Marx Vrijheidshelden en/of terroristen De nieuwe filosofen en de dood van 10 Personalia Nieuwe boeken Laatste boek van prof. Bouman: over vijf eeuwen geweld ft Arrestatie van de Franse anarchist Ravachol in 1892 te Parijs In de serie „Beroemde verhalen" is bij Elsevier een nieuwe bundel ver schenen. Ditmaal „Beroemde mis daadverhalen", samengesteld door Ab Visser. De liefhebber van het genre vindt in dit boek een goede doorsnede van wat de literatuur te bieden heeft op het terrein van het korte misdaadverhaal. Niet duide lijk is waarom Ab Visser in zijn woord vooraf 25 verhalen aankon digt terwijl het boek er 24 biedt. Overigens een fijne bundel, waar mee men zich een hele tijd kan ver maken. De lezer vindt verhalen van Daniel Defoe, Edgar Allan Poe, Anna K. Green, Emile Gaboriau, Arthur Conan Doyle. Maurice Le- blanc, G. K. Chesterton, S. Dashiell Hammett, Agatha Christie, Dorothy Sayers, Ernest Hemingway. Ross McDonald. Patricia Highsmlth, Jor ge Luis Borges, Edgar Wallace. EUe- ry Queen, Giorgio Scerbanenco, Ire ne Rodrian. Jan Ekström. Ivans. Jo- han Fabricius. Robert van Gulik. Ab Visser en Anton Quintana. On der hen dus vijf Nederlanders. Of samensteller Ab Visser zijn eigen verhaal een „beroemd verhaal" mag noemen staat te bezien, maar het is in elk geval een goed verhaal. Over het algemeen zal de lezer het met de keuze van de samensteller eens kun nen-zijn. Twijfels had ik alleen bij het allerlaatste verhaal, van Anton Quintana. Het boek is fraai uitgegeven, tegen een prijs die ongeveer overeenkomt met een gulden per verhaal Voor sommige verhalen, bijvoorbeeld het kostelijke „Verdenking" van Doro thy Sayers, is dat een koopje. a VRIJDAG 7 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET PS 7 - RH 9 Door W. F. Stafleu Zijn bij.bepaalde vormen van geweld anarchistische of natio nalistische de daders nu helden of misdadigers? Deze vraag komt aan de orde in de laatste studie van de socioloog en cultuurhistoricus prof. dr. P. J. Bouman. Kort voor zijn dood in dit voorjaar voltooide hij een manuscript dat thans goedkoop en dus voor velen bereikbaar (zoals meer boeken van Bouman) is uitgegeven. Een tiental essays over een onderwerp waarvan de actualiteit niemand zal ontgaan. Dat geldt niet alleen het slothoofd stuk, dat de treinkaping bij Beilen- 1975 beschrijft en waarin Zuid-Mo- lukkers maar ook de Baader-Mein- hofgroep, de Ieren en de Palestijnen voorkomen. Ook in de andere opstel len over „vijf eeuwen geweld" komen vragen ter sprake die thans in dis cussie zijn; boeiender zelfs en beter doordacht dan in het nogal opper vlakkige verhaal over Beilen. Verwaarloosd De geschiedenis van de misdaad is volgens Bouman een verwaarloosd gebied. Wie zoals de grote Burck- hardt het noemde „das Böse auf Erden" gaat beschrijven, begeeft zich als historicus op glad ijs: begrip pen als goed en kwaad hebben in de loop der tijden menigmaal boompje gewisseld. Bovendien is er veel onbe kend het meeste weten we nog van spectaculaire zaken als oorlogen en revoluties, epidemieën en honger snoden. „De kronieken der historie weten er met precisie over te verha len, heel wat nauwgezetter dan over slepende kwalen, over min of meer verborgen pathologische toestan den. over het stille lijden van anonie me menigten vooral." Bouman doelt op de chronische malaise op het Eu ropese platteland in de zestiende, zeventiende en achttiende eeuw. „Het is voor hedendaagse historici, vertrouwd met de sfeer van de mo derne verzorgingsstaat, moeilijk zich te verplaatsen in samenlevingen waarin bedelarij en roof geen perife re maar centrale verschijnselen waren." In een poging, enkele sluiers op te lichten, behandelt Bouman twee thema's in zijn boekje: de criminali teit op het