Koeweit sloot luchthaven voor kapers 'Smith onverzoenlijk als immer' Over spijtoptanten, Hitierianen boeken en dankbare psychiaters Portugezen kunnen Frankrijk niet in en Israël Amerika Verkiezingen in Pakistan uitgesteld Akkoord strategische bewapening dichtbij 'Bevrijdingsfront van Afar doodt 460 Ethiopiërs' Baskische ETA staakt geweld RAF-advocaat Müller aangehouden Sowjet minister Gromiko: Ongereldheden in heel Italië Grasduinen in de Russische pers Argentijnse marine brengt Oosteuropese visserschepen op MAANDAG 3 OKTOBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet DACCA. TOKIO, BAHREIN (Reuter. UPI, AP) - Het gekaapte J apanse vliegtuig is gisteravond met 42 mensen, onder wie nog 24 gegijzelde passagiers, van de luchthaven van de Bengaalse hoofdstad Dacca vertrokken. Bij het vertrek verklaarde één der kapers dat de reis naar Koeweit zou gaan. De regering in Koeweit heeft gisteravond echter laten weten dat de kapers geen toestemming zouden krijgen tot landen en heeft kort daarop het vliegveld laten sluiten. De landingsbaan werd gisteravond met pantservoertuigen versperd. MOGADISJOE (Reuter. AP) Guerrilla's van het Afar bevrijdings front (ALF) hebben gisteren bij ge vechten met het Ethiopische leger tenminste 460 soldaten gedood en een groot aantal verwond, zo werd gisteren door de rebellen uit het Afar-gebied en door de Somalische radio bekend gemaakt. De gevechten zouden plaats gevon den hebben rond de stad Aissaita, op ongeveer 40 kilometer van de grens met DJiboeti. De rebellen zou den ook een groot aantal vrachtwa gens en wapens op de Ethiopiërs hebben buitgemaakt. Het ALF be staat uit leden van stammen die langs de Ethiopische grens met Dji- boeti leven. In 1974 begonnen zij een opstand tegen het regiem in Addis Abeba, nadat hun landerijen door de militairen genationaliseerd waren. Begin vorige maand blies het ALF een brug op in de belangrijke aan- voerroute tussen de havenstad As- sab aan de Rode Zee en de Ethiopi sche hoofdstad Addis. Assab is op het ogenblik de enige havenstad van waaruit nog militaire voorraden en olie kunnen worden aangevoerd naar het binnenland van Ethiopië. In Cairo heeft een woordvoerder van de Somalische ambassade gisteren gezegd dat het grootste deel van de Cubaanse troepen in Angola naar Ethiopië zijn overgebracht. Dit zou gebeurt zijn op uitdrukkelijk ver zoek van de leiders in Moskou, die het wankele regiem van kolonel Mengistoe Haile Mariam op deze manier willen steunen. ISLAMABAD (Reuter, UPI, AP) De algemene verkiezin gen in Pakistan, die op 18 okto ber gehouden zouden worden, zijn voor onbepaalde tijd uitge steld. Dit heeft de huidigè ster ke man in Islamabad, generaal mohammed Zia UI Haq, zater dag in een radio- en televisie toespraak bekendgemaakt. De generaal vaardigde ook een ver bod uit voor alle politieke activitei- ten. die volgens hem het bestaan en de geloofwaardigheid van het land in gevaar brengen. Het afgelopen week einde begonnen de politieke partijen met het verwijderen van de politieke leuzen en het oprollen van de vlag gen, die zij in hun campagnes meer- voerden. Generaal Zia gaf als reden voor het uitstel van de door hem zelf aangekondigde verkiezingen de situ atie in Pakistan aan. die volgens hem naar gewelddaglgheid ten deerde. De activiteiten van de politieke par tijen hadden volgens de generaal een situatie gecreëerd die recht en orde In het land bedreigde. Als er nu ver kiezingen zouden worden gehouden, zou Pakistan worden teruggeworpen naar de situatie van voor de militaire overname van 5 Juli, toen het land op de rand van een burgeroorlog zweer de. aldus generaal Zia. Hij vindt ver der dat de door hem afgezette en tweemaal gearresteerde oud-premier Zoelfimar Ali Bhoetto eerst door cl- Zambia na geheim overleg Smith-Kaoenda: Toch leek het toestel gisteravond op weg te zijn naar Koeweit. Dit bleek uit de koers die werd aangehouden. In de afgelopen vier maanden heb ben twee gekaapte vliegtuigen, die maar Koeweit waren uitgeweken, geen toestemming