Haagse kamerbureaus aan banden leggen" Kort Canadees.Van Coster. Monumentenbureau in Den Haag van start Huisvestingsbureau volgende week dicht. Stilstaan bij dagelijks brood Bemiddeling met een luchtje Gemeente 's-Gravenhage Bouw Winkelhof in Leiderdorp na tien jaar gestart Twee tot drie jaar tegen frauderende koppelbazen geëist P.T.T. opent inf o-centrum Zuidhollands Landschap wil bouw wijk in Zoetermeer-noord AR ziet Hans de Boer graag als burgemeester Velsen VRkJOAG 7 OKTOBER 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet h 6 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De overleggroep bijzondere huisvesting gaat de klachten verzamelen over Haagse kamerbemiddelingsbureaus Als over een half jaar die klachten gebundeld zijn wil de overleggroep bij de gemeente bewerkstelligen dat er een verordening komt waaraan deze bureaus zich moeten onderwerpen. Kamerbemiddelingsbureaus bieden hun diensten gewoonlijk aan in de advertentiekolommen van de krant. Mensen die een kamer zoeken kun nen van zon bemiddelingsbureau gebruik maken om in contact te ko men met kamerverhuurbedrijven of particuliere verhuurders. Om voor bemiddeling in aanmerking te ko men moet er van te voren inschrijf geld aan het bureau worden betaald, vaak tussen vijftig en honderd gul den Daarmee verplicht het bureau zich echter tot niets Werpt de be middeling geen vruchten af dan is het inschrijfgeld gewoon voor niets Drv H. P. R. Rosenberg, directeur van het nieuwe bureau Monumentenzorg in Den tlaag. Adviseren, inventariseren en voorlichten Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Haagse monumentenbeleid krijgt meer vorm. nu de gemeente sinds 1 oktober beschikt over een Bureau Monumentenzorg. Gisteren installeerde wethouder Wallis de Vries drs H P R Rosenberg als directeur van het bureau. De oprichting van het Monumenten- bureau is tot stand gekomen, nadat het VVD-raadslid mevrouw M Sic- man-Hardeman eind 1973 het ge meentebestuur via een motie ver zocht het monumentenbeleid geïnte greerd aan te pakken. De motie werd unaniem aanvaard, waarna b. en w via beleidsplannen en stuurgroepen uiteindelijk een nota „Zicht op stadsgezicht en monumentpresen teerden die door de gemeenteraad in 1976 werd geaccepteerd De installa tie van het bureau Monumentenzorg is de concrete uitwerking van de nota De heer Rosenberg was tot voor kort werkzaam bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Als Hagenaar van geboorte is zijn „verknochtheid aan de stad" de voornaamste reden ge weest om zich in de nieuwe functie te storten „Geen stad heeft zo n grote verscheidenheid aan monumenten als Den Haag Alle stijlen zijn in Den Haag vertegenwoordigd, met uitzon dering van de Romaanse stijl." Het Monumentenbureau krijgt een veelzijdig takenpakket Het zal on der meer ingeschakeld worden bij het opstellen van bestemmings- ep Het huisvestingsbureau van de gemeente 's-Gravenhage is van maandag 10 tot en met vrijdag 14 oktober voor het publiek gesloten. Het bureau verhuist deze dagen van de bevolkings hal m het stadhuis naar de geheel verbouwde en opnieuw ingerichte ruimte aan de Burgemeester Patijnlaan 57. waar het bureau van oudsher is gevestigd. Voor eventuele zeer dringende afhandeling van zaken kan men in de week van 10 tot en met 14 oktober telefonisch kontakt opnemen (tel. 62 41 211 Op maandag 17 oktober is het bureau weer gewoon geopend, dagelijks van 8.15 -14.00 uur voor het aanvragen en afhalen van woonvergun ningen, inschrijving als woningzoekende, e.d. De afdelingen huursubsidie, huurgewennmg doorstromingsregeling bejaarden en verhuiskosten vergoeding wegens stadsvernieuwing blijven geves- nqd op het adres Burgemeester Patijnlaan 61-63. Deze bureaus blijven volgende week normaal 21a. i- geweest. „Luchtje" Maar het komt volgens de overleg groep bijzondere huisvesting maar al te vaak voor dat een kamerbemidde- lingsbureau nooit meer wat van zich laat horen wanneer het inschrijfgeld eenmaal opgestreken is. De overleg groep. waarin èen groot aantal socia le organisaties