CRM steunt driejarig experiment De Klompenhoeve rdag""29~oktober-i977 Trouw/Kwartet 19 erderij De Klompenhoeve. Elsa bezig in de tuin. door Kees de Leeuw „Ja. ik heb het hier best naar m'n zin", vertelt Kees tijdens het middag maal tussen twee hap pen spaghetti door, die Jan 's morgens heeft klaargemaakt en waar van zo te zien be hoorlijk wordt gegeten. Kees en Jan zijn twee van de twaalf bewoners van boerderij „De Klom penhoeve", even buiten het Noordhollandse Eg- mond a/d Hoef. Het is een experimentele woon- en werkgemeenschap, die tot doel heeft de mensen die de boerderij bewonen zoveel mogelijk in staat te stellen verant woordelijk te zijn voor hun eigen leven. i De bewoners zijn verstande- l lijk gehandicapt ofwel zwak- 1 zinnig, zoals dat heet, maar dat is in feite ook maar een etiket. Beter lijkt het me te siJ spreken van een „beetje ach- andi tergebleven" in vergelijking wbuj met andere „normalere" WgJ mensen van hun leeftijd. De ,M jongste is Elsa (19; en de oud- /era ste Piet (35). terwijl de overi- i mij ge jongens en meisjes daar 'r tussenin zitten. ding Het gaat hier om een experi- v.d. ment. dat met goedkeuring j van het ministerie van CRM DoJ 'S °PgeZet en nU 20 0 ander* 3^5 half jaar loopt. Plannen daar voor werden al in 1972 ont- wikkeld door een groep men- si-hr; sen van j)e Hartekamp in Heemstede, die dagelijks met nr n verstandelijk gehandicapten werkten. Zij gingen regelma- tig met hen naar een vakan- tieboerderij en ervoeren hoe ge deze gehandicapten daar tot ndei ontplooiing kwamen. Daar in uit ontstond de gedachte, dat 2 dit eigenlijk permanent zou moeten kunnen. èrdH Het duurde echter nog tot ehul 1975 voordat men zover was, 1 dat tot de aankoop en ver- J bouwing van een boerderij R q kon worden overgegaan. Eén van de redenen was, dat het n 0 idee eigenlijk niet paste bin- iend nen het geheel aan vooreie- gei ningen op het gebied van de ,'ies zwakzinnigenzorg. Met pas- n a« sen en meten is nu de boerde- bur "J veranderd tot een gezins vervangend tehuis, waarvoor wel regels ten aanzien van de J financiering bestaan. Als uit- ■r a Eangspunten bleven staan, i ml dat het een leefgemeenschap .nd moest worden, waarin de ver standelijk gehandicapte mens zijn eigenheid en mede- ■riu menselijkheid zo goed moge- Ha lijk tot uiting kan brengen, e m» En dat aan hem of haar een b^sl zodanige arbeid zou worden °0 geboden, dat het begin en einde ervan te zien is, zodat het in een logisch perspectief E' kan worden geplaatst. Een nfsm boerderij leek daarvoor de i8 fj beste mogelijkheid. VD Aparte stichtingen Opgemerkt kan nog worden, dat om juridische en subsi die-technische reden het i wnnn- en werkgedeelte zijn ondergebracht in aparte i stichtingen. De stichting woongemeenschap boerderij vait, zoals gemeld, onder de rijksregeling gezinsvervan- en zi gende tehuizen van CRM en is voor de AWBZ erkend, ter- 1 wijl het werkgedeelte een ob ject is van externe plaatsing ingevolge de wet sociale £,k, werkvoorziening (WSW). In de praktijk echter is over- »n eenkomstig de filosofie van Een aantal bewoners maakt de sjalotten schoon. het project gebleken dat wonen en werken op de boer derij niet te scheiden zijn. Het woongedeelte van de boerderij is verdeeld in een voorhuis, bestemd voor acht personen en een achterhuis, waar zeven mensen kunnen wonen. Die scheiding is be wust gemaakt om de massali teit die onvermijdelijk ont staat als vijftien mensen bij elkaar in één huis wonen, te voorkomen. Zelf inrichten Elke bewoner heeft zijn of haar slaapkamer zelf inge richt, terwijl de eerste bewo ners, die in januari 1976 kwa men, ook de woonhuizen heb ben ingericht door zelf meu bilair en stoffering te kiezen. Verder zorgen de bewoners zonodig met begeleiding, af hankelijk van ieders indivi duele behoefte voor het schoonhouden van het huis en de slaapkamers, voor het koken, het boodschappen doen en meer van die zaken. De woonsituatie wordt uiter aard sterk bepaald door het karakter van de boerderij, zo als blijkt uit de huishouding en de dagindeling: s morgens heel vroeg staan bijvoorbeeld al bewoners en begeleiders op om de negen koeien en twintig geiten te melken. De Klompenhoeve, waarvan het woonhuis overigens schitterend is verbouwd en ingericht, is een biologisch- dynamisch veeteelt- en tuin bouwbedrijf. Van de elf hec tare is anderhalve hectare be stemd voor tuinbouw en vee voeder, de rest is weidegrond. Er is gekozen voor „biolo- gisch-dynamisch", omdat dit een arbeidsintensieve, scho ne (zonder vergif) methode is, die bijzonder geschikt leek voor deze werkgemeenschap. Hoewel de zorg voor het mi lieu en gezonde voeding wel een rol hebben gespeeld bij de keuze, wordt er niet uitge gaan van een bepaalde an troposofische filosofie. De produkten worden verkocht via de coöperatie Gaea in Bergen en De Klompenhoeve is aangesloten bij de B.D.