Jonge ontheemden in spel van Yvonne Keuls KUNST Boeiende muzikale uitvoering 'Kain' Tsjechows Meeuw zorgvuldig gespeeld Gevarieerd programma Philharmonisch Orkest Rijk zou 50 miljoen aan KSH verstrekken Theater Unie brengt boeiende „Jan Rap en zijn maat" Grote hasjvangst in haven IJmuiden Nieuwe versie van Publiekstheater Herfst slaat toe Otto Deden bewaart kern roman Onderzoek naar dood vrouw in Rotterdamse cel Volgens vakbondsblad WIK: Bonden boos over investeringsplan Koni in Amerika IMF eensgezind over stimulans aan wereldeconomie KUNST EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 9 door Dirkje Houtman AMSTERDAM De problematiek van jonge mensen die geen onderdak hebben en terecht komen ln een opvangtehuis, opgezet door leken, stelt Yvonne Keuls aan de orde ln haar toneelspel „Jan Rap en z'n maat". Deze produktie van de Theater Unie ging zaterdag ln de Brakke Grond in prmieÊre en ls daar nog t/m 22 oktober te zien. Een van die leken was Yvonrie Keuls zelf, toen zij in 1973 met een aantal mensen in Den Haag het Jongeren Opvang Sentrum oprichtte. Het JOS ging na een jaar ter ziele door tegen werking van instanties van buitenaf en door conflicten in de staf. Haar ervaringen heeft ze verwerkt tot een boek, een radioprogramma en het toneelspel, waarmee ze de proble men van Jonge ontheemden zoveel mogelijk naar buiten probeert te brengen. „Jan Rap en z'n maat" is opgebouwd uit een veertiental scènes, waarin we de achtergronden, problemen, po gingen tot werk of therapie van be woners en staf te zien krijgen. De handeling concentreert zich rondom het meisje Gemma. Ze frequenteer de in haar jeugd evenals de mees te andere bewoners kindertehui zen en opvangcentra, waar ze óf werd weggestuurd óf zelf wegliep. Haar „eigen plekje", het enige wat haar vertrouwd is, is haar Perzische kleedje, dat ze overal mee naar toe neemt. Het opvangtehuis beschouwt ze, net als de anderen, steeds meer als haar tehuis. Niettemin blijft haar wan trouwen ten opzichte van dit soort huizen en de mensen die er werken aanwezig. En dat speelt Linda van Dijck erg goed. Het lijkt alsof ze een remmechanisme voor haar stem heeft ontwikkeld. Denkt ze met haar spontaniteit te ver te gaan, dan stokt haar stem. Bang de aandacht en genegenheid die ze op dat moment ondervindt te verliezen. De strijd die ze altijd voor zichzelf heeft moeten leveren ls erop gericht die aandacht te krijgen; net als een kind herhaalt ze grappen, die aanslaan, te vaak. Te karikaturaal Aandacht en geduld is voor alle be woners van het huis belangrijk. Men sen die aan hun verwaarloosde Jeugd veelal een tik hebben overgehouden: de ene stottert, de ander sublimeert zijn liefde voor 'n marmot en nog weer een ander is zwaar neurotisch. Deze gedragingen worden vaak te karikaturaal weergegeven, waardoor betrokkenheid en herkenbaarheid veelal verloren gaan. Daarbij opge teld het gebrek aan wezenlijke be trokkenheid van de staf met de be woners, die er blijkens de tekst wel moet zijn maar er op het toneel niet zo uitkomt, wordt de bewustwording voor het publiek ten aanzien van deze problematiek in deze vorm tot nul gereduceerd. Dat is niet alleen te wijten aan de regie maar ook aan het stuk. De losse scènes zijn te weinig met elkaar verweven en laten een te zwakke dramatische ontwikkeling zien die tot dat einde, de ondergang van het tehuis, moet lelden. Ondergang Niettemin worden de afzonderlijke scènes vaak ingevuld met uitste kend spel. Cor van Rijn, als Klaas de klusjesman is in zijn beheerst optre den alom aanwezig. Zelf opgegroeid in kindertehuizen weet hij de bewo ners reéel te benaderen. Hij voor spelt de staf dat het ontbreken van een doelstelling tot de ondergang van het huls zal lelden: die onder gang wordt Louis, een epileptisch aan drugs verslaafde figuur, die er niet thuishoort en tenslotte ook on houdbaar blijkt