Berging Griekse vrachtvaarder kost miljoenen Gastarbeiders en hun dubbele achterstand Een Hagenaar in het Oosten evoluon INFORMEEL UIT NAAR HET CONCERTGEBOUWORKEST «.Colin DAVIS """«.Bernard HAITINK "'TLMichel TABACHNIK Twee Kraaykamps in vernederlandste klucht Kunst als commentaar op de maatschappij KUNST Rederij geheel uit beeld verdwenen Geen zielige figuren van maken Ontdek ook de geniale vierkante mm. i BON - informeel uit naar het Concertgebouworkest j in samenwerking met Dagblad Trouw i EVO teleurgesteld in overheidsbeleid op vervoersgebied (WOENSDAG 5 OKTOBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet door Barent Mensen CADZAND Honderd meter uit de Zeeuwsvlaamse kust bij Cadzand ligt nog altijd de Griekse vrachtvaarder „Attican Unity". De door een schier eindeloze brand geteisterde tramp heeft het tijdens het stormachtige weer van vorige week ander maal zwaar te verduren gehad. Ook gisteren kromde het schip bij wijze van spreken de rug om de beukslagen van steeds hoger wordende golven te weerstaan. Ir. G. C. Streefkerk, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat in het arrondis sement Vlissingen, zou zich aan het eind van de middag op de hoogte gaan stellen van de vorderingen bij het bergen van de lading. Hij ver wachtte echter dat de werkzaamhe den met het oog op het steeds slech- ter wordende weer al zouden zijn of zouden moeten worden gestaakt. I Nog nooit heeft een rampschip zo veel zorgen gebaard en nog nooit moest een berging onder zulke moei lijke omstandigheden worden uitge voerd als met de Attican Unity het geval is. De storm van vorige week heeft het schip in een enigszins ande re positie geduwd. Het achterschip is nu meer naar het strand gekeerd. Die veranderde ligging zou kunnen wijzen op de mogelijkheid dat het vlot raakt en dan misschien niet meer in bedwang te houden is. Daar is volgens ir. Streefkerk echter geen sprake van. „We houden zoveel wa ter in het schip, dat het zwaar ge- noeg is om te blijven liggen. Als we er lading uitgehaald hebben, pompen we er weer water bij. Maar we moe ten dat reguleren. De Attican Unity is niet als een tanker gebouwd. Bij lage waterstand moet er daarom tel kens weer water uit om te voorko men, dat de huid van het schip barst. Met dat uitpompen komt er een hoe veelheid giftige chemicaliën in het zeewater terecht. Gevaarlijk lijkt me dat niet, omdat er van een geweldige verdunning sprake is. We moeten overigens zo wel werken om erger te voorkomen." Chemicaliën Van de lading chemicaliën zijn door de bergers van de in opdracht van Rijkswaterstaat werkende firma Van den Akker zo'n honderden vijf tig beschadigde vaatjes met calci- umcyanide uit het schip gehaald. Ze zijn verpakt in grotere vaten en via de Sloehaven afgevoerd naar Rijn mond om te worden vernietigd. Er waren tweehonderdenveertig van deze vaatjes aan boord. De Attican Unity heeft veel meer chemicaliën in haar ruimen. Rijks waterstaat is in het bezit van een enorme ladinglijst, maar volgens ir. Streefkerk is de moeilijkheid dat men nog niet precies weet, waar alles is gestouwd, hoe het de brand heeft doorstaan en waar het terecht is gekomen. „Er is veel lading bij die geen enkel gevaar oplevert en die ook nog goed is. Bijvoorbeeld rollen plaatstaal, auto- en machine-onder delen. zakken met mout, vaten met ongevaarlijke chemische stoffen en nog veel meer. Je komt op die lijst de meest fantastische dingen tegen, echt de lading van een schip dat de hele wereld rondvaart en hier wat oppikt en daar wat lost. Een groot probleem vormt de ver schroeide, verbrande en versmolten massa in de ruimen, waarvan we niet weten, wat er nu wel en wat er niet in zit. Vandaag zouden we weer mon sters uit het water in het schip ne men om te kijken wat voor gif er nog aan boord moet zijn. Als we eenmaal precies weten, wat voor vlees we in de kuip hebben, kunnen we onze houding nader bepalen. Die versmol ten massa moet met