Sn Alfrink vreest politiestaat Koop nu ïlPin de supermarti M Een teer punt in hervormd Zwolle Gloednieuw maandblad voor iedere huisvrouw Uit brieven van lezers METZLER JAN PRONK EN ZIJN PLAATS IN HET KABINET Het laatste geschrift van ds. Th. Delleman Bijna 80.000 bijbels in hotelkamers Handreiking voor Samen op weg" Nieuwe geluids projector? Sankyo VANDAAG Voorbij'gangers VRUDAG 7 OKTOBER 1977 KERK Trouw/Kwartet door A.J. Klei Dank zij mijn wekelijkse en zorgvuldige lectuur van „Hervormd Zwolle" kan ik berichten, dat de centrale kerkeraad van de Zwolse hervormde gemeente na de zomervakantie weer voor 't eerst vergaderd heeft Voorde verslaggeving daarover ruimt Hervormd Zwolle" bijna een hele pagina In. Het grootste artikel waarboven staat „Uit de centrale kerkeraad" is van de hand van praesesds L J Geluk waarom knapt de scriba deze klus eigenlijk niet op?> en dan is er nog een met-ondertekend stukje onder de kop .Notities uit de C K Wat doet nu een zondig mens'' Precies, uit gemakzucht vliegt hij om te beginnen op dat korte verhaaltje af. Zo ook ik. en ik moet zeggen dat de eerste woorden van de notities me terstond troffen Goddank een goede vergadering verzucht de ongenoemde scribent in „Hervormd Zwolle." Ik leid daaruit af dat de leden van de centrale kerkeraad van de hervormde gemeente te Zwolle gewoonlijk naar de vergadering stappen in de overtuiging, 't zal wel weer niks wezen vanavond! Als ik de notities goed begrijp is het dan ook pas een goeie vergadering geworden na een dringend beroep van ds. Geluk om het mooi te houden. Deze bijdrage van de praeses brengt de schrijver der notities echter niet in mindering opzijn „Goddank." want hij merkt fijntjes op „Voorzover het bereikte resultaat (die goede vergadering, ajki daarvan (van de inleidende woorden van ds Geluk, ajk) een gevolg was Nu had de centrale kerkeraad ook een teer punt te behandelen. Ik lees namelijk, nog steeds in de notities dat „een goede oplossing gevonden werd voor het tere punt van politiek bedrijven in kerkelijke ruimten." Ongetwijfeld vormen de Zwolse hervormden een teerhartig volkje, want mij lijkt dit geen teer. maar een zakelijk punt: het verhuren van lokaliteiten, welke eigendom zijn van de kerk (voogdiji. Maar laten we. alvorens te oordelen, nu eindelijk eens naar het grote kerkeraadsverslag toegaan en kijken, wat ds. Geluk over deze zaak te melden heeft. Dat is het volgende „Naar aanleiding van een actuele kwestie, die in het voorjaar speelde, heeft de centrale kerkvoogdij zich beraden op het gebruik van kerkelijke gebouwen. De vraag was of deze mogen dienen voor samenkomsten, die een politiek karakter dragen. Nu wilde het centraal college van kerkvoogden daarover met de centrale kerkeraad van gedachten wisselen. Daartoe lagen twee beleidspunten ter tafel, waarover inderdaad een geanimeerde bespreking ontstond. Tenslotte werd vastgesteld, dat bijeenkomsten van politieke partijen uit kerkelijke gebouwen geweerd moeten blijven en dat de verantwoordelijkheid voor de behandeling van politieke onderwerpen door ambtsdragers in het kader van de geloofsbeleving kan worden overgelaten aan de kerkeraden van de wijkgemeenten. Zoveel mogelijk dient aan de autonomie van de plaatselijke kerkeraden te worden overgelaten, waarbij uiteraard eerbiediging van en beroep op de Heilige Schrift leidraad zal dienen te zijn. Overigens zullen verkregen rechten voor het gebruik van een kerkelijke ruimte w orden geëerbiedigd Tot