Soms heb ik het gevoel ik maar wat aanmodder I Leden Tweede Kamer boos op Westerterp 'DICHTBIJ bTERDER Commentaar De weg begaanbaar maken (1) De weg begaanbaar maken (2) Na te veel slaaptabletten in crisiscentrum Tropisch Corsica van niks word je niet dik paddington werken abc vondeling uit de gracht verzoek geen gezicht VRIJDAG 7 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Het heeft zeker zin nog even na te kaarten over de vraag hoe de infor matiepogingen van Den Uyl en Veringa (na het eerste succes van het uit de weg ruimen van de laatste programmatische moeilijkheden) zo in het slop is geraakt. Belangrij ker echter is de vraag, hoe het nu verder moet, want zelfs in deze fase van de formatie kan geen twijfel meer bestaan over het karakter, dat het nieuwe kabinet moet krijgen. Vlak na de verkiezingen schreven wij in deze kolom al over de duide lijke aanwijzing van de kiezers over het te voeren beleid voor de komen de vier jaren; na vier maanden formeren en informeren is er geen enkele aanleiding na te gaan of die uitspraak toch minder duidelijk was dan wij toen dachten. Er is tijdens moeizame onderhandelingen een programma ontwikkeld, dat de moeilijkheden voor de komende vier jaren onderkent en daar oplos singen voor aangeeft en (wat zeker zo belangrijk is) dat programma heeft de instemming gekregen van een indrukwekkende meerderheid in het parlement. Er is op dit ogenblik dus geen reden om te twijfelen over de weg. die gegaan moet worden. De vraag is alleen: hoe kan die weg begaanbaar gemaakt worden. De beste manier daarvoor lijkt ons de aanwijzing van een informateur, die enigszins af stand heeft van het directe politiek gebeuren en van wie bekend is,d at hij (of zij) geen ambities heeft een actieve rol meer te spelen in de landspolitiek en die de zaak een beetje kan losweken van de moei lijkheden rondom de personen een man of vrouw, die in staat is om onorthodoxe combinaties van por tefeuilles en wensen te bedenken en aannemelijk te maken. Laat overigens niemand zich daar enige illusie maken over de sfeer die dan in het nieuwe kabinet zal heer sen. Van enige toegenegenheid zal vooralsnog geen sprake zijn. Het wordt een kil verstandshuwelijk, waarvan men alleen maar mag ho pen dat er in de loop van de tijd iets meer onderling begrip zal groeien en verlangen om elkaar vast te houden. Misschien zullen er nog mensen zijn, die enige waarde hechten aan- verzekengen dat het ook in deze fase slechts om de portefeuille van justitie ging, maar dat moeten men sen zijn die bij voorkeur bij de Jezuïten ter kerke gaan. Juist omdat de hele strijd zich zozeer om die ene post van justitie concentreerde, was het alras duidelijk dat het om een meer ging. Zeer zeker hebben de informateurs Den Uyl en Veringa (en Den Uyl staat hier niet om alfabetische rede- nen op de eerste plaats) een grote verantwoordelijkheid bij het laten- i doordringen in het formatieoverleg van het binnen en buiten het Bin nenhof heersende koude oorlogskli- Imaat rondom Van Agt. Het is met het oog daarop ook, dat wij pleiten voor één nieuwe formateur, die aan ,De voorzitters van de drie commis- sies (landbouw, economische zaken, verkeer en waterstaat,) wilden aan vankelijk de minister op het matje roepen door hem naar de Kamer te laten komen. Omdat de Kamer vol gende week niet vergadert zullen zij nu in schriftelijke vragen hun boos- heid laten blijken. te Die vragen gaan vergezeld van een verklaring. Dat komt zelden voor. |Bij de voorzitters van de commissies, en bij andere Kamerleden heerst Kzo heet