- vereniging. Moestuin Naast melk levert de boerde rij via de tuinbouw produk ten op als prei, raapstelen, spitskool, sjalotten, aardap pels en veevoeder, terwijl er ook nog een moestuin is met verschillende groenten voor eigen gebruik. In de toe komst wil men geite- en koe melk gaan verwerken tot kaas en kwark. Bovendien moeten er nog twintig kippen komen voor scharrel-eieren. „In het begin was het echt pionierswerk", aldus Emile Bent, voorzitter van de stich ting, die zelf een aantal jaren in de zwakzinnigenzorg heeft gewerkt en nu psychologie studeert. Hij vertelt dat men aanvankelijk te hoog had ge grepen en dat het niveau van de bewoners iets hoger ligt dan oorspronkelijk de opzet is. „Het is een groep, waarvan je je moet afvragen in hoever re ze zwakzinnig is. De men sen kunnen met begeleiding best zelfstandig functione ren, maar het punt was. dat ze die begeleiding vaak mis ten en dat nu geprobeerd wordt hun die zelfstandig heid terug te geven". Improvisatie Er moest worden geïmprovi seerd. De verbouwing van de boerderij was nog niet klaar en onder primitieve omstan digheden werd gewerkt in een oude stal met behulp van gebrekkige werktuigen. Het was voor iedereen een vol strekt nieuwe situatie. Niet alleen voor de bewoners, maar ook voor begeleiders, begeleidingsteam en bestuur. Sommige bewoners kwamen rechtstreeks vanuit hun ou derlijk huis, anderen vanuit inrichtingen, kinderhuizen en gezinsvervangende tehui zen. Voor de meesten van hen betekende de overgang naar de Klompenhoeve een grote stap in de richting van zelf standigheid. maar het ligt voor de hand dat dit gepaard ging met de nodige „crisis verschijnselen" en een ont dekken van nieuwe grenzen. Deze vaak eerste confronta tie het zich losmaken en toch hulp moeten accepteren greep veelal diep in hun persoonlijkheid, wat nogal wat (gedrags-) problemen meebracht, die om een inten sieve begeleiding vroegen Voor sommige bewoners bleek de stap toch te groot. Zij keerden terug naar hun oude woonplaats. Anderen daarentegen ontdekten nieu we mogelijkheden: de Klom penhoeve werd hun boer derij. Teleurstellingen Dat het project in het begin nogal moeizaam verliep, lag voor een belangrijk deel aan de gebrekkige outillage van het werkgedeelte. Voor deze investeringen bestond geen subsidieregeling. waardoor men in dit opzicht geheel af hankelijk was (en is) van gif ten. Ook ontvingen de bewo ners nog geen (WSW-) loon, omdat de onderhandelingen met het werkvoorzienings schap Kennemerland hiero ver nog niet waren afgerond. Dit alles leidde bij bewoners en begeleiders tot teleurstel lingen. Slechts enkele bewoners wa ren al vertrouwd met het boe renbedrijf en de meesten moesten in dit opzicht nog veel leren. Aanvankelijk werd ervan uitgegaan, dat alle bewoners ook alle werk zaamheden moesten kunnen (leren) verrichten, maar dit bleek geen haalbare kaart te zijn. Het werk was gewoon te veel voor de nog onervaren bewoners, zodat veel activi teiten door de werkbegelei- ders (een boer en een tuinder) zelf moesten worden gedaan Dit had weer tot gevolg, dat er weinig tijd overbleef om de bewoners nieuwe vaardighe den te leren. Men dreigde in een vicieuze cirkel terecht te komen. Andere aanpak In het najaar van 1976 be sloot men het dan ook anders aan te pakken: het aantal werkzaamheden werd terug gebracht (minder vee en tuin bouw. geen kwark en ver koop aan particulieren meer) en een taakverdeling voor de bewoners (sommigen vooral bij het vee en anderen vooral in de tuin. al naar gelang hun eigen vaardigheid). Deze ver anderingen betekenden een enorme verbetering. Er bleef meer tijd over voor begelei ding. Ook de taakverdeling met als uitgangspunt interes se en capaciteiten werd door iedereen als positief ervaren. Sinds januari van dit jaar krijgen de bewoners WSW- loon en dank zij financiële bijdragen van verenigingen en