Koehandel sluit Brandts uit voor Oranje-teams HYS vergeet mens achter sport Rus Karpov ondanks remise toch winnaar PSV-er maakt tegen Ierland alleen nog kans bij blessures Royale zege Club Brugge Veldhuizen drie duels er naast Winst Zweden Geweld in Afrika bestraft Stöve vierde in Grand Prix Nu bij NS-Kriskraskaart dagkaart voor niks. Miles 'strijdlustigste' schaker Gerulaitis in kwartfinales Drastische spelers- en bestuurswisselingen om ijshockey top te bereiken op Denemarken «oor Erik oudshoom Succesje van handbalsters VRUDAG 7 OKTOBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet.PS 14 - RH 25 - S 21 door Matty Verkamman EINDHOVEN Emie Brandts behoort niet meer tot de selecties van Jong Oranje en het Nederlands elftal. De 21-jarige Achter hoeker is de dupe geworden van de bekende voorzichtigheid van zijn club PSV, waar het vertegenwoordigend voetbal betreft Brands was door Arie de Vroet uitgenodigd voor Jong Oranje, dat zaterdag in Aalborg tegen Jong Denemarken aantreedt en behoorde tevens tot de eerste selectie van Ernst Happel (22 spelers) voor de WK-kwalifictie interland Noord-Ierland-Neder- land, die op woensdag 12 oktober in Belfast wordt gespeeld. BRUSSEL De tiende speeldag in de Belgische competitie heeft aan kop geen verrassingen opgeleverd. Club Brugge, met interim-bonds- coach Ernst Happel op het bankje behaalde een volkomen regelmatige 4-0 overwinning op Waregem. Da- vies scoorde tweemaal in de eerste helft, Verheecke en Courant na rust. Anderlecht behaalde een knappe overwinning bij Kortrijk. Van Pouc- ke, het jonge Nederlandse talent, en Nielsen bezorgden Anderlecht de zege. Standaard Luik liet toch op eigen veld een punt liggen tegen Lierse SK. In deze attractieve wedstrijd kregen de toeschouwers geen doel punten te zien. RWD Molenbeek herstelde zich van de zware neder laag van afgelopen zondag tegen Lierse SK door een 5-2 zege op Beer schot, dat zondag Club Brugge had bedwongen. Van Haecke (2), Cor- dlez. Boskamp en Borez waren de Molenbeekse doelpuntenmakers. Winterslag bleef goed volgen door met 5-1 bij FC Boom te winnen. Ook beveren handhaafde zich in de kop- gToep eveneens via een 5-1 zege. in dit geval bij Beringen. 8Und: 1 Club Brugge 10-15, 2. Beveren. Standaard» Luik. Anderlecht. Winterslag 13. 6. Lierse 12. 7 Charleroi 11.16. Cercle Brugge 7. 17. FC Luik 6. 18. FC Boom 3. ZEIST De SC Amersfoort speler Veldhuizen heeft van alle straffen, die de tuchtcommissie van de KNVB heeft uitgesproken, de zwaarste gekregen. Veldhuizen, die> zondag in de wedstrijd Excelsior-SC Amersfoort uit het veld werd ge stuurd wegens het trappen van een tegenstander, kreeg een schorsing van drie onvoorwaardelijke wed strijden en een boete van 150 gulden. Twee eredivisiespelers, Wim Rijs- bergen (Feyenoord) en Eugene Ma- rijnissen (NEC), werden met 250 gul den boete, omdat zij op ongepaste wijze toonden het niet eens te zijn met de leiding. Rijsbergen beging deze fout in de vriendschappelijke ontmoeting tegen FC Groningen en Marijnissen liet in de competitie wedstrijd tegen PSV te duidelijk blijken dat hij een andere mening had dan scheidsrechter Weerink. PSV, deze week wellicht geïrriteerd geraakt door de geringe inbreng in het Nederlands elftal voor de Inter land tegen Rusland merkwaardi gerwijs stond aanvankelijk alleen René van de Kerkhof in het basis team opgesteld maakte woens dagavond in Rotterdam bezwaar te gen de „dubbele" selectie van Brandts. De persoon in kwestie zegt zelf: „persoonlijk had ik er graag twee keer bij willen zijn. Maar PSV zegt dat ik dan twee keer de kans loop om geblesseerd te raken. Meestal