Zonder hulp gezin uit elkaar' Autoinde knoop? 1JM i n B Commentaar Vaandelvlucht Man, vrouw en dochters ondergaan samen behandeling Droog brood? Royal Nederland Aanhoudend onbestendig bossche bakkers vieren oogst pastorale kamp balen WOENSOAG 5 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Het gebaar waarmee CDA-fractie- \oor/itter Van Agt zichzelf gisteren bi| de kabinetsformatie probeerde wee te cijferen, lijkt erg mooi. maar dat is schijn die bedriegt. Men kan niet zes jaar minister van justitie /ijn (en vier jaar bovendien nog viee-ministcr-president). lijst trekker san een grote partij hij de Kamerverkiezingen, fractievoorzit ter en vier maanden lang met hart en /iel en alle kracht meedoen aan de /ormatie van een nieuw kabinet en dan onverwachts laten weten dat men toch eigenlijk het liefste naar een politiek onbewoond eiland wil. In militaire termen heet zoiets ..vaandelvlucht" en daar hebben militairen zo hun eigen gedachten over. In gewone burgerlijke termen kan men zeggen: het is stijlloos. Terecht heeft dan ook de CDA- Kamerfractie haar voorzitter on middellijk tot de politieke werke lijkheid teruggebracht, want de mo rele schade die Van Agt door zo te handelen aan de politiek en de politieke cultuur zou hebben toege bracht. is moeilijk te schatten. Nadat al zo'n 25 jaar gepraat wai over de wenselijkheid en mogelijk heid de beloning van gedetineerden te verhogen, werd ongeveer een half jaar geleden een door de minis ter van justitie ingestelde commissie met de bestudering van dat vraag stuk belast. In juli deed deze uit gevangenisdirecteuren samengestel de commissie het voorstel het loon voor gevangenen in inrichtingen voor langgestraften wat op te trek ken. Een vergoeding van maximaal 3.85 gulden per dag is natuurlijk volstrekt onvoldoende, behalve voor wie vindt dat gevangenen maar droog brood moeten eten. De commissie ging er in haar advie» van uil dat het door haar voorge stelde vergoedingensysteem zou worden ingevoerd in alle inrichtin gen voor langgestraften, waarvan er in Nederland zes zijn. De minister van justitie heeft evenwel anders beslist. Er wordt nu met het nieuwe systeem geëxperimenteerd n> slechts één van deze inrichtingen. Schutterswei in Alkmaar. Gedeti neerden in twee andere gevangenis sen. Esserheem en Norgerhavcn. beide in Veenhuizen, ervaren dat als onrechtvaardig, en zijn daarom in staking gegaan. Het ministerie van justitie beroept zich erop dat eerst moet worden nagegaan of het systeem wel zinvol is. alvorens tot algemene invoering ervan kan worden besloten. Daarbij kan de vraag worden gesteld wat in Dat wil overigens niet zeggen, dat wij vinden dat de heer Van Agt nu per se minister van justitie moet worden, zoals de fractie opeens wil in een (op zichzelf verklaarbare) neiging om nu maar de kop in de wind te gooien. Het is waar: de kritiek waarmee Van Agts beheer van het minister van justitie wordt overladen, is be lachelijk en soms niet vrij van hypo crisie. Zijn tegenstanders maken er op die manier een onverkwikkelijke prestige-zaak vart. Maar het is net zo dwaas daar even bot en balorig op te reageren door te zeggen dat Van Agt slechts voor bestemd is om minister van justitie te zijn en dat dan ook alleen maar kan en mag wezen. Er zijn nog wel meer kabinetsplaatsen te bedenken, waarop hij zich verdienstelijk kan maken. En anders is er nog de functie van voorzitter van de zo moeizaam tot eenheid komende CDA-Tweedc Kamerfractie Kortom: Van Agt heeft verplichtin gen aan zijn kiezers. dit verband als zinvol beschouwd moet