grijpers uit de ruimen worden gehaald; dat is een monnikenwerk. Je moet er namelijk allemaal kleine kavels van maken om het te kunnen oppikken." Naast het schip ligt een bak, waarin alles wordt gedeponeerd, wat niet geïdentificeerd kan worden. Wat in nog goede staat naar boven komt, wordt nader bekeken. Ook vaten die heel zijn, worden achtergehouden, om te kunnen nagaan of de inhoud „nog handelswaarde heeft". Chaos Het bergen is onder de huidige weersomstandigheden een uiterst moeilijk karwei. De hoge zeeën die dagen lang de Attican Unity hebben overspoeld, hebben de chaos in de ruimen nog groter gemaakt dan die al was. Telkens weer zal bij stor machtig weer het schip vollopen. Dat komt doordat de meeste luiken door de brand onklaar zijn geraakt en van de ruimen zijn verwijderd. Steeds moeten die dan ook worden leeggepompt tot een peil dat werken met de grijpers mogelijk maakt. De Attican Unity heeft ook een la ding koolzaad aan boord. Men wil eveneens trachten die te redden, omdat ze nog industriële waarde zou hebben. Ir. Streefkerk kan zich dat Het gestrande en uitgebrande schip trekt veel bekijks van strandwandelaars. moeilijk voorstellen, maar deze berging en alles wat eraan vastzit, kost miljoenen en Rijkswaterstaat is zakelijk genoeg om van wat van deze operatie nog aan bruikbare goederen oplevert, geld te maken. Aan het eind van de rit zal ook het wrak van de Attican Unity verkócht worden. Indien althans de rederij niet alsnog haar eigendomsrecht laat gelden. „Het is inderdaad merkwaardig, dat de rederij noch de kapitein in het beeld meer voorkomen", aldus ir. Streefkerk. „Maar zo zijn de regels van dit voor ons zo onvoordelige spel nu eenmaal. De rederij kan het schip prijsgeven. Rijkswaterstaat kan dan gaan verkopen om de kos ten van de berging enigszins goed te maken. Als de rederij het schip toch nog terugvraagt, moet zij de ber- gingskosten voldoen". Het lijkt ons niet waarschijnlijk, dat de rederij nog interesse voor de murw geslagen Attican Unity zal tonen en dus gaat het Griekse schip de Staat der Nederlanden veel geld Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Een tot en met 14 oktober durende tentoonstel ling in de Bibliotheek van Den Bosch (Hinthamerstraat) vestigt in beeld en geschrift de aandacht op de nood waarin de buiten landse werknemers hier en elders in West-Europa leven. Alle hulpverlening ten spijt moet worden gezegd dat die nood eer toe- dan afneemt. Van de huidige economische om standigheden worden vooral ook buitenlanders het slachtoffer. Daar bij komt dat hün kansen tot her plaatsing in het arbeidsproces nade lig kunnen worden beïnvloed door stille of openlijke discriminatie. De tentoonstelling in Den Bosch Is getiteld: „Kent u ons? Meer dan der tien miljoen derderangs burgers in West-Europa". Zij legt niet alleen de nadruk op de maatschappelijke pro blemen van de buitenlandse werkne mer en zijn vooral door de taalmoei- ADVERTENTIE In het Evoluon kan dat, en nog veel meer. Proef de sfeer van die wonderlijke wereld in Eindhoven. Interessant voor oud, leerzaam voor jong. Opwindend voor iedereen. Direct aan de Rondweg in Eindhoven. Open: maandag Vm vri|dag van 9.30 - 17.30 u: zaterdag 10.00 - 17.00 u; zon- en feestdagen 12.00 17.00 u. Ie Kerstdag en Nieuwjaarsdag gesloten. Ook voordelige NS-attracllel lijkheden veroorzaakte sociale af zondering in de Nederlandse ge meenschap. Even goed dringt zij door tot de gespleten situatie waarin een buitenlands gezin kan komen te verkeren door zich met een totaal andere culturele achtergrond te moeten inpassen in <de westerse cultuur. Dat roept tussen de verschillende generaties vaak onverdragelijke spanningen op. Van de „dertien mil joen derderangs burgers" leven er tweehonderdduizend in Nederland. Het aantal vrouwen en kinderen, die hun man en vader naar het onbeken de „werkland" zijn gevolgd, is sinds 1973 sterk toegenomen. Volgens een schatting van CRM met als