Amsterdammer woont meestal prettiger dan Rotterdammer Bon voor veel keus uit hoge, vaste rente Beleggings bewijzen tot Spaar deposito's tot Betere werkverdeling poiwe verwijderd in plaats van ontslag bij Hoogovens postgiro en rijkspostspaarbank' GRATIS Stadsvernieuwing is goedkoper dan u denkt Conclusie uit onderzoek: niet alleen méér maar ook béter bouwen In Rijnmond veel minder groen direct bereikbaar Er moet geleefd én gewerkt worden Van den Heuvel wil steun voor ANC re^s^NAm5,e,4anv Dienstweigeraar in huis van bewaring: Pastores in IJmond vragen: L Pro-RAF-affiches ,h in Hoogeveen dooi; Gereformeerde Bond houdt vast aan reis Zuid-Afrika ZATERDAG 22 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De gehele Nederlandse bevolking stelt het begrip stank vrijwel gelijk met het begrip luchtverontreiniging. Er is echter veel meer aan de hand: als iemand zegt „het stinkt" kan dat een uitdrukking van allerlei vage onlustgevoelens zijn, die vaak niets hebben te maken met de stank op zichzelf. Dit is een van de conclussies van het omvangrijke geïntegreerde milieu-onderzoek in het Rijnmondgebied en in het gebied van het Noordzeekanaal, verricht door de afdeling milieubeheer, volksgezondheid en sociale zaken van Rijnmond. Dat rapport omvat vier delen. Rijn- mondvoorzitter W A Fibbe en mi lieu-gecommitteerde A. van Dijk zei den bij de presentatie dat het voor Rijnmond betrekkelijk weinig nieuws bevat, omdat er negen jaar aan is gewerkt en de Rijnmondbe stuurders er al de nodige tijd mee rekening houden. Gecommitteerde Van Dijk „Als dit ondezoek er niet was geweest zou ons streekplan er heel anders uitzien.'' Over het algemeen zijn de bewoners van het Noordzeekanaalgebied min der tevreden over hun woonkosten dan de Rijnmondbewoners. De Rijn- monders zijn weer minder tevreden over de ruimte in huis en over de direct bereikbare voorzieningen, zo als winkels en het aan huis bezorgen van brood en melk Of men prettig woont wordt niet alleen bepaald door zaken, als la waai. stank of uitzicht, maar ook door een groot aantal kleinere facto ren. die met elkaar een evenwicht moeten vormen. Ontbreekt dit even wicht. dan spreekt men van „ver vreemding" In de Bijlmermeer is die vervreemding ernstiger dan in de Rotterdamse nieuwbouwwijken Ommoord en de Alexanderpolder Dit hangt samen met het uitzicht dat de woningen bieden, de eenvor mige hoogbouw in de Bijlmer, de grotere variatie in Ommoord en de Alexanderpolder. Al direct blijkt uit het onderzoek dat de structuur van Rijnmond langs de Nieuwe Waterweg anders is dan die van het gebied om het Noordzee kanaal. dat ringvormig is en meer kernen bevat. In Rijnmond zijn de grotere plaatsen zoals Schiedam en Vlaardingen een geheel met Rotter dam. In het gebied van het Noord zeekanaal ls dat hooguit met Am stelveen het geval; Zaandam. Bever wijk. Aalsmeer zijn eigen kernen. In het Rijnmondgebied is veel min der voor de bewoners direct bereik baar groen vooral bomen en hees ters dan in de omgeving van Am sterdam. Sport en spel In Rijnmond wordt minder van sport- en speelvoorzieningen gebruik gemaakt dan in het Noordzeekanaal gebied In het rapport staat dat een verklaring daarvoor moeilijk is te geven. Het zou interessant zijn. te weten, of bepaalde voorzieningen, die worden aangeboden, ook aan de behoeften voldoen. Of in sommige gevallen zelfs mensen, die bij voor beeld uit een bijzonder troosteloze omgeving verhuizen, niet eerst moe ten leren met hun sport- en spelvoor- zieningen om te gaan. Of in bepaalde gevallen zelfs een eenvoudig open baar voetbalveldje niet te „elitair" is. Noordzeekanaalbewoners gaan meer W. A. Fibbe en vaker naar bibliotheken en musea dan Rijnmonders. volgens het rap port omdat er in het gebied om het Noordzeekanaal meer mogelijkhe den zijn om dergelijke voorzieningen te bezoeken. Openbaar vervoer Het Noordzeekanaalgebied vormt veel meer een organisch geheel met de aangrenzende plattelandsomge ving dan Rijnmond, waar dit alleen voor het oosten geldt. In het Noord zeekanaalgebied is het openbare ver voer ringvormig, in het Rijnmondge bied leidt het als een ster naar het centrale punt Rotterdam. Dat bete kent dat voor de Rijnmonders de Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Stadsvernieuwing is goedkoper dan de op zichzelf niet weg te cijferen