is er na een interland ook sprake van een lichte terugval, heeft men mij gezegd. Ik kan daar niet zo in ge loven". Woensdagavond werd Brandt door manager Ben van Gelder te ver staan gegeven, dat hij moest „kie zen". Brandts heeft Zwartkruis daarop gevraagd of hij bij de laatste zestien voor Noord-Ierland behoor de. Dat is niet het geval, blijkt in middels. Hetgeen nauwelijks een verrassing is, aangezien Happel in Belfast ook weer over reserve verde diger Johnnie Dusbaba kan be schikken. Brandts is door zijn club onder druk gezet. Ook al ontkent Van Gelder dat nadrukkelijk. „Brandts moet hier zelf over beslis sen. Wij kunnen onze spelers niet dwingen." Brandts zegt dat Van Gelder hem gistermiddag plotseling de vrije keus liet. Maar dat betekende in feite niets anders, aangezien hij toen al, zonder dat hij er nota bene zelf in gekend was, voor Jong Oranje was afgevoerd. Die koehandel heeft vol gens de KNVB-coaches gestalte ge kregen in een telefoongesprek tus sen Van Gelder en Ernst Happel. Van Gelder ontkende gisteren ech ter pertinent dat hij met Happel had gesproken. Happel was voor com mentaar niet bereikbaar, maar Jan Zwartkruis en Arie de Vroet meen den dat er wel degelijk een gesprek tussen Happel en Van Gelder was geweest. En hoe dan ook, De Vroet wijzigde in ieder geval prompt de selectie voor Jong Oranje. Gerrie Damen van NAC werd de feitelijke vervanger van Brandts. Overigens werden de geblesseerden Simon Ta- hamata en Wim Woudsma vervan gen door Martin Vreijsen en Willem Flight. Het meest opmerkelijke in de hele affaire is dat neo-international ACCRA De Afrikaanse voet balbond heeft fikse straffen op gelegd aan drie Afrikaanse lan den, teneinde gewelddadighe den op en rond de velden tegen te gaan. De betrokken landen zijn Mali voor een jaar uitge sloten van de bond en zijn Westafrikuanse buurlanden Se negal en Ivoorkust. Het stadion in Bouake (Ivoor kust) is voor een jaar gesloten voor wedstrijden van de Afri kaanse voetbalbond, terwijl de Senegalese bond 850 dollar (on geveer 2100 gulden) boete kreeg in verband met het gedrag van spelers en officials van de club Jaraaf, na hun wedstrijd in de strijd om de Afrika-beker tegen de Ghanese club Hearts of Oak. Een aantal Senegalese spelers zou de scheidsrechter, na afloop van de wedstrijd, op een recep tie hebben aangevallen. De acties tegen Mali komen voort uit de wedstrijd van dat land in de strijd om de Afri kaanse beker voor landenploe gen tegen Ivoorkust, in Bamako. ADVERTENTIE ERNIE BRANDTS overal naast Brandts (tegen Rusland verving hij Ruud Krol achttien minuiten na rust) gisteravond nog steeds van mening was dat hij zich vanmorgen voor het vertrek naar Denemarken op Schiphol moest melden. „Om dat," zo zegt Van Gelder, „wij door niemand zijn Ingelicht." De Vroet evenwel: „ik heb het bericht ontvan gen dat Brandts niet meegaat." En Zwartkruis: „Er zijn duidelijke af spraken gemaakt met Van Gelder. Twee selecties dat kan niet. Ik heb er trouwens begrip voor dat PSV brandts probeert te beschermen. Emie moet ook niet teleurgestld zijn want een eventuele blessure tegen Jong Denemarken zou voor het A- team slecht uitkomen. Maar er is inderdaad geen sprake van dat hij met Jong Oranje meegaat." De Vroet weer: „het komt allemaal niet zo prettig over. Laat ik het daar maar op houden. Het is vooral voor Brandts een erg nare situatie. Dei jongen heeft nu ten slotte een goede kans dat hij overal buitenvalt." De enige mogelijkheid voor de ver dediger op een plaats in de selectie voor Belfast, ligt nu nog in de bles sure van een geselecteerde verdedi ger besloten. Zwartkruis, die