Je wil hulp maar krijgt een pil De tekening van een lezer Commentaar Twintig doden (1) „Ik heb van mezelf een alcoholist gemaakt" Tw intig doden (2) po vader, zo zoon? NU IS HET WELLETJES, ALLEMAAL DE RODE" KAAKT! Oktober drempel tot winter begon de kinderpostzegel slaapplaats op verhaal aandacht miljonair =*OEI NSDAG 12 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet t moreel gehalte en de integriteit "ian een samenleving kan in hoge Qnaie worden afgelezen van de be handeling. die zij aan haar gevange- fien geeft. In dat opzicht brengt een (and als Zuid-Afrika zelfs zijn groot- Lic vrienden in verlegenheid. )p 12 september overleed in een tekenhuis in Pretoria de dertigjari ge studentenleider Steve Biko. De uidafrikaanse minister van justitie ames Kruger gaf als doodsoorzaak .hongerstaking" op. ..Een demo cratisch recht van een gevangene", ^oegde hij er laconiek aan toe. Biko eeft een maand in de gevangenis ezeten. terwijl er al die tijd geen anklacht tegen hem was ingediend n hij niet was voorgeleid. Het recht j m niet te eten was Biko tijdens de evangenschap toegestaan dat ndere democratische recht niet. Ie verklaring van minister Kruger- eeft niet het logisch vervolg gekre gen. dat men zou verwachten namelijk de publikatie van het rap port over de lijkschouwing. Inmid dels heeft het oppositieblad ..Rand Daily Mail" geschreven dat Biko aan hersenletsel is overleden. Dat heeft het blad een berisping van de persraad opgeleverd, maar dat heeft het blad niet tot inkeer gebracht uiteraard omdat het zo zeker is van de feiten. Prompt na de berisping aan de ..Rand Daily Mail" kwam het week blad ..Sunday Express" met het ver haal van een aantal artsen, dat er niet alleen sprake was van hersenlet sel. maar dat Biko ook brandwon den en twee gebroken ribben had en er bovendien sporen van gif in zijn lichaam gevonden waren. Een griezelige zaak. die griezelig blijft zolang het officiële rapport van de lijkschouwers niet wordt gepubli ceerd. Zo moeten zelfs de vrienden van Zuid-Afrika dat voelen. ,Jk ben in de loop der jaren verschrikkelijk teleurgesteld in allerlei personen en instanties, maar hier klikte het meteen. Ik werd niet volgestopt met medicijnen, maar eindelijk echt als mens serieus genomen. We hebben er gelukkig baat bij gevonden en dat was wel nodig ook. want we stonden wat mij betreft althans op een breekpunt. Ik zag er in feite geen heil meer in om zo met elkaar door te gaan." bverigens staat het geval-Biko niet ip zichzelf. Biko is de laatste in een snge reeks sterfgevallen in de ge vangenis. Als wij goed geteld heb- jen de twintigste in anderhalf jaar. Jr zijn daar nogal wat zelfmoord daden onder, voerde het Kamer- Schakel enige tijd geleden in een isprek voor de radio als verklaring r dat hoge aantal, maar gelukkig ie brrigeerde hij zichzelf meteen. Na- lurlijk juist dat veelvuldig voor men van zelfmoord kan niet als xklaring of verontschuldiging erdienen. ij 'h'foor ons is er maar één conclusie: ls f we benoeming van Maarten Vrolijk pt mede-informateur is voor de HU slecht/verteerbaar, omdat hij „een puur CH-geslacht komt", p heeft een zegsman van de CHU leren aan het ANP toever- )ïwd. £em wonderlijk argument om een ban van 58 jaar zozeer de opvattin een dergelijk cijfer, wat dan ook de verklaring is, wijst er op, dat er iets fundamenteels onjuist is in het Zuid- afrikaanse gevangenissysteem en de Zuidafrikaanse rechtspleging. Twintig doden in de gevangenis ge durende anderhalf jaar; twintig ver tegenwoordigers van een belaagde bevolkingsgroep. Zo'n cijfer maakt het zelfs de vrienden van Zuid-Afri ka uiterst moeilijk. En het voortdu rend zwijgen van de Zuidafrikaanse regering moet daarbij als een veeg teken worden beschouwd. Elke dag, dat dat zwijgen langer duurt, wordt