'Schetsen voor ontwikkeling van binnenstad verwerpelijk' Kindercentrum voor Transvaal Expositie tot behoud van trekvogels Leidse wijken slaken „angstkreet" Leiden krijgt milieuwethouder Excelsior geeft kleurrijke weergave van opus 'Elias' KORT NIEUWS Plan voor luxe appartementen aan Haagse Nieuwe Parklaan WOENSDAG 5 OKTOBER 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H 6 Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse wijken Maredorp. Noord-West, Pancras-Oost en Maredijkkwartier vinden de vijf schetsen van de Projectgroep Binnenstad voor de verdere ontwikkeling van het Leidse centrum „volstrekt verwerpelijk". Dit blijkt uit een gezamenlijke reactie van de vier wijken, die de titel „Angstkreet van binnenstadswij ken" meekreeg. COS AMORE De chr Gem Zangverrmging „Con Amore uit De Lier houdt donderdagavond om 8 00 uur haar jaarlijkse concert in de Domkerk van De Lier Medewerking wordt verleend door het N H Kerk koor te Schiedam en Jacques Bek kers (organist van de Grote Kerk van Srhiedam» Het geheel staat on der leiding van Bart de Leeuw Bestelauto bestolen DEN HAAG (ANPi - Uit een bestel auto die bij een firma aan de Koper- werf in Den Haag geparkeerd stond, is voor 50 000 gulden aan portofoons en elektrische artikelen gestolen De deur van de wagen was opengebro ken De diefstal moet tijdens het weekeinde lijn gebeurd waarvoor nu al twee jaar een bestem mingsplan in de maak is. Het was de bedoeling dat het be stemmingsplan Wittenbrug aan het eind van deze maand ter visie zou liggen, maar burgemeester en wet houders van Den Haag hebben mee gedeeld dat die datum niet gehaald kan worden. Het voorbereidingsbe- sluit dat voor dit gebied geldt zal dan ook opnieuw met een jaar ver lengd moeten worden. Alle bouwvergunningen die in het afgelopen jaar voor de omgeving van de Wittenbrug zijn ingediend moe ten. nadat ze in dat jaar zijn aange houden om geen ongunstige ontwik kelingen in de hand te werken tij dens het maken van het bestem mingsplan. bij het aflopen van het voorbereidingsbesluit wel door de gemeente worden behandeld De wijken tonen zich in hun reactie teleurgesteld over het feit dat er van werkelijke inspraak over de ontwik keling van de binnenstad geen spra ke is. „De inspraak is gedegradeerd tot een locatieprobleem, hetgeen we principieel onaanvaardbaar achten aldus de wijken. Ze menen dat er in de schetsen al gekozen is in welke richting de binnenstad zich moet gaan ontwikkelen. „Het is volstrekt onduidelijk waar om in dlle door de projectgroep ge maakte ontwikkelingsschetsen wordt uitgegaan van een nieuw za ken en/of winkelcentrum", aldus de briefschrijvers Volgens de vier wijken is er nog niemand in geslaagd om de wense lijkheid van zo'n zakencentrum aan te tonen. Er wordt op gewezen dat de kantoren van Schuttersveld en Von dellaan geruime tijd hebben leegges- taan of nog helemaal niet bezet zijn. De verwachting van de projectgroep dat de kantorensector nog zal gaan groeien, vinden de wijken „onbegrij pelijk" De vier wijken menen dat een zakencentrum geenszins zal bij dragen aan een bestrijding van de werkloosheid omdat deze het hoog ste is onder de handarbeiders en niet onder het kantoorpersoneel. Er komt. zo redeneren de wijken, ruim te voldoende vrij als de Rijksuniver- Van een onzer verslaggevers LEIDEN Plaatselijke mi lieuvraagstukken kunnen bin nen het Leidse gemeentebe stuur voortaan behandeld wor den in de raadscommissie voor volkshuisvesting. De wethouder van volkshuis vesting. A Verboom, heeft het milieubeheer aan zijn taken pakket toegevoegd gekregen Burgemeester en wethouders van Leiden voeren daarmee een motie uit die bij de begro tingsbehandeling voor 1977 in