PAfff' tussen twee werelden Bijscholing in cursus Eenheid in eenheden ZJ 5 y' -Mu Portret van Liv Ullmann Na geweld de sex Harmen Siezen Voetbalinterland Loiis Haasdijk weg bij AVRO WOENSDAG 5 OKTOBER 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet TV COMMENTAAR Vanavond zal de TROS in Aktua terugkomen op de vorige week uitgezonden speelfilm Een geval van verkrachting" die nogal wat reacties heeft veroorcaakl Dit kan leiden tot een verheviging van de al reeds met felheid gevoerde discussie over schadelijke invloeden van de massamedia Misschiendenktu.dat over dit onderwerp meer dan genoeg is gezegd en geschreven en dat er toch niets is veranderd Ik vermoed daarentegen, dat we de grote bui" nog moeten krijgen Dan zullen de meestal zwevende discussies iwant vrijwel niemand heeft feitelijk houvast) overgaan m protesten Als met zoveel zake gaan wij ook daarin Amenka navolgen In de Verenigde Staten zijn de harde misdaadfilms jarenlang bestreden met protesten van verontruste 3 door Ton Hydra Asterix en de grote oversteek ouders en pedagogen met opiniepeilingen en met rapporten van onderzoekingen door allerlei specialisten Mede onder invloed van dit deel van de openbare mening schijnt de geweldfilm op de terugtocht te zijn Producenten van dit spul zien hun vette broodwinning bedreigd De hausse die wij nu meemaken, is wellicht een gevolg van verhoogde activiteiten van de Amerikaanse filmmakers om nog zoveel mogelijk moord- en doodslagverhaien in de rest van de wereld te helpen verkopen Omdat de markt, vooral in west-Europa, nog willig is Denkt u nu niet. dat wij eengerust leven gaan lelden, als ook hier eenmaal de gewelddadige films uit de mode zijn geraakt Die uitgekookte Amerikanen heb ben allang een paar nieuwe potten op hun vuren staan. Eén ervan is de gedramatiseerde documntatre. die suggereert dat een recente werke lijkheid wordt nagespeeld Slechts de kenner kan de vertekening van de waarheid opmerken De mening loze massa gelooft vast en zeker naar een brok realiteit te hebben gekeken. Waarschijnlijk hebt u op uw eigen scherm al eens een voorbeeld van dit genre gezien. Een volgende Amerikaanse pot met volksvoedsel bevat het ingrediënt sex. De bereidingswijze schijnt dezelfde te zijn: werkelijkheid en verbeelding worden onder het mom van feitelijkheden heel geraffineerd door elkaar geklutst Sex. gecombineerd met zo ongeveer alles wat zich opdringt als nieuws (maar. bedoeld wordt: sensatie). Voor brutale filmmakers zijn de mogelikheden tot variatie onuitputtelijk De kansen op kwalijke navolging kunnen even talrijk en gevaarlijk zijn als de effecten van geweldsfilms. vooral wanneer sex en geweld samengaan. Hebben wij het gewonnen, wanneer de misdaadstory van de buis verbannen is? Ik durf er geen dubbeltje om te verwedden. Onvoldoende onderzocht is namelijk een ander aspect van het hardhandige verhaal Wij verkeren niet in een beschutte kloostertuin, maar leven in een soort rimboe waarin we ons via de massamedia omringd weten door allerlei onbestemde bedreigingen Dat wekt agressie op. Ik denk. dat haast niemand er vrij van blijft. Maar je wilt er wel vanaf Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Op donderdag 6 oktober zal Teleac beginnen met de heruitzending van de cursus Eenheid in eenheden. De cursus kan worden gevolgd door mensen die een