Discussie over geslotenheid van kerkelijke gemeente Niet zo zuinig met de wierook Kerk wil geen Trojaans paard zijn ,»*i Uit brieven van lezers Brand in basisschool Lisse snel geblust De kerk in de DDR Voorbijgangers Conferentie WOENSDAG 12 OKTOBER 1977 KERK Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De „geslotenheid van de kerkelijke gemeente" is gisteren in de gereformeerde synode erkend als één van de voornaamste knelpunten die de doorwerking van het evangelie in de samenleving in de weg staan. Dat bleek zowel 's morgens bij de bespreking van het evangelisatiewerk als 's middags toen het industriepastoraat aan de orde was. Blijkens hun beleidsnota die giste ren door de synode werd aanvaard, hebben de gereformeerde evangeli- satiedeputaten als punt één op hun program voor de komende jaren staan het „zoeken naar wegen en mogelijkheden die kunnen helpen om de geslotenheid van de christelij ke gemeente te doorbreken". De beleidsnota zegt: de communica tie van het heil vraagt om openheid en solidariteit met alle mensen onge acht of zij wel of niet tot de kerk behoren. Dat is met de mond gemak kelijker beleden dan in de praktijk gebracht want daar hangt het hele kerk- en christen-zijn mee samen. Daarom is het de bedoeling dat de synodeleden op 16 november een groot deel van de dag gaan praten over de speciale bezlnningsnota „De geslotenheid van de kerkelijke ge meente". Dat zal niet gebeuren op de gewone parlements-achtige wijze waarop synodes plegen te vergade ren. maar in de meer informele con ferentiesfeer die de synode alleen reserveert voor zeer bijzondere gele genheden. Knelpunten Knelpunten in het evangelisatie werk. deputaten voor de evangelisa tie signaleerden er meer. zoals de verouderde denkbeelden die veel ge meenteleden nog hebben van evan gelisatie alsof dat alleen een zaak zou zijn van wat bijzondere activitei ten i welkomdiensten, lectuurver- spreidingi aan de rand van het ker kelijk leven. Ook schrijven zij in hun rapport aan de synode dat de toerus- Ung van het kerkelijk kader en van gemeenteleden in veel gevallen is achter gebleven bij de snelle veran deringen in de samenleving. Een be langrijk punt is ook de geloofsonze- kerheid Onzekerheid nog een grote taak. Het is nog maar twee Jaar geleden dat op de synode een voorstel besproken werd om het deputaatschap Kerk en bedrijfsle ven op te heffen. De stemming was nu heel anders. Enkele synodeleden gewaagden van hun bekering. Men was er nu van overtuigd dat de kerk present behoort te zijn daar waar mensen in een industriële wereld in de knel raken en ook mee zal moe ten denken in de soclaalethische vragen die in het bedrijfsleven aan de orde zijn. Maar hoe kun je daar de hele kerk van doordringen? Nu is de situatie zo dat door gebrek aan geld het protestantse industriepas toraat bijna verdwenen is. Er zijn nog vijf regionale Industriepredi kanten van wie twee gereformeerd (in de IJmond en Oost-Orongen). De synode besloot tot een aanbeve ling aan de kerkeraden „zich gericht op de hoogte te stellen van de plaats en taak van hun gemeenteleden in de maatschappij en bij het pasto raat aandacht te schenken aan de maatschappelijk-sociale vragen." Reeds gevormde en nog te vormen klassikale werkgroepen zullen dit stimuleren. Aan de theologische op leidingen in Kampen en aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zal wor den gevraagd om ruimere aandacht voor de problemen rondom de mens en zijn werk binnen het geheel van de opleiding. door Jac. B. Looijen Vrouwen zijn erg gesteld op Franse parfum. Mannen gebrui ken na het scheren graag een fris geurende lotion. Dat is zeer bij bels. Psalm 133 heeft het in de oude berijming over de zalf op 's Hoogepriesters hoofd. „De zalf waarmee hij is aan God gewijd, die door haar reuk het hart ver blijdt." Ja, de geur speelt, als het goed is, een belangrijke rol in het leven. Vroeger