Zwarte Afrikanen vragen om isolering van Pretoria Bijenkorf Best Roots Uit brieven van lezers Veilig Verkeer gaat op verlichting letten brengt het natuurlijke lopen terug. Invloed gratie niet ongunstig Delegatie ANC op bezoek bij ministers Chirurgen weg uit Kamper ziekenhuis Politie doorzoekt woonwagenkamp: vijf aanhoudingen Roots in... de BijenkorfJ^| WOENSDAG 5 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet^ P 6 - RHS 9 Geen visum (2) Ds v.d. Toorn zal moeten erkennen dat vele kerkleden en ook zelfs syno deleden het standpunt van de syno de wat betreft Zuid-Afrika niet de len. Mag je solidair zijn met een synode als Gods Woord en je gewe ten zeggen dat de ingeslagen weg van de synode fout is? De moord op de student Bike zou voldoende re den moeten zijn om van de reis naar Zuid-Afrika af te zien Beschikken we over betrouwbare informatie om van moord te spreken en de Zuid- afrikaanse regering als de schuldige aan te wijzen? Een kerk die zich schaart aan de zijde van de revolutie heeft haar Evangelische opdracht verzaakt en wordt gedreven door blind idealisme. De delegatie van de hervormde synode wilde een dialoog met de kerk en de regering van Zuid- Afrika. Van een dialoog zal een ver trouwensbasis aanwezig moeten zijn. Is het niet teveel gevraagd van Zuid-Afrika nu nog vertrouwen in de Nederlandse kerken te hebben, die steun verlenen aan mede door Mos kou gesteunde bevrijdingsbewe gingen? Uden M. Visscher-Dekker Geen visum (3) Ds. v.d. Toorn kan het dus maar niet begrijpen, waarom het moderamen der hervormde synode de toegang tot Zuid-Afrika wordt geweigerd. En zo zullen er natuurlijk nog wel dui zenden in Nederland rondlopen. En dan maar bij voorbaat het de geref. bond hoogst kwalijk nemen dat zijn afgevaardigden wellicht wel dit land binnen mogen. Las ds v.d. Toorn ooit wat er door dit moderamen der herv. kerk gezegd werd op de syno dale vergadering van 14 juni? Dr. v.d. Heuvel en ds De Liefde hebben dit land zodanig beledigd en er der mate op gescholden dat geen zinnig mens er zich over verwondert dat Zuid-Afrika dit niet neemt en geen visum verstrekt. 's-Gravenpolder L. Janse Vogelbeschermers Bij het lezen van het artikel over de Nederlandse Vereniging tot bescher ming van Vogels, slaat wel de schrik om het hart. Anderzijds ga je ook wat begrijpen. Bijvoorbeeld dat in het bestuur jagertjes zitten. Zij kun nen dan gemakkelijk jachtbeper- kende maatregelen wat tegengaan ten behoeve van hun vriendjes bij de jagersvereniging. Wel heel duide lijk komt dit uit in het feit dat de vereniging (het bestuur) de jacht met netten op goudplevieren en ganzen wilde laten voortbestaan. Het is onbegrijpelijk, dat de vereni ging niet direct is meegegaan met de wens van de minister om die con- sumptiejacht te verbieden. Onbe grijpelijk voor een vereniging, die het woord bescherming durft te voe ren. begrijpelijk voor de jagertjes in het bestuur, die anders hun pleizier- tje in de knel zien komen. Den Haag G. H. de Man Korte duidelijk geschreven, liefs! aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld door lezers tegengesproken (het laatst op 29 september door prof. dr. J. J. Thierry). Is het zo moeilijk deze vraag objectief te benaderen? De kiezers hebben op 25 mei geen voor keur uitgesproken, want dat is hun niet gevraagd. Als het hun wel ge vraagd zou zijn, dan zouden de kie zers waarschijnlijk met een belang rijke meerderheid een voorkeur heb ben uitgesproken voor de genoemde coalitie. Opiniepeilingen wijzen hierop. De confessionele partijen hebben echter steeds zorgvuldig vermeden, dat deze belangrijke vraag