College Zoetermeer wil groeien met zesde wijk Meerderheid Haagse raad voor Wateringen Stripfiguren op Leids feest Prostitutiecentrum gegarandeerd" tussen de bruggen Expositie 300 jaar artillerie KORT Groeikern biedt Den Haag 10.000 woningen aan. Wethouders over Poortgebouw: KORT Ganzenborden op Dierendag DINSDAG 4 OKTOBER 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H 6 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/ZOETERMEER Om Den Haag tegemoet te komen in de woningbehoefte gaan burgemeester en wethouders van Zoetermeer akkoord met een verdere groei van hun gemeente tot zes woonwijken. Dat betekent dat er in Zoetermeer voor 1990 nog eens 10.000 extra woningen gerealiseerd zouden moeten worden. De vijfde wijk van Zoetermeer is ten noorden van de stad getekend, de zesde wijk ten zuiden. Met dit aanbod om Zoetermeer ver der uit te breiden komen de stads bestuurders tegemoet aan de wen sen die het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft op het gebied van woningbouwlokaties voor de stad Den Haag. De Haagse gemeen teraad wil echter 12 000 woningen bouwen op weide- en tuinbouwgrond van Wateringen, zo werd gisteren in de raadsvergadering vastgesteld. De Zoetermeerse burgemeester J W. Wegstapel zei gisteren dat de discus sie over bouwplaatsen voor uitbrei ding van het Haagse woningbestand mogelijk uitgesteld kan worden nu Zoetermeer zijn zesde wijk heeft aangeboden. Wegstapel denkt ook aan uitstel van een beslissing over de lokatie Letdschendam-oost. In de vi sie van de provincie moet het polder gebied van Leidschendam-oost ge lijktijdig met Zoetermeer-Zuid (de zesde wijk) volgebouwd worden Zo als bekend ligt er naast de aanbeve lingen van Den Haag en de provincie nog steeds de door minister Gruy- ters in de verstedelijkingsnota geda ne suggestie om te bouwen in Noot dorp en Pijnakker. Al deze mogelijke bouwlokaUes wil Zoetermeer nu ech ter voorlopig op de lange baan schui ven. B. en w. willen er wel bij de gemeente Den Haag op aandringen ook de ruimten in de stad zeil in de komende jaren zoveel mogelijk te benutten. Het volbouwen van de twee nieuwe wijken van Zoetermeer moet vol gens b en w gelijktijdig beginnen in 1982 „Het is dan noodzakelijk dat er zo n 1500 woningen per aar worden neergezet", zei een woordvoerder van de gemeente. Als het idee van Zoetermeer inderdaad uitgevoerd wordt zouden er ook gelijktijdig be stemmingsplannen voor de vijfde en de zesde wijk ontwikkeld moeten worden. Oorspronkelijk was het de bedoe ling om in 1982 te stoppen met bou wen in de groeistad. Er lagen veel plannen voor een vijfde wijk. maar alleen voor de aanwas van de eigen Zoetermeerse bevolking. Ten bate van die eigen bevolking willen b en w nu pas na 1990 zo'n 2000 woningen bouwen. Voor 1990 kan de groei van de Zoetermeerse bevolking gewoon in de 10000 nieuw te bouwen wonin gen opgevangen worden, vinden B en W. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De meerderheid van de Haagse gemeenteraad heeft gistermiddag een voorkeur uitgesproken voor de bouwlo catie Groot-Wateringen. De raad schaart zich hiermee achter het standpunt dat de meerderheid van het Haags college half september bekend maakte. Met name de fracties van PvdA en CDA menen dat het de beste oplos sing is om de extra woningen die Den Haag nodig heeft in Groot-Wa teringen te bouwen. CDA-raadslid Du Chatinier wees erop dat met deze locatie de binnenstad goed bereik baar blijft vanwege de niet te grote afstand en de goede verkeersverbin dingen. Hij toonde zich. evenals de meerderheid van het gemeentebe stuur. voorstander van een hechte relatie tussen bouwlocatie en stad. De heer Du Chatenier drong erop aan om snel in overleg te treden met Wateringen en deze gemeente niet langer meer als een onmondig kind te behandelen. Ook de heer Ten Vel den (PvdA) sprak zich uit voor Wate ringen als bouwlocatie. Hij Ulde niet zo zwaar aan het feit dat woning bouw ten koste zal gaan van tuin bouw ..Woningbouw in Groot-Wate ringen kan een goede aanzet geven voor sanering van de tuinbouwal dus Ten Velden, die meende dat Wa teringen slechts sputterde om een goede posiUe aan de onderhande lingstafel te houden De VVD-fractie in de Haagse raad keerde zich tegen de voordracht van B en W Namens zijn fractie sprak de heer Heus voor keur uit voor het bouwen in twee gemeenten, te weten in Leidschen- dam oost en de vijfde wijk van Zoe termeer. Hij meende dat Den Haag bezig was Wateringen een dictaat op te leggen. Tijdens de raadsvergadering ver klaarde wethouder Wallis de Vries het standpunt van de minderheid van het Haags gemeentebestuur Hij deelde niet de vrees dat Zoetermeer met nog een wijk erbij de stad met eigen voorzieningen zou worden wat dan weer ten koste zou gaan van Den Haag. Als wij in Groot-Wateringen gaan bouwen en Zoetermeer als bouwlocatie loslaten zal Zoetermeer ook zijn eigen gang gaan. aldus de wethouder. Hij voorzag geen proble men als de voorzieningen van Den Haag en Zoetermeer op elkaar zou den worden afgestemd. Binnen het Haagse gemeentebe stuur is gisteravond niet juichend gereageerd op het voorstel van Zoe termeer. PvdA-wethouder Hardon (stadsontwikkeling) zei in een eerste' reactie te betwijfelen of al die nieu we woningen wel voor Hagenaars bestemd kunnen worden. Uit „pla nologisch oogpunt" blijft Hardon dan ook stevig vasthouden aan zijn voorkeur voor bouwen in Waterin gen. Over de mogelijkheid om een beslissing over andere bouwlocaties uit te stellen nu Zoetermeer mee wil werken aan verdere groei zei de wet houder: „We moeten voorkomen dat een bouwlocatie als Wateringen zelf allerlei uitbreidingsplannen ter hand gaat nemen terwijl wij nog aan het kiezen zijn". Ook het CDA- raadslid Lampe had zijn twijfels over de „Haagse.' bestemming van de nieuw te bouwen woningen in Zoetermeer. Volgens Lampe krijgt Zoetermeer al voor het jaar 1990 te maken met een flinke aanwas van de eigen bevolking. Alleen de WD- wethouder Wallis de Vries wil zich voorlopig best blijven concentreren op Zoetermeer en vindt dat er op het gebied van voorzieningen wat meer gewestelijk gedacht moet worden. „Als we maar zorgen voor goede verbindingen en het voorzieningen pakket voor Zoetermeer en Den Haag een beetje op elkaar afstem men". zei de wethouder van openba re werken verkeer en vervoer. Voorzieningenpakket De meerderheid van het Haagse ge meentebestuur meent dat er gevaar dreigt voor het Haagse voorzienin genpakket wanneer Zoetermeer ver der groeit dan eerst de bedoeling was. Zoetermeer zou door zijn groot te zelf gaan zorgen voor voorzienin gen als theaters, ziekenhuizen, win kelcentra enzovoort en daardoor' steeds minder aangewezen raken op het Haagse pakket. Daarover zei burgemeester Wegstapel gisteren: ,,We willen beslist niet concurreren met Den Haag. Maar het voorzienin genpakket hebben we nu al gepland op 100.000 inwoners. Met deze twee nieuwe wijken komen we op 110.000 Zoetermeerders. Daarvoor hebben we nauwelijks meer voorzieningen nodig dan we toch al gepland hadden". B en w van Zoetermeer hebben wel een aantal voorwaarden gesteld voor het doorzetten van de bouwstroom in hun gemeente. Het college wil voldoende openbaar vervoer en ook de nodige aanpassingen in het we- genselsel. Bovendien zou het geplan de tracé voor het zoetwaterkanaal gewijzigd moeten worden. Het ka naal is nu dwars door de zesde wijk getrokken. Leiden vertoefde gisteren in „stripsferen": Asterix en Obelix, Tom Poes en Heer Bommel, Donald Duck en de Bereboot, Suske en Wiske aten mee van de haring en het witte brood ter gelegenheid van het feest rond Leidens Ontzet in 1574. Jerommeke. de kleine krachtpatser uit het land van Lambiek, tante Sidonia. Suske en Wiske. was er uiteraard ook. Andere „krachtpatsers" zorgden eveneens voor veel sfeer in de overvolle Sleutelstad: een groepje straatclowns (foto onder). Het Leidse feest werd gistermorgen geopend met het traditioneel uitreiken van haringen witte