in derde veilig stellen' Antenne platgewaaid? Vakschool moet val in ellende voorkomen örmatie CNV voor federatie wereldvakbonden 3l sjioop weg fj Accent Vliegers Rij 25 km méér per volle tank. MobilQdeolie die benzine bespaart. Nrkgevers doen beroep op regering: Ontwikkelingshulp op particulier initiatief 3 Royal Nederland i Vlaggen voor bevrijde dochter Oud-Kamerlid Pater Agterberg (PPR) overleden FLEUR ÓP Man bekent moord in Vondelpark Man bekent moord op woninginrichter Apeldoorner blijkt mishandeld IAG 19 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet enze Haagse redactie HAAG De Nederlandse regering moet het Investeren in ontwikkelingslanden aantrekkelij- a($aken voor Nederlandse bedrijven. Dat is de wens van de commissie ontwikkelingssamenwer- talv ivan de twee grote organisaties van werkgevers VNO en NCW. van de grond ,ikl gisteren uitgebrachte discus- ia* stelt de commissie, dat de rrike risico's van internationale ieeringen vergroot zijn. Daarom jikn meer investeringsgaranties Voorzitter K. Fibbe van de geissie noemde ais gewenste wepgelen: verdragen tussen Nederland jlwikkellngslanden, ter bescher- van investeringen. Daarbij vooral gedacht aansschade- igen bij onteigening (vorig loot de Nederlandse regering 'esteringsbeschermings over- it, en wel met Egypte); mogelijkheden om investe- in ontwikkelingslanden te n, met name tegen polltie- :o's. Uit cijfers van het minis- |an financiën blijkt een toene- "Vï belangstelling voor zogehe- I ïerverzekeringen, waarbij de jpïid zich garant stelt voor kre- "fjlening aan bedrijven; Ierland moet stappen nemen !JJn EG-regellng voor investe- nó— ringsgaranties krijgen. Bedrijven, die zich verzekerd weten van garanties, zullen eerder geneigd zijn hun Investeringsplannen in da den om te zetten. Het ontbreken van garanties kan lelden, zo waarschuw de de heer Fibbe, tot een verwrongen keuze van investerende bedrijven. In een land met weinig politieke stabili teit zal een ondernemer in een korte periode zijn activiteiten winstge vend willen maken. Vaak is daar echter veel tijd voor nodig, wat gren zen stelt aan de mogelijkheden voor investeringen. „Geen taak" Het beroep op de overheid betekent niet dat deze (mede) zou moeten bepalen of een investering gedaan kan worden. Prof mr P. A. Blaisse, redacteur van de nota „ontwikke lingssamenwerking en bedrijfsleven 1978" zei daarover: „Het besluit om een economische activiteit te ver richten komt uitsluitend voor ver- ADVERTENTIE- Hans Knoop benoeming geschiedde met volledi ge instemming van Knoop. Hans Knoop zei gisteravond, dat de directie van De Telegraaf hem heeft verzocht de zaak-Menten ten behoe ve van Accent te blijven volgen, tot dat de rechtbank in Amsterdam op 14 december uitspraak heeft ge daan. Hij houdt dat verzoek nog in beraad. Over een andere functie zei Knoop nog niet te hebben nage dacht. iui Geluk bij een ongeluk dat uw verzekeringsman zo slim was om aan de tévé-verzekering van Royal Nederland te denken. t"i verzekering maatschappij nv en onzer verslaggevers Hans Knoop heeft aj}n met onmiddellijke ingang _g genomen als hoofdredacteur !5t weekblad Accent. Zijn ont- houdt verband met (Meld van het dagblad De Tele- waarmee Accent nauwe ban- nderhoudt, In de zaak-Menten. aanleiding van zijn beslissing ook zijn broer Paul Knoop, teggever van De Telegraaf, zijn aangeboden. wh Hans Knoop en De Tele- bestond al lange tijd verschil nenlng over de zaak-Menten. r 11 Knoop niets heeft nagelaten jUfe van oorlogsmisdaden ver- Menten voor de rechter te en, en daarin ook zelf een be- )k en zelfs een beslissend aan- ïcleeft gehad, heeft De Telegraaf thte zaak een minder radlkaal Ipunt ingenomen. Zonder zich, in de jaren vijftig ten gunste g lenten uit te spreken, publi- t het blad wel een aantal arti- waarin werd gesteld, dat de van Menten nog niet onom- Jk vaststond. "frschil van opvatting heeft in Jcente verleden al verschilien- llen tot een botsing geleid tus- noop en de hoofdredactie van nilegraaf, waarbij Knoop geëist ebben, dat De Telegraaf met ectklng tot Menten een andere ufeou gaan