peilda tum 1 januari 1976 zou het om 33.000 gehuwde vrouwen en 65.000 kinde ren gaan. Dubbel De organisatoren van de expositie samenwerkend in een werkgroep •waarin vertegenwoordigd zijn de Stichting welzijn buitenlandse werk nemers Oost-Brabant, verschillende andere welzijnsstichtingen en vrij- willigersgroepen wijzen erop dat deze vrouwen en kinderen met een dubbele achterstand hebben te kam pen. In een herenigd gezin kunnen zich daardoor enorme problemen af spelen. Die situatie wordt onvoldoende op gevangen doordat de overheid er te weinig bij stilstaat dat deze groep een eigen aanpak vereist. Ze dreigt helemaal tussen wal en schip te val len als vastgehouden wordt aan de opvatting dat alle toch al overbe zette welzijnsstichtingen ook voor de buitenlanders en hun gezinnen moeten werken. Dit betekent in de praktijk dat een nóg klemmender beroep moet worden gedaan op vrij willigers. Daaraan schijnt het in Den Bosch en omgeving met name voor het geven van les in „huis tuin en keuken Nederlands" gelukkig niet te ontbreken. De Bossche expositie is eenvoudig van opzet. Desondanks geeft ze een goed inzicht in de veelsoortige pro blematiek. Een vraag is overigens of de buitenlander ook hier weer niet te veel als zielige figuur wordt afge schilderd. Dat is hij in Nederlandse ogen al meer dan genoeg. Een ten toonstelling als deze zou juist tegen over bewust of onbewust superiori teitsgevoel moeten stellen de waar digheid van de gast in ons midden en de aanspraken die hij kan maken op respect, begrip en doeltreffende hulp. Droevige foto's met onder schriften als bijvoorbeeld „In Neder landse café s ziet men ons niet graag, daarom hebben wij onze eigen ont moetingscentra" zijn naar ons idee dan ook psychologische miskleunen. kosten. Hoeveel is nog niet te becij feren. omdat niemand er zicht op heeft, hoelang de bergingsoperatie nog gaat duren. Het streven is erop gericht, het schip zo spoedig moge lijk drijvend te krijgen om het de Westerschelde op te kunnen slepen en in de haven af te meren Daar kan de lading dan onder gemakkelijker omstandigheden dan in de branding voor Cadzand worden gelost. Voor lopig zal daar geen sprake van kun nen zijn. omdat de beladingsverhou dingen verstoord zijn. Vandaar dat bij het lossen op zee, niet in het wilde weg wordt gewerkt, maar wordt getracht het laadgewicht weer in balans te brengen. Subsidie voor experimentele kunst-projecten RIJSWIJK Kunstenaars, die zich bezig willen houden met een project dat een experimenteel of anderszins op kunstvernieuwing gericht karak ter heeft, kunnen een verzoek om subsidie indienen bij het ministerie van CRM. Aanvragen kunnen betrekking heb- aen op individuele of collectieve projecten op het gebied van één of meer vormen van kunst. Subsidieverzoeken moeten worden ingediend op een formulier, dat kan worden aangevraagd bij het Bureau Algemene Zaken van de Directie Kunsten van het departement te Rijswijk (telefoon 070-949233. toes tel 2923 of 2924). De formulieren moeten uiterlijk 15 januari 1978 zijn ingediend. De minister zal op de verzoeken beslissen op grond van adviezen van de Raad voor de Kunst. Er wordt naar gestreefd de aanvragers vóór 1 mei 1978 op de hoogte te stellen van de beslissing. ADVERTENTIE CONCERTGEBOUW DRIE VRU0AGAV0NDEN. aanvang 20J5 uur solist Salvatore Accardo.viool Ives Strawinsky Dvorak solist Christian Altenburger, viool Moessorgsky Mendelssohn Tsjaikowsky soliste Jeraiie Veeninga, sopraar Beethoven Tippen Abonnement drie concerten totaal 25.- Abonnees van Dagblad Trouw krijgen tegen inlevering van onderstaande bon aan de kassa van het Concertgebouw 10.- reductie. Zij betalen dus slechts 15.