ijzondere huisvesting erd zwaar onderschat Plan om vloeibaar gas buitengaats op te slaan Akkoord over vangstverbod op haring onwaarschijnlijk iardappelsituatie adicaal gewijzigd recteur Nationale Woning-Raad: Nieuwe boeken Industriebond NKV wil BV-directeuren privé aanpakken Tot medio 1978 personeelsstop bij Volvocar Hongkong Bank nu ook in Amsterdam Detaillisten boos over formulier winkelsluiting Ballast-Nedam: dam van terminal naar kust Voorne Visserijraad maandag en dinsdag in Luxemburg RDAG 22 OKTOBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 31 een onzer verslaggevers DA De omvang en ernst van de bijzondere huisvesting (woningen voor mensen met mdere wensen of problemen) zijn in de achter ons liggende jaren onderschat. Hierdoor kreeg probleem niet de aandacht die het verdiende. Zodoende zullen er nogal wat hindernissen ten worden verwijderd, voordat een goede aanpak op ruime schaal mogelijk is. ei directeur N van Velzen van rationale Woning-Raad (NWRi en tijdens het congres van deze ïisalie in Breda nerkend voor dat wat bijzonde- isvesting wordt genoemd is dat pm woningzoekenden gaat die er extra hulp en aandacht van verheid en van anderen niet in zijn om van hun recht op pas- e en betaalbare woonruimte ge te maken Die extra aandacht dus de heer Van Velzen. overi- niet voor iedere categorie ge ledere groep heeft eigen pro- en it verband noemde hij bejaar- minder-validen. werkende en irende jongeren, buitenlanders, jksgenoten. alsmede homofiele i ex-delinquenten, alcoholisten iensen met bijzondere wensen loofde van hun beroep, zoals ci Het is niet moeilijk deze op ning aan te vullen, zo voegde hij an toe istig vel hij geen precieze cijfers kon n kon hij wel zeggen dat het om aantallen woningzoekenden igenstelling tot wat „iedereen" nt te denken, hebben zelfs grote illen bejaarden geen goede iruimte Wie had het voor mo- c gehouden, dat in 1975 in veer- irocent van de bejaardenhuis- ens nog een douche of badgele- eid ontbrak? vroeg hij Voor jrden zullen de komende jaren tienduizenden aangepaste wo- en vooral zorg- of servicewo- en moeten worden gereali- realiseert zich. zo vervolgde de Van Velzen. dat er in ons land ngeveer een miljoen lichamelijk ndicapten zijn en dat over een of vier negen procent van de Iking tot deze groep zal moeten Scctorplan o en gerekend? Meer dan de helft deze mensen zal min of meer ?paste woonruimte nodig genomen Voor alleenstaanden bene den de 30 jaar is er een berekende behoefte van ongeveer 200.000 hui zen en wooneenheden. Oorzaken Decennia lang is er. aldus vervolgde de voorzitter van de NWR. bijna al leen voor modale gezinnen gebouwd, waardoor het woningbestand zeer eenzijdig is samengesteld. Hij kop pelde hieraan de vraag vast of de gemeenten en de corporaties de pro blematiek wel voldoende hebben on derkend Zijn mening (antwoordi op deze vraag was. dat door gebrek aan inzicht passende initiatieven achter wege zijn gebleven, waarbij ook de weerstand tegen het lopen van risi co's een rol heeft gespeeld ..Uit ervaring weet ik, dat velen de activiteiten ten behoeve van de bij zondere huisvesting een sprong in het duister vinden en hun verant woordelijkheden proberen te ontlo pen door de problematiek te ontken nen of te bagatelliseren." aldus de heer Van Velzen. Als derde oorzaak van het achterwe ge blijven van activiteiten moemde hij de „passieve en starre houding" van de rijksoverheid. De steun die hier vandaan moet komen, achtte hij in een aantal gevallen onvol doende. Ook verweet hij de gemeen ten te weinig aandacht te hebben voor bijzondere huisvesting. Samenvattend was zijn oordeel dat de overheid de neiging heeft bij de aanpak van nieuwoouw- en ver- nieuwbouwplannen alle risico's uit te sluiten, liever geen beslissingen te nemen of afwijzend te reageren, dan met de initiatiefnemers risico's te lopen Hij kwam tot de conclusie, dat het nieuwbouwbeleid voor de oplossing van de bijzondere huisves ting van grote betekenis is. haast zijn er tot dusverre voor kwart miljoen gastarbeiders [velijks