van Christoffel Bananeschil op straat? luister eens hooge burch conflict tussen en leraren? Overheid moet inhoud van vak maatschappijleer overlaten aan onderwijs Werk gemeente Ermelo stil na brand raadhuis naar de geweldige nieuwe elpee van 't is de moeite waard xz 7^: adjunkt-direkteur verpleging en opleiding Vierde nationale luchtvaartmaatschappij Kamervragen over mogelijke verkoop van weefgetouwen Kosten gezinshulp worden in sommige gevallen aftrekbaar Royal Nederland =3 Opnieuw salariskwestie Kamerleden tot leraren: Bromfietser gedood Vier jaar geëist wegens overval DE NEDERLANDSE INVESTERINGSBANK VOOR ONTWIKKELINGSLANDEN N.V. nederlandse hervormde kerk stafmedewerker RIJDAG 7 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET 11 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nederland heeft er sinds gisteren naast KLM. Martinair en Transavia een vierde luchtvaartmaatschappij bij: Rotterdam Airlines (RAL). Minister Westerterp heeft na een maan denlange studie vergunning gegeven aan de op een na grootste reisorganisatie in ons land, Christoffel, binnen Europa een aantal geregelde lijndiensten te gaan onderhouden tussen Rotterdam. Bazel. Luxemburg, Le Havre, Bordeaux, Southend. Turijn en Genua. RAL. een volle dochter van Christof fel. wil vbor het onderhouden van deze diensten twee of drie nieuwe Fokker Fellowships aanschaffen, een order waarover al enkele maan den lang onderhandelingen worden gevoerd. Waarschijnlijk zal de maat schappij in april of mei volgend jaar al operationeel worden. Al enkele jaren is Christoffel bezig met de oprichting van een eigen luchtvaartmaatschappij. Twee jaar terug kondigde de reisorganisator de oprichting aan van Trans-European Airways. Dit zou een dochter moeten worden van de gelijknamige Belgi sche maatschappij en Christoffel zou daarin een meerderheidsbelang krij gen. Minister Westerterp verwierp deze aanvrage echter met het argu ment, dat de bestaande Nederlandse luchtvaartmaatschappijen daarmee te veel in de wielen zouden worden gereden. Chartermarkt Met deze aanvraag beoogde Chris- toffel met name een aandeel in de chartermarkt te krijgen, met het doel een betere concurrentiepositie te realiseren ten opzichte van Hol land International, die nauwe rela ties met de KLM heeft. Vakantiegan gers te vervoeren met eigen vliegtui gen zou. zo meende Christoffel. een lagere reisprijs kunnen bewerkstel ligen. Na de afwijzing van de minister dien de Christoffel-directeur André Vir- linden een nieuwe aanvraag in voor de oprichting van een lijndiens tmaatschappij. Aanvankelijk vroeg hij daarvoor elf bestemmingen, waaronder ook enkele in het Verre Oosten. Achterliggende bedoeling hiervan was op deze bestemmingen ook goedkope vakantie-chartervluchten te organiseren. Dat de minister deze mogelijkheden met zijn vergunning ten dele heeft afgesneden heeft Vir- linden nauwelijks teleurgesteld. DEN HAAG (ANP» - De Tweede Kamerleden Castricum. Hartmeijer en Ter Beek (allen PvdA) hebben de ministers Lubbers en Van der Stoel om nadere inlichtingen gevraagd over de mogelijke verkoop van weef getouwen naar Zuid-Afrika door het textielbedrijf Sigmacon te Tilburg. Van deze verkoop is melding ge maakt in kranteberichten. De vragenstellers willen weten, of de bewindslieden in de een of andere vorm medewerking hebben verleend aan het tot stand komen van de transactie. Gevraagd is voorts, aan welke Zuidafrikaanse onderneming de weefgetouwen zijn verkocht. Ook is geïnformeerd naar mogelijke con tacten tussen de huidige kern van Sigmacon. de firma Aabe en een of meer Zuidafrikaanse onderne mingen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Weduwnaars, ge scheiden mannen en vrouwen en an dere alleenstaande ouders, die ten minste één kind beneden de zestien jaar verzorgen, kunnen kosten voor gezinshulp gedeeltelijk gaan aftrek ken van de loon- en inkomstenbelas ting. De Tweede Kamer heeft dat gisteren besloten. Ook besliste de Kamer, dat de kos ten voor kinderdagverblijven in sommige gevallen als „buitengewo ne lasten" aftrekbaar worden. Dat gebeurde tegen de zin van staatsse cretaris Van Rooijen (financiën». Hij meende, dat de regeling voor gezins hulp voldoende is en een regeling voor kinderdagverblijven daarom overbodig. De staatssecretaris wees er gisteren met klem op. dat de