'Salarisverlaging schept 40.000 arbeidsplaatsen' rrrnrrnm f Medezeggenschap in kleine bedrijven lijkt van de baan We moeten elkaar weer helpen £>elDelftfe bijbel üa Rij 25 km méér per volle tank. MobilQ de olie die benzine bespaart. SMMMJK] ormatie Veelbetekenende krant IVan den Doel: ambtenaren moeten drie procent afstaan: Groentetelers zijn boos over vitaminereclame Franse bankrover in Groningen gepakt SCANIALUX NOORWEGEN Hendriks: niet voor elk wissewasje beroep op dokter T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMERS FRANEKER TERDAG 22 OKTOBER 1977 BINNENLAND •Trouw/Kwartet yan onze onderwijsredactie AMSTERDAM Als alle ambtenaren gemiddeld drie procent van hun salaris inleveren, kan de iverheid minstens veertigduizend nieuwe arbeidsplaatsen scheppen. De Amsterdamse econoom irof. dr Hans van den Doel vindt een dergelijke operatie om sociale en economische redenen ;ewenst. volgend jaar op straat kan worden gezet. Ambtenaren zitten echter vei lig: ze kunnen nooit ontslagen wor den; het ergste wat hun kan overko men is overplaatsing met behoud van salaris. n een artikel in het Amsterdamse iniversiteitsblad Folia Civitatis ver- T^laart Van den Doel zich een mede- tander van het onlangs opgerichte Llternatief Ambtenaren Aktiecoml- aiié. Dit comité bepleit een matiging mjran de salarissen van (hogere) amb- enaren en vergelijkbare groepen. Jil Tof. Van den Doel: „De principiële it Taag is of van de ambtenaren nog oi en extra offer mag worden ge- u raagd, nu bijna het hele Nederland- e volk op de nul- of minlijn wordt edruktHij beantwoordt die vraag elf met ja. In gezinnen van niet- eimbtenaren waart het spook van de g werkloosheid rond. zegt hij. Iedere p werknemer, zelfs bij de grootste en n terkste bedrijven, moet rekening louden met de mogelijkheid dat hij Solidariteit Uit het oogpunt van solidariteit zijn de ambtenaren dus verplicht een ex tra offer te brengen. „Ik pleit er niet voor dat ook ambtenaren ontslagen moeten kunnen worden. Ik vraag slechts dat zij, aan wie de economi sche crisis toch al geheel voorbij gaat. een bescheiden loonoffer bren gen om hun collega's in de particu liere sector aan meer werk te kunnen helpen. De ambtenaren zouden col lectief moeten aanbieden, dat zij te zamen één miljard gulden op tafel leggen om de overheid in staat te stellen veertig- tot vijftigduizend ar beidsplaatsen te scheppen." Samen met zijn collega prof. Drie huis heeft Van den Doel de volgende berekening gemaakt. Totaal wordt thans 35 miljard gulden uitgegeven aan ambtenarensalarissen. Als daar één miljard af gaat, betekent dat gemiddeld drie procent per ambte naar. Hogere ambtenaren zouden daarbij iets meer procenten kunnen inleveren dan lagere ambtenaren. De hoogleraren gaan ervan uit dat een arbeidsplaats bij de overheid ADVERTENTIE De stoere stofzuiger uit Denemarken Nilfisk b.v. - Diemen. Tel. 020 - 99 43 01. toestel 113 Vervolg van pagina 1 Jit voorstel stuitte bij PvdA en D'66 op weerstanden. De PvdA vond dat het CDA teveel zware ministerspos ten claimde. Van Thijn wees erop dat de PvdA afstand zou moeten doen van de door de fractie geëiste zetelverdeling van 8,7 en 1. Dat zou gecompenseerd moeten worden door het toewijzen van de departe menten van volkshuivestiging en ontwikkelingshulp aan de PvdA. De PvdA wilde verder niet graag defen sie hebben. Ook vond Van Thijn het onjuist dat D'66 slechts één zetel in het nieuwe kabinet zou krijgen. Voor het CDA is die ene zetel voor D'66 