tot landen gekre gen. In dergelijke gevallen worden de landingslichten gedoofd en wordt er geen enkele hulp van de grond verleend. In de vorige twee gevallen landen de toestellen toch en gebeur den er geen ongelukken. Niet alleen in Koeweit, maar ook in alle andere staten aan de Perzische Golf werden de vliegvelden gisteren in staat van paraatheid gebracht. Verder werd een groot aantal vlieg routes vrijgemaakt voor het geval de Japanse DC-8 plotseling zou op duiken. Het toestel is gisteravond opgeste gen nadat het voor acht uur brand stof had ingenomen. Van de zeven bemanningsleden werden er vier vervangen. De Japanse premier Ta- keo Foekoeda heeft nog geprobeerd de president van Bangladesj. Ziaoer Rachman te overreden het toestel niet te laten vertrekken. Kennelijk wilden de Japanners eerst de vrijla ting van alle passagiers bewerkstel ligen. Het Bengaalse staatshoofd liet de Japanners die voor het over leg met de kapers naar Dacca waren gekomen, evenwel weten dat de DC- 8 toch zou mogen opstijgen. Alle Japanners op de luchthaven kregen opdracht naar hun hotel te gaan, voordat er een uitgaansverbod van kracht zou worden aan boord, de vijf Japanse kapers van het Rode Leger, hun zes vrien den wier vrijlating uit Japanse ge vangenissen werd afgedwongen, 24 passagiers en een bemanning van zeven koppen. Behalve de zes vrijge laten gevangenen hebben de kapers ook zes miljoen dollar meegekregen. Het Japanse Rode Leger heeft giste ren het vertrek van de gekaapte machine toegejuicht als „een grote stap vooruit in onze meedogenloze strijd". De verklaring van de organi satie stond in een boodschap aan het Britse persbureau Reuter. De guerrillagroep zei te verwachten dat de Japanse autoriteiten en het „we- reld-imperialisme" zullen proberen de actie van de vijf kapers te beëin digen. Waar het vliegtuig op weg naar toe is, werd in deze boodschap niet gezegd. Wel is het een plaats „waar humanitaire idealen worden gerespecteerd". In de boodschap stond verder dat het „onderdrukte volk, hand in hand, zich aan het bevrijden is en de schatten terug krijgt die het werd ontnomen". Waarschijnlijk een verwijzing naar de zes miljoen dollar die ze gekregen hebben. Het Rode Leger riep het Japanse volk en de wereldbevolking op zich te verenigen om tegen het imperialisme te vechten. Staatsgreep SALISBURY (Reuter, UPI, AP) Premier Ian Smith van het blanke Rhodesische min derheidsbewind heeft op zon dag 25 september in het ge heim overleg gepleegd met de Zambiaanse president Ken neth Kaoenda. Maar dat heeft „niets van betekenis" opgele verd, aldus Zambiaanse rege ringskringen gisteren. „Smith heeft zich even onverzoenlijk getoond als immer." Bij het overleg, dat ging over de Brits-Amerikaanse voorstellen om tot een vreedzame regeling in Rho- desië te komen, had Smith een reeks bezwaren geopperd tegen de weste lijke plannen voor de overgang naar een zwart meerderheidsbewind in zijn land Volgens de regeringskrin gen poogde Smith kennelijk Zambia te verleiden tot afzonderlijk overleg om de aandacht van de plannen van de Britse minister van buitenlandse zaken, David Owen en de -Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. Andrew Young, af te leiden. Een Zambiaanse regeringswoord voerder zei zaterdagavond dat „Zambia geen belang aan deze be sprekingen heeft gehecht." Intussen hebben de autoriteiten in de Tanza- niaanse hoofdstad Dar Es Salaam zich onaangenaam verrast getoond over de ontmoeting tussen Smith en Kaoenda. De Tanzaniaanse presi-( dent Julius Nyerere is voorzitter van de vijf zogenoemde „frontlijnsta- ten". Hij verklaarde dat er niet van tevoren contact geweest was met Kaoenda over de besprekingen. Daarentegen werd in Loesaka ge zegd dat de andere leiders van de „frontlijnstaten" wel waren inge licht. „Doorbraak" Het geheime overleg werd van Rho desische zijde, naast Smith, bijge woond door minister van buiten landse zaken Van der Byl en kabi netssecretaris Jack Gaylard. Een Rhodesische regeringswoordvoerder deelde mee dat