Sterker sociaal beleid nodig imÉRANQUE Friesland Bank Watisnetzoveiligals beleggen in een zeldzame zegel? 8% 8% 8% Westland/Utrecht Inkrimping bij buizenfabriek Wie makkelijken modem wil sparen,die belt: 020-5204911 en opent een Reserve-geldrekening bij de... Reserve-geldrekening 5% oktober 1977 het balanstotaal overschrijdt de f 1 miljard De waardestukken van de Lanser: maatschappelijke deskundigheid te klein zónder opnamekosten,zónder boete. Spaar bij deBangue via uw eigen bank.» post.» of gemeentegirorekening. De Telébanque is een afdeling van de BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS N.V Weinig resultaat in gesprek over Hoogovens Staatslening 150 miljoen Plan voor opheffing 140 arbeidsplaatsen Hypotheekbank nv I WOENSDAG 5 OKTOBER 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P15-RHS17 lADVERTENTIEI AMSTERDAM CNV-voorzitter Jan Lanser wil een versterking van de sociale deskundigheid binnen de onderneming. Er moe ten waarborgen komen dat ook op het hoogste niveau van de onderneming van deze deskundigheid voldoende aanwezig is en verder zouden er richtlijnen moeten komen voor een minimale omvang van de sociale diensten. Lanser bepleitte dit gisteren tijdens het jubileumcongres van de Neder landse Vereniging voor personeels beleid in de RAI te Amsterdam. De CNV-voorzitter merkte in zijn rede op dat het sociaal beleid binnen het bedrijf nog altijd op een bescheiden plaats staat. ..Economische maatsta ven geven de doorslag en sociale maatstaven zijn daaraan onderge schikt". Op den duur zou het sociale beleid echter richtinggevend moeten worden voor het totale onderne mingsbeleid. aldus Lanser. Zijns inziens zou de zelfstandige plaats van het sociaal beleid in de onderneming kunnen worden bevor derd door een sociaal statuut, een soort grondwet voor het sociaal be leid. In de daarvan afgeleide richtlin- nen zou ondermeer kunnen staan dat er één sociale beleidsdeskundige op de 100 tot 200 werknemers zou moeten komen. Kleine of zwakke bedrijven zouden van gemeenschap pelijke sociale diensten gebruik kun nen maken Lanser vond het verder nodig de kwaliteit van de sociale deskundigen te verbeteren. Momenteel komt het nog vaak voor dat de sociale deskun digheid vooral in de top van de on derneming als een speciale hobby van bepaalde personen wordt gezien en dat zou kunnen worden voorko men door aan deze mensen mini mum opleidingseisen te stellen Andere instrumenten om het sociaal beleid te versterken zijn een verdere democratisering binnen de onderne ming en verbetering van voorlich ting en opleiding met betrekking tot het sociaal beleid, aldus Lanser Vooral die voorlichting laat nog veel te wensen over. Er zijn wel sociale jaarverslagen, maar daar staan lang niet alle noodzakelijke gegevens in terwijl de presentatie ook vaak zoda nig is dat de werknemers er weinig aan hebben. Ten aanzien van de so ciale rapportage dienen daarom zo veel mogelijk uniforme richtlijnen te worden gehanteerd, vindt Lanser. Personeelschef De heer A. de Bruin, sprekend na mens de Federatie Nederlandse Vakverenigingen (FNV) hield de Ne derlandse Vereniging voor Perso neelsbeleid voor. dat gstreefd moet (ADVERTENTIL Tot f 5000,- per maand direkt opvraagbaar. Daarboven geldt 1 maand opzegtermijn. 1 jPTL. Amsterdam - Arnhem - Breda - Dordrecht - Eindhoven - Groningen - Den Hang - Haarlem - jyj Heerlen - Hengelo - Maastricht - Nijmegen - Roermond - Rotterdam - Utrecht - Venlo-VCfccrt DEN HAAG De ministers Lub bers en Boersma vinden dat zij inza ke Hoogovens geen echt nieuw be leid meer kunnen voeren. Dat heb ben zij aan vakbondsvertegenwoor digers verteld tijdens een gesprek over Hoogovens, dat door de bonden was aangevraagd. De bewindslieden zeiden wel bereid te zijn na te gaan. of er nieuwe beleidsinstrumenten zijn en. zo ja welke, die een oplossing voor de problematiek zouden kunnen bie den. In het overleg met minister Duisenberg zouden zij dit punt ter sprake brengen De bewindslieden hebben voorts ge zegd op verzoek van de vakbonden ook hun oog te laten gaan over het verdrag van de Europese Gemeen- schap voor Kolen en Staal. Dat