het grote onvrede. Er moet aldus de verklaring, snel duidelijk heid komen over de aansluiting van de fabriek op de smeerpijp. Als die duidelijkheid snel gegeven wordt „kunnen stappen van de zijde van de jieKamer achterwege blijven", aldus de. 3.Kamerleden Tuijnman (WD), Scha- ng. het werk van de afgelopen vier maanden beslist geen deel heeft gehad. Jan Terlouw heeft zeker gelijk als hij de oorzaak van de huidige moei lijkheden niet in de eerste plaats in feitelijke, maar vooral in psycholo gische ontwikkelingen zoekt in het ,,op elkaar uitgekeken zijn" van met name PvdA en CDA. Vandaar ook onze scepsis wat betreft de sfeer in het nieuwe kabinet dat er hoe dan ook moet komen. Toch blijft het onbegrijpelijk dat alle moeilijkheden zich zo gericht hebben op Van Agt, let wel: in de fase waarin volgens duidelijke af spraken eerst over de zetelverdeling over de partijen onderling zou wor den gesproken. Pas in een latere fase zou het gaan over de toewijzing aan personen. j Van onze parlementsredactie DEN HAAG Leden van de Tweede Kamer zijn woedend op minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat). De bewindsman (g heeft in een gesprek met drie Kamercommissies mededelingen er gedaan, die „volstrekt afwijken" van mededelingen aan het at provinciaal bestuur van Groningen. Het betrof de mogelijke ;n aansluiting van de KSH-fabriek te Foxhol op de „Smeerpijp" in de Eems. „Eigenlijk kan ik nog niet goed zeggen, wat er allemaal van binnen bij me zit. Het is een opeenstapeling van allerlei per soonlijke dingen, waarvan ik sommige wel kan verwoorden, maar andere voor mij houdt. Daar wil ik niet over praten. Misschien wel omdat ze te per soonlijk zijn." Ze is 38 jaar, gescheiden en moeder van drie kinderen. Een maand of vijf geleden begon ze last te krijgen van hevige angstverschijnselen, waar mee ze niet goed raad wist, maar om hulp vragen durfde ze ook niet. Ze was na h%ar scheiding inmiddels ver huisd naar een galerijflat, waar ze zich enorm geïsoleerd voelde. Voor telefoon kwam ze voorlopig nog niet in aanmerking, zodat als ze behoefte had aan een praatje ze niemand kon bellen, wat haar nog eenzamer maakte. Aan de andere kant was ze bang voor contact. Ging ze de deur uit. dan keek ze eerst op de galerij of er niemand was. „Op een gegeven moment was het zo, dat ik niet meer verder wilde leven. Ik zag er helemaal geen gat meer in en op een avond nam ik een paar slaaptabletten. Maar slapen kon ik niet en ik vluchtte de straat op. Ik was bang om weer naar huis te gaan. omdat ik wist dat ik er dan te veel zou innemen. En toch deed ik dat en nam meer slaaptabletten in. Ik wilde uit het leven stappen. Ik kon niet meer en voelde ook dat de kinderen me niets meer zeiden. Ik was niet meer in staat liefde te geven en te ontvangen". Ze vertelt, dat ze zich midden in de nacht toch met de moed der wan hoop naar een telefooncel in de buurt wist te slepen en de eerste hulp te bellen. In een ziekenhuis werd haar maag leeggepompt en kort daarop werd ze naar het crisis centrum gebracht, waar ze acht da gen verbleef. „Na het ziekenhuis voelde ik me aan de ene kant opgelucht, want ik leef de nog, maar aan de andere kant had ik die slaaptabletten bewust ingeno men, omdat ik dood wilde. Van een crisiscentrum had ik nog nooit ge hoord. Ik dacht dat het iets was voor duidelijk gestoorde mensen en dat ben ik per se niet. Ik werd op een kamer gebracht en daar geobser veerd. Wat daarvan de bedoeling was, weet ik niet precies, maar wel kwam bij mij de gedachte op, dat je zelfs op die kamer nog