er gis teren overigens niet erg gelukkig mee was, dat hij in deze kwestie namens Ernst Happel moest spre ken, hoopt daar natuurlijk niet op, maar zegt wel: „Er zijn nog vele vraagtekens rond de selectie. Wim Jansen kampt met een vervelende achillespeesblessure, terwijl Jan van Beveren, Wim van Hanegem, Ruud Krol en Wim Suurbier ook nog niet fit zijn." Er is echter al een selectie (onder voorbehoud) van zestien speles gemaakt. Zeer waarschijnlijk is die selectie als volgt samengesteld: Van Beveren. Treytel, Suurbier, Krol, Dusbaba, Rijsbergen, Hovenkamp, Van Hane gem, Neeskens, Jansen. Willy van de Kerkhof, Van der Kuylen, René van de Kerkhof, Cruyff, Geels en Rep. LONDEN - De Argentijn Guiller- mo Vilas blijft, ondanks zijn neder laag afgelopen zondag in de finale van het toernooi in Aix-en-Provence (Fra) tegen de Roemeen Nastase, eerste op de Grand Prix-lijst. Hij heeft een comfortabele voorsprong van 249 punten op nummer twee. de Amerikaan Brian Gottfried. De strijd om de eindzege, die goed is voor 300.000 dollar, zal gaan tussen deze twee. aangezien de Zweed Björn Borg. die derde staat, al een achterstand van bijna 1000 punten heeft op Vilas. Bij de dames staat Betty Stöve op de vierde plaats met 390 punten. Aan de leiding gaat hier de Ameri kaanse Chris Evert met 550. De ranglijsten Heren: 1. GuUlermo Vilas (Arg) 1702 punten. 2. Brian Gottfried (V8) 1453 3 BJöm Borg (Zwel 775 4. Raul Ramirez (Mexi 598. 5. Roscoe Tan ner (VS) 562 Dame»: 1 Chris Evert (VS) 550.2. Virginia Wade (GB) 455. 3. Martina NavraUlova (TsJ) 410. 4. Betty Stöve (Ned) 390, 5. Kerry Reld (Aus) 265. Het Kriskras-abonnement is goed voor 8 dagen treinen waarheen u wilt. Als u maar in Nederland blijft, 't Kost f 68,- le klas f 102,-). Bovendien rijdt u voor half geld op alle inter lokale buslijnen. Maar koopt u'm in oktober dan komt er nog iets bij. Een gratis dagkaart. Voor de gezelligheid. Kan uw man, vrouw, vriend of vriendin ook een dag mee kriskrassen. Dat maakt uw herfstvakantie compleet. door Max Pam TILBURG Wereldkampioen Karpov heeft gisteren het inter nationale schaaktoernooi in Tilburg op zijn naam gebracht. De Rus behaalde tenslotte een vol punt meer dan zijn naaste belager de Engelsman Anthony Miles, die op zeven bleef steken Helemaal bevredigend voor de objectieve waarnemer was deze einduitslag niet. UTRECHT - De Griek Vitas Geru laitis is als eerste geëindigd in zijn groep. In een partij die nauwelijks 50 minuten in beslag nam versloeg hij de Brit Mark Cox in twee sets: 6-3 6-4. Er waren 900 kijkers. Door dit resul taat is Gerulaitis doorgedrongen tot de kwartfinales waarin hij in Til burg de Italiaan Panatta zal ont moeten. In de laatste ronde, die om tien uur 's ochtends begon doorgaans een gruwel voor de schakers, die vrijwel zonder uitzonderingen nachtmensen zijn gaf Karpov tegen Hort al binnen een half uur remise., Hij nam niet eens de moeite de strijd nog enigszins open te houden en gaf te kennen dat hij eventueel tevreden zou zijn met een gedeelde eerste plaats. Om Karpov in te halen, moest Miles met zwart van Andersson winnen en kennelijk ging de wereldkampioen ervan uit dat de Zweed met zijn solide en prententieloze opzet met wit niet te verslaan zou zijn. Hele maal ongelijk had Karpov natuurlijk niet, want het is bekend dat de vre delievende Andersson op zijn best is. als zijn tegenstander koste wat kost tot agressiviteit overgaat Met een volledige inzet trachtte Miles tegen Andersson op aanval te spelen, maar langzaam werd het duidelijk dat de MALMö Zweden heeft in een vriendschappelijke wedstrijd met 1-0 van zijn aartsrivaal Denemarken