j Alcoholmisbruiken najaarsweer vergroten de kans op ongevallen Zwols schaap met vijf poten AUTOBIOGRAFIE Personalia I Beklemmende sfeer in j'Lied von der Erde' Belangstelling voor de negentiende eeuw Beethovencyclus in kleine zaal En dan nog _J Residentie Orkest: a s*J Subaru-combi aangedreven op vier wielen Zuinige truck voor toekomst Bandenvernieuwing bespaart veel olie IUDAG 7 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET RH 21 - S 20 Sicco de Jong i Leden van het Volendams Operakoor tonen hier trots de gouden plaat, die het koor werd uitgereikt tijdens een feestelijke bijeenkomst in Volendam. door Adr. Hager mt: DEN HAAG Vanavond (vrij dag) in Amsterdam, zaterdag in Leiden vertolkt het Residen tie Orkest „Dat Lied von der Erde' van Mahler. Dit werk werd eerder deze week in de PW A-zaal uitgevoerd op het eerste seizoen-concert in het Congresgebouw. Naar verluidt prijst een ieder zich gelukkig, dat de aanvankelijk als eerste concert aangekondigde „Wag- ner-collage" is afgelast. Men verwachtte een drama, niet wat betreft de inhoud van het werk, doch met het oog op de weergave! Ferdinand Leitner stond voor het orkest en met Haydn en Mahler op het programma had men de zeker heid. dat er in ieder geval op beide composities gestudeerd was. Hoe viel de realisering uit? Haydns symfonie nummer 99 lever de de opmaat. Een componist die zoveel symfonieën op zijn naam heeft staan moet de materie zeker beheersen. Wel. Haydn laat over zijn vakmanschap geen twijfel bestaan en de toehoorders kunnen zich al bijna twee eeuwen aan dit werk la ven. Het werd onder Leitner nog geen vertolking om ademloos te be wonderen. wel kon men vaststellen dat zorg en aandacht aan het werk waren besteed. Na de ontspanning met Haydn de inspanning met Mahler. „Das Lied von der Erde", de symfonie voor te- nor- en altstem en orkest, is geschre ven door een somber componist. Die somberheid vond weerklank in de teksten ontleent aan de parafrases van Chinese lyriek „Die Chinesische Flöte" door Hans Bethgei De geest van het gehele werk spreekt onder meer uit de woorden van „Das Trin- kleid vom Jammer der Erde" name lijk „dunkel ist das Leben, ist der Tod". Een aangrijpend werk. mits de uitvoering voldoet aan de hoge ver tol kingseisen. Leitner heeft zich dui delijk ingespannen om zoveel moge lijk aan die eisen tegemoet te ko men. hij is er niet in geslaagd de beklemmende sfeer op te roepen. Het R.O vond in Leitner de noodza kelijke strakke hand. er was nog niet alles, maar wel veel bereikt. Srttnh*»r Solistische medewerking aan deze vertolking verleende de Engelse alt Helen Watts en de Amerikaanse te nor William Johns. Een goede keuze, beide vocalisten wafen tegen hun zware opdracht opgewassen. De te nor lijkt op weg naar een grote car rière. de alt kan terugzien op een dito loopbaan. 02C AMSTERDAM De tijd waar in vertolkers alle werken van een door hen bewonderde com ponist, bijv. Bach, Beethoven of Chopin, in één serie concer ten uitvoerden, ligt vrijwel ach ter ons. Of dit nu komt doordat het publiek niet meer zo tuk is op dit soort van specialistische krachttoeren, of door de veranderde instelling van de solis ten (of door beide factoren), een feit is, dat het verschijnsel sterk is afge- j nomen. De Braziliaanse pianist Jacques Klein is er echter toch nog min of meer een vertegenwoordiger van. Hij speelt dezer dagen op zeven concer ten in de Kleine Zaal van het Am sterdamse Concertgebouw alle 32 pi anosonates van Ludwig van Beetho ven. In het verleden zou voor zulk een „evenement" zeker