zover het verslag van ds. Geluk. De geestdriftige reactie van de schrijver der notities vind ik nogal wonderlijk Noem dat maar een goeie oplossing: een belangrijke bron van inkomsten afstoten! Hoe komen ze daartoe? Ik ben in zoverre in kuyperiaanse trant grootgebracht, dat ik geleerd heb dat een kerk. laat staan een kerkelijke ruimte, op zichzelf profaan is en doordeweek best verhuurd kan worden aan nette medeburgers, als ze de muren maar niet bekladden of lasterlijke taal uitslaan. Nu zal de visie van Abraham Kuyper weinig indruk maken op hervormden. Welnu, dan stel ik mijn vraag zo: wat is er op tegen om hervormde ruimten aan hervormde personen te verhuren? Waarom mag het CDA er niet in? Goed. je loopt kans een roomse of. erger nog misschien, een gereformeerde spreker in huis te halen, maar het moet toch makkelijk te regelen zijn dat voor Zwolse hervormde kerkelijke ruimten een hervormde referent aangewezen wordt0 Tegenover de PvdA staan ze in Zwolle natuurlijk helemaal met een mond vol tanden: is niet de eigen scriba van de eigen synode lid van deze partij en is de voorzitster van die partij geen hervormd lidmaat (en zelfs een ver nichtje van de scriba der synode»? D'66. zusters en broeders, kan toch evenmin een teer punt vormen, want Jan Terlouw is zoon van een gereformeerde bondsdominee. De PSP zal ietsje moeilijker liggen, maar ach. die krijgt in een kerkelijke ruimte vast niet meer dan anderhalve man en een paardekop bij elkaar. En wat de VVD betreft, zou die nu heus geen vertakkingen in hervormd Zwolle hebben? Kom nou! Dat ze in Zwolle niet verlangend uitzien naar CPN-huurders. valt te verstaan na die geschiedenis met de communistische godsdienstleraar aldaar, dus hiervan zal ik geen punt. laat staan een teer punt, maken. Maar goed, ze moeten in Zwolle zelf weten wie ze willen blijven weren. Alleen zit ik nog in de knoop met de bepaling over de behandeling van politieke onderwerpen door ambtsdragers. Mogen die wel? Als iemand lid is van de Zwolse kerkeraad en vertelt dat het tot zijn geloofsbeleving hoort om voor deze of gene politieke partij een verhaal te houden, kan hij dan wel een lokaal, een hervormde kerkelijke ruimte huren? Of wordt de kwestie van het al dan niet verhuren aan zo'n ambtsdrager overgelaten aan de geloofsbeleving van de wijkkerkeraad? Kortom, ik zou voor alle zekerheid dit teer punt nog maar eens op de agenda van de C.K. zetten. Qere rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor gedichten, open brieven, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De inzendingen voor deze rubnek dienen zo beknopt mogelqk te zqn De redactie behcudt zich het recht van bekorting voor Het is ons helaas met mogeli|k over elk geval van bekorting o» metplaatsmg (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus. 859. Amsterdam Bi| publicatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld ADVERTENTIE Hervormd Nederland Terrorisme Het door de heer H. J. Neuman be schreven portret van een terrorist legt meer de nadruk op de middel matige studieresultaten van Kozo Okamoto dan op de werkelijke re den van diens terrorisme Alsof ie mand gewelddadigheid kan worden afgelezen van zijn mislukte intellec luele prestaties Misschien slaat Dostojewsky nog het minst de plank mis. als hij in zijn roman „Boze geesten het terrorisme als een ui ting van nihilisme beschrijft, waann de mens zich eigenmachtig waant en zijn eigen normen bepaalt Zo lang dit nihilisme