platteland in de tijd van de afgedankte huurleèers, en de nel- ging om terroristen als vrijheidshel den te waarderen, als wrekers van het onrecht. Niet alleen de volkspoë zie deed dat ook Goethe (de roof ridder Götz van Berlichingen), Schil ler (Die Rauber) en Gay (Beggar's Opera), om over de Spaanse schel menromans nog maar te zwijgen. Dat de grens tussen vrijheidsheld en terrorist een vloeiende is, blijkt ook uit onze eigen geuzentijd, die Bou man overigens niet behandelt. Uitbuiting De criminaliteit op het platteland heeft behalve me' de ellende der plunderende huurlegers te maken met uitbuiting door adel en geeste lijkheid, ten behoeve van de stad. Dat blijkt duidelijk uit Boumans schetsen over de glorie van Rome. over de roversbenden op het Franse platteland en over de uitgestorven binnenlanden van Spanje, want reeds Karei de Vijfde en Filips de Tweede waren heersers over een straatarm volk. Dat komt slechts zijdelings aan de orde. Bouman geeft geen uitputtende analyse van vijf eeuwen geweld. Dat omvat immers méér dan criminali teit: vervolging van joden, heksen en ketters, oorlogen en revoluties. Is er trouwens wel een geschiedenis te schrijven die niét tegelijk een ge schiedenis van het geweld is? Bou man beperkt zich tot de typische schelmerij en heeft dan nog genoeg te melden: van de onveiligheid rond om Rome en de Spaanse schelmen, via Götz met de ijzeren hand en de verwildering na de Dertigjarig Oor log, naar beruchte bendeleiders als de Parijs inbreker Cartouche en de Franse smokkelaar Mandrin, de Londense onderwereld, de rovers van Schiller, de anarchisten van de staan, ook op volken in hun totali teit. voor zover ze het aanblijven van zulke machthebbers dulden. De dader acht zich niet schuldig aan crimineel gedrag, maar voert „strijd." Zo gezien komt men uit iedere terro ristische actie als vrijheidsheld te voorschijn: een Ravachol en een Lu- cheni in de vorige eeuw, de Zuidmo- lukse kapers nu. Een verschil is dat de anarchist zelden in een complot zit. maar bijna steeds een enkeling' is, die aan een impuls tot moorden toegeeft of tot wreken van onrecht, zoals hij zelf zegt. Bij de nationalis ten speelt bovendien chantage een rol. met menselevens als inzet; de gijzelingsacties zijn er om het te bewijzen. Bouman is erg somber op dit punt. Een citaat: „Het volk boven de medemens, vol strekte miskenning van verantwoor delijkheid voor de naasten uiter ste tegenpool van de christelijke liefde. Nergens meer dan in het nati onalisme kan „das Böse auf Erden" tot een escalatie van geweld voeren waarvan het einde niet te zien is. In deze escalatie houdt de bewapening van vrijheidshelden-terroristen ge lijke tred met de vervolmaking van de algemene bewapeningstechniek. Somber vooruitzicht. De tijd nadert waarin desperado's van allerlei slag hun chantage tot in het absurde kunnen doorzetten." En dan herin nert Bouman eraan dat tegen 1985 naar schatting veertig staten over voldoende plutonium en over vol doende technische ervaring zullen beschikken om kernwapens te fabri ceren en dat ze wellicht ook voor terroristen beschikbaar zullen zijn. Dat wordt, besluit Bouman zijn laatste boek. een van de meest intri gerende uitdagingen waarmee wes terse technocratieën te maken krijgen. Vrijheidshelden en terroristen, door prof. dr. P. J. Bouman. Uitgave Else vier. 192 bladzijden, 19.50. negentiende en de nationalisten van de twintigste eeuw. Schuld verlegd Wat beide laatste typen betreft: Bouman wijst op treffende overeen komsten, maar ook op verschil in optreden. BIJ beiden valt op dat de schuld van de aanslagen wordt ge legd op hen die onrecht in stand houden en hervormingen in de weg door prof. dr. R. Bakker Als een storm raast het denken van de „nieuwe