worden. Moet een hogere ver goeding tot betere arbeidsprestaties leiden? Op zichzelf is daar best wat voor te zeggen. Maar daarbij wordt dan wel uit het oog verlpren dat de gedetineerden op het ogenblik (en al jarenlang) dik onderbetaald wor den. zelfs voor hier en daar te wensen overlatende arbeidspresta ties. Dat is ook de mening van degenen die bij het gevangeniswe zen werkzaam zijn. In dat licht bezien is het ool^ niet voorstelbaar dat straks het experi ment in Alkmaar, om wat voor reden ook, als mislukt beschouwd zal worden. Het gaat hier om een experiment dat niet mislukken kan. omdat anders de poppen pas goed aan het dansen zouden gaan. En daarmee is de zin eraan ontnomea Het gevangeniswezen geldt nog steeds als de sluitpost op de justitie-, begroting. Daarmee zal de experi mentele benadering waarvoor nu gekozen is. ook wel te maken heb ben. Om verdere onrust in de ge vangenissen te voorkomen, zou het ministerie van justitie althans in dit geval beter eieren voor zijn geld kunnen kiezen en daarbij in het achterhoofd kunnen houden dat de commissie-Van Hattum, ingesteld naar aanleiding van een opstand in het huis van bewaring in Gronin gen. onlangs heeft geadviseerd ge detineerden het minimumloon te betalen. JOURE „We zijn maar net op tijd bij dat bureau gekomen, want ons gezin lag echt helemaal op zijn kop. Ik was overspannen en dacht over echtscheiding, omdat ik ons huwelijk helemaal niet meer zag zitten. Ale en de kinderen waren er ook niet best aan toe, eigenlijk zaten we allemaal in de vernieling. Het bureau-zagen we als ons laatste redmiddel, we waren wanhopig. We zijn nu een half jaar met het hele gezin in therapie en ik kan gelukkig zeggen, dat de zaken er op het ogenblik heel wat beter voorstaan". ADVERTENTIE Geluk bij een ongeluk dat de schade-experts van Royal Nederland meteen op de stoep staan. verzekering maatschappij nv Mia (37) en Ale (36) uit Joure zijn het roerend met elkaar eens: hun gezin met de drie dochters van vijf. zeven en elf jaar was vast en zeker uit elkaar gevallen, wanneer het niet terecht gekomen was bij het Bureau van Persoon en Gezin in Sneek (een instelling, waarbinnen een bureau voor levens- en gezinsvragen en een medisch opvoedkundig bureau sa menwerken). In 1964 trouwde de Friese monteur Ale met de Brabantse Mia, die hij in zijn woonplaats Joure had Ieren ken nen. toen zij daar werkte als bejaar denverzorgster. Er werden twee dochtertjes geboren en alles liep goed in het gezin. Tot vijf jaar gele den de jongste geboren werd. Eigen lijk had Mia. die bij de bevalling van het tweede kind veel te hoge bloed druk en niervergiftiging had gehad, niet meer in verwachting mogen ra ken. Toch gebeurde dat (de pil mocht ze vanwege de bloeddruk niet gebruiken). Voor abortus voelde de huisarts niets en zijzelf eigenlijk ook niet, omdat zij het kind in wezen vreselijk graag wilde hebben. Ik heb dus besloten het kind te laten komen. Het gekke is, dat ik nog nooit zo'n goede zwangerschap heb gehad lichamelijk gezien dan geen hoge bloeddruk, niet plat lig gen, niets van dat alles. Maar je moet niet vragen hoe ik me geestelijk voel de: afschuwelijk gewoon, steeds maar bang dat ik het kind zou verlie zen, een en al spanning en angst. Nog steeds denk ik, dat al die spanningen van invloed op het kind moeten zijn geweest en dat veel van wat er later gebeurd is. toch te maken heeft met die tijd", vertelt Mia. Niet eten ..Direct vanaf de geboorte was het mis met Renate: ze wilde beslist niet eten. De doktoren vielen terug op alle bekende verklaringen: het kind