Oefeninterland met weinig waarde Karpov alleen op kop V Ilie Nastase jaar niet in Davis Cup n v° Slechts één PSV'er tegen Rusland Brandts bij 22 voor Ierland *Niki Lauda Joeri Popov trainer turnsters Olafsson met sprongen achteruit Naar aanleiding van „slecht" gedrag titel terug V"* DINSDAG 4 OKTOBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet pn-RHS13 door Johan Woldendorp ZEIST Hoewel PSV van plan lijkt om fluitend kampioen van Nederland te worden, maakt slechts één speler van de Eindhovense club deel uit van het Nederlands elftal, dat morgen in Rotterdam een oefenwedstrijd tegen Rusland speelt. Interim-coach Ernst Happel gisteren overigens niet aanwezig in het KNVB-Centrum in Zeist heeft alleen voor René van de Kerkhof een plaats in de Oranje-equipe gereserveerd. Behalve de geblesseerde Jan van Beveren zijn ook Willy van de Kerkhof en Willy van der Kuylen niet van de partij. Nederland-Rusland is bedoeld om internationaal onervaren krachten als Jan Peters, Tscheu La Ling en Kees Kist de kans te geven zich op het Europese podium te manifeste ren. Vandaar, dat Happel (morgen avond absent omdat er in België in competitieverband wordt gevoet bald) het elftal als volgt heeft samen gesteld: Treytel (Feyenoord); Suur- bier (Ajax), Krol (Ajax), Rijsbergen (Feyenoord), Hovenkamp (AZ '67); Van Hanegem (AZ '67), Jansen (Fey enoord). Peters (AZ '67); La Ling (Ajax), Kist (AZ '67), René van de Kerkhof (PSV). Tscheu La Ling, de creatieve solist van de landskam pioen, maakt in de Feyenoordkuip zijn debuut. Suurbier en Krol zijn licht geblesseerd, maar bondsarts Frits Kessel verwacht niet dat de beide Ajacieden het moeten laten afweten. Ernst Happel wordt morgen in de dug-out vervangen door Jan Zwart kruis. De beminnelijke militair heeft in nauwe samenwerking met de Oos tenrijker het elftal geformeerd, maar werkt verder op schema's, die Hap pel heeft ontworpen. Een serieuze graadmeter voor de ontmoeting met Noord-Ierland (op 12 oktober) is Nederland-Rusland uiteraard niet. Daarvoor doet het gemis van de in het buitenland voet ballende vedettes zich te zwaar gel den. Rusland speelt bovendien niet het type voetbal, dat de Noordieren op het grastapijt leggen. Wat dat betreft zal Wales waarvan sprake was een betere sparring-partner zijn geweest. Nood breekt dus ook in dit geval wetten. Happel wil nu met de inter land van morgen een wissel op de toekomst trekken. Zwartkruis: „ne- derlandse topspelers als Peters, La Ling en Kist moeten nu op interna- Tscheu La Ling, debutant tegen Rusland/ Van onze sportredactie ZEIST In de voorlopige Oranje-selectie van 22 spelers voor de WK-kwalificatie-inter- land tegen Noord-Ierland (12 oktober in Belfast) zijn twee nieuwelingen opgenomen. Het zijn doelman Nico de Bree van Anderlecht en verdediger Ernie Brandts van PSV. Brandts behoort ook tot de se lectie van Jong Oranje, dat za terdag in Aalborg tegen jong- Denemarken speelt. Interim-bondcoach Ernst Hap pel heeft voor de strijd tegen de Noordieren definitief afge zien van Rob Rensenbrink. De geblesseerde linksbuiten van Anderlecht maakt geen deel uit van de eerste groep, die overigens nog tot 16 man zal teruggebracht. Opmerkelijk is dat Happel vier doelverdedi- gers heeft aangewezen. Twee moeten er afvallen. De volledige groep van tweeëntwintig spelers ziet er als volgt uit: Doel: Van Beveren (PSV), Treytel (Feyenoord). Jong bloed (Roda JC), De Bree (RWDMi. Verdedigers: Suurbier (Ajax), Krol (Ajax), Dusbaba (Ander lecht), Hovenkamp (AZ'67), Rijsbergen (Feyenoord), Brandts (PSV). Middenvelders: Van Hanegem (AZ'67), Peters (AZ'67), Nees- kens (Barcelona), Jansen (Fey enoord), Van der Kuylen (PSV), Willy van de Kerkhof (PSV). Aanvallers: Rene van de Kerk hof (PSV), Geels (Ajax), Ling (Ajax), Kist (AZ'67), Cruijff (Barcelona) en Rep (Bastia). tionaal niveau laten zien dat zij klaar zijn voor de grote klussen. Zij moeten bewijzen, dat ze zonder de aanwezigheid van Cruijff en Nees- kens kunnen domineren. Happel heeft het duidelijk gesteld. Na mor gen wil hij haring of kuit. Voor een artiest als Ling bijvoorbeeld, moet het een uitdaging zijn om zich waar te maken". Het heeft er alle schijn van, dat de aankomende sterren in een onbe langrijk partijtje mogen schitteren, maar beleefd plaats dienen te ma ken, wanneer het grote werk wacht. Kees Kist ziet dat niet zo. „Wanneer ik morgen een berewedstrijd speel, zal ik in Ierland best op een andere plaats kunnen voetballen. Ik acht het zelfs niet ondenkbaar, dat Johan Cruijff, net als in Barcelona, liever achter de voorhoede speelt dan in de spits". Ook al zijn Jan Peters, Tscheu La Ling en Kees Kist voor Happel ken nelijk gesloten boeken, het blijft raadselachtig, dat Willy van de Kerkhof (een van de beste spelers tegen IJsland) en zijn voornaamge noot Van der Kuylen zeer waar schijnlijk op de bank blijven zitten. Willy van der Kuylen was op 31 augustus dit jaar een grotere afwezi ge dan nu. De produktieve PSV'er (tot nu toe acht keer trefzeker voor zijn club) ontbrak toen zelfs op de lijst van 22. Grapt Willy van de Kerkhof; „Ze hebben Van der Kuy len, denk ik, onder de C gezocht". En daama in volle ernst: „Het verbaast me, dat hij er niet bij is". Van der Kuylen zelf: „Ik had er enigszins op gerekend dat ik zou spelen. Maar ik heb te veel meegemaakt om er ka pot van te zijn". UTRECHT (ANP) Tien maanden na het vertrek van Eva Bartha heeft het KNGV een nieuwe trainer voor de na tionale damesturnploeg onder contract genomen. Het is de 39-jarige Joeri Popov uit Mos kou, een turnleraar van de aca demie voor lichamelijke op voeding in de hoofdstad van de Sovjet Unie, drager van de titel ..meester in de sport." Popov tekende voor een tweejarig dienstverband bij het KNGV, een overeenkomst met moge lijkheden voor verlening. Dat was concreet de inhoud van de persconferentie die het KNGV gisteren in Utrecht gaf. Méér konden de heren Delf- gou. De Wolf en Ledoux over de tweede Sovjet Trainer, na Albert Asarjan, niet vertellen. Gedurende negen maanden ar beid om weer een trainer voor de turnsters te vinden, kwam het KNGV weliswaar tot een eindresultaat, maar verder ook niets te weten over de man die zich na verwacht over een maand of drie in Nederland gaat vestigen, Joeri Popov. Over zijn staat van dienst was niets bekend, alleen dat hij deze maand nog als begeleider van de Russische ploeg naar het turngala in Rotterdam komt. Toch contracteerde het KNGV Joeri Popov met gretig heid. Wim de Wolf, directeur van het bondsbureau, ging in blind vertrouwen af op Joeri Titov, de vooreitter van de in ternationale turnbond. Titov beloofde een klassetrainer te zullen sturen en dat ge schiedde. Bij het opvullen van de leemte, die Eva Bartha naliet, ging de voorkeur van de turnbond