Van der Hek vreest kater na Europese verkiezingen pv? De tekening van een lezer DICHTBIJ TERDER 'S\ C&*k) Commentaar et imago van de staat I Kiezen we een parlement dat te weinig bevoegdheden heeft? imago van de staat II S>- CNV: Directeur mag niet tevens commissaris zijn Bouwbond CNV wil instelling raad voor bouwbedrijf .- 4 ■- - - - Tijdelijk zonniger kwartet om veel van te leren colins abraham aquarium mis zonder naam koninklijk SDAG 11 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet "de nieuwe grondwet van de Sow- Unie wordt als één van de taken i de Sowjet-burgers genoemd het ewerken aan en het uitdragen 1 n een goede imago van de Sow- 'ftaat. recht heeft o.a. een aantal Russi- ie dissidenten daar bezwaar tegen -j|naakt. Er zit een behoorlijk sub- .f^tief element in dat begrip „ima- s' en dus kan de inhoud ervan van ene op de andere dag wijzigen, vendien is een dergelijke bepa- g heel geschikt om als hefboom te nen om wat kritische Sowjetbur- ^s van hun grondrechten te ■oven. n dergelijke bepaling, dat is dui- lijk. ontkracht in feite alle mooie i lorden die in dezelfde grondwet Svijd zijn aan de vrijheden van de irgers. Daarom kunnen woorden ..democratie" of ..democratise- niet van toepassing zijn op de puwe Sowjetgrondwet. In onze krant van gisteren stond op een niet zo opvallende plaats een kort bericht. Een Duitse hoogleraar in de psychologie. Peter Brückner. is in moeilijkheden gekomen omdat hij in een gesprek voor de VPRO- radio niet wilde volstaan met het afwijzen van het optreden van de Rote Armee Fraktion, maar en daar is hij dan geleerde voor ook zocht naar verklaringen. Wij hebben dat gesprek met Brück ner indertijd toevallig gehoord en wij herinneren ons niet toen door verbazing, schrik of afgrijzen be vangen te zijn. Brückner praatte niets goed. Hij zocht slechts naar wegen en methodes om organisaties en praktijken als die van de RAF te voorkomen. Dat is in Duitsland echter in het verkeerde keelgat ge schoten. Blijkens het bericht in onze krant zal Brückner zich voor een rechtbank moeten verantwoor den wegens belediging van de staat. door Piet Hagen GOUDA Arte van der Hek (PvdA) Is vier Jaar lid geweest van het Europese Parlement en op grond daarvan zou je verwachten dat hij een warm voorstander was van de directe verkiezingen die (waarschijnlijk) volgend jaar voor het eerst in Europees verband worden gehouden. Recht streekse verkiezingen zijn immers de beste garantie voor een democratische opbouw van de Europese Gemeenschap? et is hachelijk en beslist onjuist schamperend of schouderopha- /jflTïïjhd te spreken over de democratie de Duitse Bondsrepubliek. Van- uliililar ook. dat wij nadrukkelijk vast ier jollen dat het naast elkaar plaatsen tn feiten, zoals wij deden in het jrste deel van dit commentaar. *t bedoeld is als vergelijking of als ging om beide feiten tegen elkaar spelen. Het is slechts gedaan functioneren als illustratiema- iaal, om te laten zien hoe moei- het wordt als het begrip staat" nationaal belang" wordt gehan- ^M^elukkig dat ook in Duitsland zelf ing vordt ingezien op welke heilloze n stqeg men gaat als er niet een be- an 3)orlijke marge voor de vrijheid °P kn- discussie wordt opengelaten winnaar van de Nobelprijs voor vrede. Willy Brandt, heeft giste- kn nog eens gezegd dat het een -—--ftftverstnnd is te denken dat de vortels van het terrorisme in het flarxisme of communisme liggen en lat naar zijn mening beknotting van tijheid slechts kan leiden tot uit- reiding van politiek geweld. Het