de besprekingen in Loesaka van 's morgens negen tot 's avonds 5 uur hadden geduurd en dat de sfeer „hartelijk" was. Hij wilde niets meedelen over het overleg zelf. Ondanks de negatieve reacties uit Loesaka beschouwen waarnemers de gebeurtenis als een doorbraak ten gunste van de Brits-Amerikaanse voorstellen. Welingelichte kringen in Salisbury zeiden dat in Loesaka on der meer gesproken was over een eventuele wapenstilstand tussen het Rhodesische leger en de zwarte guer rillastrijders die vanuit Zambia ope reren en die onder leiding staan van het „patriottisch front" van Joshua Nkomo en Robert Moegabe. Verder meende men in Salisbury dat er in ternationaal pogingen in het werk zijn gesteld om Nkomo ertoe over te halen deel te nemen aan onderhan delingen waarbij ook de Rhodesi sche regering en de minder militante nationalistische leiders, zoals bis schop Moezorewa en dominee Sitho- le, betrokken zouden zijn. Een In Salisbury uitgegeven militair communiqué zei gisteren dat zwarte guerrillastrijders in het zuidoosten van het land een blanke boer en zijn vrouw hebben gedood. Eerder was al gemeld dat vrijdag twee bosarbei- ders in hetzelfde gebied om het leven waren gebracht. BILBAO (Reuter) De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft haar gewapende acties stopgezet en heeft meegedeeld dat zij voortaan op vreemdzame manier zal streven naar zelfstandigheid voor Basken land. In een ETA-communiqué. dat gepubliceerd werd in de Baskische krant Egin. staat dat met de gewa pende acties wordt gestopt omdat deze wel eens uit de hand lopen, aangezien soms gewone misdadi gers zich van de ETA-praktijken be dienen. viele en militaire rechtbanken moet zijn berecht voor vergrijpen die hij in zijn ambtsperiode zou hebben bedre ven. alvorens verkiezingen kunnen plaatsvinden. De twee belangrijkste politieke par tijen. de Pakistaanse Volkspartij PPP, van Bhoetto en de Pakistaanse Nationale Alliantie PNA. hebben nog geen commentaar geleverd op het besluit van generaal Zia. Woord voerders zeiden dat de leiders van de partijen deze week bij elkaar komen om te overleggen In het algemeen heeft de generaal burgerpolitici er van beschuldigd zich in de verkie zingscampagne niet te houden aan de door hem opgestelde richtlijnen. Volgens hem proberen ze onrust te zaaien en is het in verschillende ge bieden van Pakistan al weer tot on geregeldheden gekomen Generaal Zia heeft verder gedreigd de pers aan banden te leggen als deze „ophitsen de verhalen" publiceert. BONN (AP, Reuter) De Westduit- se autoriteiten hebben zaterdag ad vocaat Arndt Müller aangehouden op verdenking van het verlenen van medewerking aan een terroristische groepering Arndt Müller heeft sa men met de al eerder in Parijs gear resteerde Klaus Croissant leden van de Rote Armee Fraktion verdedigd Het kantoor van beide heren werd door de Westduitse justitie grondig doorzocht. Gisteren is in West-Duitsland een nieuwe wet van kracht geworden die het mogelijk maakt dat gevangenen volledig worden afgesloten van con tacten met de buitenwereld De wet is onmiddellijk voor zeventig gevan genen van toepassing verklaard In verband met het onderzoek naar de ontvoerde werkgeversvoorzitter Schleyer is zaterdag huiszoeking ge daan in een woning van een van de zoons van de Westduitse schrijver Heinrich Böll. Meedogenloos Tijdens de langdurige onderhande lingen op de luchthaven van Dacca werd geleidelijk het merendeel van de 151 passagiers en bemanningsle den aan boord vrijgelaten. Volgens officiële woordvoerders in Bangla desj waren er gisteren bij het ver trek uit Dacca in totaal 42 personen Naast alle perikelen rond het ge kaapte vliegtuig in de hoofdstad Dacca had Bangladesj gisteroch tend ook nog eens een poging van een staatsgreep te verduren. Rege- ringstrouwe troepen onderdrukten de poging op bloedige wijze. Er zou een groot aantal doden zijn geval len. Uit regeringskringen werd mee gedeeld dat de coup kort voor zons opgang werd ondernomen, maar be perkt was tot Dacca en het vlieg