de stilte veelbetekenender. gen van zijn vader (en wie weet wie nog meer) na te geven. Trouwens: als dat alles waar en geldend is hoe moeilijk moet dan de ARP het dan wel niet hebben met Den Uyl, die ooit een actief lid van de Arja (de voorganger van de Arjos) is geweest en zelfs nog eens door Hilversum heeft gefietst om stem men te garen voor Colijn? Hij is de vijftig gepasseerd en vertelt van zijn ervaringen bij het zoeken naar hulp voor zijn alcohol-proble men. „Ik ben bij dokters geweest, een psychotherapeut, heb me vrij willig laten opnemen in een psychia trische inrichting, maar ik kwam er gewoon niet uit. Je gilt om hulp en je krijgt een pil. Nee. uiteindelijk had ik er niets aan. totdat ik bij dit consultatiebureau voor alcohol en drugs terechtkwam, waar ik samen met mijn vrouw een half jaar in therapie ben geweest." Zijn vrouw vult aan: „Eigenlijk zijn we bij toeval hier gekomen en we dachten echt van nou. laten we het maar weer eens proberen. Ik vond het wel prettig, dat we samen wer den gevraagd. Daarvoor kwam ik er niet aan te pas, terwijl ik er natuur lijk net zo goed mee zat." Hij: „In mijn diensttijd als soldaat in Indië ben ik gaan drinken, maar toen was het voor mij nog geen probleem en dat is het heel lang ook niet geweest. Dat werd het toen ik een gezin had met kleine kinderen en het teveel geld ging kosten. Ik wilde het niet. maar ging toch drinken. Daarmee kwam ik in de knoop te zitten. Ach teraf bekeken was ik toen nog lang geen alcoholist, maar dat heb ik op den duur wel van mezelf gemaakt." Hij vertelt, dat het drinken er toch altijd wel in zat, maar dat dit is verergerd door gebeurtenissen daar om heen, zoals het overlijden van een zoon en een ongeval in het zwem bad. waarbij iemand op zijn hoofd sprong en een rugwervel werd ver splinterd. „Dan kom je als vreselijke actieveling ineens plat te liggen en dat kun Je niet opbrengen. Je doet niets anders dan naar de slijter bel len voor drank, maar ook dat ging weer over. Steeds is er echter die angst, dat het weer mis zal gaan en dat gebeurde dan ook van tijd tot tijd. Ondertussen wordt de situatie er thuis ook niet beter op. Je begrijpt elkaar niet meer en je wilt elkaar ook niet meer begrijpen. Je staat als vij anden tegenover elkaar en krijgt een wrok, die steeds dieper aan je vreet. Op den duur is dat geen leven meer. Voor niemand". Zwaar leven Zijn vrouw: „Ik was niet zenuwach tig om hier naar toe te gaan. We hebben al zoveel meegemaakt en er zijn ergere dingen. Ik dacht: we zien wel, al hoopte ik er wel het beste van." Hij: „Je hoopt altijd dat er eens iemand naar je luistert. Kijk, Dit is het vierde artikel in een serie van vijf. De drie voorgaande stonden in de krant van 1, 5 en 7 oktober. Een consultatiebureau voor alcohol en drugs, zoals in Utrecht, is bestemd voor cliënten voor wie het gebruik van alcohol een probleem is voor hen zelf of voor de directe omgeving. In Utrecht gaat men ervan uit, dat het alcoholgebruik een functie heeft in het leven van de cliënt en dat het niet los is te zien van de situatie waarin hij leeft. Het afpakken van de alcohol is geen oplossing en minder drinken of ermee ophouden lukt zelden als er niet iets anders voor in de plaats komt. Via gesprekken wordt gepro beerd om daaraan te werken. Een serie over hulpver lening in de geestelijke gezondheidszorg door Cisca Dresselhuys en Kees de Leeuw een echt goed middel tegen alcoho lisme hebben ze niet, dat weet ik ook wel, maar dat neemt niet weg, dat iemand je problemen kan aanhoren en je raad geeft. Uit de gesprekken hier is me duidelijk geworden, dat ik een verschrikkelijk zwaar leven heb geleid en dat ik daarvoor moet gaan betalen. Dat heb ik op mijn manier gedaan. Zo zie ik het nu eigenlijk." Hij vertelt, dat in de gezinstherapie