te zijn. Het aan- trekkken en afstoten van zijn omge ving, het zich overgeven aan de lei ding van Koen (Adrlaan Adrlaanse) die op den duur ook geen uitweg meer ziet, maakt van deze figuur een ontheemde, hetgeen ontroerend door Huib Broos gespeeld wordt. Speciaal dit maakt het de moeite waard om deze voorstelling, geregi- seerd door Christiaan Nortier, te gaan zien. IJMUTDEN (ANP) Op een Pana mese vissersboot in de haven van IJmuiden heeft de politie gisteroch tend een partij hasj van 5.000 kilo in beslag genomen. De hasj bleek af komstig uit Libanon en heeft vol gens ruwe schattingen een verkoop waarden van rond 17,5 miljoen gul den. De zeven bemanningsleden van het vaartuig zijn gearresteerd. Over hun nationaliteit wil de politie nog niets meedelen. Volgens een politie functionaris is dit een van de groot ste hasjvangsten in Nederland Willem Pijper breidde dit begrip nog verder uit tot het gelijktijdig gebruik van meer dan twee toonsoorten (plu- ritonaliteit), terwijl Arnold Schön- berg ln zijn a-tonale muziek tot een volkomen loslaten van het tonali- teitsbegrip kwam. Een groot deel van de twintigste eeuwse componis ten heeft in navolging van Schön- berg a-tonale muziek geschreven, hoewel er tekenen zijn dat ook som mige avant-gardisten zich weer min of meer tot de tonale muziek voelen aangetrokken. Van de door Pijper ijverig gepropageerde pluritonaliteit (midden-periode) hoort men tegen woordig nog maar heel weinig. Maar de bi-tonalitelt leeft duidelijk voort in werken van Honeger (Le Roi Da vid) en Milhaud (o.a. Saudades do Brazil). door André Rutten AMSTERDAM Het Publiekstheater speelt momenteel onder regie van Ton Lutz Tsjechows „Meeuw". Zaterdagavond was de officiële première in de Stadsschouwburg. Het is een bijzonder zorgvuldig ont wikkelde voorstelling, waarbij voor- TGkCflGnd al het decor van Herman van Elteren opvalt, omdat het aanzienlijk meer ruimte en sfeer schept, ook dank zij de belichting, dan Ton Lutz bij zijn vorige Tsjechow-regies wenselijk achtte. De „sfeer" is evenwel niet romantisch-nostalgisch, zoals bij Sjarof vroeger, zij suggereert geen stemming, maar de wijdsheid van een bosrijk gebied rond een meer. Eigenlijk ls dat tekenend voor de manier van spelen van allen: Jan Retèl als de versleten staatsraad. Eric Schneider als de gevierde schrij ver, Josée Ruiter als het jonge meisje Nina, WIm van der Grijn als de jonge schrijver Kostja, om de voornaamste figuren te noemen. De weidsheid wordt ook gesugge reerd door de bewegingen van de figuren van buiten af en naar buiten toe. De bewegingen binnen de ver schillende ruimtes zijn, zoals mees tal in regies van Ton Lutz, karakte ristiek voor de figuren. Er werd zeer zorgvuldig en genuanceerd gespeeld, waarbij je de ene figuur overtuigen der kon vinden dan de andere, maar dat is een kwestie van persoonlijke appreciatie. Heel verrassend was Ellen Vogel als Arkadina, de gevierde toneelspeel ster: al de facetten van haar onstui mige. wispelturige karakter waren heel genuanceerd ln al haar uiterlij ke handelingen zichtbaar, en ook nog zo dat er uit af te lezen was wat er van moment tot moment in haar omging. Het wordt dus duidelijk, wat er in de figuren omgaat, welke onvervulbare verwachtingen zij van elkaar en van het leven hebben, welke pijnen zij er elkaar aandoen, terwijl hun Jeugd en wat zij toen van het leven verwacht ten vervliegt. Je krijgt het duidelijk te zien. je doorziet het, maar ik betrapte me er op. dat ik het eigenlijk voor kennis geving aannam en vooral geïnteres seerd zat te kijken naar hoe er geac teerd werd, maar dat is hoogstwaar schijnlijk zo omdat ik het stuk te goed ken, en vindt dat er te veel „veruiterlijkd" wordt, zodat de sug- gestiviteit van de tekst zelf geen kans meer krijgt. Maar iemand, die het stuk minder goed kent en dus bevoorrechter is dan ik. zal het ver