vertegenwoordigd zijn. meent dat er in Den Haag ge middeld zes kamerbemiddelingsbu reaus werken waaraan een „luchtje" zit „Gemiddeld", want de bureaus verdwijnen wel eens voor een tijdje of veranderen van naam. De klachten die er volgens de groep zeker zijn, moeten aan de oppervlak te worden gebracht met de actie die nu gestart is. Ongeveer 1200 affiches wil de overleggroep gaan ophangen in buurtcentra, scholen, sociëteiten, kortom overal waar veel (toekomsti ge) kamerverhuurders te verwachten zijn. Op de biljetten staat dat klach ten over kamerbemiddelingsbureaus gemeld kunnen worden bij de over leggroep bijzondere huisvesting, postbus 85862 m Den Haag. De groep wil uiteindelijk bereiken dat de gemeente een verordening instelt voor dit soort bureaus. De bemiddelingsbureaus zouden alleen een vergunning moeten krijgen wan neer ze voldoen aan bepaalde nor men op het gebied van de hoogte van het inschrijfgeld, het onderhouden van contact met de klanten e.d. Een dergelijke verordening is in Amster dam al van kracht. De overleggroep bijzondere huisvesting heeft gesig naleerd dat een bemiddelingsbureau uit Den Haag. dat ook in Amsterdam aan het werk wilde, in de hoofdstad al snel niet meer getolereerd werd omdat het niet voldeed aan de normen. rehabilitatieplannen, wanneer daar bij gebouwen betrokken zijn die uit architectuurhistorisch oogpunt van betekenis zijn. Het bureau gaat de monumenten en stadsgezichten in Den Haag inventariseren en docu menteren: zo wordt de beschrijving van panden in het monumentenre- gister verbeterd. Een belangrijke taak ziet drs. Rosenberg vooral ook. in het uitbreiden van de bestaande' monumentenlijst, die nu slechts 730 panden telt. De lijst moet aangevuld worden met panden, die architec tuur-historisch „waardevol of beeld bepalend" zijn. Volgens drs. Rosenberg zijn nog veel monumentale stadsbeelden in Den Haag „vogelvrij" (Nassauplein. Ko ninginnegracht. Sumatrastraat) en krijgt de „jongere bouwkunst" (1850- 1930) nog te weinig bescherming. Een belangrijke opdracht is het sti muleren van restauratieplannen van particulieren en het geven van voor lichting aan iedereen, die met monu mentenzorg m aanraking komen. Het nieuwe bureau is gevestigd in het stadhuis aan de Burg. De Mon- chyplein 14. tel 070-624 121. toestel 2671. Zeehondje op strand SCHEVENINGEN (ANP) Strandtenthouder R. Letz (34) heeft een jonge zeehond op het noorderstrand van Schevenin- gen het leven gered. Toen hij het diertje vond. heeft hij het met spoed naar een politiebu reau gebracht. Twintig minu ten later had het zeehondje een nieuw onderkomen: die renpark Wassenaar. DEN HAAG Een heel oud gebruik wat ieder jaar overal ter wereld gevierd wordt is „de dag van het brood". De viering valt in de eerste week van oktober: de oogst fs dan binnen en de nieuwe tarwe is door de molenaar gemalen, waarna de bakker van de nieuweJoogst zijn eerste broden bakt. De oogstdag, in Nederland op de zesde oktober, is vastgesteld om één keer per jaar goed stil te staan bij de grote betekenis van het dagelijks brood. Zo kreeg vorig jaar minister Van der Stee (landbouw en visserij) een ontbijt aangeboden. De Francois Vatelschool, waar opleidingen voor de broodbakkerij, banketbakkerij en het horecabedrijf gegeven worden, zette gisteren tijdens een broodmaaltijd in de school hun gasten het oogstbrood 1977 voor. Op de foto leerlingen van de Vatelschool met enige „verse" borden. Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP De bouw van de eerste woningen in het Leiderdorpse nieuwbouwproject Winkelhof is gis teren begonnen. De eerste paal werd geslagen door burgemeester M. A van der Have. De bouw van het winkelcentrum, dat de hoofdmoot van het project gaat vormen, begint in januari. Ver der komen er in ..Winkelhof" kanto ren. twee tennishallen, een parkeer garage en wat openbare voorzienin gen. De gemeente Leiderdorp is al eerder begonnen met de bouw van het nieuwe stadhuis dat ook in het centrum is ingepast. In Winkelhof komen totaal 340 woningen in de premiekoop- en de vrije sector. De uitvoering van het project heeft de gemeente Leiderdorp in handen gegeven van projectontwikkelaar Johan Matser uit Hilversum. Met het ontwikkelen van de plannen, die in verband met de grootschaligheid van het winkelcentrum in het verle den aan forse kritiek van aangren zende gemeenten onderhevig waren, is ongeveer tien jaar gemoeid geweest. ROTTERDAM (ANP) - Vier kop pelbazen in de bouwwereld hebben gisteren in Rotterdam gevangenis straffen variërend van twee tot drie jaar tegen zich horen eisen. Zij wor den ervan verdacht van januari 1975 tot medio 1976 het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, het uitvoerend or gaan van de bedrijfsvereniging bouwnijverheid, en de fiscus voor 9 a 10 miljoen gulden te hebben opge licht. Dit door te frauderen met va kantiebonnen en geen sociale pre mies. loonbelasting en omzetbelas ting te betalen. Volgens de officier van justitie, mr. J Schoonaard. waren de verdachten „koppelbazen van de ergste soort, die alles gedaan hebben wat verbo den is." Hij vindt dat zij zo lang uit de roulatie moeten, dat zij hun vak niet meer zullen kunnen opnemen. Bovendien zou de openbare aankla ger graag zien. dat vele koppelba zen. die ook vandaag de dag nog oj?ereren. met name in het Rijn mondgebied. „een duidelijk signaal krijgen, dat hun activiteiten niet geaccepteerd worden." DEN HAAG In het postkantoor aan de Prinsessestraat in Den Haag opende burgemeester Schols giste renmiddag het informatiecentrum van de P.T.T. Het staatsbedrijf geeft al jaren in formatie via de telefoon. Naast de bekende nummers 002 en 003 voor de tijd en het weerbericht, is er ook telefonische informatie over de postdienst, postgiro en bijvoorbeeld het scheepvaartverkeer. Door het centrum onder te brengen in het postkantoor is het mogelijk gauw even langs te wippen voor de nodige inlichtingen. Het informatiecen trum, zoals burgemeester Schols in zijn openingstoespraak opmerkte, past in het streven van de P.T.T. om van een postkantoor een servicecen trum te maken. Hij noemde de P.T.T. een belangrijke onderaanne mer van het gemeentelijk bedrijf, doelend op de grote hoeveelheid paspoorten en bejaardenpasjes die jaarlijks worden uitgegeven. De bur gemeester moedigde het postbedrijf aan gebruik te maken van de erva ring van het Gemeentelijk Informa- riecentrum, maar verbond daar wel de voorwaarde aan dat het staatsbe drijf in Den Haag blijft. Directeur-generaal Leenman van de P.T.T. had in zijn openingswoord al gewezen op de steeds grotere be hoefte aan informatie in deze on doorzichtige samenleving. Hij wees erop dat het bedrijf al vijftig jaar bereid is advies en voorlichting te geven. Het informatiecentrum in Den Haag is het eerste van de P.T.T. in de randstad. Elders in het land zijn er nog vier van dergelijke centra. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER De Stich ting „Het Zuidhollands Land schap" geeft de voorkeur aan een onmiddellijk op de Zoeter- meerse wijk Segwaert aanslui tende bouwlocatie Noord, die echter niet verder zou mogen reiken dan tot het verlengde van de Oostkade en ooswaarts tot de eerste dwarstocht in de Binnenwegse Polder. De stichting meent bovendien dat deze polder, „mits goed in het groen verpakt", de best mogelijke locatie voor een nieuw industrieterrein is. De stichting schrijft dit aan het col lege van Zoetermeer als reactie op de nota „Structuurschets over de locatie van de vijfde woonwijk". Deze nota gaat in op de diverse locaties waar de wijk eventueel zou kunnen verrijzen. Ook de plaats waar een industrieterrein kan ko men wordt daarin besproken. „Het Zuidhollands Landschap" meent dat er weinig bezwaren bestaan te gen uitbreiding van de stadsbebou- wing in noordelijke richting. Tegen de locatie Oost waren bedenkingen uit oogpunt van zuinig ruimtege bruik. terwijl de locatie Zuid ook bezwaarlijk lijkt vanwege onder an dere de te verwachten geluidshin der. Bovendien gelooft de stichting niet dat het tracé van het zoetwater kanaal zo maar even omgelegd kan