blanchflower: ontwikkelingshulp Wales wijkt uit Spasski zoekt problemen Voetbal in VS al bedreiging voor 'grote drie' e wijzigde electie- rocedure chaatsers 'oordierse coach kent één strategie: vrijheid, blijheid !FA-team Stadions te klein Happel: nog geen elftal Punch gaat toch door Rus laat geforceerde remisemogelijkheid lopen [NSDAG 12 OKTOBER 1977 SPORT T rouw/Kwartet11 or Johan Woldendorp jFAST Danny Blanchflower zal waarschijnlijk nooit trai- van een Nederlandse club kunnen worden. De wijze, waarop coach van het Noordierse elftal het mes in allerlei tactische riegelingen zet, geldt in het, door computervoetbal bedorven erland, als een sollicitatiebrief, die al bij de eerste grove ctie door de zeef ploft. Blanchflower, ooit een gerespecteerd tballer bij het inmiddels verval geraakte Tottenham Hot- ir. kent slechts één strategie: vrijheid, blijheid. Of, zoals hij herhaaldelijk hoemt: it's a part of the fun. il-jarige oefenmeester-journalist t zich in zijn element, wanneer ie gelegenheid krijgt om starre nsieve systemen en trainers, die voetballers volproppen met fan- :-arme ideeën te hekelen. „Toen ier vorig jaar kwam. speelde het rdierse team defensief voetbal, en er van af gestapt. Het remt de rikkeling van de spelers. Voor is het juist goed om geconfron- i te worden met problemen. Van edigen leren ze totaal niets. Bo- lien is er voor Noord-Ierland enkele reden om behouderi te ballen. Wij verliezen toch al- laatste zin is uiteraard door- It met diplomatie. Vorig jaar HAAG (ANP) De verschui- van het Nederlands kampioen- p van begin januari naar half üari heeft tot gevolg gehad, dat electie-procedure voor de grote nationale schaatstoernooien het komende seizoen aanzien- afwijkt van de tot dus ver ge- kelijke. Het Nederlands kampi- chap. dat op 18 en 19 februari ;stwaarschijnlijk in Eindhoven tsvindt, geldt alleen nog als ting voor de wereldkampioen- ppen van de allrounders en de es, die worden gehouden op 25 en 26 februari in Göteborg en 5 maart in Helsinki. Alleen ummers één en twee zijn zeker (uitzending. De Landelijke Tech- Jhe Commissie maakt na overleg t dt trainers Egbert van 't Oever ib Krook uit wie de overige twee n zijn. In elk geval zullen aan de gen geen reserves worden toege- Id. later houden van de nationale pioenschappen, waartoe de iB in navolging van Noorwegen, den en de Sovjet-Unie is overge- heeft de bedoeling het seizoen de z.g. b-rijders te verlengen. 1 hen was het tot dusverre na n januari grotendeels afge- a. lansen om zich buiten de kern- g om in een nationale vertegen- (diging te werken, zijn er overi- nauwelijks groter door gewor- De selectie voor het eerste titel- het Europees kampioen van de allrounders op 28 en 29 in Oslo speelt zich namelijk ideels in het buitenland af. oor gelden wedstrijden in In- 'adonna de Campiglio en Inns- De KNSB vaardigt hier naar Ie kernploeg af, eventueel aan- Id met één of twee rijders, die het voorseizoen in de kijker len gereden. electie van de dames en heren- b voor het wereldkampioen- p sprint (11 en 12 februari in I Placid) vindt plaats tijdens nationale sprintwedstrijden op 122 februari in Den Haag. Hier ificeren zich de nummers één en drie en heeft de LTC het _jte woord bij het aanwijzen van Jerde rijder en rijdster. (rband met de vroeg in het sei- vallende landenwedstrijd Wegen-Nederland zijn de wed- len om de Brabant-trofee (3 de- jen, de driebanentrofee van ^ngen (4 december) en de Dom- resb (12 december) opgewaar- )Ei. De beste 500 en 3000 meter- siplus de tijd over de 1500 meter 5000 meter is bepalend voor de —«ijzing van vijf allrounders. De (rijder wordt door de LTC aan- ktfcen. Als Hans van Helden wie deze procedure van belang 4ds hij zich uit de kernploeg - teruggetrokken zich kwalifi- voor Noorwegen-Nederland