moedelijk een schitterende voorstel ling vinden. Ellen Vogel als Arkadina, Wim van der Grijn ais haar zoon Kostja in ,,'n Meeuw" bij het Publiekstheater. Het zaterdag onder leiding van Edo de Waart gegeven promenade-con cert van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest (de promenadeconcer ten lopen dit Jaar wat de program- masamenstelling betreft parallel aan de Zondag-serie) bracht een nog al gevarieerd programma: de uit 1936 daterende 8-delige Suite Pro- vengale van Milhaud, het Vioolcon cert in a van Glazoenow, met als solist concertmeester Jacques Holt- man, het symfonisch gedicht „Het Doden-eiland" van Rachmanlnow, de ouverture Trieemonlsha van Scott Joplin en Gerswin populaire „An American in Paris." Mllhauds Suite Proven^ale is oor spronkelijk bedoeld als toneelmu ziek. Het thematisch materiaal ls goeddeels ontleend aan melodieën uit de Provence. Niettegenstaande de kruidige dissonanten, ontstaan door de bi-tonale schrijfwijze, mak kelijk in het gehoor liggende muziek, en daardoor spoedig populair gewor den. Edo de Waart zorgde voor een muzlkanteske uitvoering. Vervolgens gaf de violist Jacques Holtman, concertmeester bij het R. Ph. O., een adltie van Glazoenows vioolconcert. Holtman, een gere nommeerd kamermuziekspeler (hij was o.a. primarius van het Amati Kwartet) beschikt stellig over goede solistische capaciteiten. Een voort reffelijke technische beheersing en een fraaie, buigzame toonvorining, die in de cantilenen van een waarlijk sublieme kwaliteit bleek, verleenden zijn voordracht een voornaam ca chet. Of de klankverhouding tussen solist en begeleidend orkest niet voor verbetering vatbaar was, kon den wij vanaf onze plaats (linker zaalhelft) niet goed beoordelen. De violist stond tijdens zijn spel met zijn instrument goeddeels van ons afgewend De strijkersbezetting van het orkest kwam ons rijkelijk sterk voor. Na de pauze bleek de uitvoering van Rachmanlnows symfonisch Gedicht „Het Dodeneiland" (naar een schil derij van Böcklin) een belangrijk muzikaal evenement. Het orkest gaf onder leiding van de Waart een boei ende vertolking van deze kleurrijke muziek met zijn lang uitgesponnen orgelpunten la Tsjaikowskl. Twee orkestwerken van deze eeuw, die het toch echt wel doen op een promenadeconcert, besloten dit met veel verve uitgevoerde programma. De ouverture Treemonlsha van Scott Joplin, (1868-1917) een compo nist die eerst na zijn dood erkenning heeft gevonden, beleefde tijdens dit concert een eerste uitvoering in Ne derland. Een voortreffelijk klinkend stuk. evenals Oerswins als uitsmijter dienende „An American ln Paris", dat verleden jaar nog in Wenen on der leiding van Edo de Waart werd uitgevoerd. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten De herfst is tijdens het weekeinde op alle fronten doorgebroken. Een diepe depressie van 970 millibar bo ven de Noordzee bracht harde tot stormachtige winden over Neder land, op sommige plaatsen aan de kust ls zelfs windkracht 9 (storm) gemeten. Zeer spectaculair waren de heftige buien van zaterdagmid dag die moeten hebben samenge hangen met een snelle aanvoer van belangrijk koudere lucht in de hoge re atmosfeer Tijdens de passage van een troguitloper ontstonden er veel buien die met hagel en plaatse lijk fel onweer gepaard gingen. Het was wat de volksmond noemt „koud onweer", dat wil zeggen op een lager niveau dan 's zomers, dus gevaarlij ker met het oog op het risico van inslaan. Dat hebben zaterdagmiddag enkele honderden toeschouwers en vooral een aantal spelers gemerkt door een blikseminslag op een lichtmast van het stadion in Leeuwarden. Op een moment, dat de lucht zwart-drei- gend was, maar het aan de grond nog niet regende, kletste de bliksem toe. Enkele voetballers, die zich het dichtst bij de plaats van in slag bevonden, voelden de (induc- tie)stroom en voelden zich nogal