is overigens niet de eerste keer, dat Brandt zoiets zegt en in het verleden is hem dat niet in dank afgenomen. Hij is bespot en ver dacht gemaakt, een lot dat hij deelt met o.a. de theoloog Helmut Goll- witzer. de oud-burgemeester van Berlijn ds. Heinrich Albertz en de schrijvers Heinrich Böll. Luise Rin-^ ser en Günter Grass. Ja, volgens het Beierse parlementslid Spranger zijn zelfs mensen als de Duitse minister van binnenlandse zaken Maihofer en kanselier Schmidt verantwoorde lijk voor het bevorderen van „een klimaat van terrorisme". Het is verheugend dat Schmidt vori ge week in het parlement eens goed van zich afgebeten heeft door te waarschuwen voor hysterische reac ties en met name Böll en Luise Rinser in bescherming nam en voor al ook dat bondspresident Scheel dit weekeinde al zijn gezag in de schaal heeft geworpen door de heksen jacht van mensen als Spranger en Strauss te veroordelen (al noemde hij dan geen namen). Toch verwacht Van der Hek heel weinig van het „verkiezingsritueel" dat ons volgend Jaar te wachten staat. Howel de Eerste en Tweede Kamer dit voorjaar het verdrag dat de verkiezingen regelt met grote meerderheid goedkeurden, blijft Van der Hek zijn twijfels houden aan deze operatie waarbij 250 miljoen Europeanen in negen landen ruim vierhonderd vertegenwoordigers moeten kiezen. Binnen de Partij van de Arbeid zorgen Van der Hek en zijn medestanders voor een stevige dis cussie over het nut van deze verkie zingen. Van der Hek was van 1970 tot 1973 ambtenaar bij buitenlandse zaken en ontwikkelingssamenwerking. In 1973 kwam hij ln de Tweede Kamer en op grond van zijn internationale ervaring kwam hij tegelijk in het Europese Parlement. Een dubbelrol die nauwelijks vol te houden was. zegt Van der Hek achteraf. Hij is daarom blij dat hij zich nu weer volledig op de Tweede Kamer kan concentreren. Al blijft hij vanaf het Binnenhof wel een oogje op Europa houden. Zijn ervaringen als lid van het Euro pese Parlement en als voorzitter van de economische en monetaire com missie hebben Van der Hek geleerd dat de bevoegdheden van het parle ment in Straatsburg gering zijn. De Europese Commissie moet welis waar advies inwinnen bij het parle ment, maar wat er daarna gebeurt in het overleg tussen Commissie en Raad van Ministers onttrekt zich aan elke waarneming. Uiteindelijk beslist de Raad van Ministers. Deze ministers zijn geen verantwoording schuldig aan het Europese Parle ment. Het Europese Parlement kan wel stoeien met de Commissie, maar echte sancties bestaan nauwelijks. Van der Hek heeft serieus gepro beerd de positie van het Europese Parlement te versterken. Bijvoor beeld door in het parlement reeds bij de voorbereiding van de voorstellen van de Europese Commissie te be trekken. En ook door een betere con trole mogelijk te maken op de uit voering van besluiten. Maar de Euro pese Commissie wilde daar niet van „Conservatieve economische politiek" weten en dus ging het feest niet door, zrgt Van der Hek. Conservatief Wat hem verder heeft teleurgesteld is dat de Europese Commissie vooral onder invloed van WestrDuitsland een conservatieve economische poli tiek voert. Terwijl in de afgelopen vier. vijf jaar overal de staatsbe moeienis met het bedrijfsleven toe nam, houdt West-Duitsland nog sterk vast aan het oude concurren- tie-model. Het gevolg daarvan is dat ordenende maatregelen in de scheepsbouw, de staal, de vliegtuig bouw, de textiel en andere noodlij dende sectoren hoogst onvolledig zijn. Daardoor blijft het mogelijk dat