Maatregelen bij Hoesch binnenkort openbaar Rorento ABN Bank Friesland Bank Vertrouwen bii Ballast-Nedam Vraag onze man in Bahrain. toonderspaarbiljetten met 8/4% rente Simonet wil staal-overleg tussen EG, en Japan Zwanezang voor EMS Superkruidenier verlaagt koffieprijs aandeelhoudersrekeniiig Flinke toeneming orderportefeuille verwacht Dollar laag balanstotaal Friesland Bank passeert de f 1 miljard JI VRIJDAG 7 OKTOBER 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet_P 19 - RH 27 - S 23 „Aanpassingsproces net zo pijnlijk als bij Hoogovens" Van één onzer verslaggevers DORTMUND De directie van Hoesch in Dortmund (samen met Hoogovens het concern Estel vormend) zal binnen enkele weken bekend maken welke maatregelen worden genomen om aan de tè grote staalproduktiecapaciteit een einde te maken. Over de aard van de te nemen maatregelen wilde dr. P. U Schmithals. lid van de raad van bestuur van Hoesch Werke, niets meedelen, omdat hierover met de vakbonden en ondernemingsraden nog overleg wordt gepleegd Bij Hoogovens ir. IJmuiden zijn der gelijke saneringsmaatregelen al ge nomen. hetgeen zal leiden tot een vermindering van het aantal ar beidsplaatsen met 2.500, waarvan ongeveer 1.000 via gedwongen ont slag. „Net als bij Hoogovens zal het aanpassingsproces bij Hoesch aan de huidige wereldstaalmarkt pijnlijk zijn." verklaarde de heer Schmithals. Overigens verwacht hij dat de te nemen maatregelen op minder weer stand zullen stuiten dan het geval was bij Hoogovens. Hij herinnerde eraan, dat bij Hoesch in de afgelopen 20 jaren voortdurend reorganisaties zijn uitgevoerd, steeds met persone le consequenties. Zo werkten in 1957 in de staalsecotr bij Hoesch nog 38.000 mensen. Dit aantal is in 1977 teruggelopen tot bijna 25.000. Verder heeft het bestuur van Hoesch Werke een commissie in het leven geroepen, die de mogelijkheden tot besparingen in alle bedrijven zal uit werken. Bij Hoogovens zal, ter verge lijking. de komende twee Jaar een bezuinigingsprogramma van 200 miljoen gulden worden uitgevoerd. De helft daarvan zal worden gereali seerd door vermindering van het per soneelsbestand. Hoogovens acht een kostenbesparing van 200 miljoen noodzakelijk om uit de rode cijfers te komen. Staatsinmenging Volgens de heer Schmithals wordt de situatie voor zowel de Nederland se als de Duitse staalindustrie be moeilijkt door het feit. dat ongeveer 60 procent van de totale wereldstaal- produktie op een of andere wijze wordt beïnvloed door staatsinmen ging. Concurrentie met ondernemin gen waar niet de rentabiliteit, maar werkgelegenheidsaspecten voorop AMSTERDAM Jac. Hermans Prijs-Slag verlaagt vandaag in alle filialen haar prijzen van alle koffie- soorten met dertig tot vijftig cent per pak van 250 gram. Dat houdt verband met een verdere daling van de koffieprijzen op de wereldmarkt. Het einde van de prijsverlagingen van koffie is nog niet in zicht, aldus Hermans. Als het zo doorgaat zal er over enige tijd beslist een verdere verlaging van de koffieprijzen inzit ten, zo zei het bedrijf. staan, is op den duur niet vol te houden, aldus Schmithals In Duitsland wordt nu ook gespro ken over overheidsmaatregelen om de staalindustrie te steunen. Ge dacht wordt bijvoorbeeld aan de op richting van een overkoepelende on derneming voor de staalindustrie naar het voorbeeld van Ruhrkohle. De heer Schmithals wijst deze ge dachte op voorhand af. „Wij wensen een dergelijke ontwikkeling niet." De staalsituatie wordt zorgwekken der nu wordt verwacht, dat bepaalde groepen afnemers, met uitzondering van de automobielindustrie, ook in de toekomst minder zullen verbrui ken. De heer Schmithals achtte het daarom niet verwonderlijk, dat de staalproduktie in West-Duitsland dit jaar met 3,3 miljoen ton per maand is gedaald tot een niveau dat de afgelopen 10 jaar niet werd meege maakt. De orderontvangst bij de staalbedrijven was per 30 september niet noemenswaardig veranderd ten opzichte van dezelfde datum van het vorige jaar. Toch traden er in de marktstructuur wezenlijke verschui vingen op. Zo omvatten de exportor ders intussen rond 50 procent van de totale orderportefeuille. X JBÊ» v De gieterij van Hoesch Hiittenwerke in Dortmund met twee continuplakgietmachines, die in 1972 en 1976 in produktie kwamen. Op de foto een blik op de gietpan (waarin het vloeibare staal). (advertentie) De belegging gericht op rendement. Extra gemakkelijk gemaakt met een rohento-s voordelige "rekening-courant" in aandelen. Documentatie? Stuur een envelop met Uw naam en adres aan: rorento. Antwoordnummer 1957 (525). 