CNV vraagt leden af te zien van loonsverhoging Jongeren inlichten over homoseksualiteit Informatie mislukt „Zittend kabinet moet nu economisch beleid bepalen" Alle langgestraften in staking gegaan SUPERTRAMP concert gemist It You can take a White Horse anywhere Werkgevers mogen niet tornen aan prijscompensatie Spa Orange Werkgevers en FNV dringen aan op snelle aanpak: Anti-Schleyer pamfletten in Den Bosch en Deventer Ook solidariteitsacties koop don hun laatste LP EVEN IN THE QUIETEST MOMENTS Pleidooi in proefschrift, na onderzoek onder jeugd: Gesprek vaak een afknapper VRIJDAG 7 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartel met Spa bronwater bereid Drink de natuur Van een onzer verslaggevers UTRECHT De CNV-bonden gaan hun leden vragen volgend jaar af te zien van een „echte" loonsverbetering. Aan de automatische prijscompensatie kan door de werkgevers echter niet getornd worden. Deze voorstellen van de verbondsraad van het CNV zijn gegrond op de discussienota arbeidsvoorwaardenbeleid 1978 die de komende tijd door de leden besproken zal worden. CNV-voorzitter Jan Lanser wees er gisteren, bij de presentatie van het discussiestuk, nadrukkelijk op. dat de overheid moet bijspringen om de koopkracht van de gemiddelde werknemer op peil te houden. Het CNV heeft daarover drie wensen op papier gezet: de inflatiecorrectie op de loon- en- inkomstenbelasting, die in de mil joenennota van het demissionaire kabinet wordt voorgesteld, moet doorgaan. Het gaat om een correctie van tachtig procent; de btw-verhoging van aardgas, olie en steenkool eveneens aange kondigd in de miljoenennota moet niet doorgaan; de overheid moet aan elke belas tingbetaler volgend jaar een bedrag van 240 gulden terugbetalen. Mocht de btw-verhoging toch door gaan, dan moet de belastingbetaler nog eens 100 gulden terugkrijgen. Daarbij tekent het CNV aan, dat de uitkering uit de „belastingpot" klei ner kan zijn dan 240 (of 340) gulden als de overheid een deel van de socia le premies voor haar rekening neemt en daardoor de premielasten voor de werknemers vermindert. Achteruitgang De FNV heeft vorige week al aange geven op welke manier de overheid de koopkracht van de doorsnee werknemer zou moeten handhaven. Het CNV meent, anders dan de FNV, dat „met de wettelijke inflatiecor rectie niet geknoeid kan worden", aldus Lanser. Het CNV heeft overi gens sterk de indruk zo bleek desgevraagd dat de plannen van de FNV voor de doorsnee werknemer een achteruitgang in koopkracht be tekenen, en wel van een half procent. De eigen ideeën pakken volgens het CNV als volgt uit: de werknemer met een minimum loon gaat er bijna 3,5 procent op vooruit; de modale werknemer ziet zijn koopkracht noch dalen, noch stijgen; de werknemer, die tweemaal zo veel verdient als de modale werkne mer, gaat er maximaal één procent op achteruit; de werknemer met een inkomen boven 100.000 gulden gaat er verhou dingsgewijs weinig op achteruit, na melijk 0,8 procent. Door de prijscom pensatie „af te toppen" op 60.000 gulden kan deze werknemer een gro tere bijdrage aan de loonmatiging leveren, namelijk 1,8 procent, zo heeft het CNV berekend. Incidenteel loon In de berekeningen is geen rekening gehouden met het zogeheten inci dentele loon (promoties, bijzondere toeslagen en dergelijke). Daarvan profiteert slechts een deel van de werknemers. Het CNV acht het noodzakelijk, dat ondernemingsra den meer inzicht krijgen in de sa menstelling van de post incidenteel, die vooral vorig jaar danig uit de hand is gelopen. „Beperking van de post incidenteel is vooral gewenst waar het gaat om overwerk", aldus het CNV. „Gelet op de grote wer kloosheid moet overwerk tot het ui terste worden beperkt". DEN HAAG