aan de kiezers wordt voorge legd. De CDA-kiezers van 25 mei vonden confessioneel kiezen belang rijker dan het uitspreken van een voorkeur voor samenwerken met PvdA of VVD. Dit wil echter niet zeggen, dat deze kiezers geen voor keur hebben. Opiniepeilingen wij zen uit. dat een belangrijk deel van hen voorstander is van samenwer ken met de PvdA. Jammer, dat de kiezers dit niet mochten zeggen! Maassluis F. IJ. Dijkstra Democratie (2) Onder het kopje „Democratie" schrijft L. J. van Dalen te Zutphen (zie Trouw van 30 september) o.a.: „Het gaat niet alleen om het recht van de van terrorisme verdachte Knut Folkerts". Vastgesteld is dat hij een politieman doodschoot en er één zwaar letsel toebracht! Over recht gesproken. Verder schrijft Van Dalen: „Het gaat om mijn eigen rechten en die van alle burgers, hoe normaal of extreem ze ook zijn; mijn rechten waarvoor ik vrees, als ik zoiets (als het Duitse politle-optre- den inzake de laatste Kalkardemon stratie-K.) verneem". Dus eigen recht voorop! En geen plichten als staatsburger ten behoeve van de naaste in de samenleving? Voorts schrijft hij: „De democratie loopt gevaar. Is dat niet precies wat de Duitse terroristen willen?" Ja, dat is nu precies wat de Duitse en andere terroristen willen! Vandaar het ui terst tactische optreden van de Duit se politie inzake Kalkar, mede in opdracht van hoger hand. zoals u ook uit een kritische krant als Trouw kon afleiden: daarom eindigde de demonstratie vreedzaam! Zo hoort dat in een democratisch land! Voorburg J. Keijzer Aantjes en defensie Ongetwijfeld heeft mr Wim Aantjes gelijk dat „er dus een zware kracht proef blijft voor het nieuwe kabinet inzake defensie". Een van de vele zal men zeggen, maar in ieder geval één naast dat andere grote probleem over leven en dood, n.l. inzake abor tus. Terecht stelt mr Aantjes m.i. dat „het beter zou zijn wanneer men elkaar binnen het kabinet alsnog zou weten te vinden op een wijze, die DEN HAAG (ANP) - Het geheel 0) gedeeltelijk kwijtschelden var, straffen heeft speciaal preventief ge zien geen ongunstige invloed op ver oordeelden. Dit blijkt uit een onder zoek van het wetenschappelijk- en documentatiecentrum van het mi nisterie van justitie. In een rapport „individuele gratie verlening in misdrijfzaken en recidi ve" wordt verslag gedaan van een onderzoek naar de doelmatigheid van het gratiebeleid. Het onderzoek heeft betrekking op veroordelingen uit 1966. In het rap port is er sprake van 'recidive*als binnen zes jaar na de veroordeling een nieuwe veroordeling wegens misdrijf is gevolgd. Het blijkt dat de recldive-cijfers van mensen aan wie gratie verleend is iets lager zijn dan van niet-gegrati- eerden. Het onderzoek heeft geen verband aangetoond tussen de wijze van gratiëring (onvoorwaardelijk of voorwaardelijk) en recidive. Daaruit kan volgens het ministerie van justi tie de conclusie worden getrokken, dat voorwaardelijke gratiëring uit een oogpunt van speciale preventie niet effectiever is dan onvoorwaar delijke. Het effect van voorwaarde lijke gratie bij langgestraften kon niet worden vastgesteld, omdat voorwaardelijke gratie bij deze cate gorie zelden wordt toegepast. ook de steun van de regeringsfrac ties zou kunnen krijgen," dan dat „die krachtsverhoudingen in het ka binet de beslissing zouden moeten brengen." Immers, dan kan de ver leiding of de noodzaak ontstaan dat een kamermeerderheid zich tegen de kabinetsvoorstellen verzet, met alle eventuele gevolgen van dien. Daarom zou het waarschijnlijk wijs zijn van het CDA dat men het voor stel inzake de abortus herhaalde en er voor ijverde dat