HUN LICHT OPSTEKEN OVER ENERGIEBESPARING KRUGEN101 F L000.- VAN DE ADVIESKOSTEN VERGOED. Advocaat in „politieke" zaken moet nuchter worden beoordeeld KUNST Münchener -Philharmoniker met Mozart en Mahler Samuel Beckett: Proust had een slecht geheugen Vooreen gezonde balans. Verstandig met energie. jl Verzetsmensen uit Zuidelijk Afrika in Nederland Volkspetitie tegen de neutronenbom DINSDAG 4 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet P 6 -RHS 9 IADVERTENTIE Investeren in energiebesparende maatregelen is in veel gevallen een gezonde zaak. U wilt best, maar de vraag is hoe? Welke maatregelen? En hoe te beginnen? En waarmee? Om u te helpen een goed antwoord op die vragen te vinden heeft de minister van Economische Zaken een regeling in het leven geroepen die u een duwtje in de rug geeft. Die regeling luidt als volgt. Als een Dit is een publikatie van het ministerie van Economische Zaken. ondernemer zich wil laten adviseren over energiebesparing binnen zijn bedrijf, kan hij een subsidie ontvangen die de helft be draagt van de advieskosten.toteen maxi mum van f1.000,-. Als voorwaarden voor de sub; sidie wordt o.a gesteld dat het advies, moet worden uitgebracht door een onafhankelijke erkende adviseur, en datdesubsidiewordtverleendvoordaf de opdracht aan de externe adviseur wordt ge geven. De SVEN, belast met het uitvoeren van deze regeling,verstrekt zowel de aanvraagfor mulieren als een lijst van erkende adviseurs een rapportageformulier.Wie dus meerwil weten over deze regeling, of over andere zaken aangaandeenergiebesparing,zoals 'subsidie op de besparingsmaatregelen zelf, kan schrijven aan: SVEN, Postbus 503, 7300AM Apeldoorn.Of bellen:tel.055-410141. door mr. N. D. Jörg De positie van de advocaat in het algemeen en in politieke strafzaken in het bijzonder verdient nadere aandacht, nu een van de leden van de Rote Armee Fraktion in Nederland gedetineerd is. Wanneer men zoals een ontevre den lezer mij eens schreef van oordeel is, dat wie een misdadiger verdedigt, zelf nog erger dan een misdadiger is, dan zijn we snel uitge praat. Dan zal geen fatsoenlijk mens als advocaat van een misdadiger wil len optreden. Dan moet de verdach te het zelf maar zien te klaren. Diep in z'n hart vindt zo'n lezer mis schien wel dat het ook verspilde tijd is dat een verdachte zich mag verde digen, want de politie arresteert toch niet zo maar mensen, maar alleen als zij daar reden voor heeft. En zo zit het ook met de officier van justitie, die gaat ook niet over één nacht ijs. En de rechter zal toch heus wel zo verstandig zijn om met alles reke ning te houden. Misschien dat die tam-tam van een proces wel reuze overdreven wordt gevonden: het recht moet tenslotte zijn loop heb ben en misdadigers hun verdiende loon! Dictatuur Als we om ons heen luisteren, dan zijn deze geluiden nog niet zo zeld zaam. En als we naar de landen van de wereld kijken, dan kunnen we ook heel wat landen aanwijzen waar strafzaken op zo'n manier aflopen. Kijken we naar de regeringsvorm van zo'n land, dan blijkt dat wel meestal een dictatuur te zijn. Het is ook kenmerkend voor dictaturen dat daar allerhande problemen héél sim pel worden opgelost Nu houden wij er hier echter een andere regeringsvorm op na en bo vendien wordt in dit land hoge prijs gesteld op de vrijheid van ieder mens. Dat heeft met zich meege bracht dat de overheid wel macht is toegekend om te regeren en aan ambtenaren om het regeringsbeleid uit te voeren, maar anderzijds zijn er allerlei contróles ingebouwd om te voorkomen dat de ambtenaren en de regering hun macht misbruiken. Zo'n controle ligt In het parlement, en ook in het strafrecht. Want Mon tesquieu, de Franse filosoof uit de achttiende eeuw die ons de Trias Politica heeft gebracht (onderling gescheiden wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht) heeft juist over het belang