was te druk, ze gunde zich geen tijd om te eten, ze moest maar kalmeren de druppels hebben. Moet je je voor stellen: direct na de geboorte al aan de kalmeringsmiddelen. Ook toen Renate uit het ziekenhuis thuis kwam, wilde ze niet eten. Dus moest ze terug naar het ziekenhuis om kunstmatig gevoed en onderzocht te worden. Zo ging dat maar steeds: niet willen eten, weer naar het zie kenhuis, jaar in, jaar uit. De dokto ren schenen geen andere oplossing te kunnen bedenken. Een serie over hulpver lening in de geestelijke gezondheidszorg door Cisca Dresselhuys en Kees de Leeuw Alc en Mia cn hun drie dochters worden behandeld door een maat schappelijk werken van het Centrum van Persoon en Gezin in Sneek. Aan gezien dit centrum helemaal gesubsi dieerd wordt door het ministerie van CRM, de provincie Friesland en de Algemene met bijzondere ziektekos ten. zijn de behandelingen hier altijd kosteloos. Het centrum is een integratie van een medisch opvoedkundig bureau en een bureau van levens- en gezinsvragen. „Toen ze twee jaar was bleek Rena te medicijnvergiftiging te hebben. Weer naar het ziekenhuis, waar ze zeiden: „Uw dochtertje wordt geen zes jaar." Toen ik dat hoorde, zei ik: „Dan moet het nu in ieder geval afgelopen zijn met al die medicij nen, want die paar jaar willen we dan graag een normaal kind hebben, inplaats van een versuft schepsel tje Ze is toen weer naar huis geko men. Soms ging het even goed, maar altijd kwamen die perioden van niet-eten terug. Zo hebben we voort- getobd tot vorige winter." Ik was in die tijd ook gaan twijfelen of Renate geestelijk wel normaal was. want ze kon soms dagen achter elkaar helemaal nergens op reage ren Ik had wel eens iets over autis me gehoord en ik dacht dat ze mis schien wel autistisch was. Toen ik in die tijd weer bij mijn huisarts kwam. liep daar een assistent rond. die wel eens gehoord bleek te heb ben van een medisch team. dat moeilijke kinderen behandelde, maar daar moest je als vader en moeder wel helemaal achter staan, zei hij. Ik riep onmiddellijk: „Ja", hoewel Ale nog van niks wist en ikzelf ook maar nauwelijks begreep waar het precies om ging." vertelt Mia. Scheefgegroeid Zo kwamen Ale en Mia. eerst alleen en later met hun drie dochters te recht bij het Bureau van persoon en gezin in Sneek. Ale en Mia vonden het in het begin enorm moeilijk om te praten, niet alleen omdat de kin deren erbij waren, maar ook omdat zij de laatste jaren geen echt con- tact meer hadden. „Alles in mijn leven draaide om Re nate. Iedereen kwam verder op de tweede plaats. Ale ook. Wij waren als man en vrouw helemaal scheef gegroeid. omdat we niet meer met elkaar praatten. Ik deed allerlei din gen helemaal zelfstandig, ik betrok Ale ook niet meer in mijn beslissin gen over Renate. Ik dacht dat het hem allemaal niet zo erg interesseer de." vertelt Mia. Ale vult aan: „Ik heb in die jaren heel wat opgekropt. Ik ben van huis-uit geen makkelijke prater en ik wilde Mia niet lastig vallen met mijn problemen, omdat ze het zelf al moeilijk genoeg had. Het irriteerde me wel, dat ze altijd alles alleen besliste. Ik zie nu hoe gevaarlijk het is om niet te praten, want zij dacht dat ik me niet voor Renate en haar moeilijkheden Inte resseerde en ik dacht, dat zij mij er expres buiten hield. Zo groei je van elkaar af zonder dat je er zelf erg in hebt." „Huiswerk" •Behalve dat er op het bureau ge praat wordt, moet er ook „huis werk" worden gedaan. De maat schappelijk werker vond. dat het oudste zusje wat meer met Renate zou moeten optrekken «tot nu toe was er eigenlijk