Grote verschuivingen in leven van vrouw Nieuwe Russische grondwet is in strijd met internationale akkoorden Daar komt de mosselman U hebt de vakantieplannen, Amro Reizen heeft de gidsen: Veroordeelde Molukkers niet in hoger beroep Getrouwde werkende vrouwen komen tot lange werkweek Vooral jongeren voelen voor een baan buitenshuis 'Minister moet ook optreden tegen koppelbazen' Koken Eten Soep f' f amro perzen iwiwoReizen Vliegreizen amro^gizen Oproep aan ondertekenaars van 'Helsinki' Om 'persoonlijke redenen' Inspraakorgaan wil staatssecretaris voor Molukse zaken 12 WOENSDAG 5 OKTOBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet P 11 - RHS 13 door Cisca Dresselhuys DEN HAAG In het leven van de Nederlandse vrouw doen zich op het ogenblik, zowel in de persoonlijke als in de maatschappelijke sfeer grote verschuivingen voor. die lang niet allemaal zonder problemen verlopen. 'oa wa Vooral bij de getrouwde vrouwen treden veel veranderingen op. die voor de nodige spanningen zorgen met hun man of kinderen. Want ter wijl veel getrouwde vrouwen iets meer willen dan alleen het huishou den. blijkt dat hun mannen voor het overgrote deel nog sterk vasthouden aan het vaststaande patroon: de vrouw binnenshuis, druk in de weer met kinderen en huishouden, en de man buitenshuis als kostwinner. Dat er dan spanningen ontstaan, ligt voor de hand. Steeds minder vrouwen zijn tevre den met een leven, waarin zij alleen iets te betekenen hebben als huis vrouw en moeder: ook zijn veel vrou wen ontevreden over de geringe scholing, die ze vaak nog hebben ihetgeen onder meer de enorme toe loop van vrouwen naar de Moeder mavo's verklaart); verder willen veel vrouwen (weer) een baan hebben naast huishouden en gezin. Bij een onderzoek bleek 57 procent van de vrouwen graag weer een baan te willen hebben, tegenover 43 pro cent die zich helemaal tevreden toonde in de huishouding. Vooral vrouwen in de leeftijdsgroep van 25 tot 35 jaar willen graag een baan buitenshuis (maar liefst 63 procent). Oudere vrouwen en jonge meisjes blijken liever thuis te blijven: bij de jonge meisjes speelt hier nog sterk het romantische waas om het huwe lijk mee en bij de oudere vrouwen het gebrek aan opleiding. Atlas Deze gegevens zijn afkomstig uit de pas verschenen ..Sociale atlas van de vrouw", een uitgave van het Sociaal en Cultureel Planbureau in Rijswijk. Bijna alles wat je over de Nederland se vrouw zou willen weten voorzo ver het tenminste ooit onderzocht is staat in dit boek. Nog even terug naar dat verschijnsel van de vrouw, die zoveel dingen an ders zou willen in haar leven, maar daarin wordt tegengewerkt door de maatschappij (door bepaalde discri minerende regels) of door het be drijfsleven (dat in bepaalde, vooral hogere banen liever mannen dan vrouwen aanneemt) of door haar ei gen man (die liever geen hand uit steekt in het huishouden, waardoor de vrouw, wanneer ze een baan bui tenshuis zou nemen dubbelzwaar be last wordt). Uit onderzoeken onder gehuwde werkende vrouwen is gebleken dat deze groep tot een werkweek van gemiddeld 52 uur komt, (zij slapen gemiddeld ruim vijf kwartier minder dan niet buitenshuis werkende vrou wen met kinderen). Uit die onderzoe ken bleek ook. dat 43 procent van de vrouwen moeite heeft met de gecom bineerde taken van beroepsarbeid en huishouding (56 procent vond deze combinatie niet te zwaar). Niet meer hulp Het is dus duidelijk dat getrouwde vrouwen met kinderen in de huidige situatie veel voor hun baan over moeten hebben. Opmerkelijk hierbij is dat