ver drag zou eventuele financiële moge lijkheden kunnen bieden voor een bijdrage aan een oplossing van de problemen van werkgelegenheid bij Hoogovens. De vakbonden hebben desgevraagd toegezegd aan te geven waar huns inziens dergelijke moge lijkheden zouden kunnen liggen. Mi nister Lubbers heeft inmiddels in een analyse die hij de Tweede Ka mer heeft toegestuurd onder meer gewezen op de hoge loonkosten bij Hoogovens. In de periode 1970 tot 1976 is de loonkostenstijging per eenheid produkt bij Hoogovens der tien procent per jaar geweest, in de Duitse staalindustrie 8,3 procent met inbegrip van de wisselkoerswij zingen. Het Nederlandse uurloon (24 gulden) wordt nu enkele dubbeltjes overtroffen door het Belgische, maar is twee gulden hoger dan het Duitse, zes gulden hoger dan het Franse en negen gulden hoger dan het Italiaanse uurloon. De energiekosten zijn in Nederland aanzienlijk meer gestegen dan bij voorbeeld in West-Duitsland. Zo is elektriciteit nu in West-Duitsland ongeveer twintig procent goedkoper dan in Nederland. IN 1970 was dat in Duitsland 45 procent duurder. De analyse bevat geen definitief oor deel over de situatie bij Estel/Hoog- ovens. DEN HAAG De onlangs aange kondigde 7.75 procent staatslening krijgt een omvang van 150 miljoen en een uitgiftekoers van 99 procent. Dit heeft het ministerie van finan ciën bekendgemaakt. De inschrijving op de tienjarige le ning stond open volgens het zg. ten- dersvsteem wat inhoudt, dat ieder zelf kan bepalen tegen welke koers hij wil inschrijven. Wie daarbij ho ger ging dan 99 procent, mag zijn inschrijving gestand doen. Inschrij vers op precies 99 procent doen mee met 18 procent van het bedrag waar voor zij wilden deelnemen en daar beneden vist men achter het net. Overeenkomstig de bedoelingen van minister Duisenberg is belang stelling uit het buitenland voor deze lening achterwege gebleven worden naar een onafhankelijker positie van de personeelschef. Nu verkeert deze functionaris in een tweeslachtige positie door enerzijds ondergeschikt te zijn aan de onder- nemingsbelangen. terwijl anderzijds met de belangen van werknemers rekening moet worden gehouden ..Binnen de onderneming moet de personeelsafdeling worden verzeli standigd." stelde de heer De Bruin Hij meende nu a! te kunnen voor spellen, dat een streven van de Ne derlandse Vereniging voor Perso neelsbeleld naar een zelfstandiger positie van personeelsfunctionaris sen niet door de ondernemingslei ding in dank zal worden afgenomen. Of. en in hoeverre er sprake is van een kwalitatief aanvaardbaar so ciaal beleid is. volgens de heer De Bruin, zowel afhankelijk van de mate waarin bij het ondernemings beleid aan de belangen van werkne mers tegemoet is gekomen als van de vraag naar de inschakeling van werknemers bij de vaststelling van dat beleid. Dat overleg heeft volgens de FNV op dit mometn onvoldoende vorm gekregen, aldus de heer De Bruin. Geen isolement De heer C. van Veen. voorzitter van het VNO. Verbond van Nederlandse Ondernemingen, wees een zelfstan dige positie van de personeelsfunc tionaris van de hand. ,,Op die ma nier zou een isolement van het tota le ondernemingsbeleid worden be werkstelligd. dat schadelijk is én voor de onderneming èn voor de werknemers." Volgens de heer Van Veen laat een sociaal beleid zich niet isoleren van het totale onderne mingsbeleid. Als doel van het sociaal onderne mingsbeleid zag de heer Van Veen mensen tot samenwerking te bren gen en hen te richten op het berei ken van de doelstelling van de on derneming. Deze twee doelstellin gen staan in een voortdurende span ningsverhouding tot elkaar. Het so ciaal beleid van de onderneming be oogt dan ook deze spanning zo laag mogelijk te houden. „Geheel ophef fen kan men deze echter niet", aldus de voorzitter van het VNO. Hij meende, dat het sociale beleid een integraal onderdeel moet zijn van het gehele ondernemingsbeleid Zo goed als een goed sociaal beleid voor een gezonde onderneming es sentieel is. is een onderneming, naar de mening van de heer Van Veen. pas gezond als het sociale beleid goed tot zijn recht komt. Volgens de VNO-voorzitter