niet jezelf kon zijn. Wel ben ik erachter gekomen in die dagen in het crisiscentrum, dat je het allemaal zelf moet doen. Dat je zelf moet praten als je dat wilt en zelf moet vragen, als je iets wilt weten. Ik moet zeggen, dat ik het er persoon lijk nogal moeilijk mee heb. Ik denk dat dat voor veel mensen geldt en dat dat ze ervan weerhoudt om naar bepaalde instanties te gaan". Anoniem Hoewel ze volstrekt anoniem wil blij ven, is ze wel bereid haar ervaringen te vertellen. „Je kunt hooguit acht dagen hier blijven en in die tijd wordt bekeken, wat er het beste kan gebeuren. Voor mij is er een behan delingsplan opgesteld. Een dagthe rapie, waarbij ik 's avonds naar huis kan. maar voor het zover is, moet ik eerst een week overbruggen, en daar zie ik ontzettend tegenop. Eigenlijk durf ik niet naar huis te gaan. Vooral de avond en de nachten lijken me erg moeilijk. Er is mij gezegd, dat de therapie in eerste instantie een half jaar gaat duren en dat die erop is 'gericht om mij met mijn angsten en eenzaamheid te leren leven. Ik sta er wel achter, maar toch bekruipt mij ook de angst. Er is mij ook verteld, dat ik voor mijn eigen gevoelens moet opkomen en daar ben ik juist erg bang voor". Over de opvang vertelt ze, dat ze gesprekken heeft gehad met de psy chiater. doktoren en een psycholoog. „Eigenlijk heb ik alleen met de hoofd verpleger erg goed kunnen pra ten. Hij heeft enorm veel uit me gepeuterd en mij vooral ook laten praten. Dat is geen verwijt aan de anderen, maar je hebt nu eenmaal je Een crisiscentrum is uitsluitend be doeld voor mensen die in acute nood verkeren. Er wordt gezorgd voor een eerste opvang van de mensen, Waar bij men via gesprekken er probeert achter te komen hoe iemand verder kan worden geholpen. Soms is een crisiscentrum, dat te vinden is in enkele grote steden, zoals Den Haag. Utrecht en Amsterdam, vrij toegan kelijk, soms alleen via de GGD. De opvang bestaat uit enkele dagen tot ongeveer een week. aangezien het aantal plaatsen vrij beperkt is. goede en slechte momenten. Je merkt dan dat je niet meer kunt huilen en gaat lachen om dingen, die helemaal niet om te lachen zijn. Een echt programma is er in feite niet. Je bent op jezelf aangewezen. Je kunt in bed blijven als je dat wilt en je ontbijt op de kamer krijgen Je hebt soms het gevoel dat je maar wat aanmoddert, maar nogmaals mis schien is dat wel de bedoeling. Ik heb er niet naar gevraagd, durfde dat ook uiteindelijk niet". Echt contact Zegt, dat ze over de verzorging en het eten niets heeft te klagen „Ook met de bezoektijden 's middags en 's avonds waren ze soepel, maar echt menselijk contact heb ik weinig ge voeld. Dat kan ook wel aan mezelf liggen en het is niet bedoeld als een klacht, maar als je zo 's avonds in de huiskamer komt, is er niemand meer en juist dan zou je willen dat er iemand was. Iemand die tegen je praatte, al was het over de meest onbenullige dingen". „Voor een deel kan ik mijn eigen situatie wel verklaren. Ik heb nooit iets voor mezelf durven vragen. Was bang een ander daarmee te belas ten. Ik heb ook nooit voor mezelf durven opkomen, terwijl ik nu weet dat je dat nodig hebt, maar je ver geet jezelf. Ik ben op zoek naar troost en warmte, maar dat heb ik hier niet gevonden. Ik ben wel blij. dat de kinderen zijn opgevangen door een goede vriendin. Ze weten niet dat ik hier ben. Wel is hun verteld, dat ik erg moe was. Door mijn scheiding en zo. die ik overi gens zelf wilde, voel ik me wel schul dig ten opzichte van hen. Ik heb nu weer een vriend, maar het opbou wen van een relatie