uit naar een trainer in plaats van een Hongaarse trainster, om dat beter onderwijs op de acro batische vormen gewenst werd. Dus werd het gezocht in de Sovjet Unie, het land met het beste tumkader ter wereld, nadat onderhandelingen met de Hongaar John Herb waren mislukt. Popov krijgt de op dracht de lijn-Bartha voort te zetten en het Nederlands da- mestumen weer op een tiende, elfde plaats op de wereldrang lijst te brengen. Daarvoor krijgt hij alle tijd. De wereldkampioenschappen van volgend jaar hoeven geen grootse resultaten op te leve ren. Tegen de Spelen van Mos kou moet Popov klaar Popov krijgt na zijn komst naar Nederland dus niet alleen te maken met de nationale a- selectie (tien turnsters), ook met de B-ploeg (vijftien turn sters) en voorts met de sub A- selectie bestaande uit meisjes die niet aan de doordeweekse trainingen op Papendal kun nen of willen deelnemen. door Max Pam TILBURG Met een overwinning op de treurig falende Olafsson is wereldkampioen Karpov gisteren in de negende ronde van het internatio nale schaaktournooi in Tilburg al leen aan de leiding gekomen. Sinds Olafsson een toelage van de IJsland se staat heeft gekregen, waardoor hij zijn advocatenpraktijk kon opgeven om zich volledig aan het schaken te wijden, zijn zijn prestaties met sprongen teruggelopen. Kennelijk heeft de westerse schaker de status van kleine zelfstandige nodig om zichzelf te dwingen zich in te span nen. Schaken is nu eenmaal een be roep voor mensen die niet willen werken en zich liever met spelletjes onledig houden. Ook Euwe heeft vlak na de oorlog geprobeerd zich op een soortgelijke manier als Olafsson te bedruipen, maar al snel moest hij die positie opgeven, omdat hij er niet genoeg bevrediging in vond. Overigens was de manier waarop Olafsson onder de voet werd gelo pen. bijzonder overtuigend. Met zwart had Karpov zijn tegenstander al gauw een onaangename zwakte op d4 bezorgd en toen Olafsson er ein delijk in was geslaagd de zwakte op te lossen verscheen een alles over heersende loper op de diagonaal al- h8. Met een kwaliteitsoffer probeer de Olafsson nog enig spel te krijgen, maar het was een bespoediging van zijn eigen ondergang. Terwijl Miles tegen Kavalek al snel een remise toegeschoven kreeg, was het gisteren voor Timman in zijn partij tegen Gligoric een onafgebro ken geploeter. Met een effectvol stu koffer brak de Joegoslaaf de zwarte stelling open en Timman moest het stuk onmiddellijk teruggeven in de hoop een blokkade-stelling op het bord te krijgen. Deze opzet gelukte slechts ten dele, maar omdat Gligo ric een directe winst waarschijnlijk heeft verzuimd, ontspon zich een heftig en voor Timman wanhopig gevecht. Steeds wist de Nederlandse grootmeester nog iets te vinden, maar het dame-eindspel dat uitein delijk op het bord kwam, moet nog steeds als verloren worden be schouwd. Sosonko maakte remise met Hüb- ner, een partij die al even kort duur de als de ontmoeting tussen Anders- son en Hort. De Nederlander loopt al weer grapjes makend rond, maar dat moet de vrolijkheid zijn van iemand die voorwendt dat alles in het leven relatief is. Tegen de drie Russen heeft Sosonko dne maal to taal gewonnen gestaan, maar meer dan een half puntje uit deze ontmoe tingen heeft hij niet gehaald. Uit de negende ronde: Wit: Gligoric (Joegoslavië) Zwart: Timman (Nederland). 