanvaard krijgen", aldus dr. Vondeling in een artikel in het okto bernummer van het PvdA blad „So cialisme en Democratie". Volgens Vondeling moet er trou wens ook ernstig rekening mee wor den gehouden dat de WD zelf een nieuw initiatief-ontwerp op dit ge bied zal Indienen, nog voor het nieu we kabinet eventueel met een eigen wetsontwerp komt. Overigens gelooft de Kamervoorzit ter dat het nieuwe kabinet erin wil en zal slagen om met zo'n eigen ontwerp bij de Tweede Kami komen, omdat een initiatief werp uit de Kamer waarschil verder af zal staan van de opvattingen dan een regeringj werp. In zijn artikel levert Vondeling tiek op de houding van het kab Den Uyl ten aanzien van dooi parlement aanvaarde initial wetsontwerpen. Gemiddeld er tussen aanvaarding van dezej werpen in de Eerste Kamer handtekening der Koningin i maanden. Terwijl dit bij wet* werpen van de regering zelf i regel slechts enkele dagen zijn NISTELRODE De 68-jarig^ Hanegraaf uit het Brabantse Ni rode is 's nachts op zijn fiets i een auto geraakt. Hij werd daartr ernstig verwond, dat hij ter pl# overleed. Van onze Haagse redactie DEN HAAO Steeds meer mensen hebben last van ongedierte. Dat blijkt uit het toegenomen aantal ad viezen over bestrijding van Insecten Cijfers van de afdeling bestrijding van ongedierte van het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne tonen aan. dat met name over de farao-mier een sterk stijgend aantal adviezen wordt Ingewonnen, zowel door particulieren als door gemeenten en bedrijven. „Meestal worden deze Insecten en ander onge dierte in enkele gebouwen aange troffen. zelden in hele woonwijken. Een tijdige en goedkope bestrijding is dan nog mogelijk omdat het vaak om geringere aantallen gaat en kan een grotere verspreiding voorkomen", aldus bet ministerie. „Er Is", zo constateert de afdeling bestrijding van ongedierte in een verslag over de werkzaamheden 1971-1977, ..een zekere neiging bij de Nederlandse bevolking waar te ne men om sneller over Insecten te kla gen. Binnenkomende insecten wor den steeds meer als ongewenst erva ren. Dikwijls is er sprake van een ondeskundige bestrijding." Het aantal adviezen over bestrijding van insecten is In zes Jaar opgelopen van 449 tot 1400 per Jaar Een flinke stijging werd ook geboekt voor ad- vlezen over ratten- en mulzenbe- stnjdlng Vorig Jaar bracht de afde ling bestrijding van ongedierte 2300 maal advies uit. tegen nog geen 1250 in 1971. Voor vrouwen die jong blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 18