de Grote door JAC. KORT Zaal afgehuurd zijn. Thans bleven er in een ruimte die slechts een kwart van het aantal zitplaatsen biedt nog heel veel stoelen onbezet. - Er liggen vijfentwintig jaar tussen de eerste sonates die Beethoven als opus 2 in 1797 het licht deed zien en zijn laatste in C-klein, die stamt uit 1822. De keuze die Jacques Klein voor zijn concerten heeft gemaakt, is zodanig, dat men telkens een sonate te horen krijgt uit Beethovens vroeg ste. zijn midden- en zijn laatste, scheppingsperiode. Op het recital van woensdagavond kwamen vijf so nates aan de beurt: de uit 1796 date rende opus 10 nr 1, in c klein, de uit twee delen bestaande opus 54. in F groot uit 1804, de sonate opus 109, in E groot uit 1820 en na de pauze opus 7. in Es en de z.g. Mondschein-sona- te. resp. uit 1796 en 1801. Wat de autogordel aan verkeersdoden bespaart, doet het alco holmisbruik door automobilisten weer teniet. Het gaat hier in beide gevallen om vijftig tot zestig mensenlevens, zo heeft de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid SWOV op basis van de cijfers over 1976 berekend. Het alcohol- drinken is de voornaamste reden, waarom vorig jaar honderd automobilisten meer het leven lieten dan in 1975. Een pianist moet zowel technisch als artistiek heel veel in zijn mars heb ben om een programma als dit te kunnen uitvoeren. Beethovens mu ziek stelt hoge eisen aan de vaardig heid van de pianist, maar nog meer aan zijn vermogen tot het realiseren van de elkaar dikwijls snel opvolgen de wisselingen van tempo en dyna miek. Jacques Klein bleek deze eigen schappen te bezitten. Zonder een zweem van overdreven pathos, maar niettemin zeer doorleefd zette hij de sonates stuk voor stuk neer, waarbij tevens een grote doorzichtigheid in de stemvoering viel waar te nemen, mede tengevolge van een verant woord pedaalgebruik. Men kan zijn boeiend Beethovenspel nog beluisteren op 8. 12. 16. 19 en 22 dezer in De Kleine Zaal. Of het ook komt doordat men eerder een drankje pakt op de herfstige avond is niet uit de cijfers af te leiden, maar het najaar blijkt vorig jaar wel de meest opvallende stijging van het aantal verkeersdoden in de statistieken gebracht te hebben De toeneming in het laatste kwartaal van 1976 bedroeg ten opzichte van de laatste drie maanden van 1975 niet minder dan 13,6 procent, terwijl op jaarbasis het aantal verkeersdo den met 3.9 procent toenam. Het najaar heeft dus duidelijk de cijfers extra ten ongunste beïnvloed: hier aan is de stijging van het dodencijfer over heel 1976 goeddeels toe te schrijven. Herfstig weer is in het algemeen ook gevaarlijker: de wegen worden glad der doordat het vaker regent, het gaat weer misten en het spitsverkeer wordt afgewikkeld in schemering: een weersgesteldheid die nog meer gevaren oplevert dan duisternis. Dit stelt hogere eisen aan de automobi listen. die juist met een teveel aan alcoholische drank al de grootste moeite hebben om aan lage rij-eisen te voldoen. Bij toenemend verkeer kan. zuiver statistisch bezien, een toenemend aantal verkeersongevallen moeilijk uitblijven. De risico's voor elke weg gebruiker nemen volgens de cijfers echter niet toe naarmate het druk ker wordt. Wel zegt de SWOV dat het Het Japanse merk Subaru heeft een combinatiewagen met aandrijving op alle vier de wielen uitgebracht. Het is de Subaru 1600 Stationcar, die evenals de andere nieuwe 1,6 liter modellen een motor met 72 DIN-pk vermogen heeft, welke nor maal de voorwielen aandrijft. Tijdens het rijden kan men omscha kelen naar aandrijving op voor- èn