Spaanse hoteliers dwingen prijsstijging af 40 procent De nachtvlinder poseerde voorbeeldig voor de camera C 3 Nieuwe voorwaarden voor hun ligplaats Over nieuwe boeken en een verrassende ontmoeting "litrusting voor anglauf cadeau Consumentenbond wil -inder betaalsysteem Zwitserland goedkoper Moerwijk OPENBARE KENNISGEVING SCHAATSEN IN „DE UITHOF" opening buitenbaan Part-time kracht Part-time kracht ervaren bouwkundig tekenaar TNSDAG 12 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET H 13 Spaanse hoteliers zullen hun prijzen volgende zomer met dertig tot veertig procent zerhogen om de invloed van de devaluatie en de recente loonexplosie het hoofd te bieden. klet de internationale organisatie van reisorganisatoren is daarover dezer dagen overeen stemming bereikt. I jjVoor de Nederlandse vakantie- langer zal dit betekenen, dat de igfeisprijzen volgend jaar meer om boog zullen gaan dan normaal door inflatie) het geval is. Deze tijging geldt vooral de hotel-ar- angementen. in mindere mate de ppartementsreizen. Hoe groot de stijging zal zijn, kan Dp het ogenblik nog moeilijk wor den voorspeld. Omdat het hotel- ia edeelte in het totale pakket laar een derde deel uitmaakt 9rtan de eindprijs (de rest is voor liet grootste deel voor de vervoer- fer) zal de invloed van de duurde- de serie Karakteristiek heeft :verij P.N. van Kampen en in Baarn twee nieuwe gidsjes iaten verschijnen: Monumenten Landschappen in Zuid-Lim burg" en „Kunst ambacht en ilksgebruiken in Zuid-Limburg." 'egelijke reisleiders voor hen, die tillen ontdekken, dat Limburg leer heeft voortgebracht dan Val- inburg en het Vrijthof alléén. In eerste gids wordt voornamelijk indacht gevraagd voor bouwwer- n (boerderijen, bescheiden ob- (en als wegkapellen en wegkrui- n) en het landschap niet voor istelen, want de samenstellers inden dat daarover al genoeg is ischreven. tweede gids vertelt over oude ibachten en kunstvoorwerpen it het Limburgse. Interessant is iral het hoofstuk over de oude inde klokken, met de bouw vaarvan Limburgers in de 17de en "•aSde eeuw tot over de grenzen be- jtnd waren, (prijzen van beide ktkjes: 32,50) I Bij Keesing verscheen ,,De __pooiste bergen van de Alpen" f 39,50) van Luis Trenker en Hel- *ut Dumler, die behalve veel chreven over het alpinisme de ergsport ook actief beoefenden, ieen toeristische gids voor icder- (n, alleen voor de actieve berg- ïorter, die er in 158 bladzijden net veel foto's en tekeningen) (el informatie vindt over mogelij- tochten. fer stimulering van het winter- *|erisme naar Zweden en Noorwe- biedt de in Amsterdam ge- jstigde Tor Line iedereen die bij boekt, een gratis Langlauf- usting aan. Dit gebeurt door ddel van een waardebon, waar voor 220 gulden ski's met feidingen, stokken en schoenen Ikocht kunnen worden (voor nderen geldt de aanbieding niet ndat zij snel uit de schoenen oeien en dus beter kunnen ben). t wintersportreizen van Tor ne omvatten de reis per boot Naiar Goteborg heen en terug, ver- ijf in Zweden op basis van half msion of volpension, resp. ver- Ijf in een stuga in Zweden of een hfltte in Noorwegen.De auto gaat «fltis mee. De duur van de reizen 3 Tieren van zeven tot elf dagen, aan boord moeten zelf Irden betaald. re hotels beperkt kunnen blijven tot 10 13 procent. Maar aange zien óók wordt verwacht, dat de luchtvaarttarieven volgend jaar fors zullen stijgen, zal zeker op een totale prijsstijging van 15 pro cent moeten worden gerekend. Aanzienlijk meer dus dan de stij ging van 8 tot 10 procent, die voor de winterreizen is ingevoerd. Een eventuele nieuwe devaluatie van de peseta zal daarin weinig, verandering brengen