gewonnen. Het doelpunt werd in de achtste minuut van de tweede helft gescoord door de Zweed Lennart Larsson. Het Zwitserse nationale elftal heeft in Zürich in een vriendschappelijke wedstrijd Finland met 2-0 verslagen. De Zwitsers namen met deze over winning revanche voor de nederlaag (0-1) die zij verleden jaar in Finland leden. Een oppermachtig Zwitser land heeft het krachtverschil niet ini j de score kunnen uitdrukken. De Finnen speelden pover. Zelfs hun beste speler, Paatelainen was niet in I staat zijn talenten te tonen. Voor de j Zwitsers scoorden Eisener in de 12e I minuut en Küttel in de 66e minuut. BOEKAREST - Het Nederlands meisjesjuniorenteam dat in Boeka rest deelneemt aan de wereldkampi oenschappen heeft Oostenrijk met 8-6 verslagen. De Nederlandse ploeg speelt om de negende tot veertiende plaats. In een slechte wedstrijd heeft Nederland toch kans gezien het iets beter spelende Oostenrijk te verslaan. Vooral keepster Liesbeth van Gee- men was een te grote sta-in-de-weg voor de Oostenrijkse meisjes. De Nederlandse doelpunten werden ge- .maakt door Christine Knigge (2x>, ;Marjan Boot (2x), Thea Slot (3xi en •Marga Duyvestein (lx). De Sovjet-Unie en Joegoslavië spe len vandaag in Boekarest de finale. Roemenië en de DDR spelen om het brons. DEN HAAG De coup die HYS voor ijshockeykampioen Thialf in gedachten had, lijkt uit te lopen op een grandioze mislukking. De Hagenaars lieten een aantal Nederlanders vertrekken en trokken ter compensatie een complete kolonie Canadezen aan met de bedoeling dit jaar nog hogere ogen te gooien dan vorig seizoen toen in de nationale competitie een derde plaats werd veroverd. Maar nu de contouren van de ware (nieuwe) krachts verhoudingen langzaam duidelijk worden, blijkt dat HYS een flinke veer heeft moeten laten. Dit weekeinde zal de malaise zich zeer zeker voortzetten tegen opponenten als Tilburg Trappers en Thialf. Nu nog NUL punten uit twee vrij eenvoudige duels (Groningen en Amsterdam). Alle spelers-, trainers- en zelfs bestuurswisselingen ten spijt. Wat dat laatste betreft zijn de kruitdampen rond de Haagse Uithof nog lang niet opgetrokken. Zoals be kend vond er de afgelopen zomer maanden een massale volksverhui zing plaats van HYS-spelers .naar de gloednieuwe tweede divisieploeg Leiden Lions. Theo Dietz, Harry Wielheesen, Rob Verboom, Robin Sarabér, zij gingen allen hun coach Jean Martin achterna, die als enige werkelijk de zak kreeg bij de Haagse IJshockey Stichting. Wat dat betreft zegt preases Ed Hop man: „Jean heeft in de afgelopen jaren veel gedaan voor HYS. Vooral het jeugdijshockey is door hem in Den Haag goed van de grond geko men. Maar vorig jaar maakte hij er een rottroep van. Tijdens een afgang tegen Amsterdam liep hij Jankend de bench uit. Ik moest het toen nog van hem overnemen. Nooit heeft Martin hier een gesprek over willen voeren". Martin mag dan op deze manier uit de gratie zijn geraakt, de spelers bleven achter hem staan (Hopman: „Ja, nogal logisch hij organiseerde leuke feestjes, maar daar breng je geen geolied ijshockeyteam mee op de been") Bijna allen kregen zonder veel problemen hun overschrijving naar de Leidse ploeg. De talentvolle jeugd international Robin Sarabér echter niet. Voor hem dreigt nu een nare nasleep te ontstaan. Ed Hop man: „Sarabér heeft erg veel aan ons te danken. Acht jaar genoot hij bij HYS een ijshockeyopleiding. Nu kunnen we daar de vruchten van plukken en dan vertrekt hij. Een goede motivatie is uitzijn mond niet gekomen. Hij zegt met de nieuwe coach Brian Randall niet te kunnen werken. Zo n argument accepteren we natuurlijk geenszins." De