middelbare of technische opleiding hebben en die werkzaam zijn in het bedrijfsleven of bij het onderwijs. In Eenheid cn eenheden komen di verse technieken aan bod die voor bepaalde eenheden worden gebe zigd in de techniek, de wetenschap, maar ook m de dagelijkse praktijk van het bedrijfsleven Omdat eenheden problemen kun nen opleveren werd in 1960 na jaren van internationaal overleg een uni verseel stelsel van eenheden aan vaard Het Internationale Stelsel van Eenheden wordt afgekort SI genoemd Na 31 december 1977 wordt dit stel sel wettelijk verplicht in alle lan den van de Europese Oemeen- schap Die wettelijke invoering heeft niet alleen gevolgen voor han del en techniek, maar werkt ook door in het onderwijs en is eigenlijk van invloed op het hele maatschap pelijk gebeuren De cursus Eenheid en eenheden is bedoeld als bijscholing Er zijn ne gen televisielessen. Speciaal vandaag Harmen Siezen Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Met ingang van 1 oktober ts Harmen Siezen be noemd tot vaste presentator van het NOS-journaal Daarmee is het gat opgevuld dat is ontstaan door het vertrek van Journaal-presenta tor Eef Brouwers naar de post van adjunct-hoofdredacteur bij het Nieuwsblad van het Noorden Harmen Siezen was tot nu toe ver slaggever bij het Journaal, maar hij vervulde tevens regelmatig presen tatiebeurten De andere vaste pre sentators van het NOS-journaal zijn Fred Emmer, evenals Harmen Siezen voor het korte journaal. Rien Huizing en Joop van Zijl voor het lange joprnaal In Van Gewest tot Gewest: jubileumshow van lapidarislen. cultureel centrum in Amers foort. portret van het histori sche plaatsje Bredevoort en Rijn- en binnenvaartschool in M<K,k N.d 1/19.04 Na IKON-film over motorrij ders volgt Kenmerk, met een reportage over de versnelde aanleg van rijksweg 9 (Leeu warden-Afsluitdijk), die een van de laatste nog open land bouwgebieden in ons land zal doorsnijden. De bestaande weg. hoewel nog niet overbelast, wordt door het provinciaal be stuur onvoldoende geacht. In Kenmerk ook een gesprek met de vertegenwoordiger van de Gereformeerde Bond in de her vormde Kerk die een bezoek aan Zuid Afrika gaal brengen, hoewel aan het hervormd mode- ramen een visum geweigerd WM Ned. 2/19.04 De TROS vertoont een Weense uitvoering van IMozarts opera De bruiloft van Figaro, met Herman Prey in de titelrol. Ncd. 2/20.30 De laatste aflevering van Bergmans Scènes uit een huwe lijk (20.00) wordt gevolgd door een filmportret van hoofdrol speelster Liv L'llmann. Ned. 1/20.50 Een Panoramiek-uitiending over verdeeldheid binnen de linkse Unie in Frankrijk gaat vooraf aan een reportage van de vriendschappelijke voetbalwed strijd lussen Nederland en Rusland. Ned. 1/22.05 Daniel Wayenberg speelt met het Metropole Orkest het con cert voor piano en orkest in F van Gershwin. Hilv. 2/17.00 Dc Radio Volksuniversiteit start de vierdelige serie ..De vrede bewaren". Hilv. 2/17.35 Liv Ullmann Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM In aansluiting op dc laatste aflevering van Ingmar Berg mans Scenes uit een huwelijk zendt de NOS vanavond een filmportret uil van de hoofdrolspeelster Liv Ullmann: tien voor negen op Nederland I. Een team van de Westduitse televisiemaatschappij ZDF volgde haar een paar weken op diverse plaatsen. De opnamen werden gemaakt bij haar