toen er nog volop gewierookt werd in de katholieke kerken ging ik graag vooraan zit ten tijdens de heilige mis. Je zat dan flink in die zoetige geur. Als ik thuis kwam, zeiden ze, we kun nen het wel ruiken. Je bent weer in de roomse kerk geweest. Mijn dominee, die in de met zeepsop schoon geboende gereformeerde kerk preekte vond het maar grie zelig. Hij zei: Je staat met één been in de roomse kerk. Hij heeft geluk gehad. M'n andere been is er nooit in terecht gekomen. In protestantse kerken is voor zover ik weet nooit gewierookt, ondanks de wetenschap dat de wijzen uit het oosten met goud en wierook en mirre naar Bethlehem reisden toen Jezus daar geboren werd. In de katholieke kerken wordt tegenwoordig helaas min der gewierookt dan vroeger. Daarmee verdwijnt heel wat geur uit die kerken en zo denk ik. heel wat fleur en kleur. Waar zijn de misdienaartjes gebleven, die bij de psalmen op het priesterkoor niks zaten te doen? De kleurige gewaden, plechtige houdingen en de ontelbare kaarslichten zijn verdwenen. Daarover schrijft B. F. N. Böcker in het weekblad De Tijd. Böcker zegt dat er een verschil is in de mentaliteit van de kerkgan gers. Sommigen willen alleen maar een goed woord horen en dan kom je terecht in de praat- liturgie. Anderen willen ook wat zien en beleven. Ze vinden het fijn om te kijken naar de gouden broodschalen waarmee in dit jaar de communie werd gevierd in de Sint Jan te 's-Hertogenbosch ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Vereniging voor La tijnse Liturgie. Er werd daarbij ook royaal gewierookt. Maar dat was het toch: goed en wierook en mirre. Er zijn mensen die alleen maar met hun oren willen horen. Er zijn ook mensen die in de kerk aan de kost willen komen met heel hun hart en ziel en zinnen. Gewoon gezegd: ze komen niet alleen naar de kerk met open oren, maar ook met open ogen en open neuzen. In de liturgische praktijk van ons land is, zo zegt de Tijd-schrijver het evenwicht nog niet bereikt en daarom is het goed dat er een Vereniging voor Latijnse liturgie bestaat, die niet pretendeert de waarheid in pacht te hebben, maar die wel probeert van de eredienst een schone en zinvolle beleving van het geloof te maken. Prof. dr. G. N. Lammens schreef eens een boekje onder de titel „Zijn schone dienst" en dat is dan ook weer een zin uit de psal men. Bij die „schone dienst" ho ren ook, wat men in Israël noem de, de reuk-offers. In m'n Jeugd kreeg ik van m'n moeder een schone zakdoek mee als we naar de kerk gingen en ze was dan niet zuinig onuer een flinke scheut Eau de Cologne over heen te sprenkelen. Veel moeders deden dat en zo kreeg je toch nog een beetje geur in ons gereformeerde kerkje. De pepermunten, die men bij het begin van de preek placht in te nemen droegen daar ook aan bij. Tja, de kerk gaat zo haar eigen gang. F. H. Landsman, de inmid dels gepensioneerde secretaris generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk zei bij z'n af scheid van de Raad van Kerken: „de kerk spreekt haar eigen taal en je moet er maar wat moeite voor doen om die te leren ver staan." Zo is het. Moet je daar kerklatijn voor leren? Nee, dat is ook weer niet nodig. Hoewel: het spijt me wel, dat ze in de katho lieke kerk nog maar zelden Latijn spreken. Vroeger was ik er als de kippen bij om luidkeels het „Do- mine, salvam fac reginam no- stram" mee te zingen na het ein de van de mis. „Heer zegen onze koningin". De kerk kent een eigen taal. Zij heeft haar eigen kleur. Ook haar eigen geur. Ik vind het niet goed, dat de roomse priesters tegen woordig zo zuinig omgaan met de wierookvaten. Wat verder die geuren betreft: ik heb boven m'n bed altijd een bosje gedroogde lavendel hangen. Heerlijk als je er aan ruikt. F Ds W. A. Boer uit Meerkerk haakte hier gisteren in de discussie op in en zei dat die geloofsonzekerheid niet LcrafGD maar „een" knelpunt, maar „het" knelpunt