Het is zo goed als zeker, dat de Tweede Kamer met het demissionaire kabinet moet gaan pra ten over eep .koopkracht-injectie" van twee a drie miljard gulden. Het gaat om maatregelen, die de koop kracht van de gemiddelde werknemer op peil moeten houden en de beste dingen moeten vergroten. Zowel de Kamer als het demissionaire kabinet hadden gehoopt, dat zulke belangrij ke maatregelen voor rekening van een nieuw, volwaardig kabinet zou den komen. Door de vertraging, die de kabinetsformatie heeft opgelopen, blijkt er nog nauwelijks plaats voor die hoop. Zeer spoedig, uiterlijk in de tweede helft van deze maand, moet vaststaan wat er het komende jaar zal gebeuren met belastingen en of sociale pre mies. „Verder uitstel zou betekenen, dat maatregelen te ver in het nieuwe jaar pas hun beslag zouden krijgen", zo heeft premier Den Uyl gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Binnen het kabinet wordt nog steeds verschillend gedacht over de vorm, waarin de in de Troonrede aangekon- digde koopkrachtinjectie gegoten HetCNV zal de leden voorstellen een «moet worden Minisler Duisenberg deel van de prijscompensatie ter be schikking te stellen voor maatrege len, waarmee de werkloosheid be streden kan worden. Het CNV denkt hierbij aan vierploegendiensten in bedrijven, die worden omgeschakeld tot vijfploegendiensten, regelingen voor oudere werknemers, die eerder uit het arbeidsproces willen stappen en tenslotte aan betaald educatief verlof, eveneens voor oudere werkne mers. CNV-voorzitter Lanser ontken de gisteren, dat het gebruik van een deel van de prijscompensatie voor zulke maatregelen afbreuk doet aan Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het demissionaire kabinet zal nu zo snel mogelijk zelf het krachtig economisch beleid voor 1978 moeten uitstippelen. Zowel de gezamenlijke werkgevers als de FNV dringen hierop aan in afzonderlijke brieven die zij gisteren aan het kabinet hebben geschreven. De brieven kwamen aan voordat be- geversvoorzitter Van Veen vinden kend werd dat de kabinetsformatie dat door deze impasse de noodzaak opnieuw in een impasse is geraakt Zowel FNV-voorzitter Kok als werk- ADVERTENTIE voor snel handelend optreden door het demissionaire kabinet alleen maar is versterkt. De FNV keert zich in haar brief te gen de gedachte om als lastenver lichting ter handhaving van de koop kracht in begin 1978 elke belasting betaler een uitkering ineens van en kele honderden guldens te geven. Op een dergelijk plan wordt in rege ringskring gebroed. Een dergelijke tijdelijke lastenverlichting ver schuift echter het probleem van de handhaving van de koopkracht naar de naaste toekomst, vindt de FNV. Er zou een zware wissel worden ge trokken op het loonbeleid voor 1979, zo waarschuwt de FNV-brief. De FNV wil daarom een blijvende las tenverlichting. Die zal ook blijvend een vermindering van inkomenson gelijkheid moeten brengen. De gezamenlijke werkgevers (ver bonden van grote ondernemers, mid denstand en landbouw) willen, blij kens hun brief, dat het demissionai re kabinet „op de kortst mogelijke termijn" met vakbeweging en werk gevers om de tafel gaat zitten om het eens te worden over het sociaal-eco nomisch beleid voor volgend jaar. „1978 mag niet een verloren jaar worden," vinden de werkgevers. Zij vinden snel overleg te meer nodig, omdat ze een doorgaande verslech tering van de economische situatie zien aankomen. Zij vrezen met name een verdere stagnatie van de export Werkgeversvoorzitter Van Veen op perde gisteravond in een reactie op de impasse in de kabinetsformatie, dat er nu „een program-kabinet" wordt gevormd. Dit kabinet zou zich moeten beperken tot het aanpakken van de financiële en sociaal-econo