Jeugd evangeliseerde massaal in Utrecht Ethisch reveil niet verankerd in totale bijbelse getuigenis Fred van der Spek: Met een gek petje op de appelplaats Ir. J. van der Graaf op mannenbondsdag: UIT DE KERKBLADEN Nu een ander gesprek over de kernwapens VANDAAG V i Voorbijganger MAANDAG 24 OKTOBER 1977 KERK Trouw/Kwartet (van een medewerker) UTRECHT „Een overwinnende minderheid". Zo omschreef evangelist Ben Hoekendijk zater dag de status die de christenen in Nederland zouden moeten hebben. Zo'n garde overtuigde gelovigen zou naar zijn mening grote veranderingen in de samenleving teweeg kunnen brengen door de kracht van het evangelie. Op de zesde door hem georganiseerde One Way Day luisterden zaterdag ongeveer 15 000 - voornamelijk jonge - bezoekers naar zijn prediking, s Middags vormde het gezelschap een 4'/, kilome ter lange stoet, die het verkeer in de Utrechtse binnenstad geruime tijd klem zette. De deelnemers aan deze zgn getui genismars' droegen spandoeken met slogans als „ik ken Ood. UI ook", „lees Je bijbel' en „Jezus is Heer". Verder hieven zij spreekkoren aan om het evangelie van Jezus Christus als oplossing van de grote problemen van deze tud aan te prijzen. hoop Voordat de immense stoet zich in beweging zette, had Hoekendijk de Jongeren Indringend toegesproken. ..Jullie gaan de straat op om het werk van evangelisten te doen. Als ons land terugkeert tot God. dan kan dat verandering brengen op al lerlei gebied. Wij brengen een bood schap van hoop Nederland zal zien dat er nog duizenden jongeren zijn Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 die in Jezus geloven. Laat je niet ophouden door ordeverstoorders of andere gebeurtenissen. Ook al gaan ze met rotte eieren gooien, jij blijft zingen." Langs de route werden zgn. ..Opwek kingskranten uitgedeeld. Boven de demonstratieve optocht cirkelde een vliegtuigje met reclamesleep dat Hoekendijks oproep tot het volk. te rug te keren naar God, onder streepte. Ruim 700 bezoekers van de One Way Day kwamen in de loop van de dag naar de afzonderlijke nazorgruimte, waar enkele honderden pastorale helpers klaarstonden om met hen te spreken en te bidden. Op de ..Evan gelische Beurs" presenteerden zich tientallen evangelisatie- en zen dingsorganisaties met informatieve stands. De drie diensten werden op geluisterd door het One Way Day koor (450 personen) dat, begeleid door een orkest, speciaal voor deze gelegenheid gemaakte liederen zong. 's Avonds voerde het koor een soort cantate uit. die overigens als ..musi cal" was aangekondigd en ..De Grote Opdracht" heette. Wie wilde kon een grammofoonplaat kopen, waarop alle door het koor gezongen liederen zijn te beluisteren. Ook de bladmu ziek en teksten waren verkrijgbaar. Positief geloof Ben Hoekendijk zag de hele manifes tatie vooral de mars als een teken van positief geloof, dat nog bij vele jongeren leeft. Hij drong er 's morgens bij de aanwezigen op aan te kiezen tussen Babyion en het Nieu we Jeruzalem, tussen de in verval zijnde wereld en de nieuwe hemel en de nieuwe aarde. ..Jouw toekomst wordt bepaald door jouw keuze nii," riep hij uit. Hoeken dijk hekelde moderne leraren, die nihilisme propageren. ..Ze sturen Van een onzer verslaggevers UTRECHT Kerk en Vrede wil werken aan de tot standkoming van een anti-kapitalistische maatschappij. Dit bleek zaterdag, toen Kerk en Vrede een studiedag hield over wapenindustrie en wapenhandel. De studie-secretaris van Kerk en Vrede, drs Harry Zeldenrust, legde er de nadruk op dat het niet voldoende is. te protesteren tegen oorlog en op te roepen tot dienstweigering. „Het gaat veeleer om de vraag, hoe we in verschillenbde sectoren werken aan een samenleving, die het georgani seerde geweld niet meer aanvaardt." Drs Zeldenrust meent dat de afwij zing van wapens