1. d4, Pf6; 2. c4, e6; 3. Pc3, Lb4; 4. e3, c5; 5. Ld3. Pc6; 6. Pf3, Lc3+ 7. bc3. dB; 8. c4, c5; 9. d5. Pe7; 10. Pd2. Da5; II. Db3. 0-0; 12. 0-0, Ph5; 13. g3. Lh3: 14. Tel. Dc7; 15. Ddl. g6; 16. Pfl. Dd7; 17. Lh6, Pg7; 18. f4. Lfl: 19. Tfl:. Dh3; 20. LgS, f6; 21. fe5: fgS; 22. ed6:. Dd7; 23. De7:> De7; 24. Dd2. De5; 25. Lc2, PhS; 26. Tf8: Tf8:; 27. Tfl. Pf6: 28. d6. Kg7; 29. d7. Td8; 30. La4. a6; 31. Df2. HS; 32. DH. h4; 33. Tdl. De6; 34. gh4. gh4:; 35. Df4, Dc4; 36. Tfl. De6; 37. e5. Pd7; 38. Dh4:, Tf8; 39. Ld7: Tfl:-*-: 40. KfI:. Dd7:; 41. Df6+. KH7; Afge broken. N>(«n<lr ronde Gligoric iJoct-Timman tNedi afg Balasjov (Sovi-Smislov iSovi alg Hübncr (WDli-Sosonko (Nedi 1 r Kavalek iVSi-Miles lOBl '/r-'/j, Olafsson (IJill-Karpov (Sovl 0-1. Andersson (Zwei-Hort (Tsji1 i-"i Stand 1 Kar pov 6.5 punten. 2 Miles 6. 3 Timman 51 1 afg I. Kavalek en Hort 5.6 Hübncr 4.5. 7 Gligoric 4 i* 1 afg I. 8 Andersson 4. 9 Smisiov 3.5 i I afg i. 10 Balasjov 3 1 afg I. 11 Sosonko 3.12. Olafsson 2.5 LONDEN De Roemeense tennis ser Ilie Nastase is uitgesloten van het toernooi om de Davis Cup in 1978, vanwege zijn gedrag in de Davis Cup-wedstrijd Roemenië-Groot-Bri- tannië, die in juni dit jaar in Boeka rest gespeeld werd. Dit is in Londen door het organisatoecomité van het Davis Cup-toernooi bekendge maakt. De klacht over het gedrag van Nastase tijdens de Davis-Cup- wedstrijd was door de aanvoerder van het Britse team. Paul Hutchins, bij het organisatiecomité ingediend. Niet alleen Paul Hutchins had ge klaagd over het gedrag van Nastase bij de wedstrijd Roemenië-Groot Brittanië. Ook de Spaanse scheids rechter Jaime Bartroli had bij het organisatiecomité een klacht inge diend. Volgens Bartroli had de Roe meen zich tijdens de wedstrijd be diend van „vulgair taalgebruik." Ook zou Nastase „onbeschofte geba ren met de vingers" naar het publiek gemaakt hebben. De Spaanse arbiter karakteriseerde de Davis Cupwedstrijd Roemenië- Groot Britannië als „zeer spannend" en hij vertelde het comité dat Nasta se door het provoceren van de Britse tennisser David Lloyd de aanleiding was van een incident in de tweede set van het dubbelspel tussen Nasta- se-Tiriac en John en David Lloyd. David Gray, de secretaris van het Davis Cup-organisatiecomité, gaf in een verklaring over de uitsluiting van Nastase als reden op het feit, dat „Nastase door zijn gedrag de wed strijd en de tennissport in diskrediet heeft gebracht." De internationale vakbond van ten nis professionals (ATP) heeft afwij zend gereageerd op het verzoek van de organisatoren van het Nederland se „world star tennistoernooi", dat morgen begint, om de reeds gecon tracteerde Chileen Jaime Fillol te vervangen door een speler van gelij ke sterkte. Organisator Sweitze Rof fel had dit gedaan, omdat, zoals hij zei, „hij zich niet voldoende reken schap had gegeven van de in Neder land levende gevoelens." Het Chlli- comité Nederland. America Latina Libre (ALL) en de Chileense vakcen trale in ballingschap (CUT) betitel den Jaime Fillol als junta-knecht. ATP-directeur Bob Briner neemt hiertegen stelling. In een telegram aan de organisatie stelt hij dat Jaime Fillol een tennisser is en geen politi cus en dat elke poging om hem in zijn tenniscarrière te belemmeren op sterke tegenstand zal stuiten van de zijde van de tennisprofs. In een na dere toelichting over de aard van de sancties bericht hij, dat de ATP elke denkbare stap