alleen maar contact tussen het jongste en het middelste kind). Het oudste zusje ging de jong ste naar school brengen en deelde een slaapkamer met haar. Na een paar maanden heeft dit al resulta ten: de oudste voelt zich veel meer betrokken bij de jongste en het mid delste meisje, dat altijd een wat zorgelijk leven leidde, lijkt nu wat zorgelozer. Renate zelf kreeg ook een opdracht: wanneer ze tweemaal per dag goed at, kreeg ze een drop veter. Dat bleek te helpen, ze begon op slag beter te eten. Uit een psychologische test is geble ken. dat Renate weliswaar verstan delijk „goed bij" is. maar emotio neel een grote achterstand heeft. Op dat gebied is ze ongeveer twee jaar. terwijl ze in feite vijf is. Dat uit zich in het af en toe aannemen van een babyrol: ze doet dan net of ze niet goed kan praten en lopen en wordt weer onzindelijk. Ale en Mia hebben nu geleerd hoe dit gedrag op te vangen: ze moeten er gewoon op ingaan en meespelen dat Renate inderdaad een baby is. Niet tekeer gaan of roepen van. „Stel je niet aan", want dat heeft alleen tot ge volg dat het kind zich volledig af sluit voor haar omgeving. Iets. dat ze soms dagenlang achter elkaar kan volhouden. Sinds het begin van de behandeling is Renate veel leven diger en aanhankelijker geworden, vinden Ale en Mia. Bovendien eet ze beter, hoewel dit altijd nog een moeilijk punt is. Afwijzend Slecht verteerbaar voor Ale en Mia is. dat familie, vrienden en kennis sen zeer afwijzend reageren op hun behandeling. „Ze vinden het waan zin dat wij ons laten behandelen. Wij hebben toch ook altijd alles zelf opgelost, zeggen ze. Je moet je eigen problemen kunnen oplossen en niet naar vreemden gaan Ik denk dat ze zich misschien wat buitengesloten voelen, omdat wij hulp gevraagd hebben wij anderen en niet bij hen Vroeger praatten we inderdaad meer met onze omgeving, we vroe ger hun om raad. maar wat heeft dat ons geholpen? Toch niks? Dat is geen verwijt, hoor. want die mensen zijn geen deskundigen en het is nu wel gebleken, dat wij echt aan des kundige hulp toe waren en niet ge diend waren met wat vriendelijke, maar vrijblijvende praatjes. Weet je wat ik ook wel eens merk? Dat de mensen vinden, dat wij hadden moeten leren leven met onze moei lijkheden. Die hadden we nu een maal en daar hadden we ons maar bij neer te leggen. Ze weten niet wat ze zeggen. Waarom zou je een be roerder leven hebben dan nodig is?" Het eerste artikel in deze serie van vijf stond in de krant van zaterdag oktober HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Je behoeft er je natte vinger niet voor in de lucht te steken om aan te voelen dat de herfst er genoegen in blijft houden regenbuien over Neder land uit te doen waaieren en de wind af en toe uit de band te doen sprin gen. De aanval op de boombladeren wordt voortgezet nu er langs de zuid zijde van een diepe regulerende stormdepressie tussen IJsland en Schotland voortdurend nieuwe sto ringen naar West-Europa komen. Soms zijn het zones met enige regen, een andere keer zijn het buien. Die buien zullen de komende dagen ver moedelijk in de meerderheid zijn. In de bovenlucht wordt het momenteel nog wat kouder. Op 1500 meter wordt morgen boven onze omgeving plus drie a plus vier graden ver wacht. boven midden-Engeland nul en boven zuidwest-Ierland min één graad tegenover zeventien graden op hetzelfde niveau boven zuid-Spanjc en Algerije. Die kou in de bovenlucht zal tot gevolg kunnen hebben dat sommige buien weer een heftig karakter krij gen vooral ook omdat de tempera tuur van het water op het oostelijk