varen. Het menlngs- vcui is nu kennelijk zo hoog op- se jn, dat Knoop van een verder is iverband bij De Telegraaf cfcfgezien. Jiiofdredacteur, een functie die Tie Jaar heeft bekleed, was p uitgeleend aan Accent. Hij log steeds in dienst van De raaf, waaraan hij dertien Jaar verslaggever verbonden was, ropt hij naar Accent overstapte, alje maanden geleden werd de rdfedactie van Accent uitge smet Edo Brandt, tot dat tijd- scporrespondent van De Tele- s (In de Verenigde Staten. Die irf prvolg pag Volgens Van Thijn zij de eis van de PvdA billij- ar hield Van Agt zich in het stil. Volgens van Agt is de n de PvdA door de informa- [gedaan met de mededeling it-zeven-een thans niet aan is, dezelfde zinsnede die de lateurs eergisteren in een tus- Sse brief gebruikten om duide- maken dat de acht-zeven-een le verdeling niet geheel van de stJs, maar dat nu uitsluitend de peven-twee ter discussie Dl ^vöels lijkt de strijd om de de- lenten zich behalve tot het nJerie van justitie ook uit te m tot die van volkshuisvesting Vpitelijke ordening, en ontwik- S*samenwerking. Volgens de e fceven-twee-verdeling van de li|ateurs zou justitie bij het [Den dus weer bij CDA-lijsttrek- m&n Agt) komen, en de beide departementen bij de PvdA. cljustitie wil de PvdA binnen- jjf zaken in ruil geven. Voor l0 kelingssamenwerking wil het nJdefensie teruggeven aan de antwoordelijkheid van het bedrijfs leven. De overheid heeft hier geen taak". Prof. Blaisse wees er op, dat het Nederlandse bedrijfsleven bij het uitstippelen van een Investeringsbe leid voor twee grote dilemma's kan komen te staan. Die dilemma's doen zich duidelijker voor naarmate in eigen land de werkgelegenheidssituatie slechter wordt. De eerste is de keuze tussen het behoud van werkgelegenheid in ei gen land en „voorrang verlenen aan de belangen van de ontwikkelings landen." Overheid, ondernemers en vakbeweging moeten hierover „on derling overleg" plegen, zo meent de commissie. Het tweede dilemma betreft de vraag ln hoeverre produkten uit ont wikkelingslanden op de Nederland se markt toegelaten moeten worden. „Het gaat niet aan", aldus prof Blaisse, „ontwikkelingshulp in tal van vormen te geven en dan later de resultaten van deze hulp, ln de vorm van een grotere export uit de ont wikkelingslanden, te weigeren." „Nieuwe revolutie" Het gevaar voor concurrentie is gro ter naarmate geïndustrialiseerde landen en de ontwikkelingslanden meer gelijksoortige goederen en diensten kunnen leveren. Via „Inter nationale herstructurering" moet dit gevaar tegengegaan worden. Naar de mening van de heer Fibbe betekent dat „een grote verschui ving van activiteiten, een nieuwe industriële revolutie. De geïndustrialiseerde landen moeten- een deel van hun activiteiten overla ten aan de ontwikkelingslanden en zichzelf ontfermen over de proble men. waarvoor de derde wereld geen oplossing kan geven, zoals vraag stukken van honger en energiete korten". Volgende week belegt de commissie ontwikkelingssamenwerking een studiebijeenkomst over het uitge brachte rapport. Het is de bedoe ling, dat deze nota door de leden van NCW en VNO besproken zal worden en uiteindelijk de vorm krijgt van een beleidsnota, die de twee werkge versorganisaties samen uitbrengen. „VNO en NCW achten het van groot belang, dat het bedrijfsleven zich opnieuw op de verschillende aspec ten van de ontwikkelingssamenwer king bezint", aldus de voorzitters Van Veen (VNO) en De Wit (NCW) in het voorwoord van de discussienota. DE HAAN AAN ZEE (ANP) Het CNV is voor samenwerking tussen de twee grote internationale verbonden van vakbewegin gen. het Wereldverbond van de Arbeid (WVA) en het internatio naal verbond van Vrije Vakverenigingen (IVW). De heer Van der Eist voor zijn met een vlag versierde woning in Stavenisse. Hij h de vader van de stewardess Elise van der Eist, die de kaping van het Lufthansa-toestel overleefde. Zijn dochter is na de kaping doorgereisd naar Palma de Mallorca, waar zij met haar moeder woont. 