achterwielen, waarbij men zich ech ter moet houden aan een maximum snelheid van 80 km per uur. Met de' aandrijving op vier wielen, die tot nu toe alleen op terreinauto's lever baar was. krijgt een auto eigen schappen, waardoor er goed mee op zandige wegen of rulle grond gere den kan worden. De nieuwe Subaru 1600 Stationwa gen kost 17.500 gulden, ruim drie mille meer dan een uitvoering met alleen voorwielaandrijving. deelnemen aan het verkeer van meer onervaren rijders hun een grotere kans op brokken geeft. „Onervaren rijders zijn naar verhouding vaker bij ongevallen betrokken dan de er varen kilometervreter." aldus deze stichting, die in overheidsopdracht de verkeersongevallen analyseert. De SWOV berekende, dat de daling van het aantal verkeersdoden de laatste paar jaar vooral bereikt werd door drie maatregelen: de verplich ting autogordels en bromfietshel men te dragen en de „novemberwet" van 1974. In 1972 was het aantal doden in het verkeer het hoogst: 3264 mensen verongelukten. In 1973 daalde dit aantal tot 3092. maar dat kwam door de oliecrisis met autoloze zondagen. Ook in 1974 werd daar door de stemming nog beïnvloed en reed men minder kilometers, wat de eerste grote daling van het aantal verkeersslachtoffers met zich bracht: tot 2.564 doden. Het jaar daarop, toen de oliecrisis-effecten goeddeels verdwenen waren, werden 2.321 doden geregistreerd, ruim ne genhonderd minder dan in 1972. De SWOV kon daarvan ten minste al driehonderd „geredde" mensenle vens toeschrijven aan de autogor dels en de bromfietshelmen. Daarna heeft de alcoholwet het meest gehol pen. Het alcoholgebruik onder bij ongevallen betrokken weggebrui kers bleek opeens met een derde afgenomen: van 5.100 in 1974 tot 3.450 in 1975. Maar vorig jaar is wel het verplichte dragen van de autogordel verder toegenomen, doch zijn weer gevallen van alcohol bij 4.585 ongelukken geconstateerd. Er is op alle mogelijke wijzen wat aan te doen om ondanks het voort durend stijgen van het autogebruik doordat méér automobilisten méér kilometers rijden het aantal verkeersongevallen in te tomen. Be kende en internationaal toegepaste methoden zijn een retraining voor nieuwe onervaren rijders, bijscho ling van al wel ervaren rijders, een verder opvoeren van de veiligheid van de voertuigen in het verkeer en veiliger wegen met meer scheiding van verkeerssoorten (fietspaden, woonerven) en van rijrichtingen (au towegen met middenbermbeveili ging). Maar voor de automobilist zelf is het een kwestie van letten op de conditie van zijn auto. het wegdek en bovenal zichzelf. Voorzichtig rijden bij mist met mistlampen aan èn een nuchte re kijk op het verkeer houden zijn en blijven ook dit najaar de voornaam ste manieren om zo min mogelijk mensenlevens in gevaar te brengen. Een futuristische vrachtwagen, waarvoor Fat de meeste compo nenten leverde De Duitse ontwerper Luigl Colani heeft een futuristisch uitziende vrachtwagen ontworpen, die voor de chauffeur overzichtelijker is en in hoge mate brandstof bespaart. De totstandkoming van de wagen. 