alles ter sprake kwam, zoals de ver houdingen in het gezin en alle haat en nijd van de afgelopen jaren. „Al leen door het eens allemaal uit te spreken, ga je het zelf al anders zien. Er zijn echt hevige uitbarstingen ge weest en de therapeut was beslist geen zachte heelmeester, maar door dat het klikte, nam je gewoon dingen van elkaar aan. Ik misschien nog wel het meeste." Je nijd zakt Zij: „Jou zaten ook de meeste dingen dwars. Ik kan me nogal gemakkelijk aanpassen en was altijd blij, als de periodes van erg drinken weer voor bij waren. Iedere keer opnieuw nam je het maar weer Dat ligt ook aan je karakter. Een ander was er mogelijk wel vandoor gegaan. En misschien ik ook wel. als we geen kinderen had den. Dat weet Je toch nooit en ik wist het ook niet meer, totdat we hier kwamen en erover spraken. Dan zakt je nijd. Bovendien worden de dingen vaak ook door de tijd ge heeld." Hij: „Ik dronk zwaar in die tijd, maar wat voor mij zwaar is. hoeft het voor een ander nog niet te zijn. Als ik in een weekeinde een halve liter jenever opdronk en nog wat flesjes bier, dan was ik dat hele weekeinde gek. maar ik ken mensen die na een liter jenever nog weinig last hebben. In vroegere periodes heb ik wel meer gedronken, maar hoe ouder je wordt, hoe minder je verdragen kan. En als je dan opge kropt zit met allerlei ellende en na righeid, die je niet verwerkt hebt, zoals het verlies van een zoon ruim elf jaar geleden, waar ik pas onlangs mee heb leren leven, gaat het goed mis met Je." dronk. Daar kwam ik pas in ons huwelijk achter en juist door de rot te ervaringen ging ik me ertegen verzetten. Niks ging meer goed en we hadden alleen maar bonje." Stempel Nog erger Vervolgt met een: „Kijk, als je de oorlog in-Duitsland bent doorgeko men, als soldaat in Indië bent ge weest en toch nog een behoorlijke positie in de maatschappij hebt be reikt, denk je op een gegeven mo ment, dat je alles kunt. Dan over komt je zo iets als een sterfgeval en dat kun Je niet aan. Ik greep naar de alcohol en zodra ik weer bij m'n positieven was, kreeg ik enorm de schurft in mezelf, waardoor ik het voor mezelf nog erger maakte. Voor al als ik toch weer doorzakte, want dan kan je helemaal niet meer met jezelf uit de voeten." Zij: „Als mijn man begon te drinken, was er eigenlijk al niets meer aan te doen. Hij vroeg zich wel af, waarom kan ik niet gezellig een borreltje drinken, maar dat kon hij niet. Er kwam altijd herrie van. In het begin had ik nooit in de gaten dat hij Hij: „Jij kon er ook niet tegen, dat ik dronk. Dat blijft bij mij nog steeds recht overeind staan. Als Jij het in het begin had geaccepteerd, was het misschien anders gelopen. Je wordt ook vaak alcoholist gemaakt door het feit dat je dat stempel opgedrukt krijgt, terwijl Je het nog lang niet bent. Aanvankelijk lach je er dan ook om. maar uiteindelijk word je het wel. Ieder mens weet wel voor zichzelf waar de grens ligt. Zodra je er moeilijkheden door krijgt, je niet meer kan concentreren op je werk. steeds minder contact hebt met je omgeving en in de geldzorgen raakt, is het mis." Zijn vrouw: „Zelf drink ik niet of nauwelijks. Alleen op verjaardagen en zo. Ik geef er niet zoveel om en waarom zou je het dan doen. Uiter lijk bleef ik er wel rustig onder. Alleen af en toe een korte uitbar sting. Ik kan moeilijk schelden of kankeren, maar mijn humeur werd Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Amsterdam. Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er Postbus 659, een boekenbon. ZOVEELSTE VERLENQINQ HET WEER door Hans de Jong Oktober kan als schakel tussen de zomer en de winter worden beschouwd. Het weer in deze maand kan zowel een zomerse als winterse allure hebben. Op 10 en 11 oktober 1921 is in het zuidoosten van het land nog der tig graden gemeten. Maar het kan ook anders: op 27 oktober 1937 was in De Bilt een maxi mumtemperatuur van 22 graden genoteerd en op 28 oktober 1931 was op hetzelfde station acht graden vorst, in Winterswijk zelfs acht en een halve graad. En wie herinnert zich niet de record vroege sneeuw van 13 oktober 1975? Op 22 oktober 1905 viel er op tal van plaatsen in Nederland natte sneeuw. Het ligt er in de herfst aan of de hogedrukgebieden de boven toon voeren of dat de oceaande pressies baanbreken naar de Noordzee. Bij hogedrukgebie den zijn september en oktober tamelijk warm. al kunnen de nachten al flink afkoelen. In no vember zijn vorstnachten al veel minder ongewoon. De warmste herfst met een etmaalgemiddel de van 11.9 graden Celslus was die van 1772. de koudste met 7.1 graden Celsius die van 1786, lang geleden dus beide. Vroege koudegolven kunnen zich ook in oktober aftekenen: het klassieke voorbeeld in 1908 met na een zeer warm begin een vorstperiode. Op 21 oktober lie pen in zuid-Friesland al kinde ren op het ijs en kwamen bieten schepen in Groningen 's mor gens vast te zitten vanwege het ijs. Bar nat was oktober 1932 met in Zand voort 321 millimeter water, kurkdroog was die van 1861 met maar drie millimeter tegen normaal 72. De grootste regenhoeveelheden op de Britse eilanden werden gisteravond opgegeven door de Hebriden: 13 tot 22 millimeter in twaalf uur tijd, Belfast 12, Cork 18 millime ter. Een diepe stormdepressie van 970 millibar was daar ver antwoordelijk voor. De regen fronten vertraagden en ver zwakten op weg naar het oosten. Gelukkig voor ons P. A. Kentie In menige dagelijkse aflevering van deze rubriek is de naam Roosendaal gevallen. De lezer kwam (en komt) dan aan de weet, dat het weer daar zus of zo was (is) geweest. Rapporteur in die zuidwestelijke „uithoek" is de heer P. A. Kentie en het leek me goed hem ook eens visueel bij u te introduceren. Te meer omdat hij ook eigen regionale weersverwachtingen opstelt. Dagelijks schrijft onze mede werker met een krijtje zijn ziens wijze op „wat er komen gaaf' op een groen bord, inclusief zijn visie op de verdere vooruitzich ten. Ook de temperatuuruiter- sten in Roosendaal en de hoe veelheid neerslag wordt weerge geven. Dit alles ten behoeve van de werknemers van de Phillps- vestiging in Roosendaal. De ver achting wordt 's morgens tussen zeven uur en half acht gefixeerd. Naar verluidt ls dit soort service uniek voor ons land. Zo niet, dan horen we dat misschien nog wel. er niet beter op en dan zag hij wel aan mijn gezicht hoe laat het was." Hij: „Meestal was het terecht, maar vaak ook niet. maar ik had nu een maal dat stempel en ik wist dat ik het ernaar had gemaakt en dat kun je niet tegenspreken. En als Je niet echt had gedronken, werd je opstan dig. gooide je Je kop in de wind en dacht: zoek het dan zelf maar uit. Het is me ook tijden gelukt om niet te drinken, maar dan ging het weer mis door alles wat je had meege maakt en dan begon alles opnieuw Toch de wil om Iets aan mijn drank probleem te doen. is er altijd wel geweest. Daarom ben ik ook blij, dat we uiteindelijk hier terecht zijn ge komen." In bepaald hoekje Zij: „Ja, misschien hou je het nu wel langer vol dan eerst. We moeten maar zien. Alles went op den duur." Hij: „Ik heb er ook helemaal geen trek meer in en we zijn de laatste tijd nogal veel ergens geweekt. Al leen een goed glas wijn bij een diner zou ik wel lekker vinden, maar ik doe het niet, want de angst om dan door te gaan is er steeds Wat bij ons ook meespeelde ls. dat lk in het gezin in een bepaald hoekje werd gezet. Zo ln de trant van dat is iemand waar Je voor moet uitkijken. Daar doe je ook zelf aan ipee, maar het is toch tevens je omgeving, die daarin een rol speelt. Dat ls duide lijk uit de gespreken hier naar voren