zal doen teneinde de schuldigen te straffen. „Ik kan niet genoeg benadrukken hoe ernstig wij deze zaak nemen," aldus Briner. HOCKEY - NicuwZccland, dc Olympisch kampioen van 1976 In Montre.il. zal niet deelnemen aan het toernooi om het wereld kampioenschap. dut in Maart 1978 ln Argen tinië wordt gehouden Het bestuur van de Nieuwzeclandsc hockcybond acht dc kosten begroot op 38 800 dollar icirca 97 000 guldeni te hoog Hel bestuur is van me ning. dat het geld beter besteed kun worden aan de opleiding van jonge spelers Door dit besluit zal Canada tot het toernooi worden toegelaten. Dc Canadezen eindigden In hel recentelijk gehouden toernooi om de inter continentale beker in Rome op dc vijfde plaats De eerste vier landen plaatsten zich voor de eindronden in Argentinië Het vijfde land werd de eerste reserve. TENNIS De nlet-geplaatste Amerikaan Butch Walts heeft het 125 000 dollartoernoof van San Francisco gewonnen ln de eind strijd versloeg hij zijn landgenoot Bnan Gottfried, die de plaalsingsranglljsl aan voerde. met 4-6 6-3 7-5. ZEILEN - Het Nederlandse schip ..Flyer" en het Bnlse ..Kings Legend" delen na de 6000 zeemijlen in de zeilrace rond de wereld de eerste plaats De ..Flyer" van schipper- eigenaar Van Rietschoten en de ..Kings Le gend zijn volgens de organisatoren in Port smouth op een afstand van 600 zeemijlen van Kaapstad in Zuid Afrika, alwaar de eerste van de ln totaal vier etappe eindigt. TAFELTENNIS De Zweedse ploeg heeft In de eerste wedstnjd voor de Europese Superliga in Boedapest voor een verrassing gezorgd De Zweden, met Benglsson. Thor- scll en Helimann, versloegen Hongarije met 6-1. Oud-wereldkampioen Stellun Benglsson bleef zowel tegen Klampar. als tegen Jonyer ongeslagen Jonyer. de wereld kampioen van 1975. veroverde het enige Hongaarse punt door Thorscll in enkelspel te verslaan De uitslagen In de eerste ronde van Superliga zijn Ptuj Joegoslavie-Nederland 5-2. Boedapest Hongarije-Zwedrn 1-6; MÜIum Groot-Brit tannic-Frank rijk 4-3, Moskou Sovjet-Unie-Tsjechoslowakije 4-3: Stand 1. Zweden 6 punten. 2. Joegoslavië 5 punten. 3 Oroot-Brltlannie 4 punten. 4 Sovjet-Unie 4 punten. 5 Frankrijk 3 punten. 6. Tsjechoslowakije 3 punten. 7 Nederland 2 punten. 8. Hongarije 1 punt WATKINS GLENN - De Oostenrij ker Niki Lauda heeft gisteren de rereldtitel autoracen in de formule klasse gegrepen door bij de Grand frix van de Verenigde Staten als pierde te eindigen. De race die voor ten belangrijk deel in de regen werd bereden. eindigde in een zege voor lames Hunt die vorig jaar wereld kampioen was geworden. Maar met lijn vierde plaats greep Lauda vol- ^Boende punten om zich wereldkam pioen te mogen noemen. AFSCHEID Wij zijn toch maar een boerenkool- volkje. Als hier een voetballer af scheid neemt dan wordt er een be nefiet georganiseerd, Sjaak nog eenmaal op de schouders, hij krijgt een klokje met inscriptie van de baas, maar dan moet het ook afge lopen zijn; onder douche, het goeie goed weer aan en nooit meer tegen een bal trappen. Nee, dan het afscheid van Pele. AVRO's Sportpanorama liet zater dagavond zien hoe dat er een toe ging voor een vol stadion in New York. „Zeggen na mijn", riep het feest varken in een wrak soort Ameri kaans: „Love, love, love". Liefde, liefde of amor, amor, amor. Ziet u het Jaap van Praag al roepen bij het voetbalverscheiden van Johan Cruijff? Die Amerikanen deden