van een goede kwali teit van de strafwetgeving voor de vrijheid van de onderdaan geschre ven. „Wanneer de onderdaan geen beschutting heeft om zijn onschuld te verdedigen, dan heeft hij geen beschutting voor zijn vrijheid." Misleidend Vrijheid van de individu en de moge lij kheid om zich te verdedigen, han gen heel nauw samen. En alweer: een blik op de globe en deze waarheid wordt bewezen. Nu klinkt het wel aardig als er van een land gezegd wordt, dat ledereen er de gelegenheid heeft om zich te gen de Ingebrachte beschuldigingen te verdedigen, maar als de verdedi ger totaal niets uitricht, omdat de feitelijke verhouding tussen „justi tie" en verdachte ongelijk is, dan is zo'n bewering misleidend. Dat Is zoiets als het derde klasse voetbal elftal van Pieterburen tegen het ere divisie-elftal van Ajax laten spelen, onder leiding van een onpartijdige beroepsscheldsrechter, dat weL Die ongelijke verhouding tussen de beroepsfunctionarissen van de poli tie en het Openbaar Ministerie ener zijds en de verdachte anderzijds, moet dus wat gelijk gemaakt wor den. Dat gebeurt op tweeërlei wijze: door de verdachte rechten te geven en door een advocaat in te schake len. Deze twee liggen deels ln el- kaars verlengde, want wat heeft een verdachte aan die rechten als hij niet weet dat hij ze heeft en ze daarom niet kan realiseren. Om de ongelijkheid in stafprocessu- ele positie en de onbekendheid met rechten opgeheven te krijgen, wordt dus een professionele rechtshulp verlener in het proces betrokken. Iemand die op de hoogte is van de „dienstregeling" van een strafpro ces, die op de hoogte is van de rechten van de verdachte, die tegen de druk die wordt uitgeoefend door politieambtenaren en officieren van justitie wat tegendruk kan geven, die er op toeziet dat de verdachte volgens de regels en ook anderszins behoorlijk wordt behandeld, die de Juridische truckendoos evengoed weet te hanteren als de officier en de rechter, die het bewijsmateriaal kan kritiseren, die de onwettigheid van het strafbaar geachte gedrag kan betwisten, die strafuitsluitingsgron den kan aanvoeren en die de ge zichtspunten van de verdachte voor de rechter duidelijk uiteen kan zetten. „Politieke" zaken Waar nu in „politieke" strafzaken de schoen kan gaan wringen, is dit laat ste, het verwoorden van de Ideeën en motieyen van de verdachte. Wordt er ln gewone strafzaken ken- GGGn bdSiS nelijk van uitgegaan dat de advo caat ook zo z'n bedenkingen heeft tegen het gepleegde feit, er schijnt ln politieke zaken een publieke be hoefte te zijn om te weten dat de advocaat zich niet, zoals zijn cliënt wel, tegen een of andere heersende orde keert. Er wordt druk op hem uitgeoefend om zich te distantiëren van zijn cliënt. Hij zou moeten zeggen: „Ik verdedig de man wel en zal ook wel vertellen wat hij vindt dat verteld moet worden, maar ik zelf ben het er helemóól niet mee eens." Dat zo'n opstelling van een fedvocaat geen basis voor een vertrouwensrelatie is tussen die advocaat en zijn cliënt, is duidelijk: de verdachte zal zich al leen maar afvragen wat hij nou ei genlijk aan die advocaat heeft. Of is hij ook aan de willekeur van de advocaat overgeleverd? Maakt z'n advocaat hem wel op z'n rechten attent en laat hij geen buitenkans jes voorbijgaan, omdat die advocaat eigenlijk óók vindt dat de verdachte gestraft moet worden? De verdachte heeft er zo in plaats van een hulpver lener een tweede officier van Justitie bij! Wil deze individuele verdachte niet beroofd worden van zijn wettelijke mogelijkheid zich te verdedigen, dan mag zo'n vraag wat de advocaat er zelf van vindt, helemaal niet ge steld worden. Niet aan de Indivi duele advocaat, maar in het alge meen niet aan de advocatuur. Want ln de vraag zit vaak al een oordeel besloten: fascistische oorlogsmisda digers horen niet verdedigd te wor den, terroristen van links horen niet