is waardoor de gerefor meerden op het terrein van de evan gelisatie te kort schieten. Hij ver taalde dat als „onzekerheid over Je eigen persoonlijke band aan Jezus Christus", een twijfel die nu niet bepaald stimuleert om anderen voor Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en giet voor gedichten, open brieven, oproepen oi reacties op advertenties (deze laatste dienen tol de directie gencht te worden). De inzendingen voor deze rubnek dienen zo beknopt mogeli|k te zijn. De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Het is ons helaas niet mogelijk over elk geval van bekorting of nietplaatsmg (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus. 859, Amsterdam. Bij publicatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Even een korte reactie op uw stukje „Het ongelijk van de staat der Ne derlanden". Ik onderschrijf uw com mentaar maar wil er graag iets aan toevoegen. U gaat namelijk voorbij aan het zwaarwegende feit dat prak tisch geen docentte) direct in een volledige baan wordt (kan worden) benoemd. Hij (zij) moet een baan bij elkaar sprokkelen. Dat plaatst zijn (haar) aanvangssalaris ook in een zeer ongunstige verhouding tot dat van de pasbeginnende academicus ambtenaar. Daarbij dient bedacht dat het voor de meeste beginnende leraren (leraressen) veel te zwaar is om gelijk zo'n 26 uur in de arena (want dat is het voor de meesten) op te treden. Den Haag G. Tanis Canada (2) Het komt blijkbaar niet bij de heer Boog op dat de mensen die proteste ren tegen de manier waarop de ba by-zeehonden in Canada worden af geslacht (dat is toch geen pelsjacht, mijnheer!) met de zelfde veront waardiging protesteren teaèn de misstanden ten opzichte van weerlo ze dieren in eigen land. Als we echter moeten wachten tot in ons eigen lieve Vaderland alles humaan toe gaat, vrees ik dat we nooit toeko men aan wat in het buitengebeuren plaats vindt. Trouwens grenzen spe len hierin eigenlijk geen rol, laten we toch eindelijk eens mondiaal gaan denken. Schoonoord H. J. D. Nelson- van der Enden Zaak Bakke Het artikel van prof. dr Schulte Nordholt in Trouw van 8 dezer be treffende de zaak Bakke in Amerika roept bij mij wel enige vragen op. Het lijkt mij niet zozeer om minder heden in het algemeen te gaan. dan wel om eeuwenlang achtergestelde groepen als Indianen en negers. Wanneer voor deze mensen 16 pro cent van de studiemogelijkheden wordt gereserveerd is dat niet meer dan billijk. Ook door hun arbeid is Amerika machtig geworden. Uitein delijk blijft er nog altijd 84 procent over voor de Amerikanen die altijd al meer kansen hebben gehad. En dan nog, wat let Amerika om even- Christus te winnen. Maar dr H. J. Kouwenhoven uit Vlaardingen zag aan die geloofsonze kerheid positieve kanten voor de evangelieverkondiging naar buiten: een afzien van alle gevoelens van superioriteit, een zich bewust kwets- baAr opstellen en zich niet schamen voor eigen twijfels en verlegenheid. Ds P. A. E. Slllevis 8mitt uit Rotter dam, voorzitter van het evangelisa- tiedeputaatschap, zei dat steeds meer mensen tot de ontdekking ko men dat hun oude geloofshuisjes on bewoonbaar worden. Daarom hoe ven wij onze eigen twijfel niet onder stoelen of banken te steken en is de dialoog, het luisteren naar de ander, juist nu in de evangelisatie-aanpak zo belangrijk, zei hij. De DDR heeft niet zoveel tegen de kerk, maar heeft toch graag dat deze niet een maatschappelijke betekenis bezit. Een grote kerk is geen bezwaar, als zij maar zwak is. Er is een voortdurende druk om de kerk binnen haar eigen muren te houden. Die druk wordt vooral opgevangen door de predikanten. Er Is bijna geen gemeentelld of het is tevens aangesloten bij een of andere maatschappelijke organisatie of tenminste bij een bedrijf. Jongelui zijn lid van de Freie Deutsche Jugend en later hoort men bij een vakbond of bij het nationale front, een politieke