3000 VB Rotterdam. Bellen kan ook: 010-650711 (toestel 157). regelrecht rendement AMSTELVEEN - Ballast-Ne dam verwacht op korte termijn een dusdanige toeneming van de orderportefeuille dat de gang van zaken in 1978 met vertrouwen tegemoet kan wor den gezien. Op dit moment is die orderportefeuille ca 1.2 miljard groot. Het bestuur verwacht dit jaar een netto resultaat van ongeveer 16 miljoen wat 30 procent meer is dan in 1976 en een omzet van 1.2 mil jard (bij benadering gelijk aan vorig jaar). Die omzet valt iets tegen bij eerdere verwachtingen Dit meldt het bestuur in hetzelfde bericht waarin melding wordt ge maakt van de Arabische deelneming in het kapitaal De groep van Inves teerders uit het Midden-Oosten, Mi- nefa Holdings, krijgt 5 miljoen no minaal aan aandelen tegen een koers van 105 per aandeel. De nominale waarde van de aandelen is 20. Mi- nefa is voor het eerst over 1978 divi dendgerechtigd. In de overeenkomst, met Minefa zijn bepalingen opgeno men die moeten voorkomen, dat eventuele verkoop van het belang ongewenste gevolgen heeft. Om verdere verbetering van de ver mogensstructuur te bereiken heeft Ballast-Nedam verder een achter gestelde lening van 25 miljoen op genomen bij de Nationale Investe ringsbank. Verder wordt het restant van een converteerbare obligatiele ning per 15 december vervroegd af gelost. De financiering van de ex pansie van het concern is nu vol doende verzekerd, aldus het bestuur. VAN DER GIESSEN-DE NOORD De bedrijfsresultaten over de eer ste 32 weken van 1977 zijn meegeval len, aldus het bestuur. In het bijzon- •der voor de scheepsnleuwbouw zijn tot dusverre de resultaten minder verliesgevend dan bij het afsluiten van de contracten werd aange nomen. Toch overtreft het totale begrote verlies op de nieuwbouw nog de in 1976 gevormde voorziening van 15 miljoen, zodat over 1977 op een ne gatief resultaat moet worden gere kend. De aanwezige orderportefeuil le geeft de nleuwbouwafdeling een goede bezetting tot eind 1978 On derhandelingen over verdere nieuw- bouworders zijn gaande Ook op deze orders zal onvermijdelijk ver lies moeten worden geaccepteerd, waarin de overheid, naar het be stuur aanneemt, zal participeren De maatschappij krijgt op haar ver zoek van het ministerie van econo mische zaken een achtergestelde le ning van 60 miljoen. Om de her structurering in de scheepsbouw mogelijk te maken is minister Lub bers verder bereid te bevorderen dat de Nationale Investeringsbank aan Van der Olessen 109 miljoen uit leent waarvan 25 miljoen als ach tergestelde lening. Kritiek op plafond luchtverontreiniging Van een onzer verslaggevers DEN haag De werkgeversver bonden hebben overwegende be zwaren tegen de door minister Vor- rink (milieuhygiëne) voorgenomen beperking van de luchtverontreini ging met zwaveldioxide <S02). In het Indicatief meerjarenplan lucht- verontreiniging 1976- 80 is daarvoor een plafond genoemd van 500 mil joen kilo per jaar De werkgevers vinden dat, in hun commenaar op dit IMPL, nogal uit de lucht gegrepen. De geplande uit breiding van twee elektriciteitscen trales zou de ruimte tot dat plafond al volledig opvullen. Die 500 miljoen kilo was de Nederlandse S02-uit- worp in 1972. Sindsdien zijn de cij fers tot vorig jaar gedaald. Nu aard gas weer vervangen wordt door olie en kolen, stijgt de S02-produktie weer. De ramingen bij een beleid zonder speciale maatregelen zijn 700 miljoen kilo in 1980 en 1400 miljoen kg in 1985 De werkgeversverbonden twijfelen aan de voorgenomen tegenmaatre gelen. Het is de vraag of Nederland op de wereldmarkt een groter deel van de schaarse zwavelarme aard olie te pakken kan krijgen. En ont zwavelingstechnieken worden ook nog als een onzekere factor gezien De werkgevers dringen aan op nade re studie naar de technische en eco nomische aspecten van verschillen de beleidsalternatieven inzake zwa veldioxide. Zij wijzen erop dat maatregelen behalve extra geld in het algemeen ook extra energie kosten. LONDEN De dollar bereikte gis teren in Londen het laagste punt sinds een jaar. Voor een pond werd 1.76 dollar gegeven terwijl nog vrij recent de koers rond 1,70 dollars per pond schommelde In Tokio stond de dollar op het laagste punt sinds vier Jaar. De om zet ln dollars op de Tokiose wissel markt had met 750 miljoen dollar de grootste omvang sinds zes jaar. Op de Amsterdamse wisselmarkt stond het Amerikaanse