investeringen doen vermoeden. Een intensievere aanpak ervan zou een spiegelbeeld te zien geven van de kosten die de na de oorlog begonnen trek van stad naar platteland, al aan voorzieningen heeft gekost en nog gaat kosten als er geen paal en perk aan wordt gesteld. Dit zei drs H J Vlersen. directeur- generaal van de volkshuisvesting, op het vrijdag in Dordrecht gehouden en aan stadsvernieuwing gewijde congres van de Vereniging van Ka mers van Koophandel en Fabrieken in Nederland. Een intensieve aan pak. aldus drs Viersen houdt inscha keling in van alles wat zich in de stad afspeelt Eenzijdige versterking van de tegenwoordig weer in trek zijnde woonfunctie van de stad betekent evenzeer de dood in de pot als de omgekeerde situatie In een stad moet geleefd en gewerkt worden. Drs Viersen. en de drie andere inleiders op dit congres, prof dr. L Bak. direc teur van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, drs E H. de Haan. directeur van de BV Geoprojekt te Nieuw-Vennep. en de stedebouwkundlge ingenieur A. van Hengel gaven hun visie op het pro bleem van de stadsvernieuwing Per saldo waren ze er echter eenstemmig over dat het in stadsvernieuw.ngsge- bieden niet alleen om verbetering van de woon- en leefomstandighe den mag gaan maar ook om het scheppen van voorwaarden voor het blijvend functioneren van het be drijfsleven Een grotere betrokkenheid van het bedrijsleven bij de voorbereiding van plannen en betere compensatie regelingen voor die gevallen waarin het veren moet laten zijn volgens prof. Bak dan ook gewenst. Het zou volgens hem aanbeveling verdienen zogenaamde bedrijfscoöperaties te vormen, die bij stadsvernieuwing zo wel het algemeen binnenstadsbe- lang als het specifieke bedrijfsbe lang behartigen. Zonder het mee doen van het bedrijfsleven is stads vernieuwing ondenkbaar, aldus drs Viersen. Dat de overheid dit erkent vond hij blijken uit het ontwerp van wet en uit een voorlopig als experiment be doelde steunregeling, gericht op het midden- en kleinbedrijf en toe te passen in een beperkt aantal steden. Knelpunten zoals de inkomensver lies. hogere huisvestingskosten, ver- bouwingskosten en dergelijke kun nen hierdoor onder meer met een speciaal soort leningen worden opge lost. Drs. H. J. Viersen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De scriba van de hervormde synode, dr A. H. Van den Heuvel heeft gisteren als zijn me ning voor de NCRV-rubriek Hier en Nu gezegd dat hij voor geldelijke en persoonlijke steun van de kerk is aan het African National Congres (ANC), de bevrijdingsbeweging van Zuid-Af rika. Hij stelde deze steun echter afhan kelijk van een synodebesluit dat ge nomen moet worden. ,.Ik vind dat de synode zou moeten besluiten, dat wij niets meer doen met betrekking tot Zuid-Afrika. zonder vooraf raad gevraagd te hebben aan het ANC. Wij hoeven uit dat gesprek nog niets (ADVERTENTIE) "mceri^ormatie°Veï rJ^-nte r verbindingen met hun centrale kem beter zijn, maar dat de dwarsverbin dingen weer beter zijn voor de men sen bij het Noordzeekanaal. Daarbij komt dat de Nieuwe Waterweg veel meer een barrière is tussen veel Rijn mondbewoners en Rotterdam dan het Noordzeekanaal. De heer Fibbe noemde als verdienste van dit ondezoek dat er een methode is gevonden om allerlei factoren te meten. Rijnmond-milieudeskundige dr L. A. Clarenburg zei: „Het heeft een sterke theoretische verankering, waardoor het ook in de toekomst en ook voor andere situaties bruikbaar is." De heer Fibbe. „Rijksinstanties zijn er enthousiast over. Er is een stan daardwerk ontstaan, waarop overal in ons land zou kunnen worden te ruggegrepen. Alle gemeenten zou den er bij de opzet van hun beleid iets aan kunnen hebben." Chauvinisme Een paar opvallende zaken: geble ken is dat plaatselijk chauvinisme bij de beoordeling van het eigen woonmilieu lang niet zo'n grote rol speelde als men zou denken. De ver schillen in beoordeling tussen Am sterdammers en Rotterdammers bleken reële aanwijsbare gronden te hebben. Heel belangrijk is de aanwe zigheid en vooral de directe bereik baarheid van groen. Dat blijkt uit het verschil in populariteit tussen het Vondelpark in Amsterdam en het park in Rotterdam. Belangrijke conclusie van het onder zoek is, dat er van nu af, vooral in dergelijke stedelijke concentraties, niet alleen méér maar vooral béter moet worden gebouwd. Geen hoog bouw in buitenwijken. Dat kan: de Rotterdamse wijk Ommoord zou, uitgevoerd in laagbouw, dezelfde op pervlakte hebben als nu. \janBaeI Wilt u zeker zijn van hoge, vaste rente over spaargeld dat u langere tijd kunt missen? Bij ons hebt u keus uit 5 spaardeposito's en 3 beleggingsbewijzen. U kunt de bon insturen of bellen (020) 5 89 3137 of 0017 (gratis), als u meer wilt weten over deze aantrekkelijke spaarmogelijkheden. Of ga naar het postkantoor en vraag naar de folders. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een groot aantal werknemers van de afdeling reclas sering van het Leger des Heils heeft geprotesteerd tegen het feit dat de niet-erkende dienstweigeraar Adri- aan Sloof in afwachting van de behandeling van zijn zaak op 25 oktober werd overgebracht van Nieuwersluls naar het huis van be waring in Amsterdam. Zij vinden dat detinering in een „gewoon" huis van bewaring een kwaad is, dat al leen mag worden toegepast om een nog groter kwaad (bijv. het plegen van een ernstig misdrijf) te voorko men. Het verblijf in een huis van bewaring heeft volgens de reclasse- ringsmensen een.sterk negatieve in vloed op mensen, en een dienstwei geraar als Adriaan Sloof is niet als een ernstig crimineel persoon te be schouwen. 71% Verkrijgbaar in coupures van f 1.000,- en f 5.000,-. Vaste rente bij looptijd van 3 jaar 7%, 4 jaar VA% en 5 jaar V/2%. Bij een beleggingsbewijs krijgt u rente-op-rente: aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen zonder renteverlies voor de aankoop van een eigen huis is toegestaaa 8% Minimum storting f 1.000.-. Bij elke storting keus uit looptijden van 2 tot 6 jaar met vaste rente van 6'/2% tot 8°b. Deposito's komen na de looptijd automatisch vnj. De rente is jaarlijks beschikbaar. Voor de aankoop van een eigen huis kunt u ook tussentijds zonder renteverlies geld opnemen. te laten volgen, maar ik meen dat wij in eerste instantie moeten zeg gen: Wij kunnen niets zonder dat wij een voorzet krijgen van de mannen in Londen, vooral onze christen vrienden daar en van diegenen die met het ANC verbonden zijn in Zuid-Afrika. Het tweede is. dat ik vind dat de kerken met geld en mankracht het ANC moeten steu nen. Het derde is. dat wij moeten aandringen bij onze eigen regering dat het ANC als eerste gespreks partner over Zuid-Afrika wordt aan vaard. voordat we met de regering Vorstcr praten Ik vind daarom dat het cultureel akkoord bijvoorbeeld ook niet alleen bevroren moet wor den, maar ogenblikkelijk moet wor den opgezegd." a 1 i in noogeveen uoi Van een onzer redacteuren BEVERWIJK/IJ MUIDEN Een groep van 39 priesters en predikan ten. die werken in de IJmond in direct kerkewerk of in industriepas toraat hebben in een brief aan de directie van Hoogovens te IJmuiden gevraagd eerst te willen overleggen over de mogelijkheid de beschikbare arbeid beter te verdelen, alvorens over te gaan tot ontslagen. In een kortgeleden gepubliceerde nota van Hoogovens bleek dat de directie meent het 23.000 man tellen de personeel van Hoogovens met 2.500 personen te moeten inkrimpen. Van deze 2.500 zouden duizend man gedwongen ontslagen moeten worden. De pastores zeggen dat hun veront rusting over de gevolgen van de ver slechterende arbeidssituatie in ons land sterk is toegenomen door de nota van de Hoogovendirectie. Zij zeggen dat vele medewerkers van Hoogovens in nood verkeren door de ingrijpende maatregelen, waartoe Hoogovens zich genoodzaakt voelt. Persoonlijk leed De pastores zeggen dat zij zich be trokken voelen bij het persoonlijk leed van de medewerkers en hun gezinnen en bij de gevolgen van de inkrimping voor de regio. De geeste lijken menen dat de economische moeilijkheden een diepere crisis aan het licht brengen in de manier waar op de mensen met. elkaar leven en werken en waarop zij omgaan met de goederen van deze aarde. Zij wijzen op het nadenken over een Nieuwe Levensstijl, dat binnen de kerken plaats heeft. „Tegen deze achter grond moeten ons inziens ook de problemen, die voortvloeien uit de economische situatie hier ter plaat se. worden overdacht en tot een op lossing gebracht. Wij vragen ons af in hoeverre het mogelijk Ls om de beschikbare arbeid beter te ver delen." De pastores vinden dat voor het overleg over een betere