gekomen en alleen het signaleren daarvan is al zo belangrijk, dat je daar verder samen aan kunt werken. De therapie is na een half Jaar nu afgerond, maar mocht er iets gebeu ren. dan kunnen we altijd terecht. Het is fijn om dat te weten en ik voel me er wel bij. Ik heb nu het idee, dat ik het heel aardig voor elkaar heb. maar je weet het nooit voor honderd procent." En tot slot: „Eén ding heb ik wel geleerd. Als je het persé wilt. kun je uit je problemen komen, maar je moet er zelf en met elkaar aan werken. Helemaal de oude word je ■natuurlijk nooit meer. maar on danks ook al mijn rottige ervaringen heb ik wel geleerd, dat als je niet om hulp vraagt. Je het ook niet krijgt. Drempelvrees heb ik gelukkig nooit gekend en daar is ook geen reden voor, Ik ben ook nog bij <ft AA geweest, maar dat was persoonlijk niets voor mij. Daar kwam ik nog beroerder vandaan dan ik me al voelde. Bovendien gaan ze daar uit van de stelling: „eenmaal alcoholist, altijd alcoholist" en daar wil ik doodeenvoudig niet aan. Het ls een ziekte, maar om dan enkel te zeg gen. dat heb je nu eenmaal en daar kom je nooit meer vanaf, lijkt me niet Juist." mulei .anl lf tre reei fcdereen heeft ze wel eens gezien of ikocht, de kinderpostzegels waar- lee de schoolkinderen dezer dagen ir zo druk doende zijn. Maar "Reinigen weten, schrijft de Amster damse heer J. H. Kruizinga, dat het iee van de kinderpostzegels ont- proten is aan het brein van een inse postmeester. aPeen. <>ie i ij j -oor 11 en i Deen heette Einar Holböll. ichtendertig jaar oud was hij, toen als postmeester in het postkan- ir Köbmagergade in Kopenha- een fantastische inval kreeg, arenlang al had de in 1866 in Cha- >ttenkund geboren Holböll zich uf gepiekerd op welke manier hij .e hulpbehoevende kinderen van 1 lenemarken zou kunnen helpen, persoonlijk kon hij weinig uitrich- i; hij was niet sterk en zijn ge- ondheid liet veel te wensen over Iraag had hij een carrière op zee emaakt, maar dat idee had hij ;ens zijn zwakke gezondheid al uit zijn hoofd moeten zetten. Maar op een avond in december 1903 kreeg hij hèt idee, terwijl hij de enorme stapels kerstpost zat te sor teren: hij zou een zegel maken, die de mensen op brieven, kaarten en pakjes voor kerst moesten plak ken, en waarvoor ze een kleinigheid (twee óre) meer moesten betalen dan voor een gewone frankeerzegel. De opbrengst zou dan aan de mis deelde en zieke kinderen ten goede moeten komen. Hij was er van overtuigd dat de mensen dat kleine offer wilden brengen, zeker met de feestdagen in zicht Gelukkig was Holböll een geduldi ge man. die rustig een jaar lang kon afwachten tot zijn idee alle ambte lijke obstakels was gepasseerd. Op 10 december 1904 was het eindelijk zover en schoven de eerste „jule- maerker" door de handen van een zielsgelukkige Einar Holböll. Een paar weken later was er dankzij zijn aktie al een bedrag van 74.000 kronen binnen. Van dat geld kon in 1906 op Jutland een sanatorium voor jeugdige t.b.c.-patiëntjes wor den geopend, dat de naam Jule- maerkesanatorium kreeg, het „kerstzegelsanatorium". Holbölls idee vond al gauw navol ging in andere landen, zij het dat wel het doel, maar niet de uitwer king overal hetzelfde was. Zweden en IJsland waren de eersten die de Deense aktie nadeden en in ons land verschenen de eerste kinder zegels nog vóór Holbölls dood (1927). Het verschil in toepassing van zijn „uitvinding" zie je nog bij vergelijking van de Deense jule- maerker en de Nederlandse kinder postzegel. Met die Deense kun je geen brief frankeren; dat is ln te genstelling tot onze zegel alleen maar een plakzegel. Niettemin wordt de slagzin van het Deense kerstzegelcomite' „ïntet brev uden julemaerke" (geen brief zonder kerstzegel) in praktijk gebracht alsof het een opdracht van de Deense