vrouwen die naast de kinderen en de huishouding nog een baan buitenshuis hebben, niet meer hulp van hun man krijgen bij allerlei huis houdelijke karweitjes dan vrouwen die alleen maar thuis zitten. Integen deel: mannen en vrouwen die alleen maar huisvrouw zijn. helpen per week een uur meer mee in de huis houding dan de mannen die een bui tenshuis werkende vrouw hebben. Om dit proces van verandering soe peler te laten verlopen dan nu ge beurt. zou de overheid, volgens de samenstelster van deze sociale atlas mevrouw drs. J. L. Meyer, een actief emancipatiebeleid moeten voeren. In de toekomst zal trouwens een grotere druk op de overheid worden uitgeoefend om voorzieningen te treffen, die het de vrouw mogelijk maken wat meer van haar leven te maken dan alleen het huisvrouw zijn. Zoals gezegd biedt de atlas veel gegevens over de vrouw met betrek king tot haar jeugd, haar opleiding, haar getrouwd of ongetrouwd zijn. haar deelneming aan beroepsarbeid en andere maatschappelijke bezig heden enz. Oorzaak en gevolg De ruimte die in dit ruim tweehon derd pagina's tellende boekwerk aan hét onderwerp „emanciaptie en fe minisme" wordt besteed (zes pagi na's).vind ik wel bedroevend weinig, vooral wanneer je bedenkt dat juist de emancipatiestroming de oorzaak is tot bijna alle veranderingen in het denken van de (getrouwde) vrouw. Aan de gevolgen zoveel en aan de oorzaak zo weinig aandacht beste den lijkt mij beslist niet juist. DEN HAAG (ANP) - De Tweede- Kamerleden Hartmeijer. De Graaf en De Kam (PvdA) hebben minister Boersma van sociale zaken ge vraagd medewerking te verlenen bij het optreden tegen koppelbazen in de bouwnijverheid. Dezer dagen wa ren er berichten over een eensgezin de actie van werkgevers en werkne mers in de bouw om paal en perk te stellen aan onwettige activiteiten van koppelbazen. De Kamerleden vinden, dat er een wettelijke regeling moet komen, waarin bepaald wordt dat de hoofd aannemer. die gebruik maakt van de diensten van een onderaanne mer. aansprakelijk kan worden ge steld voor de door die onderaanne mer verschuldigde loonbelasting en sociale premies. Momenteel zijn er verscheidene onderaannemers, die belasting en premies niet afdragen, waardoor zij in staat zijn hoge lonen te betalen. Gevraagd is aan minister Boersma om de sociale verzekeringsraad zo spoedig als mogelijk is advies te vragen over de bedoelde wettelijke regeling. Verse mosselen komen om deze tijd van het jaar boven water. Mosselen kunnen we het hele jaar door eten. maar echt vers zijn ze pas nu. Mosselen kunnen rauw gegeten worden. De liefheb bers vinden ze zo het sma kelijkst. Maar niet iedereen houdt ervan om die glibbe rige massa op te slurpen. Gekookt zijn ze even vers en voor menigeen smake lijker. Van augustus tot in het voorjaar zijn mosselen het lekkerst. Daarna planten ze zich voort en zijn ze niet te eten. Ze worden gevangen in de Waddenzee. Daar laat men ze in het „schone" wa ter van de Oosterschelde „verwateren" om ze daarna te voorschijn te halen. Maar in Zeeland worden ook op grote schaal mosselen ge kweekt. Verse mosselen, die bij de visboer in plastic zakken te koop zijn, moeten gesloten zijn. Een mossel die open staat, kan beter verwijderd worden, anders kan hij voor een stevige indigestie zor gen. Mosselen bevatten veel eiwit. Zitten er in het zakje mosselen waaraan andere schelpdieren zich vastge hecht hebben, dan is dat een zeer gunstig teken. Die mossel is kerngezond. V t Mosselen moeten in huis niet te lang bewaard wor den. Ze houden het in gekookte