verdedigd te worden. Wanneer zulke oordelen en meningen voldoende vaak worden geventileerd en bon ton worden, zijn er misschien ook- advocaten die zo'n verdediging wei geren. Niet omdat ze op zich de nodige rechtshulp niet zouden wil len verlenen, maar omdat ze be nauwd zijn voor een slechte naam. de Maagdenhuisbezetting eens was. Wel, voorzover er dan advocaten zijn die zich van deze slechte naam niets aantrekken (hetgeen voor een betrekkelijk kleine zelfstandige geen aanlokkelijk vooruitzicht is) staat hun nog de mogelijkheid open zich te distantiëren van de ideeën van z'n cliënt. Zoals ai geschreven ls dit voor de cliënt geen basis om zijn advocaat te vertrouwen. De als een integer jurist te werk gaande advo caat ziet zich dus, als hij de verdedi ging van een politiek gemotiveerde verdachte ter hand heeft genomen, als beloning voor zijn weigering zich in afkeurende zin uit te laten over de motieven van zijn cliënt, voor rotte vis uitgemaakt. En dan heeft hij al snel het odium op zich geladen dat hij het met de Ideeën van zijn cliënt eens is, omdat het subtiele verschil tussen niet afkeuren en goedkeuren menigeen maar al te graag ontgaat. Met de grote publiciteit die een poli tiek gekleurde strafzaak pleegt te hebben (ook al gaat het om een strafbaar feit dat er niet politiek uitziet), wordt de positie van de ad vocaat er niet benijdenswaardiger op. Hij kan zelfs zozeer mikpunt zijn dat de aandacht van de pers ver schuift van de daden van de cliënt naar de persoon van de advocaat Drie Nederlandse advocaten, die bekendheid kregen door hun optreden als raadsman in politiek „gekleurde" processen. Van links naar rechts: mr. H. W. J. Droesen die indertijd o.a. de Zuidmolukse beletters van de Indonesische ambassade verdedigde (de heer Droesen is nu officier van justitie in Utrecht), mr. L. van Heyningen, dc raadsman van Menten en mr. P. H. Bakker Schut, die door de gearresteerde Duitser Knut Folkerts als raadsman is aangezocht. den wel eens aan bezondigd (zoals met een persconferentie over de ont dekking van een onbekende en on betekenende oorlogsmisdadiger). Zo kan het gebeuren dat er hele pers campagnes plaats vinden tegen een verdachte, eigenlijk mede op insti gatie van „Justitie." Het onaan vaardbare van zulk officieel optre den is niet alleen dat daarmee de kans op een eerlijk proces afneemt. Het Amsterdamse Hof heeft op 15 september J.l. in de zaak van Menten tegen Knoop behartigenswaardige dingen gezegd over de ontoelaatba re invloed van publikaties vóóraf- gaande aan een proces. Aantijging Lastig Dat is bij de verdediging van de Maagdenhuisbezetters ook gebeurd: sommige patroons-advocaten heb ben hun stagiaires verboden de be zetters te verdedigen, omdat zij bang waren dat hun andere clientèle zou denken dat het kantoor het met Buitengewoon lastig wordt de posi tie van een advocaat, wanneer de politie, de officier of het ministerie van justitie over gaat tot het gebrui ken van de pers en de radio en televisie om een beeld van verdor venheid van de verdachte bij het publiek ingang te doen vinden of te versterken. De verdachte wordt dan niet in de rechtszaal, de plaats die daar voor ls, vervolgd en ter verant woording geroepen voor z'n daden, maar in de publiciteitsmedia, in het publiek. Ook Nederlandse officieren van Jus titie hebben zich daar ln het verle- Maar het onaanvaardbare is ook dat de verdachte zich er niet tegen kan verdedigen, die zit immers achter de tralies. De enige die dit wel kan doen, Ja zelfs moet doen als hij een consciëntieuze jurist is, is de advo caat. De advocaat wordt uit hoofde van zijn functie gedwongen zich in het openbaar te weer te stellen te gen de aantijgingen aan het adres van de verdachte, die, zoals het Europees Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens zo mooi zegt, „voor onschuldig gehouden wordt, totdat zijn schuld