Indiase regering vecht vrijlating Gandhi aan Zuid-Afrika kan het alleen tegen een hoge prijs volhouden Nieuwe Rhodesische inval in Mozambique Breznjew introduceert nieuwe Sowjet grondwet Tokio vraagt Algerije niet om uitlevering Nederland openhartig over mensenrechten Callaghan zet Labour pin op neus Spaanse banken weer bewaakt Radio-Mapoeto: Conferentie van Belgrado begonnen WOENSDAG 5 OKTOBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet NEW DELHI (Reuter, DPA) De Indiase' regering van premier Morarji Desai is niet van plan zich zonder meer neer te leggen bij de uitspraak van de rechter, die gisteren de onvoorwaardelij ke vrijlating gelastte van oud-premier Gandhi, die de dag tevoren gearresteerd werd op verdenking van cprruptie tijdens haar bewind. Kort nadat mevrouw Gandhi, die had geweigerd op borgtocht vrijge laten te worden, triomfantelijk het gerechtsgebouw in New Delhi ver liet. zei een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken dat de regering tegen de uitspraak van de rechter in hoger beroep zou gaan. De regering is ervan over tuigd, aldus de woordvoerder, dat de vrouw in de gevangenis thuis hoort. Volgens de rechter waren er geen voldoende redenen om mevrouw Gandhi nog langer vast te houden. De tegelijk met haar gevangen ge zette oud-minister van justitie Hari Gokhale en diens collega van olie zaken Maliviya, kwamen gisteroch tend al op vrije voeten na een borg som te hebben gestort. Na haar vrijlating, waarbij de oud premier door duizenden aanhan gers werd toegejuicht, vertrok me vrouw Gandhi naar Ahmedabad, de hoofdstad van de deelstaat Goe- jarat. voor een propagandabijeen- komst van haar Congres-partij. De nacht die zij in de gevangenis had doorgebracht had zij „goed gesla pen". Het lijkt erop dat de hele zaak de politieke terugkeer van mevrouw Gandhi goed heeft ge daan. Haar Congrespartij heeft haar op zijn minst als de morele leider geaccepteerd en zelf speelt zij de rol van de martelaar die het slachtoffer werd van de „politieke willekeur" van de Janata-regering. Voor de Indiase minister van bin nenlandse zaken, Charan Singh, die de opdracht gaf tot de arresta tie, komt de uitspraak van de rech ter minder gelegen. Hem wordt in eigen kring verweten de verkeerde beslissing op het verkeerde mo ment te hebben genomen. Binnen de Janata-partij gingen gisteren al stemmen op die aandrongen op zijn aftreden. De minister zei dat Gandhi een proces van het type Neurenberg verdiende, zo zwaar waren haar vergrijpen. Hij bewchuldigde me vrouw Gandhi van schending van de grondwet, het beperken van de vrijheid van de burger, het breide len van de pers, het naar haar hand zetten van de rechtsspraak, het ge vangen zetten van honderdduizend arbeiders en het vernielen van dui zenden woningen. „Het volk haat mevrouw Gandhi en de personen die ten gunste van haar betogen zijn niets anders dan proleten", al dus Singh. Eén van de beschuldigingen van de oud-premier hield in dat zij tijdens haar bewind een contract ter waar de van 17,4 miljoen dollar had ge gund aan een Franse firma, terwijl een Amerikaanse firma bereid zou zijn geweest het werk (het ging om olieboringen voor de kust bij Bom bay) te doen voor 4 miljoen dollar. De Franse firma heeft gisteren ech ter laten weten dat haar contract met India 17,5 miljoen dollar groot was omdat het tal van andere dienstverleningen bevatte. Tijdens de rechtspraak ontstonden er ongeregeldheden voor het ge rechtsgebouw en de woning van premier Desai. De politie maakte bekend dat ruim honderd personen werden gearresteerd. Meer dan 15 mensen liepen verwondingen op. Mevrouw Gandhi na haar vrijlating MOSKOU (Reuter, UPI, AFP) President Breznjew van de Sowjet-Unie heeft gisteren, als kennelijke uitdaging aan het adres van het Westen, gisteren bij de presentatie van de nieuwe grondwet gezegd dat geen land ter wereld zo goed de politieke rechten en vrijheden van de burgers garandeert als de Sowjet- Unie. In een rede tot de opperste Sowjet, de Russische variant van een parle ment, prees