- voor deze drie concertavonden. Prijs per concert 10,- met reduktiebon slechts 7,50. Gireren U kunt het verschuldigde bedrag tot uiterlijk 20 oktober ook gireren op postgiro 64 76 07 of gemeente giro B 13000 t.n.v. Het Concertgebouw n v te Amsterdam: vermeld het woord „informeel' en het aantal gewenste abonnementen U kunt dan tegen inlevering van uw reduktiebon de kaarten in ontvangst nemen. VERKOOP KASSA CONCERTGEBOUW geopend ma. t/m za. van 10-15 uur. Deze bon Inleveren aan de kassa van het Concertgebouw L.J De verlegen versierder door André Rutten 's HERTOGENBOSCH Maandagavond is in de nieuwe Casi noschouwburg van Den Bos ,,De verlegen versierder'' in premiè re gegaan, een vrije produktie. waarvan vader en zoon Johnny Kraaykamp het middelpunt zijn. Er waren nogal wat bekende figuren uit de theater- en t.v.-wereld. Ik meende zelfs Hans Wiegel te zien, die ik alleen maar van de t.v. ken. DEN HAAG De wegvervoersorga- nisatie EVO vindt dat het goederen vervoer en het overige bedrijfsge bonden verkeer bij uitvoering van de regeringsplannen ernstig tekort wordt gedaan. Na „kritische bestu dering komt de EVO tot de conclu sie dat de uitgangspunten van het overheidsbeleid gezond zijn maar dat die belofte niet wordt waarge maakt. De EVO spreekt van een desillusie na „grondige studie" van de structuurschema's „Verkeer en vervoer", „Vaarwegen" en de „Vaar wegennota". De EVO vertegenwoor digt ruim 45.000 kleine en grote be drijven. De EVO vindt, dat er nauwelijks sprake is van een sociaal-economi sche inbreng in het geschetste be leid. Daardoor zijn de economische gevolgen onvoldoende in de uitwer king betrokken. Zo wordt voor de beperking van het autogebruik het criterium „hinder" als argument sterk benadrukt zonder rekening te houden met de gevolgen voor het functioneren van de verschillende verkeerscategorieën. De EVO wijst er met nadruk op. dat er voor de essentiële goederenaanvoer en -dis tributie tot heden geen reëel vervan gingsmiddel voor vracht- en bestel wagen beschikbaar is. De EVO constateert in het be drijfsleven een hoge mate van onze kerheid bij de beantwoording van de vraag in hoeverre goederenver voer en overig zakelijk verkeer over de weg in de toekomst nog mogelijk is uit een oogpunt van betrouwbaar heid, tijd en kosten. De voorstelling was er zo een. waar bij delen van de zaal voortdurend hard lachen en zelfs herhaaldelijk in applaus uitbarsten, andere delen van de zaal nogal stil blijven. Het stuk is van de Engelse schrijver Ro bin Hawdon. Het heeft onder de titel „The Mating Game" in Londen enorm succes gehad. Het is vertaald en naar het Nederlandse t.v.-wereld- je overgeplaatst door Berend Boude- wijn. Maar het is wel gemaakt naar het recept van de befaamde Franse schrijver Georges Feydeau (1862-1921), waar nette mensen toen tertijd stiekum naar gingen kijken, maar waar Bob de Lange van eens gezegd heeft, dat het eigenlijk toneel was voor onder de veertien jaar. Feydeau liet altijd mannetjes en vrouwtjes zien, die druk beeig waren langs slinkse wegen „overspel" te bedrijven, maar als het bijna lukte kwam er iets hinderlijks tussenbei de. Dat gebeurt in „De verlegen ver sierder" ook. bijna drie uur lang. Alleen is het geen overspel meer. want geen van de betrokkenen is getrouwd Een typisch Engels trekje waarschijnlijk. Bovendien spelen al lerlei trucjes, die met delen van het decor uit te halen zijn. nog meer dan bij Feydeau. een grote rol Er is iets meer bloot, zelfs een beetje strip tease. maar die wordt ook weer met zo'n decor-trucje net bijtijds afge broken. In zulk een klucht lijkt het acteren niet zo belangrijk meer. Toch leek Paul Cammermans er in zijn regie op uit geweest te zijn de verschillende figuren als mensen te laten zien. zij het met enige nadruk op hun malle kanten. Johnny Kraaykamp sr heeft wat dat betreft natuurlijk zijn hele persoonlijkheid en zijn clowneske gaven zeer mee. Als hij zegt ..Vroe ger was kuisheid een deugd, tegen woordig schijnt het eerder een schande te zijn", klinkt dat gewoon en toch grappig. De persoonlijkhe den van de anderen. Johnny Kraay kamp jr.. Teddy Schaank. Kika Mol en Marja Huynen. zijn ook wel aar dig. Amusement dat sommigen om te gillen