deel van de oceaan en de Noordzee op vijftien a zestien graden blijft vooreerst. Door die combinatie kan zoiets tot stand komen. Ook de boot ziet het zo gelet op de aankondiging „mogelijk onweer" in de termijnver wachting. Een Amerikaanse computerkaart. ontvangen via Bracknel. voor het 500 millibaar-niveau. geeft tot op z'n minst vrijdagmiddag dertien uur een voortduren van de westelijke circu latie over de hele Atlantische Oce aan te zien (noordelijk gedeelte). Vrijdag wordt een nieuwe depressie, nu nog boven de Golf van St. La wrence. bij de zuidpunt van Groen land verwacht. Maak je dus maar klaarIn Scandinavië verdiepte de koude golf zich nog enigszins: dinsdagmorgen in de vroegte werd in noord-Zweden minus negen graden gemeten. Dat begint er dus op te lijken maar toch is zo n lage tempe ratuur voor deze tijd van het jaar niet zo ongewoon in dat gebied. Medewerker W. de Smit in Oost- Kapelle somt op wat september al zo voor bijzonders heeft laten zien. Uit negen punten pik ik: het Wad dengebied kreeg op 10 september zijn eerste herfststormpje en het was landelijk de op een na (1959) droogste eerste herfstmaand. Er werd gemiddeld dertien millimeter neerslag gemeten tegen 72 normaal. Het regende in De Bilt gedurende dertien uur tegen 38 normaal. De zon scheen 121 uur tegen 146 nor maal en de gemiddelde etmaaltem- peratuur bleef met 13.4 graden 0.9 graad onder normaal. Gemiddelde dagelijkse minimum 8.6 (9.8) gemid delde dagelijkse maximum 17.9 (19.2). Onze medewerker P. M. Dekkers in Oud-Beijerland verbleef van 15 tot en met 17 september in het Oosten rijkse Millstatt, Karinthië. Terwijl ik zelf prachtig weer had (het was op enkele dagen in het begin bijna te warm om te winkelen) maakte hij de eerste fikse sneeuwval mee in de Alpen. Het was een kou-inval vanuit het noorden, intensiever dan door de Oostenrijke meteorologen was verwacht. Van 17 tot 18 september viel er veel neerslag. In een kou front ontstond boven Noord-Italië een aparte depressiekern die oost waarts trok. Boven 1300 meter viel de neerslag uitsluitend als sneeuw. „Waren de bergen vanaf 2000 tot 3000 meter bij mijn aankomst nog sneeuwloos, nu waren ze alle met sneeuw bedekt. Tijdens excursies Amsterdam De Bilt Deelen Ecidr Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlibslneen Zd Limburg heb ik veel verse sneeuw gezien: een fantastisch gezicht als de zon uiteen blauwe hemel erop straalt. Een van de hoogtepunten was de reis naar de Grossglöckner: 3800 meter hoog. Op 2927 meter verricht men weerkundi ge waarnemingen. De gemiddelde wintertemperatuur was daar over de drie maanden achtereenvolgens mi nus 13.6, minus 12 en minus 11.2. Dat waren afwijkingen van respec tievelijk minus 2.2. plus 1.2 en plus 1.8. De neerslag was in de voorbije winter zeer overvloedig: respectieve lijk 173 millimeter (afwijking plus 62», 152 millimeter (32) en 184 milli meter (plus 114). zwaar bew 15 03 zwaar bew. 15 1 re jen 14 03 regen 13 1 motregen 15 1 zwaar bew 16 4 zwaar bew 15 1 regen 14 06 zwaar bew 16 04 regen 14 3 regenbui 13 4 onbewolkt 23 0 half bew 24 0 geheel bew 12 hall bew 21 0 regen 15 2 zwaar bew 16 0 licht, bew 20 0 geheel bew 4 0 halt bew. 19 0 licht bew 18 0 geheel bew 7 onbewolkt 25 0 licht bew 17 0 regenbui 17 0 1 zwaar bew. 14 06 onbewolkt 28 0 onbewolkt 25 0 licht bew 25 0 zwaar bew. 16 0 halt bew 21 0 regen 5 6 regen 17 licht bew 22 onbewolkt 19 0 zwaar bew. 8 0 zwaur bew. 17 0 hall bew 14 0 zwaar bew 23 0 licht bew. 17 0 Athene Bjrcclona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki lnnsbrueck Klagenlurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mullorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Cusa Blanca Istanbul HOOGWATER, donderdag 6 oktober Vlissingen 7 53-20 22 Haringviietsluizrn 741-201» Rotterdam 9 21 22 18 Scheve rungen 8 44-21 17. IJmuiden 9 33-22 06 Den Helder 0 07-12 55 Harlingen 2 37 15 31. Dellujl 4 49-17 34 Oktober is de maand, waarin in allerlei landen het oogstfeest ge vierd wordt. De druiven zijh ge plukt en dus vier je een oogstfeest. In ons land is dat gebruik al lang uit de mode. Behalve in Den Bosch De twintig warme bakkers in die stad. samen de Bossche Bakkers vereniging vormend, vieren mor gen met driehonderd gasten een heus oogstfeest. Mét vooraanstaan de Bosschenaren als de burgemees ter. de wethouder, de vicaris van bisschop Bluysscn (de bisschop zelf is druk doende op de synode in Romer de deken van Den Bosch, leden van gedeputeerde staten, de commissaris van de koningin in de provincie, verder met al wie maar een toegangskaart via de bakker heeft kunnen bemachtigen, en na tuurlijk met brood. Nu moeten we er meteen eerlijk bij zeggen, dat Den Bosch het oogst feest ook voor de eerste keer viert, maar ze weten nu al dat hel elk jaar moet gaan gebeuren. Den Bosch is wel de enige stad in het land die zoiets doet. „Wij zijn nou eenmaal een vooruitstrevende stad." zegt een van de organisatoren, warme bakker Van der Vall, met gepaste trots. „We hebben hier bijvoor beeld niet één broodfabriek, alleen maar warme bakkers. Met z'n twin tigen bedienen we de hele stad. en dat terwijl in de rest van het land het aantal warme bakkers nog steeds iets terugloopt. Er zijn al genoeg gemeenten waar je er niet één meer vindt." Wat bestuurders, burgers en gees telijkheid te eten krijgen'1 Allemaal brood, in dezelfde zestig soorten die bij de twintig bakkers altijd al te krijgen zijn (alleen ter bezichti ging is er nog een showtafel met speciaal gebakken gelegenheids brood), maar dat ..gewone" brood is dan wel zo bijzonder, dat de rest van het Nederlandse volk zoiets nooit te eten krijgt. Puur „oogst- brood" is er dit keer bij. gebakken uit honderd procent Nederlands meel. uit de volle korrel met kiem en al. „Dat doen we eigenlijk nooit zo." zegt de heer Van der Vall. „Het graan kan de ene keer slechter uit vallen dan de andere, en om de kwaliteit constant op peil te hou den. gebruiken de bakkers dan ook een mengsel, meestal met Ameri kaanse. Canadese en EG-tarwe." Verbouwen de Nederlandse boeren dan zelf niet genoeg? Dat is het probleem niet: „Je kunt de Neder landse tarwe niet extreem goed noemen. Dat ligt vaak aan het weer. dus vorig jaar was een uitzon dering. En omdat in de EG tarwe overal even duur is. kies je natuur lijk de beste waar voor je geid. Meestal niet de Nederlandse tarwe: die wórdt zodoende wei voor de helft als veevoer gebruikt." De Bossche autoriteiten komen morgen graag naar de bakkers maaltijd. „Ze vonden het een uit stekend idee: gewone burgers aan tafel met allerlei autoriteiten. Dat neemt nog steeds bestaande drem pels een beetje weg. want samen eten verbroedert." Wordt er nog wijn bij het brood geschonken, om dat het tenslotte een oogstfeest is? „Dat hebben we wel overwogen, maar we doen het toch maar niet Nederland is geen echt wijnland met wijngaarden en het gaat °ns om de t arweoogst. Bovendien is het een lunch, rpidden op de dag. en veel mensen moeten na een uur gewoon weer aan het werk. En als ze dan eefi slokje te veel op zouden hebben, en licht wankelend op hun werk terugkomen of hun werk zelfs niet meer