Happel laat het werk aan Zwartkruis over Spaanse vedetten overbelast 'HOUTHAKKERSVOETBAL, DAT IS HET' J Brugge-coach: ,,Na de bezwaren uit België zijn we dat toch overeen gekomen" eeskens en Cruijff klagen steeds meer over blessures emonstratie j interland IOC heeft geld over Italiaanse zwemmers tot prof verklaard Schalke eist Wim Suurbier sneller op Russische turnploeg Gedegradeerde clubs gaan in de eerste divisie door een diep dal RDAG 22 OKTOBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet 27 Hoor Theo Reitsma ,EIST De drukte die in de Belgi- the voetbalwereld is gemaakt ver de dubbelrol van Ernst Hap- pl. clubtrainer bij Brugge en leids ter van de Oranjeselectie, lijkt prt voor de interland totaal ach- 5 trhaald In het sportcentrum in i bist wandelde Happel gisteren als en losjes geïnteresseerde persoon i Innen, terwijl Jan Zwartkruis zich j retig en druk bezig hield met twin- ig kandidaten voor de plaats in et elftal voor woensdag tuijff. in beslag genomen doorza- ën. en Rep. die met Bastia een tedstrijd in Frankrijk afwerkte, ntbraken. Van Hanegem, Krol. 'eeskens. Jongbloed en Rijsber- gen vertoefden voornamelijk op de medisch» afdeling waar de Feye- noorder zijn sombere voorgevoe lens bewaarheid zag. Van Hanegem draaide eveneens een royale lijst met problemen af. Neeskens. Krol en Jongbloed zullen daarentegen maandag in Zeist kunnen terugke ren zonder een afbericht voor woensdag op zak te hebben Dan moet echter tegen die tijd wel de lijét bekend zijn van de zestien spelers die zich aan de definitieve voorbereiding zullen wagen Hap pel arriveerde gisteren tegen drie uur in Zeist in de veronderstelling dat zon lijst al bestond, maar Zwartkruis was toen al enkele uren geconfronteerd met een royaal aan tal spelers dat in Zeist vooral de verwondingen van de laatste tijd behandeld wilde zien. Met vijftien man en assistent De Vroet trok hij naar de velden voor een training. In de komende dagen mag hij denken aan zijn definitieve keuze waarbij de hoop bestaat dat PSV geen schade zal oplopen in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Kortrijk. op zondag. Verrassend duidelijk werd in Zeist dat Happel zich niet intensief met Oranje-zorgen voor de interland te gen België bezig houdt. „Na de be zwaren uit België zijn we dat toch overeengekomen", meldt hij. „Bo vendien Zwartkruis was er bij toen die eerste wedstrijd uit werd ge wonnen Dus dat is ook psycholo gisch een voordeel". De interimheer blijkt nu weer niet alleen voor de coaching tijdens de wedstrijd maar voor het hele ge beuren te moeten tekenen. Donder dag overigens werden de spelers pas serieus ingelicht over het feit dat ze een dag later in Zeist werden verwacht Daar bleek Zwartkruis over de technische tam-tam te gaan. Na zijn besluit om af te zien van het werk als bondscoach en na het be sluit van Happel om aan de uitno diging van de KNVB gehoor te ge ven is Zwartkruis doorlopend in de buurt gebleven. De zorgen in zijn gezin die hem het besluit ingaven om zijn taak in te leveren zijn ach ter de rug en hij blijkt nu meer dan welkom aan de chaos nog enige vorm te geven. Maar waarschijnlijk zullen de zaken pas echt realistisch kunnen worden doorgesproken als ook Cruyff zich voor zijn laatste echte interland komt melden en dat is pas maandag het geval. ir Johan Woldendorp 'T „Stuur je een kaartje?", grapte Rinus Michels tegen n Cruijff. toen hij woensdagavond de kleedkamer van het Istadion verliet. Hij en Johan Neeskens bivakkeerden de ïlopen dagen al in hun vaderland om zich optimaal te pareren op de interland Nederland-België, woensdagavond in sterdam. Terwijl Barcelona, content met het perspectiefrijke gelijke spel, afreisde