pas in daden omge zet kan worden, als we bereid zijn „heen te werken naar een anti-kapi talistische maatschappij." Vanuit verschillende invalshoeken werd tij dens de studiedag het licht gewor pen op de mogelijkheden dat er zo'n geweldloze maatschappij tot stand komt. De eerste die na drs Zeldenrust het woord kreeg was het vroegere PSP- Kamerlid Fred van der Spek. Hij zei dat in allerlei kringen, ook waar je het niet zo gauw van verwacht, aan het thans geldende systeem van machtsevenwicht wordt getwijfeld. Als voorbeeld noemde hij de kerken, met hun interkerkelijke vredesbe raad en hun vredesweek. Protestdienst Men gaat steeds meer Inzien dat het evenwicht tussen de landen, dat ge baseerd is op de kernwapens eens zal blijken niet te deugen Vanuit deze aanzet moeten de pacifisten trach ten te werken aan een doorbraak naar een bredere anti-militaristische visie, zei Van der Spek. Hij vertelde als voorbeeld dat hij tijdens de vredesweek tweemaal in een forum zat. waar ook het AR- Tweede Kamerlid Hans de Boer in zat. De eerste keer dat hij De Boer over de neutronenbom hoorde, zei deze dat hij het een twijfelachtig wapen vond Toen Van der Spek De Boer twee dagen later weer in een forum tegenkwam zei het AR-Ka- merlid dat hij „mordicus tegen" de neutronenbom was. Actie tegen de bewapening kan ook van binnen uit geschieden, bijvoor beeld door in het leger dienst te nemen en daar „protestdienst" te verrichten. Van der Spek vertelde dat hij daar niet onder verstaat zand te gooien in het aandrijfmechanisme van een rupsvoertuig, maar bij voor beeld met een gek petje op de appel plaats te verschijnen. Verchristendom Ook Harry Zeldenrust sprak met voldoening over de Vredesweek. die in het teken stond van het protest tegen de kernwapens De laatste Ja- Drempel mensen de levenszee op zonder kom pas. Dat is liefdeloos. De bijbel geeft instructies over wat goed is en kwaad. Het is liefdeloos die niet aan jongeren voor te houden. Heel duide lijk biedt het evangelie antwoord op de problemen van de jeugd." Uit een mini-enquète in diverse delen van het land was hem gebleken dat voor al gestoorde relaties met ouders en anderen een probleem voor vele Jon geren vormen. „Jezus is een meester in het herstel len van gebroken relaties. In de sfeer van Babyion vraag je elkaar niet om vergeving, maar ga je vechten. Maar de weg van het kruis is anders en die leidt tot overwinning." Nieuwe toekomst Hij hield de jongeren voor dat het evangelie niet belooft dat de econo mie zich zal herstellen of de welvaart zal toenemen. „De bijbel belooft dat het mogelijk is vrede te bewaren in God. onafhankelijk van de economi sche ontwikkelingen. Het is trou wens de vraag of een bloeiende eco nomie geestelijk winst betekent." Beeld van de demonstratieve mars, die 15.000 evangelische jongeren zaterdag in Utrecht op de been bracht. Ook Nico van Biljouw. leider van de kenis." Van Biljouw vroeg de aanwe- beweging „Jong en Vrij", sprak over zigen zichzelf „in te leveren" en zich een nieuwe toekomst, die door God zal worden geleid. „Er komt een dag waarop de kapitalistische uitbuiting stopt en de communisten de gemar telde christenen zullen loslaten. Er komt een nieuwe schepping, waarin de mens weer mens wordt, zoals God hem schiep, naar Zijn beeld en gelij- te laten vervullen door de Heilige Geest, die „aanzet tot dienstbaar heid". De One Way Day kostte in totaal 120.000. Via twee collectes kwam dat bedrag ruimschoots op tafel. Er bleef zelfs nog twintig mille over. Dat geld wordt beschikbaar gesteld aan zendings- en evangelisatieprojecten. Voorzitter H. Keizer van de Evange lische Zendingsalliantie kreeg staan de de vergadering symbolisch al vast tien mille aangeboden. Hij liet door schemeren dat het waarschijnlijk voor hulp aan Oegandese kinderen zal worden gebruikt. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Op de jaarlijkse toogdag van de bond van her vormde mannenverenigingen op gereformeerde grondslag heeft ir. J. van der Graaf, de algemeen secretaris van de ge reformeerde bond in de her vormde kerk, een referaat ge houden over het ethisch reveil. Daarin gaf hij als zijn oordeel, dat het ethisch reveil, zoals het door het CDA in zijn verkie zingsprogram gepresenteerd werd, niet verankerd is in het totale bijbelse getuigenis. Het motto van het verkiezingspro gram van het CDA was: „Niet bij brood alleen maar waarom is het betrokken bij belwoord niet in zijn gehéél weergegeven?, vroeg de heer Van der Graaf. Want de zin gaat verder:maar bij alle woord dat uit de mond Gods uitgaat." Ir. Van der Graaf (die ethisch reveil omschreef als: een zedelijke herle ving, het ontwaken van een nieuw normbesef ten aanzien van het men selijk handelen en menselijk gedrag) waardeerde positief dat mr. Van Agt de noodzaak van een ethisch reveil naar voren bracht en uitdrukkelijk aandacht heeft gevraagd voor het normbesef bij het handelen, zowel terzake van het omgaan met mense lijk leven, in eerbied voor dat leven, alsook inzake de bredere samenle- vingsvragen in de sociale kwestie. Hij heeft daarvoor behoorlijk op de tocht gestaan, en de referent mis prees met nadruk het „geestelijke terrorisme" van „extreem reactio naire media" als Vrij Nederland en VPRO. De vraag Toch rijst de vraag, ging de referent voort, of dit. ethisch reveil een écht reveil zal zijn. Teneinde deze vraag te beantwoorden, gaf ir. Van der Graaf een brede, door citaten onder steunde, uiteenzetting over met name het negentiende-eeuwse reveil. Niet alle akkoorden van dèt reveil worden in het ethische reveil van het CDA aangeslagen, oordeelde hij. In dit verband signaleerde hij het niet- citeren van het volledige bijbel woord in de CDA-leus, het ontbreken van: alle woord dat uit de mond Gods uitgaat. Vaak kreeg het motto „niet bij brood alleen" een louter sociale uitleg. Ir. Van der Graaf noemde als voorbeeld de rede van mr. Aantjes op het CDA-congres van augustus 1975. Natuurlijk, bij alle woord dat uit de mond Gods uitgaat, hoort ook Matthaeus 25 met wat daar staat over het hongerigen voe den en dorstigen te drinken geven. Maar, aldus Ir. Van der Graaf, het gaat om méér. Het gaat om het tota le gebod Gods, dat ten leven is. Dan gaat het om wat in Gods oog recht en gerechtigheid mag heten. Geen verweer Spreken over de rechten van de mens, los van het recht Gods, brengt mee, zo zei de referent, dat een deel der christenheid in de ban is geraakt van het revolutiebeginsel van de rechten van de mens. en een ethisch reveil, dat niet verankerd is in het totale bijbelse getuigenis, biedt geen verweer tegen de ons omspoelende fanatieke ideologieën, of ze nu marx isme of fascisme, maoïsme of materi alisme heten. Naar de overtuiging van ir. Van der Graaf kan een ethisch reveil nooit politiek geboren worden, het zal slechts een gevolg kunnen zijn van een gééstelijk reveil. En in zulk een reveil, met als gevolg een ethisch reveil, zal de vreemdelingschap, die wezenlijk is voor het christen-zijn, niet gemist kunnen worden. Dit leidt niet tot wereldvlucht, aldus de heer Van der Graaf in het slot van zijn referaat, maar tot heiliging, „ons ook in Christus geschonken". Tot zover uit het betoog van ir. Van der Graaf, dat samen met het even eens op deze, door ds. A. Vroeginde- weij uit Veenendaal voorgezeten toogdag, gehouden referaat van ds. H. Visser (over: Geloofsleven naar de Schriften) gebundeld is in een uit gaafje van 32 pagina's van de firma J. Bout en Zn. te Huizen (N.H.). ren werden door de kerken wel pro testen tegen de oorlog geuit, maar wapens waren eigenlijk nooit een voorwerp van