ontredderd. Tien minuten na het begin staakte de scheidsrechter de wedstrijd tijdelijk. In de loop van de middag kwam van Klaas Ybema ln het Friese Schet- tens (een van de twee bekende sneeuwmannen van het blad Weer spiegel) het bericht binnen, dat hij onmiskenbaar natte sneeuw had waargenomen bij een temperatuur aan de grond van negen graden. De afgelopen zomer is er een discussie geweest over de mdogelijkheid of onmogelijkheid van sneeuw bij vrij hoge grondtemperaturen, zodoende was in dit verband die waarneming wel interessant. Men heeft die zo merse sneeuwwaamemingen te recht kritisch ontvangen en beke ken. Ybema verklaarde na zijn waarneming van zaterdag daar ech ter wel in te geloven. Los hiervan kwam uit het Amelandse Hollum ook nog een waarneming van natte sneeuw binnen, ditmaal bij negen graden, waarnemer daar was F. IJn- sen te Stlens. Volgens een weerkaart uit Parijs voor de luchtvaart zal het 0-graden- Celsius-vlak boven de Noordzee op dat moment op 1.000 meter hebben gelegen. Met die zeer krachtige val winden moet natte sneeuw onge twijfeld mogelijk zijn geweest, dat is althans mijn conclusie. UI rum in Noord-Groningen kreeg voor zover mij bekend de meeste regen: 40 mil limeter in twee dagen. En dat na een septembermaand, die in Deventer geen water opleverde. Nog enkele „droge broeders": Ede 1, Twello 4, Nijmegen 4'h, Zwijndrecht 5, Sche- veningen 7. Bussum 9 millimeter. Tegenpool is Uithulzermeeden met in totaal 50 millimeter. De actuele weerstoestand: alle teke nen wijzen erop dat de leverantie van slecht weergebieden van de At lantische Oceaan wordt voortgezet. Op de uit Parijs ontvangen compu- terkaart, geldig voor maandag avond, maandagnacht 24 uur, valt te zien dat de uit Newfoundland afkomstige depressie dan ten zuiden van IJsland zal liggen en zich een bijbehorende secundaire uitdiepen de depressie met warmte- en kou front juist boven de Britse eilanden bevindt. Dat draait voor ons land dus weer uit op regen en ook later een aanwakkerende wind. Verder westwaarts op de oceaan volgen ten oosten van Newfoundland dan al weer twee nieuwe minima vlak na elkaar. Dit alles speelt zich af ten noorden van een omvangrijk Azo- ren-hogedrukgebled. Boven het oos telijk deel van de Verenigde Staten en Canada bevindt zich een ander hogedrukgebled, dat de depressie- aanmaak op het westelijk deel van de oceaan bevordert door het doen afstromen van koude poollucht aan de oostelijke flank. HOOOWATER dinsdag 4 oktober. Vllttin«en 5 59-1S 15. HartngvlletsluUen 01-11 U. Rotter dam 7 44-20 15. Schevenlngen «S3-19.ll, Umul- den 7.3»-19 SS. Den Helder 1125-33.34. Harltn «en 1.27-13.57, Delttljl 3J3-15 54. Amsterdam Do Bilt Deelon Eclde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlis9ingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luarmburg Madrid Malaga Mallorck Munchcn Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Cu-.. Blanca Istanbul Las Palmas New York Trl-Aviv regenbui regenbui zwaar bew. onbewolkt half b licht bew. regenbui regenbui licht bew. regenbul onbewolkt onbewolkt geheefbrw. half bew onbewolkt licht bew onbewolkt onbewolkt half bew regenbui onbewolkt onbewolkt licht bew regen onbewi olkt zwaar bew. licht bew licht bew. regen regenbui regenbui door Adr. Hager DORDRECHT „Kain". de bijbelse roman van Rogier van Aerde werd in 1943 door de Duitsers op de zwarte lijst geplaatst. Ditzelfde boek heelt de componist-dirigent Otto Deden zo gefas cineerd, dat hij een groot deel van Van Aerdes tekst op muziek heeft gezet. Vrijdagavond ging dit werk in de Wilhelminakerk te Dordrecht in première in combinatie met zijn Mysteria. dat een tien jaar geleden werd geschreven. Linda van Dijck en Cockl Boonstra in „Jan Rap en z'n maat" van Yvonne Keuls door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM De eerste helft van deze eeuw bracht grote