naar Spanje, meldden de twee Johannen lop het KNVB-centrum in Zeist. nooit hebben Cruijff en Nees-i t zich zo uitgebreid op een wed- d van het Oranje-elftal kunnen-; rbereiden als nu. Sinds de beide, n voor vorstelijke bedragen op jonlijst van Barcelona prijken, ip Improviseren geblazen, wanneer pn uitverkiezing op de deurmat t De wedstrijd tegen Noord-Ier- I getuigde daarvan op waarlijk lluffende wijze Het chartervlieg- naar Belfast moest tweeënhalf wachten, voordat Johan Crpijff trap naar het toestel konbe- imen lorceerd an Neeskens bleef dat heen en r vliegen zowel letterlijk als urlijk bespaard. Een kniebles- J noopte hem in bet competjtie- 'en met Santander tot een vroeg- afscheid. Tegen AZ'67 werd de opnieuw gekweld door een jijke knie. Vandaar dat hij.zich prochtend eerst bij bondsarts Kessel moest melden, voordat Srnst Happel de hand mocht peen. iet al doet de wijze, waarop de inse Nederlanders klaar worden ioomd voor een optreden in het ionale elftal, geforceerd aan. De nda's van de beide heren braken naanden louter belangrijke wed den uit En de zorgvuldig opge- je medische rapporten zijn zo in getal, dat er bijna een archief- mee kan worden gevuld Johan jff bijvoorbeeld, brengt te veel lingsuren louter trekkebenend f. De behendige aanvaller kan maar moeilijk accepteren, dat praktisch iedere week wordt ge- gd door zeurende pijnen De iraties worden langzamerhand [root. dat het accent „psycholo- steeds nadrukkelijker op de ten- schouders van de grootmeester bt te drukken. 6TERDAM - Het Solidariteits nitee Argentinië-Nederland AN) zal woensdagavond, bij de issende interlandwedstrijd Ne- and-België in het Olympisch flion in Amsterdam, pamfletten leien, waarin de aandacht van publiek wordt gevestigd op het dat in Argentinië de rechten van mens voortdurend worden ge- >nden door een militaire junta". ttaat in een brie! van het SKAN. komitee. dat in de brief uitge- —"3e documentatie over Argenti- en het toernooi om het wereld- -Jjioenschap heeft bijgesloten, .het publiek niet alleen informe- over het fascistische karakter deze junta, maar ook oproepen 31e mogelijke manieren druk uit tefenen opdat het WK voetbal leeld zal worden in een land zon- martelingen en politieke gevan- !A-ln". vinden dat het WK voetbal, dat liternationaal niveau veel aan- It zal krijgen", gaat het komitee er. „moet plaatsvinden in een waar de meest elementaire ten van de mens worden geres- doterd." i Roffel, stadiondirecteur van Olympisch' Stadion, verklaarde op de hoogte te zijn van het feit tijdens Nederland-België even- I in het stadion pamfletten zul- Irorden uitgedeeld. „In principe 0 wij dit ook niet toe", aldus „anel, „eenvoudigweg omdat we de ilgen daarvan in het aantal bren van de dag na de wedstrijd srstvinden. Maar indien er een re- ke vergoeding tegenover staat, te'-er misschien over te praten." Barcelona-trainer Rinus Michels slaat een vierbaansbrede brug naar het rijk der hersenschimmen, wan neer hij onomwonden stelt: „De bles sures van Johan houden sterk ver band met de operatie van vorig jaar Daar heeft hij een syndroom van over gehouden. Johan moet gewoon leren leven met het feit. dat hij regel matig gekwetst is. De laatste weken heeft hij meer pijn dan nodig zou moeten zijn. Da.irvan hangt het ui teraard ook af in hoeverre hij volle dig meetraint. Johan bepaald zelf waar de grens ligt." Overbelasting Is het weerstandsvuurtje eerder ge doofd dan vroeger of begint de over belasting onverantwoorde vormen aan te nemen? Bij Johan Neeskens is het eerste zeker niet het geval. Ook de tweede suggestie worden door hem zonder blikken of blozen ver worpen. „Het is een ongelukkige sa menloop van omstandigheden. Na