organisatie. Bedrijfsleven Parallel aan de teneur van het evan- gellsatierapport was de zorg die de putaten Kerk en bedrijfsleven in hun rapportage aan de synode uit ten. over de wijze waarop in de ker ken gereageerd of liever niet gerea geerd werd op wat zich afspeelt in de situaties van arbeid en maatschap pij Het gevolg Is dat leden ver vreemden van de gemeente omdat het daar beleden geloof hun werke lijkheid niet of nauwelijks meer raakt. Anderen komen tn twee we relden te leven: die van het geloof en het gewone leven waartussen geen of nauwelijks relatie bestaat aldus het rapport Ds P C Meijer sinds een jaar presi dent predikant in algemene dienst voor kerk en bedrijfsleven onder streepte dat de wil er wel is. Het wel gehoorde terugtrekken in een be perkte traditionele manier van kerk-, zijn noemde hij beslist onjuist. Al leen maar men wordt overspoeld door zoveel, en soms verlamd door een gevoel van onmacht om daar greep op te krijgen. Wat dit betreft ligt er voor ds. Meijer LISSE (ANP) - De brandweer in Llsse heeft gistermorgen binnen een kwartier een uitslaande brand ge blust in de christelijke basisschool aan de Broekweg in Usse De scha de bleef beperkt tot 25 A 30.000 gul den. volgens de brandweer. De brandmelding kwam om tien voor vijf binnen Dertien minuten later kwam het sein „brand mees ter". Het vuur is door nog onbeken de oorzaak ontstaan in de keuken van de lagere school Dominees horen nergens bij en ook hun gezinsleden kunnen zich zonder moeite aan alle plichtmatige organisaties onttrekken. Dit brengt een isolement met zich mee dat voor het vertrouwen van de predikant in zijn gemeente niet zo best is. Het leidt tot een chronische staat van neerslachtigheid en overspannen heid of tot een gemakkelijk meepra ten met de officléle leer van de par tij. En wie dat laatste doet verspeelt daarmee de laatste rest van vertrou wen die hij in zijn gemeente genoot. Voordat in 1961 „de muur" werd ge bouwd. konden de mensen vrij ge makkelijk naar het Wester vertrek ken. Je nam een kaartje van de U- bahn in Berlijn en stapte op een station in het Westen uit. Naarmate het Wirtschaftswunder in de Bond srepubliek gestalte kreeg deden ook steeds meer mensen dat. die in het rijke Westen gemakkelijk aan de slag konden. Academici, jonge tech nici. geschoolde arbeiders vertrok ken uit de DDR. Hier bleef een snel verouderende bevolking achter. Om de DDR voor leegbloeden te behoe den was de muur onvermijdelijk, maar hij heeft de mensen in de DDR behalve een zekere rust ook een ge voel gegeven opgesloten te zitten. Uitreis Voor gewone stervelingen in de DDR is het uiterst moeilijk een uitreisvi sum voor het Westen te bemachti gen Voor ouderen maakt men een uitzondering, maar je moet al heel betrouwbaar voor het regime zijn, wil Je als twintig- tot vijfenzestigjari ge naar het Westen mogen. Naast de kernleden van 8ED en CDU, de grootste politieke partijen krijgen praktisch alleen dominees een uit reistoestemming. Ook als een predi kant zich metterwoon met zijn gezin In de Bondsrepubliek wil vestigen, is de DDR bereid snel daarvoor de pa pieren in orde te maken Predikan ten zijn in de ogen van de leiding van het land nu eenmaal niet zo erg produktieve mensen en hun bijdrage aan de socialistische opbouw kan door Aktofl ScMpper men volgens de marxisten nog wel missen. Het effect hiervan is dat predikanten nog verder ln een uit zonderingspositie komen te verke ren. Zeer velen zouden wel eens in het Westen een kijkje willen nemen en dat dit alleen aan de dominee Is voorbehouden ondermijnt zijn ver trouwen. Tientallen dominees heb ben van de mogelijkheid gebruik ge maakt naar het westen te gaan. In een land met een ernstig predikan tentekort is dat bijzonder schadelijk voor het leven van de gemeente. In Duitsland is de dominee immers nog steeds een dominerende figuur. Een gemeente zonder predikant voelt