brood en werd gisteravond afgesloten met een festijn in de Stadsgehoorzaal en een groot vuurwerk achter het Schuttersveld. Oud en modern materiaal in Haagse Alexanderkazerne ONDERSCHEIDING De heer J. L. Troost, die 31 jaar administra teur van de Stichting Scholen van de hervormde gemeente in Den Haag is geweest, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Troost, die met pensioen gaat, kreeg de versierselen tijdens een receptie uitgereikt door de Haagse wethouder voor onderwijs- en personeelszaken Van Lier. Moerwijk DEN HAAG De Haagse Moerwijk krijgt zo spoedig mogelijk alle voor zieningen. die voor het welzijn van de bewoners nodig zijn Wethouder Happel heeft deze toezegging ge daan bij de opening van het wijk- en dienstencentrum voor Moerwijk in de Grovestinstraat en de Erasmus- weg Volgens de wethouder verdient Moerwijk extra zorg. omdat het ge bied in de ..maatschappelijke geva renzone" verkeert. De opening van het nieuwe centrum (waarvoor de overheid een half miljoen heelt uit getrokken) was voor Happel al een goede stap in de richting Sumatrabrug LEIDERDORP Het gemeente bestuur van Leiderdorp heeft be zwaar tegen de openstelling van de Sumatrabrug door de gemeente Lei den (per 1 december), zolang de Su- matrastraat nog niet is gereconstru eerd Ook de plannen van Leiden om de Lage Rijndijk aan tc wijzen als route voor het vrachtverkeer uit De Waard zolang aan de Sumatrastraat wordt gewerkt, wijst Leiderdorp van de hand Volgens het gemcentcbc stuur zijn de verkeersmaatregelen nadelig voor de bereikbaarheid van het centrum en de middenstand Leiderdorp heeft Leiden gevraagd de openstelling van de Sumatrabrug op te schorten DEN HAAG De Alexanderkazer ne aan de Van Alkemadelaan in Den Haag is de laatste ruimte, die de expositie ..Driehonderd jaar Korps Artillerie" herberet op de tournee van de tentoonstelling langs elf plaatsen. De minister van defensie, mr. A. Stemerdink. heeft de uitstal- line van foto's, wapens, kleding, schilderijen en afbeeldingen van mi litaire figuren vorige week geopend. Tot en met 8 oktober is de expositie te bezichtigen. De tentoonstelling geeft een globaal overzicht van de ontwikkeling van de Nederlandse Artillerie van voor 1677 tot nu. Vóór 1677 bestond er al artillerie, maar na de instelling van zes compagnieën artillerie in dat jaar. kwam er meer uniformiteit in bewapening en kleding. Deze ont wikkeling is op de expositie zicht baar. Bekende militaire figuren uit de va derlandse geschiedenis die een bin ding met de artillerie hadden (onder anderen koning-stadhouder Willem lil) hebben op de tentoonstelling een plaatsje gevonden. Van grote veld slagen uit het verleden, zoals de slag bij Waterloo en de Tiendaagse Veld tocht, zijn reproducties van bekende Sportvelden RIJNSBURG De Rijnsburgse korfbalvereniging Madjoe krijgt een strook grond langs de Noordwijker- vaart. De club had een bezwaar schrift ingediend tegen het ontwerp- bestemmingsplan. Het gemeente bestuur vond het bezwaar gegrond en wijzigde het plan. schilderijen te zien. Aan de periode na 1900 (vooral de beide wereldoor logen) wordt op de tentoonstelling uitgebreid aandacht besteed. Bui ten de mobiele tentoonstellingshal is een deel van de nieuwste bewape ning van de artillerie opgesteld. Ter gelegenheid van het 300-jarig be staan van het Korps Artillerie is een brochure uitgebracht onder de titel „Van stenen kogel tot antitankbri- santgranaat". Op de foto een beeld van de exposi tie. die zowel oud als modern materi aal toont. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het college van b. en w. van Rotterdam denkt voldoende waarborgen te kunnen scheppen die er toe lei den dat de prostitutie, eenmaal geconcentreerd in het Poortge bouw aan de rand van de wijk Feijenoord-Noordereiland, zich „tussen de bruggen" zal gaan afspelen en niet daarbuiten. Tijdens een door honderd vijftig wijkbewoners bezochte vergadering wezen wethouder Van der Have en Mentink op het volgens hen redelijk instrumentarium dat het college heeft opgebouwd om de overlast te bestrijden. Die overlast was de grootste zorg van het merendeel van de aanwezige wijkbewoners. Wethouder Van der Have wees er op dat de verkeers dienst in samenwerking met de dienst stadsontwikkeling momen teel werkt aan een goede afscheiding tussen het toekomstige prostitutie centrum en de rest van de wijk. Ook deelde hij mee dat de politie geen bezwaar heeft tegen vestiging van een vermaakcentrum in en in de directe omgeving van het Poortge bouw. Fractievoorzitter van de PvdA. P O. Vermeulen legde er de nadruk op dat de te nemen principe-beslissing ook is bedoeld om het ministerie van justitie te dwingen een standpunt aangaande de bestrijding van over- last-gevende prostitutie in te nemen. Echte duidelijkheid over het stand punt is er nog steeds niet. aldus de heer Vermeulen. De door de Bewonersorganisatie Feijenoord-Noordereiland belegde bijeenkomst werd bezocht door alle politieke partijen met uitzondering van de SGP en de CPN. De wijkafde- ling van deze laatste partij deelde wel pamfletten uit waarin deze afde ling zich fel verzet tegen de komst van een erocentrum. Het hebben van een voldoende in strumentarium is ook de basis van het raadsvoorstel waarin de raad wordt gevraagd het Poortgebouw in principe aan te wijzen als toekom stig prostitutiecentrum. Het voorstel wordt behandeld op donderdag 13 oktober in de gemeenteraad. Mocht het huidige instrumentarium toch onvoldoende blijken, dan is het college bereid andere maatregelen te overwegen om een buffer te schep pen tussen prostitutiecentrum en wijk. DEN HAAG De gemeentelijke dienst School- en Kindertuinen van Den Haag heeft een ganzenbordspel uitgegeven in verband met Dieren dag. vandaag 4 oktober. Het spel. samengesteld in samenwerking met het Bureau Natuurrecreatie en -edu catie. is vooral bedoeld voor kleu ters. Ouders en leerkrachten van kleuter- en lagere scholen kunnen met behulp van het spel bij de kin deren een 'houding van verantwoor delijkheid en afhankelijkheid van de mens ten opzichte van de hem omringende levende natuur stimule ren'. Het ganzenbord is een speelse aanvulling op de mogelijkheid voor scholen om een dier te lenen bij de Haagse School- en Kindertuinen. In verband met Dierendag houdt me vrouw S. H. Montezinos (bestuurslid van de Wereldfederatie ter Bescher ming van Dieren) een lezing met dia's over de manier waarop kinde ren in Afrika leren met dieren om te gaan. Deze avond wordt om 8 uur gehouden in het wijkcentrum Ster voorde. dr H. J. van Mooklaan 1 in Rijswijk. Leidse taxi's LEIDEN De tarieven van de Leid se taxi's zijn sinds 1 oktober met ongeveer twintig procent verhoogd, nadat het ministerie van economi sche zaken daartoe toestemming had gegeven. Ondanks de verhoging zitten de Leidse taxi-tarieven toch nog op een lager niveau dan in diver se andere steden, menen de taxi chauffeurs, die nauwelijks tevreden zijn over de uitspraak van het minis terie. VRIJE VOETEN Youth for Christ-Den Haag start vandaag een actie met het kleintheaterteam „Op Vrije Voeten". Deze groep bestaat uit tien jongeren van rond de twin tig. die door middel van cabaret, toneel, pantomime en muziek pro beren in gesprek te raken met leef tijdgenoten over het evangelie van Jezus Christus. De groep verzorgt zowel grote programma's voor meer dere schoolklassen als afzonderlijke lesprogramma's voor één klas. Bin nen het team zijn er twee klassedu o's. die door middel van lessen, to neel. muziek, geluidscollages en dia's in gesprek willen raken met de leerlingen. „Op Vrije Voeten" treedt behalve op een aantal Haagse scho len ook op in de koffiebar van Youth for Christ in de Lage Nieuwstraat. Dit optreden is woensdagavond om 8.00 uur. HEBREEUWS Ds. J. D. Wuis- ter start vandaag weer een cursus voor beginners over de symbolische betekenissen van de hebreeuwse let ters. woorden en geschiedenissen, dit tot een beter begrip van het Oude en Nieuwe