NCW bang voor te sterke stijging minimumlonen Nieuw overleg over salaris jonge leraren Menten geeft de strijd nog niet op Bouwbonden willen scholingsprogramma GeefLiom de natuur hetboekbij de aktie van het Wereld Natuur Fonds 'Een griezelige zaak' 'Niet goed voor slechte economische situatie' Wervingsactie in Engeland aktieprijs tot eind decemberf 12,50 (daarna fl9(50) loop dus snel naarde boekhandel een Spectrum boek Na rechterlijk verbod: Proces tegen van oorlogsmisdaden verdachte Blaricummer hervat Uwborreltje dweept met 'n toastje makreel. Oostenrijk heft transito-belasting voor vrachtverkeer Vermoorde vrouw werd ook verkracht Hotel uitgebrand eerst m'n {/cudj&cüjGe opeten i DINSDAG 4 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 ADVERTENTIE Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het NCW (christelijke werkgevers) vreest, dat de minimumlonen volgend jaar sterk zullen stijgen. Volgens het NCW eist de slechte economische situatie juist, dat de koopkracht van de werknemers met minimumloon niet verder toegroeit naar de koopkracht van de modale werknemers. Het Centraal Planbureau rekent erop. dat het minimumloon per 1 januari van het volgend jaar met tenminste vijf procent zal stijgen, zo heeft het NCW vernomen. Eigen be rekeningen van de christelijke werk gevers komen uit op een stijging van vier procent. Drs. H. Wijffels, algemeen secretaris van het NCW. wees gisteren op een persconferentie, nadrukkelijk op de strategische positie van de mini mumlonen. Een fors deel van de lo nen in ons land wordt beïnvloed door de hoogte van het minimumloon. Daarnaast zijn sociale uitkeringen gekoppeld aan dit loon, aldus Wijf fels. Hij voorzag de gevaarlijke situa tie. dat in zwakke bedrijfstakken met veel minimumloners de arbeids kosten voor de werkgevers meer toe nemen dan in sterkere bedrijfs takken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De hout- en bouwbonden willen begin volgend jaar de start van een uitgebreid scholingsprogramma voor weklozen, bedoeld om de bouwnijverheid aan meer vakbekwaam'' personeel te helpen. Met overheid en werkgevers zijn gesprekken gaande over de opzet van een programma in de randstad. De bouwwerkgevers in met name dit deel van ons land zitten ernstig verlegen om vakbekwame werknemers. Vanuit Rijnmond is dezer dagen geadverteerd in Engelse bladen, in de hoop dat tachtig bouwvakkers bereid zijn naar ons land te komen. Volgens het NCW betekent een stij ging van het minimumloon met één procent dat de sociale uitkeringen met 250 miljoen toenemen. In 1978 zou de totale verhoging van het mi nimumloon wel eens kunnen uitko men op acht of negen procent, wat op het gebied van de sociale verzeke ringen al gauw in uitgaven van enke le miljarden meer gaat lopen, aldus het NCW. Een sterke verhoging van het mini mumloon zou andere lonen omhoog- drukken. De loonstijging komt dan ruim uit boven de ramingen van het Centraal Planbureau. Ook andere verwachtingen van het CPB. be kendgemaakt op Prinsjesdag, zijn naar de mening van de christelijke werkgevers wel zeer optimistisch. Het ziet er bijvoorbeeld nog niet naar uit dat de export in het laatste kwartaal van dit jaar een gunstiger verloop krijgt. Waar het CPB ver wacht. dat de economische groei drie procent zal bedragen, vreest het NCW een uitkomst van 2,5 procent. De werving van Engelse arbeids- kracxhten gebeurt voor het eerst door de overkoepelende organisa tie van bouwwerkgevers, afdeling Rijnmond. Al eerder werden door werkgevers afzonderlijk Engelse werknemers aangetrokken. Voorzit ter S. J. van Eijkelenburg van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf zei gisteren te hopen, dat de tachtig Engelsen op 1 november aan de slag kunnen gaan. Een experiment in Rijnmond, bedoeld om werkloze bouwvakkers bij te scholen, is mis lukt, zo vertelde Van eijkelenburg. De opleidingsduur van acht weken bleek te kort. Daarom zal de experi mentele opleiding maximaal vijf maanden duren. Begrip Voorzitter D. van Commenee van de hout- en bouwbond CNV toonde his- teren begrip voor de wervingsactie in Engeland: „Helaas is het momen teel onmogelijk om