toneeloptreden in Oslo en in haar landhuis in Noorwegen, waar ze met haar dochtertje woont. Liv Ullmann is Noorse van geboorte. In haar geboorteland had ze al naam gemaakt als actrice na haar debuut in dc rol van Anne Frank. Toen zc twaalf jaar geleden Ingmar Bergman ontmoette vroeg hij haar een film met hem te maken. Uit dit contact volgde samenwerking tot vandaag dc dag. Liv Ullmann is dc actrice die het meest optreedt in zijn films. Lous Haasdijk HILVERSUM - De NOS-radio zendt vanavond rechtstreekse re- portageflitsen uit van de voetbalin terland Nederland-Rusland, die in het Feyenoord-stadion in Rotter dam wordt gespeeld. De uitzend tijd is tussen acht uur en kwart voor tien in het programma ..Langs de Lijn" op Hilversum 3. Verslagge vers zijn: Evert ten Napel en Eddy Poelman Verder wordt in Langs de Lijn aan dacht besteed aan de voetbalwed strijd Manchester United-St Etien- ne en aan het tennistoernooi World Star Tennis in Zwolle HILVERSUM - Gisteravond is Lous Haasdijk voor het eerst opge treden als medewerkster aan de actualiteitenrubriek TROS-Aktua. Ze zal zowel presenteren als pro gramma's maken. Dit betekent wel. dat ze geen deel meer zal uitmaken van het AVRO- programma Wie van de drie. Toch zullen nog drie afleveringen te zien zijn van dit spelprogramma van de AVRO. waarin Lous Haasdijk mee doet. Reden van de AVRO om haar te schrappen is. dat ze bij de TROS mee gaat doen aan een duidelijk gezichtsbepalende rubriek. Marti- ne Bijl werkt ook voor de TROS. en in AVRO's Wie van de drie. maar mag dat blijven doen. omdat ze bij de TROS als actrice optreedt. Lous Haasdijk is begonnen als om- roepster bij de AVRO. Daarna pre senteerde ze het NOS-journaal. De wijzigingen in de presentatie van het NOS-journaal maakten dat ze van het scherm verdween. Bij de AVRO werkte ze mee aan Wie van de drie. maar hoewel ze graag een eigen televisieprogramma zou wil len maken kwam er bij de AVRO niets van Daarom heeft ze nu met beide handen het voorstel van Wibo van der Linde aangegrepen om bij TROS-Aktua te komen werken Radio morgen HILVERSUM I <29$ m to FM-kanaleol TROS 7 00 Nieuwi 7 02 (S) Rustig bijko men 730 Nieuw» 7.41 Aktua ochtendeditie 8 30 Nieuws 8 36 Gymnastiek voor de huis vrouw 8 45 (S) Kom er maar een* bij. klas sieke muziek 10 00 (Sl Een oude hit in nieuwe snit 10 30 Nieuws 10 33 (S) Toerja- Toernee. reportage II 45 <S> Café Chan tant 12 28 Mededelingen voor land- en tuin bouw 12 30 Nieuws 12 41 Aktua II 13 00 (S) The Pasadena Roof Orchestra 13 30 «S> Sport na iport. jeugdprogramma I4 00 (S) Specialiteiten a la carlc, muzikaal wenspro- gramma 15 00 iS> Als dat zou kunnen, ver zoekplaten (1530 Nieuws 18 30 (S) Kern punt gesprekken OVERHEIDSVOOR LICHTING 1730 Mens en samenleving. 17 30 Nieuw*. 1732 Aktua-magazine P.P. 18 19 DS. 70 18 30 Nieuws. 18.41 (S) Ver volgverhaal 18 46 (S) Hartje Amsterdam - gesaneerd programma (20 IS (S) Tros-Big- Band Show I 22 00 (S) Een mondje Frans. 2230 Nieuws 22 40 Aktus TV 23.00 (S) Kruis en mol 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m eo FM kanalen) VARA 7 00 Nieuws 7 II Ochtendgymnas tiek. 7 20 In de Roode Cirkel: nieuwspro gramma 8 00 Nieuwst 0 54 Ombudsman 9 00 Even muziek NOS 9 20 Wat heeft dat kind. pedagogische rubnek 9.35 Waterstan den VARA 9 40 Schoolradio 10 00 Radio weekblad 11 00 Nieuws) 11 30 De Franse opera 1900-1905 12 00 Eernewoude - Cen traal. gesprekken. 