omdat de er varing is, dat de hotelprijzen on middellijk na de devaluatie met een zelfde percentage omhoog gaan. Akkoord Over de eisen van de Spaanse hoteliers is wekenlang hard on derhandeld. Een akkoord werd tenslotte gevonden omdat ook de reisorganisatoren het er over eens waren, dat wanneer de hoteliers niet meer kregen niet alleen de service zou verminderen, maar ook vele bedrijven over de kop zouden gaan. Tot nu toe hebben alleen de Brit se reisorganisatoren zich niet wil len neerleggen bij de Spaanse ei sen. De zwakke en onzekere posi tie van het pond is het voor hen al heel moeilijk ook nog eens reke ning te houden met de waardeda ling van de peseta. De Spaanse hoteliers hebben al gedreigd de aan de Britten toegewezen bed den aan continentale touropera tors te zullen verkopen, wanneer zij nog langer weigeren in te gaan op hun voorwaarden. Overvolle jachthavens: Om een einde te maken aan de soms chaotische toestanden in de jachthavens, waar een groot deel van de 600.000 watersporters hun bootje of boot hebben liggen, hebben de ANWB, het Koninklijke Nederlandse Watersport Verbond en de Hiswa nieuwe voorwaarden opgesteld voor de huur en verhuur van ligplaatsen en berging, van jachten. Eveneens is een geschillen-commissie watersport opgericht, waaraan booteigenaren eventuele klachten kunnen voorleggen. Een en ander betekent een aan zienlijke uitbreiding van de tot nutoe bestaande Hiswa-voor- waarden, die nog te veel mazen vertoonden. Het initiatief tot verbetering van de voorwaarden is uitgegaan van de ANWB en het KNWV. die de laatste jaren een toenemend aan tal klachten van watersporters kregen over het optreden van jachthavenexploitanten. Veel van die klachten betroffen de buitun- sporige prijsverhogingen, die ex ploitanten konden invoeren om dat de verhouding tussen vraag en aanbod volkomen was scheef gegroeid. Maar daarnaast werd ook andere kritiek gehoord. Zo kwam het voor, dat huurders van een lig- 1 Izijn laatste Consumenten-reisgids pleit de Consumenten bond opnieuw voor wijziging van het betalingssysteem bij ft boeken van vakanties. I om de consument meer finan- üle zekerheid te geven in het ral, dat een reisorganisatie fail- gaat dit jaar gebeurde dat het bureau Concordia in |smeer en het Haagse bureau lata Bali een strop voor hon- jden door het verdwijnen van nair kon nog net worden voor- jnen doordat Holland Interna- de verplichtingen nam). I het ogenblik is het nog steeds uik. dat de reis ruim voor de hm van vertrek wordt betaald, pijl de reisbescheiden pas vlak T vertrek in het bezit van de |iger komen. In de tussentijd is leeds de onzekerheid-of er iets het buerau gebeurt. I Consumenten-reisgids pleit V het volgende systeem: de rei- t stort zijn geld op een specia- fckening, waar de reisorganisa- niet kan aankomen. Alleen op Ton van nota's voor kosten t vluchtprijs. de hotelkamer, {eboekte excursies (die veelal betaald moeten worden) zou deze geld van de rekening kunnen opnemen. De rest van het geld blijft op de speciale rekening staan tot de reiziger weer thuis is. Op die manier is volledige zeker heid gewaarborgd, aldus de Con sumentenbond. Volgens de bond overwegen drie reisorganisaties het nieuwe sys teem, dat in Amerika al geruime tijd wordt gehanteerd, in te voe ren. De meeste andere voelen er nog weinig voor en verwijzen naar het garantiefonds van de Algeme ne Nederlandse Vereniging van Reisbureaus, dat onlangs van twee tot vijf miljoen gulden werd uitgebreid en bedoeld is eventue le financiële klappen voor de rei ziger op te vangen De bond noemt die uitbreiding verheugend, maar ook dit bedrag nog niet voldoende om