in de groep wer klozen voldoende vaklieden te vin den. met name timmerlieden en metselaars". Van commenee bena drukte. dat wervingsacties in het buitewland slechts van tijdelijke aard mogen zijn. Een echte oplos sing moet gevonden worden via scholingsprogramma's van een jaar of langer. In samenwerking met overheid en werkgever worden de mogelijkheden daartie nu onder de loep genomen, in de hoop dat per 1 januari enkele scholingscentra in de randstad kunnen „draaien", een probleem hierbij is het aantrekken van goede opleiders. Bedrijven' zul len geschikte vaklieden niet makke lijk voor dit doel afstaan, aldus Van Commenee. Hij hoopt daarom, dat opleiders gevonden kunnen worden onder pas-gepensooneerde bouw vakkers en in het lerarenbestand van het technisch onderwijs. Fonds Van Commenee heeft overigens niet de illusie dat een scholingsprogram ma de komende twee Jaren meer zal Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Minister Van Kemenade (Onderwijs) zal het overleg over de aanvangssalarissen van eerste-graadsleraren hervatten, nu de president van de Haagse rechtbank de Staat heeft verboden die verlaging zonder meer door te voeren. zijn dan een druppel op een gloeien de plaat. Een deel van het nieuwe scholingsprogramma zou betaald kunnen worden uit het fonds oplei ding en ontwikkeling, waarover de bouwnijverheid in ons land al enige jaren beschikt. Dit fonds, vooral ge vormd om Jongeren te kunnen oplei den. houdt jaarlijks geld over. De belangstelling van jongeren voor werk in de bouw blijft gering. Werk geversvoorzitter Van Eijkelenburg zei gisteren, dat de bouw- In tegen stelling tot veel andere bedrijfstak ken de garantie bieden kan, dat er nog Jarenlang werk is. President mr. J. H. Blaauw vindt dat er onvoldoende overleg Is gevoerd over de vertaling naar het onderwijs van de salarisverlaging voor Jonge academici in rijksdienst. De Staat zal zich daarom moeten onthouden van het doen van een voordracht voor een Koninklijk Besluit in die richting. Het ambtenarencentrum had voor het Nederlands Genootschap van Leraren het kort geding aangespan nen tegen de Staat, omdat het ge nootschap vond dat er onvoldoende overleg was gevoerd over de verla ging van de aanvangssalarissen van de leraren. Het genootschap was niet tegen een verlaging, maar het vond dat de leraren meer moesten Inleve ren dan de ambtenaren. Volgens het genootschap wil de Staat met deze maatregel ingrijpen in de bijzondere rechtstoestand van de eerste-graadsleraren. Beginnende eerste-graadsleraren krijgen name lijk al vele Jaren een wat hoger sala ris dan met hen te vergelijken begin nende ambtenaren. Met de salaris maatregel die de overheid nu wilde nemen zou dat verschil worden weg genomen. Mr Blaauw vond Inderdaad dat hier sprake ls van veranderd beleid ten aanzien van de salarissen van eerste- graadsleraren. Juist die verandering dient volgens hem onderwerp van overleg te zijn in de bijzondere com missie voor overleg in zaken betref fende de rechtspositie van onder wijspersoneel. Dat overleg heeft wel plaatsgevon den in een vergadering van deze door Leo Kleyn AMSTERDAM „Als iemand heeft voldaan aan de verwach tingen van de Poolse en Russi sche ploeg die hier in de zaal zit, dan is het deze meneer wel. Hij zal dan ook wel de nodige begunstigingen krijgen. Het is alles gelogen wat deze knaap vertelt." Met die woorden rea geerde gisteren Pieter Menten (78) op de getuigenverklaring van de 53-jarige architect Jan Pjotr Garbien uit Krakau, die de beschuldiging dat de ver dachte betrokken is geweest bij massa-executies in de vroe gere Poolse dorpen Podhorod- ce en Urycz krachtig onder steunde. Bij de hervatting van het tegen hem gevoerde proces, dat op 30 augustus was geschorst, gaf Menten er blijk van de strijd nog lang niet te hebben opgegeven. De komende drie weken zal hij in het Amsterdamse kanton gerecht opnieuw in het centrum van de belangstelling staan, en aan het begin van die periode leek hij dat te willen weten ook. In een van zijn soms niet aflatende woordenstro men toonde hij er zich uiterst vol daan over dat het Amsterdamse ge rechtshof hem in het