bestaat, zal het onrecht in de westerse samenleving dal volgens Ane Groenevelt voor het terrorisme verantwoordelijk is. ook wel blijven bestaan. Den Haag J. P. Tump Psychiatrie In Trouw/Kwartet van 3 oktober schrijft Louis Smit in zijn verhaal „Grasduinen in de Russische pers" over een bericht in de Llteratoerna- Ja Gazeta over een bezoek aan de Sowjet-Unie van enkele Oostenrijk se psychiaters Deze delegatie mocht ter plekke onderzoeken van wat er waar is dat andersdenkenden in de Sowjet-Unie worden opgeslo ten in psychiatrische inrichtingen. Aan het einde van het bezoek aldus het bericht dankten de Oos tenrijkse psychiaters de autoritei ten voor de leerzame discussie, waarbij zij afstand namen van de „hysterische verklaringen van slecht ingelichte lieden over ge dwongen opsluiting van dissidenten m psychiatrische inrichtingen". Graag wil ik hierbij het volgende aantekenen. Van 22-29 augustus be zocht een Oostenrijkse delegatie ADVERTENTIE bril: ieders oogmerk' van psychiaters op uitnodiging van prof Morozov (directeur van het be ruchte Serbski-instituut voor foren sische psychiatrie in Moskou) de Sowjet-Unie. De delegatie zou be staan uit zes psychiaters en een journalist, genaamd Wolker, van het Oostenrijkse communistische dag blad Die Volksstimme. Deze krant is zeer sterk pro-Moskou De delegatie stond onder leiding van prof. Ger hard Harrer van Salzburg, in het verleden een actieve Nazi. die het daarom na de oorlog wat moeilijk heeft gehad om voor zichzelf een carrière op te bouwen. Het doel van het bezoek was om Sowjet-methode van psychiatrische behandeling te bestuderen De centrale rol van Mo rozov (Serbski-instituut) in het ma nipuleren en het bedriegen van bui tenlandse psychiaters in het verle den werd uitvoerig beschreven in het artikel van Vladimir Boekovski in Trouw/Kwartet van 6 augustus. Volgens de Literatoernaja Gazeta bezocht de Oostenrijkse delegatie een groot aantal psychiatrische zie kenhuizen, maar dr. Sluga's verzoek om het psychiatrisch gevangenis hospitaal van Dnepropetrovsk te mogen bezoeken, waar Leonid Pli- oesjtsj voor 2'/, jaar werd vastgehou den en waar momenteel nog steeds Russische vrijdenkers opgesloten zitten, werd van de hand gewezen. De verwachting dat Sowjet-kranten hun best zouden doen om gunstige berichten over de Sowjet-psychia- trie van de delegatie los te krijgen en te publiceren, is door genoemde publikatie in de Literatoernaja Ga zeta bevestigd. Amsterdam Henk Wolzak Verder deze week in HN: Hanny van den Horst (Margriet) Alle verandering is vooruitgang Wie helpt de hulpverleners0 Geert Sanders: Zo leven homofie le longeren Econoom Henk Thomas over de ziekte van onze economie Ik neem vri|bli|vend proefabonne ment: 2 maanden H.N voor f 5 - Naam Straat: Plaats Tel. nr.: Ab. prijs 31.- per haltjaar. Zonder postzegel verzenden aan Ant woordnummer 1776 Den Haan Bellen kan ook: 070-512111 HN is ook In de losse verkoop verkrijgbaar Met schroom en dankbaarheid ga ik het geschrift bespreken, dat ds Th. Delleman ons kort vóór zijn plotselinge overlijden naliet. Hij wist, dat hij als hartpatiënt een man van de dag was. Mede daarom cirkelden zijn laatste publikaties om het geheim van dood en eeuwig leven: „Alles nieuw". „In hemel en op aarde". Nu is op verzoek van de uitgever aan de orde de wijze van „lijkbe zorging". De auteur is er met een snel groeiend groot aantal christe nen van reformatorlschen en ook r.k. huize van overtuigd, dat de keuze tussen