toestand hoog stens één dag uit zonder schadelijk voor de spijsver tering te zijn. Meestal kun nen we mosselen kopen zon der „baard". Dan is het ha rige gedeelte van de mossel er al afgeknipt. Anders moeten we het met een scherp mesje zelf doen. De mosselen goed wassen, zeker drie keer goed na spoelen. Dan de mosselen een tijdje in zout water (30 gram zout per liter) laten staan. De mosselen in een grote pan leggen zonder wa ter. De pan moet groot zijn want de mosselen moeten open gaan en goed omge- schud kunnen worden. Een fijn gesneden takje peterse lie. een ui, wat selderij, wat peper en een klontje suiker toevoegen. De mosselen aan de kook brengen, waar door zich kookvocht ont wikkelt. Goed omschudden. De mosselen tien minuten laten doorkoken tot alle schelpen open zijn. De gare mosselen met hun kook vocht in een grote schaal opdienen. Daardoor krijgen ze meer aroma. Hoe eet je die dingen? Mos selen zijn het smakelijkst als er een lekker sausje bij opgediend wordt. Sausjes kunnen er van alle soorten bij. Dat is net als bij een barbecue. Laat de fantasie maar spelen. Met een klein vlees- of fonduevorkje in de rechterhand wordt de mos sel uit de schelp geprikt, in het kommetje met het saus je even rondgewenteld en opgegeten. Het valt niet mee voor wie het eerst mos selen eet. Ze willen nog wel eens glibberen. Makkelijker eten is een toostje met mosselen. On geveer 50 gram mosselen koken. Iedere mossel daar na bedekken met wat visge- lei (klaar te koop). Op onge veer 15 stukjes toost twee of drie mosselen leggen. De visgelei erover en garneren met een toefje peterselie of wat reepjes bieslook. Die toostjes kunnen warm of koud opgediend worden. Mosselsalade kan als voor gerecht gegeven worden. Voorgerechten hebben de bedoeling om smaakma kers te zijn. Daarvoor zijn mosselen zeer geschikt. On geveer 100 gram mosselen koken en laten afkoelen. Een selderijknol in kleine stukjes snijden en even la ten koken. Een rode ge kookte biet in stukjes snij den. De mosselen, de selde rijknol en de rode biet door een zeef wrijven, geraspte ui bijvoegen, wat mayonaise (of zelfgemaakte slasaus) toevoegen en goed vermen gen. In glazen coupes doen en wat citroensap erover sprenkelen. Met partjes to maat en toefjes peterselie leuk voor het oog maken. Mosselensoep. zoals ze die in Zeeland eten: mosselen in ruim water koken. Zoals bij de meeste soepen stuk jes knolselderij, ui. wortel, prei en enkele aardappelen in een pan gaar smoren en het mosselwater erop gie ten. Op smaak brengen met zout en peper. De mosselen in stukjes snijden en bij de soep voegen. (ADVERTENTIE) CHALETS BUNGALOWS APPARTEMENTEN Neckermanri Wat u ook wilt, de vakantie gidsen van Amro Reizen brengen u overal naar toe. Via elke vorm van vervoer. En wie vragen heeft, laat ze gewoon door de reisadviseurs van Amro beantwoorden. En wie gekozen heeft, gaat bij Amro boeken. En als het tijd wordt om de koffers te pakken, verzorgt diezelfde Amro ook nog reischeques, buitenlands geld en ver zekeringen. Kortom, wie met vakantie plannen voor deze winter rondloopt, stapt snel even binnen bij een van de 515 banken met dit vignet: (Ook als u geen Amro-cliënt bent) door Wladimir Boekowski Als vertegenwoordiger van de Russische Helsinki-groep in het buitenland en ook als rechtmatig burger van de Sowjet-Unie acht ik het mijn plicht de volgende verklaring af te leggen: I Het accepteren van de nieuwe grondwet van de Sowjet-Unie. waar van het ontwerp in juni door de Opperste Sowjet is bekendgemaakt, betekent voor