vernieuwingen ten opzichte van het tonaliteitsbesef. Darius Milhaud en ook Arthur Honegger (beiden eens behorende tot de befaamde „Oroupe des Six) kwamen tot een gelijktijdig aanwen den van twee verschillende toonaarden (bi-tonaliteit). Otto Deden ls met name in Brabant en Limburg een bekend toonkunste naar. Hij dirigeerde koren in Venlo en Breda, nadat hij zijn opleiding kreeg aan de Kerkmuziekschool te Utrecht en voor compositie bij Henk Badings. Hij schreef onder meer een Te Deum en „De Ballade van de Bezemsteel", dat destijds bij het 75- jarig Jubileum van de Maastreechter Staar werd bekroond. Mysteria ont stond in opdracht van de gemeente Breda, aanvankelijk geschreven voor mannenkoor. De componist uit in dit werk zijn voorliefde voor een volle orkest- en koorklank en weet zich geïnspireerd door voorbeelden als bij voorbeeld Orff (deel vijf). Een opus dat in alle beknoptheid van een half uur boeiend en interessant ge noemd kan worden. Men had overi gens vrijdagavond in Dordrecht alle tijd. het concert begon aanmerkelijk later dan aangekondigd en na dertig minuten zingen ging men 25 minu ten pauzeren. Kern bewaard Het was, zo vertelde Otto Deden mij. moeilijk om een libretto voor Kain samen te stellen vanuit het boek van Rogier van Aerde. Eigenlijk kan men in zijn tekst niet „knippen", het boek is een onverbrekelijk geheel Niette min is Deden er voortreffelijk in ge slaagd de kern te bewaren, ook zijn tekst is op zich weer een geheel. Voor de toehoorder die het boek niet kent is het opnemen van de tekst een moeilijke opdracht. Terecht begint Kain met het fascinerende begin uit het boek „Een wolk dreef langzaam voort. Ving licht. Ving warmte", een tekst voorgelezen door de declama tor. Deze declamatie neemt ln het werk de belangrijkste plaats in en geeft aan het geheel een spannings volle kracht, een beklemmende werking. Zeker niet in de laatste plaats omdat Deden goed heeft aangevoeld waar koor en orkest dienen te zwijgen. Ook is hij er knap in geslaagd ge sproken en gezongen woord te ver mengen, zoals in deel 3 „Kain en Abel". In felle orkestrale kleuren, waarbij de componist zich bedient van veel slagwerk en blazers, schil dert hij het werk. het leven van Kain, zijn strijd met Godna, de moord op zijn broeder. Dedens compositor!» sche taal ls gematigd, hij blijft voor het koor uitstekend zingbaar al roept hij ontegenzeggelijk meer spanningen op dan in Mysteria. Niet haalbaar Aanvankelijk zou Kain twee jaar ge leden bij het 25-jarig jubileum van Otto Deden worden uitgevoerd, doch dit bleek geen haalbare zaak. Nu hebben de uitvoerenden de com ponist alle eer bewezen. Het negen tig leden tellende bekwaam zingen de koor werd gevormd door de Can- torij van de gereformeerde kerk. Schola Cantorum en het Orpheus- ensemble Het Randstad Kameror kest werd voor deze gelegenheid ge formeerd, doch zal op deze goede basis wel intact blijven Johan Schmltz sprak de declamatie op In dringende wijze. Rom Kalma gaf de figuur van Kain karaktervol gestal te. De sopraan Clara Zietse zong een te waarderen aandeel in Mysteria. Verder werkten mee de pianist Kees Bornewasser en de organist Ton Kos. Uiteraard was Otto Deden de centrale figuur, die als dirigent het genoegen smaakte dat zovelen zijn werk met gloed hebben uitgevoerd ROTTERDAM - Een 27-jarige Am sterdamse vrouw is naar pas nu be kend geworden in de nacht van don derdag op vrijdag in de Rotterdam se vrouwengevangenis overleden. De vrouw, T. E. S„ moest een korte vrijheidsstraf uitzitten. Zij was woensdag in de gevangenis aange komen. Toen bewaaksters vrijdag ochtend de cel openden, vonden zij de vrouw dood op haar bed Patholoog-anatoon dr. Zeldenrust van het gerechtelijk laboratorium heeft sectie verricht, maar hij kon de doodsoorzaak op dat moment niet vaststellen. Vandaar dat er nu laboratorium-onderzoek nodig zal zijn