tonden: Du Pont moet voor ,nder werk zorgen in Dordt rans biscuitconcern dl van Liga-fabriek af Verplaatsingsbehoefte neemt toe Verkoop auto's op recordhoogte Groei buitenlandse mammoetorders daalt rórmasiüii Sharpfax kopieer machines Delrin"-produktie ordt vergroot kbonden ontstemd Leveranciers KSH krijgen geld voor aardappelproduktie Diepgaand onderzoek optiehandel Hypotheekrente per 18 okt. Topman Hollandsche Beton Groep: Beperkend beleid strijdig met andere doeleinden Energiebesparende maatregelen zonder resultaat p lEROAG 20 OKTOBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/KwartetP 19 - RHS 21 ADVERTENTIE |een onzer verslaggevers ftDRECHT Du Pont de Jours (Nederland) moetzor- voor vervangende werkge- kheid indien de produktie „Orlon" acrylvezel in Dor- •ht wordt stopgezet. Dat is inening van de Industrie den NW, NKV en CNV en Jnie BLHP. jonden menen, dat het voor één de grootste multinationale con- k van de Verenigde Staten zon- Jneer mogelijk moet zijn voor jveer 400 man want daar zal ber saldo om gaan nieuwe (dsplaatsen te creëren. In elk J, aldus de bonden, zal zo Jlijk ook internationaal wor- iiitgeoefend op het concern om vervangende werkgelegenheid |rgen er informatie lens de Industriebond CNV wees eer Benschop gisteren na afloop een persbijeenkomst, waarin de Itie van Du Pont de Nemours ferland) haar plannen uit de doe- deed. erop dat sinds 1970 in de Dordrecht al 7000 arbeids- tsen verloren zijn gegaan. ..Het Es van nóg eens 400 a 500 ar- plaatsen als gevolg van de genomen sluiting van de Orlon- I een onzer verslaggevers DRECHT Als pleister op de Ie voor de voorgenomen sluiting de „Orlon" acrylvezelfabriek in Irecht, heeft de directie van Du de Nemours (Nederland) mee- eld, dat goedkeuring is verleend de eerste fase van een uitbrci- van de „Delrin" acetaalharsfa- in Dordrecht. (,,Delrin"-ace- iars is een technisch plastic, dat toepassing vindt in de auto-indu- en in huishoudelijke appa- )- itbreiding zal de capaciteit met ■veer 40 procent vergroten en een stering vergen van ongeveer 25 oen gulden. Er zullen hierdoor (veer 35 (directe en indirecte) ar- splaatsen worden gecreëerd. fabriek is daarom voor ons echt niet aanvaardbaar." De vakbonden hebben woensdag bij de directie van Du Pont aangedron gen op meer informatie met betrek king tot de geleidelijke sluiting van de Orlon fabriek in een periode van twee Jaar. ..We vinden de nu verkre gen informatie onvoldoende om de conclusies, waartoe de directie is ge komen te kunnen beoordelen." De directie, die uitdrukkelijk erop weer dat het alleen nog maar gaat om conclusies van een acrylvezelstu die van Du Pont en niet om beslissin gen, zal op 9 november a s. weer met de bonden rond de tafel gaan zitten. Tot dan hebben de bonden en de ondernemingsraad van Du Pont de Nemours (Nederland) de gelegenheid de conclusies van de directie te bes tuderen. Pas na advies van OR en bonden zal verder worden gegaan. De acrylvezelstudie van Du Pont is bedoeld een oplossing te zoeken voor de problemen, waarmede de vezelin dustrie in Europa te kampen heeft, zoals overcapaciteit en onder druk staande prijzen. De overcapaciteit is een gevolg van de stagnatie in de groei van het vezelverbruik sedert 1973 en de snelle toeneming van de textiel invoer uit ontwikkelings landen. De acrylvezelfabriek van Du Pont in Dordrecht heeft de laatste drie jaar Het complex van Du Pont de Ne mours (Nederland) in Dordrecht. De ..OrIon"acrylvezelfabriek werd hier in 1962 in bedrijf gesteld. een verlies voor belastingen geleden van ongeveer 33 miljoen dollar. Dat komt overeen met zo'n 82,5 miljoen gulden. Behalve in Dordrecht pro duceert DuPont ook in Maydown in Noord-Ierland „Orlon" acrylvezel. Ook de Noordierse fabriek werkt met grote verliezen. Noord-Ierland Op basis van de nu ter tafel liggende studie wil Du Pont de „Orlon"-pro- duktie in Noord-Ierland voortzetten. Bij een vergroting van de produktie aldaar, zo toont