passende maatregelen De heer J. de Jong, lid van het dagelijks bestuur van de Nationale Woning-Raad, gaf de nieuwe minis ter van Volkshuisvesting alvast het advies het ter discussie gestelde „Structuurschema Volkshuisves ting" terug te nemen, en haast te maken met een sectorenplan" voor de volkshuisvesting. Hij meende dat het beter is om pas over een jaar a twee jaar op basis van een goed stuk te praten, dan nu de schijn te wek ken dat de overheid de hand licht met het eigen beleid ten aanzien van openheid en inspraak. Tevoren had hij de nieuwe minister al enkele „suggesties" gedaan door op te merken: wij verwachten van deze bewindsman dat hij ernst maakt met de bedoeling van zijn voorgan gers ten aanzien van de betaalbaar heid van huurwoningen De huurwo ning zou weer „direct toegankelijk gemaakt" moeten worden voor de lagere inkomensgroepen aangezien er nog bijzonder veel nieuwe huurwoningen gebouwd moeten worden in en bij steden, is het dringend gewenst ook daar soci aal aanvaardbare huren voor nieu we huizen te hebben. In dit verband vond hij het aanvaardbaar dat voor huurhuizen meer objectsubsidier. worden uitgetrokken. Rente „Misschien kan de nieuwe minister zijn collega van Financiën nog eens wijzen op het feit, dat in 1978 ruim 2.500 miljoen aan rentebetaling op woningwetleningen in de staatskas zal terugvloeien Verder wordt van de komende mi nister verwacht dat hij haast laat maken met het onderzoek naar de vraag of kopers en huurders door de overheid op gelijkwaardige wijze worden behandeld Daarbij wordt ervan uitgegaan dat de overheid snel met maatregelen komt, om een eind te maken aan de verkoop van corporatiebezit (de corporaties heb ben het beheer en onderhoud van ongeveer 1.1 miljoen na-oorlogse huurwoningen: dat is een op de vier woningen) voor zover dat niet in het belang van de volkshuisvesting is. In de ogen van de NWR moet het bestaande en verhoudingsgewijs goede corporatiebezit behouden blijven voor mensen die daarop zijn aangewezen Dat zijn de woningbe- hoevenden uit de lagere inkomens groepen. (ADVERTENTIE) 19 ff HAAG De Nederlandse consumenten hebben in septem- volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis- voor hun aardappelen gemiddeld 46 cent per kilo betaald, tn 1.18 in september vorig jaar. Voor bintjes was het resp. 40 ten 1.10 i't radicaal de aardappelsituatie is nghderd tonen ook de groothan- ^rijzen van de Rotterdamse appelbeurs Half oktober van (ar werd daar voor bintjes in de imptiemaat 9.25 per hondei letaald. tegen 57 een jaar gele- Op de termijnmarkt daalde in aar de prijs voor in april te ?n aardappelen van 71,85 tot 10 per honderd kilo el p ixport loopt nog traag tot 1 ter zijn van de oogst van dit 1000 ton aardappelen de grens •gaan In 1976 gingen in dezelf- iriode 136.000. in het jaar daar- 123 000 ton naar het buitenland xport ligt nu weer op het peil 1973 en 1974, toen tussen het van de oogst en 1 oktober resp. en 71 000 ton wegging lort Ijn dit jaar wel heel wat meer ëppelen naar niet-EG-landen fen dan vorig jaar. nl 22.000 te- feOOO ton. In 1975, 1974 en 1973 pat resp 20 000. 15.500 en 20 000 (aarde van de export tot 1 okto !f 17.2 miljoen, ligt bijna op het ban 1973. maar mijlenver onder fan oogst 1976: 79,8 miljoen, ptale export van oogst 1976 be- 934 000 ton ter waarde van J miljoen inks de lage prijzen van dit jaar ert Nederland ook nog aard in juli. augustus en septem- fcamen 29 000 ton binnen, waar- f3 500 uit België en 13 000 uit Duitsland De oppervlakte aar [tien in de EG is dit jaar met 3.1 nt toegenomen tot 1 426 000 Daarvan heeft Nederland ha 'fabrieksaardappelen in- pem tegen 161 000 vorig jaar iG-oogst wordt voorlopig ge- op 38 miljoen ton. De economische geschiedenis van Nederland, onder redactie van prof. dr. J. II. van Stuijvenberg. Uitgave Wolters-Noordhoff. Prijs 39,50. Ter gelegenheid van haar 200 jarig bestaan besloot de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel een boek te doen verschij nen, dat de economie van ons land in een verhelderend