het faillis sement van een middelgrote tot grote touroperator geheel te dek ken. Bovendien, zegt de bond. zijn er nog altijd bureaus, die niet zijn aangesloten bij de ANVR en dus ook geen beroep kunnen doen op dit fonds. plaats de aankoop van onderde len of het verrichten van repara ties via de exploitant moesten laten lopen. Ook de verkoop van jachten moest soms in handen worden gegeven van de expoitant (die daarvoor dan uiteraard ook een fiks percentage provisie eis te). Het is zelfs gebeurd, dat ach teraf provisie werd geeist voor re paraties, die onderweg op vakan tie moesten worden verricht. Om dit soort uitwassen te voorko men en de watersporter van tevo ren te laten weten aan welke fi- nanciëlij verplichtingen hij vast zit, is het nieuwe standaard huur contract is ontworpen. De ontwerpers tekenen er echter bij aan, dat hiermee geen water dichte regeling is gecreëerd, om dat de havenexploitanten niet verplicht kan worden de nieuwe voorwaarden te hanteren. De or ganisaties raden haar leden ech ter wél aan er op aan te dringen, dat de expoitant bij het aangaan van de overeenkomst het stan daard-contract gebruiken. Voor Nederlandse vakantiegan gers is Zwitserland vergeleken met een jaar terug tien procent goedkoper geworden. Enerzijds ls dit een gevolg van de waardever mindering van de Zwitserse franc, anderzijds van het feit, dat het inflatiepercentage in Zwitserland niet meer is dan één procent. Volgens Helmuth Klee, directeur van het Zwitsers verkeersbureau in Amsterdam, is vooral deze ont wikkeling er oorzaak van, dat de komende wintermaanden 20 pro cent meer Nederlanders naar Zwitserland zullen gaan dan een jaar geleden. (85 procent van alle Zwitserland-gangers doet dit per eigen auto.) „Een toeneming, die maar eenmaal per tien jaar voor komt." Ook bij de huizenkopers blijkt Zwitserland populair geworden. In Wallis, het zuiden van Zwitser land. worden, volgens Klee. nu twee huizen per dag aan Neder landers verkocht door Henk van Halm Ik heb me er wel eens over beklaagd dat er zo weinig over nachtvlinders geschreven is en zoveel over dagvlinders. Ver wonderlijk is dat niet, omdat er zo ontzettend veel meer nacht- dan dagvlinders bestaan. Ook zijn de dagvlinders van een be paalde streek heel wat simpe ler van elkaar te onderscheiden dan de vele tientallen grauwe uiltjes. Nu moet u vooral niet denken dat die nachtvlinders alleen maar een kleurloze ben de vormen en daarom weinig voor het oog te genieten geven. Want er zijn erbij die met hun kleuren menige dagvlinder in de schaduw stellen, zoals som mige pijlstaartvlinders, vele soorten spanners, de flonker- groen met bloedrode sintjans vlinders (die overigens overdag vliegen), de beervlinders, spin ners, en ook uiltjes met zilver, goud en glanzend kopergroen op de wieken. Kort geleden hadden we een verras sende ontmoeting met een nacht vlinder, die ik sinds mijn jeugd niet meer had gezien. Aangetrokken door het licht vloog een grote beervlinder tegen het raam. Ik liet hem binnen en toen was hij makkelijk te vangen. Hij liet zich gewillig op een snel, in de tuin geplukt hopblad zetten en poseerde voorbeeldig voor de came- ra. En we hadden alle gelegenheid om hem te bewonderen, zijn zwart bruine wieken met crèmewitte ade ren, zijn rode bontkraag en fluweel- bruine borststuk. Maar het mooist zijn de achtervleugels, die hij op een gegeven ogenblik liet zien. karmijn rood met blauw irlserende, zwart omrande ronde vlekken. De beer rups, een pink groot en dik grijs, wit, zwart en roodbruin behaard, is heel gewoon op allerlei planten, vooral op bramen, en daarom is het des te merkwaardiger, dat de