Breznjew het nieuwe ontwerp voor een grondwet dat de oude, die dateert van 1936, moet vervangen. Breznjew vroeg zich in zijn rede af welke rechten van de burgers in het Westen eigenlijk gega randeerd waren. De rechten van en kele tientallen miljoenen op werk loosheid? Of de rechten van de zieke mensen die het moeten stellen zon der medische hulp die zoveel geld kost? Of de rechten van minderhe den die zich discriminatie moeten laten welgevallen? Of het recht op georganiseerde criminaliteit? Al deze problemen zijn in de commu nistische landen opgelost, zo deelde Breznjew mee. En daarom concen treren de westelijke landen hun kri tiek op de politieke rechten in de Sowjet-Unie. De nieuwe grondwet garandeert het recht op werk, woning en gezond heidszorg als ook de vrijheden van meningsuiting, geweten, vergade ring en pers. Deze rechten moeten echter wel gebruikt worden ter ver sterking van het socialistisch sys teem. Verzet tegen dit systeem kan echter niet toegelaten worden, zo meende de Russische president. Amendementen In de toespraak van Breznjew waar in hij het nieuwe ontwerp introdu ceerde. zei de president dat de nieu- MADRID (UPI) Bankovervallers in Spanje hebben de afgelopen da gen gebruik gemaakt van een sta king van bewakingspersoneel van de banken. Vorige week woensdag legden zij het werk neer in verband met een eis voor een salarisverho ging van 240 gulden per maand. Tij dens die staking beroofden gewa pende overvallers vier Madrileense banken voor een bedrag van 325.000 gulden. Gisteren besloten de bewa kers hun werk te hervatten, nadat een deel van hun eisen was ingewil ligd en de werkgevers bereid waren over de rest van de eisen te praten. we grondwet historisch is in de zin van een geconcentreerd resultaat van volledige ontwikkeling van zes tig jaar. Breznjew vertelde dat sinds de publikatie 'van de grondwet uit het land 400.000 amendementen op de wet waren binnengekomen, waar van er 150 zullen worden voorgelegd aan de opperste Sowjet. Hieronder een voorstel waarin het zich onttrek ken aan werk wordt veroordeeld en een suggestie dat afgevaardigden naar de Opperste Sowjet minimaal 21 jaar oud moeten zijn. en niet 18 zoals in het oorspronkelijke ontwerp was voorgesteld. Verder is er een voorstel om in de grondwet op te nemen dat de Sowjet-Unie moet streven naar algemene en volledige ontwapening. Japan wil kapers en geld graag terug TOKIO (Reuter, UPI) De Japanse regering heeft gisteren besloten Algerije te vragen ervoor te zorgen dat de groep kapers van het Rode Leger en hun geestverwanten het land niet verlaten en tevens te voorkomen dat zij de vijftien miljoen gulden, die ze meekregen van de Japanse regering, zullen aan wenden voor „nieuwe terroristische acties". Een officiële woordvoerder zei er bij Japanse regering zijn hete debatten dat Japan wel hoopt dat Algerije de vooraf gegaan. Het bleek dat het kapers en het geld terug zal sturen,® Japanse ministerie van buitenlandse President Breznjew MAPOETO (Reuter. UPI, AP) Een grote Rhodesische troepen macht is gisteren Mozambique binnengevallen en volgens radio- Mapoeto woedden gisteravond nog hevige gevechten in de noordelijke provincie Tete tussen de invallers en Mozambikaan- se strijdkrachten. maar dat het Algerije niet om uitle vering zal vragen. Officieel zal Japan Algerije van zijn bereidheid de ka pers en hun geestverwanten op te nemen, op de hoogte stellen en, als de Algerijnse regering daar mee in stemt. ook wel graag het geld terug ontvangen. Aan deze standpuntbepaling van de Palestijnen zouden vrijlating Schleyer geregeld hebben zaken en ook premier Foekoeda niet op de hoogte waren van de overeen komst tussen de Algerijnse autori teiten en Japanse functionarissen die zich bezig hoelden met de vlieg tuigkaping. Deze functionarissen kwamen met Algerije overeen dat in ruil voor de Algerijnse medewerking bij de afloop van de kaping Japan niet om uitlevering van de leden van het Rode Leger zou vragen. Dit was van Algerijnse zijde een voorwaarde voor de toestemming tot de