het wel. Daar flitsten de woorden al over een supersonisch scorebord waarbij vergeleken onze vertrouw de scoreborden het hanepoterige schrift van de stadionportier ver raden. Muhammed Ali die op de tribune zat, schreide er volgens Pele bij. Nog geen tien jaar geleden kreeg je een knuppel in je nek als je in Amerika het woord „love" op de. openbare weg lispelde. Maar de mores zijn veranderd, over tien jaar neemt een voetballer afscheid met een stickie in z'n mondhoek. Pele barstte bij zoveel eensgezind heid onder het publiek zelf ook in tranen uit. Namens alle beschikba re Verenigde Staten sloot Franz Beckenbauer hem liefdevol in de armen. Daarna was er de afscheidswed- strijd zelf. De New York Cosmos tegen Santos extra mild. Het schijnt uitstekend te gaan met soc cer in Amerika, maar daar mogen enkele vraagtekens bij geplaatst worden als de kampioensploeg toch al gauw zes man telt die licht achterover gebogen met een onbe schaamde bierbuik over het veld stampvoeten. Zowaar scoorde Pele nog een keer. „Een van de beste doelpunten uit. z'n carrière" jubelde het persbu reau UPI dat blijkbaar niet zoveel doelpunten van Pele heeft gezien. Want als de keeper van Santos niet te laat wakker was geworden en bovendien ook niet last had gekre- *4 jj- gen van accute verlammingsver schijnselen in de linkerarm, dan was de actie opgetekend als een slap schot. Na de pauze bleken beide ploegen nog steeds dezelfde kant op te spe len. alleen Pele was volgens het script van helft veranderd. Tenslot te werd hij op de schouders van zijn ploeggenoten naar de kleedkamers gezeuld onder de tonen van „Auld lang syne", een Schots lied dat bij de Britse muzikanten bekend staat als de tranentrekker. Zo hoor je afscheid te vieren in de Verenigde Staten. Er werd dan ook terecht op kunstgras gespeeld. LAWAAI Hoeveel herrie maakt een motor fiets bij een windsnelheid van 40 kilometer per uur, zeg maar wind kracht 6 of nog beter: stijve bries? In de reclamefolder Circuit Yama ha wordt die vraag om taktische redenen geheel buiten beschou wing geiaten in een stukje over geluidshinder. Het gaat er dan ook niet om aan te tonen dat een motor enige extra ruchtbaarheid toevoegt aan ons toch al lawaaierige bestaan, het gaat er om aan te tonen dat al die milieuvrijers van tegenwoordig die zo klagen over geluidshinder ge stoorde nitwitten zijn die eigenlijk een „anti-motorfiets-actie" voeren. Zoals trouwens ook de wetgeving belachelijk is als wordt voorge schreven dat een motor die vanuit 50 kilometer per uur accelereert maximaal 82 k 83 dB (A) een gecorrigeerde vorm van geluidsme ting in decibels lawaai mag voortbrengen. De bewijsvoering geschiedt via de uitkomsten van een onderzoek dat door de Universiteit van Windsor, waar die professor in het haar uit New York aan vandaan komt, is uitgevoerd. Daar heeft men bere kend dat bij windkracht 6 een man in een zeilboot 96 dB (A) herrie maakt. Iemand die op het strand loopt veroorzaakt voor 97 dB (A) lawaai en voor een eenzame fietser wordt 92 dB(A) genoteerd. Met andere woorden horen en zien vergaat als je bij windkracht 6 over het strand fietst terwijl er juist een zeilboot passeert en een bejaarde wandelaar je tegemoet komt lopen. De Yamaha-motorfabriek kan het nog sterker vertellen: als een boot (zonder motor) aan een touw van honderd meter lengte wordt voort getrokken met een snelheid