is niet gemakke lijk. Bovendien heb ik contacten no dig met mensen, die mij warmte geven, zodat ik die op de kinderen kan overdragen." In pleeggezin Ze gaat tastend op zoek in het verle- kel en Van Houwelingen (beiden CDA) Minister Westerterp had de provin cie Groningen laten weten, dat het KSH-bedrijf mogelijk per 1 decem ber 1977 op de smeerpijp lozen kan. De Kamercommissies hadden echter te horen gekregen dat er dit jaar geen sprake zal zijn van aansluiting. Ook had Westerterp laten doorsche meren, dat de smeerpijp weieens la ter in gebruik zou kunnen komen dan 1 oktober. „De minister heeft ons verzekerd, dat de smeerpijp in elk geval op die dag in werking zal worden gesteld" aldus de verbolgen Kamerleden. Le den van de betrokken commissies spraken gisteren over een .schande lijke handelswijze van de minister' en ,dit kan niet door de beugel'. HET WEER door Hans de Jong Vreemd weertje gisteren. De wind trok naar de zuidoost- tot oosthoek en de temperatuur steeg. In Zuid- oost-Nederland werd het ruim twin tig graden. Zuid-Duitsland 22 tot 23. Straatburg 25, Lyon maximaal 29 en op Corsica werd het zelfs voluit tro pisch met Ajaccio op 32 graden! In Annaba in het oosten van Algerije liep de temperatuur gistermiddag op tot 34 graden. Ook in Zuidwest- Frankrijk werd het tropisch: 31 gra den in Limoges. Regenen deed het ook in heel West- Europa maar nogal ongelijk ver deeld. Eerst kregen de Britse eilan den het meeste water: plaatselijk twintig tot dertig millimeter in acht tien uur, gisteren overdag ving Pa rijs tien tot zestien. Plymouth vijf tien, Limoges 23, Biaritz 22. en in Spanje viel nog meer: Sevilla 34 en Malaga 37 millimeter sinds donder dagmorgen zeven uur. ganger in Noord-Marokko veertig millimeter. Om zeven uur gisteravond meldde Ukkel onweer. Dat er een vleugje nazomer over West-Europa is gekomen, kwam door een onvoorzien sterke lucht drukdaling van Zuidwest-Engeland tot NoordwestrFrankrijk: circa 980 millibaar. Zoals u misschien weet, was enkele dagen daarvoor een stormdepressie vanuit IJsland naar Schotland gekomen. Dat was nog min of meer regulier, maar dat er daarna zo'n uitzakking van lage druk in zuidelijke richting zou plaatsvinden, was toch wel als een gril van de natuur te beschouwen. Het ziet er naar uit dat wij de vochti ge en zachte lucht vooreerst niet kwijt zullen raken, en wel hierom: de luchtdruk blijft de komende dagen laag in het Biskayegebied. Dat brengt mee een aanhouden van de onbestendigheid met hier en daar enkele buien, maar daar tussendoor redelijke momenten en middagtem- peraturen lang niet gek voor de tijd voor het jaar: maximaal zestien of zeventien graden. De koude lucht van polaire oorsprong zal dus voor eerst op afstand moeten voorbij- stromen. De verdere vooruizichten duiden erop dat de diepe depressie van 982 millibar bij Brest zal wegtrekken in noordoostelijke richting, maar lang zaam. Een ander minimum van dui zend millibar en ik citeer hier de uitgebreide Bracknell-prognose. gel dig tot zondag 9 oktober op vijftig graden noord, 49 west zal geleidelijk naar het zuidoosten bewegen om wellicht zondagmorgen in het Bis kayegebied te arriveren. Een derde depressie gaat van Labrador rich ting Zuid-Groenland, waar hij als de computers hem goed inschatten, zondag aankomt. Een hogedrukzo- ne handhaaft zich van Noord-Noor- wegen tot Oost-IJsland. Conclusie van dit weerpraatje: weinig veran dering het komende weekend. Over weerpraatjes gesproken: in de afgelopen zomer en ook daarvoor is de schrijver van deze bijdrage twee maal