Niet te veel nadruk leggen op handhaven koopkracht' Ahold wil land niet uit Bang&Olufsen Zwart-wit is het beste testbeeld voor kleur. y Mr. Nelissen (Amrobank) ziet gevaar voor kostenpeil Machine kan produktie fors verhogen Botsing met auto: man onder trekker De Deense vorrnge» rs van beeld en geluid. WOENSDAG 5 OKTOBER 1977 P 14 - RHS 16 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „De recente economische geschiedenis van Zweden kan ons leren, dat te veel nadruk op het peil houden van de binnenlandse koopkracht kan leiden tot een zö hoog kostenpeil, dat het verlies aan binnen- en buitenlandse afzetmogelijkheden groter is dan hetgeen men met opgeschroefde lonen en overdrachtsinkomens aan binnenlandse consumptieve afzet voor het eigen be drijfsleven weet te behouden." Aldus mr R J. Nelissen. lid van de raad van bestuur van de Amrobank. in een toespraak voor de afdeling Amsterdam van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De vakbeweging, zo zei de heer Nelis sen. die het koopkrachtargument dikwijls aanvoert in haar pleidooi voor handhaving van een z.i. onvol doende gecorrigeerd prijsindexatie- systeem. zou ook aan deze kant van de zaak aandacht behoren te schen ken Slechts matiging van de kosten, vergaande specialisatie en voortref felijk projectmanagement zullen de kleine landen in staat stellen m de concurrenUe op de wereldmarkten het hoofd boven water te houden Hij merkte verder op. dat de recente geschiedenis van Zweden in de eer ste plaats leert, dat kleine, intensief handel drijvende industrielanden het zich niet kunnen veroorloven, qua economisch beleid en kosten ontwikkeling langdurig uit de pas te lopen ten opzichte van grote naties. Een beleid van fiscale tegemoetko mingen en subsidies aan het be drijfsleven. zoals in Zweden en de laatste tijd ook bij ons wordt ge voerd, is kennelijk onvoldoende om het tegenzittende internationale ge tij te keren of althans in redelijke mate te bedwingen Het blijkt, dat een land als Duitsland, waar via de globale sociaal-economische politiek zoved mogelijk ruimte voor het be drijfsleven is gehandhaafd, zich tot nog toe beter door de wereldcrisis heenslaat Onrustbarend De heer Nelissen, die in zijn rede met als titel ..Ontwikkelingslijnen van de Nederlandse economie." een verge lijking trok met de Duitse en de Zweedse economie, wees er o.a. op. dat voor Nederland het meest on rustbarende signaal het plotseling wegvallen van de exportgroei is Voorts blijft de inflatie onbevredi gend. zeker als men de kracht van de gulden, die het prijspeil van de in voer drukt, op de achtergrond ziet Ook de werkloosheid is met officieel bijna 6 procent, maar naar schatting in werkelijkheid ongeveer 10 pro cent. onrustbarend ..Nederland neemt hier de weinig benijdenswaar dige posiUe van koploper in." Volgens de heer Nelissen toont het sociale klimaat in Nederland teke nen van verslechtering nu er minder naUonale inkomensgroei te verdelen is en de noodzaak, te kiezen tussen collectieve voorzieningen en indivi duele koopkracht, acuut wordt. Wat onze export aangaat stelde spreker vast. dat wat Zweden betreft meer dan de helft van de uitvoer uit hoog waardige industrieprodukten be staat dan wel uit bulkprodukten. In Nederland bestaat een kwart van de uitvoer uit landbouw- en veeteelt- produkten en voedings- en genot middelen. Een aantal daarvan overi gens van superieure kwaliteit. Toch zijn hier problemen als gevolg van ons hoge kostenpeil. stationaire be volkingen in belangrijke afnemer- landen en een dalend aandeel van de bestedingen voor deze produkten in de gezinsbudgetten in enkele indu strielanden. Brandweerachtig De heer Nelissen stelde vast. dat het steunbeleid ten aanzien van het be- Mr. R. J. Nelissen drijfsleven tot nu toe vooral