landing van het gekaapte vliegtuig. Tijdens het debat uitten verschillen de ministers, onder wie minister van ,'ustitie Hajime Foekoeda hun ver- BONN, BEIROET (Reuter. DPA) ontwaardiging over deze gang van Volgens Mozambique zijn de Rhode sische troepen het land op drie plaat sen binnengevallen. In Salisbury worden de beschuldigingen ontkend en zegt men dat het om „verzinsels" gaat. In de radio-uitzendingen wordt gewag gemaakt van Rhodesische vliegtuigen, artillerie en pantserwa gens, die grote aantallen infanteris ten ondersteunen. De vijand zou zware verliezen zijn toegebracht. Mozambique, een van de zogenaam de zwarte frontlijnstaten rond Rho- desië, herbergt guerrillastrijders van het Rhodesische „patriottisch front". Bij eerdere aanvallen vanuit Rhodesië heeft premier Ian Smith van het blanke minderheidsbewind altijd gezegd dat de acties „aanval lende verdedigingsmanoeuvres" waren. De Zwitserse regering heeft aange kondigd een onderzoek in te stellen of in dat land gevestigde onderne mingen door buitenlandse onderne mingen zijn misbruikt voor het ont duiken van de boycot van Rhodesië. Dit heeft regeringswoordvoerder Walter Busier, na klachten van de Verenigde Naties hierover, laten weten. Zwitserland is geen lid van de VN, maar heeft in 1967 wel de invoer van enkele produktpn uit Rhodesië, voornamelijk vleesprodukten en ta bak. gestaakt. Aan de uitvoer naar Rhodesië heeft de Zwitserse regering geen beperkingen opgelegd. Die was te klein, aldus de Zwitsers, en na tuurlijk wordt daarop verdiend. Palestijnse bemiddelaars hebben in samenwerking met de Westduitse autoriteiten een regeling getroffen voor de vrijlating van de werkge versvoorzitter Hanns-Martin Schleyer, zo schrijft althans het in Parijs verschijnende Arabische blad Al Watan al Arabi. Volgens het blad staat een toestel van de Westduitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa klaar om de elf leden van de Baader- Meinhofgroep wier vrijlating wordt geëist, over te vliegen naar Aden in Zuid-Jemen. Als dat is gebeurd, komt Schleyer vrij, aldus het blad. „De regeling is getroffen na contact met Palestijnse vrienden van de ontvoerders", zo schrijft de corres pondent in Bonn van het blad. Palestijnse functionarissen zouden kortgeleden onder schuilnamen naar West-Duitsland zijn gereisd om over deze regeling te praten. De ver schillende Palestijnse groeperingen in Beiroet hebben niet op het ver haal gereageerd, ook vanuit Bonn is geen commentaar gegeven. In Bonn wacht men al dagen op nieuwe berichten van de ontvoer ders. De boodschap die Bonn eergis teren naar de Zwitserse bemidde laar Denis Payot stuurde, is volgens ingelichte kringen niet opgevraagd door de ontvoerders. zaken. De minister is inmiddels afge treden. Hij had zich tot het laatste ogenblik verzet tegen de door de kapers geëiste vrijlating van zes le den van het Japanse Rode Leger die in Japan in de gevangenis zaten. Premier Foekoeda heeft zijn ontslag aanvaard en Misuo Setoyama als zijn opvolger aangewezen. door J. den Boef BELGRADO De openingszitting van de vervolgconferentie op Helsinki werd gistermiddag gekenmerkt door een zeer openhar tige verklaring van de Nederlandse delegatie over de kwestie van het herstel van de mensenrechten. De Nederlandse ambassadeur in Bel grado, dr. J. van der Valk verklaarde als hoofd van de delegatie dat verwe zenlijking van hetgeen werd afge sproken in de slotakte van Helsinki van 1975 een zaak van lange termijn zal zijn, maar dat de Nederlandse regering niettemin teleurgesteld is over hetgeen tot dusver is bereikt. „In bepaalde landen zijn er aanwij zingen dat er verbeteringen hebben plaats gevonden op het gebied van de mensenrechten. Van land tot land is er verschil, maar wij kunnen niet begrijpen waarom repressieve maat regelen, met inbegrip van gevangen schap, genomen worden tegen perso nen die geen andere misdaad hebben begaan dan gebruik te maken van de rechten die in het slotakkoord van Helsinki werden erkend." Dialoog .Als respect voor mensenrechten en fundamentele