wettig is bewezen." Welnu, als de advocaat dat doet, dan zijn de poppen voor hem wel goed aan het dansen, want nu lijkt het erop alsof hij propagan da gaat maken voor de Ideeën van door Jac. Kort Od AMSTERDAM Het orkest van de Beierse hoofdstad, de Müncher Phil harmoniker, dat zondagavond in de Grote Zaal van het Concertgebouw optrad, is ongeveer even oud als het Concertgebouworkest en heeft on der leiding van zeer beroemde diri- :enten gestaan. Weingartner, ichneevoigt, Furtwangler en Ros- baud hadden de leiding van het en- n tJiemble. Mahler en Richard Strauss behoorden tot de vaste gastdirigen- len, die meermalen hun eigen com- ►osities in Miinchen ten gehore trachten. ijdj ui Ditmaal trad het orkest op onder eiriing van Yoav Talmi, de 34-jarige Israëlische dirigent, die de laatste drie jaar tevens fungeert als artistiek ïider en chef dirigent van het in Irnhem gevestigde Gelders Orkest. foor de pauze werden werken van dozart uitgevoerd. Begonnen werd net zijn Symfonie nr 35 (K V. 385), tok wel de Haffner-symfonie ge- loemd. waarna de concert-aria „Per lieta, bell' idol nio" en de Scena on piü tutto ascoltai" en Rondo ón meter, amate mio" volgden Soliste was de Jonge Japanse so ul- so. praan Mitsuko Shiral, die vorig jaar de prijs won van het vocalistencon cours te 's-Hertogenbosch. Tijdens de tweede helft van het con cert werd de vierde Symfonie van Gustav Mahler uitgevoerd, waarin Mitsuka Shirai de sopraansolo in het vierde deel (Das himmlische Leben) zong. Te sterk De goede eigenschappen van diri gent Talmi en zijn orkest kwamen voor de pauze, dus in de Mozart- composities maar ten dele tot hun recht. In de symfonie was de bezet ting van het strijkorkest aanzienlijk te sterk, waardoor de uitvoering een zwaar en log karakter had. In de begeleiding van de aria's was dit weliswaar verbeterd, maar ook daar in liet Talmi het orkest te weinig genuanceerd te werk gaan. hetgeen tot gevolg had, dat de sopraan niet voldoende armslag had. In Mahler was het orkestspel wat het wezen moest, fraai van klank en ex pressie. zodat de Vierde symfonie een buitengewoon boeiende vertol king kreeg en de mooie stem van Mitsuko Shirai alle kansen kreeg, die zij verdient. door T. van Deel In de Amsterdamse galerie Krikhaar exposeert Karei Appel tot en met 4 november nieuwe houten beelden, wandkleden en schilderij» en. Op de foto ziet men hem bezig met het signeren van een van zijn laatste werkstukken. De tekst van Samuel Becketts „Proust" die uit 1931 dateert, is een goed voorbeeld van een essay, per soonlijk, scherpzinnig, intrigerend. Beckett concentreert zich op enkele, naar zijn mening centrale, kwesties in Prousts werk en komt tot stimule rende uitspraken, zoals: „Proust had een slecht geheugen" Zoiets zal niet iemands eerste gedachte zijn bij de lezing van „A la recherche du temps perdu", integendeel. Beckett licht het toe: „Iemand met een goed ge heugen herinnert zich niets, omdat hij niets vergeet". Hij becommenta rieert vervolgens wat Proust het vrij willige geheugen en het onvrijwillige geheugen noemt. Het eerste verge lijkt Proust met het bladeren in een fotoalbum, het levert geen werkelij ke presentie van verleden tijd op. Het onvrijwillige geheugen daaren tegen zorgt voor wat Beckett „mira kelen" noemt. Daarmee doelt hij op die episoden bij Proust waaruit blijkt dat zijn „hele werk een monu ment ls voor het onvrijwillige geheu gen, en het epos van de manier waar op dat geheugen werkt". Het beroemdste voorbeeld daarvan ls het madelainecakeje dat in de thee wordt gedoopt en dat de roman ln gang zet. „De hele wereld van Proust komt uit een kopje thee", zegt Beckett provocerend Een paar bladzijden verder somt hij elf in feite mystieke ervaringen op, die bron en uitgangspunt zijn van de Prousti- aanse wereld: o m. de meidoornhaag bij Balbec. het tikken van een lepel tegen een bord. het geluid van water in de buizen. Behalve de kwestie van de herinnering 'bespreekt Beckett ook uitvoerig die belangrijkste notie in Prousts werk: de Tijd. Maar overi gens liggen er in dit kernachtige es say veel meer Ideeën besloten Het is bepaald geen gemakkelijke tekst, maar hij loont de moeite. De goede vertaling is een hele hulp. Samuel Beckett: Proust. Een essay. MeulenhoffAmsterdam 1977. Verta ling llcnny Scheepmaker. 