historisch per spectief zou plaatsen." Tien econo- misch-historici, twee Belgen en acht Nederlanders, hebben zich onder re dactie van prof. dr. J H. van Stuij- venbergh aan het schrijven van dit werk gezet. Ieder nam daarbij een tijdvak voor zijn rekening, waarin hij was gespecialiseerd. De uitkomst van een en ander is een alleszins lezenswaardig boek, dat ongetwijfeld ook goede diensten zal kunnen bewijzen aan hen, die uit hoofde van hun studie kennis moe ten nemen van de economische ge schiedenis van ons land. Dat de peri ode van de Tweede Wereldoorlog er met iets meer dan twee pagina's wat bekaaid af komt zullen zij daarbij op de koop toe moeten nemen. Achtereenvolgens wordt aandacht geschonken aan: Oudheid en Midde leeuwen, de zestiende eeuw. de ze ventiende eeuw, de achttiende eeuw. de Patriotse-Bataafse-Franse tijd van 1780-1813, de negentiende eeuw (de periode 1813-1848 en de periode 1848-1914) de twintigste eeuw en aan de wat wordt ge noemd koloniale bedrijvigheid. Het boek wordt afgesloten met een beknopt ovezicht van de geschiede nis van de Maatschappij van 1777- 1977. Het herstel van de Hembrug in Amsterdam vordert. De brug werd enige tijd geleden aangevaren door een Duits vrachtschip. Foto: met behulp van een drijvende bok werden grote stenen elementen, die bij de botsing van een pijler werden afgeslagen, weer op hun plaats gebracht. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT - De Industriebond NKV wil via wetswijziging bereiken, dat „sjoemelende" eigenaren van Besloten Vennootschappen ook per soonlijk aansprakelijk kunnen wor den gesteld voor de gevolgen van een faillissement. Volgens de Industriebond gebeurt het nog te vaak dat directeuren met meerdere BV's links en rechts be drijven oprichten en weer sluiten, de ene vennootschap failliet laten gaan ten gunste van de andere en daarbij soms sociale premies ontduiken Ook bedrijfsverenigingen hebben alarm geslagen, omdat zij bij ontsla gen soms moeten opdraaien voor lonen en vakantie-uitkeringen tot aan het eind van de opzegtermijn. De bond signaleert in zijn blad Indu- strierevu. dat men in kringen van curatoren en advocaten, belast met de afwikkeling van faillisementen. ervan overtuigd is dat veel misbruik wordt gemaakt van de BV-vorm. „In een aantal gevallen draait de ge meenschap op voor de kosten, ter wijl de eigenaren met alle mogelijke trucs kunnen doorgaan en buiten schot blijven, aldus de Industrie bond NKV Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Volvocar zal tot me dio 1978 vertrekkende personeelsle den niet door nieuwe vervangen. Nie mand zal worden ontslagen. Tijde lijk zal door het niet opvangen van het natuurlijk verloop de werkgele genheid met 400 man teruglopen maar daarna wil men weer nieuwe mensen aannemen. Dat Volvocar vanaf de zomer van 1978 meer arbeidskrachten nodig zal hebben, houdt verband met de plan nen om met de Volvo 343 meer aan de weg te gaan timmeren. Op het ogenblik kent de 343 slechts een type met automatische versnelling (zoals in de oude DAF's) maar wellicht volgend jaar zou men in Bom ook types met niet-geautomatiseerde versnelling willen gaan produceren en bovendien ook wagens met „vijf deuren". Districtsbestuurder C. Bel van de Industriebond CNV noemde de maatregel om voorlopig het natuur lijk verloop niet op te vangen accep tabel in het licht van de pogingen het bedrijf in Born gezond te maken. Bel vindt een gezond autobedrijf in Bom zeer noodzakelijk. Tegen de achtergrond van de mijnsluitingen in het recente verleden kunnen we het ons niet veroorloven, dat Volvo car ten gronde gaat, zei Bel. Volgende week zullen de bonden een oriënterend gesprek hebben met di recteur-generaal Molkenboer van economische zaken De bonden ho pen dat de overheid met meer geld over de brug komt. „De overheid heeft de mijnen gesloten, dus is zij moreel verplicht tot instandhouding van Volvocar", meent Bel. Van Zweedse kant is financieel op het ogenblik weinig te verwachten. Het is erg moeilijk op het ogenblik devie zen uit dat land te