zich echt als een kudde zonder herder Het Is bekend dat honderden domi nees naar het Westen zouden willen. De bisschoppen vinden dat hier een stokje voor moet worden gestoken en zij hebben nu met hun Westduitse collega's een overeenkomst gesloten. In bijzondere gevallen, waar de do minee zich niet meer in de DDR kan handhaven, vinden de bisschoppen goed dat hij naar het Westen ver trekt. Wanneer iemand zonder goed keuring van de bisschoppen weg gaat, krijgt hij de eerste twee jaar geen toestemming in West-Duits- land predikant te worden. Steun Het is een voorbeeld van de goede relaties die er ondanks de officiële scheiding tussen de kerk in Oost- en West-Dultsland nog is. Een ander voorbeeld is dc aanhoudende finan ciële steun, die de kerk in de DDR uit de Bondsrepubliek ontvangt. Nu moet men niet vergeten dat dc kerk in het Westen welvarend is. Het bouwprogramma ver nieuwe kerk ruimtes waar de Oostduitse kerk kortgeleden toestemming kreeg wordt vrijwel geheel door de kerk in het Westen betaald. De herbouw van de koepel van de Hedwigskathe- draal ln Oost-Berlijn. die tachtig miljoen mark kost. wordt betaald door de Evangelische kerk ln de Bondsrepubliek. De leidende bis schop van de evangelische kerk ln de DDR, Albrecht Schönherr, vindt dat wel een beschamende toestand, maar hij wijst erop dat de mensen in zijn gemeentes het zoveel slechter hebben dan in West-Dultsland en dat men in de DDR geen Kirchen- steuer heeft. In zijn land hangt de kerk af van vrijwillige bijdragen. 8chönherr wijst er dankbaar op, dat de kerk in de Bondsrepubliek zich niet laat voorstaan op haar financië le steun en er ook geen recht aan ontleent, zich met de kerk in de DDR te bemoeien. 1 De kerk ln West-Duitsland wordt regelmatig door eigen mensen bekri tiseerd voor deze liberale houding. Er woont op het moment een Oost duitse dominee in de Bondsrepu bliek. die zonder toestemming uit de DDR is vertrokken en die geen offi ciële preekbevoegdheid heeft. Maar verschillende gemeenten trekken zich daar niets van aan en nodigen deze man uit voor het houden van beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Daarle: (legerp kant) C. van Rossem te Voorthu Aangenomen naar Den Haag: d v.d. Lingen te Usquert (part tin Bedankt voor Herveld en 31* Ewijk: J. D. Heijbroek, eervol ontf ven pred. met bevoegdheid van en ritus, te Culemborg; voor Holten:] Oosterwal te Zevenhuizen. GEREF. KERKEN f Beroepen te Barchem (in tijdel I dienst) J. G. Marseille a.s. em-p^* te Amsterdam-Slotervaart-Osdor Te Aalsmeer: R. J. de Jong Drachten. n Bedankt voor H. I. Ambacht dift van Loo te Brielle. 1 e GEBEF. KERKEN VRIJG. B Beroepen te Zoetermeer: H. FolkP te Grijpskerk-Niezijl. GEBEF. KERKEN VRIJG. B.V. Beroepbaar: drs J. de Jonge, j Thaerlaan 13, Utrecht. en tueel nieuwe opleidingsinstituten te bouwen? Dat geeft meteen goed werk voor nu werkloos rondlopende docenten. Overschie J. W. Janssen-Mulder Miami-nightmare In uw maandagochtendkrant ons al ler Pia Beek op de foto en daaronder 'n sqmmiere vermelding van het nachtfestival „Miami-nightmare". Behalve dat scala van artiesten ont braken politici en Amsterdams bur gemeester óók niet. De grote afwezi ge was een vertegenwoordiger van het CDA. Zoiets is toch in en in droevig! 'n Grote christelijke Neder landse partij die zelfs geen spiertje medemenselijkheid kan opbrengen. Van die zijde had ik juist 'n reactie op die vermaledijde discriminatie van ons homofielen verwacht. Jam mer? Onchristeliik' Oldenzaal Wim Willemse De gereformeerde synode heeftf sloten aan prof. dr. J. L. Koole (ff®' die 67 jaar oud en meer dan tw jaar hoogleraar in de oudtestan tische vakken aan de theologifll hogeschool van de gereformef kerken in Kampen is. op zijn K zoek emiritaat te verlenen, uite™ i aan het eind van het pas begon cursusjaar. Hem werd voor zijn i en belangrijke arbeid dank i bracht. Dit geschiedde