vinden, anderen maar la-la Marius Bauer: „Moskee St. Irene" ets, 1890. BERGEN OP ZOOM Het woelige leven in Egypte. Palestina. Algiers. Brits-Indië en Nederlands-Indië, geëtst in spontane krabbels door Marius Bauer: dat is tot 18 oktober te zien in de Markiezenhof te Bergen op Zoom. In 1888 maakte Bauer op uitnodi ging van de Haagse kunsthandelaar E. J. van Wisselingh een reis naar Constantinopel. Terug in Den Haag legde hij in het atelier van Zilcken zijn indrukken neer in talloze etsjes op zink. Zijn leven lang was hij in de ban van de Oriënt. Zijn werk was eigenlijk volkomen apart voor een Nederlands schilder uit die tijd. waarin de „ande ren" zich hoofdzakelijk bezig hielden met het schilderen van weilanden en koeien. „Broekslootgenre" noemde Bauer dit verachtelijk. Hij tekende, hij schreef soms ook, zoals bijvoor beeld over de kroning van dc Russi sche fsaar in 1896. Tijdgenoten za gen hem vanwege de licht-en-don- ker-effecten graag als een evenknie van Rembrandt Overigens trok Bauer zich weinig aan van de stormachtige ontwikke lingen in de kunst van het begin van deze eeuw. Hij ging als individualist rustig zijn eigen gang. Hoogtepunten van zijn werk liggen tussen 1900 en 1915. Bauer werd internationaal be roemd. In 1900 kreeg hij op de we reldtentoonstelling in Parijs een Grand Prix. Niet ledereen was overi gens zo enthousiast over zijn werk Een recensent schreef bijvoorbeeld in de laatste jaren van de 19e eeuw „De bluf bij Bauer's produktzal ech-, ter wel niet machtig genoeg zijn om' liefhebbers tot aankoop te wekken, tenzij om een exemplaar te bewaren als bewijs van wansmaak van den tegenwoordigen tijd." Maar Jozef Israëls zei in diezelfde tijd: „Maar die Jongen heeft niet alleen talent, hij Is talent Ik wil al die etsen van hem hebben." De tentoonstelling, die als titel meekreeg „Een Hagenaar in het Oos ten". werd samengesteld door de Dienst Verspreide Rijkscollecties, afdeling Tentoonstellingen in Den Haag. TILBURG Beeldende kunst als kritisch commentaar op en als uitleg bij politieke en maatschappelijke situaties, zo kan de tentoonstelling „Kunst als kommentaar", die tot 31 oktober in het „Kultureel Sentrum Tilburg" te zien is, omschreven worden. De deelnemende kunstenaars bedie nen zich van hun eigen beeldende middelen om. aansluitend op de tra ditie van de 19e eeuw, commentaar te leveren op bijvoorbeeld milieuza ken, de positie van de armsten in de maatschappij, de verhouding tussen arbeid en kapitaal, of de terreurda den van fascistische regimes zoals in Chili. Zij maken voor hun schilderijen en grafieken vaak gebruik van een min of meer realistische vormentaal of ze leggen de misstanden rechtstreeks vast in foto's of op film. Een andere groep echter vindt, dat zij hun creativiteit moeten gebrui ken voor het stimuleren van de crea tiviteit van de slachtoffers van on recht en ongelijkheid Zij willen daarmee die mensen helpen zichzelf te verzetten tegen problemen als slechte behuizing, de onleefbaarheid van de wijken, de werkloosheid. Deze kunstenaars willen meehelpen vorm te geven aan de maatschappe lijke strijd zelf. Welke invloed kan kunst hebben op de ontwikkelingen in de maatschappij en wat voor soort kunst heeft daarbij het meeste resul taat? De tentoonstelling stimuleert waar schijnlijk meer tot het stellen van dergelijke vragen, dan dat zij ant woorden geeft. Openingstijden dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur, donderdag en vrijdag ook van 19 00 tot 21.30. zater dag van 10.00 tot 16.30 en zondag van 13.00 tot 16 30 uur. Sexclubs moeten worden gesloten ROTTERDAM I ANPl - B cn W van Rotterdam hebben de sluiting bevo len van twee sex-clubs in Katen- drecht, die waren geopend uit pro test tegen de sluiting van vijf andere clubs enkele weken geleden De slui tingsbevelen zijn nog niet aange plakt. omdat de exploitanten nog geen verweer hebben kunnen voe ren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11