exporteren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Wederom heeft een buitenlandse bank aan de Am sterdamse Herengracht een eigen vestiging geopend. Ditmaal is het The Hongkong and Shanghai Ban king Corp. De bank is o.a. gespecia liseerd in het financieren van im- en exporttransacties met betrekking tot de handel tussen Nederland en het Verre Oosten. De gestadige groei van deze handel de handelsomzet van Nederland met Hongkong beliep vorig jaar bij na 650 miljoen is één van de redenen voor de komst van de bank naar Amsterdam Een andere reden is de voortdurende groei van de Chi nese handelsgemeenschap in ons land. DEN HAAG In winkeliers kringen bestaan ernstige be zwaren tegen de manier waar op zij vanaf volgend jaar op hun deuren nu openingstijden bekend moeten maken. Op den vergadering van de Sectie detailhandel van het Konink lijk Nederlands Ondernemers- verbond (KNOV) werd van ambtenarij gesproken. De winkeliers krijgen ingevol ge de nieuwe winkelsuitings- wet van het ministerie van eco nomische zaken formulieren die verplicht op alle toegangs deuren bevestigd moeten wor den Het voornaamste bezwaar daartegen is dat op de formu lieren niet de openingstijden vermeld staan maar de tijden waarop de winkel open mag zijn. Het publiek is toch vooral in het eerste geïnteresseerd, zegt de Sectie detailhandel die er verder op wijst dat nog niet eens alle openingstijden op het formulier voorkomen. De winkeliers ergeren zich ma teloos aan het ambtelijke ui terlijk van het formulier en wensen een duidelijke aankon diging die niet door een ambte naar maar door een grafisch ontwerper is gemaakt. De de taillisten begrijpen ook niet waarom ze straks tweemaal naar het gemeentehuis moeten en waarom ze tweemaal moe ten betalen. Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN De Aannemersgroep Ballast-Nedam is een nieuw plan aan het ontwikkelen voor de opslag van vloeibaar aardgas (LNG) bij de Maasvlakte. Het plan bestaat uit een dam, die voor de kust van de Maasvlakte in zee zou worden gebouwd met aan het uiteinde een haven waar gastankers kunnen afmeren en een opslagterrein voor vloeibaar gas. In het personeelsblad van Ballast- plan veiliger dan opslag op de Maas- Nedam. „De Pijler" worden dam en vlakte en ook veiliger dan een LNG- haven een veilige en milieuvriende- terminal op het geplande industrie- lijke methode voor de opslag van eiland Daar zouden namelijk ver schillende industrieën op een klein LNG genoemd en bovendien aan zienlijk goedkoper dan het kunstma tige industrie-eiland in de Noordzee. Het zand voor de dam kan ter be schikking komen bij het graven van havens en waterwegen op de Maas vlakte, zo zegt Ballast-Nedam. Het bouwconcern heeft ervaring opge daan met een dergelijk werk bij de bouw van dam en haven bij de baai van Saldanha (Zuid-Afrika). In het artikel in De Pijler wordt ingehaakt op het onlangs versche nen TNO-rapport over de risico's van een LNG-terminal op de Maasvlakte. In dat rapport wordt de kans op een aanvaring van een gastanker op de drukbevaren Nieuwe Waterweg niet uitgesloten. Bovendien is er explo siegevaar voor ontsnapt gas binnen een straal van tien kilometer van tanker of opslagplaats. Volgens Ballast-Nedam is haar eigen gebied geconcentreerd worden. Volgens ir. H. van Tongeren van het aannemingsbedrijf is een goede op lossing voor het ontvangen van gas tankers met spoed nodig, omdat al geruime tijd geleden contracten zijn afgesloten voor de levering van gi gantische hoeveelheden Algerijns aardgas. Ballast-Nedam meent het werk echter niet alleen aan te kun nen. De waterloopkundige proble matiek en ook andere facetten zijn zeer gecompliceerd. Van die onder delen zouden Rijkswaterstaat en an deren diepgaande studies moeten maken. „Wij, met onze adviseurs, willen de voorstudie, als die voltooid is. aanbieden aan de betrokken in stanties, aldus de heer Van Ton geren. De dam (uitspringend van de kust van Voome) zou volgens ir. Van Ton geren naast haar waterstaatkundige betekenis ten aanzien van