de wedstrijd tegen Santander heb ik enkele dagen niet meer kunnen doen dan rond het veld lopen. Voor mij een onbevredigende situatie. Je ver liest het wedstrijdritme. En op het moment, dat je weer lekker loopt te voetballen, krijg je opnieuw een trap." Johan Neeskens vreesde in de Alk maarder Hout zelfs voor een verbrij zelde meniscus. Die angst was onge grond. Sterker, de kleine middenvel der won het tweegevecht met Wil lem van Hanegem royaal op punten. Pikant detail: woensdag stonden ze elkaar af en toe naar het leven, over enkele dagen maken ze (waarschijn lijk) deel uit van een en hetzelfde elftal Nederland opereert tegen België met het team. dat drie jaar geleden in West-Duitsland royaal WK-roem vergaarde Slechts één man ont breekt in de topselectie van interim- coach Ernst Happel: Arie Haan. Het is de trainer van Club Brugge kenne lijk ontgaan, dat de Anderlecht-man de laatste weken in een uitstekende vorm verkeert. Twee vragen dringen zich op. wan neer het elitekorps van het toenma- JOHAN NEESKENS: „Het is een ongelukkige samenloop van omstandigheden". lige driemanschap Michels-Fadh- ronc-Van der Hart naast de huidige formatie wordt geposteerd. Of Ne derland heeft de afgelopen drie jaar regelmatig wereldvoetbal gespeeld, of de dijk tussen het nationals elftal en de jonge garde is zo sterk, dat de nieuwe generatie voetballers dat bastion onmogelijk kan nemen. Wanvertoningen Het hoeft niemand moeite te kosten om de eerste stelling te verwerpen. Nederland heeft waarschijnlijk maar één goede wedstrijd (België- Nederlandi nodig om zich voor Ar gentinië te kwalificeren. De dubbele seances tegen Ijsland en Noord-Ier- land waren regelrechte wanverto ningen. In de beslissende confronta tie met België is één punt voldoende om een deal met een reisorganisatie te maken. Het is een bekend gege ven. dat resultaatvoetbal alleen maar sfeer uitstraalt naar mensen, die voor een gunstige uitslag naar het voetbalstadion verhuizen. Johan Neeskens toont zich deson danks een vurig pleiter van de theo rie. dat het Nederlandse voetbalim perium niet aan verval onderhevig is geweest. Hij zegt: „Ik vind het een hele goede zaak. dat het Nederlands elftal niet afwijkt van het WK-team Daarin ligt juist onze kracht. Het is het concept, waarmee Ajax inder tijd ook succesvol was. Om het te gendeel te weerleggen hoef ik alleen maar naar het huidige Spaanse elf tal te kijken Regelmatig duiken er vier vijf nieuwe gezichten in de selectie op. Maar de prestaties blij ven tegen vallen." LAUSANNE - Het Internatio nale Olympische Comité kampt met een wat ongewoon probleem: er is meer geld dan er uitgegeven kan worden. IOC-president lord Killanin bracht deze zaak tijdens een bijeenkomst van het bestuur in Lausanne aan de orde. Hij wees er op dat er dringend behoefte bestaat aan een on- zerzoek om te komen tot een zo effectief mogelijke besteding van het Olympisch fonds, op gebouwd uit de verkoop van televisierechten voor de Olym pische Spelen. De Olympische solidariteits commissie zou momenteel over een bankrekening be schikken van bijna zeven mil joen dollar (ongeveer 17,5 mil joen gulden). Deze rekening groeit zienderogen door voor delige investeringen. Boven dien komt er een nieuwe im puls uit de verkoop van de rechten voor televisiereporta ges van de eerstvolgende Zo mer- en Winterspelen in res pectievelijk Moskou en Lake Placid Volgens Lord Killanin is het noodzakelijk een beslis sing te nemen over een meer effectief gebruik van het fonds om de sportbeoefening over de hele wereld te stimuleren. Lord Killanin heeft zelf in de solidariteitscommissie plaats genomen nadat Herman van Karnebeek zich vorig jaar te rugtrok. De