filosofen" door Frankrijk. Maar ook in ons land gaat praktisch geen week voorbij of weekbladen, maar ook dagbladen maken melding van deze club van jonge mensen die reeds de trekken van een modeverschijnsel aanneemt, zoals destijds de groep van existentialisten. Wat zijn dit voor filosfen, die praktisch dagelijks in Franse kranten als Le Monde en Le Nouvel Observateur paraderen? Kort gezegd komt de inhoud van hun ideeën hierop neer dat het marx isme met al de negatieve kanten van onderdrukking, goelag, het marxis me als gesloten totalitair systeem, de consequentie is van de filosofie van de meester zelf. De nieuwe filosofen zijn anti-marxisten, in zoverre zij Marx als de bron van de zich over de gehele wereld verspreidende onder drukking beschouwen. De heftige discussies die zich rondom deze filo sofen in Frankrijk hebben ontwik keld hebben rechtstreeks te maken met de verkiezingen die in februari 1978 plaatsvinden: niet verwonder lijk als we bedenken dat filosofie en politiek in Frankrijk nauw op elkaar zijn afgestemd. Sartre is een spre kend voorbeeld. Het is soms moeilijk vast te stellen wie wel en wie niet tot de nieuwe filosofen gerekend moeten worden. Want hun ideeën zijn lang niet zo nieuw als de pers wil doen voorko men. De komst van vele dissidenten in Frankrijk (Solzjenitsyn) heeft gro telijks bijgedragen tót de actualiteit van deze „nieuwe" filosofie, waarvan André Glucksmann met zijn boek „La Cuisinière et le mangeur d'hom- mes", waarin hij de betrekkingen tussen de staat, het marxisme en de concentratiekampen onderzoekt in ieder geval een sprekend vertegen woordiger is. Ook Bernard-Hénry Lévy, nog geen dertig jaar oud, be hoort tot deze stroming, ook al ont kent hij dit. Trouwens, dit doet ook Glucksmann. Het schijnt dat de Franse filosofen weigeren zich te la ten classificeren in een filosofische categorie. Sprekende titel van een studie van de 44-jarige Jean-Marie Benoist: „Marx est mort" (Marx is dood). De belangstelling voor het overlijden van Marx zal mede het gevolg zijn van de lessen van structuralisch ge oriënteerde filosofen als Louis Alt- husser die zijn studenten bijbracht hoe men „het kapitaal" het best uit de letter van de pure tekst kon be grijpen zonder de ideologische ach tergronden van Marx en de eerste fase van zijn denken (de jonge Marx) te kennen. Teleurgesteld door het blijven voort bestaan van het stalinisme en het in de westerse samenlevingen woeke rende fascisme zochten velen hun heil in het maoïsme. Vooral de ge beurtenissen van de culturele revo lutie in China hadden een onweer staanbare aantrekkingskracht op hen. Mao faalde Voor velen belichaamde het optre den van Mao een verwachtingspa troon waarin de horizon van de revo lutie. door Stalin afgesloten, op nieuw ontdekt werd. De mei-op stand in Parijs van 1968 zou, zo dacht men, nooit zonder de aardver schuiving in China tot stand geko men zijn. Men geloofde toen dat het authentieke denken van Marx In zijn humanitaire gestalte door de culturele revolutie aan het licht zou worden gebracht. Maar Mao faalde. De culturele revolutie zette zich niet door. Een stilstand trad op. gesym boliseerd door het mausoleum van Mao. Het dogmatisme kreeg weer de overhand. In elk opzicht betekent mei 1968 een breuk. Wat is er van het wezenlijke van de mei-gebeurtenissen terecht gekomen en welke consequenties zou men er aan hebben moeten ver binden? Is er bevrijding gekomen? Percy Lehning eindigt zijn beschou wing in Vrij Nederland over de ar moede van de nieuwe filosofen (VN 17 sept.) met de verzuchting: „Vrij heid is weliswaar door hen heront dekt, de problemen van bevrijding zijn nog allerminst opgelost". Dit jaar verscheen in de Editions du Seuil een boekje „Délivrance", waarin een