begrafenis of crema tie geen principiële keuze is: beide zijn voor de christen te aan vaarden. Hij zet de pro s en contra's niet meer op een rijtje, zoals ik zelf nog wel deed in mijn bijdrage aan het jubileumnummer van de Vereni ging voor facultatieve crematie in 1974. Volstaan wordt met het ont zenuwen van z.g. exegetische en dogmatische argumenten tegen crematie. Nadruk valt op het feit. dat de overledene in geen enkel opzicht mag worden geïdentifi- door prof. dr. P. J. Roscam Abbing ceerd met het overgebleven li chaam van hem, met het lijk dus. Daarom wordt het opschrift op me nig grafsteen: „hier rust..." verwor pen. De gelegenheid wordt benut in te gaan op de vraag waar onze doden zijn Naar ik meen wordt op onderhou dende toon goede exegese en dog matiek geleverd, terwijl allerlei op vallende bijzonderheden uit histo rie en eigen tijd worden geboden. Het resultaat is evenwichtig. Zo wordt b.v. erkend, dat wij „slechts" in beelden kunnen denken over het eeuwige leven, terwijl toch eraan wordt vastgehouden, dat die beel den uiterst veelzeggend zijn. Soms worden ook vrienden gekritiseerd: zo worden de eerste drie antwoor den, die Van Niftrik geeft op de vraag waar onze doden zijn, zonder meer verworpen, terwijl uit een li turgie van Huub Oosterhuis die zeer bewonderd wordt, een gedeel te resoluut geschrapt wordt. Delleman was steeds goed gerefor meerd, tegelijk ook steeds progres sief vergeleken met anderen. Hij liep in zijn kring voorop bij het zoeken naar een even bijbels als reëel antwoord op vragen rond hu welijk en seksualiteit. Ook in dit geschrift distantieert hij zich van een nodeloos conservatisme. Steeds is hij tevens de practicus. Dit geschrift eindigt b.v. met een uitgewerkte liturgie voor een uit vaartdienst met variatie al naar begrafenis of crematie zal plaats vinden. Deze liturgie werd gebruikt toen men onlangs rond zijn dood bijeen was en zijn lichaam gecre meerd zou worden. Prof. dr. P. J. Roscam Abbing, hoog leraar in de ethiek te Groningen, bespreekt het geschrift van Th. Del leman, Christen en crematie, uitga ve van „Boekencentrum" B.V. te Den Haag, prijs vijftien gulden. Handoplegging Ik las uw bericht over de opheffing van de Gereformeerde Werkgroep voor liturgie. Met u ben ik dankbaar voor alles wat deze werkgroep in de afgelopen twintig jaar heeft mogen doen. Maar m i is men aan een ui terst belangrijke taak nauwelijks toegekomen, namelijk de leer der oplegging der handen. Volgens He breeën 6 vers 1 en volgende één der fundamenten van de Gemeente. Een machtig middel, waardoor God in alle mogelijke menselijke situa ties zijn mensen liturgisch wil zege nen. In mijn studie „Opdat u gene zing ontvangt" heb ik geprobeerd een ontwerp van een leer der han doplegging te geven. Een zaak die niet alleen voor de dienst der gene zing maar voor heel de eredienst binnen en buiten de kerk van uitne mend belang is. Prof. dr. G. N. Lam mens heeft hierover in Trouw zeer waarderend geschreven. Maar ver der heb ik van diepgaande, funda mentele liturgische belangstelling weinig gemerkt. Ik zou bijna zeggen: laat men de werkgroep snel weer oprichten, om deze-dringende zaak zo degelijk mogelijk te behartigen. Is dit misschien iets van het nieuwe jaar in de liturgie waarover Jac Looyen in zijn'artikel in Trouw pro feteerde0 Een kerk. waarin een fun dament is weggezakt, verkeert in ernstig gevaar, alle goede diensten ten spijt. Maar wie is er over deze zaak verontrust0 Rotterdam