mogelijkheid is aanwezig, dat de Olympische Winterspe len van 1984 in Frankrijk zul len worden gehouden. De be langengemeenschap van de streek om de Mont Blanc, met als centra Chamonix en Sal- lanches, heeft na een vergade ring dit gebied bij het Frans Olympisch Comité voorgedra gen als kandidaat voor de or ganisatie. De veertien gemeen ten. die in de streek rond de Mont Blanc liggen hebben hun kandidatuur ingediend onder het voorbehoud dat de Franse regering de kosten van de noodzakelijke voorzieningen voor haar rekening neemt. Het Frans Olympisch Comité heeft twee andere kandidatu ren ontvangen, te weten die van de streek van de valleien van Savoye en die van het Frans-Spaanse grensgebied in het oosten van de Pyreneeën. Eerder stelde het Japanse Sap poro zich reeds kandidaat voor de organisatie. WEST BERLIJN - De internatio nale zwemfederatie (FINA) heeft de Italiaanse schoolslagzwemmer Gi orgio Lalle (zilver in Montreal op de 100 meter achter de Westduitser Ge rald Moerken) en elf waterpolospe Iers van het Italiaanse team. dat tijdens de Olympische Spelen even eens het zilver veroverde, tot profes sional verklaard en met onmiddellij ke ingang geschorst. Dit maakte de Mexicaanse presi dent van de FINA. Xavier Ostos. in West Berlijn bekend. Lalle en de waterpolospelers zijn in Italiaanse kranten en tijdschriften herhaalde lijk met naam genoemd in adverten ties. De FINA heeft enkele malen bij de Italiaanse zwembond om ophel dering gevraagd, maar geen reactie ontvangen Daarop besloot het be stuur van de FINA de schorsingen uit te spreken. Verder werd bekend dat „Doe" Ja mes Counsilman. een van de be kendste zwemtrainers in de Verenig de Staten, zich nog een jaar moet onthouden van activiteiten op inter nationaal gebied. De coach van de Indiana University nam in de herfst van 1976 deel aan een trainerssym posium in Zuid-Afrika. dat geen lid is van de FINA. Counsilman geldt als de ontdekker van onder meer Mark Spitz. GELSENKIRCHEN - De Bundesli- gaclub Schalke '04 wil Wim Suurbier op 29 oktober in de thuiswedstrijd tegen Hamburger SV voor de eerste maal inzetten. Dit verklaarde de clubvoorzitter in Gelsenkrichen. Weliswaar moet het bestuur nog toestemming voor de transactie ge ven, er wordt echter rekening mee gehouden dat vandaag „het groene licht" wordt gegeven. Met de trans fer van de 32-jarige international is een bedrag gemoeid van ongeveer 200.000 gulden. DEN HAAG (ANP) - Twee weken voor een tamelijk grote ploeg tur ners uit de Sovjet Unie een tournee door Nederland maakt, zal een klei nere groep demonstreren in Rotter dam (Ahoy'). De turners die in Rotterdam komen vormen de ploeg van de Sovjet Unie die deelneemt aan de wedstrijd om de wereldbeker, die van 28 tot 30 oktober in Oviedo (Spanje), wordt gehouden. Het zijn de vier voudige Olympische kampioen Nikolai An- drianov, de Europese kampioen Vla dimir Markelov, Vladimir Titsjonov en Aleksander Tkatsjov plus de da mes Jelena Moetsjina (tweede bij de Europese kampioenschappen te Praag). Natalia Tsjaposkin en Nata lia Teretsjenko. Aan de wedstrijden in Oviedo nemen de sterke turnlanden op uitnodiging van de internationale gymnastiek fe deratie. deel met drie dames en drie heren Na de show in Rotterdam gaat de groep naar Londen en keert aange vuld met enkele jongeren, twee acro baten en een aantal turners, die de moderne ritmische gymnastiek be oefenen, terug naar Nederland voor demonstraties in Amersfoort (16/11), Doetinchem (17/11), Beverwijk (19/ 11), Helmond (21/11) en Lelystad (22/ 11). ramma Kte divisie p: Jna SC-PEC/Zwolle 19.30) foningen-FC Dordrecht ,Jnvi-cn-E)icclsior w ll-SC Amersfoort Jrn Bosrh-Wagcningcn ond Sport-SC Camhuur