veld. Tijdens de opstand werd er gedurende anderhalf uur hevig ge schoten. De rebellen slaagden er ge durende korte tijd het radiostation van Dacca te overmeesteren. MOSKOU (Reuter, AP) Het Kremlin is voorstander van een ontmoeting tussen de Amerikaanse president Jimmy Carter en de Russische president en partijleider Leonid Breznjew over een verdere beperking van de strategische kernwapens. Maar een dergelijke ontmoeting zou pas moeten plaatsvinden als een nieuw akkoord vrijwel in kannen en kruiken is. Van een medewerker LISSABON Al sinds enkele weken moeten Portugezen die Frankrijk binnen willen, rechtsomkeert maken omdat zij niet aan de eisen van de Franse grenspolitie kunnen voldoen. Behal ve een geldig paspoort en een retourbiljet moeten de Portugezen ook in het bezit zijn van achthonderd Franse franken. Een vrijwel onmogelijke eis, omdat de Portugezen bij het overschrij den van de Portugese grens niet meer dan 7.000 escudo's bij zich mogen hebben. Dat is ongeveer evenveel als het vereiste mini mum aan de Franse grens. Dit is afgelopen zaterdag gezegd door de Russische minister van bui tenlandse zaken Andrej Gromiko in een interview voor de Sowjet televi sie. De minister liet zich optimistisch uit over de mogelijkheid van een akkoord over een beperking van de strategische bewapening (SALT). Gromiko zei dat de nog resterende geschilpunten tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie tijdens de komende besprekingen in Genève uit de weg zullen worden geruimd. De twee partijen zijn tijdens recente besprekingen in Washington elkaar aanzienlijk genaderd, aldus de mi nister. De Russische minister vond een ont moeting tussen Carter en Breznjew een goede gedachte, mits deze goed zou worden voorbereid. „Dit zou een grote stap voorwaarts betekenen in, de ontwikkeling van de Amerikaans- Russische betrekkingen en een be langrijke ontwikkeling voor de zaak van de vrede in het algemeen". Prawda Het Russische partijblad Prawda wees er gisteren in een commentaar op dat het niet de schuld van de Sowjet-Unie is dat de besprekingen over de beperking van de strategi sche wapens nog steeds voortduren. Zoals bekend loopt vandaag het tweede SALT-akkoord af. Beide par tijen hebben toegezegd dat zij zich desondanks aan het akkoord zullen blijven houden zolang de besprekin gen over een nieuw SALT-akkoord voortduren. Ook de Prawda liet zich erg optimistisch uit over de moge lijkheid van de totstandkoming van een nieuw SALT-akkoord. ROME (Reuter) De Italiaanse vakbondsfederatie heeft voor vandaag een algemene staking van een uur afgekondigd voor de stad Rome uit protest tegen het doodschieten van een linkse demonstrant door neofascisten afgelopen vrijdag. In geheel Italië hebben zich afgelopen zaterdag ernstige ongeregeldheden voorgedaan. De politie heeft vijftien leden van de neo-fascistische partij MSI aangehouden. Zij worden verdacht van de moord op de omgekomen student. De politie beschermde het kantoor van de MSI in Rome tegen linkse demonstranten (foto). Behalve vele toeristen zijn het ook de pelgrims naar Lourdes die slacht offer van de maatregel zijn gewor den. Verscheidene bussen met pel grims en toeristen moesten vorige week onverrichterzake huiswaarts keren. De Franse maatregel beoogt waar schijnlijk de toeloop van Portugese arbeiders te stoppen. De autoriteiten in Parijs schamen zich niet de werk loosheid de immigranten in de schoenen te schuiven. Sinds kort wordt remigratie in Frankrijk be loond met een premie van 10.000 franken. Deze premie is met name voor de Portugezen en Algerijnen bedoeld, de twee groepen die het overgrote deel van de Franse immi granten vormen. De maatregelen aan de Franse grens hebben in Portugal behalve veront waardigd ook grote ongerustheid doen ontstaan. Gevreesd wordt dat na de golf van vluchtelingen uit de vroegere Afrikaanse koloniën nu ook een golf van werkloze remigranten verwacht moet worden. Portugal is bij lange na niet in staat een dergelij ke toeloop van werklozen op te van