echter van belang omdat, indien D'66 twee ze tels zou krijgen, de CHU-groepering in het CDA zich met één minister spost zwaar onderbedeeld zou voelen. Van Agt, die meende met zijn voor stel een werkelijk offer te hebben gebrahct voor het welslagen van de formatie, vond de eisen van de PvdA uitermate onaangenaam. Urenlange gesprekken over de invulling van de door Van Agt voorgestelde zetelver deling leidden donderdagnacht niet tot een oplossing. „We zijn zo dicht bij elkaar, als ik informateur was dan zou ik nu zelf met een definitief voorstel komen. De kans dat we het dan eens zouden kunnen owrden is levensgroot aanwezig," zei D'66- fractieleider Terlouw. Hij toonde zich bezorgd dat de onderbreking in het beraad een verhardend effect op de wederzijdse standpunten zou hebben. De informateurs spraken in de nacht van onderdag op vrijdag met de fractieleiders af dat zij vrijdag met een definitief voorstel zouden komen, dan wel hun informatie-op dracht aan de Koningin zouden te ruggeven. Voortgaand beraad met de fractieleiders afzonderlijk alsme de met de ex-formateur Den Uyl gisteren bracht ook gisteravond echter nog geen uitkomst. DEN BOSCH - In Lithoijen (ge meente Lith, bij Den Bosch) is de dertienjarige B. van Ballegooy uit Tieffelen (gemeente Lith) omgeko men bij een verkeersongeval. DEN HAAG (ANP) Het Cen traal bureau van de tuinbouw veilingen heeft bij de reclame raad geprotesteerd tegen de re clame. die Organon-Oss via ra dio en televisie maakt voor zijn vitaminepillen „Davitamon". Die reclame, aldus het „cen traal bureau", wekt de Indruk dat de huisvrouw in deze tijd van het Jaar geen groente ge noeg kan kopen. In werkelijk heid zijn er al maandenlang volop Nederlandse groenten te koop en in de komende herfst en winter zal dat ook zo blij ven. De veiling- en winkelprij zen van vrijwel alle soorten zijn volgens het centraal bu reau op het ogenblik laag tot matig. De tuindersorganisatie ergert zich vooral aan de TV-spot waarin men een groente-akker langzaam kaal ziet worden en beroept zich op voedseldes kundigen. die vitaminepillen naast een evenwichtig samen gesteld dieet niet zo nodig vin den. Zij meent dat Davitamon de bepalingen van de reclame raad overtreedt, waarin recla me in strijd met de waarheid, het op misleidende wijze sug gereren van niet aanwezige hoedanigheden van goederen en het nabootsen van reclame boodschappen van anderen worden verboden. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De Groningse poli tie heeft een Fransman aangehou den die betrokken is geweest bij een in Frankrijk gepleegde bankroof, waarbij drie mensen om het leven zijn gekomen. De Franse bankrover S. M. v. P. uit Parijs liep te wandelen op de Parkweg in Groningen toen hij werd aangehouden. De man was sinds 10 oktober ondergedoken bij vrienden in Groningen. Hij zal waar schijnlijk worden uitgeleverd aan Frankrijk, op verdenking te hebben deelgenomen aan een bankroof die op 24 augustus plaats had in ViUe Fort. Hij pleegde de bankroof samen met anderen. Er kwamen twee bur gers en een politieman bij om het leven. Een andere politieman werd gewond. De Groningse politie kwam op zijn spoor door een IMnterpolbe- richt. Prof. dr. Hans van den Doel gemiddeld ruim 45.000 gulden kost. Als een werkloze aan werk geholpen wordt levert dat echter een bespa ring op aan uitkeringen van ruim 20.000 gulden. Dat betekent dat de nettokosten van een extra arbeids plaats neer komen op ongeveer 20 25.000 gulden. Met een