verdeling van de arbeid langere tijd nodig is, dan Hoogovens beschikbaar hebben. De directie van Hoogovens heeft in reactie op de brief van de pastores bekendgemaakt dat zij de vraag van een betere verdeling van de arbeid reeds met de vakbonden en de on dernemingsraad heeft besproken, maar dat zij weinig van deze moge lijkheid verwacht. De directie zegt dat er echter nog een ruime moge lijkheid komt. deze zaak te bespre ken en zij kondigt een gesprek daar over aan met de pastores 1/ HOOGEVEEN (ANP) De poL heeft gisternacht op diverse pla sen in Hoogeveen aanplakbiljet^ verwijderd van sympathisanten de Rote Armee Fraktion. Het watf grote witte vellen die met rode v11 waren beschilderd. In de tekst w£ geprotesteerd tegen de „zelfmooC van de terroristen in de gevang®, van Stuttgart in Duitsland. „In licht- en geluidsdichte ruimte", dus de tekst. ..zonder nieuws w buiten en zonder onderling conti pleegden zij na beëindiging vanL kaping en gelijktijdig zelfmoord. I hebben zij gedaan met twee rel vers en stroppen. Zij waren in le bezit van deze spullen in hun isfr tiecellen. Zelfmoord? Wie gelff het? De Duitse staat ontkent het vermoorden van Holger Mir en Ulrike Meinhof. De Duitse stfc ontkende het vermoorden van miljoen joden, weten wij het nu f" niet?" In de tekst van de afficj kwamen geen taal- of stijlfoufei voor. Van een onzer verslaggevers HUIZEN „Naarmate de situatie in Zuid-Afrika moeilijker wordt en de Zuidafrikaanse regering meer en meer radicaliseert, zal het contact met de kerken te nodiger zijn. om ook hen te herinneren aan hun profe tische roeping, die zij als kerken heb ben te oefenen, ook voor staat en maatschappij". Dit zegt de gerefor meerde bond in de hervormde kerk in een verklaring, die zij heeft uitge geven naar aanleiding van de recen te maatregelen van de regering van Zuid-Afrika tegen andersden kenden. De bond houdt vast aan haar voorne men. een delegatie naar Zuid-Afrika te zenden. De delegatie gaat ..in het besef van haar grote verantwoorde lijkheid. met vrees en beven, desal niettemin in geloof en in de hoop dat God een ramp voor dit land en volk verhoede Want Zuid-Afrika balan ceert wel op de rand van een af grond". aldus de gereformeerde bond Vier hervormde classes (Goes, Gro ningen. Heerenveen en Oost-Bra bant) en één hervormde kerkeraad (Bolsward) hebben de gereformeerde bond opgeroepen uit solidariteit met de hervormde kerk niet naar Zuid- Afrika te gaan. De bond voldoet niet aan deze oproep, omdat „binnen de hervormde kerk verschillend is aan gekeken tegen de wijze waarop we als kerk met Zuid-Afrika hebben be zig te zijn. De bond wijst ojf synodevergadering van dit voor) waarop de nota over Zuid-Afrika' het moderamen van de hervorl synode. De bonders in de synj' zeiden toen unaniem „neen" tl. het beleid inzake Zuid-Afrika. Ik delegatie die de hervormde k naar Zuid-Afrika wilde zenden ft niemand die het standpunt varfii bond vertegenwoordigt en de bf' vindt daarom: „Het was alzo nietR delegatie waarin de hele kerk v%r genwoordigd was of weerspief- werd. De kerk brak zelf de solii( teit met de minderheid, door stem geen kans te geven". De b heeft vanuit Zuid-Afrika de verzfcr ring gekregen dat zij ook met er; van het officiële beleid zoals dr. r: ers Naudé. ds. E. Tema en ds. S. i* kan spreken. L- De lijn die de bonders zullen aanl den staat echter reeds vast. Die J de wereldraad van kerken, de Ne v landse raad van kerken en „in spoor eveneens (zij het wat gem 1 der) de hervormde kerk", wordt ons als strijdig met het evan afgewezen" De bond mikt op een consultatie alle bevolkingsgroepen in Zuid- ka en op het open houden van r gesprek tussen de kerken daa jf hier „Met de broeders daar zai kritische gesprek worden gevoer de hoop dat de constructieve k#" ten geholpen zullen worden." 12-Pagina reportage over de verbazende opzet van de Grote Spectrum Encyclopedie. Wie over de aanschaf van een encyclopedie denkt (of er een heeft) móet dit gelezen hebben! Stuur nu de bon op. (Geen postzegel nodig). Dat wil ik weten. Stuur mi| de gratis reportage over de Grote Spectrum Encyclopedie. Naam Adres Plaats Gemeente Opsturen aan Spectrum. Informatie Service. Antwoordnummer 6000. 3500 VE Utrecht (Ook verknigbaar bij uw boekhandel).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10