achttien-jarige center kan de re devoering van Hopman over zijn ge drag eenvoudig weerleggen. „Dat ik aan HYS veel te danken heb is na tuurlijk zo. maar dat verplicht mij toch niet, levenslang bij die club te blijven ijshockeyen? Trouwens, ik wil graag met mijn oude ploeggeno ten samenspelen. Met Brian Randall kan ik absoluut niet opschieten. Tij dens een internationaal jeugdtoer- nool voor landenteams in Barcelona, toen Randall als bondscoach optrad, Is het allemaal begonnen. Op een dag kwam hij naar me toe met de opmerking: jou zal ik weieens ijshoc key leren Daarna hebben we voort durend ruzie gehad. Verder is het mij een raadsel waarom Randall werd aangetrokken. Het ging toch prima met HYS? De enige reden die ik kan bedenken is dat ze met een legertje Canadezen aan de absolute top wil len komen. Nou, dat zie ik niet zo zitten. HYS eindigt dit Jaar niet ho ger dan de op één na laatste plaats". ROBIN SARABÉR kort geding tegen HYS De Nederlandse IJshockey Bond kan in de affaire Robin Sarabér wei nig uitrichten. De Hagenaar vroeg na de sluitingsdatum van 17 juni overschrijving aan omdat hij toen pas officieel te horen kreeg dat Mar tin het nieuwe seizoen niet meer bij HYS zou terugkeren. Zijn begeleider Pim van Halem die overigens ook van HYS afkomstig is en nu het wedstrijd-secretariaat van Leiden Lions beheert meent: „Het zou belachelijk zijn als een puur Neder lands talent een jaar op de bank moet zitten door de halsstarrigheid van een ljshockeyclub. Overigens heb ik de indruk dat de aanvraag van Robin bij HYS een tijdje is blijven liggen vanwege bestuurswis selingen die daar in juni tevens plaatsvonden (voorzitter Han van der Heiden kon zich niet met de gang van zaken verenigen en stapte onder het mom van „drukke werk zaamheden" op, red.)." Hoe nu verder, want Robin Sarabér geeft het allerminst op. De afgelo pen weken nam hij de bekende Rot terdamse advocaat mr Jansen van Raay in de arm Laatstgenoemde kreeg dinsdagochtend een brief die was ondertekend door HYS-secreta- ris Bob van Bilchem. Graag wilde men volgende week woensdag nog eens met Robin praten. Hoe chao tisch de bestuurszaken bij HYS op dit moment worden aangepakt blijkt wel uit de reactie van Ed Hop man. „Hé. een gesprek? Daar weet ik niets van. Wat mij betreft hoeft dat ook niet meer. Ik heb twee uur met hem gepraat. Twee uur van mijn kostbare tijd laten verpesten met zachtzinnig ouwewijven-ge- klets. Als Robin weg wil moet hij weten. Maar ik maak er een princi piële zaak van. Wij hebben immers met ons aankoopbeleid op het mee spelen van Sarabér gerekend. Nee hoor, zonder overtuigende redenen laten we hem niet gaan Duidelijk blijkt: de standpunten lig gen zeer ver uit elkaar. Sarabér en Pim van Halem overwegen ook een kort geding als het gesprek van woensdag geen soelaas oplevert. Hopman: „Ben ik geheel niet bang voor. Amsterdam heeft zo ook het onderspit moeten delven Ondertussn sleept de martelgang van HYS in de competitie zich voort. Na de eerste nederlaag tegen Amsterdam besloot Joop Ierschot zijn stick voorlopig in de kast te houden. Hij verlangt eerst een ver helderend gesprek. De nieuwe Cana dees Ian MacRitchie voldeed waar schijnlijk niet. Hij werd terugge stuurd naar zijn geboorteland. Dave Bell mag MacRitchies vacature vul len. Bekend is dat ook hij de nodige twisten met Randall heeft gehad. Ed Hopman de voorzitter die HYS ooit van een ondergang redde afsluitend: „Inderdaad, als een Canadees bij ons niet voldoet kan hij direct vertrekken. De start is natuurlijk nog wat stroef. Maar wat wil Je, we draaien met een geheel nieuw team. dat de eerste maanden nog niet op elkaar is ingespeeld De Canadezen moeten in Nederland nog acclimatiseren." Uitslagen Nederlandse Beleer HY8-Amater- dam 5-7. Tilburg Trappera-Oronlngen 7 3. Oronlngen HY8 9-3. Nijmegen TUburg Trap pen 1-5. 