de Sowjet-Unie een politieke omwenteling. De artikelen twee en zes van de nieuwe grondwet formuleren en institutionaliseren voor de eerste maal de dictatuur van de communistische partij, die niet gekozen is door het volk en die geen verantwoording schuldig is tegeno ver wettig gekozen staatsorganen. Voor het eerst wordt openlijk ver- rii kiaard. dat vanaf nu de communisti sche partij volgens haar goeddunken ..het algemeen perspectief van de maatschappelijke ontwikkeling, de buitenlandse en binnenlandse ge richtheid van de Sowjet-Unie bepaalt. 2. Artikel 34 van de nieuwe grondwet van de Sowjet-Unie plaatst alle bur gers. die volgens hun overtuiging van de algemene lijn van de commu nistische partij afwijken, juridisch buiten de wet. Voor die personen geldt niet het principe van de gelijk heid van alle burgers ten overstaan van de wet. Sterker nog. hetzelfde artikel bepaalt, dat de burgers onge- :ht hun „verhouding" tot de religie gelijk zijn ten overstaan van de wet. echter niet op die wijze dat hun u religie geen rol zou spelen. Gisteren keurde de Opperste Sovjet de nieuwe Russische grondwet goed. dezelfde dag dat in Belgrado de toet singsconferentie van Helsinki begon waar wordt nagegaan wat er bereikt is en niet bereikt op de door vijfen dertig regeringsleiders ondertekende overeenkomsten sinds de topconfe rentie in Helsinki. Vanaf juni is een ontwerp voor de nieuwe Russische grondwet in de Sowjet-Unie in discussie. De nieuwe grondwet komt in de plaats van die uit 1936, waarin nog steeds over de dictatuur van het proletariaat wordt gesproken, dit in tegenstelling tot vele westerse persberichten. De lei dinggevende Russische dagbladen, Prawda en Izwestia, hebben elk een hele pagina instemmende commen taar op de nieuwe grondwet van Rus sische burgers afgedrukt. Het Mos- kouse patriarchaat van de Russisch- orthodoxe kerk heeft zich positief op gesteld ten aanzien van de nieuwe Russische grondwet voorzover deze tfetrekking heeft op de godsdienst vrijheid. In onderstaand artikel schetst de bekende Russische dissi dent Wladimir Boekowski de beteke- gis van de nieuwe grondwet voor an dersdenkenden in de Sowjet-Unie. Boekowski woont momenteel in het westen en is in het bezit van een Russisch paspoort, derhalve is hij nog steeds officieel Sovjetburger. In dien de nieuwe grondwet wordt aan genomen zal hij afstand doen van zijn Russische nationaliteit. ke mlJ 3 Artikel 12 van de nieuwe grondwet bepaalt het inbeslagnemen van per soonlijk eigendom en bezittingen van burgers, die dit volgens hun poli- d tieke en religieuze overtuiging ge bruiken tot schade van de maat schappelijke belangen zoals deze n< door de communistische partij zijn bepaald Artikel 26 legt een uniform onder wijssysteem vast voor het hele land; het hoofddoel is niet de culturele opleiding, maar de opvoeding in de geest van het communisme en arti kel 66 legt grondwettelijk vast de praktijk van de verplichte commu nistische opvoeding van kinderen in het gezin, tot aan het wegnemen toe van die kinderen die door hun ou ders religieus worden opgevoed. 5. Artikel 39 onttrekt aan alle an dersdenkende burgers hun mensen en vrijheidsrechten, daar zij kunnen worden geacht als schadelijk voor de communistische partij. 6. Een bijzonder gevaar biedt artikel 59 voor de rechtspositie van de Sow- jet-burgers. Een ieder die volgens communistische maatstaven „on waardig is de hoge benaming van 'burger van de Sowjet-Unie' te dra gen." verliest het recht op de verwe zenlijking van de door de wet gege ven vrijheden. 