vrijheden enige prak tische betekenis wil hebben, moeten regeringen er voor zorgdragen dat het gebruik maken van deze rechten verzekerd is. Zij moeten openstaan voor een dialoog met hun burgers over de wijze waarop de toepassing van het Helsinki-akkoord kan wor den verbeterd. Regeringen waar ook in de wereld hebben een in stinctieve afkeer van openlijke kri tiek. Toch is het juist deze kritiek die beschermt tegen misbruik. Geen en- kelè regering kan een wezenlijke bij drage leveren aan het bevorderen van betere betrekkingen tussen sta ten, tenzij zij het vertrouwen van haar eigen onderdanen heeft." Naar de mening van de Nederlandse regering zijn de vorderingen die tot dusver zijn gemaakt op het gebied van de menselijke contacten en de uitwisseling van informatie ver be neden de verwachtingen gebleven. „Er wordt nog veel geleden. Later zullen wij gelegenheid hebben om meer gedetailleerd over deze zaken te debatteren. Wij vertrouwen er op dat in de toekomst werkelijke voor uitgang kan worden geboekt en dat deze bijeenkomst zal leiden tot ver wijdering van de bestaande obsta kels." Dit geldt ook voor de toevloed van informatie uit andere landen, die in een aantal staten nog steeds onbevredigend is. In de Nederlandse verklaring, die ook een pleidooi houdt om rekening te houden met de belangen van de ontwikkelingslanden, wordt voorts gezegd dat een hoge prijs betaald zal moeten worden, als het proces van ontspanning niet kan worden voort gezet. Dit zal tot ernstige teleurstel ling leiden in onze landen bij dege nen die gehoopt hadden dat in 1975 in Helsinki een nieuw tijdperk was aangebroken. Bezorgd is de Neder landse regering in dit verband ook over het gebrek aan vooruitgang op militair gebied. Woordelijk wordt gezegd: „Meer dan 30 jaren na de tweede wereldoorlog zijn we getuige van de aanwezigheid van een militaire strijdmacht in Oost-Europa van een omvang en in een staat van paraatheid die ver uitfeaat boven wat nodig is voor zelf verdediging. De Nederlandse rege ring hoopt dat de strategische bewa peningswedloop kan worden ver traagd of beëindigd door een nieuw SALT—akkoord Ook wacht zij op resultaten bij de MBFR-onderhan- delingen (betreffende wederzijdse evenwichtige troepenvermindering in Centraal-Europa) in Wenen." Nederland pleitte voor een eerlijke en open discussie om te voorkomen dat de conferentie veel van haar betekenis verliest door een uitwisse ling van algemeenheden De princi pes van het Helsinki-akkoord heb ben, aldus de Nederlandse verkla ring. alle even grote betekenis. Zij moeten elk afzonderlijk worden be zien tegen het licht van de andere Maar sommige principes vragen om actie en andere niet. Zo is overeen gekomen dat de staten het gebruik maken van de mensenrechten zal bevorderen en dat zij in goed ver trouwen hun internationale ver plichtingen zullen nakomen Tito Aan het begin van de conferentie werd een verklaring van de Joego slavische president Tito voorgele zen. Tito wees de afgevaardigden op hun grote verantwoordelijkheid en waarschuwde met name tegen de voortschrijdende wapenwedloop die niet alleen het wantrouwen voedt, maar zich ook aan menselijke con trole dreigt te onttrekken. De conferentie in het hypermoderne congresgebouw in de Joegoslavi sche hoofdstad werd geopend door de Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken Mime. In een ken nelijke verwijzing naar de nadruk die op de kwestie van de mensen rechten zal kunnen vallen tijdens de besprekingen, zei Minic te willen waarschuwen tegen de neiging de slotakte van Helsinki uit zijn even wicht te brengen en tegen pogingen de permanente geldigheid van de besluiten van de conferentie te ba gatelliseren. Als eerste Oosteuropese delegatie op de conferentie van Belgrado werd gisteren het woord gevoerd door Roemenië bij monde van Wa- lentin Lipatti. Hij deelde mee dat zijn regering de inwoners van Roe menië eventueel zou toe staan zich te voegen bij familieleden in het Westen, maar hij verzette zich tegen westelijke beroepen de emigratie te