bij de bef deling ter synode van het rap] van de curatoren der theologi hogeschool. Daarbij werd meer geconstateerd dat bij I voordelen van het toegenomen l tal docenten de eenheid van ori wijs ook al zijn aard en karaj van de hogeschool hierbij niet ii geding wat op de tocht komejvc staan. Namens curatoren en do( ten werd dit beaamd. Beraad dalw, ver is gaande en enkele reorganL ties werden al doorgevoerd. Hierj¥ werd echter toegevoegd, dat^ euvel niet alleen technisch bepi is. Het heeft ook te maken met£eë niet altijd eenstemmig denken ifra, kerken. Het beleid van curafo werd goedgekeurd. k,- w Het centrum van Berlijn heeft een moderne en grootsteedse allure. „apocalypticus" was. Hij was ervan overtuigd dat de staat een macht van de duisternis was. Daartegen richtte hij echter zijn protest niet. HIJ was verontwaardigd dat de kerk niet voldoende zoutend zout was en zijn zelfmoord zou hij hebben be doeld om de kerk op te wekken tot krachtiger missionaire inzet. Brüse- witz' protest was een aanklacht te gen de kerkleiding, niet tegen de staatsleiding, die so wie so in zijn ogen verdorven was. De zelfmoord heeft geleid tot een zelfonderzoek in de kerk en als voor lopige conclusie zei de secretaris van de kerk Menfred 8tolpe in de synode van Züssow: „De kerk in de DDR wil noch een aandrijfriem van de partij, noch een Trojaans paard van de contrarevolutie van zich la ten maken." Dit is het tweede van een serie artike len. Het eerste stond in onse krant van gisteren. Werk aan de bewapening, Wge dag van Kerk en Vrede, zaterdaof oktober, tient tot vier uur, Marrii centrum, Wijnesteinlaan 2, Utrtan m.m.v. Fred van der Spek en H0a Zeldenrust. Inf. en opg. pa 033-32133. ni Opvoeding, cursus van tweeis gen van De Navigators voor echve ren met kinderen, m.m.v. Gert Die nenbal en drs Jan Boeijenga. De— ten 22 oktober en 5 november,1 den 29 oktober en 12 november, -ï en opg. tel. 03438-7092. Verdraagzaamheid, tolerantie ceptatie?, vrijzinnige jongerenc(g- rentie, 21-23 oktober, De Ho<> boeg, Hilversum. Opg. V 030-715998. I e Onderwijs, weekend van degq studentenvereniging CSR, 14-1 tober te Oostvoome, m.m.v. C.F' mans, J. W. van Hulst en A. Jig Maurice. Inf. tel. 015-135681. f ai Opgaven voor het najaarscol moderne theologen (over synkjt me) aan ds. E. Frater Smid, akker 9, Blaricum (tel. 02153-%^ (reet.). ite „De kerk in deze tijd" is he^g ma van de landelijke appèldafc0, het confessioneel gereformeeq0 raad op zaterdag 5 november f IJsselhal te Zwolle houdt. Aaikff tien uur. Inleider: prof. dr K. kjr te Kampen; forumleden: ds L, Borgers, Den Ham, ds L. H. Kin Kollum, dr B. van Oeveren, f burg, B. Roolvink, Baarn en Schouten, Den Haag. jei g lezingen over de nood „drüben1*, zo als men de DDR vaak noemt. Brüsewitz De nood van de kerk in de DDR is vorig jaar op een wel zeer schrijnen de manier aan het licht getreden, toen ds. Oskar Brüsewitz zich op 18 augustus op het plein in Zeitz met benzine overgoot en zich ln brand stak. Hij overleed kort daarna aan de brandwonden. Over deze daad Is heel wat te doen geweest. Vooral de betekenis van de zelfmoord houdt nog steeds mensen bezig. In de Bondsrepubliek heeft men de dood van Brüsewitz aangegrepen voor het stichten van een centrum van waar uit een campagne tegen de politiek van de DDR wordt gevoerd. De we duwe van Brüsewitz en zijn bis schop, Werner Krusche vinden dat hiermee de naam van Brüsewitz geen recht wordt gedaan. In de DDR kan men horen dat Brüsewitz een Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 hei lo. mi flit ]re do ROTTERDAM/DORDREClfe' Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdaj Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den I Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: lef Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle f Tel. 05200-17030 o z

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2