opvallend ge tekende vlinder niet vaker gezien wordt. Veel missers Nu is er een nachtvlinderboek: •Nachtvlinders in kleur' van de Deen Lelf Lyneborg, voor ons land be werkt door de entomoloog drs. C. J. Zwakhals. Na een inleiding, waarin kort wordt ingegaan op de zoölogi sche systematiek van de vlinders, hun lichaamsbouw, de ontwikkeling van ei tot vlinder en methoden van verzamelen en prepareren wat voor mij niet had gehoeven wor den 336 nachtvlinders en 32 rupsen beschreven en kleurig afgebeeld. Een klein deel maar van onze totale nachtvlinderwereld, maar toch wel bruikbaar voor beginners, die van alle opgenomen soorten de levens wijze en de verspreiding (met ver melding van voorkomen in ons land) beschreven vinden. Hoe vaak de ge bruiker tevergeefs zoekt, heb ik pro beren na te gaan aan de hand van aantekeningen, die ik maak van al les wat ik in mijn tuin waarneem. Ik telde de nachtvlindersoorten, die ik dit jaar vanaf half april tegenkwam en zocht uit welke daarvan wel en welke niet in Lyneborg's boek voor kwamen. Van de zevenentwintig ge noteerde soorten, alle heel gewoon, miste ik er zeven: de kopervlinder, de kroosvlinder, de krabbescheer- vlinder, de bonte brandnetelspan ner, de klaverbladroller, de hopvlin- der Hepialus Sylvinus en de water vlinder Acentropus niveus. Hetzelf de deed ik voor kevers, waarover in dezelfde Moussault-natuurgidsense- rie een soortgelijke uitgave van de zelfde auteur verscheen: 'Kevers in kleur'. Nu waren het zeventien opge nomen soorten en vijf ontbrekende: de geelpootwatertor, de knoppen- snuittor Phyllobius virideaeris, de taxuskever, de bitterzoetaardvlo en het vijfstippelig lieveheersbeestje. Het keverboek is geheel een pendant van het nachtvlinderboek. •Van volkomen andere aard is 'Mous- sault's Groot Vlinderboek' van de Engelse insektenkenner Paul Smart, dat in merendeel goede kleurenfo to's 2000 dagvlindersoorten en -on dersoorten van de gehele wereld laat zien. Ik ken geen vlinderboek van die klasse, uitgezonderd 'Elseviers vlin- dergids' die alleen de Europese soor ten omvat. Toch is het, in weerwil van wat de omslag trots vermeldt, geen complete gids, want minstens de helft van alle dagvlinders blijft onvermeld en wordt niet afgebeeld. Wie dit groot formaat boekwerk al leen maar doorbladert, raakt over weldigd door de kleurenpracht en vormenrijkdom van deze schitteren de schepsels, waarvan de foto's nog maar zwakke afspiegelingen zijn. Zo zwak soms dat ze als je de vlinders kent, de toets der kritiek niet kun nen doorstaan. Het grootste deel van de foto's bestaat uit dubbele pagi na's vol opgeprikte vlinders op ware grootte, voor veel natuurliefhebbers geen plezierige, maar wel een doel matige manier om alle delen van de vlinder goed te tonen. Het hele boek is één grote vlinderverzameMng, in een band bijeengebracht en voorzien van een wetenschappelijk hoog staande tekst over de evolutie, aan passing, vindplaatsen, classificatie, bouw en ecologie van de vlinders. Er is veel plaats ingeruimd voor de ge schiedenis van de vlinderkennis of lepldopterologie. Meer dan honderd kleurenfoto's geven vlinders weer in hun natuurlijke omgeving en je hoeft beslist geen vlinderverzame- laar te zijn om voluit van dit werk te genieten vlinders, schorskevers, mieren, bij en. wespen, termieten en nog meer insektentypen en verklaart zij hun betekenis voor de hofmakerij, de voedselvergaring en tal van andere aspecten van het insektenleven. Ook schenkt ze aandacht aan de organen die signalen uitzenden en ontvangen. Eraan vast knoopt ze de communicatie bij andere geleedpo- tige dieren zoals kreeftachtigen en spinnen en geeft zo een goed over zicht van wat bekend is over dit boeiende deel van het gedrag van een grote groep van ongewervelde dieren. Leif Lyneborg: Nachtvlinders in kleur. Uitg. Moussault. Baarn. 