internationale bedrijven de verschil lende landen tegen elkaar uitspelen. En daardoor behouden de afzonder lijke regeringen de mogelijkheid de nationale industrieën te steunen ook waar dit in Europees verband eigen lijk onverantwoord is. Niet alleen de parlementen hebben de controle op dat proces verloren, ook de vakbewe ging is niet opgewassen tegen deze gang van zaken. Van der Hek: „Hoogovens is een van de modernste bedrijven in Europa, maar verkeert toch in moeilijkhe den. Dat is mede een gevolg van het ontbreken van een sluitend Euro pees beleid in de staalindustrie. Nu kunnen zwakke fabrieken in België. Frankrijk of Italië dankzij staats steun de concurrentie volhouden en zo ook de sterkere industrieën ver zwakken. De Europese Commissie ziet natuurlijk ook wel dat het zo niet kan, maar de wil om er iets aan te doen ontbreekt. Wat zegt de com missie? Wij moeten de Europese ver dragen uitvoeren, en die zijn nu een maal liberaal. Dat is nog waar ook, al is het ook zo dat die verdragen meer mogelijkheden bieden dan nu ge bruikt worden." Een ander punt waarover Van der Hek zich zorgen maakt is de verhou ding van het Europa van de Negen tot de derde wereld. Weliswaar heeft de EG via het verdrag van Lomé betrekkingen aangeknoopt met meer dan vijftig landen, maar eigen belang van Europa speelt daarbij een niet geringe rol. Van der Hek: „Door de keus van die vijftig landen heeft Europa zich een eigen (econo mische) invloedssfeer verzekerd. Het zijn vooral vroegere kolonieën van Frankrijk en Engeland die han delspolitieke voordelen en hulp krij gen. Het zijn niet de grote armoede- gebieden (India bijvoorbeeld), waar mee de EG nauwere banden is aan gegaan. En bij de hulp die gegeven wordt is meer gelet op Europese belangen (aanvoer van grondstoffen en halffabrikaten) dan op het belang van het land in ontwikkeling. Dus wordt er nauwelijks steun gegeven aan de opbouw van een industrie die elndprodukten maakt. En waar dit wel gebeurt is dit toch weer in han den van de westerse ondernemingen die nu eenmaal over de noodzakelij ke deskundigheid beschikken." Geen afscheid Dit alles betekent niet dat Van der Hek afscheid heeft genomen van Europa. Integendeel, hem blijft de Europese ontwikkeling ter harte gaan. Europa is een realiteit waar je niet omheen kimt. Maar hij waar schuwt tegen nadelige effecten van directe verkiezingen voor het Euro pese parlement. Hij acht het wel mogelijk dat deze eerste verkiezingen door alle publi citeit die dat met zich brengt een gunstig effect hebben op de discus sie over Europese problemen. Maar hij vreest dat deze belangstelling spoedig zal afzakken en dat de kater dan des te harder zal aankomen. Want dan blijven we zitten met een rechtstreeks gekozen parlement dat onvoldoende bevoegheden heeft. De illusie is dan gewekt dat de mensen in Europa echt bij het beleid betrok ken zijn. maar de werkelijkheid klopt nog lang niet met dat beeld. Van der Hek: „Je kunt pas directe verkiezingen houden als de mensen zich ook een beetje Europeaan voe len Als ze het idee hebben dat de achterstand van Zuld-Italië hun ook aangaat. Is dat niet het geval, dan zullen ze ook niet bereid zijn hun steun te geven aan een Europees beleid. Rechtstreekse verkiezingen suggereren dan een politieke be trokkenheid die er in feite niet is. De Europese volksvertegenwoordigers worden dan wel gekozen door de bevolking, maar ze kunnen niet waar maken dat zij namens de kie zers in Straatsburg of Brussel zitten." „Meer discussie" Denkt Van der Hek dan echt