de Leidse raad werd aangeno men en waarin gevraagd werd om het instellen van een mi lieucommissie De raadscommissie voor volks huisvesting kan zich volgens b en w bij laten staan door des kundigen op milieugebied en vertegenwoordigers van mi lieugroepen. Bovendien willen b en w de secretaneafdeling volkshuisvesting uitbreiden met een medewerker voor de sector milieuzaken. siteit vanuit het centrum naar het Witte Singelcomplex trekt. Concurrentie In de gezamenlijke reactie wordt er tevens op gewezen dat een nieuw winkelcentrum in de binnenstad zal leiden tot moordende concurrentie met de al bestaande winkels en tot verkrotting van leegkomende win kelpanden. „Parkeergarages zijn niet op aanvaardbare wijze in te pas sen in de bestaande kleinschalige omgeving, zoals de oude gevelwan- den van Oude Rijn. Middelste- gracht. Hooigracht en bij de Kaas markt en Garenmarkt". aldus de binnenstadswijken. die het bouwen van drie of vier parkeergarages in het noordelijk deel van de binnen stad volledig van de hand wijzen. De projectgroep zag in de vijf schetsen deze parkeergarages als oplossing van het parkeerprobleem in de bin nenstad. De wijken vragen zich af hoe de gemeente wil bewerkstelligen dat als die parkeergarages er zijn dit ook zal leiden tot een vermindering van het straatparkeren. De wijken Maredorp. Noord-Vest. Pancras-Oost en Maredijk-kwartier verzetten zich in de reactie tegen de plannen van het Leids gemeentebe stuur om de Valkbrug voor verkeer in twee richtingen open te stellen. „De cityring wordt dan nog voller, lawaaiiger en gevaarlijker Zo'n ont wikkeling is voor onze wijken onaan vaardbaar". aldus de „angstkreet". Schuttersveld De Stichting Leidse Binnenstad heeft, zo blijkt uit een reactie, „een uitgesproken voorkeur voor het con centreren van het toekomstig zaken centrum op het Schuttersveld, waar van een optimale bereikbaarheid sprake is" De aantrekkelijkheid van zo n centrum, gespreid over de Lan- gegracht en Hooigracht, zou sterk worden aangetast vanwege de ver mindering van de bereikbaarheid en de ongewenste toename van het ver keer op de cityring. De stichting is er overigens van uitgegaan dat in het zakencentrum alleen de niet pu- bliekverzorgende zakelijke dienst verlening kan worden onderge bracht. De stichting zet een vraagteken ach ter het uitgangspunt van de project groep dat het winkelapparaat in het centrum drastisch wordt ingekrom pen Denkend aan de parkeergarage aan het begin van de Haarlemmer straat en het zakencentrum aan het Schuttersveld meent de stichting dat „deze ontwikkelingen eerder een stimulerende werking op het winkel gebied zullen hebben". Tot slot wordt in de reactie nog eens gewezen op de grote waarde die de stichting hecht aan het bereikbaar houden van de binnenstad door Adr Hager RIJSWIJK In een stampvolle Be- nedictuskerk aan de Huis te Lande- laan liet de C O V Rijswijk „Excel sior" zich gisteravond horen. In een uitvoering van het in 1846 door Men delssohn gecomponeerde oratorium Elias. Dirigent Wim van der Panne gaf een onopgesmukt relaas van het leven van de profeet Elias zoals door tekstdichter Julius Schubring werd opgetekend vanuit het boek Konin gen en door Mendelssohn kleurrijk werd geschilderd. De componist be werkte de eerste versie en zoals men het werk gisteravond beluisterde, zo weerklonk ook de uitvoering 130 jaar geleden in aanwezigheid van koningin Victoria Het was in 1847. het jaar waarin Mendelssohn nog geen 40 jaar oud. overleed Omdat Elias meer te bieden heeft dan de sopraan-aria ..Höre. Israel" is het instuderen en uitvoeren van dit machtige opus zinvol. Wim van der Panne heeft zich ten doel gesteld de grote oratoria in Rijswijk te