van 56 kilometer per uur, dan maakt dat ding op een afstand van tien meter voor 73 dB(A) lawaai. Het is dus een „anti-motorfiets-ac- tie" en een belachelijke wetgeving als er geëist wordt dat een motor bij het optrekken vanuit 50 kilome ter per uur maar 82 k 83 dB(A) mag voortbrengen. Circuit Yamaha: „Dit soort gege vens maakt duidelijk dat je ge luidshinder niet tot in het absurde door strikte wetgeving kan beper ken. 80 dB(A) is als maximumwaar de voor het geluidsniveau van mo torfietsen in het licht van dit onder zoek een bijna belachelijke waarde." Daartoe in de gelegenheid gesteld door een fikse subsidie van de link se regering in ruste en natuurlijk met medewerking van het weer van de afgelopen dagen heeft de univer siteit van Ouderkerk aan de Am- stel een soortgelijk onderzoek ver richt. De uitkomsten: Bij windkracht 6 maakt een motor fiets op het strand aanzienlijk meer lawaai dan een passerende wande laar. Een eenzame fietser slaagt er. hoe wel fluitend en met een lekke band, een los spatbord en een aanlopende dynamo bij windkracht 6 niet in evenveel lawaai te produceren als een glad lopende motor. Het experiment met een motor die naast een boot werd voortgetrok ken aan een touw van honderd me ter lengte mislukte helaas twee maal vrij kort na de start. De universiteit komt dan ook tot de conclusie dat de makers van het motorgeschrift nog juist 82 k 83 dB(A) belachelijker omspringen met gegevens dan alle lawaai-be- strijders en wetgevers bij elkaar. En dat bij een windsnelheid van 40 kilometer per uur. VROUWEN (1) „Vrouwen zullen eens even hard lopen en zwemmen als mannen", zo begint dr Kyer, werkzaam aan de Universiteit van Adelaide (Austra lië) een opbeurend artikel in de New Scientist. Kyer komt tot die conclusie aan de hand van een ver gelijkend onderzoek tussen presta ties van manlijke en vrouwelijke atleten en zwemmers over een peri ode van vele jaren. Gebleken is dat het prestatieni veau in die tijd steeds minder ver schillen ging vertonen. In 1934 was het verschil tussen de snelste man en de snelste vrouw op de 100 meter hardlopen 1,4 seconde of 13,6 pro cent. Op dit moment is het verschil tussen beide wereldrecords minder dan 1,1 seconde, in procenten pre cies 9,62. Op de langere afstanden zijn de verschillen tussen de prestaties van mannen en vrouwen groter, maar dat wordt voornamelijk ver oorzaakt door het feit dat vrouwen eerst sinds kort meer dan 800 meter aan een stuk mogen lopen. Daar voor meende men dat dit gevaar lijk was voor vrouwen of anders wel gewoon niet passend. Dat is veran derd en de records op de langere afstanden sneuvelen bij de vrou wen zeer regelmatig. In de zwemsport zijn de verschillen nog kleiner geworden. In 1956 was het verschil tussen de snelste man en de snelste vrouw ln het water en op snelheid gemiddeld nog 10,58 procent. In 1966 was dat verschil nog maar 10,09 procent en in 1976 was dat al weer verkleind tot 8,74 procent. Het kan nóg anders, als we maar lang genoeg wachten gaan de vrou wen harder dan de mannen. Dat is geen conclusie van Kyer, maar een conclusie uit enkele extra gegevens die hij aandraagt. De records voor de oversteek van Het Kanaal in beide richtingen staan op naam van vrouwen. Ze zijn zo'n 40 minu ten sneller dan de mannen. Extra gegevens komen ook uit de ranglijsten aller tijden van dc Ko ninklijke Nederlandse Zwembond. Op de 