NIJKERK an)) Kardinaal Alfrink, de president van de inter nationale vredesbeweging Pax Christi, vreest, dat de democrati sche samenleving langzaam en geleidelijk afglijdt naar een politiestaat. Hij zei dat gisteravond in een rede over de bewape ningswedloop ln zijn geboortedorp Nijkerk. Alfrink bleek bezorgd over de bouw en uitbreiding van kerncentrales en opwerkingsfabrieken. Om misbruik te voorkomen zal een uitgebreid vei ligheidsapparaat nodig zijn, zei hij. Deze veiligheidsdiensten zullen een steeds belangrijker rol gaan spelen in de samenleving, waardoor het risi co ontstaat, dat we afglijden naar een politiestaat. In het kader van de vredesweek 1977 van het interkerkelijk vredesberaad, die als motto voert „de atoombom de wereld uit", noemde de kardinaal het hoog tijd. dat steeds grotere groepen aan de basis van de samen leving zich actief gaan bemoeien met de vrede en de veiligheid van Neder land, van Europa en van de wereld. Absurd Hij was van mening, dat al te lang in berustende afwachting Is aanvaard, dat regeerders, politici en deskundi gen de vrede en veiligheid voor de wereld zouden bewerken K. J. Kraan sinds de atoombom van het wel va- Onze adressen: AMSTEROAM. Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 DEN HAAG De vereniging De Nederlandse Gideons heeft blijkens haar zojuist verschenen jaarverslag 1976-77 thans 79.577 bijbels uitgezet. Deze vereniging heeft tot doel de verspreiding van de bijbels in hotels, in ziekenhuizen, op schepen en in gevangenissen Uit een geregelde controle blijkt, dat de bijbels veel worden gelezen. Nu steeds meer ook de ziekenhuizen van bijbeis worden voorzien, is het devies van de Gide ons niet alleen, in elke hotelkamer een bijbel, maar ook: in elke zieken huiskamer een bijbel. DRIEBEROEN - Voor de eerste nationale bijbelweek (9-15 oktober) hebben de hervormde jeugdraad en het landelijk centrum voor gerefor meerd jeugdwerk samen een muur krant gemaakt, waarin speciaal voor jongeren ideeën en plannen worden aangedragen bij het thema van de week „De Bijbel, een boek om te vieren ROME Drie dagen voor de ope ning van het Vaticaanse huis in Rome voor priesterstudenten, die het seminarie van de geschorste aartsbisschop Lefebvre in Econe (Zwitserland) verlaten hebben, heeft Lefebvre ln Albano, vlakbij Rome, een traditionalistisch seminarie geo pend. Hij komt zelf op 15 oktober het studiejaar open. GLASGOW De r.k. aartsbis schop van Glasgow. Thomas Win ning. heeft afgezien van zijn plannen om zijn kathedraal voor bijna zeven miljoen te renoveren. Reden daar voor Is de toenemende maatschap pelijke ellende in de stad. Alleen de dringendste reparaties gaan door. De rest van het geld zal nu besteed worden aan sociaal werk. OEQSTGEEST Om de voorge nomen plannen te kunnen uitvoeren, moet de zending in de hervormde kerk vóór het eind van het Jaar nog zes miljoen gulden binnenkrijgen. De raad voor de zending (Oegst- geest) heeft van de voor 1977 beno digde 9.3 miljoen pas de helft (4.7 miljoen) binnen. De gereformeerde zendingsbond (Zeist) ontving tot nu toe 2,8 miljoen van de begrote 4.2 miljoen. Noch Oegstgeest. noch Zeist maakt zich ernstig zorgen. Er varing van jaren leert, dat het mees te geld pas aan het eind (na de na- jaarszendingsweek, 6-13 november) binnenkomt. NEUWIED - Veertig- tot vijftig duizend doopsgezinden in de Sow- jetunie willen naar West-Dultsland verhuizen ln het kader van de „fami liehereniging", volgens het Alge meen