in de week 's morgens om circa tien minuten voor acht via de NCRV-mocrofoon te beluisteren ge weest op Hilversum II en wel in de rubriek Vandaag. Met ingang van maandag 3 oktober zijn de tijden veranderd. Heel wat luisteraars zijn mij kwijtgeraakt en die belden of schreven met de vraag of deze servi ce was gestopt. Ik kon hen uit de droom helpen met de mededeling dat ik ook het komende wintersei zoen echt wel in lucht zal zijn op maandag en vrijdag, maar da- n een uur later om circa tien minuten voor negen, vlak voor de rubriek „Plein Publiek." op een winderig en regenachtig weertype in de eerste week van ok tober en is afgeleid van Sint Bavo 1 oktober). De weertype wordt ook wel peeëweer genoemd naar de sui kerbieten die met name in West- Brabant momenteel worden ge oogst. Wist u dat met een Bamis- pruim een zeer late soort bedoeld wordt? HOOGWATER zaterdag 8 oktober Vlissingcn Onze medewerker in Roosendaal io 13-2250. Hartngvuetaiuizen 10 34-23.05. Rot heeft enkele malen de uitdrukking u'rdam 1210- .schevcninK'n 1137 umui Bamis-weer laten vallen Dat slaat J'i/eM D.SjiH"l""n t Een serie over hulpver lening in de geesteli|ke gezondheidszorg door Cisca Oresselhuys en Kees de Leeuw den, vertelt dat ze geen nestwarmte gekend heeft, in een pleeggezin is opgenomen en nooit heeft mogen doorleren „Ik weet van mezelf, dat ik dat best had gekund. Dat alles geeft je een gevoel van minderwaar digheid Je beschouwt jezelf als een onbenul. Uit de meeste gesprekken hier heb ik niet gemerkt dat ze me begrijpen, maar misschien doen ze dat wel degelijk en zal in de therapie straks alles duidelijk worden. Ik vind mezelf nog erg gespannen en soms zou ik het wel uit willen schreeuwen, maar tegelijk besef ik dat ik dat niet durf." „Als je me eerlijk vraagt wat ik van het leven verwacht, moet ik zeggen, niets. Wel weet ik. dat ik niet meer gekwetst wil worden. Dat kai*ik niet meer aan. Bovendien weet ik ook, dat als ik zo doorga, er niets van mijn kinderen terecht komt. terwijl ze recht op me hebben. Ik heb het gevoel dat ik ernorm heb gefaald, terwijl er daarnaast een enorm ge voel van schaamte is. dat mij dit allemaal is overkomen. Misschien had ik wel eerder een echte nood kreet moeten laten horen Dan was dit mogelijk niet gebeurd Geen raad Vertelt, dat ze met een heleboel din gen geen raad weet. „Het gekke is dat ik best goed kan formuleren, maar gevoelsmatig kan ik er abso luut niets mee Bovendien wat er echt diep in je zit. dat hou je voor jezelf. Daar praat je niet over. heb ik gemerkt. Ook niet met vrienden. Die vinden eigenlijk dat je het maar flink doet als vrouw alleen met drie kinderen. Ze begrijpen ook niet, waarom je toch weer probeert een realtie aan te gaan. maar ik vind dat de kinderen recht hebben op een man, die ze als een vader kunnen zien." „Ik hoop niet dat ik te negatief ben overgekomen Wat ik heb verteld over het crisiscentrum, zijn mijn persoonlijke ervaringen. Ik moet je zeggen, dat ik wel bewondering heb voor de mensen die hier werken. Ze worden dag in dag uit met allerlei problemen geconfronteerd en waar ze soms de opgewektheid vandaan halen, is me een raadsel Wat mezelf betreft heb ik wel houvast aan de groepstherapie, waaraan ik nu ga deelnemen Ik besef dat ik dan niet alleen maar voor mezelf verantwoor delijk zal zijn, maar ook voor de groep, waar ik in kom te zitten Eigenlijk heb ik geen keus meer. Het enige wat ik weet is, dat ik wil probe ren uit deze rotsituatie .te komen En tot slot. „Tegen de mensen die dit lezen, kan ik alleen maar zeggen, dat ze niet