brand weerachtig is geweest. Indien echter de daarbij opgedane praktische er varing goed wordt gebruikt bij de toepassing van een verbeterde W.I.R.. (Wet Investeringsrekening), waarbij vooral het advies van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid wordt opgevolgd, investeringssteun minder strict te binden aan het arbeidsplaatsencrite rium. dan kan het gevreesde onheil van bureaucratisering en verminder de efficiency van het investerings proces wellicht worden voorkomen. Hij merkte op. dat de Nederlandse overheid oog heeft voor de noodzaak van vergroting van de aan de onder neming ter beschikking staande in terne financieringsmiddelen. Dit kan niet worden gezegd voor wat betreft het belang en de sleutelrol van de financiers van risicoaanvaar- dend vermogen. Concluderend constateerde de heer Nelissen dat, terwijl de verkeerslich ten voor Duitsland (nog) op groen staan, in Zweden het signaal vuur rood is. ..Het verkeerslicht voor Ne derland functioneert eigenlijk niet goed: het oranje licht knippert. En Nederlandse verkeerslichten gaan van oranje steeds naar rood en niet naar groen. We hebben dus nog maar weinig tijd om het kruispunt vrij te maken en rampspoed te voor komen." BIDDINGHUIZEN Er moe ten in de landbouw niet alleen meer en grotere machines ko men. maar vooral machines waarmee beter werk gedaan kan worden. Lukt het met zo'n kwaliteitsverbetering de op brengsten met 10 procent te verhogen, dan kan eenzelfde bedrijfsresultaat worden be haald als bij een vergroting van de oppervlakte met 25 procent. Dit zei ir J. Crucq, consulent voor landbouwwerktuigen en arbeid gis teren in de Flevohof op het symposi um „Landbouwmechanisatie in Ne derland tussen nu en 1980". Er is volgens hem alle reden meer aan dacht te besteden aan de kwaliteit van het werk dat met landbouwma chines gedaan kan worden. In dit verband had hij er eerder in zijn betoog op gewezen dat vorig jaar na de suikerbietenoogst op klei- en lossgrond gemiddeld drie tot vijf ton bieten per hectare op het land ach ter bleven en op zandgrond een tot drie ton. In Zaandam hield Ahold een buitengewone vergadering van aandeelhouders. Achter de tafel in het midden president-commissaris drs. J. de Vries. Hij wordt geflankeerd door de leden van de raad van bestuur A. Heijn (links) en D. Vethaak. ZAANDAM Ahold wil Neder land niet uit. Er zitten hier on geveer twee miljoen klanten. Die kunnen we niet zo even verplaatsen, ook al zouden we willen." Aldus de voorzitter van de raad van bestuur van Ahold (Albert Heyn, Simon. Miro etc.), de heer A. Heyn. tijdens een buitengewone aan deelhoudersvergadering. Deze was bijeengeroepen voor een statutenwijziging, die het concern mogelijk moet maken haar buiten landse activiteiten onder te brengen in een stichting op de Nederlandse Antillen. De stichting op de Nederlandse An tillen krijgt het beheer over een be perkt stuk vermogen van Ahold, na melijk 0,5 min. Het bestuur wordt gevormd door het bestuur en de commissarissen van het concern. Of deze personele band al of niet zal blijven bestaan, is van de verdere ontwikkeling afhankelijk. Per aan deel Ahold krijgen aandeelhouders een participatie in de stichting, die recht geeft op een evenredig deel van de uitdelingen, zodat men er niet op achteruit gaat. Vanuit de vergadering werd nogal diep doorgegaan op de zaak (de heer Heyn: het is geen alledaagse oplos sing. maar daar is ook niet naar gestreefd). Zo bleek het bij de geko zen constructie theoretisch mogelijk te zijn. dat Ahold geen dividend uit keert, maar de stichting wel aan aan deelhouders uitdeelt. De mogelijke politieke risico's in de Antillen zag het bestuur niet zitten. Er is reke ning mee gehouden, en de Antillen „hoeven geen eindstation te zijn", aldus president-commissaris