tegen Hans Knoop c.s. aangespannen kort ge ding in het gelijk heeft gesteld, en kennelijk heeft dat arrest zijn strijd lust aangewakkerd. Zijn strijdmiddelen zijn intussen de zelfde gebleven. Met zijn commen taar op de verklaring van Garbien gaf Menten voor de zoveelste maai uiting aan zijn overtuiging dat uit spraken van getuigen uit de Oostbloklanden zijn „voorgebak ken," zoals zijn verdediger mr. L. van Heijningen dat pleegt te noemen. De inhoud van de verklaring van Gar bien bevatte overigens geen nieuws. Op vorige zittingen had de president De Poolse getuige Garbien (rechts) wordt door de inspecteur van de rijksrecherche D. Pasterkamp de rechtszaal binnengeleid. van de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Amsterdam, mr. J. A. Schröeder, al laten weten wat deze getuige charge naar voren had ge bracht, toen hij in Polen werd gehoord. De officier van justitie, mr. A. F. J. C. Habermehl. had het kennelijk nuttig geoordeeld de getuige ten overstaan van de rechtbank nog maals zijn verhaal te laten vertellen. Dat verhaal kwam er wat minder vlot uit dan indertijd in Polen, zoals de president constateerde. Daarover aan de tand gevoeld, zei Garbien dat hij zich in de rechtszaal wat minder op zijn gemak voelde dan bij het verhoor door de politie. Afwezig Menten wordt en werd er door de Poolse getuige van beschuldigd in het voorjaar van 1941 twee weken niet in zijn huis of op kantoor (in hetzelfde pand in Krakau gevestigd) te zijn verschenen. Garbien, zoon van een arts die met Menten be vriend was en diens vrouw onder zijn patiënten telde, werkte toen op het kantoor van de rijstpellerij van Menten. In de periode waarin hij afwezig was. zou Menten betrokken zijn geweest bij de massa-executie in Podhorodce. In april 1941 zou Menten zijn jongste bediende Garbien in een vertrouwe lijke bui hebben laten weten dat de Duitsers weldra de strijd zouden aanbinden met wat hij 'de bolsje wieken' had genoemd. Bij die gele genheid, aldus Garbien. had Menten hem ook verteld in verband daar mee naar zijn landgoed in Podho rodce te zullen afreizen, „om de Jo den en bolsjewieken op te ruimen". Kort nadat in juni 1941 de Duitsers ADVERTENTIE Laat 'm even de vrije hand en hij weet niet meer van ophouden, 'n Ware Casanova is het. Flirten met ansjovis en gaffelbitter. 't Hart verliezen aan palingfilet of garnalensalade. Dol op gefileerde spekbokking en gerookte zalm. Verkikkerd op sardines en krab. Smachten naar een maatjes haring. Knipogen naar een lekkere Rusland de oorlog hadden ver klaard. was Menten volgens Gar bien inderdaad weggegaan. Twee weken later zou zijn patroon zich min of meer verwilderd weer op kan toor vertoond hebben. Hij was. zo verklaarde de getuige, erg opgewon den. nonchalant gekleed, en zag er naar uit alsof hij „een diep ingrij pende belevenis" achter de rug had. Kunstvoorwerpen In de dagen die daarop volgden, en waarin Menten weer de oude was, zou Garbien gezien hebben dat Duitse voertuigen grote ladingen kunstvoorwerpen bij de villa van Menten afleverden. Daaronder zou zich een groot aantal kostbare schil derijen hebben bevonden. Menten ondersteunde zijn beschul diging dat deze verklaring slechts een leugen kon zijn door erop te wijzen dat de inval van de Duitsers in Rusland het best bewaarde ge- helm uit de oorlog was. De president beaamde dat blijkens een onlangs uitgezonden televisie-documentaire zelfs Mussolini niet van de zogehe ten operatie-Barbarossa op de hoog te was. „Met die verhalen (als van Garbien. red.) kan Je geen hond vanachter de kachel halen", schamperde Menten. Hij hield de rechtbank voor dat hij de getuige op verzoek van diens vader een baantje op zijn kantoor had gegeven, om de jongen voor dwangarbeid bij de Duitsers te be hoeden, en dat de werkzaamheden ook uitsluitend hadden bestaan uit het Incasseren van het loon aan het eind van de week. „Hij deugde ner gens voor", riep hij. Ook de verklaringen van Garbien dat Menten contacten had gehad met 8S-officieren en wel eens een Duits uniform had gedragen, ver wees de verdachte verontwaardigd naar het rijk van de leugens Hij had voor die leugens wel