de studie aan, k&n op den duur met winst worden ge werkt, o. m. omdat de kosten in Maydown belangrijk lager liggen dan in Nederland. Zo bedraagt bijv. het totale pakket kosten dat aan de loonsom is verbonden in Maydown momenteel maar 43 procent van die in Dordrecht. Daarbij komt dat ook het fiscale regime in Engeland gun stiger is. Het stopzetten van de fabriek in Dordrecht en het doorgaan met de produktie in Noord-Ierland was één van de mogelijkheden, die de Du Pont-directie voor ogen stonden. Andere alternatieven waren: beide fabrieken in bedrijf houden, dan wel RECHT Het Franse concern Gebeco (General Biscuit) is 3357 en 5960 en nr. 9 van serie 3357. plan de Liga-fabrieken in Roosendaal te verkopen. Bij Liga, kindervoeding wordt gemaakt, werken 150 man. De vak ken, aldus districtsbestuurder L. Jabaay van de Voedings- CNV, zijn kwaad, omdat ze dat bericht in de kranten en moeten lezen. Verder zijn 480 obligaties aflosbaar gesteld met 125. gang van zaken is ongehoord Stijlloos, aldus Labaay. Volgens I voelt de ondernemingsraad zich i of meer overrompeld. Er is in- idels een telegram, waarin de ver vaardiging wordt uitgesproken, i de concernleiding verstuurd. ^ens Jabaay zouden de Liga-fa- Ken behoorlijk draaien maar zou bedrijf binnen het Gebeco-con- I waar uitsluitend koek en bis- i wordt gefabriceerd min of meer fO vreemde eend in de bijt zijn. inelijk wil Gebeco de kindervoe- j kwijt. Het is Jabaay niet be- d of er al kopers op de kust zijn Liga. „We weten momenteel he- aal niets," verzuchtte hij. aay zegt dat er nu opnieuw on- dreigt te ontstaan onder de cir- 100 werknemers bij de overige eco-bedrijven in Nederland, te en Victoria in Dordrecht, Milano vers in Ossendrecht en Van der den in Nieuw Schoonebeek. Vo- aar ontstond daar volgens hem al de nodige deining toen Gebe toen nog in Belgische handen iet een reorganisatieplan op de ipen kwam omdat men met over- luktie kampte. op aandringen van de vakbon- is toen dat reorganisatieplan de 9,^st ingegaan. Maar Jabaay zegt, de ontwikkelingen rond Liga nu weer wantrouwend maken, wil van Gebeco de zekerheid l>en dat men voor de andere Ge- i-bedrijven niet toch weer de re- nisatieplannen van stal gaan ha- „Dat zou in strijd zijn met de raak dat er dit Jaar bij het be- een soort status quo van kracht lijn." aldus vakbondsbestuurder I4>ay. 18, directeur van de Liga-fabrieken loosendaal. drs J. W. M. Boels Held zich van enig commentaar. Jben net als de heer L. Jabaay van ,g akbonden overrompeld door de a chten in de buitenlandse pers. nogal stellig zeggen dat Liga it verkocht. Ik moet me gewoon imdat ik onkundig ben van de en de juiste feiten van enig nentaar onthouden. Sterker i, ik ben niet op de hoogte ge- d van deze uitspraak," zo zei drs rDERLANDSE BONTWEVE- In de eerste 30 weken van dit jaar is een negatief resultaat van 1,9 (v.j. 0,4) miljoen gulden gehaald als gevolg van de teruggang in de afzet van woningtextiel, de hierdoor ont stane druk op de prijzen en de „har de" gulden. De omzet daalde in ge noemde periode tot 45,5 (48) miljoen gulden. De Dienstenbonden van NW en NKV vrezen verlies van arbeids plaatsen bij de dertien vestigingen van WYERS Woningtextiel, als ge volg van een studie die de firma wil doen naar nieuwe mogelijkheden om de teruglopende markt van wo ningtextiel te bewerken. De dien stenbonden wijzen er op, dat bij Wyers na een vijftal reorganisaties in de afgelopen jaren het personeels bestand al is afgenomen van ruim 1.600 tot 623 aan het eind van vorig jaar. Volgens een woordvoerder van de dienstenbonden is het Wyers-per- soneel meegedeeld, dat met de stu die spoedig zal worden begonnen om een eind te maken aan de onze kerheid onder de werknemers. Bij de jaarlijkse uitloting van de 2,5 pet. premielening 1967 van het ROODE KRUIS is obligatie nr. 21829 uitgeloot met 25.000. De 10.000 viel op nr. 4647, de 5000 op nr. 12672. de 2500 op nr. 9594 en de 1000 op nr. 8730. Verder lootten nog 145 obligaties uit met elk 105. Bij de jaarlijkse trekking van de 2,5 pet. premielening AMSTERDAM 1951 (woningbouwlening) is de 50.000 gevallen op nr. 5 van serie 2908. Nr. 9 van serie 5113 lootte uit met 10.000 en nr. 3 van serie 2009 met 5.000. Met 1000 lootten uit nr. 3 van serie 3005, de nrs. 5 van serie 7350 en 8141, nr. 7 van serie 7324 en nr. 9 van 3149. De twaalf prijzen van 500 vielen op nr. 1 van serie 8141, nr. 3 van 2908, nr. 5 van 7324, nr. 6 van de series 1677 en 4181. nr. 7 van de series 229. 