vergemakkelijken, zodat het Westen op die manier de Roemeense specia listen te pakken krijgt. De Roe meense afgevaardigde wees evenals de Joegoslaaf Minic op het gevaar van de bewapeningswedloop. LONDEN (Reuter. UPI) De Britse premier James Calleghan heeft er gisteren op het congres van de La bour Party bij zijn partijgenoten op aangedrongen dc loonstijgingen dit. jaar binnen de tien procent te houden. In een rede van een uur op het partij congres in Brighton zei Callaghan dat overschrijding van dit percenta ge tot gevolg zal hebben dat Groot- Brittannië niet meer kan concurre ren op de buitenlandse markten met alle gevolgen van dien voor de Britse werkgelegenheid. Callaghan zei dat de kansen groter waren dan ooit dat Groot-Brittannië uit de economi sche moeilijkheden van de laatste jaren komt. De olie uit de Noordzee wordt als de basis voor het econo misch herstel beschouwd. De eerste minister wees echter op dat die olie ook op kan en dat het dus niet aan gaat om al het geld dat verdiend wordt voor de consumptie te gebrui ken. Callaghan stelde voor dit najaar nog belastingverlagingen in het vooruitzicht om de opwaartse druk op de lon^n tegen te gaan. Sprekend over de internationale handel verdedigde Callaghan de maatregelen van zijn regering ter bescherming van bepaalde be drijfstakken tegen oneerlijke buiten landse concurrentie. Hij noemde m dit verband de schoenenindustrie, de elektronische industrie, de staal fabrieken en de autolndustrie. In het algemeen achtte de premier protec tie echter verwerpelijk. In zijn rede deelde de premier mee dat Groot-Brittannië blijft streven naar een aanvaarding van het Brits- Amerikaanse plan voor Rhodesie om de macht daar aan de zwarte meer derheid over te dragen. Voorts zullen opnieuw pogingen worden gedaan beperkt zelfbestuur voor Schotland en Wales tot stand te brengen, waar over deze gebieden zich bij referen dum kunnen uitspreken. Callaghan deed een felle aanval op oppositielei der mevrouw Thatcher, die hij de meest reactionaire oppositie sedert de oorlog verweet. door Harm Lamberts Nasleep dood Biko maakt kloof onoverbrugbaar Nthato Motlana is voorzitter van de Commissie van Tien, die streeft naar zelfbestuur voor Soweto. „Wij zijn geen ex tremisten," zei hij enkele we ken geleden. „Wij zijn bereid de regering halverwege tegemoet te komen. Wij verwachten van haar dat zij de andere helft aflegt." Motlana leidde een van de rouwdien sten die in Zuid-Afrika gehouden zijn voor Steve Biko, de in gevangen schap omgekomen leider van de be weging voor zwart bewustzijn in Zuid-Afrika. En een week later liep Motlana mee in de stoet van vijftien duizend mensen, die Biko ten grave droegen. Opnieuw was een poging om vreedzaam veranderingen in Zuid-Afrika te weeg te brengen, in bloed gesmoord. Steve Biko was oprichter en ere voorzitter van de Black Peoples Con vention. Hij had de zwarte Zuidafri kanen nieuwe hoop gegeven. Mis schien was het toch mogelijk met legale middelen echte veranderingen tot stand te brengen. De Zuidafri- kaanse minister van politie. J. T. Kruger, heeft er alles aan gedaan om die hoop de bodem in te slaan. In plaats van de zwarte meerderheid een stap tegemoet te komen, heeft hij de kloof onoverbrugbaar ge maakt door over de doodsoorzaak van Biko zeer tegenstrijdige verkla ringen af te leggen, er dan later om heen te draaien en keihard te zeg gen: „Ek is nie bly of spyt dat Biko dood is nie. Biko laat my koud." Inmiddels stapelen de aanwijzingen zich op dat Biko in de gevangenis niet een natuurlijke dood gestorven is. Aanvankelijk beweerde Kruger dat Biko in een ziekenhuis gestorven was aan de gevolgen van een honger staking. Later moest hij toegeven dat Biko niet in een ziekenhuis, maar in een cel overleden was en dat er mogelijk van hongerstaking geen sprake was. Deze gebeurtenissen hebben de zwarte bevolking van Zuid-Afrika diep geschokt en de opgekropte emoties zullen tot een uitbarsting moeten komen. Iedere nieuwe con frontatie tussen de zwarte bevolking en de blanke machthebbers kan dra