9 Vervolg van pagina 1 De Ifalpa heeft 55.000 leden in 64 verschillende landen. De stakingsoproep is gedaan door de Britse-Ifalpavoorzitter, die een de bat in de Verenigde Naties ziet als „de laatste kans om het kapingspro bleem uit te bannen. „De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, aan wie de els in voorgelegd, heeft gezegd, dat hij de zaak in studie heeft en dat er de Voorzitter J. Lanser van he CNV heeft daarom het congres van het WVA dat deze week in het Belgische De Haan aan Zee wordt gehouden, gisteren ln overweging gegeven, een commissie van „wijze en onafhanke lijke personen" de mogelijkheden van samenwerking met het IVW te laten onderzoeken. In tegenstelling tot het NKV, dat op een fusie wil afkoersen, meent het CNV dat moet worden gestreefd naar een federatie. Binnen een nieuw samenwerkingsverband WVA-IWV moet volgens Lanser de pluriformi teit binnen het vakbondswezen, zo als die ln een aantal landen tot uit drukking komt, worden erkend en gewaarborgd. Met het NKV is het CNV van mening, dat er geen forme le bindingen moeten worden aange gaan met het wereldvakverbond (WW). Op het vorige WVA-Congres in Evi- an is een door de zuid-Afrikaanse vakbondsleider Emillo de Maspero opgesteld „oriënteringsrappor" in zake de multi-nationale onderne mingen aangenomen. Het ging uit van een anti-kapitalistische hou ding en van het via de klassestrijd streven naar een socialisme met arbeiderszelfbestuur. Het CNV heeft zich in Evlan van stemming ont houden. Jan Lanser zei gisteren het verwijt te betreuren dat sommigen ln Euro pa de oriëntering van Evian niet naleven. „Blijkbaar moet daar een eind aan komen, de minderheid zal zich moeten voegen naar de oriënte ring van de meerderheid". Hij vroeg een duidelijke uispraak van het con gres over de vraag, of er voor groe pen die er anders over denken geen plaats meer la in het WVA. Het voor te stellen als zouden de werknemers ln het westen vandaag nog het slachtoffer zijn vpn een puur kapitalistisch systeem noemde Lan ser in strijd met de werkelijkheid. hoogste prioriteit aan dient te wor den gegeven. Zelf heeft hij echter niet de bevoegd heid het vraagstuk op de agenda te plaatsen. Dat voorstel moet komen van de-gedelegeerden bij de VN. Het is ook daarom, dat de Ifalpa er bij haar leden op heeft aangedron gen bij de regeringen van hun eigen landen aan te kloppen om steun bij het afdwingen van het debat. Een woordvoérder van de Neder landse vliegers: „Daarmee zijn we op alle fronten al hard bezig." De internationale organisatie van luchtvaartmaatschappijen, de LATA, heeft in een eerste reactie op ADVERTENTIE de kaping van het Lufthansa-toestel kritiek geoefend op de op veel lucht havens verslappende controle Dit zou met name het geval zijn bij bin nenlandse vluchten en op luchtha vens in toeristenlanden. De Spaanse verkeersvliegers hebben dit bevestigd en er de Spaanse lucht vaartautoriteiten van beschuldigd nimmer gehoor te hebben gegeven aan hun verzoeken om de veiligheid te vergroten. In een manifest stellen de vliegers vast, dat de strikte veiligheidsmaat regelen, die in de laatste maanden van het Franco-bewind genomen werden, sinds een jaar niet meer worden toegepast. De apparatuur voor het opsporen van metalen voorwerpen wordt, al dus het manifest, vrijwel nergens meer in Spanje gebruikt. Volgens de vliegers is het ontbreken van maatregelen voor een belangrijk deel oorzaak van de jongste kaping. Zij hekelen eveneens de Spaanse po litie. „De kapers waren al op 12 okto ber met hun vuurwapens en grana ten op Majorca, maar werden er niet over aangesproken." door Barend Mensen ETTEN-LEUR Al is pater Piet Smout dit jaar enige tijd in Nederland geweest, het is niet waarschijnlijk dat hij kennis heeft genomen van het bestaan van luiers met piasgootjes. Voor baby's hier is alles voorhanden wat nodig en zelfs wat onnodig is. Baby's op zijn arbeidsterrein, Nood-Celebes, missen daarente gen alles om gezonde kleuters te kunnen worden. En de kleuters in de kampongs rond Menado, die het gehaald hebben, zijn heel wat mans als ze ook opgroeiende jongens en meisjes worden. Pater Smout, afkomstig uit de Amsterdamse Dapper- buurt en een man die met zijn