dat hij die verkiezingen van volgend jaar kan tegenhouden? Nee, dat niet. Maar hij zou het al een winstpunt vinden als er wat meer discussie over Europa zou komen. Als de par tijen in Nederland zich intensief gin gen bezig houden met de opstelling van de verkiezingsprogramma's en zich niet uit gemakzucht neerlegden bij wat bijvoorbeeld de christen-de mocraten of sociaal-democraten in machtiger landen voorschreven. Het Arie van der Hek: nog een oogje op „Europa" zou ook een winstpunt zijn wanneer het Nederlandse parlement zelf meer deskundigheid opbouwde ter zake van Europa. Nu laat de Tweede Kamer dat nog graag over aan een handvol parlementariërs die de helft van hun tijd in Straatsburg zitten. Dat moet ln de toekomst anders worden. En wat de kiezers betreft: het zou Van der Hek welkom zijn als zij beseften dat parlementaire de mocratie in Europees verband voor lopig nog iets anders betekent dan wat wij daaronder in Nederland ver staan. UTRECHT - Het CNV gaat zijn leden oproepen bezwaar aan te teke nen tegen de benoeming van bepaal de commissarissen bij multinatio nale ondernemingen. Het gaat om het verschijnsel dat een directeur van de moedermaatschappij wordt benoemd tot commissaris van een dochtermaatschappij. Volgens het CNV mag dit niet, omdat de wet eist dat de commissaris onafhankelijk en onpartijdig is. Het CNV stelt dat het de laatste tijd steeds meer voorkomt dat directeu ren van een multinational commis saris zijn bij hun eigen dochterbe drijf. Een ondernemingsraad heeft in Nederland, op grond van de struc tuurwet op de naamloze vennoot schappen,' het recht om de benoe ming van een commissaris tegen te houden. Het CNV roept nu zijn le den die in ondernemingsraden zit ten, op om van dit recht gebruik te maken. Uiteindelijk zal dan de Soci aal Economische Raad een uit spraak moeten doen. Het CNV hoopt langs deze weg duidelijkheid te krijgen rond de gewraakte soort commissarissen. Van onze sociaal-economische redactie PUTTEN De Bouwbond CNV streeft naar de instelling van een „raad voor het bouwbedrijf'. Werk gevers en vakbonden in de bouw zouden ieder evenveel mensen in deze raad moeten benoemen. Beide partijen zouden bepaalde bevoegd heden aan de nieuwe raad moeten overdragen, bijvoorbeeld zaken die verband houden met herstructure ring van de bouw. Dit zei gisteren voorzitter Van Com- menee van de Bouwbond CNV in een rede voor de bondsraad in Put ten. Vorig Jaar al bepleitte het CNV ..bedrijfstakraden" in alle sectoren van de economie. Van Commenee herinnerde eraan dat binnen de bon den van de FNV wel de opvatting heeft bestaan dat bondsbestuurders geen „vuile handen" mogen maken door in allerlei organen verantwoor delijkheid op zich te nemen voor de gang van zaken in de bedrijfstak ken. Van Commenee meende echter dat binnen de FNV dit discussie punt intussen in weggeëbd. öj Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon -'OUDE ZE6SWÜZEHOUDT DE HANDEN AAN DE =RlEMEN,WiE NjET ROEIT DRÜFT ACHTERUiT..... V4V M'JK w/i stoqv w totÊt&SSSl b floor - HET WEER door Hans de Jong '-I- érl>J>T>, Gisteren is het weer lang niet overal meegevallen met name niet in het zuidwesten, waar het plaatselijk zelfs onweerde. (Ro zenburg gedurende enige tijd ta melijk zwaar en zes millimeter), maar vandaag krijgt de zon bete re kansen. Over de Britse eilan den nadert een uitloper van het Azoren-hogedrukgebied en die schijnt zich te hebben voorgeno men de herfstkleuren van de bos sen extra goed te doen uitkomen. Ook op de hoogtekaarten is de „hogerug" duidelijk waarneem baar. Aan de oostelijke kant waai de er noordwestelijke winden, aan de westelijke kant westelijke tot zuidwestelijke tot boven Ierland. Dat de ruggen van hogedruk niet meer dan een kortstondige verbe tering tot stand kunnen brengen zal morgen blijken als de bewol king alweer is toegenomen en de natuur zich opmaakt voor wat regen. In de tweede helft van de week duurt het zachte weertype met zuidelijke winden en tempe raturen op z'n best van 17 18 graden voort De hoogtekaarten voor vijf dagen vooruit geven tot zaterdag weer net zo'n trog van lagedruk boven het oostelijk deel van de oceaan te zien als vorige week. Dat past mooi in mijn straatje, u weet het misschien nog welals de natuur eenmaal een paadje gevonden heeft dat hem welgevallig is, vervalt hij in her halingen en wordt dat soms plat getreden. Animator van het zachte oktober- weer is een knots van een depres sie, die nog verder uitdiept en op weg is naar het zeegebied ten wes ten van Schotland. Van deze de pressie waaieren er van tijd tot tijd uitlopers uit in de richting van het continent dat komt ons dan te staan op meer wolkenvel den en van tijd tot tijd regen. In Rusland merkt men niets van deze grappen, daar houdt een groot hogedrukgebied het „lucht verkeer in goede banen. Met de westelijke flank ervan is nu weei wat zachtere lucht Scandinavië binnengestroomd. Gevolg: een stijging van temperatuur daar na de minus 14 a 15 graden van zater dagmorgen ln zuid-Zweden. Gis termorgen meldde alleen Kiruna nog minus twee, maar het sneeuwde er wel stevig: acht mil limeter (gesmolten). Hard rege nen deed het gisteren ook weer in noord-Italië begeleid door on weer Nieuwe barometerdalingen gaven de neerslagactiviteit daar een nieuwe impuls en Turijn tap te gistermorgen dan ook alweer 25 millimeter water over de vooraf gaande twaalf uur af. Dat past bepaald niet na al die overstro mingen van het week-end daar De belangstelling voor het weer onder de jongeren is opmerkelijk groot. De vereniging voor weer amateurs telt ongeveer 200 leden. Enkele leden zijn serieus van plan verder ln „het weer" door te gaan Voorbeeld: Harry Geurts uit Nij megen, die momenteel ln Utrecht studeert, tijdelijke woonplaats Bilthoven Hij is bezig aan een fase in zijn loopbaan, die hem uiteindelijk bij het KNMI moet brengen. Ook veel van de nu „ge settelden" op het KNMI zijn ooit zo begonnen. Ook dr. H. ten Cate (kortgeleden gepensioneerd) reis de destijds uit het verre Zeeland naar Utrecht voor studiedoelein den en bereikte uiteindelijk de functie van adjunct-directeur van de afdeling Klimatologie. zonnige perioden /iy\L n~m waa w Verder is er natuurlijk ook een grote categorie jongeren die vrij heid blijheid verkiest, die zich op eigen wijze verdienstelijk maakt in de weerpraktijk of die er niet tegenop gezien hebben een parti culier weerfabriekje op te richten om daar als „klein baasje met veel werk" de media van informa tie te voorzien op zodanige wijze dat die door het gTote publiek met smaak kan worden geconsu meerd max. neerslag h.ill oeu- De Bill holf bew 15 Declen regenbui 15 Eelde hall bew IS Eindhoven 15 Den Melder 16 Rotterdam 1 bew 15 15 Vlissingen 15 Zd Limburg regenbui 15 Aberdeen 13 Athene 25 Barcelona on bew 22 Berlijn regen t6 Bordeaux on bew IS on bew Frankfort half bew H Geneve 14 Helsinki motregen 9 Innsbruck Klagenfurt Kor-enhagen regen 15 Lissabon 22 geh bew Londen onbewolkt 15 Luxemburg iw bev 14 Madrid onbewolkt ie Malaga 1 bew yi Mailorc onbewolkt 23 13 Nice rw bew ?0 Oio i w bew 13 Parijs Rome regen 23 Spin i be* 22 Stock hol rr regen 13 2 Zurich tegen 13 onbewolkt 22 Istanbul /w bew 20 Las Palmas regenbui 25 New York w beu onbewolkt Tunis half bew 28 0 HOOOWATER woensdag 12 oktober Vllssin gen 115-13 33 HanngvlieUluuen 1.25 1344. Rotterdam 3 25-15.24. 