kritiek, totdat de we reldraad van kerken, twee jaar gele den, zei dat kerken en christenen bereid moeten zijn te leven zonder de bescherming van de wapens. „Dat is niet minder dan een oroep terug te keren tot het oorspronkelijk christendom", zei drs. Zeldenrust. „Toen weigerde dat kleine groepje onaangepasten in het Romeinse we reldrijk. dat spel van macht en ge weld mee te spelen." Hij pleitte er voor dat de kerken zich maken tot kernen van protest tegen de neutro nenbom en van discussie over de functie van wapenindustrieën, zoals Holland Signaal of munitiefabrie ken als De Kruithoorn. Volgens drs. Zeldenrust moet de dis cussie over de bewapening verder gaan dan alleen dat onderwerp. Ook onze economie, onze bondgenoot schappen, de omgang met het mi lieu, de opvoeding en onze levens stijl moeten aan de orde komen. En „als we de huidige bewapening ver werpen. zullen we moeten zoeken naar andere vormen van weerbaar heid. In een forumdiscussie werd onder meer gesproken over de pogingen, op de scholen vredesonderwijs te introduceren. Henk Gerritsma van het Polemologisch Instituut in Gro ningen vertelde dat er voor middel baren scholen complete leerpakket ten bestaan ten dienste van het vre desonderwijs. Hoewel deze leermid delen door enkele scholen wordt toe gepast. bestaat er nog veel afweer tegen dit soort onderwijs. De onderwijsinpsecties en de leer stofcommissies geven echter wel ruimte voor vredesonderwijs. De moeilijkheid is vaak dat je eigenlijk alleen aan vredesonderwijs kunt doen, wanneer je op school een open systeem hebt. Vredesonderwijs moet bij de jonge mensen het ver trouwen ontwikkelen dat verande ring mogelijk is en de kinderen moe ten leren dat zij zelf kunnen bijdra gen aan verandering vanuit hun ei gen situatie. Daarvoor is een nieuwe grondhou ding van docenten en leerlingen no dig. die voor sommige leraren soms bedreigend kan zijn. Ouders en schoolbesturen kunnen de leraren helpen over deze drempel heen te komen. Drs. L. J. Hogebrink, lid van het interkerkelijk vredesberaad, in een nabeschouwing op de vredesweek in het blad van de Amsterdamse her vormde Westerkerkgemeente TREF: De Vredesweek is voorbij. Een ande re discussie over de kernwapens is begonnen. Niet: zijn ze geoorloofd? Maar: hoe raakt de wereld ervan bevrijd? In de pers is er vaak scham per op gereageerd, met name door deskundigen die strikt binnen de logika van het afschrikkingssys teem willen blijven redeneren.Zodra vanuit de kerken het geluid klinkt dat de logika van deze wereld niet langer onze logika mag zijn. is de reactie: daar valt dan niet over te praten. Want geloof is van een ge heel andere orde dan politiek. Spij tig vind ik het persoonlijk als dit ondersteund wordt door mensen binnen de kerken die zeggen: dit is politiek, en politiek hoort niet thuis in de kerk. Dat op het gebied van kerk en politiek problemen liggen waar je niet lichtvaardig over moet denken, is duidelijk. Maar we moe ten niet onszelf in vrijheid veroorde len tot de afgedwongen toestand die we in veel oosteuropese landen juist zo verfoeien. Namelijk een overheid die zich van de kerk niets aantrekt en een kerk die politiek monddood is gemaakt. Verheugend vond ik in deze vredesweek dat, zodra er ge- pré ét werd. van polarisatie niets was te merken. Als je de pers en uitlatingen van de kerkelijke top moest geloven, was met het kernwa pen-thema de polarisatie onvermij delijk. Ik ben in zes gemeenten ge weest en ik heb er niets van ge merkt. Er is open. eerlijk gediscussi eerd. Het is wél een onderwerp dat allerlei emoties opwekt. Daarom geldt meer dan ooit dat In de ge meente het gesprek in het teken moet staan van „de één achtte de ander uitnemender dan zichzelf". Prijsvraag D. v d Ploeg in het GEREFOR MEERD KERKBLAD van de clas sis Kollum: pinksterevangelist Morris Cerullo in Nederland een campagne houden. In Utrecht had hij al een voorberei dingsbijeenkomst met 250 Neder landse pinkstervoorgangers. Daaro ver Ben Hoekendijk in OPWEK KING: In Utrecht sprak hij over de vraag die de discipelen aan Jezus stelden: „Wat moeten we doen om de werken Gods te kunnen werken". Morris schreeuwde: „Het antwoord op de problemen van de wereld hebben die mensen, die het geheim van deze vraag ontdekt hebben". Hij huilde verschillende malen onder zijn preek. Hij liet de voorgangers een tijd naar hun handen kijken, omdat „in die handen de oplossing ligt van de nood van de wereld door het evangelie". Hij fluisterde, schreeuw de, huilde en verzuimde de vraag te beantwoorden die hij zelf gesteld had, namelijk: wat moeten we doen als we de werken Gods willen wer ken. Sommige meer emotioneel in gestelde broeders konden het nau welijks verwerken, en begonnen ko ren te zingen als ze stil moeten zijn, lachten als er juist iets heel ernstigs gezegd werd. Kortom: Het werd een ouderwetse, wilde Pinkstersamen komst. Volgend jaar kunnen we wat beleven. Luguber Zo zijn we in de afgelopen zomer maanden tot de conclusie gekomen dat het met de zit van de kerkban ken in de meeste kerken vrij hope loos is. We hebben ons daarbij zelfs afgevraagd of kerkbanken met op zet zo worden gemaakt dat kerkgan gers er niet met lust kunnen neerzit ten. De gebouwen van de Neder landse Hervormde Kerk slaan daar bij wel een heel slecht figuur, omdat men daar vaak plaats mag nemen op historisch verantwoord kerkmeu- bilair dat de lichaamsdelen pijnigt. Als je dan eens een modern kerkge bouw binnenkomt denk Je daar een vlotzittende bank te vinden. Maar nee hoor. Zelfs in de kerken waar stoelen stonden was het knudde. Zodat we tot de conclusie zijn geko men dat het met het meubilair in de kerk over het algemeen maar slecht gesteld is. We hebben ons daarbij afgevraagd of het niet zinvol zou zijn om als gezamenlijke kerken een prijsvraag uit te schrijven onder meubelmakers om een goedzittende kerkbank te ontwerpen die dan massaal in produktie kan worden genomen voor nieuw te bouwen godshuizen. Nu zegt u misschien: maar alle mensen zijn niet gelijk. Wat de een een goedzittende bank acht is misschien voor een ander niet te verdragen. Misschien is het echter wel mogelijk dat in een te ontwerpen kerkbank of kerkstoel wat meer rekening kan worden ge houden met een normaal lichaams postuur, waarbij de rugpartij een wat gemakkelijker steun geeft. Het is maar een idee. En dat niet met de bedoeling om de kerkgangers in een comfortabele slaaphouding te zet ten. maar om het nuttige van het luisteren te verenigen met het aan gename van een goed zitvlak en een steungevende leuning. Volgend Jaar komt de Amerikaanse DE ACHTERBAN Zijn jullie ook al zo van inzicht verstoken? (Markus 7,18) far IM ïan ffed >ez We komen nog even terug op deze )ve klacht van Jezus. Het is de klacht (an, ten aanzien van zijn leerlingen, de rers mensen die 't dichtst bij Hem staanr d Die klacht is ook verder in de ïan Schriften niet onbekend. Mozes en- beklaagt zich bij God over het volklig De achterban zal hem niet gelovennet als hij ze vertelt dat de God van huiiei vaderen hem verschenen is. Als Eliipr< na de Karmel, telkens opnieuw docïevi een Godsbode wakker gemaakt, deler Horeb opstrompelt horen we hem taa tot twee keer toe verwijtend zeggerfen dat de kinderen Israëls Gods altare£ui omver gehaald hebben. Ook hier dii kloof. En hoe moeten de profeten D zich niet telkens weer ongerust maken over de blindheid en de Dp doofheid van diezelfde achterban. Hier is Jezus. Hij is met geen andert bedoeling gekomen dan die achterban, de mensen, het Godsvolk. Zij moeten bevrijd. Zij moeten onderricht worden en hun ogen moeten worden