fondsen kon de outillage worden verbeterd Mechanisatie De werkbegeleiders ontdek ten. dat een aantal eenvoudi ge hulpmiddelen en aanpas singen. zoals naambordjes boven de voederplaatsen van de dieren, voor de bewoners erg zinvol kunnen zijn. Bin nen- en buitenbegeleiders werkten vaker „samen op" met de bewoners, wat als bij zonder stimulerend werd er varen. Ook werd besloten over te gaan tot een verant woorde mechanisatie Het bleek namelijk, dat de bewo ners sommige werkzaamhe den. zoals melken, beter ma chinaal konden verrichten en dat het werken met een trac tor eenvoudiger was dan wer ken met een paard. Boven dien bleef er nog genoeg handwerk over Hoofdleider Gerard Ter- maat: „Op de Klompenhoeve vormen wonen en werken een samenhangend geheel. Zoals alle boeren wonen ook de mensen hier op de boerderij graag bij hun land. Er wordt acht uur per dag gewerkt, zij het in wisseldiensten, aange zien het werk onregelmatige tijden meebrengt Verant woordelijkheid voor je eigen leefgemeenschap staat bij dit alles centraal, terwijl ook het accepteren van elkaar een belangrijke rol speelt" Isolement valt mee De term isolement valt Woonbegeleider Jan Gerhar- dus, die de opkomst en on dergang van het Dennendal van Carel Muller heeft mee gemaakt, vertelt dat dat alle maal erg meevalt „We zitten hier bepaald niet op een ei landje en treden wel degelijk naar buiten toe Het contact met de buren is plezierig en vanuit de dichtstbijzijnde boerderij is meer dan eens steun verleend bij het werk gedeelte van de Klompen hoeve Gunstige bijkomstigheden zijn. dat de boerderij dicht bij het dorp ligt. niet ver van Alkmaar er. goed bereikbaar is met het openbaar vervoer Alle bewoners kunnen zich goed bewegen en er wordt deelgenomen aan allerlei ac tiviteiten in het vormings centrum en aan het vereni gingsleven Verder wordt er gewandeld, gefietst, gezwom men en geschaatst, terwijl ook een bezoek aan bioscoop café en dancing niet uit de weg wordt gegaan Team Het team van de Klompen- hoeve bestaat uit zes groeps leidsters en -leiders, ec-n tuin der. een boer en een kookbe geleider Het werken op een dergelijk project stelt nogal wat eisen aan hen. omdat ze in feite van alle markten thuis moeten zijn en op de hoeve de uitzondering voor rang heeft op de regel De binnenbegeleiders moeten zich aangetrokken voelen tot het boerenwerk, terwijl de buitënbegelelders ook gevoel moeten hebben voor de om gang met de bewoners Dat leverde m het begin nogal problemen op. omdat er nog al verschillend werd gedacht maar nu de boerderij zo'n an derhalf jaar draait is de sa menwerking binnen het team gewoon goed te noemen Naast de directe begeleiders kent de Klompenhoeve ook een zogeheten „Begeleidings team". bestaande uit een arts. psycholoog en maat schappelijk werker Zij ver zorgen. samen met de bege leiders. de selectie van nieu we bewoners en adviseren de begeleiders in de omgang met de bewoners Maatsta ven, waaraan toekomstige bewoners moeten voldoen zijn onder meer leeftijd van 18 tot ongeveer 35 jaar. ni veau vanaf „hoog imbeciel' laag debiel", lichamelijk in staat het boerenwerk te ver richten. geen ernstige ge dragsproblemen en goede zelfredzaamheid. Dit zijn uit gangspunten. waarbij steeds opnieuw van persoon tot per soon zorgvuldig wordt beke ken. in hoeverre iemand ge schikt is voor de Klompen hoeve Dit ook om teleurstel ling later te voorkomen. Kleine stap? Hoofdleider Gerard Vermaal legt uit. dat CRM drie jaar garant staat voor het experi ment en ook de exploitatiete korten voor zijn rekening neemt. „Daarna is het de op zet. dat de boerderij zichzelf kan bedruipen. Voorzover we het nu kunnen bekijken ziet de toekomst er gematigd po sitief uit." Jan Gerardus vult aan „Kijk. we zeggen niet dat dit het nu is. We beschou wen het als één van de moge lijkheden om zwakzinnigen meer zichzelf te laten zijn. Wellicht kan dit project een kleine stap betekenen in de richting van het uiteindelijke ■doel: volledige integratie van de zwakzinnige in de samen leving." Aan bewoner Piet zal het in ieder geval niet liggen Bij het weggaan vertelt hij me. dat hij bijna al twee jaar op de Klompenhoeve werkt en woont „Ik heb eerst in een inrichting gezeten, maar het bevalt me hier prima Ik zou echt niet weg willen Nee. ik wil nog wel tien jaar blijven

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19