en 3sfcij de eerste vier van Neder- t.kle zijde schaart, maakt hij de re voorbereiding van de kern normaal mee. da| 'TERDAM Ajax en Feyen- 72i Eijn ieder met drie spelers ver- - woordigd in de selectie van het 2 lands juniorenelftal dat 19 ok- in Turku uitkomt tegen Fin- n een wedstrijd uit de voorron- an het toernooi om het Europe- npioenschap voor UEFA-juni- derlandse selectie bestaat uit: Van den Brink en Cramer De Leeuw. Groenendijk en ssen iFeyenoordi. Kascha (FC tei. Mommertz iRoda JC). Lok- AC). Valke (Sparta). Lorie (FC Haagi Voskamp (Go Ahead), iPSV), Bastiani (FC Amster- Van der Meulen (Eindhoven) Koning (HOVi noemde Blanchflower het een won der wanneer Noord-Ierland er in zou slagen Nederland een punt te ontfut selen. Het lukte zowaar: 2-2. Toch is Noord-Ierland aldus de vroegere international tegen Neder land niet bewust op succes uit. Blanchflower kan het niet verkopen om zijn door oorlogsgeweld geteken de landgenoten een onverteerbare tactiek voor te schotelen. Met aan vallende spelpatronen wil hij het voetbalvolk een aangename middag bezorgen. Daarom is het ook niet verwonderlijk dat de thuiswedstrij den van het Noordierse team drom men mensen trekken. Vanmiddag worden er in Windsorpark in Belfast ongeveer 30.000 toeschouwers ver wacht; veel meer dan de Noordierse Europa-Cuprepresentanten naar zich toe plegen te lokken. Blanchflower: .„Jullie Europeanen denken met tactiek een wedstrijd te kunnen winnen. Wij daarentegen willen in de eerste plaats de natuur lijke eigenschappen van de spelers benutten. Het voetbal wordt kapot gemaakt door de tactiek, terwijl dat maar vijf procent van alles uit maakt. Tactiek geeft slechts de doorslag wanneer je twee gelijk geta lenteerde ploegen tegenover elkaar hebt staan. Dat is vanmiddag niet het geval. Ik snap trouwens ook niet dat tactiek zo'n grote rol moet spe len. Alles moet kennelijk volgens het boekje gaan. Toen Nederland vorig jaar in de beginfase een tegendoel punt kreeg heette het dat ze de slag op het middenveld verloren had. Flauwekul. Wij verrasten jullie ge woon door in de eerste tien minuten met vier spelers aan te vallen. Tac tisch gezien kan dat helemaal niet. Maar daar heb ik toch niets mee te maken?" Noord-Ierland is voor de Happel-bri- gade uiteraard geen zacht eitje. Blanchflower heeft een team gefor meerd van profs die zonder uitzonde ring in de Engelse League acteren. Sterker, de kern van het elftal is afkomstig van één club. Jim Nicholl, David McCreary, Sammy Mcllry en Chris McGrath staan met hun vieren op de loonlijst van Manchester United. Blanchflower hoopt met die „buitenlandse" selectie zinvol ont wikkelingswerk te kunnen verrich ten. En de spelers zijn bereid om daar hun steentje toe bij te dragen. Voor een premie van 450 gulden is tegenwoordig geen enkele beroeps- voetballer meer te interesseren. De Noordieren daarentegen wel. Hij voelt het als een verplichting tegen over zijn land, dat crepeert van ter roristische aanslagen. Als puntje bij paaltje komt wint het patriotisme het op punten van het geld. Blanchflower: „Dat geld is er niet eens. Als het er was, zou de bond het wel geven. De spelers proberen af en Training in Belfast. Ernst Happel (in het midden op de rug gezien) instrueert (v.l.n.r.) Rijsbergen, Dusbaba, Geels, Jongbloed, Jansen, Rep, Van Hanegem en Treytel. Danny Blanchflower toe iets extra's te vangen. Dat is hun goed recht. Maar ze kunnen geen enkel argument bedenken om meer geld te claimen en zien er daarom ook iedere keer weer vanaf. Het eni ge dat Noord-Ierland méér heeft dan andere landen zijn officials." Zelfs de grillige George Best is be zweken voor de Noordierse vader landsliefde. De (voetbal)avonturier koestert daarnaast een bijna onge looflijk ontzag voor Danny Blanch flower; reden