gen, tenzij met enorme financiële steun uit het buitenland, zoals de EG waarvan ook Frankrijk lid is. Volgens de Portugese autoriteiten is overigens de handelwijze van de Franse grenspolitie in strijd met het Portugees-Franse samenwerkings verdrag dat begin dit jaar gesloten werd. De Portugese staatssecretaris voor emigratie Joüo Lima verwacht dan ook dat het probleem via diplo matieke weg uit de wereld kan wor den geholpen. door Louis Smit BUENOS AIRES (DPA, Reuter, AP) Bij een actie van de Argentijnse marine tegen Russische en Bulgaar se vissersschepen die binnen de ter ritoriale wateren van het land ope reerden zijn drie onderofficieren van de Argentijnse marine verdronken. De drie raakten te water toen een sloep kapseisde waarmee zij op weg waren naar een opgebrachte treiler. Bij de actie raakte voorts een Bul gaarse zeeman gewond toen de ma rineschepen salvo's afvuurden op de schepen. Vier schepen van Oost europese landen zijn afgelopen za terdag opgebracht naar de Argen tijnse haven Port Madryn, waar mo menteel ook al vijf Russische sche pen liggen in afwachting van een gerechtelijke uitspraak over hun vermeende schending van de Argen tijnse territoriale wateren. Het literaire weekblad Literatoernaja Gazeta besteedt ten behoeve van de propaganda uitgebreid aandacht aan het boek „Vaarwel Israël. Russische joden en Israël" van Efraim Sewela, dat onlangs in Frankrijk is verschenen. De auteur is zelf een Russische jood. Hij studeerde filosofie en was als journalist werkzaam. In de jaren vijftig werden een stuk of wat artistieke films volgens scenario's van hem opgenomen. In 1971 emigreerde hij met zijn vrouw Julia naar Israël, waar hij naar zijn zeggen echter van een koude kermis thuis kwam. „Vaarwel Israël" is het resultaat van een zesjarig verblijf aldaar en vertelt over de ontgoocheling die vele bui tenlandse joden ten deel valt als zij zich in hun beloofde land vestigen. Het boek heeft de volgende op dracht: „Aan de nagedachtenis van hen die voor Israël stierven. Laten ze dit boek niet als een heiligschennend document beschouwen: het ware on vergeeflijk langer te zwijgen!" Sewe la schrijft dat hij na zes jaar maar één wens had: het land verlaten! De Literatoernaja Gazeta tekent hier triomfantelijk bij aan dat Sewela dus erkent dat zijn vertrek uit de Sowjet-Unie een vergissing was en „hij in de val is gelopen van de zionisten, van de leugenachtige pro paganda van Israël Sewela schildert in niet mi6 te ver stane bewoordingen de politieke si tuatie: „Een totalitair regime grijnst je er tegen, een barbaarse verachting voor de menselijke persoonlijkheid is er regel en er geldt het recht van de sterkste". Omdat hij zich enige ma len negatief had uitgelaten over het land, was zijn kans op werk verke ken. Ook zijn vrouw Julia, die van professie filmactrice is, kon geen HltlGr passend werk vinden. Niemand stak een hand uit om hun wanhopige situatie te verbeteren. Daar kwam nog bij dat men hem vanwege zijn non-conformisme vaker voor herha lingsoefeningen in het leger opriep dan anderen. Zag de schrijver vanuit vluchtte: „je moet wel krankjorum zijn om in Israël te gaan wonen!" Moskou Israël als een hemel-op-aar- de waar de dromen van de mensheid aangaande de sociale gelijkheid in vervulling gingen, in Tel Aviv viel hem dat grote verschil tussen rijk en arm op. Ook vind hij het opmerke lijk dat blanke joden (uit Europa en Amerika) en zwarte joden (uit Afrika en Azië) in Israël zo vijandig tegeno ver elkaar stonden. Volgens Sewela allemaal redenen waarom steeds meer joden in de Sowjet-Unie afzien van hun recht om naar Israël te emigreren De Gazeta besluit het ar tikel met de woorden van een Ameri kaanse jood die ook uit Israël weg- Onder het kopje „Gewezen Hitieria nen in Peking" meldt de Prawda het bezoek van de Westduitser Steinhoff aan China. Steinhoff was vóór en tijdens de Tweede Wereldoorlog werkzaam als generaal van de Bun- deswehr; hij wist in het leger van Hitier de hoogste nazistische ordes te verwerven. Volgens