presen teren en met Elias heeft hij aange toond op de goede weg te zijn Ex celsior. uitgegroeid tot een koor met zeventig leden is erin geslaagd een kleurrijke en spanningsvolle weer gave tot stand te brengen. Men rea geerde correct op de aanwijzingen van de dirigent (behalve soms het zitten en opstaan), die in de eerste tempi de partituur op bekwame wij ze gestalte gaf. Er is tussen koor en dirigent een goede samenwerking gegroeid, een samenwerking waar van men nog meer kan verwachten. Ook de „entourage" kan met waar dering genoemd worden. Mary Ste- genga. Frieda van Engelenburg. Mi chael ten Houte de Lange. Lodewijk Meeuwsen leen indrukwekkende Elias) het residentie dubbelkwartet en het gewestelijk orkest Akoes tisch gezien bewees de Benedictus kerk andermaal aan kritische maat staven te kunnen voldoen. Brandschade VOORSCHOTEN Naar schatting drie miljoen gulden bedraagt de schade, die het afgelopen weekeinde door een grote brand is aangericht aan het industriecomplex Bouw kooplaan in Voorschoten. Vier be drijven werden door de brand ver woest Subsidie concerten VOORBURG De vereniging Hof wijck, die volgend jaar zes concer ten bij kaarslicht door jonge musici wil organiseren, moet maar hogere toegangsprijzen bedenken, want de raadscommissie voor culturele za ken vindt de gemeentelijke subsidie van 750 gulden wel genoeg Hof- wijck had het dubbele gevraagd Minder inwoners LEIDERDORP Het aantal inwo ners en het aantal woningen in Lei derdorp per 1 januari 1978 zullen lager zijn dan de gemeente tot voor kort had geraamd Hield Leiderdorp in de budgetprognose 1978-1981 re kening met 20.473 inwoners en 6.520 woningen, de schattingen zijn nu teruggebracht tot 19000 inwoners en 5 960 woningen Aanleiding tot de herziening van de prognoses is de stand van het aantal woningen en het aantal inwoners per 1 juli van dit jaar De herziening houdt in dat er in de loop van 1977 met 846 wonin gen zouden woren opgeleverd, maar slechts 286 De vertraging is opge treden door verlate aanvangsdatum van woningen in Voorhof Bouwcentrum RIJNSBURG In Rijnsburg wordt een rouwcentrum gebouwd op de plaats waar nu de aula van de Stich ting „Avondzon" is gevestigd Voor de bouw en inrichting van het een trum. waarvoor reeds een bouwver gunning is verleend, zal ruim 270 000 gulden nodig zijn. Wanneer de be sturen van de Stichting „Avond zon", de begrafenisvereniging „De laatste eer" en de gemeenteraad met de bouwakkoord gaan. kan het centrum in de loop van 1978 in ge bruik worden genomen Leerling-bouwers DELFT Achttien jongens, die juist de lts hebben verlaten, bouwen 58 Van Dam-eenheden en 2 woning wetwoningen in de Delftse nieuw bouwwijk Tanthof De leerling- bouwvakkers zijn aangetrokken door de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf Over anderhalf jaar moet het werk op de bouwplaats, waarvoor wethouder Reijnen begin september de eerste paal sloeg, afge rond zijn De aankomende bouw vakkers. die onder leiding van drie leermeesters werken, hebben van Delftse aannemers de garantie ge kregen. dat zij na afloop van het project een baan aangeboden krijgen. Woonerf Bijdorp VOORSCHOTEN Binnen enkele maanden moeten verkeersvoorzie- ningen in de Bijdorpstraat te Voor schoten uitgevoerd zijn. zodat deze straat de status „woonerf" kan krij gen De gemeenteraad heeft voor de uitvoering van de werkzaamheden al een krediet bechikbaar gesteld De commissie openbare werken uit de gemeenteraad bespreekt deze week de regels, die de instelling van de Bijdorpstraat als woonspeel straat met stapvoets rijdend gemo toriseerd verkeer mogelijk maken Frederiksoord RIJNSBURG De Rijnburgse ge meenteraad beoordeelt deze week een voorstel van b. en