1% blz 23.50. Leif Lyneborg: Kevers in kleur. Uiig. Moussalt, Baarn. 188 blz.. 28,50. Paul Smart: Moussault's Groot Vlin derboek. llitg. Moussault. Baarn. 280 blz., 69,50. Dorothy Hinshaw Patent: De taal der insekten. Uitg. Hollandia, Baarn. 136 blz.. 15.90. De rups van de grote beervlinder is een heel gewoon dier, daarom is het des te merkwaardiger dat je de opvallende vlinder zelf zo weinig ziet. Foto: Henk van Halm. Bedenk ook dat het verzamelen het belangrijkste hulpmiddel was om de tegenwoordige kennis over vlinders te vergaren. Maar voor de passie van het verzamelen alleen past het niet meer in deze tijd. omdat zelfzame soorten erdoor uitgeroeid kunnen worden, waarvan historische voor beelden voorhanden zijn. We staan er niet vaak bij stil dat insekten, élle insekten, op de een of andere manier met elkaar communi ceren. Wij kennen de dans van de honingbij, die haar korfgenoten dui delijk wil maken waar een rijke nec- tarbron is. Ook het sjirpen van sprinkhanen heeft de functie van een signaal. Er zijn soorten welke uiterlijk niet van elkaar te onder scheiden zijn. maar verschillen in het geluid dat de mannetjes maken. Die verschillen zijn soms zo gering dat ze alleen blijken uit geluidsop namen die langzaam worden afge draaid. Maar de wijfjes horen die verschillen feilloos en paren alleen met die mannetjes die het voor die soort specifieke geluid geven. Niet alleen dansfiguren een wonder overigens, omdat ze in abstracte ge baren vrij nauwkeurige mededelin gen doen en geluidssignalen staan Insekten ter beschikking om met elkaar in contact te treden. Ze kunnen ook gebruik maken van aanrakingen, van trillingen van de ondergrond waarop ze zitten, van lichtseinen, kleuren en scheikundi ge stoffen. Ook de smaak zorgt voor heel wat geluidloze mededelingen tussen insekten onderling. En dan is er een uitgebreid arsenaal aan geur- stoffen, feromonen, die het gedrag van soortgenoten en ook van andere insekten sterk beïnvloeden. Nacht vlinders vinden elkaar op kilome ters afstand door lokstoffen die ze afscheiden en die bij elke soort weer een andere samenstelling hebben. Ze worden tegenwoordig kunstma tig vervaardigd en gebruikt om gro te aantallen van een schadelijke soort weg te vangen. In „De taal der insekten" beschrijft dr. Hinshaw Pa tent al die vormen van, berichtge ving tussen krekels, sprinkhanen, DEN HAAG Het gemeentebe stuur van Den Haag is er nog niet in geslaagd een raadsvoordracht op te stellen over het ter beschikking stel len van een bedrag van 25.000,- voor geïntegreerde wijkaanpak in Moerwijk Binnen het college waren er stemmen die spraken over de doorkruising van de bestaande be sluitvorming. Wethouder Van Ha gen (wijkaangelegenhden) hoopte gisteren tijdens de commissieverga dering een eensluidend antwoord mee te kunnen nemen naar het nog weifelende college, maar de commis sieleden kwamen er al evenmin uit. Met name PvdA en PPR willen star ten met de geïntegreerde wijkaan pak. maar met name het CDA be loofde het raadsvoorstel zoals het er nu ligt, niet te zullen steunen. ANTIEKBEURS - Van 13 okto ber tot en met 2 november wordt in museum „Het Prinsenhof" te Delft de 29e Oude Kunst- en Antiekbeurs gehoudep. GEMEENTE DELFT Burgemeester en wethouders van Delft brengen ter openbare kennis, dat met ingang van 13 oktober 1977, gedurende veertien dagen voor een ieder, ter gemeentesecretarie van Delft, afdeling stadsont wikkeling en openbare