betaalmiddel op ƒ2.44 advertenties BRUSSEL De Verenigde Staten, Japan en de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) moeten een ge sprek aan gaan over de afzet- moeilijkheden waarmee de staalindustrie in de belangrijk ste industrielanden te kampen heeft en over de protectionisti sche maatregelen die deze toe stand dreigt op te roepen. Dat heeft de voorzitter van de Eu ropese Commissie, Henri Simo net. gezegd. Simonet keerde terug in Brussel van een bezoek aan de VS. Hij vond de Amerikaanse regering bereid om met de EOKS in overleg te treden over de toestand op de staalmarkt. Simonet heeft de Amerikaanse auto: riteiten nog eens duidelijk gemaakt dat de EOKS zich zorgen maakt over het feit. dat er in de VS plannen bestaan om de invoer van staal te beperken ter bescherming van de eigen staalindustrie. Controlestelsel De staalgroep van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) heeft in beginsel besloten tot Invoering van een controlestelsel ter bestrijding van de steeds ernstiger vormen aan nemende crisis op de wereldmarkt voor staal. De groep heeft in Parijs vergaderd en heeft zich een „ge meenschappelijk inzicht" in de pro blemen verschaft. In komende ver gaderingen zal zij de grootste aan dacht schenken aan de ontwikkeling van de internationale handel, de prijzen en de structurele vraagstuk ken van de staalindustrie ter gelegenheid hiervan worden alleen m de maand oktober uitgegeven ADVERTENTIES De heer A. Afman. Direkteur van het ABN kantoor in Bahrain. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. In 40 landen. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Afman uitstekend is ingevoerd in Bahrain. Een land dat zich dank zij de enorme oliewinningen in snel tempo industrieel ontwikkelt. Sprekend voorbeeld hiervan is de olieraffinaderij in Bahrain. Eender grootste ter wereld. De heer Afman helpt u graag hij 't vinden van mogelijkheden. Zijn adres is: ABN Bank, Government Road, P.O. Box 350, Bahrain (Manama). Telex 8356. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor. Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel.: 020-293862. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. DEN HAAG Op 25 okto ber wordt waarschijnlijk de laatste bladzijde geschreven in het boek dat de veelbewogen historie beschrijft van de Ex ploitatie Maatschappij Sche- venlngen. Voor die dag name lijk, is een buitengewone aan deelhoudersvergadering uitge schreven waar ontbinding van de Vennootschap op de agenda staat. De houdster van de prio ri teitsaandelen heeft al haar goedkeuring aan het voorstel gegeven. In het Jaarverslag over 1976 (enkele maanden geleden ver schenen) werd nog terugstor ting op het kapitaal in het voorultzich gesteld. Het doen van een liquidatie-uitkering ls echter eenvoudiger en kost minder. Op de vergadering zal vermoedelijk een mededeling worden gedaan over de eerste uitkering op de aandelen. De huidige EMS is nog slechts een schamel restant van het eens zo opzienbarende onroerend-goedimperlum De NV heeft nog slechts enkele bezittingen. Niet alleen zijn alle hotels en andere opstallen in Scheveningen afgestoten, ook verkocht de EMS haar mcerderheidsaandeel in de Eu romast en de Qrondbriefbank Op de sterk ingekrompen EMS is In de loop van dit jaar een bod gedaan door de beleg gingsmaatschappij Van Wijk en Heringa (vroeger EMS dochter) en ook door de beleg- gingsgroep Sumabel In belde gevallen sprong het bod af Sparen bij de Friesland Bank is deze maand extra aan- trekkelijk Tot 1 november 1977 geelt de Friesland Bank spaarbiljetten aan toonder uit met een vaste looptijd van 7 jaar voor de afgifteprijs van J 574 - Na 7 jaar is zo n biljet j 1 000.- waard u hoeft er geen stap voor te doen Bestel snel en vul on derstaande bon in Kan zonder postzegel worden ver zonden Antwoordnummer 501Leeuwarden. De Fries land Bank bewaart de spaarbiljetten desgewenst voor u Veilig Gratis En bericht u als de vervaldatum in zicht komt Bewijs uzelt en Friesland een dienst Deze maand ont vangt ieder die een of meer spaarbiljetten koopt een fraaie oude kaart van Friesland als feestgeschenk P Zenden aan Friesland Bank Antwoordnummer 501Leeuwarden BESTELBON Naam Adres Woonplaats bestelt x 574 toonderspaarbiljetten Hel .iortmgsbedrag ad I op bankrekening nummer 29 84 91 400 of p< 1. jmmer 81t{ s 1 lkk.es voor toezending spaarbiljetten Hand' gratis bewaring BESTELBON 1 overgemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 27