200 meter vrije slag zijn in Nederland tot nu toe zeventien mannen sneller geweest dan de rapste vrouw. Maar op de 400 meter vrije slag zijn er nog maar twee mannen sneller geweest dan de vrouwen. Op de 200 meter rugslag waren achttien mannen sneller en op de 200 meter schoolslag waren dat dertien mannen. Steeds meer wordt duidelijk waar om mannen en vrouwen vrijwel nergens samen aan snelheidsspor- ten doen. VROUWEN (2) EMMA, Zeitschrift für Frauen von Frauen, besteedt deze maand vier pagina's aan damesvoetbal. Een vorm van sportbeoefening die in West-Duitsland een grote vlucht heeft genomen. In de bij de DFB aangesloten verenigingen zijn nu zo'n 200.000 vrouwen actief met hun sport bezig. In 1971 waren dat er nog 70.000. EMMA signaleert zoals te verwach ten de vooroordelen die er bij man nen bestaan tegen het beoefenen van de voetbalsport door vrouwen. Vrouwen die niet aan een van de spaarzame „bevallige sporten" doen ontmoeten dat vooroordeel steeds weer. „Het is dwaas dat men vrouwen die voetbal spelen steeds weer wil aan wrijven dat ze zich tegenover de mannen willen bewijzen. Dat is ab surd. We hebben er gewoon plezier in wat mannen ook mogen den ken", zegt Anne Trabant, trainster van de Duitse kampioensploeg SSG'09 Bergisch Gladbach. Ze kan geen officiële trainerscursus volgen want de Duitse voetbalbond ziet het niet zitten om mannen en vrou wen door elkaar voetballes te laten nemen, voor een speciale cursus voor vrouwen is geen plaats in ver band met het feit dat voorlopig alle aandacht gericht is op de jeugd (van het manlijk geslacht). Over het vooroordeel en de tegen werking zegt een van de speelsters: „Mijn chef vond in het begin dat ik moest ophouden met voetbal om dat ik een keer een hersenschud ding had. Maar toen we steeds be ter gingen spelen, heeft men het toch geaccepteerd. Bij de finale zijn ze van de zaak allemaal in Frankfurt komen kijken." De DFB, de Duitse voetbalbond, heeft lang omhoog gezeten met da mesvoetbal. In 1955 besloot men de vrouwen buiten de deur te houden, want: „De vrouwen horen ln de keuken Voetbal ls schadelijk voor de gezondheid van de vrou wen De meisjes verliezen hun natuurlijke bekoorlijkheid." In 1961 besloot de DFB dat er niet meer over damesvoetbal gesproken hoefde te worden omdat de zaak toch al „doodgelopen" was. In 1970 tenslotte werd toch het sein op groen gezet omdat de DFB vreesde dat er een speciale voetbalbond voor dames opgericht zou worden. Maar de DFB zou niet volledig uit mannen bestaan als men tegelijk niet besloot om op te gaan treden als beschermheer van al die zwak ke vrouwtjes. Nog onlangs werd vastgesteld dat een wedstrijd voor vrouwen niet tweemaal drie kwar tier maar slechts tweemaal een half uur mocht duren, zoals bij de Jon- gensjeugd. Een ander voorstel haalde het niet: „hands" wordt voor vrouwen niet afgeschaft. Volgens de DFB kon den de vrouwen op die manier ten minste beschermd worden tegen harde schoten ln de richting van de borst of het onderlichaam. EMMA vermoedt echter dat achter het voorstel de bedoeling stak het da mesvoetbal lachwekkend te maken. Het damesvoetbal heeft zich in West-Duitsland tegen de verdruk king ln toch kunnen ontwikkelen. Beter ln ieder geval dan ln Neder land. Alleen, ook een damesvoetbalelftal heet ln Duitsland nog gewoon een „Mannschaft"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13