zo lang moeten wachten als ik. Zit je in ernstige problemen, bel dan een instantie die je kan helpen. Ze veroordelen je niet en helpen je echt, ook al heb je het gevoel dat er bij jou toch niets meer aan te doen is. Geef dat vooral door, *zou ik je willen zeggen Dat is in feite ook de enige reden, dat. ik dit ver haal heb willen vertellen Dit is het derde artikel in een serie van vijf. Voorgaande stonden zaterdag I en woensdag 5 oktober in de krant. |onder redactie van Loes Smit Veel dikke mensen denken dat ze van niks dik worden. Ze zijn er van overtuigd dat ze er alles aan doen en dat er dus verder niets aan ze te verbeteren valt. Maar zouden ze het oktobernummer van het femi nistisch maandblad Opzij ter hand nemen, dan zouden ze daarin lezen dat daar niets van klopt afgezien dan van de mensen die met een organische afwijking sukkelen. Voor alle anderen ligt de oorzaak gewoonlijk veel dieper, in je eigen denkwereld. Engelse vrouwen menen althans ontdekt te hebben, dat dik worden vaak een feministische achter grond heeft „Vrouwen hebben in deze maatschappij weinig controle over hun leven. Ze hebben het ge voel dat niemand hen serieus neemt of respecteert, behalve als ze zich, zo aanpassen dat ze in een stereotiepe rol passen. Als ze zich niet willen conformeren, maar ook weinig mogelijkheden zien om zich buiten de vaste normen te ontwik kelen. gaan ze zich vaak op een passieve manier verzetten. Ze rich ten hun woede op de maatschappij tegen zichzelf, kunnen zichzelf niet accepteren en dus ook hun eigen behoeftes niet serieus nemen. Dat is het hele geval. Of ze gaan in verzet door zichzelf zo onaantrek kelijk te maken, dat de maatschap pij hen niet meer in de stereotiepe rol kan drukken". Zo zit dat dus. En dan heb je veel vrouwen die uit een soort schuldge voel gaan zitten hongeren om maar slanker te worden, het niet langer dan een paar weken volhouden en zich vervolgens dwangmatig gaan volproppen tot de weegschaal bij kans doorslaat, waarna het spelle tje opnieuw begint. Iemand die ja renlang abnormaal dik geweest is. de Engelse Susie Orbach. is een van de oprichtsters van een Lon- dens therapiecentrum voor dikke vrouwen. Zij gaat er van uit, dat je alleen uit dat hongeren-proppen- hongeren-proppen-systeem kunt loskomen als je eerst achter je on bewuste motieven komt en zo leert jezelf aardig te vinden. Want, zegt ze, als je eenmaal zo ver bent, gaat alles wat je gewicht betreft, van zelf. Susie Orbach heeft met eigen ogen gezien hoe vrouwen afvielen als ze eenmaal achter het waarom van hun dik-zijn waren gekomen, hoewel de therapie van het cen trum daar niet eens zozeer op ge richt is. Bij een van de vrouwen gebeurde dat bijvoorbeeld, toen ze ontdekte dat ze de neiging kreeg zich vol lekkere hapjes te stoppen, telkens als iemand zich met haar privéleven bemoeide. Moet je nou wel of niet „lijnen?" Voor het antwoord op die vraag citeren we nog een stukje uit Opzij: „Je weet. dat dat smakelijke ijsje en dat glas wijn tot meer gewicht leiden dan het eten van een stukje kaas met komkommer. Als je dat erg vindt, moet je het dus niet eten. Maar je kunt ook voor jezelf beden ken, dat ijsjes en drankjes een voor jou belangrijk onderdeel van eei. prettig leven in de welvaartsstaat uitmaken en als zodanig opwegen tegen een molliger figuur. Maar dan ook niet zeuren, je kiest zelf!" Een uitspraak die de VARA-gids noteerde uit de mond van ene Ray mond Serré. „Ik heb niets tegen werken, maar daar gaat toch te veel vrije tijd in zitten". Paddington is een erg zelfstandig beertje. Hij