1 TUburg Trappen 2 Amsterdam 3. Oronlngen 4 Thialf 5 Nijmegen 6 HY8 2 2 0 0 4 12- 4 110 0 2 7-5 2 10 12 12-10 0 0 0 0 0 0-0 10 0 10 1-5 2 0 0 2 0 6-16 Engelsman zich aan het overtillen was. Met eenvoudige middelen bouwde Andersson aan een klein voordeeltje, zijn tegenstander ver lokkend tot een suïcide. Toen Miles dan ook in een gedrukte stand naar complicaties zocht en zijn zwakten in zijn stelling veronachtzaamde maakte Andersson op simpele wijze een toren buit. hetgeen zowel de eer ste overwinning in dit toernooi van Andersson betekende, als de neder laag voor Miles Niettemin heeft Miles in dit toernooi de meeste indruk gemaakt Hij toon de zich een ware vechter en dat kan van een aantal andere spelers nau welijks gezegd worden. Erkend moet ook worden dat Karpov de sterkste was. Tegen Timman en Sosonko ont snapte hij weliswaar met enige veine in het Russische schaaktijdschrift "64. wordt met die partij tegen Tim man genoemd, maar niet die tegen Sosonko. hoewel Karpov juist in dat duel volkomen verloren stond maar op de beslissende momenten heeft hij zich het slagvaardigst getoond Voor de Nederlandse grootmeester Jan Timman werd de laatste ronde een deceptie. De dag tevoren had Timman in een vlaag van overmoed gezegd dat hij met zwart nu een systeem had gevonden, waarmee hij altijd remise kon maken Zo n uit spraak moet je natuurlijk nooit doen. want op de Olympus wordt meegeluisterd en vandaar dat Tim man tegen Balashov al direct een nederlaag te slikken kreeg, Timman kwam aanzienlijk minder uit de ope ning en toen hij met ongerechtvaar digde dame-uitval de stelling in evenwicht wilde trekken, wist de Rus met een fijne, tactische ma noeuvre een belangrijke kroonpion te veroveren. Dit verlies kostte Tim man de ongedeelde derde plaats, want nu kwamen Kavalek, Hort en Hübner naast hem. 'Over het spel van Kavalek en Hüb ner kan men kort zijn. Zij hebben vrijwel niets anders gedaan dan snel remise spelen. Jammer, ik kan mij een prettiger vakantie voorstellen Hübner trok in deze laatste ronde bij door de partij tegen Ollgoric die meer dan acht uur duurde, te win nen. Gligoric kwam daardoor zelf op vijftig procent, want zijn afgebroken partij tegen Balashov. waarin de Joegoslaaf een pion minder had. wist hij toch nog te winnen omdat Balas hov een uiterst opmerkelijke zelfmat creeërde. De Russische huisanalyses zijn blijkbaar niet meer wat ze ge weest zijn. want Balashov had de positie rustig op zijn hotelkamer kunnen uitanalyseren. Sosonko hield Olafsson toch nog op de onder ste plaats door in hun onderlinge partij remise te maken Ongetwijfeld is Sosonko de ongelukkigste speler Zo n tweeëen haJve punt heeft hij in het water gegooid door eenvoudig gewonnen posities toch nog te ver knoeien. Het moet mi) van het hart dat ik dit Interpolis-toernooi nogal sfeerloos vond Journalisten werden uit het directe strijdgewoel geweerd en voor de toeschouwers was het vrijwel on mogelijk zelfs een glimp van de deel nemers op te vangen Het toernooi schijnt voor de komende vijf haar gegarandeerd te zijn. Misschien kun nen ze organisatoren de opstelling in de toernooizaal wijzigen, op deze manier was het een erg steriel toer nooi. BloUUnd 1 Karpov 8. 2 Miles 7. 3 6 HObncr Kavalek. Hort. Ttmman 6. 7 Ollgoric 69 Balashov. Andersson 5. 10. 8myslov 4'/». lt Sosonko 4. 12 Olafsson 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 25