2001 genaamd, werd mogelijk door de steun van een twintigtal voorname lijk Duitse bedrijven. Tot die groep behoort ook de Nederlandse Sikkens. Luigi Colani. één van de bekendste Europese ontwerpers, legt zich voor al toe op de aërodynamiek van voer tuigen. Na een opleiding als beeld houwer en een studie in de aërodyna mica aan de Parijse Sorbonne-uni- versiteit gaf hij talrijke industriële produkten vorm. waaronder ook sportauto's, scheepsmodellen en vliegtuigprototypen. Met de vrachtwagen 2001. waaraan vooral het Italiaanse Fiat-concern medewerking verleende chassis, asconstructies en dieselmotor zijn van Fiat afkomstig beoogt Colani een toekomstbeeld te geven. Door de vermindering van de luchtweerstand wordt per honderd afgelegde kilome ters veertien liter dieselolie be spaard. zo berekende Fiat. Verder is de cabine ook om veiligheidsredenen boven het onderstel geplaatst met een ruimte ertussen. De cabine kan worden opgeschoven tijdens een aanrijding. Voor de veiligheid werd verder veel glas toegepast. Speciale aandacht kreeg ook het in terieur. waarin de chauffeur een stoel heeft, die zijn wervelkolom mi nimaal belast. Op het instrumenten- bord bevindt zich een „econometer" om het zuinige brandstofverbruik te verifiëren. De truck 2001 met een zware 352 pk achtcilindermotor komt niet in pro- duktie. maar is slechts bedoeld om een indruk te geven in welke richting de vrachtwagenconstructie zich de komende jaren kan ontwikkelen. „Voor de vervaardiging van een nieuwe personenautoband is vij fentwintig liter olie meer nodig dan voor de vernieuwing daarvan Bij de truckband bespaart men zelfs hon derdtachtig liter olie", aldus de heer T. Huese. directeur van Tyresoles Rubberindustrie te Bussum De heer Huese wijst erop. dat het verkwistend kan zijn om een goed bandenkarkas weg te gooien. Bij personenauto's heeft zon karkas drie maal zo grote reserves als het loopvlak van de band en is eenmali ge vernieuwing dus vaak aanbeve lenswaard. De banden worden in dat geval eerst gekeurd, waarbij ruim de helft nog voor een nieuw loopvlak in aanmerking blijkt te komen zonder dat dit de veiligheid schaadt, zo verklaart de directeur van Tyre soles. Voor vrachtwagenbanden is de re serve van het karkas het zesvoudige ten opzichte van het loopvlak en voor vliegtuigbanden het twaalfvou dige. Ruim 85 procent van deze ban den blijkt, nadat het loopvlak ver sleten is. nog geschikt voor vernieu wing en vliegtuigbanden worden wel acht a tien maal vernieuwd, voegde hij daaraan toe. Fakkert-project landelijke primeur voor nieuwe wijk t De belangstelling voor de negentien de eeuw neemt toe Het succes van een boek als 'Waarde Van Lennep' met brieven van De Schoolmeester - bewijst dat. De tijd vóór Tachtig is nog weinig onderaocht maar blijkt interessanter dan men dacht. De Werkgroep 19e eeuw ontstaan in de boezem van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde draagt het hare bij tot stimulering van de aandacht door een Documentatie blad uit te geven, waarin iedereen die belangstelt in de eeuw wel iets van zijn gading kan vinden. Er zijn nu twee nummers verschenen. Die bevatten onder meer een bijdrage over een strijd in 18267 om het Am sterdamse schouwburgrepertoire, een bibliografie van literaire tijd schriften van 1800 - 1809. een studie over het maandblad De Navorscher H851-1908). een spectaculair artikel van Boudewijn Büch over drug- en medicijngebruik in het 19de- eeuwse Nederland (ook onder litera toren), een overzicht van de hand schriftencollectie Haverschmidt 'Piet Paaltjens) te Leiden, enkele korte bijdragen over het Gezelle-ar- chief. een opstelletje over het Naakt de 19de-eeuwse fotografie, en voorts allerhande korte mededelin gen, plus een opgaaf van artikelen over de 19de eeuw in talloze andere |üjdschriften. Belangstellenden van harte aanbevolen. De negentiende eeuw. Documentatie blad. Werkgroep 19e eeuw. Redactie: Marja Keyser, Nop Maas, Marita Mat- hijsen, Alexis Raat. Jan Siesling, Pe ter van Zonneveld. Abonnements prijs, 4 nummers, 25 (Giro Amro- bank