waarom hij zich sinds een jaar iedere keer naar Belfast rept om zijn land als voetballer te dienen. Best doet dat zonder een uitzonde ringspositie in te nemen. Toen hij maandag na een bezoek aan Ierse kindertehuizen vijf uur te laat in het hotel arriveerde, werd hij wel dege lijk door Blanchflower tot de orde geroepen. „Ik vond het uitstekend, dat George invalide kinderen wilde verrassen. Ik was echter van mening, dat hij hoe dan ook de middagtraining moest meemaken. Vandaar, dat hij voor lunchtijd terug diende te zijn. Om dat hij zich pas om zes uur meldde, heb ik in de krant laten zetten, dat hij zijn eigen verantwoordelijkheden behoort te kennen en dat hij en zijn clubmanager openlijk hun excuses moesten aanbieden. Het bezoek vond immers plaats op verzoek van de Fulham-directie. Dat gebeurde en dus vergaf ik hem zijn zonde. Wij werken op basis van wederzijds res pect met elkaar samen. Dat lukt uitstekend, omdat George helemaal geen moeilijke Jongen is. Het pu bliek maakt hem kapot, niet zijn karakter." De ontwikkelingshulp, die Blanch flower voor ogen staat, zal waar schijnlijk nooit zijn vruchten afwer pen. De bereidwilligheid van Best en zijn collega-profs om het nationale elftal niet in ae steek te laten, ten spijt. Hun overtocht naar Noord-Ier land is namelijk niet meer dan een momentopname. Blanchflower: „Ons jeugdteam doet het heel ver dienstelijk, omdat al die jongens in de Ierse competitie voetballen. Maar daarna stopt het ritme. Willen onze talenten zich verder ontwikkelen, dan zullen ze naar Engeland moeten. Als tegenprestatie zouden zij eigen lijk regelmatig terug moeten keren om demonstratie-wedstrijden te spe len. De wisselwerking ontbreekt evenwel. Om de doodeenvoudige re den, dat we daar het geld niet voor hebben. LIVERPOOL Wales speelt van daag zijn laatste thuiswedstrijd uit groep zeven van de voorronden voor het wereldkampioenschap 1978 in Engeland. Manager Mike Smith van de ploeg die vermoede lijk met Nick Deacy van PSV zal uitkomen tegen Scotland, ver klaarde dat hij naar Liverpool was uitgeweken omdat in eigen land de stadions niet groot genoeg geacht worden om de toeschouwersstroom op te vangen. Bovendien spelen zowel in het elftal van Schotland als in de ploeg van Wales twee spelers uit de stad aan de Mersey. Het duel tussen de twee Britse lan den is de sleutelwedstrijd uit groep 7. Bij winst is Schotland, het enige land dat bij de eindronde van het toernooi in West-Duitsland onge slagen bleef, zeker van kwalificatie voor Argentinië. Met die mogelijk heid houdt Smith nauwelijks reke ning. „Wij", vertelde hij, .verwach ten niets anders dan een overwin ning van Wales." Een dergelijk resultaat zou voor Wales, dat twintig jaar geleden voor het laatst de eindronden be reikte, de weg naar Argentinië vol ledig openhouden. Wales heeft tot nu toe verrassend gespeeld in groep 7 waar de ploeg aanvankelijk als kansloos werd beschouwd tegen Schotland en Europees kampioen Tsjechoslowakije. In eigen land werd met 3-0 van de Tsjechoslowa- ken gewonnen; in Glasgow werd het een nederlaag met het kleinst mogelijke verschil door een inzet in eigen doel. Op 16 november wordt in Tsjechoslowakije de laatste wed strijd uit deze groep gespeeld. Wales zal voor de Britse strijd van vermoedelijk drie van zijn kernspe lers moeten missen door blessures, namelijk Leighton James, Malcolm Page en Ian Evans Daardoor zal vrijwel zeker Les Tibbott van Ips wich zijn internationale debuut maken en zal een beroep moeten worden gedaan op Alan Curtis, die voor Swansea in de vierde Engelse divisie speelt. Schotland is ook niet zonder blessure-zorgen. Aanvoer der Bruce Rioch miste de laatste twee competitiewedstrijden van E verton wegens een dijbeenbles sure. Keegan LONDEN Kevin Keegan, die mo menteel