bedrag van één miljard gulden kun Je dan min stens veertig duizend arbeidsplaat sen scheppen. Geen nadelig effect Voor de overheidsuitgaven heeft dit alles geen nadelig effect. De totale consumptie van de bevolking zal niet verminderen (doordat ambte naren minder verdienen), maar slechts verschuiven (naar de dien stensector). Van den Doel verwijst hierbij naar de theorie van de socia lisatie van de vraag. De vraag naar meer benzine, vakantiereizen of al cohol raakt verzadigd, redeneert hij. Maar aan medische zorg, goed on derwijs, stadsvernieuwing, enzo voorts bestaat nog een schier einde loze behoefte In de stukjes, die wij op deze plaats op vorige zaterdagen publiceerden, vroegen we om re acties uit de lezerskring. Vandaag publiceren wl) een bijdrage van mevrouw J. Rasker- Brillenburg Wurth uit Bennekom, die hieron der weergeeit, hoe zij dagelijks Trouw waar deert: „Als ik 's morgens om ongeveer zeven uur wakker wordt, lig ik met een zeker plezier te luisteren naar het kleppen van de brieven bus. Ja, hoor. Trouw is er weer en deze gezellige krant komt me inderdaad als een trouwe vriend elke dag opzoeken. Gauw het nodige werk doen en dan aaiT het nieuws beginnen. Iedere dag heeft zo zijn eigen be koring; 's Maandags vlieg ik op de pittige stukjes van Mink van Rijsdijk af, die me vaak uit het hart gegrepen zijn. Op diezelfde bladzijde staat altijd een boeiend interview met een of andere interessante Nederlander, die een originele hobby of werkkring heeft. Het is inspirerend te lezen, hoe mensen aller lei hindemissen nemen om hun doel te be reiken. Met bladzijde 2 ben ik ook een heel poosje zoet. Het kerkelijk leven ln ons land en daarbuiten interesseert me sterk en Trouw geeft goede en uitgebreide informatie hier over. In één ruk laat ik me stichten door „Vandaag". Da's mooi meegenomen. Verder geniet ik van de geestige stukjes van A. J. Klei. „Waar haalt hij het vandaan?" vraag je Je af Wie zou er in deze tijd niet met belangstelling de politieke ontwikkelingen volgen? Dank zij Trouw blijf ik op de hoogte van de toestand in binnen- en buitenland. Mijn compliment voor de instructieve artikelen over de Derde Wereld, die opwekken tot solidariteit. Heb ik een vrije avond, dan laat ik me graag adviseren door Ton Hydra, wat betreft de televisie-programma's, al verschilt mijn smaak wel eens van de zijne. Natuurlijk lees ik de familieberichten, die Je de gelegenheid bieden ln vreugde en rouw mee te leven met anderen. Ook de sociaal-economische ru briek heeft mijn belangstelling en met vreug de constateer ik, dat er in ons land nog zoveel knappe koppen zijn, die; zich buigen over de problemen tot verbetering van de samenle ving. Vrijdags smul ik van de filmrecensies, die al of niet aanzetten lot een bioscoopbe zoekje. Van het sportnieuws lees ik alleen de opschriften, om een beetje te kunnen mee praten met sportieve kinderen en vrienden. t De ingezonden stukken zijn een dagelijks genot. Wat zijn we een veeleisend en indivi dualistisch volkje. Ieder wjl altijd gelijk heb ben. Als ik al die ontboezemingen lees, kan ik niet nalaten mij een persoon daarbij voor te stellen. i En dan komt het dikke toeek-endnummer. Daar doe ik lang over. Al dije informaties over literatuur en andere kunstuitingen volg ik met intense belangstelling en dan denk ik: „Wat is er gelukkig veel iveranderd in de christelijke wereld". Tot slot verklap ik u een i geheim: in mijn keuken hangt een oude schaar en al lezende in Trouw zet ik hier en daaf een kruisje. Dat betekent, dat een bepaald artikel uitgeknipt en opgezonden wordt naar Engeland en Joe goslavië. waar mijn twee dophters wonen. Op gezette tijden gaat er een bundel knipsels ln de brievenbus naar het buitenland en ik kan u verzekeren, dat er een hoepaatje opgaat, als er een enveloppe met Trouw-artikelen bij hen aankomt. Mijn hartelijke dank voor deze veelbetekenende krant. J. Rasker-Btillenburg Wurth. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vakbeweging heeft de hoop vrijwel opgegeven, dat ze het met de werkgevers in de Sociaal Economische Raad eens wordt over medezeggenschap in kleinere bedrijven. Er zijn geen nieuwe gezichtspunten te bespeuren aan de kant van de werkgevers, concludeerde FNV- vooraitter Kok gisteren na een kribbige discussie in de SER. Niettemin werd besloten, dat er zes met een SER-verordenlng, waarmee jaar na het verzoek daartoe van de dus buiten de wet een regeling voor regering nog geen advies uitge- medezeggenschap getroffen zou Een speciale worden. uw vertrouwde gids naarde wintersport in al vanaf f.460,- Weteringschans 73. Amsterdam tel.020-25 45 81 bracht zal worden. SER-commlssie zal de komende maanden proberen het, volledig ver deelde, ontwerp-advies wat aan te passen. „Dat mag niet langer dan vier maan den duren. We kunnen niet aan de gang blijven", stelde SER-voorzitter drs. J. W. de Pous met klem. Er moet in elk geval aan de redactionele op zet van het ontwerp gesleuteld wor den, wil hij dit in een SER-vergade- ring kunnen brengen. Ook drs. De Pous betwijfelde sterk of werkgevers en vakbeweging dichter bij elkaar kunnen komen. „Het onderwerp is doodgepraat", zei hij. In de afspraken, die PvdA, CDA en D'66 tijdens de kabinetsformatie ge maakt hebben, is vastgelegd dat het nieuwe kabinet over medezeggen schap in kleinere bedrijven beslissen zal aan de hand van het gevraagde 8ER-advies. Wettelijke plicht De vakbeweging houdt staande, dat ondernemingen met tenminste 25 werknemers de wettelijke plicht krij gen een ondernemingsraad in te stel len. Nu geldt de wet op de onderne mingsraden slechts voor bedrijven met 100 en meer personeelsleden. Daarnaast wil de vakbeweging, dat cao-partijen (bonden, werkgevers) kunnen afspreken van de wet af te wijken waar het gaat om bedrijven met minder dan 100, maar meer dan 25 werknemers. De werkgevers in de SER vinden echter, dat daarmee nauwelijks recht wordt gedaan aan het „bijzon dere karakter van de arbeidsverhou dingen in kleinere bedrijven". Zij verzetten zich daarom tegen wat genoemd wordt het overplanten van de wet op deze bedrijven. „Wet telijke regels passen daar niet en kunnen zelfs afbreuk doen aan het streven naar meer medezeggen schap", aldus ir. J. de Wit, voorzitter van het NCW (christelijke werkge vers). De werkgevers willen volstaan FNV-bestuurder A. de Bruin stelde, dat de „alledaagse praktijk" juist aantoont hoezeer wettelijke regels nodig zijn. „Onze achterban vraagt er nadrukkelijk om; aldus De Bruin. De meningen van werkgevers en vakbeweging lopen ook uiteen over medezeggenschap in bedrijven, met nog geen 25 man personeel. FNV en CNV willen wettelijke regels voor een „personeelsvertegenwoordi ging" in zulke bedrijven. Werkge vers willen van geen regels weten: „In de vele tienduizenden van deze ondernemingen kunnen werkgevers en werknemers niet anders samen werken dan door intensief overleg over de aanpak van de werkzaamhe den en de verdere gang van zaken". CNV-bestuurder