Bonn buigt niet voor kapers Van Thijn vraagt opheldering 1 Kleur Happel wacht met selectie In Praag begint proces tegen dissidenten pag. 5 "iet Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant deze krant Onze wereld en de prullemand Onzekerheid over lot van ontvoerde Schleyer anje stuurt arokko wapens HET WEER Vrij zonnig elk een cent urder Minstens vijf doden Mist oorzaak van veel ongelukken U i ,-y Politiek Den Haag verrast over nieuwe, door CDA geëiste formule jv Trouw Zwart op wit Welkomstvoordeel Trouw hoort bij u 35STE JAARGANG NR 10271 - MAANDAG 17 OKTOBER 1977 rouw 3AVE TROUW/KWARTET B V. - HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA - DIRECTEUR ING. O. POSTMA - POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15,04 (MAAND) - 45,10 (KWARTAAL) 178,20 (JAAR) TGIRO 660000 - BANK NED CRED BANK REK NO 23 00 12.574 GEMEENTEGIRO XI1000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.60; FRANKRIJK FRS 3.50, DUITSLAND DM 1,80. LUXEMBURG FRS 13. PAGINA 2: Buitenlandse christenen over zending in Nederland PAGINA 4: PvdA en de vrijheid van onderwijs PAGINA 5: PAGINA 7: Tonny van der Lugt (65) neemt na bijna 27 jaar af scheid van Memisa, de stich ting die hulp geeft aan missio narissen maar ook aan zende lingen in de meest afgelegen gebieden van de wereld. „De Memisa was mijn tweede ik", zei Tonny in een gesprek met Fred Lammers. PAGINA 8: Genuanceerde versie van 'Herfst in Riga' or strijd in Sahara een medewerker VDRID Spanje maakt haast irft zijn wapentransporten naar irokko. Deze transporten zijn een Vloeisel van destijds gesloten jg.'reenkomsten tussen de Spaanse J\ Marokkaanse regering, bij de Irdracht van de westelijke Saha- jVan 9 tot en met 15 oktober was anfeen luchtbrug tussen Madrid en Marokkaanse steden Kenitra, fablanca en El-Aioen. Per dag trokken minstens tien vliegtui- I, bevracht met M 117 bommen gebruikt worden door F 5-bom- e,nwerpers en andere munitie, iarnemers wijten de spoed waar de wapenzendingen werden :ht aan de mogelijke verande- van de Spaanse buitenlandse itiek, na het pact tussen regering oppositiepartijen. De Spaanse )sitie verzet zich tegen de wa- lendingen en steunt het front sario, de bevrijdingsbeweging de westelijke Sahara. )roog en vrij zonnig. Maxi- numtemperaturen ongeveer estien graden, maar in hard nekkige mistgebieden enkele raden lager. Zwakke tot matige uidoostelijke wind. I florgen en overmorgen: aan- louden van het huidige weer- »ype. Morgen zon op: 7.10 onder: 17.40 maan op: 13.16 onder: 22.19 ADEN, BONN (Reuter, AP) Het gekaapte Westduitse vliegtuig, met aan boord 87 gegijzelde passagiers, stond gisteravond nog op het vliegveld van Aden, de hoofdstad van Zuid-Jemen, ondanks het bevel van de Zuidjemense regering te vertrekken. Zuid-Jemen weigerde met de vier kapers te onderhandelen. Het Lufthansa-toestel landde gister middag in Aden hoewel het daar geen toestemming voor had. De ka pers hadden echter geen andere keu ze. De tanks van de Boeing 737 be gonnen gevaarlijk leeg te raken en er was geen ander land in de buurt dat het gekaapte vliegtuig wel wilde ont vangen. De Boeing kwam op de luchthaven van Aden naast een lan dingsbaan in het zand tot stilstand. Volgens mededelingen van de ka pers is daarbij niemand gewond ge raakt en is het toestel ook niet be schadigd. De gedwongen landing in Aden bete kende dat de kapers geen uitvoering hadden gegeven aan eefi dreigement het hele toestel met alle passagiers op te blazen. Vrijdagmorgen hadden ze het ultimatum gesteld: „Als zon dagmiddag om één uur niet aan onze eisen is voldaan, wordt het toestel opgeblazen". De belangrijkste eis is: vrijlating van elf „kameraden", die in West-Duitsland gevangen zitten wegens terreurdaden als moord, bankoverval en bomaanslagen. De eisen van de vier kapers vallen prak tisch samen met de eisen van de ontvoerders van Hans Martin Schleyer. Door de tweeledige actie leek de Westduitse regering met de rug te gen de muur te staan. Zaterdag werd nog algemeen aangenomen dat de Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De mist heeft het afgelopen weekeinde zowel het ver keer op de weg als in de lucht ernstig in de war gestuurd. Als gevolg van de dichte mist op veel plaatsen heb ben zich verscheidene ongelukken voorgedaan, waarbij tenminste vijf doden vielen. Vooral gistermiddag en -avond de den zich op verschillende plaatsen in ons land enorme verkeersopstop pingen voor (op rijksweg 1: Amster dam-Zwolle waren er vanaf half vijf tot acht uur files in de buurt van Naarden, waar enkele kettingbot singen waren gebeurd, waarbij een paar gewonden vielen). Vanaf half zeven gisteravond kon den op Schiphol geen vliegtuigen meer landen, omdat het zich hier minder dan honderd meter was. Vliegtuigen weken uit naar Zestien hoven in Rotterdam en de vliegvel den van Brussel en Düsseldorf. Ook voor vandaag wordt weer mist verwacht, met name in de ochtend en avonduren. Kettingbotsing Een kettingbotsing in dichte mist op de Coentunnel-weg in Amster dam heeft gisteravond het leven ge kost aan tenminste twee mensen. Een aantal anderen raakte gewond. Drie a vier bij de botsing betrokken „g/X v5**" iMr- ,4 X W Beeld van de ravage op de Amsterdamse Coentunnelweg, waar gisteravond bij een kettingbotsing in dichte mist minstens twee mensen de dood vonden. personenauto's brandden geheel uit. De ravage op de weg was volgens de politie erg groot. Als gevolg van het ongeluk ontstond een file van tien kilometer. In de nacht van vrijdag op zaterdag is een voetganger in het Groningse Slochteren slachtoffer geworden van de mist. Hij liep de weg op, waar hij werd geschept door een auto. De bestuurder van deze wagen had de voetganger niet opgemerkt. In Berkel-Enschot reed de 19-jarige motorrijder J. P. B. M. van Eerd achterop een stilstaande vrachtwa gen, die hij door de dichte mist niet had gezien. De jongen overleed ter plaatse. Zaterdagavond is in het Noordhol landse Zijpe de 41-jarige S. Sriram uit Den Helder om het leven geko men, toen hij met zijn wagen van achteren werd aangereden door een andere auto. De heer Sriram was vanwege de mist langzaam gaan rij den, maar dat deed de achter hem rijdende auto niet. Van onze parlementsredactie DEN HAAG PvdA-fractieleider Van Thijn gaat de kabinetsinformateurs Verdam en Vrolijk vandaag opheldering vragen over hun snel veranderende inzichten omtrent de zetelverdeling in het nieuwe kabinet. Van Thijn is, zo melden PvdA-kringen, „furieus" over het nieuwe voorstel om de zetels te verdelen volgens de door het CDA geëiste formule van 7(PvdA), 7(CDA), 2(D'66). Het CDA gaf officieel geen reactie, maar informeel toonde men zich in CDA-kring aangenaam verrast. De CDA-fractie zal vanmiddag het antwoord aan de informateurs, dat uiterlijk om tien uur vanavond binnen moet zijn, opstellen. Van een PvdA-fractie-vergadering was gisteren nog niets bekend. Het voorstel kwam nadat CDA-frac- tieleider Van Agt opnieuw geweigerd had over een zetelverdeling van 8(PvdA), 7(CDA), 1(D'66) te onder handelen. De PvdA begrijpt niet hoe de informateurs de 8-7-1 formule zo maar hebben kunnen laten varen, terwijl ook zij zelf zulke zware argu menten voor die verdeling hebben aangedragen. Van Thijn zelf zei „in oprechte ver nis te hebben genomen. „Ik kan mij niet