voor de Westduitse vereni ging HSV (Hamburg) speelt, zal waarschijnlijk vandaag niet worden opgesteld in de interlandwedstrijd Luxemburg-Engeland. Volgens ma nager Ron Greenwood voelt Keegan zich niet fit en heeft hij de laatste tijd vaak last van maagstoornissen. Keegan is maandag wel met de ploeg naar Luxemburg gereisd. Voor de Engelse nationale ploeg staat veel op het spel. In groep twee van de Europese zone, in de kwalificatie- ronden voor het wereldkampioen schap voetbal, leidt Italië met zes punten uit drie wedstrijden. Als En geland van Luxemburg wint, be houdt het alle kans om de finale ronde van het wereldkampioen schap in Argentinië te bereiken. Op 16 november wordt dan op Wembley de beslissende wedstrijd Engeland- Italië gespeeld. Charlton SHEFFIELD Jack Charlton, die in 1966 deel uitmaakte van de Engel se ploeg die in Londen wereldkam pioen voetbal werd, heeft bij Shef field Wednesday een contract gete kend als manager. Charlton (42) is de opvolger van de door de Engelse derde divisie club ontslagen Len Ashurst. Charlton begon, nadat hij zijn actie ve loopbaan had afgesloten, als ma nager bij Middlesbrough, dat hij aan het eind van het vorige seizoen ver liet. De „giraffe", zoals zijn bijnaam luidde kwam in ruim zeshonderd League-wedstrijden voor Leeds Uni ted uit en speelde in die periode 35 keer in het Engelse elftal. China ATLANTA Het Chinese voetbal elftal heeft in Atlanta (Georgia) met 0-1 verloren van het nationale elftal van de Verenigde Staten. Het doelpunt werd zeven minuten voor het einde gemaakt door Pereira. Het was de derde wedstrijd van de Chinezen tijdens hun Amerikaanse tournee. De eerste twee ontmoetin gen, tegen het nationale team en tegen de New York Cosmos, waren onbeslist geëindigd. Menotti BUENOS AIRES Cesar Menotti. de bondscoach van het Argentijns elftal, brengt in oktober en novem ber een bezoek aan Europa. Hij wil zich voor het begin van het toer nooi om het wereldkampioenschap voetbal, volgend jaar in Argentinië, op de hoogte stellen van de ontwik kelingen in het Europese voetbal. Menotti is van plan in totaal acht wedstrijden in Europa te bezoeken, waaronder zes kwalificatiewed strijden in de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal. Ne- derland-België op 26 oktober in Amsterdam is daar één van. De Argentijnse bondscoach zal ook aanwezig zijn bij Engeland-Italië op 16 november in Londen. Daarnaast is Menotti van plan om op zijn Europese trip de in Europa verblijvende spelers van de Argen tijnse selectie te bekijken. Carlos Bianchi en Ramo Heredia (beiden Paris St. Germain) zal hij aan het werk zien in de Franse competitie wedstrijd van 'hun club tegen Saint-Etienne op 8 november in Parijs. Enrique Wolff (Real Madrid) en Mario Kempes (Valencia) zullen tijdens de Spaanse competitiewed strijd tussen Real Madrid en Valen cia onder de loep worden genomen. Van onze sportredactie BELFAST Bondscoach Ernst Happel heeft de opstelling van het Nederlands elftal nog niet prijsgege ven. De.Oostenrijker beriep zich na de training van gistermiddag op het feit, dat Johan Cruijff (vocht in het onderbeen) en Ruud Krol (sporen van een acht weken oude liesblessu re) zich duidelijk inhielden. Aan hun aandeel in de strijd tegen Noord- Ierland behoeft overigens niet ge twijfeld te worden. Dr. Frits Kessel: „Ze mogen beiden spelen." Happel wilde evenmin vertellen, wie vanmiddag het doel verdedigt. „Ik kijk," lichtte hij desondanks een tip je van de sluier op, „niet alleen naar de prestaties van de afgelopen we ken, maar ook naar de psychologi sche achtergrond." Dat zou er op kunnen duiden, dat Jan Jongbloed het tweegevecht met Eddy Treytel in zijn voordeel heeft beslist. De laatste was in de thuiswedstrijd te gen de Noord-Ieren (2-2) schuldig aan het tweede