8ch«veningen 2 23-14 43 IJ muiden 2 56-15 16. Den Helder 7.24-30.06. Har lidgen 0-21-22.17. Delfzijl 11.20-23 55 |onder redactie *van Loes Smit Heel vroeger moet het niet meer betekend hebben dan drogerijen, drankjes, kruiden, spullen die je bij drogist of apotheker koopt. In onze tijd heeft het woord „drugs" een beladen, dreigende klank gekre gen. We kennen het allemaal en weten precies wat het is en wat je er mee op je nek haalt. Of niet? Zoveel mensen er in de praktijk ook met het drugprobleem te maken hebben vaak zelfs doordat eigen kinderen of anderen dichtbij het eigen bed drugs ge bruiken zo weinigen blijken echt op de hoogte van alle soorten ver dovende middelen, die door dat ene woord ..drugs" gedekt worden Evenmin weten ze verschil tussen het een en het ander, laat staan dat ze zouden geloven dat ze zelf ook druggebruikers zijn. Want dat ben Je in feite al, als Je Je dagelijkse kopje(s) koffie drinkt, shag of siga retten rookt, geregeld een borrel of Zelfs maar dagelijks een biertje pakt Om nog maar helemaal niet te spreken van de officieel door de dokter voorgeschreven slaap- en kalmeringsmiddelen, waarnaar veel mensen in goed vertrouwen grijpen. Het veel voorkomende slaapmiddel mogadon bijvoor beeld moet, als het vaak gebruikt wordt, tot dezelfde klasse van ver slaving gerekend worden als morfi ne en heroïne. Begrijpelijk is het wél, als iemand door de bomen het bos niet meer ziet en als slecht voorgelichte jon geren net zo makkelijk naar ge vaarlijke drugs grijpen als naar on gevaarlijke. althans veel minder gevaarlijke Die laatste bestaan óók Want al klinken ze nog zo eng. cannabisprodukten (marihuana en hasj bijvoorbeeld), cocaine en zelfs l.s.d. zijn niet verslavend Of ze daarom goed zijn is een tweede, maar in elk geval hou je daar geen gewoontes van over als steeds maar meer moeten hebben, en af schuwelijke ontwenningsverschijn selen als je er mee wilt kappen Om vooral Jongeren tussen tien en twintig duidelijk te maken waar ze echt af moeten blijven en waarom bepaalde drugs levensgevaarlijk zijn, heeft de stichting Drugs Infor matie Centrum Groningen (DICG) een „drugskwartet" uitgegeven, waarmee iedereen spelenderwijs al vroeg op de hoogte kan komen van drugs en de begrippen en methodes rondom druggebruik. Zoals elk kwartet bestaat het spel uit series van vier Er zijn zelfs elf van die series, die stuk voor stuk nogal wat informatie geven: de natuurlijke middelen, chemische middelen, niet verslavende middelen, versla vende middelen, gewennende mid delen. verdovende middelen, op wekkende middelen, bewustzijns verruimende middelen, niet verbo den middelen, verboden middelen en tot slot de gebruikersmethoden. In dat rijtje zal dan de speler on middellijk opvallen, dat hasj en cocaïne allebei niet verslavend juist tot de wettelijk verboden middelen horen en bijvoorbeeld morfine en mogadon wèl versla vend niet Wie op deze manier hoogst nuttige informatie over drugs wil opsteken, kan het „drugskwartet" bestellen door 6,50 te storten op postgiro 3564400 ten name van het DICG. Groningen En wie in de buurt van het DICG komt (Nieuwe Kijk in 't Jatstraat 60. Groningen) kan het elke middag op werkdagen voor 5 afhalen. Bij het kwartet