Rapenburg Leiden, bank nr. 45.10.61.306 onder vermelding: Letter kunde/Werkgroep). Kamerleden In de Tweede Kamer zijn gisteren twee nieuwe leden ge ïnstalleerd. Het zijn de heren G. A. Q. Niessen en A. A. G. van Mierlo. Zij vervullen vacatures in de fractie van de PvdA. welke ontstonden doordat de ministers J. P. Pronk en B. Stemerdink kozen voor het voort zetten van hun ministerschap. De heer Niessen (41) is leraar Neder lands en woont te Raamsdonk-dorp. De heer Van Mierlo (35) woont te Drunen en is bestuurder aan de technische school te Eindhoven en lid van de Brabantse staten. De Australische schrijver en jour nalist Johan Rivett die ook directeur van het Internationale Persinstituut is geweest en die in het buitenland de meeste bekendheid kreeg door zijn boek ..Behind bamboo", is don- derdag op 60-jarige leeftijd in Mel bourne overleden De Vlaamse dichter Jotte 't Hooft die in 1975 werd onderscheiden met de Reina-Prinsen-Geerligsprijs. is. vermoedelijk ten gevolge van een te grote dosis drugs, op 21-jarige leef tijd in Brugge overleden De stichting „Ugo e Olga Levi" te Venetië heeft een internationaal concours voor pianocomposities uit geschreven waarvoor inzendingen voor 31 maart 1978 dienen te worden opgestuurd naar Segretaria del Con- corso. Fondazione Uge e Olga Levi, Palazzo Giustinian Lolin, San Vidal 2893,30124 Venezia. Financiële tegemoetkomingen -voor voortgezette studie op het ge bied van dans en muziek in het bui tenland kunnen door Nederlandse ingezetenen die op deze gebieden actief zijn als uitvoerend of schep pend kunstenaar of als pedagoog, worden aangevraagd bij de afdeling Muziek en Danskunst van het minis terie van CRM te Rijswijk Van donderdag 27 oktober tot en met woensdag 2 november zal in Rotterdam een EG-filmmranifestatie worden gehouden waar uit zeven EG-landen dagelijks een voor Neder land nieuwe film zal worden ver toond. door Jac. Lelsz ZWOLLE Bestaat het schaap met vijf en nog meer poten? Het bestaat! In Zwolle is het te zien. Het blijkt een gebouw te zijn waarin zich een onvoorstelbaar aantal activiteiten zullen gaan afspelen. Wat is er allemaal in vertegenwoordigd? Een paar dingen: het onderwijs, de kerk, het sociaal-cultureel werk, de gezondheidszorg, het sportleven, de openbare bibliotheek en nog meer. Zwolle heeft met dit complex in de nieuwe wijk Aa-landen (genoemd naar een riviertje dat er door stroomt) een landelijke primeur. Het is een zogenaamd Fakkert-project. Een complex, dat tot stand kwam nadat de door de ministeries van onderwijs en wetenschappen en cul tuur. recreatie en maatschappelijk werk ingestelde commissie Fakkert. had bekeken waar in het land multi functioneel gebouwd kon worden voor school en wijk. Op kleinere schaal, samen met het basisonder wijs. is dat intussen op een enkele plaats gebeurd, onder meer op Texel. De Zwolse primeur zit hierin dat voor het eerst in samenhang met het voortgezet onderwijs zo'n complex van de grond kwam er\in het feit dat het zo'n uitgebreid, veelzijdig pro ject betreft Eén-twee-drie is het dan ook niet gegaan Op de afdeling Wel zijnszaken van de gemeente liggen zeven dikke mappen, die het op schrift „Overleg centrum in de Aa- landen' dragen. Sinds '72 is er aan gewerkt. Minister Van Kemenade heeft toegezegd maandag het ge bouw te zullen openen, en dat duidt er al op dat het hier om iets bijzon ders gaat. Zonder de samenwerking met de school zou het wijkcentrum er gezien 's lands financiën waarschijnlijk voorlopig niet geko men zijn Gemeenschap De wijk Aa-landen ligt in Zwolle- Noord Tien jaar geleden werd ermee begonnen Er komen ongeveer 18.000 mensen te wonen Zij nadert thans haar voltooiing In het hart ervan is het gebouw verrezen, dat de gemeen schap ten dienste staat. Partijen daarbij zijn met name de protes tants-christelijke scholengemeen schap Meander College (vwo. havo. mavo; 1100 leerlingen. 