inves teert men, anders dan in sommige maatschappij-kritische en ondeme- mings-kritische kringen wordt ge suggereerd. in de ondernemingen in ons land veel denk- en mankracht om het sociale aspect van het onder nemen zo goed mogelijk te beheer sen binnen de taak en de functie die aan de onderneming zijn gesteld. Als het gehele beleid van de onder neming is gericht op het in stand houden en het voortbestaan ervan, dan is ook het sociale beleid daarop gericht. Het sociale beleid van nu richt zich niet alleen op de mens als medewer ker binnen een op rationaliteit en produktiviteit gerichte bedrijfsvoe ring, maar tevens in toenemende mate op de ontplooiingsmogelijkhe den van de mens in zijn arbeidssitu atie een mijlpaal inde geschiedenis van de Friesland Bank Hoe groeit een bank naar de 1 mil|ard gulden'' Voor de Friesland Bank luidt het antwoord door persoonlij ke aandgcht en Friese degelijkheid. Bij deze middel grote. zelfstandige bank is de klant nog koning Al meer dan 60 jaar Met 41 kantoren en een garantie vermogen van 75 miljoen de grootste bank van Friesland. Friesland en Friesland Bank, een hechte verbondenheid Deze regionale bank levert een bi|drage tot de econo mische ontwikkeling van Friesland door grotendeels te beleggen in Friese projekten De financiering van woningen en bedrijfsgebouwen, zwembaden en zie kenhuizen, landbouw en recreatie. Dat zijn zaken waardoor de werkgelegenheid wordt gestimuleerd en de leefbaarheid bevorderd Zo dient de Friesland Bank veler belang P Hoofdkantoor Zuiderstraat 1 Leeuwarden Telefoon 05100-4312,3 BODEGRAVEN Aanvoer 30 partijen kaas. Prijzen In guldens per kg: le kw 7.40-7,70 on extra kw 8.00. LEIDEN Aanvoer totaal 3186. weekaanvocr 5366; slachtrundercn 239. gebruiksvee 400; gras kalveren 125; nuchtere kalveren 1175; ponnies 30. varkens 400. schapen en lammeren 655. bokken en geiten 162 Prijzen In guldens stieren iresp. le en 2e kw.i 7.40-7.80 6.90-7,20; vaarzen Csp. le en 2e kw.i 7.15-7.80 6,65-7.00; koeien sp. le, 2e en 3e kw i 6.60-7,65 5.90-6.40 5.60- 5,80; worstkoelen 4.50-5,75, nuchtere slochtkal- veren 125-200; slachtzeugen 285-295. melk- en kaltkoeien 1775-2775; vare koelen 875-2050; gras kalveren 575-1025; nuchtere kalveren fok-meste rij roodbont 360-550. zwartbont 260-475. schapen 180-220. lammeren 175-225. ponnies 200-600. gei ten 20-85 Van een onzer verslaggevers OOSTERHOUT Verenigde Buizenfabrieken VBF. een dochteronderneming van Es- tel, wil 140 van de 1350 arbeids plaatsen opheffen. De vermin dering van werkgelegenheid treft de directe produktie voor 80 plaatsen en de stafdiensten, die voornamelijk in Ooster hout zijn geconcentreerd voor 60 arbeidsplaatsen. Doordat bij de produktie van de kleine gasbuizen in Oosterhout is overgegaan van een drieploegen- op een tweeploegendienst (maart 1977) zijn al zestig arbeidsplaatsen verval len. Via overplaatsingen en natuur lijk verloop zijn daar intussen veer tig man verdwenen maar voor twin tig moet nog een oplossing worden gevonden. Het werk van deze twintig man is gerekend bij de 140 arbeids plaatsen die moeten verdwijnen De VBF heeft fabrieken in Arnhem. Ble- rick, Maastricht en Oosterhout De vakbonden zijn unaniem van me ning dat de mogelijke inkrimping een zaak is die op het niveau van de centrale concerndirectie van Hoog ovens moet worden besproken. Zij willen niet met de bedrijven afzon derlijk praten. CNV-dlstrictbestuur- der H. van Deyk: een reorganisatie bij de VBF is niet los te zien van de hele operatie die op het ogenblijk bij Hoogovens aan de gang is. De direc tie is natuurlijk wel verantwoorde lijk voor de buizenproduktie maar uiteindelijk is de concerndirectie toch de grote baas." Van Deyk is weinig gelukkig met de presentatie van de VBF-plannen. 