mische problemen. Allerlei andere zaken zijn ook heel belangrijk, aldus Van Veen, maar als men het daaro ver dus niet vlot genoeg eens kan worden, moet men die nu maar een poosje laten rusten. Als de economi sche problemen nu niet meteen wor den aangevat, „gaat het scheepje op de klippen," aldus mr Van Veen. Overigens vindt Van Veen dat er op den duur toch een kabinet met „een gematigd progressief beleid met een hechte meerderheid in het parle ment" als definitieve oplossing uit de bus zal moeten komen, „gelet op de verkiezingsuitslag". Net als Van Veen liet ook FNV-vooreitter Kok zich gisteravond zeer teleurgesteld uit over de impasse in de kabinets formatie. Kok vindt dit „een ernstige zaak". Het demissionaire kabinet „kan nu niet langer met de armen over elkaar blijven zitten wachten." houdt het op verlaging van de belas tingen, terwijl minister Boersma nog twijfelt of er naast belastingverlaging ook nog iets moet gebeuren met de sociale premies. het uitgangspunt van die compensa tie: de waarborg, dat de werknemers hun koopkracht niet zien dalen. In het overleg met de werkgevers over de arbeidsvoorwaarden in 1978 stuurt het CNV niet aan op afspra ken op centraal niveau, althans niet als die afspraken direct met geld te maken hebben. Wel denkt het CNV aan „nationale akkoorden" op het gebied van de arbeidsduur (bijv. ver korting van arbeidstijd, deeltijde- narbeid) en de winstrwerk-relatie. Daarbij gaat het om het vraagstuk hoe meer winst omgezet kan worden in meer werk. Zulke afspraken moe ten in cao's verder uitgewerkt wor den, dus per bedrijfstak of bedrijf. In de CNV-discussienota staat onder meer, dat per bedrijfstak commis sies van werkgevers en bonden moe ten komen, waaraan voorgenomen investeringen boven een bepaalde omvang gemeld moeten worden. CNV-bestuurder Dick Grasman pleitte gisteren, bij de presentatie van het discussiestuk, voor nieuwe werkgelegenheidsprogramma's. Zul ke programma's die de afgelopen jaren zijn ontwikkeld door minister Boersma (sociale zaken), zouden ge richt moeten zijn op nieuwbouw en uitbreiding van arbeidsbureaus. Deze bureaus zijn vaak slecht ge huisvest, wat een nadelige invloed kan hebben op het werk dat er ver richt wordt. Vervolg van pagina 1 en hij zou tevens samen met Den Uyl formateur van het nieuwe kabi net kunnen worden. Dit voorstel was voor het CDA echter niet aan vaardbaar. omdat men niet wil ac cepteren dat de PvdA een zetel meer in het kabinet zou hebben. DEVENTER/DEN BOSCH (ANP) Zowel in Deventer als in 's-Herto- genbosch zijn pamfletten op de muur aangetroffen gericht tegen de door de Rote Armee Fraktion (RAF) ontvoerde Duitse werkgeversleider Schleyer. In 's-Hertogenbosch trof de politie gisteren dergelijke pam fletten aan, die waren geplakt over de „muurkrant", een berichtgeving van een actiegroep in de Brabantse hoofdstad. De politie zegt niet te weten van wie de plakkaten afkom stig zijn en stelt een onderzoek in. De politie van Deventer betrapte op heterdaad een zeventienjarige scho lier toen hij in de binnenstad pam fletten aan het plakken was over de RAF en Schleyer. Tegen de jonge man werd proces-verbaal opge maakt waarna hij op vrije voeten werd gesteld. Hij was vorige week ook bij het drietal dat werd betrapt op het aanplakken van dezelfde pamfletten. DEN HAAG (ANP) De verzekerin gen voor brom- en snorfietsen wor den aanzienlijk duurder. Voor lo pende verzekeringen gaan de pre mieverhogingen op 1 maart in, nieu we verzekeringen zijn vanaf 1 de cember duurder. D'66-fractieleider Terlouw toonde zich gisteravond waarlijk verbitterd over het PvdA-voorstel d: t in een onderonsje aan Van Agt was ge daan. „De PvdA aanvaardt kenne lijk liever een echte