doelpunt. Happels collega Danny Blanchflo wer speelt wel open kaart. Hij stuurt de volgende formatie het veld op: Jennings; Rice, Hunter, Nicholl, Nel son; O'Neill, McCreary, Mcllroy; McGrath, Anderson, Best. Scheidsrechter is de Portugees Da Silva. HAARLEM De Delftse basketbal club Punch is voorlopig enigszins uit de zorgen. De club die aanvanke lijk aan sponsorgelden een bedrag van 240.000 gulden per jaar binnen kreeg, is haar sponsor (Pioneer) kwijtgeraakt. De Nederlandse im porteur verklaarde zich bereid Punch een ton te schenken. Daar aan waren voorwaarden verbonden, waarvan de belangrijkste was dat de Delftse club een gelijkwaardige ploeg moest formeren als in het af gelopen seizoen. Dat was niet moge lijk, waarna werd meegedeeld dat het bedrag niet zou worden ver strekt. Punch zal alsnog proberen het toegezegde bedrag los te krijgen, desnoods via een ,kort geding. In middels heeft zich een geldschieter gemeld wiens naam niet genoemd wordt en die een ook al onbekend bedrag heeft geschonken, waarop het bestuur van de vereniging als nog besloten heeft deel te nemen aan de competitie Hetgeen een moeilijk karwei wordt want er zijn slechts zes spelers beschikbaar: Woudstra. de Amerikaan Taylor, Sikking, Van Solm, Rijks en Van Eykeren. Op 22 oktober start Punch met dit zestal in de competitie tegen Leiden. NEW YORK - Wat in de Verenig de Staten als een aardigheidje, bedacht door immigranten, be gon, is in het laatste jaar uitge groeid tot een regelrechte concur rent voor de „grote drie" op Ame rikaans sportgebied: basketbal, honkbal en Amerikaans football (enigszins vergelijkbaar met rug by). De ontwikkeling van het voetbal tot één der voornaamste recreatieve attracties was dit sei zoen het meest spectaculaire in de Amerikaanse sportwereld. Van grote invloed op deze belangwek kende groei, die vooral tot uiting komt op de Amerikaanse scholen en in de jeugdcompetities, is de Braziliaanse „voetbalkoning" Pele geweest, die.op 1 oktober zijn definitieve afscheidswedstrijd in New York speelde. Hij heeft door zijn verschijning alom in den lan de de stoot gegeven tot de specta culaire opkomst van het Ameri kaanse voetbal, dat in 1967 offici eel als tak van sport in de Ver enigde Staten werd ingevoerd. Het begon met twee „wilde" bon den: de USAS, die vooral buiten landse spelers importeerde en de NPSL, die het van de binnenland se inbreng moest hebben. Beide bonden vonden elkaar een jaar later op initiatief van Phil Woos- nam. Hij bracht de twee bonden onder een noemer (NASL) teza men. Woosnam, afkomstig uit Wales, begon in 1968 met 17 elftal len. De National American Soccer League en de clubs leden een kwijnend bestaan en het seizoen erop 1969 waren er nog slechts vijf elftallen over. Onder de bezielende leiding van Woos nam en met groot doorzettings vermogen ging de NASL niette min door in de betrekkelijke ver getelheid. In 1974 had de oud- international van Wales de League langzaam maar zeker weer uitgebreid tot 15 teams, die gemiddeld per wedstrijd 7.900 toeschouwers trokken. In 1975 volgde de gouden greep! Pele werd aangetrokken voor 4,75 miljoen dollar netto (in die tijd ruim 15.000.000 gulden) voor een driejarig contract. Vanaf dat mo ment nam de belangstelling voor het voetbal toe. Pele, wiens aan komst in New York in de middag uren een verkeerschaos op Man hattan veroorzaakte, verklaarde voor zijn entree bij de New York Cosmos, dat de Verenigde Staten een der weinige landen in de we reld was, waar voetbal niet volks sport nummer één was. Maar, voegde hij eraan toe: „Ik heb ge droomd. dat Amerikaans voetbal binnen een paar jaar tot nationale sport verheven wordt." Profeti sche woorden, die zoals nu blijkt bewaarheid werden. De toeschpuwersaantallen stegen na zijn komst per wedstrijd: van 16.000 naar 24.000 en over van 24.000 naar 30.000. De definitieve doorbraak had plaats na de komst van Becken- bauer. Twee wereldsterren in één elftal kreeg respons in heel Ame rika. In het afgelopen seizoen was Cosmos de grootste publiektrek- ker met een gemiddeld aantal toeschouwers van 34.142 per wed strijd. Het hoogste aantal kwam voor de wedstrijd tegen Fort Lau derdale om het Amerikaanse kampioenschap (8-3 voor Cos- mos). Liefst 73.691 mensen, van wie 40 van het vrouwelijke ge slacht, woonden het duel in de stromende regen bij. Een aantal, dat op 1 oktober nog overtroffen werd. De afscheidswedstrijd van de 36-Jarige Pele werd door 77.000 toeschouwers vanaf de tribune bekeken. Op 21 augustus was het Meadows-stadion al uitverkocht en duizenden voetbalfans werden teleurgesteld- Achtendertig tele visiestations over de gehele we reld zonden de wedstrijd geheel of gedeeltelijk uit en 650 journalis ten vroegen perskaarten aan om de wedstrijd te kunnen volgen. Een absoluut record in de jonge geschiedenis van het Amerikaan se voetbal. De NASL trok over het gehele seizoen 3,2 miljoen bezoe kers. Een verbetering met 31% ten opzichte van het voorgaande seizoen en een algemeen gemid delde van 13.550 per wedstrijd. Voetbal wordt in de VS een volks sport. die door Woosnam uitste kend werd opgezet. Vooral de jon ge mensen werden benaderd via de scholen en jeugdcompetities. De spelregels werden aangepast om het spel attractiever te ma ken. Zo is de buitenspelregel, zo als wij die hier kennen, in de VS niet van kracht. In de VS zijn met officiële goedkeuring van de FIFA (de wereld-voetbalorganisa tie) aparte buitenspellijnen op het veld op zo'n dertig meter af stand van beide doelen aange bracht. Een tweede verandering, waarvoor geen FIFA-toestem- ming vereist was, was de regel, dat iedere wedstrijd een winnaar moest opleveren. Een gelijkspel is niet denkbaar. Bij gelijke stand na negentig minuten wordt er twee maal 7Vi minuut verlengd. Is de stand nog gelijk, dan gaat men over tot een zogenaamde „shoot out". Een veredeld soort straf schop. Vijf spelers van elke club starten beurtelings op de buiten spellijn. dribbelen met de bal naar het doel en pogen tot scoren te komen. De doelman mag dat op alle reglementaire manieren voorkomen, waarbij hij niet ge bonden is aan de doellijn. Twee wijzigingen ten opzichte van de Europese regels, die de populari teit van het voetbal in de VS volgens Woosnam zeer ten goe de zijn gekomen. De NASL gokt voor de toekomst op de Amerikaanse jeugd, die voor het voetbal warm is gelopen. Vooral de scholen- en jeugdcom petities zijn erg in trek. Voetbal is voor de jeugd aantrekkelijk. Het kost minder geld dan andere sporten. Amerikaans Football vergt al gauw 100 dollar voor een complete uitrusting, voetbal nau welijks een derde van dit bedrag. Blessures zijn bij football niet of nauwelijks weg te denken, bij voetbal zijn ze zeldzaam. Maar het voornaamste verschil is wel. dat voetbal in vergelijking met de andere „grote drie" geen eisen stelt aan lichaamsgewicht of leng te der deelnemers. Iedereen, hoe klein, groot, dik of dun kan uit groeien tot een recreatief voetbal ler en actief meespelen in compe- titievorm. Een verschil, dat alge meen erkend wordt en de op komst van het voetbal bij de jeugd heeft versneld. In Texas waren bijvoorbeeld in 1970 slechts 500 voetballers officieel geregistreerd: in 1976 waren dat er 98.000. In Californië ligt het stijgingspercentage nog hoger, van 8.000 in 1970 naar 165.000 in 1976. Officieel staan er in het ge hele land in 1976 830.000 juniorle den in de boeken. Maar volgens Woosnam wordt er door miljoe nen Amerikaanse kinderen ge voetbald. „In 1980 hebben wij één miljoen jeugdleden, dat is ons streven." „Money", geld, speelt in de Ameri