zit een bijsluiter met nog iets uitvoeriger verklaringen, en wie er dan nog iets over wil weten kan daarna alsnog bij het DICG terecht. De Engelse dirigent Colin Davis, die vanaf eind deie maand een aantal concerten met het Concertgebouw orkest geeft, is vijftig jaar geworden. Hij heeft dus Abraham gezien en daarom gaf zijn Nederlandse platen maatschappij Phonogram de Am sterdamse banketbakker Kiebért op dracht een flinke Abraham voor Da- vis te bakken. De bakker maakte er een reus van: een Abraham van an derhalve meter, bijna zo groot als Abraham zelf dus, die perschef Bob Bouma (links) en directielid drs. Ernst van der Vossen (geheel rechts) namens de platenmaat schappij persoonlijk in Engeland aan de dirigent overhandigden. Mét verwijzing naar de bijbeltekst (Jo hannes 8 vers 57) waarvan de Abra- ham-op-je-vijftigste is afgeleid, want van het bij ons ingeburgerde folklo ristische gebruik, laat staan van de herkomst, hebben ze buiten ons land geen idee. Onze nationale dierentuin Artis mae dan een schitterend aauarium bezitten, de Rotterdamse diergaar de Blijdorp kan sinds kort bogen op het grootste Noordzee-aqua- rium van Europa: een betonnen bak van achttien meter lengte, twee meter hoogte en een halve meter diepte, die nu in de Rivlera- hal staat opgesteld. Er gaat niet minder dan dertigduizend liter wa ter in de bak. natuurlijk geen lei dingwater. want er moeten zeevis sen in leven Blijdorp moest dus zeewater laten aanrukken en stuur de daarom een sleepboot naar een plek. zo'n honderdzestig kilometer voor de kunst van Goeree, omdat de zee daar volgens de dierentuin het schoonst is. Die sleper vulde ter plaatse een paar goed gereinigde tanks en bracht ze naar Europoort, waar tankauto's al stonden te wachten om het zeewater naar de diergaarde te vervoeren. Blijdorp heeft zelf een installatie ontworpen en gebouwd om het water zuiver te houden. In dat zeewater zitten nu, achter vier centimeter dikke rui ten. exemplaren van de meeste vis sen die je ook ln de Noordzee vindt, zoals pijlstaartroggen, grondhaai- en. harders, ponen, koolvissen, wij ting en schol, en bij voorbeeld ook kreeften en krabben Blijdorp wil proberen om ook haringen in het aquarium te stoppen, maar of dat lukt is een tweede Haringen zijn vrijbuiters die slecht tegen gevan genschap kunnen. Voorlopig laten ze zich nog makkelijker opeten dan gevangen houden. De Zangeres zonder Naam zingt veel van haar liederen voor eenza me, zieke, afgedwaalde en afdwa lende. in de steek gelaten, gedeti neerde. verslaagde en af en toe ook nog wel voor wat gelukkiger perso nen Maar nu wordt er dan einde lijk ook eens iets aan haar opgedra gen. door niemand minder dan de schrijver Gerard Reve. Die heeft beloofd, weet Televizier. een .jnusi- calmis' voor haar te schrijven, alt hans aan haar op te dragen Heel misschien, hoopt het blad. kan de de Zangeres zonder Naam Tlie de steeds welbekender naam Mary Servaes draagt, er in de komende AVRO-kerstshow al een stukje uit laten horen. Vanessa French heeft In Londen een ..nieuwe" onderbroek aange schaft. Niet goedkoop een paar honderd gulden wel en ook niet helemaal haar maat. Toch had ze het geld er graag voor over. want het is een beroemde onderbroek, eentje die de Britse koningin Victoria eens heeft gedragen. Allerlei bezittingen van koningin Victoria zijn dezer da gen op een veiling in Londen van eigenaar verwisseld; daar was ook een stapeltje ondergoed bij, dat grif van de hand ging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5