voor de radio gehouden tweegesprek staat afgedrukt tussen de journalisten Philippe Sollers en Maurice Clavel. Een fascinerende di aloog die in Frankrijk veel stof deed opwaaien. De directeur van radio France Culture Yves Jaigu zegt In zijn voorwoord: „Deze gesprekken herinnerden mij aan de legende van koning Midas. Deze was zo begerig naar rijkdom dat het hem gegeven werd al wat hij aanraakte in goud te veranderen op gevaar af dood te gaan van de honger. In onze dagen bestaat er de verleiding voor het „objectieve" denken om alles wat het aanraakt, in object te verande ren. Moeten we daarom niet het „subject", onszelf uit de gevangenis der objectiviteit bevrijden om dan met de anderen en met de „objecti viteit" nieuwe betrekkingen aan te gaan en mogelijkheden van vrije verbindingen te scheppen?" Deze inleidende opmerkingen ver tolken voortreffelijk de teneur van deze gesprekken. In de dialoog poogt Sollers via de filosofie en Cla vel via het bijgeloof te begrijpen wat er in mei 1968 is gebeurd. Het is het begin van een analyse die dringend nodig is. Dr. R. Bakker is hoogleraar in de filosofie aan de rijksuniversiteit te Groningen. Beroemde misdaadverhalen, samen gesteld door Ab Visser. Uitgave Else vier, A'dam-Brussel. Omvang 336 pag. Gebonden. Prijs 24,50. De weduwe, roman van P. Rey. Uitg. Arbeiderspers, Amsterdam. 338 blz - 29,50 Vervult de aarde, K. Norel. 2e druk. 284 blz - 17.50. Officier van justitie Met een buiten gewone zitting van de rechtbank is mr L C M. Meijers geïnstalleerd als arrondissementsofficier van Justitie in Assen. Mr Meijers was plaatsver vangend hoofd van de hoofdafde ling staats- en stadsrecht van het ministerie van Justitie IJl Veiligheid. Ook aan de zijkant. In de deuren van de Volvo 343 zit een stalen buisver steviging. Deze versteviging maakt de kooiconstructie compleet. Ook bij botsingen in de flanken zijn bestuurder en passagiers beschermd. 9 Uw auto bewijst u grotere diensten naarmate de ruimte groter is. De Volvo 343 combineert de voordelen van een comfortabele twee-deurs personenauto met een ruime stationwagen. De derde deur geeft ruim toegang tol een fikse laadruimte, die bijna verdubbeld wordt door het neerklappen van de achterbank. Handzaam in de stad en op de weg. van de Volvo 343 zegt wel iels. 9.2 meter is zeer klein wagen met zulke afmetingen, maken de soepele besturing en het van de Continu Variabele Trans- Volvo 343 lot een uiterst handel- Zowel voor de specifieke stads- als voor hel ontspannen op de grote weg. Compleet De standaarduitrusting van de Volvo 343 is 3e deur veiligheids kooiconstructie energie-absorberende zones voor en achter stalen buizen in de portieren achterruitverwarming vaste, open hoofdsteunen volledig verstelbare stoelen automatische transmissie automatische dnepunls rolgordcls elektrisch bedienbare ruitcsproeiers waarschuwingslampjes oa. voor choke, handrem, remvloeistol- niveau. oliedruk, benzine. .lasten seat belts" laadstroom benzinemeter, temperatuur meter, accu-laadstroommcler verlichting in bagageruimte mistachtcrlichl voorruit van gelaagd veilig heidsglas 12 maanden garantie ongeacht het gereden aani.il kilometers stootlijstcn op de zijkanten fraaie niatzwanc grote buitenspiegels maizwart gemoffelde hand grepen grote binnenspicBtl gewijzigde schakelhcndcl voorde automatische transmissie nieuwe kleuren uitstelbare zijruiten achterin de DL-vcrsie spat lappen voor en achter Prijzen Volvo 343 vanaf f I7J00.- incl BTW en f 14 661.02 e*cl BTW. af fabriek Wij informeren u gaarne over ons uitgebreide leavingprogramma Gaai u voor langere lijd naar hel buitenland, vraag dan informatie over het leveringsprogramma van belastingvrije Volvo's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9