matische gevolgen hebben. In okto ber wil de regering-Vorster in Soweto verkiezingen laten houden voor ge meenschapsraden die wat meer be voegdheden zullen krijgen dan de vroegere raden van advies. Al voor de dood van Biko hadden Motlana en zijn Commissie van Tien aange kondigd dat die verkiezingen geboy cot zouden worden. De Commissie wil het bestuur van Soweto geheel in zwarte handen brengen, zonder bevoogding van de minister van Bantoe-zaken. Zij heeft voorgesteld dat er een raad van vijf tig gekozen wordt en daaruit een burgemeester voor Soweto. Die raad zou een nieuwe stad moeten bouwen met geld verkregen uit belastingen, vergunningen, boetes, enzovoort. Deze raad zou dan rechtstreeks ver antwoording moeten afleggen aan het parlement en niet meer aan de minister voor Bantoezaken. Het plan van de Commissie van Tien getuigt van grote vindingrijkheid in het ge bruik maken van het blanke apart- heidsbestel voor het realiseren van eigen doelstellingen. veranderingen Een van de meest reactionaire leden van Vorsters kabinet, vice-minister voor Bantoezaken Willem Cruywa- gen, heeft de voorstellen van Motla- na's commissie bruut van de hand gewezen en wil de verkiezingen voor de door de blanken bedachte ge meenschapsraden door laten gaan. Na wat er de afgelopen weken ge beurd is, zal dit op een fiasco uit lopen. De studenten en scholieren hebben het afgelopen jaar kans gezien het blanke bestuur in Soweto volledig te ontregelen. Daardoor is er in Soweto een machtsvacuüm ontstaan, dat al leen door de inwoners zelf gevuld kan worden. De dood van Biko heeft de mensen van Soweto meer dan ooit de overtuiging gegeven dat de blanken geen echte veranderingen willen. Als de regering in Pretoria desondanks haar plannen wil door zetten. zal dat tot nieuwe uitbarstin gen van geweld leiden. Dc situatie in Zuid-Afrika wordt met de dag grimmiger. De blanke leiders bereiden hun kiezers voor op een complete oorlogssituatie. De mi nister van economische zaken. Chris Heunis, heeft dezer dagen verklaard dat de regering maatregelen heeft genomen om een volledige boycot van Zuid-Afrika het hoofd te kun nen bieden. Van belangrijke grond stoffen zouden grote voorraden aan gelegd worden. Daarbij wordt voor al aan olie gedacht, een van de wei nige grondstoffen die Zuid-Afrika moet Invoeren. Minister van defen sie. Pieter Botha, merkte onlangs op dat Zuid-Afrika binnenkort aange wezen zal zijn op eigen wapenpro- duktie. ,Als Zuid-Afrika zich wil verdedigen en zich wil handhaven, zal het een prijs moeten betalen die het tot nu toe niet hoefde te be talen." Hoge prijs Kennelijk zijn de blanken vastbe sloten hun wil met geweld op te leggen aan de zwarte meerderheid. dwars tegen de wereldopinie in. Om zijn handen daarbij vrij te hebben, heeft premier Vorster onverwacht aangekondigd dat de blanken in no vember naar de stembus moeten om een nieuw blank parlement te kie zen. De verwachting is dat de Natio nale Partij van Vorster dan een gro te verkiezingsoverwinning zal beha len. zodat de weg vrij komt voor een nieuw regeringsstelsel in Zuid-Afri ka In dat nieuwe stelsel zal de presi dent lees Vorster grote uitvoe rende bevoegdheden krijgen en geen last meer hebben van een par lementaire oppositie. Vorster rekent erop. dat de blanke oppositie, die de afgelopen maanden in verschillende groepen is uiteengevallen, bij de ko mende verkiezingen gedecimeerd zal worden, of wellicht geheel zal verdwijnen Dat gebeurde immers ook in Rhodesië, waar de angstige blanken zich achter Ian Smith heb ben opgesteld in een laatste wanho pige poging hun bevoorrechte posi tie te kunnen handhaven. Als er geen radicale koerswijziging komt. wordt Zuid-Afrika meer en meer een belegerde veste, waar de blanken ongetwijfeld nog geruime tijd stand zullen kunnen houden, maar wel voor een hoge prijs Het tij kunnen ze uiteindelijk niet keren. Als de blanken niet overspoeld wil len worden zullen ze toch met Man dela. Motlana en mensen als Biko in zee moeten gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7