een verklaring. Garbien die hij gisteren aanvanke lijk ten onrechte voor zijn petekind hield), was „overgelopen naar de communisten". Chauffeur Ook de verdediger van Menten liet zich gisteren niet onbetuigd, 's Mid dags botste hij af en toe heftig met de officier van justitie, die op zijn beurt de botsingen allerminst uit de weg ging. Twistappel was een ver klaring van de vroegere chauffeur van dr. Eberhard Schöngarth, de Bij de voortzetting van het tegen hem gevoerde proces zei Pieter Menten gisteren dat hij beschikt over de bandopname van een inter view dat een door hem niet met name genoemde journalist met recbter-commissaris mr. H. W. J.van Duuren heeft gehad. Tijdens dat interview zou de rechter-com- missaris op de vraag waarom Men ten eigenlijk wordt vervolgd, ver zucht hebben: ..Eerlijk gezegd, ik zie het ook niet zitten". Ook zou Van Duuren het proces hebben gekarakteriseerd als „een griezeli ge zaak, om bang van te worden". Doelend op de herhaaldelijk geuite beschuldiging van Menten dat de directeur van het Poolse bureau dat nazi-misdaden onderzoekt, pro fessor Pilichowsky, verklaringen vervalst, voegde de president hem toe: „U lijkt ook connecties te heb ben met het bureau van Pilichows ky. In ieder geval klinkt dit weinig authentiek. Meer wil ik er niet over zeggen." Niet in het minst uit het veld geslagen, vroeg Menten. zich be roepend op de rechten van de mens („die moet u maar eens na kijken. meneer de president"), na deze mededeling nog meer spreektijd. Daarin gaf hij de rechtbank het advies de slavist Karei van het Reve als getuige in zijn zaak te horen. „Van het Reve", zo motiveerde hij zijn raad, „kan zeggen dat er geen grotere leugenaars op Gods aarde rondlopen dan de Russen." Ook zijn verdediger deed nog een duit in het zakje met een citaat van Karl Marx, die gezegd zou hebben: „Zodra een Rus ergens zijn neus insteekt, is het don deren!" Behalve Van hd Reve wil Menten ook mr W. C. Hassoldt, vice-presi dent van de Amsterdamse recht bank, als getuige laten horen. Hij eiste dit, nadat de officier van justi tie had laten weten dat hij de vroe gere raadsheer-commissaris in het bijzonder gerechtshof van Amster dam, mr F. P. J. Rohling, en de gewezen politieman Piet van IJ- zendoorn als getuigen wil dagvaar den. Menten heelt indertijd tegen beiden een proces aangespannen. In de zaak tegen Rohling was Has soldt rechter-commissaris, en vol gens Menten „iemand van wie we zeker weten dat hij de waarheid sprak". De vice-president kwam nog niet zo lang geleden in op spraak toen bekend werd dat hij vriendschappelijke betrekkingen met bet echtpaar Menten had on derhouden. De bejaarde verdachte bleef zich gedurende het hele verloop van de zitting strijdbaar opstellen. Tot tweemaal toe richtte hij zijn pijlen op commissaris van de rijksrecher che G. G. J. Peters. Menten be noemde hem tot „hoofd van de meineedbrigade in Nederland". Ook liet hij weten: „Als Peters erbij komt, groeien de processen- verbaal als kool. Die Peters lijkt wel een levende zak kunstmest". generaal van wiens staf Menten deel zou hebben uitgemaakt. De chauf feur heeft die verklaring later her roepen. De rechtbank had deze getuige zelf willen horen, maar de man bleek zich te ziek te voelen om de reis naar Amsterdam te ondernemen. In zijn plaats hoorde de rechtbank de Duit se politieman Hans Wmk uit Bre men. die bij het verhoor van de ex- chauffeur aanwezig was geweest. Maar deze politieman kon ook geen antwoord geven op de vraag wat de gewezen chauffeur ertoe had ge bracht verschillende verklaringen af te leggen. Wel beschikte de rechtbank gisteren over een brief van hem, waarin de Tja, als u hem even de vrije nd geeft, weet 'ie niet meer van ophouden. En geef hem 'ns ongelijk. Doe meer met vis, omdat'tro lekker is. IVtHluktschap v«n»r Vis en Vitpritduklcn, J.iv.isi rj.it 2b, Den Haag. 