's- Morgens werden de vakbonden inge licht. in de middag de Centrale On dernemingsraad en in de namiddag de pers. Veel werknemers in de vesti gingen zullen de ontwikkelingen dus in de krant moeten lezen in plaats van dat zij geïnformeerd worden door hun ondernemingsraad Intussen wil de heer Van Deyk nog geen uitspraak doen over de eventuele noodzaak van een personeelsinkrimping Eerst moet hij de stukken be studeren. Volgens de VBF-di- rectie is die noodzaak er intus sen wel. In 1975 en 1976 is respectievelijk 13.6 en 8.7 mil joen verlies geleden en ook voor 1977 wordt een aanzien lijk verlies verwacht. De moeilijkheden waarmee VBF te maken heeft, zo zegt de directie, treffen vrijwel de ge hele buizenindustrie in West- Europa. Als gevolg van de slechte economische situatie beweegt de vraag zich op een zeer laag niveau De reorgani satie houdt onder meer in dat in Maastricht een fabriek voor dikwandige buizen in hogere kwaliteiten wordt ingericht. De produktiecapaciteit voor de kleine gasbuizen in Ooster hout wordt ingekrompen. Daarmee hangt het overgaan van een drie- op tweeploegen dienst samen. Visserij nieuws IJMV1DEN. 4 oktober - 272 kisten kabeljauw 55 kisten wijting. 12 kisten schol. 22 kisten schar. 8 kisten makreel. 5 kisten divers- Prijzen per 40 kilogram kabeljauw II 224 196 III 226-160 IV 1% V 120-56; schol IV 112-110. wijting III 114-82, schar 118-108, makreel II 57 56 III 53-47; bot 26, hontmakrcel 53 Besommingen van dinsdag - Vijl enkelingen en een span TX 52 4 250 TX 29 4 300. UK 33 1 420. 1JM 18 1 060. IJM 27 3 10<. UK 48 en 78 i 350 PURMEREND - Aangevoerd o49 runderen waaronder 145 vette koelen. 228 gelde koeien. 75 melk en kalfkoelcn. 65 pinken en 36 slieren Verder 2 uraskalveren 8 vette kalveren. 379 nuchtere kalveren, 3035 schapen en lammeren 517 geregistreerde lokrammen. 188 bokken en geilen. 3 paarden en 12 ponnies. totale aanvoer 4693 stuks, weekaanvoer 4746 stuks P'ijzen 'in guldensi vette koeien 5.50-5.85 gelde koelen 1150-1750. melk- en kalfkoeien 1675-2325. pinken 1025-1450. stieren 580 720. vette kalveren 580- 600. nuchtere kalveren voor de mesterij 330-490 vette schaoen 170-215 (ADVERTENTIE) De pandbrieven, spaarpandbrie ven en pandbrief biljetten van de Westland/Utrecht zijn niet alleen een veilige maar ook een eenvoudige manier om uw geld in hypotheken te beleggen. Het zijn waardestukken aan tixinder, ze hebben een niet te lange looptijd, zijner in handzamecoupures. laten u een grote mate van vrijheid en zijn permanent verkrijgbaar. Bij afgifte wordt geen aankoopprovisie berekend. De waardes!ukken van de Westland/Utrecht bieden u bovendien de zekerheid, die alleen de expertise en de ervaring van een specialist in hypotheken u kunnen geven Pandbrieven Pandbrieven zijn stukken aan toon der met een gemiddelde looptijd van ongeveer 5 jaar en langer. Ze hebben een nominale waarde van f 1.000.- en zijn dagelijks ter beurze verhandelbaar De rente wordt jaarlijks uit gekeerd. De stukken zijn verkrijgbaar bij handelsbanken.commissionairs in effekten en onze kantoren N.B.: Deafgiftekoers bedraagt 100%. te vermeerderen met opgelopen rente Rendement Spaarpandbrieven SpaarpandbrieVen f 1.000.- zijn (Hik aan toonder en ter beurze ver handelbaar. De rente wordt niet jaar lijks uitgekeerd, maar na 6 jaar wordt er 11600.- op elk stuk betaald het nominale bedrag plus rente Spaarpandbrieven zijn verkrijg baarbij handelsbanken, commissi" nairs in effekten en onze kantoren N.B.: Deafgiftekoers bedraagt 101"... te vermeerderen met opgelopen rente vanaf 15 augustus 1977 Rendement 7.82"- Pandbriefbiljetten Pandbriefbiljetten zijn waarde papieren aan toonder met een looptijd van Sjaarincoupures van f 1.000. en f 10.000.-. De rente klimt op van 5' na twee jaar tot 8na vijf jaar volgens samengestelde interest Voor de aankoop kunt u zich wenden tot uw adviseur voor ver zekeringen en belastingen en tot onze kantoren VB De huidige afgifteprijs bedraagt f 1 010. resp f 10 100 Rendement 7.78"« I Coupon voor informatie. Stuur nuj per omgaande nadert- mf> I door mij .langekruiste spaar beleg I Pandbrieven Spaarpandhneten j Pandbriefbiljelten Naam Adre* I Woonplant* I Teint J (Invullen en ongetrankeerd «pxiun I UVstland Utrecht Hypotheekbank I Antwoordnr."?7.'iH. Amsterdam» TA8 Renlepercmtag. behoudens wijzi n afgifte prij" iktnber 1977 Kantoren door het gehele land. Hoofdkantoor Amsterdam. Sarphatstraat i020-252525. tst 41 en 42

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17