geopend voor Gods toekomst. Dat is een moeilijk» opdracht. Israël als een kudde schapen leiden. Dat daarbuiten geen begrip is, dat zelfs de schare, di dichte drom van mensen die Hem uit wat voor verlangen dan ook nalopen, Hem niet begrijpt, de Heer ziet er een ogenblik aan voorbij. Maar „jullie ook". Dat is hier het diepste motief van deze klacht. Hij leunt achteruit, maar er blijkt een gat te zijn. Op een andere plaats zegt Hij: „De mensenzoon, zal Hij nog geloof vinden op aarde?" Waar zijn de mensen die hun inzicht aan Hem ontlenen en zich door Hem altijd opnieuw willen laten oriënteren? Een vraag aan ons, zijn achterban. Meer nog: zijn vrienden, zijn bevrijden. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Loenen-Abcoude combinatie met Weesp-Nigtevech] P. H. v. d. Laan, kand. te Groningt GEREF. KERKEN VRIJG. B V. Hg Beroepen te Hengelo: W. Louwerave kand. te Apeldoorn. \ei GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hoofddorp: J. Mol to» Rijssen. Bedankt voor Nunspeet: Chr. V. -jD Poel te Yerseke. 8' b< Via HET ZOEKLICHT (het blad van wijlen Johannes de Heer) een citaat uit het blad GOUDEN SCHOVEN: Een groeiend aantal gieren cirkelen boven de vlakte van Jizreël, het Ar mageddon van de eindtijd, schrijft rabbijn Michaël Esses (die in Jezus als de Messias gelooft). Deze lugube re kaalkoppige vogels zijn de oude aaseters en lijken-opruimers van het oosten. Blijkbaar is een nieuwe ge netische gedragslijn er oorzaak van dat de vogels de laatste jaren in aantal toenemen. Men zegt dat ze zich driemaal zo snel als normaal vermenigvuldigen. Vogelkenners in het oosten zeggen ook dat de bui zerd nu vier eieren legt tegen vroe ger één. Als dit waar is. mogen we hierin een teken zien dat „de grote maaltijd Gods" voor de gieren in voorbereiding is? (Zie Ez. 39:4,17-20; Luc. 17:37; Openb. 19:17, 18). Idee van Len Munnik voor de prijs vraag van Kollum. Bisschop Simohis Bisschop A. J. Simonis (foto) vain Rotterdam is het niet eens met heh pleidooi van de St. Willibrord ver»: niging om individuele niet-katholi» ke christenen „in bepaalde situatie een beperkte toelating tot de maa tijd des Heren in de r.k. kerk toe staan" (de St. Willibrordvereniginj s is het r.k. adviesorgaan en servio centrum voor oecumene). Deze vere niging denkt hierbij (zoals we verli den week bericht hebben) o.m. aaj gemengd gehuwden, aan christene in een bijzondere oecumenische s tuatie zoals bewoners van bejaai dentehuizen en andere instituten aan gelovigen in basisgemeentel Bisschop Simonis wijst op de on langs gepubliceerde verklaring vai de r.k. bisschoppen over het wer van de raad van kerken. Daarin - aldus bisschop Simonis wordt uil drukkelijk gezegd, dat deze teks niet tot een ruimer stellen van d gegeven normen van toelating vai protestantse christenen tot de kat holieke viering van de eucharisti kan leiden. Bisschop Simonis wijs er ook op, dat hij al enkele male hierover zijn ernstige bezorgdheii heeft geuit. Hij verklaart ook. dat d St. Willibrordvereniging als het oe cumenische adviescollege der schoppen, zich aan de beleidslijne van de bisschoppenconferenti moet houden. Door telkens weer ei van af te wijken kan volgens bis schop Simonis „eerst recht geestell ke nood" ontstaan bij gelovigen, di door tegenstrijdige adviezen en pu blikaties op oecumenisch gebie steeds meer in verwarring dreigen worden gebracht over fundamenten geloofszaken. Het gezin van vandaag en morgei bundel opstellen over het gezir ven door scribenten uit de kring< van de gereformeerde bond in hervormde kerk. de christelijke t reformeerde kerken en de gerefo( meerde gemeenten, prijs 24,90. Td de medewerkers behoren: drs Exalto, drs A. Vergunst, prof. dr 7 H. Velema, en ir J. van der Graaf

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2