er een liefst Infor mele beraadsgroep werd ingesteld van gezaghebbende personen van de drie regeringspartijen, die in overleg met hun achterban zinvolle benaderingen en compromisvoor stellen kunnen aandragen voor het kabinet. Tegelijk zou het m.i. zeer wenselijk zijn dat er in de partijen een open hernieuwde discussie over vraagstukken als vrede, veiligheid en verdediging op gang kwam, even als over andere vraagstukken van leven en dood. zoals abortus, revolu tie. terrorisme, doodstraf, atoome nergie. milieuvergiftiging en uitput ting. Amsterdam J. W. Riemens Quakers De Quakers (Trouw 24 september) zien het goed: het westen bescha digt met marktindustrie en handel de armen volken en moet een stren ge beperking toepassen. Maar de achtergrond komt nog niet in het licht. Het is het besef van meerder heid dat vijfhonderd jaar geleden tot de ontdekkingstochten voerde en aarde en zeeën tot Jachtgebied maakte; het is de scholing waar geen andere volken aan konden tip pen en die het aanzien gaf aan theo rieën en uitvindingen, aan bewape ningen en machineriën in keuken en fabriek, aan snelheid en vakanties in de verte. De aarde heft de vinger op. maar het helpt niet. Het wordt tijd, dat wij vragen wat de bijbel zegt. Dat is van zwaardere ernst dan het rapport van de Club van Rome. Het ene dat de vrouw beweegt van de boom te eten, is de begeerte om verstandig te worden. En zij heeft gegeten en zij eet nog. maar het gevolg was en is nog: ten dage dat gij daarvan eet, zult gij sterven. Te rugkrabbelen of verdwijnen, daar tussen is de keus. Amerongen P. Verburg Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De ministers Van der Stoel en Pronk (buitenlandse zaken en ontwikkelingssamen werking) krijgen vandaag en donderdag een delegatie op bezoek van het Afrikaanse Nationale Congres (ANC), de in Zuid-Afrika verboden verzetsorganisatie. De leider van de delegatie, algemeen secretaris Alfred Nzo, vertelde gisteren wat het doel is van zijn bezoek aan ons land Hij wil dat het blanke bewind in Zuid-Afrika wordt geïsoleerd en hij hoopt dat de Nederlandse regering wil bijdragen aan de verdere isole ring van zijn land teneinde de blanke machthebbers te dwingen tot bete kenisvolle concessies aan de zwarte meerderheid. Verder hopen de leden van de delegatie financiële steun uit Nederland los te krijgen voor het humanitaire werk van het ANC. De vooreitter van het ANC, Oliver Tam- bo. zal zich waarschijnlijk later bij de delegatie voegen. Gisteren spra ken de delegatieleden reeds met ker kelijke vertegenwoordigers. Deze de den nog geen toezegging voor finan ciële hulp, maar zeggen toe, de voor gestelde projecten van het ANC te zullen bestuderen. Alfred Nzo zette uiteen, dat het ANC als doel heeft, het heersende apart heidsbewind in Zuid-Afrika omver te werpen. Het land is van alle burgers die er wonen en een regering die gegrond is op de overheersing door één enkel ras, is voor ons onaan vaardbaar. Hij vertelde, dat het ANC zich als doel stelt, stemrecht voor alle inwoners van Zuid-Afrika te krij gen, waarna een regering tot stand kan komen, die alle rassen laat delen in de rijkdommen van het land. Het ANC is tegen het Bantoestan-pro- gramma en de heer Nzo vertelde, dat ook in de bestaande Bantoestan Transkei en in andere toekomstige Bantoestans verzet rijst tegen de re gering in Pretoria. Afrika mee bedreigt. Ook willen zij een economische boycot van het land. De daaruit voortvloeiende moeilijkheden voor de zwarte bevol king van het land acht het ANC aanvaardbaar. Aanvulling Het ANC schuwt geen geweld bij zijn pogingen, de regering-Vorster