beslissing van de Kamer slechts geldt voor kinder dagverblijven. die door het Rijk er kend zijn. „Ik verwacht, dat een hoop verzoeken voor belastingaf trek niet ingewilligd kunnen wor den." voorspelde Van Rooijen. De Kamer stelde vast, dat gezins hulp onder de buitengewone lasten valt als de kosten ervan meer dan tien procent opslokken van het net to-inkomen van een alleenstaande ouder. Van Rooijen had voorgesteld de „drempel" op vijftien procent te leggen, maar de Kamer steunde vol mondig een voorstel van het CDA- Kamerlid Beumer om de drempel te verlagen. Daarmee komt de regeling meer ten goede aan mensen met lagere inkomens. Geluk bij een ongeluk dat de ongevallenverzekering van Royal Nederland u onmiddellijk weer op de been helpt verzekering maatschappij nv Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Er dreigt opnieuw een conflict te ontstaan tussen minister Van Kemenade (onderwijs) en het Nederlands genoot schap van leraren (NGL). Ditmaal gaat het, evenals de vorige keer. om een salariskwestie. Van onze onderwijsredactie UTRECHT Zowel het Tweede Kamerlid Evenhuis (WD) als zijn collega mevrouw Kraaijeveld-Wouters (CDA) hebben giste ren benadrukt dat de overheid bijzonder voorzichtig moet zijn met het stellen van inhoudelijke eisen aan het vak maatschap pijleer. I Minister Van Kemenade wil name- I lijk op grond van een weging van alle onderwijsbevoegdheden. een aantal tweedegraads leraren in salaris ver- I lagen. Hij vindt namelijk, op grond I van een onderzoek naar het gewicht van de onderwijsakten, dat de MO-A minder waard is dan nu wordt aan genomen. Door diezelfde aktenwe- ging krijgen duizenden derdegraads leraren een hoger salaris. Woensdag was de kwestie van de aktenweging onderwerp van gesprek in de bijzondere commissie voor on derwijstaken van het georganiseerd overleg tussen de minister en de 'ambtenarencentrales. Eén van die centrales, het Ambtenarencentrum. waar het NGL in vertegenwoordigd is. wilde nog geen standpunt over deze zaak innemen. De wet schrijft voor dat als één van de centrales nog geen standpunt heeft ingenomen, de minister geen besluit mag nemen. Niet onze schuld Als volgende week woensdag, als deze zaak weer aan de orde komt, nog geen besluit wordt genomen, is de kans groot 1131 r*e nieuwe maatre- JlJgel niet met terugwerkende kracht tot 1 augustus van dit jaar kan wor den ingevoerd. „Dat is dan niet onze schuld", aldus de heer Bruikman van het ambtenarencentrum. „De minister heeft zo'n rare procedure gevolgd in deze zaak. dat wij onmo- ons standpunt konden be palen" en kruikman doelt hiermee op het feit maa,!dat het ambtenarencentrum een half oninbaar lang heeft geprobeerd de bege leidingscommissie. waarin de amb tenarencentrales en het departe ment zijn vertegewoordigd, bijeen te krijgen. Het ambtenarencentrum wilde namelijk nog duidelijkheid krijgen over een aantal vragen in de uitgangspunten van de aktenwe ging. „Het ministerie heeft", aldus Bruikman, „geweigerd deze commis sie bijeen te roepen. Pas een paar weken geleden is er een vergadering geweest, waarop weer niet alle vra gen beantwoord konden worden. Die antwoorden kregen wij woensdag pas en daar zat zoveel rekenwerk aan. dat we daarover dezelfde dag geen standpunt konden innemen." Bruikman acht het niet uitgesloten dat ook volgende week nog geen standpunt wordt ingenomen door het ambtenarencentrum. „Het is ook mogelijk dat we zullen tegenstem men." Als dat laatste gebeurt kan de minister een besluit nemen, want de vier andere ambtenarencentrales staan op enkele details na positief tegenover de maatregel van de mi nister. De minister is echter na de uitspraak van de Haagse rechtbank, dat hij te weinig overleg zou hebben gevoerd in een andere salariskwes tie. vermoedelijk wel voorzichtig ge worden ten aanzien van het ambte narencentrum Zij deden dat gisteren tijdens een vergadering van de Nederlandse Ver eniging van Leraren Maatschappij leer, in Utrecht. Mevrouw Kraaijeveld benadrukte dat de invulling van het vak maat schappijleer vanuit het onderwijs zelf moet gebeuren. „De overheid mag uiteraard voorwaarden stellen, maar politici moeten zeer terughou dend zijn als het om de invulling van hét vak gaat." zei zij. Angst overwinnen Het PvdA Kamerlid Konings vond dat een leraar zijn angst om zijn eigen standpunt, ook