3357 en 8846. nr. 8 van de series 2375. ADVERTENTIE PHILIPS zal op 15 november voorbeurs de resultaten over het derde kwartaal 1977 bekendmaken. De KLM zal donderdag 27 okto ber in de namiddag de voornaamste cijfers bekendmaken over het twee de kwartaal van het boekjaar 1977- 1978 (juli tot en met september). beide fabrieken sluiten. De studie stelde vast. dat alleen een voortge zette produktie in de grotere nieuwe fabriek in Maydown een economisch rendabel alternatief biedt. Geduren de de periode van twee jaar, waarin de „Orlon"-produktie in Dordrecht zal worden gestaakt zal. aldus de directie van Du Pont de Nemours (Nederland), de werkgelegenheidssi tuatie regelmatig met de onderne mingsraad en de vakbonden worden bekeken. De studie van Du Pont naar de acrylvezelsituatie in Europa omvat ook een voorstel voor een begeleidingsplan voor het betrok ken personeel. In grote lijnen wor den hierin de verschillende moge lijkheden weergegeven om beschik baar komend personeel ervan uit gaande dat er uiteindelijk zal wor den besloten tot stopzetting van de „Orlon" produktie in Dordrecht op te vangen en te herplaatsen. Volgens de vakbonden zouden alleen gelet op economische gron den eigenlijk allebei de „Orlon- "fabrieken van Du Pont beter kun nen sluiten. Dat de keuze om door te gaan op Noord-Ierland is gevallen, doet hen vermoeden dat deze keuze op andere gronden is ingegeven dan de directie doet geloven. Ook menen de bonden, dat in de conclusies van de directie onvoldoende wordt reke ning gehouden met marktontwikke lingen voor acrylvezels, een eventu eel multivezelakkoord en mogelijke stappen van de Europese Commis sie tegen importlanden. DEN HAAG (ANP) Bij de over heidsbemoeiingen om het Konink lijke Scholten-Honigconcern te hel pen staat de continuïteit van dat bedrijf voorop. Dat betekent dat de grondstoffenleveranciers zullen worden uitbetaald. Minister Van der Stee heeft dit gis teren in een gesprek aan het Land bouwschap laten weten. Het Land bouwschap had zich bezorgd afge vraagd of de boeren, die het concern fabrieksaardappelen hebben gele verd, hun geld wel zouden krijger nu aan de kredietverschaffers van het concern zekerheid is gegeven. Het wilde ook voor de aardappelle veranciers en voor de werknemers in de landbouw zekerheid. De minister noemde het ook land bouwpolitiek gezien ondenkbaar dat de fabrieksaardappelleveran ciers geen betaling zouden krijgen. De overheid zou dat, mede gelet op de inkomenspositie van het veenko loniale akkerbouwbedrijf, niet kun nen aanvaarden. De minister zegde nieuw overleg toe als zich onver hoopt moeilijkheden zouden voor doen. NORTH AMERICAN PHILIPS CORP. gaat in principe via Mepco- Electra van General Electric de acti viteiten op het gebied van elektroni sche bouwelementen in Irmo over nemen. De overneming, die plaats vindt tegen betaling in contanten, is onder meer nog afhankelijk van toestemming van de Amerikaanse autoriteiten. Doel van de overne ming is voor North American Phi lips een verdere versterking op de Amerikaanse markt. kopiëren, ook op gewoon papier •Kor mas bv (WtdOven Rentranoiuan 9 If (030)78 7844* We« 40130 leveling vu dealers In Amerika: WASHINGTON (Reuter) De Securities and Exchange Com mission (SEC), het bureau van het Amerikaanse ministerie van Financiën dat is belast met het toezicht op de effec tenhandel in de Verenigde Sta ten, heeft een diepgaand on derzoek naar de