7. In tegenstelling tot internationale verdragen en overeenkomsten biedt artikel 46 geen garantie de culturele verworvenheden in de wereld toe gankelijk te stellen voor de Sowjet- burgers, in zoverre zij niet zijn toe gestaan in het staatsapparaat of de maatschappelijke instuties van de Sowjet-Unie dan wel in het raam van bilaterale uitwisseling 8. Artikel 47 staat in de Sowjet-Unie alleen een zodanig wetenschappelij ke. technische en artistieke arbeid toe. die niet in tegenspraak is met de doelstellingen van de communisti sche opbouw. 9. Artikel 51 geeft aan burgers slechts toestemming zich in maat schappelijke organisaties te vereni gen. wier doelstellingen niet in te genspraak zijn tot de opbouw van het communisme. 10. Artikel 65 verplicht alle burgers van de Sowjet-Unie politiediensten te verrichten. 11. Artikel 62 staat toe alle handelin- Wladimir Boekowski gen die de autoriteit van de Sowjet- Unie ondermijnen tot hoogverraad te verklaren; dit zal zonder meer leiden tot hardere maatregelen te gen personen die waarheidsgetrou we informaties over de situatie in de Sowjet-Unie naar het buitenland doorgeven, want voor hoogverraad kan in de Sowjet-Unie de doodstraf worden gegeven. 12. In tegenstelling tot internationa le overeenkomsten sluit artikel 13 het gebruik van dwangarbeid niet uit. 13. Artikel 28 definieert de buiten landse politiek van de Sowjet-Unie als inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere sta ten. zij aan zij met de krachten van het „wereldsocialisme De meeste van de hierboven aange haalde bepalingen waren in de oude grondwet niet vastgelegd, worden nu echter tegen deze grondwet in wel in praktijk gebracht. De oude grondwet verschafte aan andersden kenden in de Sowjet-Unie een juri disch duidelijk gewaarborgde posi tie als staatsburger, het begunstigde de beweging ter verdediging van het recht en ter bescherming van de grondwet en stond aan andersden kenden toe staatsburger van de Sowjet-Unie te blijven. De willekeur van de overheid tegen over deelnemers van de beweging ter bescherming van de burgerrech ten was in strijd met de wet. De nieuwe grondwet verschaft aan de greep van de staat op het land en aan de usurpatorische macht van de communistische partij in het land een juridische achtergrond en maakt het voor de staatsburgers in de Sowjet-Unie onmogelijk staats burgers te blijven als zij volgens hun overtuiging geen communisten zijn. Derhalve voel ik mij gedwongen nu dit nieuwe wetsontwerp is aange nomen afstand te doen van de Sowjetnationaliteit. Niet alleen dit. maar hiermee blijkt ook de nieuwe grondwet het lidmaatschap van de Sowjet-Unie in vele internationale niet-communistische organisaties als wederrechtelijk te brandmerken. Met deze grondwet plaatst deze staat zich in grote tegenstelling tot een reeks reeds van kracht zijnde internationale overeenkomsten en verdragen, alsmede statuten van be paalde internationale organisaties. Zonder twijfel verbreekt de Sovjet- Unie met het aannemen van deze grondwet in feite (ook) de Helsinki- akkoorden. In naam van mijn kame raden. die achter het prikkeldraad zijn gebleven en in deze zware tijd beroofd zijn van hun stemrecht, wend ik mij tot de parlementen en regeringen van die landen die de overeenkomsten van Helsinki heb ben ondertekend met een oproep de legalisering en de internationale er kenning van een openbare commu nistische dictatuur niet toe te staan, de civiele terechtstelling van 250 miljoen mensen niet te dulden. (Dil artikel van Boekowski