13.00 Nieuws 13.11 Din gen van de dag 13.30 Een middagje Stoom radio gevarieerd programma. 1600 Nieuws 16 03 Oldenberg, hoorspel 17 00 (S) Metropole Orkest en piano: klassieke mu ziek. 17 35 R.V.U.. Dingen van de dag. 18.25 (S) tussen start en finish, sportprogramma. 19 30 (S) Vrije tijd, blije tijd lichte muziek 20.00 Nieuw» 20 05 (S) RIAS Symf Ork en Elano: klassieke muziek. 21.00 (S) Een muzi- ant is ook maar een mens 21.30 (S; Viool en piano klassieke muziek. NOS 22.15 Open School. 23.00 (S) Met het oog op mor gen. met om 23 05 Actualiteitenoverzicht. 23 10 De krant van morgen 23.20 Den Haag vandaag en om 23.52 Even op adem komen, yoga. 23 55-24 00 Nieuws. HILVERSUM III <445 m en FM-kaoalen) KRO 7 02 (S) Drie op Je boterham muziek en informatie 9 03 (S) Pep op dne 11.03 (S) Drie draait op verzoek: Je kunt me nog meer vertellen 12.03 (S) Dne tussen de middag 14.03 (S) Popkontakt 16.03 (S) Hit- meesters Vincent van Engelen Show NOS 18 03 De vacaturebank 18.10 (S) NOS-maal. 19 30 (S) Langs de lijn. 23 02 (S) NOS-Jazz 00 02 (S) Metro's Midnight Music 01 02 (S) TV morgen 10 00 HOS/NOT 15.30 KRO: Wal haot oud Bejaarden rangtoet*** 16.36 Meja de tR lekentomsene 16.35 NOS. Sesamstraat 1136 Journaal 19.04 Van gewest lot gewwst 1930 FA: IMrendtg van hotCOA 20.00 NOS Scènes uk een huweipi (VI) Zweedse 2030 Ur U»rian tv-podret 2130 Orgelconcert 21.35 J-urnaa" 21.50 Oen Haag vandaag 22.05 Panoramek 22.35 Stude Sport 33.30 Journaal NEDERLAND 8 18.18 Tetaoc: Duns. les 19 18.45 NOS: Toenatische bps mm KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL „Vooruit, kom voor de tafel staan en luister naar de straf, die je krijgt!" brulde PJotr Wattunsof. „Zoals Jul lie weten, eindigen alle straffen ln dit land vroeg of laat in de loodsmij- nen. Wie daar eenmaal in zit, komt er nooit meer levend uit en dat heeft dus het humane gevolg, dat wij rechters nóóit meer een doodstraf hoeven uit te spreken! Zó mild zijn we hier in Barreberlë! We zijn zelfs zó mild, dat we niet eens willen weten wie we eigenlijk straffen. Daarom, beste broers, nu gauw de biinddoekjes voorgedaan, opdat we vonnis kunnen wijzen, onpartijdig, neutraal en zonder aanzien des per- soons." Toen prikte Pjotr een vinger naar een der verdachten en sprak: „Zeg jij het maar, broer Kjotr. We weten geen van beiden op welke verdachte ik wijs. Welke straf geven we deze?" „Levenslang naar de loodmijnen," zei Kjotr met holle stem. „En jij, Snotr," zei Pjotr. „Welke straf krijgt de èndere verdachte?" „Een milde straf," antwoordde Snotr. „Levenslang de loodmijnen." „Het vonnis wordt onmiddellijk ten uitvoer gelegd," besloot Pjotr. „VOLGENDE ZAAK!" „Walgelijk! Schande lijk!" mompelde smidje Verholen spinnijdig. „Maar hoe krijg ik de arme Kareltje hier uit?" Maar hij zou over geluk niet te klagen heb ben, want ons kleine manneke met de fopneus kwam haastig op de smid aflopen, toen deze naar buiten kwam. „Kameraad fluisterde hij. „Wees zo goed en help mij even!" FERD'NAND cris <3flfci Muzekuul 02 02 (S) Dat wordt weer nacht werk. 04.02-07.00 (S) De achternacht HILVERSUM IV (FM-kanilen) NCRV: 7.00 Nieuws 7.02 (S) Het levende Woord 7.08 <S) Te Deum Laudamus 7 30 Preludium: Klas sieke muziek en cultureel nieuws. 9.00 Nieuws. 9 02 (S) Onder schooltijd. 10.00 (S) Orkestpalet. 