Testament. De cur sus wordt gegeven in de wijkzaal De Vonk. achter de Nieuwe Kerk aan de Duinstraat van Scheveningen. Voor inlichtingen: tel. 540628. HAASBROEK Vanavond om 9.00 uur is Nico Haasbroek te gast in het Politiek Café van Catena. Kolf- makerssteeg 8 te Leiden. Nico Haas broek was correspondent West- j Duitsland voor de VPRO en Haagse Post. Daarvoor werkte hij mee aan programma's als „Embargo" en „Gat van Nederland". Er wordt van avond gepraat over de politie situa tie in Duitsland, de Rote Armee Fraktion en de omstreden manier van journalistiek van Nico Haas broek. ENERGIE In het kader van de interfacultaire cursus milieukunde 1977 verzorgt het Instituut voor In- f ternationale Studiën van de Leidse Universiteit een cursus „Aspecten van de internationale energieproble- matiek" De bijeenkomsten voor deze elfdelige cursus worden steeds van 1.45-5.00 uur gehouden in het gebouw Stationsplein 12. Wie aan de cursus wil deelnemen, kan zich op geven bij het secretariaat van het Instituut, Hugo de Grootstraat 27 te Leiden (tel. 071-149641. tst. 323). KORT NIEUWS Oud-Rijnsburg RIJNSBURG In Rijnsburg is een oudheidkundige vereniging opge richt, die de belangstelling voor de historie van het ruim duizend jaar oude dorp wil bevorderen. Een aan tal werkgroepen zal onderzoek doen naar de geschiedenis van Rijnsburg en naar de archeologie. Geïnteres seerden in „Oud-Rijnsburg" kunnen zich opgeven bij de heer M. Vink, tel. 01718-21156. Fietspad OEGSTGEEST De provincie Zuid-Holland wil 400.000 gulden ter beschikking stellen voor de aanleg van een fietspad langs de Haarlem merstraatweg in Oegstgeest. Voor dit geld moet ook het bestaande fietspad verbeterd worden, vooral i bij de Grote kerk. De gemeente Oegstgeest draagt zelf een ton bij in de kosten. Brug Hillegom HILLEGOM Minister Westerterp (verkeer en waterstaat)-heeft Hille gom een bedrag van twee miljoen gulden toegezegd voor de bouw van een beweegbare brug over de Hille- gommerbeek in de Hilligenweg. De rijkssubsidie wordt verleend op grond van de Beschikking bijdragen i voor voorzieningen ten behoeve van I het wegverkeer en het openbaar ver voer in en om de steden. Hertenkamp 's-GRAVENZANDE Het gemeen tebestuur van 's-Gravenzande wil een hertenkamp van 6000 vierkante meter inrichten op het terrein tus sen de Prins Clausstraat, de Koning Willem III-straat en de Anna Pau- lownastraat. Op dit terrein zal er onderdak zijn voor herten, maar ook voor de dieren die nu een plekje hebben op het weitje van het ver pleegtehuis „De Kreek". De kosten van aanleg van het terrein en de bouw van een stal worden gerekend op 154.000 gulden. Eerder moesten b. en w. een plan om een kinderboer derij te stichten laten varen vanwe ge de hoge kosten. Daendelstraat DEN HAAG De Daendelstraat tussen de Prins Clauslaan ter hoog te van de Theresiastraat en de par keergarage naast station Den Haag Centraal is voor het verkeer afgeslo ten. Deze weg, een paar jaar geleden tijdens de bouw van het station als tijdelijke weg aangelegd, werd voor al gebruikt als sluiproute voor ver keer tussen de Prins Clauslaan en de Bezuidenhoutseweg. Ook veel voet gangers maakten van de weg ge bruik voor een snelle doorsteek naar het station. Voor de Daendelstraat komt nu een nieuwe weg. alleen voor auto's en (brom)fietsers van de Prins Clauslaan langs het Prins Berhard- viaduct naar de Schenkweg, uitslui tend in de richting van de Schenk weg. Voetgangers moeten gebruik maken van de Bezuidenhoutseweg De werkzaamheden zijn nodig on de grond bouwrijp te maken vooi een parkeergarage bij het station. Belasting Rijnsburg RIJNSBURG De gemeentelijk! belastingen in Rijnsburg gaan vol gend jaar met hooguit vijf procen omhoog, zo stellen b. en w. de ge meenteraad voor. Dat houdt onde meer in dat het reinigingsrecht val 52 naar 55 gulden per woning gaat Alleen de hondenbelasting gaat for ser omhoog van 50 naar 60 guldel per hond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6