gaven (theoloog, filosoof, econoom en beheerser van negen talen) een glanzende carrière had kunnen opbou wen. heeft zijn leven aan die kansloze kinderen gewijd. Hij is een van die naamlozen van missie en zending, die uitgezwermd zijn over de we reld om te doen wat hun hand vindt om te doen. Een dergenen, die nooit meer los zullen komen van de op zo wanhopig veel plaatsen in de wereld voortwoekerende nood waarvan vooral kinde ren het slachtoffer zijn. Menselijkerwijs gesproken zal hij tot aan zijn dood blij ven doen wat hij sinds 1958 in en rond de 200.000 inwoners tellende stad Menado op Noord-Celebes doet. Evenals zijn trouwste helpsters, de 72- jarige maar onvermoeibare zuster Paula Schats en de 50- jarige zuster Louise de Bak ker van de Jezus-Maria-Jo- zef-congregatie. die in de kampongs kinderen soms let terlijk uit het riool halen om hun een kans te geven in hun kindertehuizen. Door hun ouders verstoten kinderen, wezen, vondelin gen, kinderen van melaatse ouders voor wie helemaal geen toekomst meer bestaat, kortom menselijk wrakhout waarvoor je eigenlijk hele maal niets meer kunt doen. Zeker niet als je de ellende rond hen heen ziet. die er met haar doorlopend voedselge brek en een huisvesting van blaren, blik. karton of werke lijk helemaal niets anders dan de blote hemel ook niet om liegt. Vooral niet als je je realiseert dat de verwaarloos de kinderen in heel Indonesië een miljoenenprobleem vor men. niet in geld maar in getal. coördinerende kracht achter de kinderzorg op Noord-Cele bes, die de Indonesische rege ring als voorbeeld heeft genomen. Het is voor deze pater dat sergeantrmajoor Frits Koop- mans en zijn vrouw Hanneke uit Etten-Leur met een actie bezig zijn. Eigenlijk een ver- volg-actie. In eerste instantie ging het namelijk om het bij eenbrengen van 80.000 gul den voor een verdubbeling van de vier woonunits van het „Zuster Louise dr Lu cas kinderhuis" in Menado. Rechterhand Piet Smout is in Brazilië eni ge jaren de rechterhand ge weest van Dom Helder Came ra. Zonder speciale bedoeling ging hij hiema naar Indone sië. In het bisdom Menado terecht gekomen werd hij on vermijdelijk met het kinder probleem in en rond die stad geconfronteerd. Aanvanke lijk zag hij louter onoplos baarheden. Allengs kregen de verlorenen hem echter in hun greep en ging hij mensen zien inplaats van problemen. Nu is hij de bezielende en In deze woonunits wonen ge zinnen die hulpbehoevende kinderen adopteren, een me thode die veel doeltreffender blijkt te werken dan inter naatsvorming. Een Neder lands voorbeeld hiervan zou je kunnen zien in het gezin Koopmans, dat twee geadop teerde kinderen uit Menado. twee eigen kinderen en vier of nu misschien wel vijf tus sen wal en schip gevallen kin deren uit Nederland telt. Vakschool Het echtpaar Koopmans slaagde er op wonderbaarlijk Pater Piet Smout met drie van zijn kinderen. snelle wijze in hun particulie re. regelrechte ontwikke lingshulp tot een succes te maken. Het verkreeg daarbij zoveel daadwerkelijke hulp dat het het aandurfde nog eens drie ton bijeen te bren gen om pater Piet Smout in de gelegenheid te stellen bij een al functionerend cen trum ook een vakschool voor jongens te stichten. Daarmee zou zijn kinderdorp compleet zijn. Zo'n vakschool is nodig omdat tot nog toe opgevan gen jongens op 12-jarige leef tijd plaats moeten maken voor andere verschoppelin gen met alle funeste gevolgen van dien. „Je biedt geen echte hulp als je kinderen uit het riool haalt, ze verzorgt, groot- brengt en ze dan weer terug stoot in de ellende. Je moet hun juist op die leeftijd een doel ln het leven geven en de middelen om dat doel te kun nen nastreven", aldus Frits Koopmans. Van die drie ton heeft hij inmiddels al meer dan een ton binnen maar er zal op korte termijn toch nog een forse duw aan de actie moeten worden gegeven. Over gebrek aan medewer king heeft hij niet te klagen. Het is alleen maar dat het snel moet gaan omdat Pater Smout om die vakschool zit te springen. Het is een pro ject waarmee de pater be paald niet overvraagt. De school moet haar leerlingen slechts