omver te werpen. De beweging is bezig, te trachten de gewapende op stand in het land van wapens en munitie te voorzien. Alfred Nzo wees op de toenemende sabotagedaden in de stedelijke gebieden, die sinds vorig jaar de opstand in Soweto uitbrak, zijn gepleegd. Het ANC ziet geweld echter niet als enige strijd- vorm. Het benutten van de wettige mogelijkheden voor het verzet kun nen dienen, als aanvulling van de gewapende actie. Een reformistisch beleid, zoals de Europese Gemeenschap nastreeft door middel van eisen aan het in Zuid-Afrika investerende bedrijfsle ven. acht het ANC weinig zinvol. Het ondermijnen van de apartheid van binnenuit is een tot teleurstelling leidende illusie, meent Alfred Nzo Legende(2) Regelmatig wordt in de redactionele kolommen van deze krant opge merkt. dat de kiezers op 25 mei hebben gekozen voor een kabinet van PvdA en CDA. Met dezelfde regelmaat wordt deze constatering KAMPEN (ANP) Het stadszieken huis de Engelenbergstichting in Kampen heeft per 1 oktober de over eenkomst met de chirurgen A. E. Mars en H. W. van West opgezegd. Tegelijk is de heer C. Blok (43) als chirurg aangetrokken. De heer Blok werkte voorheen als chirurg in het Siotervaartziekenhuis in Am sterdam. Het bestuur van het Kamper zie kenhuis is tot dit besluit gekomen, omdat het aantal bedden (160) al geruime tijd slechts voor de helft bleek te zijn bezet. Oorzaak hiervan was de vertrouwenscrisis tussen de twee chrirurgen van het ziekenhuis en de hulsartsen, die hun patiënten naar andere ziekenhuizen verwezen. Vorig jaar was er al sprake van het beëindigen van de overeenkomst tussen ziekenhuis en chirurgen. Eén van hen. de heer Mars. ging toen niet akkoord met de hoogte van de gebo den schadevergoeding en spande een kort geding tegen het zieken huis aan. Tijdens dit geding voor de rechtbank in Zwolle is men echter tot een minnelijke schikking gekomen. Blunder Een politieke blunder, zo zou ik de jongste salarisverhoging van onze ministers willen noemen (Trouw/ Kwartet 21 september). Terwijl in dezelfde krant (pag. 11) staat te le zen dat de hoge inkomens onder het kabinet-Den Uyl hetzelfde zijn ge bleven en daarentegen de lagere en laagste inkomens niet gering zijn gestegen. Terecht acht ik deze nlveV leringen noodzakelijk, juist in een tijd van matiging, waarbij absurd hoge inkomens discutabel zijn ge worden. Tegen deze achtergrond ge zien, noem ik de ministeriële salaris verhoging: „collectief bedrog". De regering maakt zichzelf onmondig Jegens die inkomens, welke nodig gesnoeid moeten worden. Boven dien bevestigt deze maatregel de stellingname van uiterst linkse acti visten binnen de samenleving, dat onze democratie is gebaseerd op geld en macht. Zij worden nu wel lelijk in de kaart gespeeld. Wommels Hans de Ridder Alarmerend Bijzonder alarmerend vindt Nzo het feit. dat Zuid-Afrika volgens de Ver enigde Staten over kernwapens be schikt. „Deze wapens zijn niet nodig om het ANC te bestrijden, maar ze bedreigen ook andere landen in Afri ka", meent Nzo. Hij wil de publieke opinie in het Westen wekken voor de gevangen leiders van de zwarte be wegingen, die in de gevangenis van de regering Vorster blijkbaar niet veilig zijn. Hij wees op het lot van Steve Biko, de vorige maand in een gevangenis overleden zwarte leider. Nzo zei dat ook vakbondsleiders in de gevangenis gedood zijn. Hij vroeg aandacht voor de twaalf zwarte (ei ders, tegen wie op dit moment een proces in Pretoria gevoerd wordt en tegen wie wel eens de doodstraf kan worden geëist, omdat zij gepoogd hebben, het regime omver te wer pen. „De wereld moet deze mensen