w om 866 000 gulden beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van een stuk grond in de wijk Frederiksoord. waar binnenkort begonnen wordt met de bouw van 92 woningen 41 woningwetwoningen en 51 premie woningen De prijs van de premie woningen. die in het zuidoostelijk deel van Frederiksoord gebouwd worden, variëren van 117.807 tot 130.016 gulden. De huurprijs van de woningwetwoningen wordt voorlo pig geraamd op 478.40 gulden per maand. Schoolstraat VOORSCHOTEN Een bedrag van 295 000 gulden is nodig om een deel van de Schoolstraat in Voor schoten te reconstrueren en af te sluiten voor autoverkeer Het be treft het deel tussen de Raadhuis straat en de Treubstraat. Een be drag van 30.000 gulden vergt verder de reconstructie van het pleintje voor hotel „Het Wapen van Voor schoten", dat bij de Schoolstraat wordt getrokken. De commissie openbare werken uit de gemeente raad moet zich over het beschikbaar stellen van de kredieten nog uit spreken Dijkwegkerk NAALDWIJK De hervormde Dijkwegkerk in Naaldwijk wordt verbouwd en uitgebreid Zo zal er een nieuwe vloer gelegd worden, krijgt de kerk een nieuwe verwar ming. nieuw gemetselde muren en wordt het liturgisch centrum ver plaatst. In de kerk zullen vouwwan den aangebracht worden. De uit breidingen zal de kerk ongeveer honderd zitplaatsen opleveren. Door de veranderingen kan de kerk ook in de week een functie krijgen, hetgeen voor kerkelijk en burgerlijk Naaldwijk een aanwinst betekent De werkzaamheden zijn begroot op ruim 575 000 gulden, waarvan al vier ton beschikbaar is. Een zogenaamde Steunberenactie" doet een beroep om in de komende drie jaar een bedrag van 500 gulden te geven (spa ren) Na de veranderingen aan de kerk. wil de gemeente het Dijkhuis en de oude kosterswoning vervan gen. waarvoor nog eens vier ton no dig is Zolang de werkzaamheden in de kerk plaats vinden, kerkt de Dij kwegkerkgemeente in de hervormde kerk aan het Wilhelminaplein ill en 19 uur» Plaatsvervangend voorzitter Abelman met de leidster van het centrum, mevrouw Klapper, in n van de ruimten van het kindercentrum aan de Schalk Burgerstraat. DEN HAAG „Dit nieuwe kinder centrum voor Transvaalkwartier voorziet in een behoefte die in de wijk lang werd gevoeld". Aldus gis termiddag de heer Stams. hoofd van de gemeentelijke afdeling Maat schappelijk Welzijn en Volksgezond heid. tijdens de officiële opening van het kindercentrum van de Stichting Groene Kruis Kinderzorg aan de Schalk Burgerstraat 229 te Den Haag De heer Stams. vervanger van de wegens droeve familieomstandig heden ontbrekende wethouder Hap- pel. wees er in zijn toespraak op dat het geduld van de bewoners van Transvaalkwartier vele jaren op de proef is gesteld Hij meende dat er geen ernstige hiaten meer waren in de spreiding van het grote aantal centra voor kinderen dat Den Haag momenteel rijk is In zijn welkomstwoorden had plaats vervangend voorzitter Abelman van de Stichting Groene Kruis Kinder zorg al aangehaald dathet realiseren van het centrum aan de Schalk Bur gerstraat veel tijd had gekost. Drie parterres waren al in 1970 aange kocht. maar pas in oktober 1976 kon er worden gestart met de verbou wing. Inmiddels was er nog een bene denwoning bijgekomen en in juli dit jaar kon het Groene Kruis met zijn werk in het centrum van start gaan. Dat het centrum voorzag in een be hoefte onderstreepte de heer Abel man door er op te wijzen dat er nu reeds een wachtlijst is voor één van de categoriën. In het centrum wordt gewerkt met diverse categoriën. te weten kinderdagverblijven, sleutel- groepen en kinderdagverblijven. Het centrum zal zoals de plaatsvervan gend voorzitter het uitdrukte voor bijna tachtig kinderen een „vervan gend tehuis" zijn. ZWART - Ter nagedachtenis van de Haagse ontwerper Piet Zwart, die op 24 september jl over leed. is in de hal van het Haags Gemeentemuseum een kleine her denkingstentoonstelling ingericht Tekeningen, foto's en voorwerpen vormen een beeld van het artistiek niveau, dat voor deze kunstenaar kenmerkend was Plet ZwaTt werd 92 jaar KINDERKLEDING De Stirh ting Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers afd Voorburg houdt vanmid dag van 1 30-4 00 uur wederom een kledingbeurs s Morgens kan kin derkleding worden aangeboden van 8 30 11 00 uur De ingebrachte kle ding zal worden afgerekend na 4 00 uur als de verkoop is afgerond De. beurs wordt gehouden in de zaal van de Christus Koningkerk aan de Bruinings Ingenhoeslaan te Voor burg JUGENDSTIL - De Jugendstil waarvoor in de laatste jaren een toegenomen belangstelling bestaat, is het onderwerp van een lezing in het Duits vanavond om 8 15 uur in de aula van het Haags Gemeente museum aan de Stadhouderslaan. De lezing wordt verzorgd door dr R. Waisenberger. directeur van het Mu seum der Stadt Wien. onder de titel „Jugendstil und Secession." BOON Vandaag start in de Centrale Bibliotheek van Rijswijk. Dr H Colijnlaan 343. een tentoon stelling over de Belgische schrijver Louis Paul Boon De tentoonstelling is samengesteld door het Letterkun dig Museum van Den Haag ONDERSCHEIDING - Bij Ko ninklijk Besluit is de heer ir O L V Dtngemans algemeen secretaris van de Vereniging van Verf- en Drukinktfabrikanten benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau De versierselen werden hem aangeboden tijdens een besloten bijeenkomst voorafgaand aan de re reptie hem aangeboden bij zijn ver trek wegens pensionering DIENSTEN De Dtenstenbond- CNV kring Katwijk Rijnsburg en omgeving houdt donderdagavond om 8 00 uur een ledenvergadering in het Dorpshuls. Kerklaan 12a te Kat wijk aan den Rijn. Spreker is de heer P A Brouwer, hoofdbestuur der van de Dienstenbond, over het Arbeidsvoorwaardenbeleid VERZOEK - Het laatste orgel concert van de zomerreeks 1977 is donderdagavond om 8 15 uur Orga nist Jan J van den Berg geeft dan op het orgel van de Nieuwe Kerk van Delft zijn jaarlijkse verzoekpro gramma Op het programma staan onder andere verzoeknummers van Sweelinck. Zwart. Pachelbel. Bach. Widor Franck en Andnessen De toegang tot het concert bedraagt 3.50 «reductie voor CJP'ers en 65 'erei Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er is een plan inge diend om aan de Nieuwe Parklaan in Den Haag opnieuw een aantal luxe appartementen te bouwen. Planont wikkelaar Eurowoningen wil de elf appartementen naast het bestaande nieuwe wooncomplex op het terrein tussen de Nieuwe Parklaan en de Badhuisweg realiseren. In hetzelfde gebied zijn ook de plan nen uitgevoerd voor de bouw van het verzorgingstehuis „Deo Gratias". Die plannen waren nogal omstreden omdat er een groot aantal bomen tegen de vlakte moest, alvorens de bouwput gegraven kon worden. Het betreffende gedeelte van de Nieuwe Parklaan ligt binnen het gebied ME YENDEL Het vijfde na tuurpadenboekje Meyendel is in middels verschenen Jaarlijks ver schijnen er zes van deze boekjes, die worden uitgegeven door de Ge meentelijke Dienst School- en Kin dertuinen In het boekje vindt men de beschrijvingen van enkele wan delroutes door Meyendel De na tuurpadenboekjes zijn te koop in het Bezoekerscentrum en de thee- schenkenj Meyendel. in het kantoor van de Dienst School- en Kindertui nen en in het Gemeentelijk Informa tiecentrum aan de Groenmarkt. OPEN OOG Sinds enkele da gen is bij het gemeentelijk bureau Voorlichting de brochure „Open oog voor de Rijswijkse natuur" verkrijg baar De brochure beschrijft