emigreert in z'n eentje als verstekeling op een schip vanuit „donker Peru" naar Enge land. draagt een grote hoed en kan een taxichauffeur zo streng aankij ken dat die er een rood hoofd van krijgt. Wie gisteravond op de NCRV-tv de eerste aflevering van het puur verengelste beertje gezien heeft, weet daar alles van. Zijn be denker. de Engelse schrijver Mi chael Bond, liep hem een kleine twintig jaar geleden bij wijze van spreken tegen het berelijf. toen hij 's winters een Londense speelgoed zaak binnenstapte in plaats van buiten blauwbekkend op de bus te blijven wachten. Sindsdien is hij zo met het beertje vergroeid, dat NCRV's Gertom de Beer die voor de gids een gesprek met hem had hem al wandelend door de Britse hoofdstad regelmatig op iets of ie mand ziet wijzen en hem dan hoofdschuddend hoort opmerken „Paddington zou dat beter doen Er zijn dertig korte Padding- ton-aflevereingen gemaakt, zodat iedereen het pluchen dier goed kan leren kennen. Uit het omroep-abs van de KRO- gids Studio Hitparade ranglijst waarvan de beklimming nóg minder inspan ning en nóg meer smeergeld kost dan andere ranglijsten Honger een ook bij mensen voor komend onaangenaam verschijn sel waarover prachtige t v -reporta ges worden vervaardigd, die niet nalaten de westerse kijker zeer te boeien. Er zit nog genoeg vis in dc grachten. Veertienjarige Peter Wetterquist haalde er tenminste een uit de klui ten gewassen zalm van 27, kilo uit. Een waarschuwing: maakt u niet blij met een dooie vis, want helaas moe ten we hier onmiddellijk aan toevoe gen dat het niet een Amsterdamse, en zelfs helemaal geen Nederlandse gracht was waar Peter zijn vangst deed. Het jochie woont in de binnen stad van Stockholm en daar kreeg hij de zalm ook aan de haak. Een vondeling heeft onderdak ge vonden in het Dierenpark Wasse naar. Het is een zeehondje dat op het noorderstrand van Schevenin- gen was aangespoeld. Een nog hul peloos. klein dier. dat gelukkig op tijd gevonden werd door strand tenthouder Letz Hij bracht het diertje met spoed naar de politie, die ervoor zorgde dat hetzeehondje binnen de twintig minuten in het dierenpark was. Opnieuw een verzoek uit een ver land. maar nu eens niet om corres pondentievrienden. Ditmaal gaat het om postzegels, die de Canadese heer Loui Final verzamelt. Hij doet dat om zijn tijd te vullen, schrijft hij. want hij moet de hele dag in een rolstoel zitten en dat zal de rest van zijn leven wel zo blijven Hij is vijftig jaar oud. getrouwd en heeft drie kinderen in de tienerleeftijd. Sinds 1963 lijdt hij aan multiple sclerose, maar zijn vrouw en kinde ren zijn geweldig: „Dankzij hen kan ons drukke leven gewoon door gaan", zegt hij in zijn brief. In de uren waarin hij zichzelf moet zien te vermaken, werkt hij aan zijn postzegelverzameling. Nederlandse exemplaren heeft hij eigenlijk nau welijks, en daarom zou hij ver schrikkelijk blij zijn als hij er eens wat kreeg Wie hem wat postzegels wil sturen: zijn adres is 127 Wayne Ave - Scarborough - Ont MIR IY8 Canada En hoewel hij er niet om vraagt, zal de heer Final een aardig briefje er bij zeker waarderen. Zijn voertaal is Engels. Ze had zoveel indruk op hem ge maakt. de vriendin van een recla metekenaar in Stuttgart, dat hij haar geen moment meer wilde mis sen Voor het geval ze eens niet bij hem in de auto kon zitten wat uiteraard nogal eens het geval is schilderde hij haar omtrekken op het rechtervoorportier Zonder hoofd want dat moet precies op het lijf passen als ze er wel in zit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5