behoorlijk kunnen doen. dan zou ons hele oogstfeest-idee daardoor verwateren Het heeft wat tegengezeten, maar de vierde druk van Simon Vest- dijks „Pastorale 1943" komt er nu toch. Al in mei kondigde de Arbei derspers aan dat die vierde druk in augustus zou verschijnen, dat alles ter gelegenheid van de verfilming van het boek. waaraan momenteel gewerkt wordt Maar wat er kwam. geen „Vestdijk". De uitgave blijkt er nu wel bijtijds geweest te zijn. maar nooit buiten de deur geko men. Pas toen alles klaar was. wer den er vreselijke fouten ontdekt: twee hele pagina's ontbraken, twee andere waren dubbel afgedrukt. Er werd besloten een compleet nieuwe oplage te maken, wat een strop van 24.000 betekende. Maar nu is de nieuwste „Pastorale 1943" klaar, zij het een stuk later dan in de bedoe ling lag en over een poosje zal het boek dus in de winkel te vinden zijn. Wie er naar gaat uitkijken, moet overigens dat „1943" maar even vergeten. Het staat wel binnenin op het titelblad, maar op de omslag heet het boek slechts „Pastorale". Dat kwam in het omslagontwerp beter uit, zegt de uitgever. Eon koe hoort weliswaar tot de (landhouw-)huisdieren. maar zo huiselijk als op dit plaatje, midden in de kamer bij de visite, hebben wc het nog nooit meegemaakt. Hel is dan ook geen echte koe. maar een lot canapé verwerkt exemplaar, die in een Parijse galerie opgesteld is. De bank-koe is een ontwerp van kunstenaar Marzio Ccci. die 'm waarschijnlijk zelf ook niet thuis wil hebben. „Ik zie niet veel in baaldagen". al dus de reactie van een ingenieur van rijkswaterstaat in „Profiel", het personeelsblad van het minis terie waarvoor hij werkt. Baalda gen. vindt hij. „lossen niets op en bovendien zullen de minst gemoti- veerden er het meest van profite ren. Er zijn vele en velerlei redenen om te balen, de meeste zijn ongrijp baar. Er zijn echter ook oorzaken binnen een dienst of bedrijf die bij veei mensen en bij herhaling tot onlustgevoelens leiden. Het zou in elk geval winst zijn, als het perso neelsbeleid deze oorzaken zou kun nen aanpakken. Over het succes daarvan kan ik niet erg optimis tisch zijn: bovenaan de lijst van baai-oorzaken staat bij mij en be paald niet bij mij alleen, uitgere kend het personeelsbeleid". Is zo'n man nou zelf niet hard aan een paar baaldagen toe'' .Het kamp moet veel groter zijn. dan kunnen de mensen hun eigen auto op hun vak zetten. Maar dat gaat nu eenmaal niet. want waar wij staan is het net een kippchok Als mijn vader naar buiten gaat dan stapt hij met zijn neus tegen de planken omhoog. Wij kunnen bijna niet door naar de schuur om een emmer water te halen. Dan breek je bijna je nek." „Ik vind dat ons kamp niet mooi is. Ze hebben onze speeltuin afgebro ken omdat een Jongetje van 8 twee keer zijn arm heeft gebroken om dat hij van de glijbaan viel 's Avonds doen wij verstoppertje en als het slecht weer is kun je niets doen. maar wij gaan wonen omdat je op het kamp knettergek wordt van de bromfietsen cn ze rijden met de auto's hard Ik vind dat ze bij ons stoepen midden over het kamp moeten maken Twee kinderen over één en hetzelf de woonwagenkamp. „In de Ro mer" bij Venlo. Het Wiel de maandkrant voor woonwagenbe woners hoorde daar heel wat klachten van volwassenen en vroeg toen ook de kinderen hoe ze over hun kamp dachten Overigens schijnen de kinderen het verblijl in de woonwagen niet als echt „wo nen" te beschouwen. Bijna alle maal hebben ze het tenminste pas over ai dan niet „gaan wonen" ais ze een stenen huis bedoelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5