indenken, dat een zwaar gemoti veerd voorstel zoals ons dat vrijdag bereikte (voor de 8-7-1-formule, red.) zaterdag als sneeuw voor de zon zou bazing" van het nieuwe voorstel ken- zijn verdwenen, zonder dat het CDA Van onze sportredactie AMSTERDAM Bondscoach Ernst Happel wacht tot vanmiddag met het bekend maken van de slec- tie voor het Nederlands elftal dat volgende week woensdag de beslis sende wedstrijd tegen België moet spelen in de voorrande van het toernooi om de weriedtitcl. Oorspronkelijk was Happel van plan gisteravond al de 22 namen opte lepelen, maar hij zag daar uiteindelijk van af. De geplande samenkomst liep in de war omdat de mist snel vervoer door Neder land niet mogelijk maakte. Dat snelle vervoer was met name be langrijk voor de spelers waar nog aan getwijfeld wordt wegen bles sures. Happel kan vrijwel zeker niet reke nen opde Feyenoorder Wim Rijs- bergcn die met een voetblessure voorlopig nog rust moet houden. Daar staat tegenover dat Rob Rin- senbrink dit weekeinde na een we kenlange periode van gedwongen rust wegens een verwonding weer aan het werk kon. Met Anderlecht slaagde hij er overigens niet in om een opvallend sterke rentree te maken. Vreugde bij Sparta na het tweede Rotterdamse doelpunt. Clark en schutter Peltzer lopen juichend terug. In de Nederlandse voetbalcompeti tie veranderde aan de kop van de cercdivisie weinig. PSV bleef eerst, op vier punten gevolgd door Sparta. Toch zorgde datzelfde Sparta voor de meest opmerkelijke uitslag door AZ'67 terug te wijzen: 2-1. PSV won het duel bij FC Deb Haag met 1-3 na een kortstondige achterstand. regering in Bonn zou moeten toe geven. Maar zondagmorgen om negen uur, het tijdstip waarop het ultimatum van de ontvoerders van Schleyer verstreek, was er nog niets gebeurd. Het was duidelijk dat het Westduit se crisisteam, waarin alle drie grote politieke partijen zijn vertegen woordigd en dat sinds vrijdag bijna voortdurend heeft vergaderd onder leiding van kanselier Helmut Schmidt, de eisen niet wilde inwil ligen. Speling Om twaalf uur. een uur voor het fatale tijdstip trokken de kapers in het vliegtuig in Doebai dezelfde con clusie. De leider van het viertal, die zich Machmoed noemt, zei tegen de verkeerstoren: „De Westduitse rege ring en Schmidt persoonlijk zijn ver antwoordelijk voor wat er met de gijzelaars gebeurt. Wij hebben hen zestig uur speling gegeven en zij hebben niets ondernomen." Vervolgens steeg het toestel op. Vrij dagnacht was al bijgetankt en zon dagmorgen waren kaarten en weer berichten aan boord gebracht. Na enige tijd bleek dat de kapers naar Oman wilden, maar ze kregen geen toestemming voor een landing, waarop de koers werd verlegd naar Aden. Geen informaties De Westduitse regering is gisteren teruggekeerd naar haar oude beleid om geen enkele informatie te geven over de kaping en de ontvoering. Regeringswoordvoerder Klaus Boi ling kwam maar eenmaal met een verklaring waaruit bleek dat „de toestand onverminderd ernstig" werd bevonden. Dat Bonn een harde houding tegenover de kapers heeft aangenomen, bleek uit de medede ling van de minister van defensie van de Verenigde Arabische Emira ten, de man die in Doebai heet mees te contact had met de kapers. „De Westduitsers werkten met ons samen tijdens de onderhandelingen. Maar hun houding tegenover de ei sen van de kapers was niet positief", aldus de minister. Hij werd in Doe bai namens de Westduitse regering bijgestaan door minister Hans-Jür- gen Wischnewski. Deze probeerde gistermiddag ook naar Aden te vlie gen, maar dat lukte niet doordat Zuid-Jemen de luchthaven sloot di rect na de landing van de gekaapte Boeing. De