H. van der Meulen stelde gisteren zeer teleurgesteld vast: „De werkgevers willen niet vol mondig ons uitgangspunt delen, dat iedere werknemer een gelijkwaardig recht op medezeggenschap toe komt. We hopen vurig dat regering en parlement deze discriminatie niet zullen dulden". Van der Meulen uitte scherpe kritiek op de houding van de werkgevers in de SER-com- missie, waarin het ontwerp-advies gemaakt is. Hij werd daarin bijgevallen door drs. J. Charbo, de onafhankelijke voorzitter van deze commissie. Van der Meulen: „Vooral de laatste maanden hebben de werkgevers ge weigerd mee te werken aan een goe de opzet van het advies". Zo hebben de werkgevers niet gewild, dat de (schaarse) punten van overeenstem ming tussen werkgevers en vakbe weging in het advies gebundeld zou den worden. De SER ging uiteindelijk akkoord met de instelling van een „redactie commissie", die ook eventuele nieu we gezichtspunten van de betrok ken partijen in een nieuwe tekst verwerken kan. NCW-voorzitter De Wit meende, dat „er meer mogelijk heden zijn dan er benut zijn", maar FNV-voorzitter Kok, sprekend na mens de vertegenwoordigers van de werknemers in de SER, zag daarin geen „handvat" voor een nieuwe dis cussie. (ADVERTENTIE) Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De overheid moet een beleid voeren dat er op is gericht dat gewone burgers, familie, vrijwilligers, buurtbewoners, Jeugd en bejaarden elkaar weer gaan helpen. We moeten er vanaf dat er voor elk wissewasje een beroep wordt gedaan op de arts of op een andere beroeps-hulpverlener. „Er zal in ons land naar moeten worden gestreefd mensen gelukkkiger en te- vredener te maken met minder consumptie. Zo'n beleid kan niet zijn gericht op het steeds verder voort schrijdende beroep op me dische voorzieningen: voor al de gewone burger zal een «teentje moeten bijdragen," aldus staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid en Milieuhygiëne gisteren ln Utrecht op de „Nationale revalidatiedag". Hendriks constateerde dat het in onze huidige maat schappij in brede lagen van de bevolking gebruik is ge worden om alle tegensla gen. verdriet en moeilijkhe den toe te vertrouwen aan de artsen. Maar van die ge woonte moeten we af, vindt Hendriks. De artsen zullen op niet-medisch gebied moeten terugtreden. Ze moeten de mensen stimule ren tot zelfstandigheid en zelfzorg en ze moeten de we derzijdse contacten tussen mensen bevorderen. De staatssecretaris meent dat het zonder actieve hulp van de gehandicapten in Nederland niet zal lukken de therapie van „ont-medi- calisering" over te brengen op de mensen. Hij stelt dat „gezonde" mensen veel kunnen opsteken van de manier waarop gehandicap ten tegen het leven aankij ken. „Gezonde" mensen zijn veel sterker dan gehan dicapten geneigd hun pro blemen „door te schuiven", naar de arts. Dit omdat ze niet bij machte zijn zelf hun gedragspatroon te verande ren. Gehandicapten daar entegen zijn erop ingesteld dat men voor het bereiken van resultaten eerst zelf moet vechten en moet door zetten alvorens bij een arts aan te kloppen. „Zij hebben ondanks hun persoonlijk beperkte bereik een positievere gezond heidsbeleving dan vele zo genaamde gezonden. Zij hebben de kleine genoegens ln het leven leren waarde ren. Zij hebben de zingeving van het leven veel meer ge zocht in een bevredigende relatie tussen mensen," al dus Hendriks. Jongeren Over het onderwijs zei hij dat het te negatief is om de Jongeren alleen voor te be reiden op