een na tuurpad dat in een gedeelte van de Rijswijkse natuur is uitgezet De brochure kan door iedere belang stellende gratis worden afgehaald bij het gemeentelijke bureau Voor lichting aan het stadhuis. De bro chure is een uitgave van dit bureau in samenwerking met de afdeling natuurzaken van de gemeente en met medewerking van Staatsbosbe heer PAUZE Donderdag van vijf voor een tot tien over een wordt er in de Kloosterkerk. Lange Voorhout 2 te Den Haag weer een pauzebijeen komst gehouden Medewerking ver lenen Jolle de Wit (fluit). Vincente Zarzo (hoorn). Frank Minderaa (hobo). Aart Roozeboom (klarinet) en Kathlyn White (fagot) ofwel het Residentie Blaaskwintet. De toe gang is vnj. WERKENDE JEUGD - De Christelijke Werkende Jongeren Or ganisatie ..Werkende Jeugd-CNV" district Zuid Holland organiseert in de maand oktober in samenwerking met onder meer de Christelijke Be sturenbond afd Katwijk een viertal activiteiten bestemd voor werkende jongeren uit Katwijk en omgeving. De activiteiten starten donderdag avond om 8 00 uur in gebouw Irene. Voorstraat 35 te Katwijk, waar een informatieavond voor iedereen wordt gegeven De overige activitei ten vallen op 11. 17 en 29 oktober en zullen nader aangekondigd worden Werkende jongeren die meer willen weten over de activiteiten of over zaken in het algemeen, kunnen con tact opnemen met het districtsbe- stuur in Den Haag. Huygensstraat 5 itel 070-883505 of 884702» Actie van 'Mondiaal Alternatief' in Den Haag Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een extra stukje vlees voor de hond. een dia-avond over dieren, een brochure over het behandelen van dieren en een ganzenbordspel voor kleuters gaven gisteren uiting aan de traditionele Dierendag. Langer dan die ene vierde oktober is de actie van mevrouw Fanny Rosenzweig en haar Stichting 'Mondiaal Alternatief om de jacht op trekvogels uit de wereld te helpen Tot en met zondag 9 oktober exposeert mevrouw Rosenzweig in het Internationale Esperanto Instituut aan de Rlouwstraat 172 in Den Haag met een tentoonstelling over trekvogels. Voornaamste punt in de expositie vormen niet zozeer de afbeeldingen van trekvogels, maar de petitie, die vraagt om de jacht op trekvogels te verbieden. Op 14 juni van dit jaar nam het Europese parlement een resolutie aan. waann de vogelvangst werd verboden Gewacht wordt nu op de beslissing van de ministers uit de aangesloten landen, die het verbod uitvoerbaar moeten maken. De petitie die nu ter ondertekening ligt vraagt ook de Organisatie van Afrikaanse Eenheid te bevorderen dat de trekvogelstand wordt gered en in stand gehouden Mevrouw Rozenzweig. die dagelijks in het Esperanto Instituut te vinden is. brengt de bezoekers de petitie onder ogen en vertelt over de activiteiten van de Stichting 'Mondiaal Alternatief', waarvan zij voorzitster/directrice is. Ook voor kinderen is de expositie interessant, niet in de laatste plaats door het boekje over trekvogels of de enveloppe met stickers, die hen wordt aangeboden. Deze week verschijnt een boek 'Trekvogels' met meer dan 250 afbeeldingen en geschreven door Jaap Taapken en D A. C. van Hoorn, in de handel. Om een zo groot mogelijk publiek te kunnen bereiken wordt het boek te koop aangeboden in kruidenierswinkels Meer informatie over de Stichting Mond. n ïef' is in te winnen bij mevrouw F Rosenzweig, Vondelstraat 37 !\oort. De expositie is geopend op woensdag van 14 tot 17 en vai. ir. op donderdag 12-14 en 19-21 uur. op vrijdag 11-13 en 14-18 uur. up :dj 11-13, 14-17 en 19-21 uur en op zondag 11-13 en 14-17 uur. Telefonische informaties 070-556677. Op de foto mevrouw Fanny Rosenzweig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6