Westduitse minister Wisc hnewski bij zijn aankomst op het- vliegveld van Dubai. Over het lot van Schleyer, die vol gens het dreigement van de ontvoer ders zondagmorgen om negen uur zou worden omgebracht, was gister avond nog niets bekend. Vrijdag nacht werd in Parijs een video bandje ontvangen. Een laatste po ging van zijn familie om de West duitse regering via de rechter te dwingen de eisen van de ontvoer ders in te willigen mislukte dit wee keinde. De familie Schleyer had zich tot het constitutiopale hof in Karlsruhe ge wend. Dat bepaalde zondagmorgen dat de regering in Bonn haar grond wettige bevoegheden niet te buiten ging door het leven van Schleyer in gevaar te brengen. De Turkse regering, die moest be slissen over de vrijlating van twee gevangen Palestijnen, zal zich voe gen naar de beslissing in Bonn: als West-Duitsland toegeeft zal Turkije volgen. Dit is gisteren in Ankara meegedee.d Pagina 5: Japanse politie overmeestert bus het zelfs een fractievergadering waardig heeft gekeurd. Ik neem niet aan, dat wat gisteren nog als redelijk werd gevonden vandaag onredelijk kan zijn" aldus van Thijn. Hij doelde hiermee met name op het argument van de informateurs dat „bij de vorming van een coalitieka binet de noodzakelijke duidelijk heid voor de kiezer met name gevon den zal moeten worden in het leg gen, dan wel het verschuiven van accenten op basis van de verkie zingsuitslag." Volgens PvdA-krin gen hebben de informateurs er toen mondeling op gewezen, dat het na de winst van tien zetels niet aangaat de PvdA in een nieuw kabinet met een even groot aantal zetels als in het vorige te laten terugkeren. Geen verklaring Ook in CDA-kring heeft men geen verklaring voor de manier waarop de beide informateurs opereren. „In dien zij slechts om formele reden de 8-7-1 formule voorstelden, namelijk om de PvdA-eis in te willigen dat die formule in elk geval bespreekbaar moet zijn, dan hadden ze zelf niet zulke zware argumenten pro het PvdA-standpunt moeten gebruiken. Voor de PvdA wordt het nu veel moeilijker de 8-7-1 toch weer los te laten, en dat terwijl de PvdA, voor dat de informateurs met hun eerste voorstel kwamen, bereid leek een formule van 7-7-2 onder zekere voor waarden te aanvaarden," zei een CDA-waamemer. De informateurs geven in hun bege leidende brief bij het nieuwe voor stel weinig opheldering, maar spre ken wel de bereidheid uit de zaak vandaag nader toe te lichten. Vrolijk en Verdam spreken er hun teleurstelling over uit, dat het CDA de 8-7-1 oplossing blijft blokkeren en komen vervolgens tot de conclu sie dat thans de 7-7-2 zetelverdeling rest. Vervolg op pag. 3, kol. 5 Wat is de kleur van een spoorlijn? Die van Washing ton naar Boston had de zwarte werkgelegenheid moeten verbeteren, wat op zich al een merkwaardige gedachte is. Dat er nu Zuidafrikanen in het spel zijn bewijst dat het altijd nog merkwaardiger kan. De nieuwe abonnee krijst een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken de Krant gratis ter kennismaking te hebben ontvangen) 6,55 mindervoor de eerste termijn. Schrijf opde envelop: TVou w-Kwartet, antwoordnummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig, die betalen wij. Bellen kan ook: 020-913456. afdeling service. nieuwe abonnee: naam: adres: plaats: giro: naam: adres: plaats: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen m elke jas of (as Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen Een handig hulpmiddel voor de vakantie Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te'gebruiken als sierplaat of place-mat. In originele kleuren en afwasbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1