rooms-rode-coa- litle met Van Agt alt formateur, dan samenwerken met twee D'68-minis- ters in een verdeling van zeven (PvdA), zeven (CDA), twee (D'66). „Vijftien jaar politieke ontwikkeling en het progressieve gezicht van dit kabinet worden overboord gegooid om die ene zetel meer van het CDA te krijgen," aldus Terlouw. Terlouw noemde de mislukking van de onderhandelingen „een bescha mende vertoning, in het licht van de problemen waar het land voor staats" PvdA-fractieleider Van Thijn sprak van een „dieptreurige zaak. We heb ben tien dagen voor niets gepraat. Een werkelijk gesprek over de zetel verdeling acht-zeven-één bleek niet mogelijk. Het CDA schroefde de ei sen op. Niet alleen een gelijk zete laantal, maar ook Van Agt op Justi tie. Het mes wat al op tafel lag, werd van CDA-zijde nog eens in het bajo net veranderd. Toch ben ik niet haatdragend of wanhopig, gezien de verkiezingsuitslag moet het gesprek doorgaan," aldus Van Thijn. Hij meende dat met name nu de achtrzeven-één op zijn mogelijkhe den onderzocht moet worden en in die lijn zal ook zijn advies aan de koningin liggen. Tijdverlies Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De staking van gevangenen heeft zich gisteren uitgebreid tot alle inrichtingen voor langgestraften (gedeti neerden met een straftijd van zes maanden en meer), met uit zondering van Schutterswei in Alkmaar. De gevangenen eisen eenzelfde loonsverhoging als in Schutterswei bij wijze van ex periment wordt gegeven. Behalve in Esserheem in Veenhui- zen, waar de stakingen begonnen, is het werk nu ook neergelegd in Nor- gerhaven, eveneens in Veenhuizen, in Winschoten, in de A-vleugel van ADVERTENTIE de gevangenis in Scheveningen, en in de jeugdgevangenis in Zutphen. In een aantal andere strafinrichtin gen wordt solidariteit met de stakers betuigd. Zo is gisteren uit solidariteit in de penitentiaire vormingsinrichting in Doetinchem een staking van 48 uur uitgeroepen. Daaraan wordt deelge nomen door 75 van de 95 gedetineer den. Ook het huis van bewaring in Assen is het werk neergelegd Omdat in een huis van bewaring niet de verplichting tot werken bestaat, kan hier niet van een staking worden gesproken. De ongeveer 20 gedeti neerden in het selectiecentrum in Scheveningen hebben zich in een verklaring achter de eisen van de stakers gesteld. Geordend verloop Gisteren is over de situatie de hele dag overleg gepleegd door functiona rissen van de directie gevangeniswe zen van het ministerie van Justitie in Den Haag. Eventuele resultaten van dat overleg zullen pas in de loop van vandaag bekend worden gemaakt. Volgens een woordvoerder van het ministerie hebben de stakingen overal een zeer geordend verloop. De directeuren van de inrichtingen voor langgestraften hebben er in een brief aan het ministerie van Justitie op aangedrongen op korte termijn de vergoeding ook in hun inrichtin gen op te trekken. Een groep gevan genisdirecteuren, die zich met het beloningssysteem heeft beziggehou den. heeft in juli ook een gelijktijdi ge verhoging in de inrichtingen voor langgestraften voorgèsteld. De CDA-fractleleider Van Agt wees erop dat al dat tijdverlies mede te wijten is aan Den Uyl zelf. die in het begin van de formaUe weigerde over de zetelverdeling te praten. Op dat» moment had het CDA al de stelling ingenomen dat een gelijk aantal ze tels met de PvdA minimum-voor- waarde was. Van Agt heeft in de laatste onderhandelingen gisteren volgens zijn zeggen het aanbod nog eens herhaald dat hijzelf minister van binnenlandse zaken zou worden om voor een andere CDA'er op justi tie plaats te maken. „Ik ben mij ervan bewust dat ik met dit voorstel niet handelde in de geest van de uitspraak van de CDA-fractle dat ik in het