1100 (S) Platennieuws 12 00 (S) Piano werken uit de Romantiek 12.30 (S) Thema-programma: Opus 1. 13.30 (S) Middagsymfonie 14 00 Nieuws. 14 02 (S) Verhalen uit de Wereldliteratuur. 14.30-17.00 (S) Macbeth, opera van Verdi (verkorte uitvoering). RADIO/STAD AMSTERDAM (240 n) 17 00 19.00 Actualiteiten en muziek, met om 17.15 Uit in Amsterdam 17 25 Films die weggaan. 17.35 Oude Amsterdamse sportglorie. 18.10 Spiegel's wekelijkse overpeinzing en om 18.30 STAD-Senior, voor oudere Amster dammers 18.04 IKON: Heeft de regen een vader' Senes voor het hele gezm 18.29 Kenmerk 20.00 NOS: JoumsaI 20.25 SOCUTERA Een S-mmutenWm van hel Nederlands Bi|beigenootschal 20.30TROS: Le Nozze d< Figaro (de brortofl van Figaro), opera van Mozan 23.38 NOS: Journaal. 105 Maar in de zomer van 1931 bracht Hugh heel wat tongen in het dal in beweging. Francis Willoughby was de eerste die begon te vermoeden, dat Hugh iets in zijn schild voerde. Hij zag enige malen een dure auto voor het huis van De Bovenste Vallei staan. Het viel hem op. omdat Hugh vrij wel nooit bezoek kreeg. Maar nieuwsgierig werd hij pas. toen hij een keer Hugh uit huis zag komen met Sydney Codsall. Daar moest hij het zijne van weten. Nadat Sydney was weggereden, vroeg Francis: „Zeg. wat voert onze mooie stads- meneer in zijn schild?" Tot Francis' verbazing kreeg Hugh een kleur, mompelde iets en verdween Later in die week zou Francis' verbazing nog veel groter worden. Toen kwam er een stel kerels uit Whinmouth met een grote graafmachine. De ma chine begon zich een weg te graven door de heg aan de noordkant van De Bovenste Vallei en dwars door twee velden klaver. Daar wilde Francis meer van weten: „Zeg Hugh, wat zijn die kerels van plan? Laat je een duiker of zo iets aanbrengen?" Hugh keek nogal schichtig, maar zei toch: „Er komt een weg; ik heb een contract getekend met Codsall." Toen Francis op nadere informatie aandrong, voegde hij er aan toe. dat Codsall een weg wilde aanleggen tussen zijn steengroeve en de grote weg ten noorden van Shallowford. Francis stond perplex en zei dit ook. Daarop antwoordde Hugh nijdig: „Wat heb jij daar mee te maken, het is mijn land. ik heb ervoor betaald Het zinde Francis allerminst en de volgende dag besloot hij Claire te gaan vertellen wat er in het oostelij ke deel van het dal aan de gang was. Hij had verwacht dat zij veront waardigd zou zijn, maar niet dat zij er volslagen van ondersteboven zou raken. „Weet je het zeker? Zijn er mensen van Codsall aan het werk?" En toen hij dit bevestigde en er aan toevoeg de, dat het er naar uit zag. dat de nieuwe weg op nog geen vijftig me ter afstand van de boerderij zou komen te lopen, zei zij: „Dank je Francis, praat er met niemand over en vooral niet met mijn man. Ik ga er regelrecht naar toe Geen uur later was zij bij haar broer, die net zijn ochtend-chocola zat te drinken in de keuken Zij stuurde zijn dagmeisje de keuken uit en vroeg toen kwaad „Wat is er hier in 's hemelsnaam aan de hand, Hugh' Heb je Codsall een recht van over pad verpacht of ben je zo idioot geweest om het een stuk land te verkopen?" „Hij heeft het gekocht en er een krankzinnig hoge prijs voor betaald Het is allemaal voor elkaar en nie mand anders heeft er iets mee te maken." De Boekerij Baarn „Wat is voor elkaar?" „De verkoop, wat anders? Ik heb genoeg van het