's,*' WENEN (ANP) Oostenrijk zal vol gend jaar een transito-belasting voor het internationale vrachtver keer heffen en ook het Oostenrijkse transportverkeer belasten. Dit heeft bondskanselier Bruno Kreisky gis teren in Wenen aangekondigd De nieuwe belastingen behoren tot een pakket van maatregelen waar mee de regering verbetering wil brengen in de voortdurend achter uitgaande betalingsbalans van het land. Voor buitenlands vrachtver voer zal de toeslag bij grens overschrijding naar kilometer en vracht worden berekend Het Oos tenrijkse wegennet, vooral de zoge heten gastarbeidersroute, wordt in toenemende mate door het verkeer naar de Balkan en het Midden-Oos ten verstopt De maatregel zal vooral gevolgen hebben voor de Nederlandse inter commissie op 8 Juli. De Staat had echter volgens mr. Blaauw kunnen voorzien dat enige leden van die commissie niet aanwezig konden zijn op die vergadering. De convoca ties voor die vergadering werden pas drie dagen van tevoren verzonden en bovendien werd de vergadering ge houden tijdens de schoolvakanties. Dat het overleg nu wordt hervat be tekent niet. dat de salarisverlaging nu definitief van de baan is. Mocht men in het overleg niet tot overeen stemming komen, dan kan de minis ter alsnog een besluit nemen Dat besluit kan dan alleen nog door de Tweede Kamer ongedaan gemaakt worden. WINSCHOTEN (ANP) - Voordat de zeventienjarige molenbouwer O. J. P uit Winschoten in de nacht van vrijdag op zaterdag de 31-Jarige mevrouw A. J. H. C. Koster en haar twee kinderen doodstak, heeft hij de vrouw eerst onder bedreiging van een mes verkracht Dit is gisteren bekend geworden na het verdere verhoor van de dader. P. kende het gezin ai geruime tijd en paste geregeld op de kinderen De bewuste nacht belde hij plotseling bij de vrouw aan. die aanvankelijk aarzelde open te doen. Met een smoesje wist P. toch binnen te ko men. P.. die zei de onweerstaanbare drang te hebben gehad om gemeen schap met de vrouw te hebben, dwong haar dreigend met het mes aan zijn verlangen te voldoen. Daarna stak hij de vrouw in paniek dood. Toen de vijfjarige Andrej be gon te schreeuwen stak P. ook hem dood. waarna hij hetzelfde deed met de zesjarige Natasja. Van een onzer verslaggevers HOORN Het hotel-restaurant Pe tit Nord aan de Kleine Noord in Hoorn is in de nacht van zondag op maandag uitgebrand. De brand is ontstaan op de verdieping waar de ketel van de centrale verwarming zich bevindt. Als oorzaak wordt oververhitting genoemd. Persoonlij ke ongevallen hebben zich niet voor gedaan In het hotel zouden juist maatrege len genomen worden voor een betere brandveiligheid. De brandweer had deze aanbevolen in een rapport over het hotel. Flora-veiling RIJNSBURO Het bestuur van de bloemenveiling Flora in Rijnsburg overweegt de bouw van een nieuwe vellinghal in de Kamphuizerpolder Een schetsplan voor de nieuwe hal. die een terrein van 78.000 vierkante meter beslaat, wordt door het Flora- bestuur bestudeerd. Wanneer de ha) geopend zou kunnen worden, is nog moeilijk voorspelbaar, omdat de bouwplannen nog in een te pril sta dium verkeren. (ADVERTENTIE) voor Menten gunstige verklaring ge stand werd gedaan. De officier be schuldigde de verdediger ervan de hand in die brief te hebben gehad, terwijl de verdediger en Menten zelf de officier verweten getuigen dé charge onder druk te zetten, door hen krachtig op de risico's van mein edige verklaringen te wijzen De president maakte aan het gehar rewar een eind door te besluiten de getuige via een Duitse rechter in zijn woonplaats een aantal vragen ter beantwoording voor te leggen. De zitting zal morgen worden voort gezet. Als getuige zal dan onder an deren rechter-commissaris mr H W. J. van Duuren worden gehoord. het vers gebraden lOmnuten haantje van Herman Kramer. Jcxre *t l*gt btj de vleeswaren nationale wegvervoerders, omdat hun internationale transporten naar het Midden-Oosten via het Oosten rijks wegennet lopen. Tot de maat regelen van de Oostenrijkse rege ring behoort een BTW van dertig procent op „luxe goederenzoals auto's, sieraden, bont. parfum, vt- deo-apparatuur en autop-radio's Voorts zullen er geringere afschrij vingsmogelijkheden gelden voor au to's. die men voor zijn werk ge bruikt Ook zal de regering haar subsidies voor sociale taken vermin deren. ..Vinden jullie het erg al» ik mijn goudvis laat meeiwemmen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3