politiek, naar voren te brengen moet overwinnen. „Daarmee vermijd je, dat er een soort schijn-objectiviteit ontstaat." aldus Konings. „Ik begrijp wel dat daartegen in het onderwijs verzet bestaat, want je moet je bloot geven en dat is niet gemakkelijk. Je moet namelijk wel een standpunt hebben om dat naar buiten te kunnen bren gen. Ik denk vaak dat daar de angst van de leerkrachten vandaan komt." Mevrouw T. Athmer-van der Kallen, lid van de programma-commissie maatschappijleer, sloot zich hierbij aan: „Als je alleen aan cultuurover dracht doet, zonder daarbij je eigen mening te verkondigen, dan doe je niets anders dan de maatschappij reproduceren." Mensen die bang zijn voor maatschappijhervormingen via het onderwijs wees zij erop dat dat onmogelijk is. „Het onderwijs kan alleen niet de maatschappij veran deren. dat is in de geschiedenis ook nog nooit vertoond. We kunnen ech ter wel proberen mensen op te voe den. die de maatschappij kunnen veranderen, maar dat is iets heel anders." WAALRE (ANP) - De 16-jarige T. H. Versmissen uit Waalre is gistermor gen met zijn bromfiets tegen een andere bromfiets gebotst en daarna onder een vrachtwagen terechtgeko men. De jongeman kwam om het leven. Van een onzer verslaggevers ERMELO Kort nadat er een inbraak was gepleegd, is in de nacht van woensdag op donderdag het gemeentehuis in Ermelo voor een deel in vlammen opgegaan. Vijftig ambtenaren kunnen hierdoor voorlopig hun normale werk niet doen. Hoewel de brand veel ongerief ver oorzaakt, had men gisteren niet de ieugd ssluit 'rtVan onze correspondent omsfDEN BOSCH De officier van jus titie van de rechtbank in Den Bosch leeft gisteren vier jaar gevangenis straf geëist tegen een 39-jarige bont werker uit Amsterdam en een 29- arige autohandelaar uit Den Bosch. De twee mannen hadden op 11 juli van dit jaar op straat een Eindho- vense bankemployé overvallen. On- ler bedreiging van een alarmpistool »adden ze de bediende ruim 65 dui- lend gulden afhandig gemaakt. Toen de man niet direkt had meege werkt. was er traangas in zijn ge licht gegooid. De president van de ïossche rechtbank zal op 20 okto- t vonnis wijzen. SINDHOVEN De commissaris [an de koningin in Noord-Brabant D. van der Harten heeft gister- norgen in Eindhoven de grootste ïoolwaterzuivenngsinstallatie in Nederland in bedrijf gesteld. Deze nstallatie was de laatste in een serie 'an zes die moet voorkomen dat fvalwater in Oost-Brabant ongerei ngd in de rivieren wordt geloosd «et het hele project was een bedrag lan ruim 280 miljoen gulden (emoeid meto.a.de hitsingle I"1 Baby, What A Big Surprise indruk dat er onvervangbare papie ren zijn verloren gegaan. De zolder en de bovenverdieping zijn bijna ge heel uitgebrand: de daaronder gele gen etage en enkele aanbouwsels lie pen ernstige waterschade op. Een nachtelijke politie-patrouille ontdekte de brand om ongeveer half drie, doordat er rook uit het gebouw kwam. Een agent heeft nog gepro beerd de brand te blussen met een in het gebouw aanwezig brandblusap- paraat maar tevergeefs Even later waren de brandweren van Ermelo. Putten en Harderwijk ter plaatse. Tot gistermorgen toe is er geblust. Waarschijnlijk is de brand op de zolder ontstaan. Het staat voor de politie vast dat er samenhang is tus sen de brand en de daaraan vooraf gaande inbraak. Er zijn geen aanwij zingen dat de brand opzettelijk zou zijn gesticht. Wel zijn sporen ont dekt waaruit valt af te leiden dat de brand door onvoorzichtigheid (met lucifers) is ontstaan. Chaos Het hele gemeentelijke apparaat ligt als gevolg van de brand stil; wel tracht men naarstig enige orde in de chaos te scheppen. Op de bovenver dieping waren onder meer de afde lingen belastingen en financiën ge vestigd; tevens waren er de kamers van de burgemeester en van het col lege van B en W Zeer gehandicapt is men door het onklaar raken van een computer. Ook de telefooncentrale is verloren gegaan. Niet bekend is waarheen het gemeentelijk bedrijf de komende dagen zal worden over geplaatst De buurgemeente Harder wijk heeft Ermelo toegezegd waar nodig en mogelijk te zullen helpen. In Ermelo is een nieuw gemeente huis in aanbouw dat echter pas over een jaar klaar zal zijn. gevestigd te 's-Gravenhage UITGIFTE van nominaal 100.000.000,7j pel. obligaties 1977 per 1983/1987 in stukken van nominaal 1000,aan toonder, in K- of CF-vorm. Rente en aflossing zijn gegarandeerd door de Staat der Nederlanden. De koers van uitgifte zal op dinsdag 11 oktober 1977 vóór beurs worden bekend gemaakt en in de Officiële Prijscourant van die dag worden gepubliceerd. Ondergetekenden berichten, dat zij de in schrijving op bovengenoemde obligaties openstellen op DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 van 's morgens 9 uur tot 's middags 3 uur bij hun kantoren te Amsterdam, Rotter- Algemene Bank Nederland N.V. dam. 