wat op de praktijk gerichte toerusting geven om zich straks te kunnen hand haven en zich dienstbaar te kunnen maken aan de ge meenschap. Ontwikkelingshulp op kleine schaal dus, die buiten de offi ciële kanalen om op één doel is gericht. Een stukje particu lier initiatief, ontsproten aan persoonlijk gevoelde en aan vaarde verantwoordelijk heid. Het zijn vaak juist klei ne projecten die een groot effect sorteren. Dit is er zo een. Wie het ook zo ziet dient te weten dat in geld uitge drukte blijken van mede verantwoordelijkheid gestort kunnen worden op bankreke ning 520470524 ABN Breda of op de giro van deze bank 1110608 met vermelding „Ac tie Koopmans-Smout". Hij voegde daaraan toe. dat de posi tie van de werknemers in de derde wereld anders is en dat die, helaas nog steeds wordt bepaald door het daar heersende materialistisch ka pitalisme, dan wel door het commu nisme of andere dictatoriale syste men". Al deze systemen noemde hij verwerpelijk. LEEUWARDEN (ANP) In een zie kenhuis in Sneek is gisteren op 52- jarige leeftijd Pater Marinus Agter berg overleden. Pater Agterberg. van de orde van de paters Augustij nen. werd op 1 maart 1925 in Utrecht geboren. Hij is van 1973 tot septem ber 1977 lid geweest van de Eerste Kamer voor de PPR en was oud-lid van de provinciale Staten van Fries land voor deze partij. ADVERTENTIE Verrassing: een Fleurop bloemen- cheque. 'I Zonnetje tussen alle "aanslagen" op een goed humeur Verstuur er eens vaker één. y Uw Fleuropbloemist heeft ze in voorraad. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De 22-jarige kei ner B uit Amsterdam heeft bekend in de nacht van zaterdag op zondag de 44-jarige D Snelleman in het Vondelpark te hebben gedood. Het lichaam van het slachtoffer werd zondagmorgen even na tien uur door een wandelaar gevonden nabij het Kattenlaantje De kelner, die maandagavond werd gearresteerd verklaarde tegenover de politie dat Snelleman hem had voorgesteld een wandeling in het park te maken. Snelleman zou hem oneerbare voorstellen hebben ge daan. De kelner zou daarover kwaad geworden zijn en tijdens een vecht partij Snelleman gedood hebben De Amsterdamse recherche is er nog niet zeker van dat dit het motief van de kelner was. „Wij denken eerder aan roof." zo verklaarde een politie woordvoerder De verdachte kon worden aange houden na een uitgebreid onderzoek van de moordbrigade, versterkt met rechercheurs van de zeden- en kin derpolitie. Zo bleek dat Snelleman zaterdagnacht verschillende cafés had bezocht. Tegen half vier was hij nog samen met de verdachte gezien in de omgeving van de Overtoom, waar hij woonde Volgens de recher che moet hij ook omstreeks die tijd om het leven zijn gebracht BODEGRAVEN (ANPl - De 25-ja- rige Leendert B uit Bodegraven heeft tegenover de politie bekend de 28-jarige woninginrichter Van Gel der te hebben gedood Hij kende de man niet. Zaterdagavond had B be hoorlijk wat gedronken. Hij zat in geldnood en had famlliemoeilijkhe- ,den. Daarom belde hij aan bij Van Gelder en eiste geld Toen Van Gelder weigerde en hem een klap wilde geven, werd B. kwaad en stak met een mes op hem in. Het mes is bij de zaak van Van Gelder teruggevonden. Ook heeft B nog geschoten met een gaspistool. Dat gooide hij later in een vijver, waar het eveneens is teruggevonden Onder leiding van stafofficier R Bordewijk heeft het regionale bij standsteam met de rijkspolitie van Bodegraven de moord op Van Gel der onderzocht De man is aange houden nadat bij de politie tips wa ren binnengekomen Hij was al eer der met de jusitie in aanraking geweest. APELDOORN (ANP) - De vijftigja rige C. Willemsen uit Apeldoorn die in het afgelopen weekeinde dood in de keuken van zijn woning werd gevonden, is vnjwel zeker overleden aan de verwondingen die hij bij mis handeling heeft opgelopen De 20- jarige onderhuurder J. M die in verband met de dood van Willemsen was gearresteerd, heeft bij een diep gaand verhoor toegegeven dat hij .zijn huisbaas had mishandeld, om dat deze vrijdagavond tijdens het eten zat te smakken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3