70 leraren, rector drs G Veenhoven) en de Stichting Wijkcentrum Aa-landen. De rector van de scholengemeen schap Meander College, de heer Veenhoven. die tevens voorzitter is van de Stichting Wijkcentrum Aa- landen. was al gauw een groot voor stander van het bouwen voor school en wijk onder één dak Vele financiële hindernissen moes ten worden genomen. De kosten van de school kwamen uiteraard voor rekening van het ministerie van on derwijs en wetenschappen, die van het wijkcentrum ten laste van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en van de ge meente Zwolle Met het relatief be scheiden bedrag van tien en een half miljoen gulden werd het geheel gere aliseerd. Het complex in de wijk Aa-landen te Zwolle Architect C. Groen uit Emmen heeft het gebouw, dat grenst aan het win kelcentrum. zo ontworpen dat de school buiten de schooluren, 's mid dags na vieren, op de zaterdagen en in de vakanties (en de school draait per jaar maar 180 dagen als school) op praktische wijze te gebruiken is door de wijk. Het is een lichtvoetig gebouw met vrolijke kleurtjes, met veel schoon metselwerk, ronde muurtjes en verplaatsbare tussen wanden en uitgevoerd volgens het splitlevelprocédé. zodat men de ver schillende verdiepingen ongemerkt bereikt. Het gebouw is gemakkelijk toegankelijk voor gehandicapten. Om de daarvoor noodzakelijke voor zieningen te kunnen financieren,' hebben de leerlingen een actie ge houden onder het motto "Oiften voor liften". Die bracht een ton op In de ruimten, die de wijk ter be schikking staan, in de visie van de heer Veenhoven 'zoiets als christe lijk dienstbetoon', zijn uiteraard met orde alle dingen mogelijk. Gymnastiek (drie zalen liefst), aller lei cursussen op het gebied van crea tiviteit, tieneravondjes, feestelijkhe den van de meest uitlopende snit. concerten, het vertonen van films, vergaderingen, het consultatiebu reau bezoeken, aan yoga doen, of met de wijkagent praten Peuter speelzalen zijn er ook. Boeken Aardig is dat de bibliotheek van het Meander College is ondergebracht bij de openbare bibliotheek Men mag vrijelijk van eikaars boeken ge bruik maken. Ook de mensen-van- de-wijk kunnen, desgewenst, behal ve boeken komen lenen in de open bare bibliotheek hun informatie ko men halen in de bibliotheek van de school. Van de aula. die een capaci teit heeft van vijfhonderd personen, zuilen 's zondags twee kerken ge bruik maken. In goed overleg, wat de tijden betreft, gaan de Chr. Geref. Kerk en de R K Verrijzenis Parochie er diensten houden. Aan een van de wanden hangt het Christus-mono gram. de samengebrachte X en P. de eerste letters van Christus' naam in het Grieks De leerlingen hebben het van gebakken en versierde tegels vervaardigd. In de Aa-landen zijn twee beroeps krachten werkzaam in het wijkwerk: Luc ter Heide voor het jeugd- en jongerenwerk en Ria Oeluk als buurtwerkster Ria Oeluk zegt dat ze veel meer beroepsmensen zouden kunnen gebruiken, „maar CRM stelt niet meer geld beschikbaar'. Dat blijkt ook een goede kant te hebben. Velen in de wijk kennen hun verant woordelijkheid Ria Oeluk: „Zon driehonderd vriJwUligrs werken mee. en dat is toch wel opvallend

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21