Doopsgezind Weekblad. In to taal zouden er nog zestigduizend doopsgezinden in de Sowjetunie zijn. meest van Duitse afkomt. De zesdui zend, die al naar de Bondsrepubliek zijn gegaan, wisten zich over het algemeen snel aan te passen. ADVERTENTIE rende Hirosjlma een dode en vergif tigde stad maakte, is er al dertig jaar gepraat, aldus de kardinaal, maar Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Dezer dagen ver- .schijnt de „Handreiking ten dienste van de samenwerking van hervorm de gemeenten en gereformeerde ker ken op plaatselijk vlak." In deze brochure worden alle „ker- kordelijke" bepalingen, die er in bei de kerken bestaan met betrekking tot plaatselijke samenwerking, op een rijtje gezet. De ervaring heeft namelijk geleerd, dat heel wat ker keraden moeite hebben met het ver zamelen van deze bepalingen. De handreiking is samengesteld door de werkgroep „samenwerking plaatselijk vlak" van de gemeen schappelijke raad van deputaten „Samen op weg". Het is de bedoe ling, in een vervolgbrochure aan dacht te besteden aan factoren, die niets te maken hebben met kerkor- delijke bepalingen, maar die toch van grote invloed kunnen zijn op de plaatselijke ontwikkelingen. De nu verschijnende handreiking geeft inzicht in de variatie in plaat selijke situaties: van incidentele ontmoeting tot hechte federatie, in het nut van het maken van goede afspraken, de liturgie als draagvlak van eenheid, een duidelijke verslag geving aan de gemeenteleden, ge meenschappelijke kerkdiensten, eventueel met doopbediening, het verschil ln hervormde en gerefor meerde dooppraktijk, gemeen schappelijke catechese en toerus ting van de gemeente, samen avond- maalvieren, gezamenlijk pastoraat, samen de kosten dragen. De handreiking is een gezamenlijke uitgave van Kok te Kampen en Boe kencentrum te Den Haag en zal in de boekhandel verkrijgbaar zijn voor 4,90. ondertussen hebben de vier nucleai re mogendheden (Rusland, Amerika, Frankrijk en Engeland) al meer dan genoeg kernwapens om dc hele we reldbevolking vele malen te vernieti gen. Zeer nadrukkelijk keerde hij zich tegen de theorie van het af- schrikkingsevenwicht. Concreet be tekent dit zo zei hij dat men de zekere mogelijkheid van wederzijdse vernietiging aanprijst als een garan tie voor vrede en veiligheid. Hij noemde dit een absurd veiligheids- denken. Kardinaal Alfrink bepleitte nadruk kelijk actie aan de basis. De mensen 'moeten zich goed laten voorlichten, zich aansluiten bij groepen en bewe gingen. contacten leggen met andere volken. „Ieder menselijk contact met een vreemde is een bijdrage aan de vrede." Hij wees erop, dat werken- voor de vrede een algemeen mense lijke opdracht is, maar dat men van de christenen ook in dit opzicht een extra inspanning mag verwachten. Zij zullen met verstand, maar vooral ook met geloof risico's moeten dur ven nemen ADVERTENTIE controle. Met mixing en sound-on- sound. veel gevraagde geluidsprojectoren Sound 700 en 501 (TforvtonUnantol Wibauistraal 212 Amsterdam DUBBEL GEHANDICAPT Ieder jaar opnieuw blader ik met spanning en geboeid in het boekje van de Unie „8chool en Evangelie", waarin de projectenlijst gepubliceerd wordt van al die gebieden waar deze Unie. o.a. via de Unie-collecte, hulp wil bieden. Ik zie Java staan. School voor dubbel-gehandicapte kinderen te Jakarta. „Deze kinderen zijn niet alleen geestelijk gehandicapt maar bovendien blind." Ik moet terugdenken aan die stoet van leed die in Jakarte langs Je auto of