loven-Vccndam tlcs-Dc Graafschap MVV door Erik Oudshoorn DOETINCHEM/EINDHOVEN Trainers en bestuursleden uit het betaald voetbal-circus bezitten tenminste één ge meenschappelijke nachtmer rie: degraderen naar de eerste divisie. Met name voor een prof-trainer kan zich nauwe lijks een grotere ramp voltrek ken. Afdalen naar de zoge naamde „kweekvijver" van het betaalde voetbal betekent veelal verkoop van alle talent volle spelers aan clubs die nog wel tot de „top 18" behoren; spelen voor lege tribunes en voortdurend je ogen dichtknij pen, als er weer een voetballer een gele kaart of een blessure oploopt. Vorig seizoen overkwam het Eindho ven en De Graafschap. Eens twee smaakmakers in de eredivisie Maar wie herinnert zich dat eigenlijk nog? Beide clubs werden opgeslokt door de vergetelheid. Slechts af en toe zijn de trainers-kreten van Rinus Gosens en de misschien wat minder bekende Henk Ellens (De Graaf schap) hoorbaar. Ze klinken echter wel uit de bijna onderaardse gewel ven van het betaalde voetbal. Want diep afdalen moet je zeker, om beide ploegen weer tegen te komen Eindhoven bevindt zich op dit mo ment op een elfde plaats De Graaf schap zelfs nog drie treetjes lager. Eveneens onder de middenmoot der halve Echte noodkreten hoor je noch van de één nocht van de ander. Maar in een juichstemming verkeren beide clubs natuurlijk niet. Zo reageert Henk Ellens op de teleurstellende start van zijn équipe in de eerste divisie: „Na een aantal weken moest ik bij het bestuur op het matje ko men. Hoe zit het eigenlijk, vroegen ze zich terecht af. Vooral thuis, speel den we tot nog toe zeer pover. Ik heb uitgelegd, dat je niet van de één op de andere dag een sterrenteam kan formeren. Door de degradatie verlo ren we negen spelers Dan moet je ineens een formatie uit het c-team samenstellen. De gemiddelde leef tijd van het elftal, daalde dan ook van 29 naar 23 jaar. Het vervelende is. dat die jonge jongens taktisch niet zoveel meebrengen Ze krijgen elke wedstrijd knal op knal. Er is nu nog een stuk angst bij balbezit. Zo gauw zo'n jong voetballertje belaagd wordt door een tegenstander, durft hij niet meer vrijuit te gaan. Het bestuur had begrip voor deze situ atie." Aldus Henk Ellens die vorig seizoen nog achter de schermen bij Telstar werkte. Als opvolger van Evert Teu- nissen. Ben Polak en Hans Dorjee maakte hij de degradatie niet écht bewust mee. Maar hoe verging 't een coach als Rinus Gosens die met zijn beroemde opvattingen over aanval lend voetbal, vele jaren te boek stond als een voorbeeld voor alle trainers? Oprecht bekent de voetbal druïde: „Alleen al de degradatie heeft voor mij een geweldige klap betekend Ik had dit totaal niet ver wacht Als Ajax in de laatste wed strijd tegen NEC (2-2) bereid was geweest er nog wat van te maken, dan speelden we nu nog in de eredi visie. Maar ook de club heeft een opdonder gehad. We zijn gestart met veel blessures. Nu weet ik wel. dat het goedkoop is, om dat als excuus RINUS GOSENS: Amateurs aantrekken is onmogelijk. aan te voeren, maar de realiteit is nu eenmaal zo." In tegenstelling tot het elftal van Henk Ellens heeft het team van Eindhoven geen verjongingskuur ondergaan. Henk Bloemers, Jos Dijkstra. Lambert Kreekels. Peter Adjanski en Pleun Strik zijn allen goede dertigers. Voor elke aanpak heeft Rinus Gosens natuurlijk een wetenschappelijk verantwoorde ar gumentatie achter de hand. „Ik heb daar twee redenen voor. Tegenwoor dig een amateur aantrekken is nage noeg onmogelijk. Je schrikt je dood van het salaris, wat zo'n man durft te vragen. Ten tweede vind ik een spe ler pas te oud wanneer je hem niet meer kan motiveren. Zesentwintig jaar. dan gaat een voetballer