kaanse sportwereld een grote rol. Vandaar dat de NASL gaarne contracten met de televisiemaat schappijen afsluit om wedstrij den geheel of gedeeltelijk op het scherm te brengen tegen aantrek kelijke vergoedingen. Voetbal slaat aan als tv-product. Een ge geven, dat door de grote Ameri kaanse tv-maatschappijen er kend wordt. Bovendien volgt de reclamewereld, verantwoordelijk voor de tv-reclame, nauwlettend deze ontwikkeling. Het uitgangs punt hierbij is, hetgeen uit een enquête is gebleken, dat 66 %van de voetbalsupporters 15.000 dol lar of meer per jaar verdient, dus tot de gelduitgevende klasse be hoort, hetgeen aantrekkelijk is om reclame tijdens voetbalwed strijden op de buis te brengen. De narigheid voor de kijkers is al leen, dat het duel meermalen on derbroken wordt voor een „com mercial" van één minuut. Ook hieraan besteedt de NASL aan dacht. Er is reeds geëxperimen teerd met reclameboodschappen, die driekwart van het scherm bes laan, waardoor het resterende kwart beschikbaar bleef voor de voetbalbeelden. Een vorm van ad verteren. die bij de kijkers zeer goed overkwam en wel eens kan uitgroeien tot de algemene wijze, waarop reclame tijdens sportwed strijden wordt uitgezonden. Van de kant van producenten en re clamebureau wordt de mogelijk heid benadrukt om langere com mercials met minder frequentie op het scherm te brengen. Vol gend seizoen gaat men door met beide experimenten. door Max Pam AMSTERDAM De tweede partij in de tweekamp Timman-Spasski is gisteren afgebroken in een stelling, die de Nederlandse grootmeester winstkansen biedt. In een dame-to reneindspel heeft /Timman een pion meer en hoewel de overgebleven pi onnen aan dezelfde kant van het bord staan, heeft Timman een reëel voordeel, omdat de zwarte koning nogal onveilig staat. Timman kreeg met wit de cordel- variant van het Spaans te bestrijden, een speelwijze die voor zwart nogal als dubieus geldt, maar die door Spasski meermalen met succes is gehanteerd. Timman bracht op de achtste zet een nieuwtje dat hem een duurzaam voordeeltje opleverde. maar op de vijfentwintigste zet had Spasski waarschijnlijk het even wicht hersteld. In plaats van 26 .Ke8 speelde de Rus echter 26 Kf8, waarmee hij een eenvoudige matdreiging overzag. Spasski was nu gedwongen om een pion op te geven en de afgebroken stand is zeer pre cair voor hem. Het is voor wit gemak kelijker om te winnen, dan voor zwart om het remise te maken." zei Hans Ree die als toeschouwer aan wezig was. Het is duidelijk dat Spasski deze tweekamp als een trainingsmatch beschouwt, want bij de analyse ach teraf. liet hij zien dat hij met 25 Dg5 in plaats van 25 Dc3x vrij wel geforceerd remise had kunnen maken, maar dat hij deze wending achterwege had gelaten omdat hij de afwikkeling die zou kunnen volgen weinig interessant vond De stand is vooralsnog 1-0 voor 8passki Wit: J. Timman (Nederland) Zwart: B. Spasski (Sowjet-Unie) Tweede matchpartij 1. e2-e4, e7-e5; 2. Pgl-f3, Pb8-c6; 3. Lfl-b5, Lf8-c5; 4. 0-0, Pc6-d4; 5. Pf3xd4, Lc5xd4; 6. c2-c3, Ld4-b6; 7. d2- d4, c7-c6; 8. Lb5-a4. d7-d6; 9. Pbla3, Pg8-f6; 10. Lcl-gS, h7-b6; 11. Lg5xf6. DdHxfC; 12. d4-d5, Lc8-d7; 13. Pa3-c4, Ke8-e7; 14. b2-b4, hO-hó; IS. Pc4-aS, Lb€xa5; 16. t>4xa5, Tb8-c8, 17. Tal-bl, Ta8-b8, 18. dSxc6, Ld7xc€; 19. La4xr6. Tc8xc€; 20. DdlxbS, Te6-e5; 21. «S-a6, b7-M; 22. a2-a4, Tb8-c8; 23. DhS-g4, Te8-«7; 24. f2-f4, e5xf4; 25. TflxM, Df6xc3; 26. Tbl-fl, Ke7-f8; 27. Dg4-h4. g7-g6; 28. Dh4-d8t, Kf8-g7; 29. Tf4-h4, Tc5-h5; 30. Tb4xbS, g6xh5; 31. Dd8-g5t Kg7-f8; 32. DgS-d8*. Kf8-g7; 33. H2- h3, Dc3-d4«; 34. Kgl-hl. Tc7-c2; 35. Ddt-gSt, Kg7-f8; 36. DgSxbS, Dd4-g7; 37. DhS-n, Dg7-g6; 38. Tfl-dl, Tc2-<4; 39. e4-e5, d6xeS; 40. Df3-a8t, Kf8-g7; 41. Da8xa7. Afgebroken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11