's-Gravenhage. 's-Hertogenbosch en Utrecht, voor zover aldaar gevestigd, op de voorwaarden van het prospectus d.d. 6 oktober 1977. Prospectussen en inschrijvingsbiljetten zijn verkrijgbaar bij de kantoren van in schrijving. Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. Hollandse Koopmansbank N.V. Bank Mees Hope NV Pierson, Heldring Pierson N.V. Nederlandse Credietbank N.V. F. van Lanschot Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank B.A. Nederlandsche Middenstandsbank N.V. N.V. Slavenburg's Bank Amsterdam/'s-Hertogenbosch/Utrecht/Rotterdam. 6 oktober 1977. a HOOGE BURCH. CHRISTELIJK CENTRUM VOOR GEESTELIJK GEHANDIKAPTEN TE ZWAMMERDAM. Hooge Burch is een inrichting voor zwakzinnigenzorg, waarin met gebruikmaking van aan hedendaagse inzichten getoetste wijzen van behandeling en verzorging, aangepaste woon- en leefruimte wordt geboden aan 600 geestelijk gehandicapte medemensen. Er werken ongeveer 550 personeelsleden. Het centrum wordt geleid door een direktie bestaande uit een algemeen direkteur en 3 adjunkt-direkteuren. De direktie werkt in teamverband samen. De algemeen direkteur draagt de eindverantwoordelijkheid. De adjunkt-direkteuren geven mede vorm aan het totale beleid en brengen specifieke deskundigheid in op de terreinen van verpleging, behandeling en ekonomisch/administratief beheer, vanuit de direktie begeleiden zij daarnaast verschillende diensten. Door het vertek van de huidige funktionaris ontstaat een vakature voor de funktie van (mnl./vrl.) Van wie de belangrijkste taken zijn het vanuit zijn/haar specifieke deskundigheid ten aanzien van verplegings- en opleidingszaken, mede gestalte te geven aan het totale beleid. het bewaken van de organisatie en kwaliteit van de verpleging en Z-opleiding en het doen van voorstellen ter verbetering hiervan. het mede bevorderen en in stand houden van een geïntegreerd verplegings- en behandelingsbeleid. Voor deze funktie wordt gedacht aan iemand met een verpleegkundig diploma Z. B of A. aangevuld met een 2-jarige dagopleiding aan een hogere school voor verpleegkundigen (Leusden of Nijmegen). met leidinggevende ervaring (bijvoorbeeld als hoofd verplegingsdienst), opgedaan in de intramurale gezondheidszorg en bij voorkeur ervaring in de zwakzinnigenzorg, die een christelijke levensovertuiging heeft en van daaruit mee richting wil geven aan het instituutsbeleid. Sollicitanten moeten bereid zijr» een psychologisch onderzoek te ondergaan. Nadere informatie kan worden gevraagd aan mevrouw C. Rozestraten-van Leeuwen, adjunkt-direkteur verpleging en opleiding, tel.(01726)19200. Sollicitaties te richten aan de bestuurskommissie van Hooge Burch. Spoorlaan 19 te Zwammerdam (post Alphen aan den Rijn) Hooge Burch is een Instituut uitgaande van de Vereniging Johannes Slichting Generale Diakonale Raad Op het landelijk diakonaal bureau te Utrecht is in de sector van het werelddiakonaat de funktie vacant van Gevraagd wordt iemand die de kerkelijke verhoudingen in Nederland goed kent, die een open oog heeft voor ontwikkelingen in de derde wereld, en enige ervaring heeft t.a.v. de hulpverlening in het buitenland De werkzaamheden zullen hoofdzakelijk inhouden de doelstelling van het Werelddiakonaat in woord en geschrift naar de gemeente over te dragen Een goed funktioneren in team-verband is van groot belang Vaardigheid in de Engelse taal is gewenst. Geboden wordt een ambulante funktie met een honorering gelegen tussen 40.342.44 en 52.398,84 per jaar exclusief 8% vakantie toeslag. Zij die belangstelling voor deze funktie hebben worden verzocht hun sollicitaties te nchten aan het algemeen secretariaat van de Generale Diakonale Raad. Maliesingel 26. Postbus 14100 te Utrecht, tel nr. 030- 332426.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11