koningin zelf is. Een kerst brief zonder Julemaerker is geen kerstbrief, vinden de Denen en dus kopen ze er samen miljoenen per jaar. En dat zullen er dit jaar nog wel meer worden ook, want ter her denking van Einar Holbölls vijftig ste sterfdag komt er een heel bij zondere zegel uit. Het is vreselijk druk in München. De oktober- (oogst-) feesten zijn in volle gang en bovendien houden ze er zich met een belangrijke modema nifestatie bezig. Zodoende is er geen hotelkamer meer te krijgen en wie toch in München wil overnachten zal dus zelf voor een oplossing moe ten zorgen. Deze man ontbrak het niet aan vindingrijkheid: hij creëer de eenvoudig een dak boven zijn hoofd door een hagagekluis op het station te huren en legde zich daar in, voor zover mogelijk, te rusten. Lekker donker en niemand die je in je slaaphokje kan storen. Of het moest zijn dat er eentje over je be nen struikelt of gevoelig op je tenen trapt. De man zal Intussen in het zieken huis wat op verhaal gekomen zijn, maar het zal nog wel lang duren voor hij weer helemaal de oude is Als hij dat ooit weer wordt, want Iemand die een half jaar lang aan een beddepoot heeft vastgezeten, zal ook geestelijk wel aan het eind van zijn latijn zijn. Zeker in het geval van die 64-jarige uit de Ame rikaanse stad Baltimore, die al die tijd door vrouw en dochter in de slaapkamer gevangen werd gehou den, met een touw aan het bed gekneveld. De twee Heten hem al leen nog in leven, vertelde hij de politie, om cheques op zijn naam te kunnen verzilveren Hij moest die cheques wel tekenen; weigerde hij. dan kreeg hij helemaal geen hap eten en een vetpot was het toch al niet. Na zes maanden lukte het hem eindelijk zich los te worstelen. Uitgeput en ondervoed als hij was zag hij nog kans zich aan zijn eigen touw uit het raam te laten zakken en vanaf één hoog naar de vrijheid te springen. De politie zoekt nog uit waarom zijn inmiddels gearresteer de vrouw en dochter hun man en vader zo hebben mishandeld Ook twee jongelui zijn op verdenking van medeplichtigheid aan een po ging tot moord Ingesloten „Mijn zaak krijgt zo weinig aan dacht. Kunnen Jullie daar nou niet es wat aan doen?" klaagde Chuck Bowles, een inwoner van de Ameri kaanse stad Atlanta, tegen mensen van een plaatselijk radiostation. Hij belde ze op vanuit een telefoon cel, eljn eerste daad nadat hij uit de gevangenis was ontsnapt. De radio mensen hielden hem letterlijk even aan het lijntje, en waarschuwden Intussen de politie. Terwijl Chuck nog met de telefoonhoorn aan zijn oor op antwoord stond te wachten, greep de politie hem al in de kraag. Chucks zaak heeft nu weer de volle aandacht, meer dan hem lief is zelfs. het verstrekken van financiële ad viezen 8500 vragen en daar werkt hij dan maar één uurtje voor Maar er zijn veel meer methodes Hij heeft daarover een alleen in het Duits verschenen boek geschre ven. „Miljonair in 91 dagen". In dit boek. roept de uitgever opgewon den, geeft het financiële genie Mare Gordon het geheim van zijn succes prijs. Hij onthult er onder meer ln hoe je zonder geld toch winst kunt maken, wóór precies het geld op straat ligt en hoe Je met munten grof geld kunt verdienen. Een su- perboek, volgens de over-enthousi- aste uitgever, die er niet bij zet hoeveel dat wonderboek dan wel kost, wel dat er „onbetaalbare in formatie" in staat. Je vraag je trou wens af hoe het komt dat die uitge ver intussen zelf nog geen miljonair is. Misschien was hij dat al. Hoe wordt je in drie maanden mil jonair? Heel eenvoudig: als je maar uit het goede geldmakershout ge sneden bent, kun Je met vrijwel niets in het handje toch geld als water verdienen. Ene Marc Gordon helpt daarbij. Hijzelf kan, verklaart de handige jongen, alleen al voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5