energieproble men, milieuvraagstukken en werkloosheid. De Jonge ren zal ook moeten worden geleerd hoe ze hun leven zinvol kunnen maken vla menselijke relaties. Dat steeds meer jonge men sen op de arbeidsonge schiktheidswet zijn aange wezen doet bij Hendriks de vraag rijzen welke vicieuze cirkels ln het maatschappe lijke leven en het toepassen van verzekeringswetten er toe hebben geleid dat men op zo'n Jeugdige leeftijd bulten spel wordt gezet, om dat men ziek wordt ver klaard. „En als men een maal ziek wordt verklaard, dan wordt men ook ziek ver klaard door het gezin, de buurt en door de hele sa menleving. Men heeft geen Jcansen meer en men krijgt nooit meer een perspectief ln het leven," aldus Hen driks. Dat is een zaak die ^ringend moet worden on derzocht. Nog éven en hij is opnieuw (maar dan definitief) uitverkocht! Voor de veelbesproken facsimile-uitgave van de DELFTSE BIJBEL VAN 1477 bleek zoveel belangstelling te bestaan, dat deze reeds bij verschijning uitverkocht was. Om aan de grote vraag te kunnen voldoen is zojuist een aanvullende druk gereedgekomen, die ook al weer (althans voor hel grootste deel) zijn weg heeft gevonden. Het werk verscheen in twee delen en is voorzien van een uitvoerige historische toelichting (64 pagina's) van de Leidse hoogleraar Prof. Dr. C. C. de Bruin. De beide delen zijn in zware stempelbanden van Amerikaans kunstleer gebonden en worden in een fraaie cassette geleverd. Deze kostbare facsimile-uitgave is van groot historisch en cul tureel belang. De DELFTSE BIJBEL is namelijk de eerste in de Nederlandse taal verschenen Bijbel, tevens de oudste In cunabel of wiegedruk, zoals de eerste produkten van de in 1450 uitgevonden boekdrukkunst genoemd worden. De DELFTSE BIJBEL telt 1284 pagina's, bedrukt in twee kolommen, heeft een formaat van 20 x 28 cm en wordt gedrukt op 120 grams, lichtgetint, gevergeerd offset (de gewone tekst in zwart; de beginkapijalen der hoofdstukken en kleine orna mentjes in rode druk). Elke intekenaar ontvangt gratis bij de DELFTSE BIJBEL een oorkonde met de speciale herdenkiogsztgel van de Posterijen, afgestempeld te Delft op de dag van uitgifte, en een fraai gecalligrafcerde bladwijzer met microfiche, waarop alle 1284 pagina's van de DELFTSE BIJBEL (220 x verkleind!) zijn afgebeeld. Dankzij subsidies van verscheidene fondsen, die deze bijzon dere heruitgave niet alleen mogelijk maar ook betaalbaar hebben gemaakt, bedraagt de prijs van dit prachtig uitgevoerde werk slechts 300,—. Dit bedrag is bovendien betaalbaar in zes termijnen van slechts 50,per maand! Zend mij omgaand BESTELBON Ik betaal Naam: ex. DE DELFTSE BIJBEL VAN 1477. compleet in 2 delen, in cassette, prijs f 300, - het gehete bedrag ineens in 6 termijnen van 1 50, - per maand Straat: f Plaat»: Bankrek. of gironummer: Datum:Handtekening: Doorhalen wat u niet wenst. TRA* Laai dit dubbele voordeel u niet ontgaan! Profiteer van deze unieke aanbieding én van de gemakkelijke betalingsregeling door gebruik te maken van de BESTELBON. Een dergelijke uitgave (om van de gratis bijlagen maar niet te spreken) is volstrekt uniek en keert niet terug. Als u deze advertentie leest is er nog maar een zeer beperkt aantal leverbaar. Ons advies: voorkom teleurstelling en zend vandaag nog de BESTELBON IN OPEN ENVELOP. ZONDER POSTZEGEL, AAN: U kunt natuurlijk ook telefonisch bestellen. Onze telefoonnummers zijn: 05170-3147; bij geen gehoor 2436.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3