werken. Oude Delft 116, ter inzage ligt het verzoek van de heer J. Hunnego. gedaan namens de wijkvereniging Gillis, voor het uitbreiden van het clubhuis aan de Mozartfaan (pari Buitenhof) alhier. Wij zijn voornemens ten behoeve van dit bouwplan toepassing te geven aan artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening, daar het plan in overeen stemming is met het ter visie gelegen hebbende ontwerp-bestemmingsplan „Buitenhof 1976". Een ieder is bevoegd om gedurende de termijn van tervisielegging schriftelijk bezwaren tegen het ver lenen van de vrijstelling bij ons college in te dienen. Delft, 12 oktober 1977. Burgemeester en wethouders voor noemd, (get. A. P. Oele, burgemeester (get.) G. H. Bosker, lo. secretaris. ZAKENFLITSEN Echte. |onge, eerlijke auto s bij VLASVELD off. Toyota dealer Nu Haarlem merweg 49a, Leiden, naast Groenoordhallen. Tel 134689 WIJ KOPEN OP! Kredietbureau Ton Postelmans Persoonlijke leningen tol elk bedrag, aflossing tol 15 jaar v BEUKENRODE 36 LEIDEN, TEL- 071-131933 rijdende autos Wh betalen u eenl GRASZODEN goede pnjs TELEFOON H <*rect van onze kweken) 3.25 01722-3679 D per m2. tuinaarde en mest j zakken, alles franco thuis SCHRIJN WERKER heelt nog tijd voor lamilie en stadswapens, naamborden voor schepen en andere houtsni|wer ken, telefoon 01717-2026 DATSUN DEALER AUTOBEORUF BROERTJES SASSENHEIM 02522-13921 Rep kunstgebitten v d Waalsstr 44, Leiden telefoon 071-125566 GEOPEND VAN 8-17 UUR OF VOLGENS AFSPRAAK TRAPBEKLEDEN EN LAAT UW TRAP DOOR DE SPECIALIST BEKLEDEN MET TA PIJT. VINYL OF NYLONVILT V A I 150 met tegfoon en materiaal Bell u nu op en wij komen mei stalen bs u aan hu» Tel 070-891051 na 16 uur 070-881155 Bronsglazen tafelbladen 8 mm dik. 80 cm rond I 65.-. 90 cm 90 - 100 cm 130 110 cm 150 - Ti|deli|ke aanbie ding Glasindustrie J J Pop- pink. Rotterdamseweg 60 Delft Tel 015 - 56 15 00 zaterdag 15 oktober 14.00 uur tegen speciaal tarief van ƒ1.- per persoon. Vraag kalender met openingstijden aan de kassa. Tarieven (normaal) t/m 13 jaar 2.- of 5 x voor 8.- seizoenabonnement 70- 14 jr en ouder 4.- of 5 x voor 16.- seizoenabonnement 120.- Het bestuur van de Vereniging der Christelijke School van Zoetermeer vraagt t.b.v. de centrale administratie een voor de salarisadministratie en perso neelsadministratie Zij dient bij voorkeur enige ervaring te hebben op het ge bied van (onderwijs-) salaris- en perso neelsadministratie enige boekhoudkundige ervaring te hebben in bezit te zijn van of studerend voo» het Praktijk diploma Boekhouden en een voor algemene administratieve werk zaamheden. Zij dient bij voorkeur in staat te zijn zelfstandig eenvoudige correspondentie te voeren in het bezit te zijn van het diploma Nederlandse Bedrijfscorrespondentie Voorts wordt van de te benoemen mede werksters verwacht dat zij beschikken over type-vaardigheid bereid zijn zich 20 a 25 uur in te zetten voor hun taak de Protestants Chnsteli|ke levens overtuiging zijn toegedaan Sollicitaties met vermelding van opleiding, erva- nng en verlangd salaris kunnen gezonden worden aan hel besluur van de voornoemde vereniging. Postbus 113. Zoetermeer Azcbltoktenbara Cbr. tfe Heer B.V. Proveniersplein 5 Rotterdam. Telefoon 010-65 82 88. Op ons buro is op korte termijn een vakature voor een op H.T.S.-nivo. De werkzaamheden omvatten het maken van bestek- en werktekeningen van projekten m de Ons middelgroot buro is gehuisvest in een modem gebouw in hel centrum van de stad Salans. afhankol.jk van leeh-jd. opleiding en ervanng, nader overeen te komen Sollicitaties aan bovengenoemd buro-adres

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13