De Vries. Overigens konden er geen definitie ve besluiten worden genomen over de nodige statutenwijziging. Daar voor was niet het vereiste quorum aanwezig. Een tweede vergadering op vrijdag 21 oktober is daarom nodig. SCHOLTEN-HOMG zal de al eer der aangekondigde buitengewone vergadering van aandeelhouders houden op 27 oktober in het Amster damse Hilton Hotel. Op deze verga dering. die bijeengeroepen is wegens de ernstige moeilijkheden in het con cern, zal informatie over de huidige positie van KSH worden gegeven STORK WERKSPOOR DIESEL Amsterdam, onderdeel van VMF- Stork. heeft voor 900 werknemers werktijdverkorting van twintig pro cent voor zes weken aangevraagd. De maatregel gaat. na goedkeuring door de arbeidsinspectie, in op 30 oktober. Na afloop van die periode zal worden bekeken of opnieuw maatregelen nodig zijn. aldus een woordvoerder van VMF. Bij Stork Werkspoor Diesel Amsterdam maakt men dieselmotoren van vier duizend tot 36.000 pk. De maatregel werd al enige maan den verwacht maar werd telkens uit gesteld omdat er voldoende werk binnendruppelde om de mensen vol ledig aan de slag te houden. Bij Stork Werkspoor Diesel in Weesp (totaal 100 map) en Stork Werkspoor Zwolle (totaal 700 man), draait men resvectievelijk voor de derde en tweede maal gedeeltelijk met werk tijdverkorting. BIERVLIET (ANP) De 56-jarige A. Mullaert uit Biervliet is bij een verkeersongeval voor zijn huis om gekomen. De heer Mullaert. die met zijn landbouwtrekker zijn boerderij wilde indraaien, werd aangereden door een auto. De trekker kantelde en het slachtoffer kwam er onder terecht. Ton buit bij overval GRONINGEN (ANPl Bij een overval op een postkantoor in de Florestraat in Groningen hebben twee mannen ongeveer honderddui zend gulden buitgemaakt Zij dwon gen de kantoorhoudster met een voorwerp dat op een vuurwapen leek de kluis te openen, gristen het geld bij elkaar en verdwenen op een fiets. Neem thuis de proef op de som. Zet uw kleuren TV op zwart-wit. Als het beeld een zweem van kleur vertoont - rood. groen of blauw - dan is er iets niet goed. Dan moest u maar 'n monteur laten komen. Bezitters van een Beovision kennen dit verschijnsel niet. Bang Olufsen heeft het patent op de auto matische kleurbijstelling. Het geringste verloop wordt op het zelfde ogenblik gecorrigeerd. Daar door wordt het hinderlijke overheersen van een bepaalde kleur voorkomen. Een Beovision heeft iltijd exact dezelfde uitgewogen kleurverhouding als c£ het moment dat het toestel, zorgvuldig esteld 6" aatste controlezaal van de fabriek et w ake-ha'd, aar in -w uit*Beter n 3t niet Het oor ril ook wat. Het is tnest maar waa da .p. op de dag van vandaag bij de meeste kleuren TV-merken de klank er bekaaid afkomt Voor Bang Olufsen (van huis uit immers geluidspecialist!) is het een erezaak om 'n perfecte klankkwali- teit te leveren. Elke Beovision is dan ook uitgerust met een drukkamerluidspreker, gescheiden hoge en lage toon regeling en een selectie-mogelijk heid om vooraf een vast geluids niveau .e bepalen ing. I aktijk ia at zo dat wanneer u een Beovsion aanzet (hetzij per afstandsbediening, hetzij op het bedieningspaneel van het toestel zelf), al uw wensen tegelijk worden vervuld: het kanaal van uw keuze, de kleur die u het prettigst vindt - meer of minder intensief - de graad van helderheid die u verkiest en de klank van uw voorkeur harder of zachter, hoger of lager Het is allemaal eenvoudig vooraf in te stellen. O Stuur mi| s v p g a ►^(111 folder'nf or ma. >e ove de Uvl I verscH'1'ende types Beovision kleuren TV. alsmede adre. -et» van B&O-dealers in mqn omgeving Naam Adres Woonplaats (m open envelop ongetrankeerd opsturen naar B&O antwoord nummer t24 1200 WK s Graveland)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 16