worden. De functies van rondweg voor de bebouwde kom voor de rijksweg zou door de komst van een woonwijk aan de andere zijde ko men te vervallen. Een nieuwe rond weg door het landelijk gebied als gevolg daarvan, is een ontwikkeling die de stichting „ongaarne tegemoet ziet". B. en w. van Zoetermeer zijn overi gens begin deze week akkoord ge gaan met een verdere uitgroei van de gemeente tot zes woonwijken om Den Haag tegemoet te komen in de woningbehoefte. De zesde wijk zou ten zuiden van Zoetermeer moeten verrijzen. Van een onzer verslaggevers VELSEN AR-voorzitter Hans de Boer wordt door het CDA in Velsen naar voren geschoven als mogelijke burgemeester van deze IJmondge- meente. Het CDA is erop gebrand dat deze functie uitzijn kring wordt bemand, als compensatie voor het burgemeesterschap van Haarlem waar Velsens oud-burgemeester Reehorst (PvdA) is benoemd. De 40- jarige AR-voorzitter. die ook in de Tweede Kamer zit. zit al in de ge meenteraad van Velsen. Voor hij in de Kamer kwam was hij er wet houder. Ook de Partij van de Arbeid maakt aanspraak op het burgemeester schap van Velsen. Fietsroute DEN HAAG In het gemeentelijk: informatiecentrum aan de Groen markt te Den Haag ligt sinds kort de folder „Fietsroute van Waldeck tot Mariahoeve". De folder is een bijge werkte versie van een eerdere uitga ve en geeft de huidige stand van zaken weer wat de demonstratie- fietsroute betreft. De fietsroute is nu voor iets minder dan de helft gereed en zal in de toekomst via het stads centrum verlengd worden tot Maria hoeve. Meerzicht ZOETERMEER Zoetermeer wil laten zien wat er in deze groeige- meente op cultureel gebied te doen is en organiseert zaterdag 8 oktober vanaf 10 uur een „culturele dag" in het wijkcentrum Meerzicht. De Zoe- termeerse culturele revolutie, die door wethouder K. P. Janse wordt geopend, bevat de optredens van allerlei verenigingen op muzikaal en toneelgebied. Schilders en beeld houwers tonen hun werk, terwijl amateurs uit Zoetermeer hetzelfde kunnen doen. Er worden stands in gericht. waarin over de verenigingen informatie wordt verstrekt. Op het orgel van de Oude Kerk wordt om 16 uur een concert gegeven en 's avonds wordt het festijn afgesloten met een bal. Gratis toegangskaar-; ten zijn af te halen bij de receptie van de Graanschuur en (op zater-: dag) bij Meerzicht. Schakenbosch LEIDSCHENDAM - Ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de Vereniging „Nederlandsche Her vormde Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken" was er gisteren in j het psychiatrisch centrum „Scha l kenbosch" te Leidschendam een ju-I bileumbijeenkomst. Het psychia-1 trisch centrum is één van de vijf! centra van de Nederlandse Her- vormde Stichting, die dit jaar onder het motto „Wat denken jullie wel" haar jubileum viert. Tijdens de bij-f eenkomst in „Schakenbosch" ver richtte mr M. Vrolijk, commissan van de koningin in Zuid-Holland, dt opening van het nieuwe paviljoen Larikshof, dat bestemd is voor de, verpleging van mannelijke pa-| tiënten. Kunstenaars DEN HAAG Wethouder P. Vink (jeugd, sport en recreatie) kreeg gis teren in het Haags Gemeentemu seum de eerste Haagse kunstenaars- documentatie „Hedendaagse Haafe- se beeldende- kunstenaars" aange boden. De documentatie geeft een overzicht van zo'n 400 Haagse kun- stenaars en hun werk. Het idee was van de Jacob Marisstichting en werd uitgewerkt door de werkgroep Kunstenaarsdocumentatie. Voor tien gulden is de documentatie ver krijgbaar bij het Haags Gemeente museum. Leidseweg-Noord VOORSCHOTEN Een bedrag van ruim 2.8 miljoen gulden is nodig voor de reconstructie van de Leidse- weg-Noord in Voorschoten. De weg. een belangrijke schakel in het net van hoofdwegen in en om Voorscho ten, moet geasfalteerd worden. Door de verbetering te realiseren hoopt de gemeente een oplossing te bieden voor de geluidsoverlast aan de woj ningen nabij de weg. Grote Marktstraat 34, Den Haag - Rozemarijn 19-23, Leidschendam - Haarlemmerstraat 115-117, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6