langs je betja trok als je moest wachten voor de spoorwegovergang. Of als je 's morgens eens een keer vroeg onderweg was en je zag die lange stoet van verminkte bedelaars de stad ln kruipen. Voor mij is dat altijd nog het filmbeeld dat voor mij opdoemt als ik het woord ellende of erbarmelijkheid tegenkom. Dan zie ik ze. Zo volstrekt troosteloos en zonder hoop. Zo ineengekrompen tot alleen maar die ene begeerte naar eten of naar een paar centen om eten te kunnen kopen. Het heeft iets ontzettend droefgeestigs, dit beeld. Je kan er haast niet over doordenken. Want wie is in staat hier te helpen? En dan te weten dat je er nog maar een fractie van gezien hebt. Van wat zich overal ter wereld afspeelt, in al die „wereldsteden" met hun donkere randen van armoede en ziekte. In een kampong vlak bij Jakarta staat een school voor deze dubbel-gehandicapte kinderen. De vrouwenvereniging van een van de Jakartaanse kerken heeft zich hun lot aangetrokken en is begonnen meteen klein internaat. Een stukje bescherming, een beetje warmte en liefde. U moet dat boekje eens opvragen (Van Breestraat 14. AmsterdamU kunt er veel meer in lezen en ook precies inzien hoe u heel concreet een mens, een kind kunt helpen. En als u daartoe niet in staat bent. misschien komen ze morgen nog bij u langs voor de Unie-collecte (Giro 515. School en j Evangelie. Voorburg). Beroepswerk NED.HERV KERK Beroepen te Benthuizen drs E Exalto te Hasselt. Bedankt voor Kinderdijk: H. Smit U IJsselmuiden; voor Lemmer: A Bakker te Dalfsen; voor Terheijde: (toez.): W. Oosterwal te Zevenhuizen (Gr -voor Sleeuwijk: Chr.Dorp te Aartswoud. Afscheid op 9 oktober van Heteren:! Chr. v. Andel, betr. te Bergschen-i hoek; van Kamperveen: E. J. Bos ber. te Hattem; van Hagestein: W van Herpen ber. te Sommelsdijk (herv. diaconale gezondheidszorg); van Nieuw Amsterdam: C. W. Oppe- laar ber. te NOP (Creil-Espel); van Barneveld (buitengew. wijkgem. in wording): A. Stegenga ber. te Wezep, (buitengew. wijkgem. in wording). Intrede te Schildwolde kand. H. J. Oortgiesen, sinds 1 aug. 1975 daar werkzaam als medewerker in het pastoraat en vicaris; te Dronrijp:s kand. R. Schelling te Bussum; te Sirjansland: drs C. v.d. Valk, kand te Gouda; te Rijswijk (ZH): G. C. Vijzelaar uit Terneuzen; op 15 okt. t€ Oosterwolde (classis Harderwijk) K ten Klooster, kand. te Katwijk aar Zee. Bevestiging te Nootdorp (geestelijk) verzorging Craeyenburg, internaa voor geest, gehandicapten): mevr. J de Ruyter te Alphen a.d. Rijn. WAALSE GEMEENTEN Afscheid van Amsterdam: A. Ri chardot wegens vervroegd emeri taat om gezondheidsredenen. ALG.DOOPSG.SOC. Afscheid van Sneek: M. v.d. Meuler wegens emeritaat. Intrede te Hollum ca.: drs W. J Maas uit st Anna Parochie c.a. GEREF.KERKEN Afscheid van Zaandam: H. J. Koffrii ber. te Zwijndrecht-Groote Lind! van Heerde: A. v.d. Zwaag ber. Scheveningen. Aangenomen naar Hendrik Ido Arr> bacht: A. J. Kampherbeek tl Makkum. Intrede te Amsterdam: B. Borreman uit Emmen; te Alkmaar (voor d^ herv. gem en de geref. kerk); Kiers uit Dronten-Biddinghuizen; Hoogvliet: drs P. H. L. Lo uit Dussei en Meeuwen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Blijda-Holweri W. Tiekstra, kand. te Groningen, di bedankte voor Musselkanaal- Val! hermond en Lelystad. Afscheid van Alkmaar en Broek o| Langedijk: M. H. Sliggers ver. tl Spakenburg-Noord. BAPT. GEMEENTEN Intrede te Leeuwarden: A. de Vrii uit Coevorden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2