zogeheten op tiehandel aangekondigd. Een optie is een verhandelbaar stuk papier, dat de bezitter het recht geeft op de aankoop van een be paald aandeel. Volgens de SEC is het niet uitgeslo ten. dat de resultaten van het onder zoek zullen leiding tot opheffing van de hele optiehandel of tot drastische wijziging van de regels. Vooruitlo pend op de bevindingen van de on derzoekers is de uitgifte van nieuwe opties al stopgezet. In de bekendmaking van de SEC wordt een opsomming gegeven van een groot aantal overtredingen van de voorschriften voor de gang van zaken op de speciaal voor de handel in opties bestemde beurzen. Het on derzoek, dat zeker zes maanden gaat duren, is er in de eerste plaats op gericht het publiek dat in opties wil handelen, te beschermen tegen kwalijke praktijken. De SEC wijst erop, dat alle vergunningen voor de handel in opties op proefbasis zijn verleend omdat men er zich van de aanvang af van bewust is geweest, dat de ervaringen wel eens van dien aard zouden kunnen zijn dat tot intrekking van de vergunningen zou moeten worden besloten. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) RentepercenUges met tonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 85 8.25 85 825 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 1.5 2- 8.5 8.25 8.5 8.25 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 8.75 8.3 8.1 875 8.3 8.1 Centraal Beheer 10 jaar - 83 8.3 Ennia 10 jaar - 8.3 85 Nat. Nederl. 10 jaar 5 jaar 83 8.3 8.5 85 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 8.5 85 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 8.5 8.5 RPS 5 jaar 1.- 8.25 8.25 Stad A'dam 5 Jaar 1.- 8.25 825 Westland Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2- 2- 2- 83 8.7 8.5 8.5 89 85 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijr. van de NVBL. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft als enige deze week de hypotheekrente verlaagd. De hypotheekrente blijft stabiel op betrek kelijk laag niveau. (Publlkatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort) AMSTERDAM (ANP) In ons land zijn in de eerste negen maanden van dit jaar 449.831 nieuwe personen- en combinatieauto's verkocht. Dat is een stijging 11 procent in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1976 (404.742). Als het huidige verkooppatroon zich blijft voortzetten en er zijn geen tekenen die er op wijzen dat dit niet zo zou zijn dan rekent de RAI in Amsterdam op een totale afzet in 1977 van 560.000 nieuwe personenauto's. Vorig jaar werden voor de eerste maal meer dan een half miljoen automobielen (508.451) verkocht. De autobranche verwacht dan ook een recordomzet dit jaar. Het meest gekochte automerk blijft nog altijd General Motors, met een marktaandeel van 14 procent. De „top tien" van de populairste merken luidt: li General Motors 62.905(14 procent). 2) Ford 48.014 (10.7 procent), 3) Volkswagen 38.279 (8,5 procent), 4) Renault 37.299 (8.3 procent). 5) Chrysler 30.460 (6.8 procent), 6) Peugeot 29 385 (6,5 procent). 7) Toyota 24.339 (5.4 procent). 8) Citroen 24.052 (5.3 procent). 9) Fiat 23.952 (5.3 procent), 10) Datsun 19.186 (4,3 procent). Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De intensiteit van mammoetorders uit het buitenland zou wel eens kunnen afnemen. De eenmaal verkregen positie (van de Nederlandse aannemers - red.) verdwijnt echter niet zomaar. Tot deze conclusie kwam ir C. Molenaar, lid van de raad van bestuur van de Hollandsche Beton Groep (HBG) aan het slot van zijn toespraak. De heer Molenaar sprak gisteren in Amsterdam over de buitenlandse aannemersactivltelten, ln relstle tot de Nederlandse export. Hij sprak de mening uit dat de expansie zich ver moedelijk niet ln dezelfde mate zal voortzetten, maar zal afzwakken De Nederlandse aannemer-exporteur zal daarom 2ijn technische be kwaamheden op technisch en (ook) op organisatorisch gebied moeten vergroten, om zijn positie te hand haven. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Volgens prof. dr. J. Buit van de Vrije Universiteit wijst alees erop dat het verkeer in de komende jaren verder zal toenemen. Nog meer dan in het recente verleden zal men binnen de stadsgewesten het centrum ontvluchten waardoor met name in het woon-werkverkeer afstands verlenging zal optreden. Dat is in strijd met het streven van de overheid de verplaatsingsbehoefte te beperken, meent prof. Buit. Méér verpakken met Möller MaMa voor verpakken in folie de beste machines. möKer&co Handelmaatschappij Moller 4 Co bv Oude Boefceiosewefl 31. Hengaio (O). Tel 05400 159 33* Postbus 10, Tele» «4318 Zowel gezinnen als bedrijven zoeken wat meer de buitenkant van de ste den op, vertelde prof. Buit op het lustrumcongres van de Utrechtse studenten in de geografie. Wat dat voor gevolgen heeft voor de toene ming van het autoverkeer blijkt bij voorbeeld heel duidelijk uit de ver plaatsing van het Brabantse provin ciehuis uit de Bossche binnenstad naar een plek aan de rand van de bebouwde kom, vlak bij het kruis punt van enkele wegen. Toen het provinciekantoor nog over verschil lende panden in de binnenstad ver deeld zat. gebruikten per honderd personeelsleden er 41,2 de auto om naar hun werk te komen. Samen legden zij 1168 kilometer af. Een jaar na de verplaatsing van het provin ciehuis waren er al 55 per honderd werknemers die per auto kwamen, samen goed voor 1704 kilometer en nu. zes jaar later komen er al 66 met de auto. die gezamenlijk 2322 kilo meter per dag afleggen. Uiteraard is het jongste cijfer mede te danken aan de toegenomen populariteit van de auto maar een rol speelt zeker ook dat nog slechts 39 procent van de personeelsleden in Den Bosch zelf woont, waar dat vroeger 78 procent was. Een ander voorbeeld is de woonwijk Maarssenbroek. bedoeld als over- loopwijk voor de stad Utrecht en de Vechtstreek, een woongebied dat voldoet aan de eisen van verplaat singsbeperking" uit de laatste ver- stedelijkingsnota. Een enquête in Maarssenbroek leerde dat van de honderd buitenshuis werkende man nen er voor dat zij naar de nieuwe Wijk verhuisden 63 de auto gebruik ten en 10 trein of bus. Per flets of te voet gingen er dus 27 naar hun werk. Dat laatste aantal is nu men een maal in Maarssenbroek woont, ge daald tot 15 terwijl er nu 70 mannen de auto nemen en 15 de trein of bus. Grotere afstanden Allerlei activiteiten zullen leiden tot een grotere mobiliteit verplaat sing). Zo zal er steeds meer behoefte zijn om hoogwaardige opleidingen te volgen en aangezien die slechts hier en daar kunnen worden gevolgd, zal de reisafstand toenemen. Ook om scholing of bijscholing (omdat ken nis snel veroudert) vergroot de mobi liteit want de plaats waar het onder wijs wordt gegeven is vaak verder weg gelegen dan het werk, zegt prof. Buit. Hij constateert de grotere behpefte om buiten te wonen omdat er veel meer spanningen optreden dan vroeger en ook een samenleving die meer op vrije tijd is gericht en daar door tot een verder toenemend bezit zal leiden van caravans, boten en tweede woningen. Het minder lange tijd aan huis gebonden gezin speelt nog een rol en ook nog de schaalver groting van de bedrijven waardoor de vestiging waar wij werken mis schien verder weg ligt dan vroeger. Dit zijn ontwikkelingen in de maat schappij, die ook buiten het optre den van de overheid geschieden. Maar. zo meent prof Buit, de krach ten en processen die leiden tot ont vluchting van de stadscentra, wor den ook gevoed door de hoofdpun ten van het voor de komende jaren geldende ruimtelijke beleid. De plannen voor stadsvernieuwing zijn gericht op verlaging van de „woon- dichtheid". Men wil historisch ste- deschoon in binnensteden bewaren, het particulier vervoer in centrale stadsdelen beperken, overheidskan toren uit het centrum naar andere stadsdelen halen en ook bedrijven naar economisch zwakkere gewes ten verplaatsen. Strijdig Al die beleidspunten zijn naar de