is een publikatie van het Algemeen Diako- naal Bureau van dc Gereformeerde Kerken te Leusden.) BREDA/DEN HAAG (ANP) De drie Zuidmolukse treinkapers en de vier schoolbezetters die in mei bij De Punt treinreizigers en in Bovensmilde schoolkinderen en onderwijzers gijzelden, heb ben besloten geen appel aan te tekenen tegen het vonnis van de rechtbank in Assen De rechtbank in Assen had de zeven Zuidmolukkers veroordeeld tot straffen die uiteenlopen van zes tot negen jaar. nadat tien jaar tegen ieder van hen was geëist. Een mede plichtige kreeg na een eis van vier jaar één jaar. De Bredase advocaat mr. W G. A. Kousemaker, zei alleen maar dat dit gebeurde om „persoon lijke redenen" Het „inspraakorgaan welzijn Zuid molukkers" heeft minister Van Doorn geschreven dat de overheid de Zuidmolukkers oriëntatie op de Nederlandse samenleving niet mag opleggen. Doet de overheid dit toch. dan wordt dit als „welzijnskolonia- lisme" beleefd, dat weer agressie zal oproepen. Voor de Zuidmolukkers ligt hun belang op de eerste plaats bij de beleving van hun culturele identiteit en bij het welzijn dat ze zelf hebben verwezenlijkt en nog ver wezenlijken. Het inspraakorgaan is vorig jaar ingesteld en telt achttien personen uit diverse groeperingen afkomstig. Volgens het orgaan brengt „integra tie met behoud van eigen Identiteit", die de Nederlandse overheid voor staat. psychische spanningen en ge voelens van onbehagen teweeg tus sen Zuidmolukkers en de overheden. De minister wordt met klem geadvi seerd de bij de Zuidmolukkers leven de gevoelens serieus te nemen en het beleid zo om te bulgen dat in de jJraktijk deze gevoelens tot hun recht komen. Er wordt op aangedrongen in ruime re mate voorwaarden te scheppen voor het streven van dc Zuidmoluk kers dat tot uiting komt in een aan tal welzijnsaspecten: het gemeen schapsleven, en de huisvesting, het biocultureel onderwijs en de bestrij ding van werkloosheid en drugver slaving. Bij de ombuiging moet vol gens het orgaan met de politieke aspecten rekening gehouden wor den. De meeste geëigende figuur zou een staatssecretaris voor Zuidmo lukse zaken zijn. Voorlagere niveaus zou inspraak en medebeslissing moeten worden verwezenlijkt DEN HAAG Om meer eenheid tussen de verschillende departe menten te krijgen Inzake het beleid ten aanzien van de Zuidmolukkers zou er het best een aparte staatsse cretaris voor Zuidmolukse zaken kunnen komen. Dit schrijft het In spraakorgaan welzijn Molukkers in een nota met beleidsaanbevelingen aan minister Van Doorn (CRM) Zo'n staatssecretaris zou dan recht streeks aandacht kunnen besteden aan alle aspecten van het beleid zoals die van Justitie, binnenlandse en buitenlandse zaken. CRM, onder wijs. sociale zaken, huisvesting en gezondheidszorg. Volgens het inspraakorgaan moet de regering in het welzijnsbeleid en onderwijsbeleid ten aanzien van de Zuidmolukkers die eigen Zuidmo lukse identiteit overeind houden. Gebeurt dit niet, dan blijven er spanningen en wordt er weer agres sie opgeroepen. In dit verband noemt het Inspraakorgaan het hui dige beleid van de Nederlandse rege ring. dat sterk op integratie gericht is. „welzijnskolonialisme" Begin vorig Jaar werd het Inspraak orgaan van Zuidmolukkers bij het ministerie van CRM ingesteld. Het bestaat uit achttien mensen: acht van de Badan Persatuan. het „parle ment" van de RMS, drie van de groep Zuidoostmolukkers en vijf vanuit verschillende groepen als moslims, vrouwen, kerken, militai ren en Jongeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13