kustbe- scherming, een gunstige invloed hebben op het natuurwetenschappe lijk zo waardevolle Oostvoornse- meergebied Er zou een sluftervormig gebied ont staan. waarvan de kenmerken geu len en zandbanken zijn waarin het zeewater tussen duingebieden kan doordringen. Daar kan de natuur zich verjongen en ontwikkelen. Te vens zouden vele kilometers strand en duingebied aan het bestaande areaal worden toegevoegd. De func tie van de gemeente Oostvoorne als badplaats zou worden versterkt, zo meent ir. Van Tongeren. Bij een totale damlengte van ca. 10 kilometer zal het opslagterrein met een oppervlakte van ongeveer 70 hectare op meer dan 10 km gelegen zijn van de kust van zowel Maasvlak te, Voorne als Qoeree. Hierdoor is de veiligheid voor de bevolking aan zienlijk groter dan bij een situering op de Maasvlakte meent Ballast-Ne dam. door Henk Thomas De landbouwcommissaris van de Europese Commissie, de Deen Finn Oundelach, heeft woord gehouden na zijn belofte „voldoende gespreksstof te hebben voor de Visserijraad", die maandag en dinsdag in Luxemburg zal worden gehouden. In de loop van deze week ontvingen de departementen van landbouw en visserij in negen Europese hoofdste den kilo's papier, die de voorstellen van de Europese Commissie bevat ten over „de blauwdruk van het toe komstige EG-visserijbeleid" De aanpak van dat visserijbeleid door „Brussel" wordt in Den Haag „rede lijk" genoemd. Niettemin verwacht men, dat maandag en dinsdag een paar harde noten gekraakt moeten worden. De blauwdruk van de Europese Commissie bevat erg veel oude voor stellen en weinig nieuwe, die dan betrekking hebben op de controle op genomen vangstregelingen in Euro pese wateren. Hieronder volgt een globaal overzicht van het Europese visserijbeleid zoals dat de commissie voor ogen staat. Het berust op drie pijlers. De eerste is de vangstregeling of de beheersmaatregelen ter bescher ming van de visstand De noodzaak van dergelijke regelingen wordt op het ogenblik door bijna niemand meer in twijfel getrokken. De be heersmaatregelen hebben betrek king op de vraag wie mag wat. waar en hoeveel vis vangen. Het antwoord hierop zal de eerste harde noot zijn, die de negen ministers van land bouw en visserij de komende dagen moeten kraken. In de haven De Europese Commissie stelt voor de vangst van haring, de meest be dreigde vissoort, volgend jaar in de hele Noordzee en in de Keltische Zee (zuidwestelijk van Groot-Brittannië te verbieden Nederland zal zich hiertegen, bij monde van minister Van der Stee. fel verzetten, omdat deze maatregel betekent dat de ha ringvloot volgend jaar in de haven moet blijven Dit jaar mochten Ne derlandse haringvissers nog 15 000 ton vangen (in 1976 nog 45.00 toni. Minister Van der Stee heeft bij meer dan éën gelegenheid verklaard, dat de haringvloot varend moet blijven al was het tegen het kleinst denkba re quotum De visgronden ten wes ten van Schotland, ten westen van Ierland en in de Ierse Zee, waar de haringvangst vrij is, zijn voor de Nederlandse vissers van weinig be tekenis. De Britten en Ieren daarentegen zul len alles in het werk stellen om het haringvangstverbod „erdoor" te krijgen. Zij wijzen op de dwingende noodzaak de haringstand in de Noordzee optimaal te beschermen Het is overigens de vraag of de Brit ten en Ieren in alle oprechtheid zo begaan zijn met het lot van de ha ring in de Noordzee In Den Haag bestaat het vermoeden, dat de Brit ten en Ieren aan hun verlangen vast houden met in hun achterhoofd de totstandkoming van exclusieve na tionale visserijzones van 50 zeemij len. waarop ze eveneens aandringen Briten en Ieren willen namelijk graag twee Jaar gemeenschappelijk haring „sparen" om daarna de volle buit in hun eigen visrijke zones bin nen te halen. Het zijn dan ook de exclusieve visse rijzones. die in de onderhandelingen het tweede hete hangijzer zullen zijn. Britten en Ieren houden al ruim een jaar vast aan nationale visserij zones van 50 mijl, zij het en dit was een concessie van wisselende breedte. De Europese Commissie wil niet verder