kabinet op justitie terecht zou moeten komen. Ik vond dit echter verantwoord als het de formatie had kunnen redden, aldus Van Agt Voor PvdA was het echter onaan vaardbaar dat het CDA bij een ge lijk aantal ministerszetels en Justi tie en binnenlandse zaken zou behe ren. Zoals bekend deed Van Agt maandagavond in de onderhande lingen het verrassende voorstel dat hij, om de formatie te redden, zich uit de politiek zou terugtrekken en noch minister noch fractieleider zou worden. „Dat was volstrekt serieus bedoeld, maar ik erken dat het mis schien wel wat naïef was", zei Van Agt gisteren. Hij beweerde indien de PvdA zijn offer op dat moment had aangegrepen de* zetelkwestie afge rond had kunnen worden voordat de CDA-fractie het verdwijnen van hem had kunnen blokkeren. Die be wering was echter niet juist volgens CDA-kring. Daar werd opgemerkt dat men in CDA-kring nu juist zo boos was omdat de PvdA het offer van Van Agt wel zou hebben geac cepteerd. Van Agt wees het argument dat hij als lijsttrekker de verkiezingen toch niet zomaar van het politieke toneel kon verdwijnen en minstens als CDA-fractleleider moest blijven, van de hand. „De kiezers hebben mij niet gekozen, maar ze hebben het CDA gekozen zei hij. Inmiddels heeft de Tweede Kamer besloten niet meer bijeen te komen voordat het nieuwe kabinet rond is onvoorziene omstan digheden daargelaten. De Kamer heeft geen onderwerpen meer te be spreken die een demissionair kabi net kan behandelen. Aan de andere kant wordt wel verwacht nu de for matie weer zoveel langer gaat duren dit demissionaire kabinet nog voor de tweede helft van oktober met het verwachte pakket maatregelen zal komen om de werkloosheid te be strijden. ADVERTENTIE door Jan Sloothaak GRONINGEN Een „warm gezinsklimaat" leidt tot een grotere zelfwaardering bij jongeren en voor homoseksuelen leidt dit tot een gemakkerlijker aanvaarden van hun homoseksueel zijn. Toch nemen homoseksuele jongeren eerder vrien den dan gezinsleden in vertrouwen. Het is belangrijk dat die vrienden op hun onzekerheden goed kunnen reageren. Dan moeten ze iets, afweten van homosek sualiteit. Het zou daarom zinvol zijn dit thema op te nemen in jongeren programma's die het „met elkaar omgaan" beogen. Dit is één van de beleidsad viezen in een proefschrift van de gisteren in Groningen ge promoveerde Geert Sanders, getiteld: „Het gewone en on gewone van de homoseksuele leefsituatie". In zijn onder zoek is dr. Sanders er op uit het begrip homoseksualiteit te bekijken als onderdeel van het hele maatschappelijk ge beuren. Hij maakte een ver gelijkend onderzoek tussen 276 homo- en 239 hetero-sek suele jongeren van 18 tot 26 jaar. Uit vroegere onderzoeken bleek dat de functies van wat wordt genoemd het „samen jong zijn" bij homoseksuelen hun persoonlijke ontplooi ingsmogelijkheden eerder blokkeert dan stimuleert. De ontdekking van de eigen ho moseksualiteit leidt onder meer tot de vrees afgewezen te worden. Zoals een meisje het zei: „Ik vond het heel erg moeilijk en voelde me kwets baar. Wat moet je er mee? Hoe zullen anderen hier op reageren? „Andere gevoelens zijn negatieve waardering van zichzelf, eenzaamheid en dergelijke. Ook komt zij het in geringere mate het tegengestelde voor. Een jon- gen zei: „Ik voelde me bevrijd uit het onbekende naar het meer bewust ermee leven". De homoseksuele jongeren kunnen doorgaans uit twee „oplossingen" kiezen. Door gaan met wat de omgeving „normaal" vindt biedt moge lijkheden in het kader van „samen jong zijn" het ge woon doorgaan maar bete kent ook veronachtzaming van de eigen gevoelens. Beleven De andere oplossing is bele ven en in praktijk brengen van de eigen gevoelens. Dat geeft voor een jongere erg grote