pas komen. Jonge spelers als Sulkers en Jonkers krijgen bij mij heus wel een kans, maar alles moet zijn tijd heb ben. Een goede leerling uit de eerste klas lagere school, zet je toch ook niet ineens in de vierde?" Rinus Gosens hoopt met een stel routiniers de weg naar de eredivisie terug te vinden. Maar juist dit be langrijke streven staat typisch genoeg nog niet in het vaandel van de andere degradant. Henk El lens: „Voor de aanvang van het sei zoen is door mij en het bestuur dui delijk gesteld: promoveren is niet noodzakelijk. Een periodetltel zou financieel natuurlijk wel aantrekke lijk zijn. Voorlopig heeft het geen zin dat De Graafschap weer in de eredi visie terecht komt. We kunnen ons hoofd daar toch niet boven water houden. Ik speel liever in de top van de eerste divisie dan in de onderste regionen van de eredivisie. Dat is voor het publiek ook leuker. Nu kan Je wel zeggen dat Ajax, Feyenoord en PSV grote publiektrekkers zijn. maar vorig jaar tegen PSV zaten er toch slechts 2400 toeschouwers op de tribunes." Rinus Gosens. die dit seizoen acht tien jaar in het trainersvak mee draait, stelt daar tegenover: „Zorg dat je altijd naar één ding streeft, namelijk het hoogste. Als ik de woor den van Henk Ellens hoor. dan denk ik weer aan het vijfjarenplan van AZ. De ambities van een trainer moeten zich toespitsen op winnen, promove ren of kampioen worden Een verschil van inzicht of een ver schil in aanpak? Waarschijnlijk bei de. Toch kunnen Rinus Gosens en z'n jongeren collega het ook roerend HENK ELLENS: Negen spe lers zijn opgestapt. met elkaar eens zijn. Over het spel peil van de eerste divisie bijvoor beeld „Houthakkersvoetbal is t". meent Henk Ellens. En hij vervolgt: „De meesten spelen zonder een greintje fantasie. Iedereen voetbal precies volgens de opdracht. Ook lijkt het veel op tennisvoetbal. Je ramt de bal naar voren en hij komt vanzelf weer terug In de eredivisie zou elk team uit de eerste divisie door de mand vallen". Gosens zou Gosens niet zijn. als hij het niet nóg kleurrijker weet te brengen. „Soms vraag ik me af waar we mee bezig zijn. Er zijn trainers (hij doelt ondermeer op Theo Lase- roms, red.) die hun spelers maar met één opdracht de wel Insturen: bik kelhard er op los rammen In de bouw roepen ze tenminste nog: on deruit! Sommige voetballers denken dat de eerste divisie een soort gaspe daal is. waarop je je agressiviteit kan botvieren. Nee, we zijn hier be zig met een rampzalige ontsiering van het seml-profvoetbal". De koers die Eindhoven (probeert) te varen is natuurlijk even anders Althans als Je Rinus Gosens moet geloven. „Dat ik altijd mij vastpin op het aanvallend voetbal, is door de media een beetje overdreven Wel ben ik soort waakvlammetje. Eind hoven waakt over de schoonheid in het spel. Je krfn het publiek niet trekken met een hoempa pa-band. zoals bij mvv. Dat zijn lokmiddel tjes." Ondanks het „waakvlammetje" van Gosens is de publieke belangstelling in het Eindhovense sportpark terug gelopen van 6000 naar gemiddeld 3500 toeschouwers per wedstrijd Gosens weer: „Ergens logisch, het publiek wil resultaten zien. Natuur lijk reken ik op een periodetltel En of dat er werkelijk inzit. Ha, ha." En hij wenkt naar de administrateur „Bel Jij even de waarzegster hier in Eindhoven. Nee, dat weet ik natuur lijk niet. Dat moet je maar af wachten". Als Henk Ellens tenslotte een blik vooruit werpt „Ik ben al blij als ei meer publiek komt. wij draaien met gemiddeld 3500 toeschouwers pei wedstrijd, net quitte. Gelukkig zit ten we nu een beetje in de lift Qua materiaal moet dit elftal zeker bij de eerste zes kunnen eindigen"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 27