80 bis. 15. SCHIPHOL -i Twee functionaris sen van het ln Zuidelijk Afrika ver boden African National Congres zijn gisteren op 8chlphol aangekomen om ln ons land steun te vragén voor de strijd ln Zuidelijk Afrika tegen de blanke overheersing. Het zijn de se cretarissen-generaal Alfred Nzo en Thomas Nkobi Ook de leider van het African National Congres wordt een dezer dagen in Nederland ver wacht. De delegatie zal onder meer ontmoetingen hebben met premier Den Uyl en met de ministers Van der Stoel en Pronk. Ook zal gesproken worden met vertegenwoordigers van het CDA en met mensen van linkse politieke partijen. Behalve om poli tieke steun, zal de delegatie ook vragen om materiële steun. zijn cliënt, terwijl hij in werkelijk heid niet meer doet dan deze ideeën op een ongebruikelijke plaats ver woorden. En naarmate de advocaat langduriger ervaring heeft met zijn cliënt of ldeeënverwante cliënten, is hij beter in staat zijn of hun „filoso fie." hoe desastreus misschien ook. over het voetlicht te brengen. Hoe hij daar zelf over denkt ls voor de rechtshulpverlening totaal oninte ressant. Het enige dat telt is, of hU zijn werk goed doet. Of hij het goed kan vertellen. Zit hij als een bok op de haverkist? Weet hij de acties van „Justitie" met effectieve tegenacties te neutraliseren? Zolang Justitie" geen bijzondere behandeling toepast, zullen de reac ties van de advocaat wel meevallen, maar hoe ongebruikelijker de be handeling wordt, hoe feller de advo caat zal reageren. Het is tenslotte een rechtsstrijd! Maar tegelijkertijd brengt dit hem dan weer de verden king dat hij met zijn cliënt samen zweert. De cirkel ls dan gesloten en het eind van het lied is, dat de advocaat bezig ls zichzelf, nl. zijn verdediging, te verdedigen en niet meer bezig is zijn cliënt te verde digen. Vereisten Dat we voor zo'n ontwikkeling die zich op grote schaal bij onze ooster buren afspeelde bespaard mogen blijven, vereist het een en ander. Tenminste: a) Terughoudendheid en evenwich tigheid bij dë pers hetgeen van de sensatiepers niet valt te ver wachten, omdat deze Juist zijn succes te danken heeft aan een Inspelen op de laagste instincten, van de mens en lak heeft aan behoorlijke behandeling van ver dachten en eerlijke processen. Radio en vooral televisie vallen hier zeer beslist ook onder. b) Een niet hysterisch reagerend apparaat van politie en justitie, dat verdachten behoorlijk blijft behandelen en niet de pers ge bruikt om af te rekenen met de verdachte en z'n extremistische medestanders, en waarvan de ju risten uit het apparaat die prach tige spreuk van de redactie van het Nederlands Juristenblad van dit voorjaar als richtsnoer ne men: „De jurist dient eerst de rechtsstaat, daarna pas de staat." c) Een alerte orde van advocaten die zich te weer stelt als een van zijn leden ln de terechte uitoefe ning van zijn functie zwart ge maakt wordt. d) Een advocaat die het vertrouwen heeft van zijn cliënt en die de belangen van zijn cliënt en niet zijn eigen belangen voor ogen houdt. AMSTERDAM - De landelijke werkgroep „stop de neutronenbom" heeft besloten zijn handtekeningen actie uit te breiden en om te zetten in een algemene volkspetitie tegen de neutronenbom. De petitie zal ge richt worden aan de Eerste en Twee de Kamer. De actie stop de neutro nenbom begon op 19 augustus en heeft tot nu toe adhesie gekregen van ruim 20.000 mensen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9