problemen. Afstand ne men van de omgeving is no dig en tegelijk moet een plaats worden gezocht in een nieuwe omgeving, die van het homoseksuele milieu. Jongeren die hun „anders dan anderen" zijn net hebben ontdekt stuiten op een ge brek aan mogelijkheden tot communicatie. Juist in een levensperiode dat een ge sprek of begrip zo belangrijk is, trekken ze zich terug. Een gesprek met heteroseksuele vrienden is vaak een afknap per. De jongeren komen dan in een homoseksueel milieu terecht dat vaak eng-seksu- eel gericht is. Dat overspan nen seksueel klimaat kan worden beschouwd als een uitvloeisel en tegelijk tegen hanger van de maatschappe lijke afweer tegen homosek sualiteit. Hoewel er vaak een meer intieme relatie wordt gewenst, moeten jongeren vaak genoegen nemen met „exclusief genitaal gerichte contacten". Homo- zowel als heteroseksu elen jongen willen meestal (ongeveer driekwart wil dat), een intieme relatie met één partner. Bij heteroseksuelen wordt dan al gauw gedacht aan een huwelijk. Vijf pro cent van de homoseksuelen geeft aan die mogelijkheid ook de voorkeur. Jongens en meisjes De maatschappelijke positie van jongens en meisjes wordt in het algemeen verschillend gewaardeerd. Dit leidt ook tot verschillen tussen homo jongens en -meisjes. Meisjes zeggen bijvoorbeeld hun ge voelens minder problema tisch te ervaren. Jongens leg gen vaak meer nadruk op de eng-seksuele belevenis, meis jes koesteren meer op een intieme relatie gebaseerde verlangens. De andere maat schappelijke waardering van meisjes in het algemeen zou hieraan ten grondslag kun nen liggen. Meisjes wordt in het gangbare opvoedingspa troon geleerd hun agressieve en seksuele impulsen te on derdrukken. Homoseksuele jongens zeg gen zelf anders dan homo seksuele meisjes dat ze ge voeliger zijn voor kritiek en tegelijk méér vertrouwen hebben in mensen. Dat lijkt geen voor de hand liggende combinatie. Dr. Sanders ver onderstelt dat die combina tie wel eens van belang kan zijn om zich als mannelijk homoseksueel tegen maat schappelijke druk in te hand haven. Door de zwaardere rol van de man in de maatschap pij krijgt deze minder kans om van de geldende gedrags regels af te wijken. Vrouwen krijgen meer speelruimte om dat ze in het algemeen min der serieus worden genoemen en hun homoseksuele ge richtheid ook minder „erg" wordt gevonden. Centrale plaats Adviezen die homoseksuele jongeren van door hen ge raadpleegde deskundigen (arts. psycholoog, psychiater) krijgen, gaan vaak in de trant van „het gaat vanzelf over" en „je denkt ten onrechte dat je zo bent." Dat gaat volgens dr Sanders volstrekt voorbij aan de centrale plaats die ho moseksuele gevoelens inne men. Als het deskundigen advies in de richting gaat van aanvaarden van je homosek sueel zijn dan bevordert dit een ontwikkeling van zelf waardering. Zoals een meisje zei: „Mijn psycholoog had als behandelinsdoel gesteld dat ik me zelf moest leren accep teren zoals ik ben. Ik zat ho peloos in de knoei. Door hem voelde ik me geholpen." Eén van de adviezen van dr. Sanders houdt ook in dat de werkers in de gezondheids zorg zich op de hoogte stellen van de leefsituatie van homo seksuelen. Ook pleit hij voor informatie via brochures en bladen en (voor anders onbe reikbare groepen) via ter loopse benadering. In dit ver band prijst hij de „Waal- drecht-tv-serie." Het schep pen van op communicatie ge richte ontmoetingsmogelijk heden is wenselijk als alter natief voor de seks-markt- achtige homoseksuele uit- gaansmilieus Dr Sanders ziet voor de landelijke zowel als de plaatselijke overheid een taak weggelegd: financië le steun. UNFOLD SCOTCH WHISKY Vf ANDRÉ KERSTENS

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3