boeren." Claire was zo stomverbaasd, dat zij alleen maar kon herhalen: „Genoeg van het boeren? Wat bedoel je daar mee? Je zit hier toch nog?" „Ja. maar niet lang meer; binnen kort ga ik weg en ik ben van plan te gaan trouwen." Op elk ander ogenblik zou de ge dachte dat haar broer trouwplannen had haar al het andere hebben doen vergeten, maar het feit dat hij zijn bezit had verkocht, maakte dat zij de trouwplannen onbelangrijk vond. „Zeg Hugh, wie denk je nu eigenlijk te beduvelen? Paul heeft het land verkocht, omdat hij wist. dat jij en vader dat dolgraag wilden. Ik heb hem overgehaald het te doen, maar jij kunt het niet verkopen, zelfs als je dat zou willen." Hij stond op, zij zag ineens, dat hij veel te dik was en er slecht uitzag. Bezorgd vroeg zij: „Wat mankeert je. Hugh, ben je ziek?" „Ik heb me nog nooit zo goed ge voeld en zo lekker en hou nou op met je gezeur, want alle contracten zijn getekend." „Welke contracten?" Claire begon bijna te schreeuwen van woede „Het is maar het beste, als je alles in één keer hoort, dan kan je dat me teen aan je man duidelijk maken. Codsall heeft me meer dan een jaar aan mijn hoofd gezeurd over de ver koop van twee weilanden. Hij bood me er evenveel voor. als ik voor de hele zaak heb betaald. Ik ben er niet op ingegaan, tot ik Queenie weer tegenkwam. Je weet wel. Queenie Pitts, die is al twaalf jaar weduwe, wist Je dat?" „Queenie interesseert me niet. heb Je die weilanden verkocht?" „Ja." hij keek haar gespannen aan. „en nog wat meer ook „Wat dan wel?" „Alles, zelfs het huls. Hij stond erop en zaterdag hebben wij de zaak ge regeld." Haar knieën begonnen te bibberen en zij moest gaan zitten. Alles in deze keuken herinnerde haar aan haar jeugd. Zij flulterde: „Is het echt definitief. Hugh?" Mopperend be vestigde hij dit. want hij was vast besloten een heel ander leven te gaan leiden en „zo'n prijs was er nog nooit betaald en zou nooit meer be taald worden voor een boerderij in het dal." Die prijs stemde hem blijk baar nog verheugd, want luchtiger voegde hij er aan toe- „Waarom maak jij je er druk over. ik heb alleen mijn eigen bezit verkocht, want sinds vader is gaan rentenie ren. is alle van mij. Verdikkeme, je man zou de zaak ook verkocht heb ben. als hij zo'n prijs had kunnen krijgen." Zij protesteerde heftig: „Dat lieg je. Hugh. Paul zou de zaak nooit heb ben verkocht, al had Sydney miljoe nen geboden". Hugh begon te grijn zen: „Kom nou Claire, mag ik ook eens op rozen komen te zitten? Jij en Rose doen dat al zo lang. Ik ben nu vijftig en ik ben niet van plan me dood te werken zoals die Norman Eveleigh. En toen ben ik ook nog tegen Queenie opgelopen, die nog net even knap is als dertig jaar ge leden". Zijn onvermogen om de aard van zijn verraad in te zien. sloeg haar met stomheid. Hij haalde een foto tevoorschijn en was er kennelijk van overtuigd, dat één blik daarop Clai re aan zijn kant zou brengen. Wordt vervolgd Even puzzelen O 2 O 3 O 4 0 5 O 6 O 7 O 8 Q 9 Q Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. vloeibare dennehars. 2 geopperd denkbeeld. 3 spieden. 4 vooraan staand. 5 huidbeprikken. 6 herber gier. 7. kaarsdrager. 8 orde. 9 vreemd Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes de naam van een duif Oplossing vorige puzzels Glazenmaker

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4