mening van Buit in strijd met de andere zo centrale doelstelling van de overheid: de beperking van de mobiliteit. De overheid is in feite meer dan ooit bezig de toeneming van de mobiliteit te bevorderen of die mobiliteit te tolereren als onver mijdelijk offer voor het bereiken van een aantal andere doelstel lingen Trouwens, ook in ander opzicht, komt de overheid met zich zelf in conflict, stelt prof. Buit vast. Tot nu toe is het ontvluchten van de centra in de sfeer van wonen en werken aangemoedigd Wanneer men dan nu de mobiliteit wil beperken dan lijkt het gerechtvaardigd te stellen, zegt Bult om te stellen dat men dan maar ln een vorig stadium het ver- plaatsingsbevorderend patroon van de stadsgewesten niet had moeten toestaan. „Dit doet denken aan een schoolreisje waarbij de kinderen vooraf beloofd wordt dat ze na het speeltuinbezoek een Ijsje krijgen als ze zoet geweest zijn en waarbij de meester achteraf ondanks zoet spe len het Ijsje weigert", vindt de hoog leraar. Huiswerk over Buit zegt niet te bedoelen dat de overheid nu maar de beperking van de mobiliteit moet vergeten Maar wel is het zijns inziens nodig dat het huiswerk voor een deel moet worden overgedaan. Zoals het er nu voor staat ln de Verstedelingsnota en het Structuurschema verkeer en ver voer. hangt de doelstelling van de mobtliteitsbeperking te veel in de lucht. Buit concludeert dat ln de bovenge noemde nota's niet wordt aangege ven wat voor prioriteit de verplaats singsbeperking in feite heeft ten op zichte van een reeks andere urgente doelstellingen. Ook mist Buit in de nota's of er sprake is van een con flict tussen mobillteitsbeperking en andere doelstellingen op het gebied van de ruimtelijke ordening Er staat in die nota's ook niets over mogelijke produktiviteltsvermlnde- ring. werkgelegenheidsverlies. ver lies van historisch stedeschoon etc. bij het doorvieren van de mobill teitsbeperking. En met welke mid delen wil de overheid onze verplaat singsdrift beteugelen, zo vraagt Bult zich ten slotte af Hij wees er nog op. dat de gehele aannemerswereld naar werk „hon gert" en het déér zoekt, waar kansen op orders aanwezig zijn De concur rentie is sterk toegenomen, ook van de kant van de lage-loncn landen. Daarnaast ls de capaciteit van de lokale aannemers dankzij samen werking met buitenlanders uitge breid Omzet Vooral dank zij de ontvangst van mammoetopdrachten, steeg de om zet van de Nederlandse aannemers in het buitenland van 1.3 miljard in 1973 tot 5.1 miljard in 1976 Voor het lopende Jaar wordt op een omzet gerekend van ƒ6.3 miljard (terwijl de bouwproduktie ln ons land zelf ongeveer 30 miljard zal belopen) Op basis van een enquête onder de belangrijkste Nederlandse aanne mers berekende hij. dat 55 procent van die buitenlandse omzet als ex port kan worden aangemerkt BRUS8EL De maatregelen die de Europese Commissie heeft genomen om bezuinigingen op het verbruik van énergie in de Europese Oemeen- schap te bevorderen hebben in de eerste helft van 1977 geen positieve resultaten opgeleverd De commissie deelde woensdag mee dat het verbruik in de negen landen vergeleken met de eerste helft van 1976 met 2.5 procent is toegenomen, evenveel als de gemiddelde toene ming van het bruto nationaal pro- dukt (de marktwaarde van alle goe deren en diensten) Als het energieverbruik en het bruto nationaal produkt even sterk blij ven groeien moet volgens de com missie worden nagegaan of de maat regelen wel doeltreffend zijn omdat anders de doelstelling voor het ener gieverbruik op langere termijn niet kunnen worden verwezenlijkt De commissie verwacht dat de in voer van olie uit de landen van de OPEC (Organisatie van Olie Expor terende Landen) in de gemeenschap dit jaar gemiddeld negen procent groter zal uitvallen dan verleden Jaar De kosten van de invoer zullen als gevolg van de prijsstijging van olie met ongeveer vijftien procent stijgen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21