gaan dan 12 mijl (de territoriale wateren van nu hebben een breedte van gemiddeld 6 mijl), met respectering van traditionele visserijrechten tot 1982 in die zones. De overige lidstaten, met name Frankrijk en Nederland, achten ex clusieve visserijzones in strijd met het Verdrag van Rome (1958) en met het Toetredingsverdrag (1972) waar bij Ierland. Groot-Brittannië en De nemarken tot de EG toetraden en waarbij zij de vrije toegang tot el- kaars visgronden eerbiedigden. Ten aanzien van de vangstbeper king van tong en schol hanteert de Europese Commissie dezelfde ver deelsleutel als vorig jaar, zij het dat de totale hoeveelheid is verlaagd Voor Nederlandse vissers betekent dit een vermindering van de tong vangst tot 6.000 (was 9.000) ton en van de scholvangst tot 33.000 (was 36.000) ton. In samenhang met de vangstbeper kingsregeling is het derde twistpunt de controle op de regelingen. Ver moedelijk zullen de voorgestelde controlemaatregelen voor de Ieren niet ver genoeg gaan. De Ieren gelo ven namelijk niet in een vangstbe perking als er geen controle is. In Den Haag worden de voorgestelde maatregelen op dit punt intussen „als redelijk en logisch" ervaren. De voorstellen variëren van voorschrif ten over de wijze waarop de kapitein zijn logboek dient bij te houden tot controle op de visafslagen en de rapportering van overtredingen aan „Brussel". Een ander knelpunt op dit terrein is de vraag wie moet controleren. De Europese Commissie legt de be voegdheid bij de kuststaten in hun eigen economische zone (per 1 Janu ari van dit jaar ingesteld). Mogelijk zal weer de suggestie op tafel komen om een of andere vorm van gemeen schappelijke controle te beproeven. Omdat de vangstbeperkende maat regelen een deel van de vissersvloot tijdelijk of blijvend aan de wal zal houden, stelt de Europese Commis sie een aantal sociale regelingen voor. Te noemen zijn: een tegemoet koming aan tijdelijk werkloze vis sers. omscholing van jonge vissers en vervroegde pensionering van ou dere vissers. Premies De tweede pijler van het visserijbe leid vormen de structurele maatre gelen, die betrekking hebben op de aanpassing van de visserijcapaciteit aan de toekomstige vangstmogelijk heden. Voorgesteld wordt een aan tal premies o.a. om te bevorderen, dat vissers zich meer richten op niet of nauwelijks geëxploiteerde vissta pels en dat onderzoek wordt gedaan naar nieuwe visgronden 'de moge lijkheden zijn zeer beperkti. Verder zal het noodzakelijk zijn dat visserijcapaciteit definitief wordt stilgelegd Om dit te realiseren stelt de commissie stillegpremies, sloop- premies en verkooppremies in het vooruitzicht. Het marktbeleid is de derde pijler. Ten aanzien hiervan is er nauwelijks iets nieuws onder de zon, want het heeft in de loop der Jaren al vorm gekregen in de vorm van minimum- en maximumprijzen. Importregelin gen en de harmonisering van kwali teitsnormen. Voorzichtig In Den Haag wordt voorzichtig ge speculeerd over de uitkomsten van de onderhandelingen in Luxem burg. Men verwacht opnieuw princi piële debatten over de exclusieve kustzones in relatie tot de totale aanpak van het visserijbeleid, zoals de commissie voor ogen heeft. Wor den de debatten overleefd, dan is het niet uitgesloten, dat er een ak koord komt over de controlemetho den en allerlei technische maatrege len (o.a. de maaswijdte). Een akkoord over de vangstbeper king verwacht niemand „Ik denk. dat dit onderwerp zal blijven liggen of wordt verwezen naar werkgroe pen die moeten zoeken naar nieuwe gezichtspunten", zo werd gezegd. Als de ministers er Inderdaad niet in slagen het eens te worden over de vangstregelingen, de vraag dus hoe de visbuit wordt verdeeld, dan komt in feite alles waarover men het wel eens kon worden op drijfzand te staan. Dan kan de EO weer rekenen op eenzijdige nationale maatrege len, zoals dit Jaar door Oroot-Brit- tannië en Ierland zijn genomen. Dan blijft het bestaan van de visser zich kenmerken als „leven van dag tot dag".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 31