redden", zei Nzo. De ANC-mensen achten het nodig, dat er geen wapens meer aan Zuid- Afrika worden verkocht, omdat het land er zijn zwarte oppositie mee te lijf gaat en er ook andere landen in UTRECHT (ANP) - Veilig Verkeer Nederland begint vandaag met een landelijke campagne „Goed licht allicht" waarin de aandacht van de weggebruikers wordt gevestigd op de noodzaak van een goede auto- en brom )fietsverlichting. Volgens VVN is het aantal tweewie Iers met een kapot achterlicht schrikbarend groot. Uit tellingen waarbij 5.200 fietsers waren betrok ken is gebleken dat zeventien pro cent zonder brandend achterlichtje in het donker reed en negen procent met een kapotte koplamp. Ook auto mobilisten nemen het vaak niet zo nauw met hun verlichting. Zo zijn de koplampen van hun wagens noga) eens onjuist afgesteld. In 1975 gebeurden er bij schemer en duisternis 15.500 verkeersongevallen waarbij 823 doden vielen en 14.727 gewonden. Volgens VVN vormde een gebrekkige of totaal niet werkende verlichting in veel gevallen de oor zaak van die ongelukken. Een aspect waarop tijdens de voor lichtingscampagne in het bijzonder zal worden gewezen is het verplichte gebruik van dimlicht in de bebouw de kom. Veel automobilisten weten niet dat ze sinds dit voorjaar in de bebouwde kom geen stadslicht meer mogen voeren maar uitsluitend „ge dimd groot". De VVN houdt in sa menwerking met plaatselijke ver lichtingscontroles bij auto's waarbij vooral wordt gelet op de juiste afstel ling van de koplampen. De actie wordt ook ondersteund via spots op radio en tv, affiches, folders en stic kers. Afgelopen maandag maakte de rijks politie bekend dat zij in de komende maanden op autosnelwegen streng gaat optreden tegen bestuurders van auto's met een onjuiste verlichting. Zij gaat daarbij onder meer letten op een absoluut verbod van het voeren van stadslichten tijdens het rijden, ongelijke verlichting, het onjuist voeren van „groot" licht en het voe ren van teveel verlichting. i EINDHOVEN (ANP) - De Eindho- vense gemeentepolitie heeft gister morgen na een grootscheepse inval in het woonwagencentrum vier men sen gearresteerd, die van vermo gensdelicten verdacht worden Een vijfde verdachte was maandag al aangehouden Een peloton van de mobiele politie- eenheid sloot gistermorgen het woonwagencentrum van de buiten wereld af, waarna een klein legertje rechercheurs de woonwagens gron dig doorzocht. Bij de actie waren in totaal honderd politiemensen be trokken. Er werden enkele auto's in beslag genomen en voor nader onderzoek overgebracht naar het politiebu reau. Ook vond de politie enkele radio's, die vermoedelijk afkomstig Zijn van diefstal, alsmede een paar lampen. Gisteren werden aangehou den P. P. (18). M. S (29). M H. S (35) en H. S. (15). Eerder was al aange houden H. C. S. (18). Onze buurman heeft altijd zijn radio te hard staan. Kan ik daar nou wat van zéggen? Laten we zacht zijn voor elkaar Vragen over geluidhinder en waf daaraan kunl doen, kunt u richten aan de Nederlandse Slic hting Geluidhinder, Postbus 381, 2600 AJ DeIJt. (...en de Bijenkorf heeft ze) Het oer lopen, zou je kunnen zeggen. Maar vooral het oergezonde lopen. Van nature wordt de voet het zwaarst belast bij de hiel. Déér heeft hij dus de meeste steun en comfort nodig. Roots geven die. Met nog wat extraatjes, zoals ondersteuning in de voetholte en een krachten sparende wiegzool (gebogen aan de voorzijde). Samen voorkomen ze vermoeidheid, en zorgen ervoor dat het lopen minder energie kost. Roots zijn verkrijgbaar in de maten 36 t/m 46.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9