om erachter te komen, waaraan de vrouw overleden is. Zij was ver slaafd aan verdovende middelen. UTRECHT (ANP) Volgens het weekblad WIK van de In dustriebond NW zal de overheid tot begin volgend jaar vijftig miljoen uittrekken om de problemen bij het bedreigde Konink lijke Scholten-Honigconcern het hoofd te bieden. Daarnaast zou KSH nog eens een lening krijgen van 25 miljoen. Het geld staat ter beschikking van de nieuwe gedelegeerd commissaris van KSH, de heer R. F. van Heusden, die tot 15 januari 1978 de tijd heeft om orde op zaken te stellen bij KSH Volgens WIK ls de beslissing om KSH tot januari met behulp van overheidssteun zelfstandig te laten voortbestaan een compromis. De mi nisteries van financiën en economi sche zaken zouden er meer voor ge voeld hebben om K8H uitstel van OUD-BEIJERLAND (ANP) - De Industriebonden NW en NKV zijn boos omdat een uitbreiding van de schokbrekerfabriek Koni te Oud- Beljerland niet in Nederland plaats vindt maar in de Verenlngde Staten. De vakbonden hebben daar al sinds eind vorig Jaar op aangedrongen Het gaat om een investering van 2.5 miljoen Volgens districtsbestuurder Peper kamp van de Industriebond NKV lijkt het erop, dat de Konl-dlrectie vorige week comedle heeft gespeeld toen werd beloofd, dat de onderne mingsraad kon rekenen op volledige Informatie en medezeggenschap over het investeringsplan. Dat ge beurde voor de geschillencommis sie, die door de bonden was inge schakeld. Peperkamp zal de vak bondsleden nu adviseren om met de uitspraak van de geschillencommis sie naar de kantonrechter te stap pen. Volgens Peperkamp kan de rechter met de huidige wet op de ondernemingsraden ln handen niet veel meer doen dan een berisping uitspreken en een boete opleggen. Het terugdraaien van de gewraakte directie-beslissing kan hij niet vor deren. Volgens algemeen directeur M. de Koning van Koni zijn deze plannen van wezenlijk belang voor de groei van Koni ln zowel de VS als ln Canada, waar een sterke concurren tie ls. „Doch de plannen zullen te vens bijdragen tot de toekomstige groei van het bedrijf ln Nederland," zo zei hij. De Investering zal naar de mening van De Koning geen enkel gevolg hebben voor de werkgelegen heid van Koni ln Oud-Beljerland betaling te laten aanvragen. Een re geringscommissaris zou dan met be hulp van overheidssteun de zaken moeten regelen. Daarentegen waren het ministerie van landbouw en de KSH-top voor stander van een zelfstandig voortbe staan na reorganisatie van het con cern met overheidssteun Volgens WIK gaf met name de vraag over voortbestaan van buitenlandse KSH-vestigingen aanleiding tot me ningsverschillen. omdat financiën en economische zaken er niets voor voelden dat geld van de Nederlandse belastingbetaler zou vloeien naar be drijven in het buitenland WASHINGTON (Reuter) - De 131 lidstaten van het Internationale Mo netaire Fonds en dc Wereldbank zijn het er over eens dat de landen die het zich kunnen veroorloven meer moeten doen om de wereldeco nomie de noodzakelijke extra sti mulans te geven. Daarmee bleek dat de mening die de afgelopen week meermalen was verkondigd: nl. dat die stimulans niet alleen van de VS, Japan en West-Dultsland kan ko men. maar ook van relatief goed draaiende kleinere industrielanden, algemeen gedeeld werd. iMF-topman dr H.J. Wltteveen zei in zijn slottoespraak dat het nodig was het expansietempo van de werelde conomie op te schroeven en tegelij kertijd blijvend de Inflatie te be strijden. Wereldbankpresident McNamara zei dat hij veel steun had gekregen voor zijn voorstel de kredietverle ning aan behoeftige landen aanzien lijk uit te breiden. Hoewel over de omvang van de uitbreiding nog moet worden gepraat, heeft een aan tal landen, waaronder Nederland ge pleit voor een verdubbeling van het kapitaal, van de Wereldbank.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9