de Prawda staat hij bekend als één van de ac tiefste voorstanders van een milita ristische politiek. Steinhoff stelde zich in China op de hoogte van de activiteiten van het Chinese leger en bracht een bezoek aan Chinese leger eenheden in het aan de Sowjet-Unie grenzende rayon Sintjang. Het Rus sische partijblad weet ook te melden dat nog enige gewezen generaals van de Bundeswehr op visite waren in China Onder hen zou Tretner zijn geweest, onder wiens directe verant woordelijkheid in 1937 de vernieti ging van het Spaanse stadje Guerni ca plaats vond. „De massale uitnodi ging van gewezen Hitierianen die in de laatste jaren hoge posten be kleedden bij de NATO. is er een overtuigend bewijs van dat de huidi ge Chinese regering welke militaris ten dan ook zelfs gewezen Hitieri anen met open armen ontvangt", is het commentaar van de Prawda Woensdag 14 september eindigde de eerste Moskouse internationale boe kenbeurs. waarover in het Westen enige heibel ontstond omdat sommi ge boeken zouden zijn geweigerd door de Sowjet-autoriteiten. De voorzitter van de Russische Commu nistische Staatsuitgeverij, B I Stoe- kalin. toonde zich zeer tevreden over de expositie waaraan maar liefst 67 landen mee deden en waar meer dan 160 duizend mensen een kijkje kwa men nemen. Hij dichtte dit succes vooral toe aan het aansprekende motto waaronder zij was gehouden: „het boek in dienst van de vrede en de vooruitgang". De algemeen-secre taris van de Verenigde Naties. Kurt Waldheim. noemde de Moskouse boekenbeurs een inspirerend voor beeld van hoe landen de Slotakte van de Europese conferentie kunnen invullen. Over boeken gesproken, op 14 sep tember was het 110 jaar geleden dat het eerste deel van „Das Kapital" van Karl Marx het licht zag. De Prawda citeert Wladimir IljitsJ Le nin: „Dit is het grootste politlek- economische werk van de eeuw". 110 Jaar geleden verscheen „Das Kapi tal" in een oplage van duizend exem plaren. Tegenwoordig verschijnt het in tirages van miljoenen. Alleen al in de Sowjet-Unie verscheen het 220 keer in een oplaag van 7,5 miljoen. Het geschrift is in meer dan 50 talen vertaald. Psychiatrie De Literatoernaja Gazeta tenslotte heeft nog een interessant bericht over de Russische psychiatrie. Op uitnodiging van het Ministerie van Volksgezondheid bracht een delega tie van bekende Oostenrijkse psy chiaters een bezoek aan de Sowjet- Unie. Zij mochten ter plekke onder zoeken of de psychiatrie werd mis bruikt om dissidenten op te sluiten. „Deze kwestie wordt gedurig aange sneden door de Westerse propagan da". aldus het literaire weekblad. De delegatie bezocht een groot aantal psychiatrische ziekenhuizen en kon openlijk discussiëren met enige ver tegenwoordigers van de Russische psychiatrie. Na afloop dankten de Oostenrijkse artsen de autoriteiten hartelijk voor de leerzame excursie, waarbij zij afstand namen van „de hysterische verklaringen van slecht ingelichte lieden over gedwongen opsluiting van dissidenten in psychi atrische inrichtingen". Vervolg van pagina 1 Boos De voorzitters van 32 Joodse organi saties in de Verenigde Staten heb ben zich uiterst boos uitgelaten over de gemeenschappelijke verklaring. Volgens hen betekent deze verkla ring dat de Verenigde Staten hun historische verplichting laten vallen het voortbestaan van de staat Israël te waarborgen Bovendien betekent deze verklaring, aldus de Joodse voorzitters, dat Amerika Rusland in een sleutelpositie in het conflict in het Midden-Oosten heeft gemanoe- vreerd. De verklaring zal alleen maar leiden tot een verharding van de standpunten bij Arabieren en Pales- tijnen, zo menen zij Amerika en Rusland hebben zich in de verklaring verbonden al het mo gelijke te doen om voor het einde van dit Jaar te komen tot een hervat ting van de Geneefse conferentie. Zij zeggen hun medewerking toe voor de naleving van een vredes akkoord in het Midden-Oosten als de betrokken partijen dit willen Zij stellen voorts de vorming van gede militariseerde zones voor en de lege ring van VN-troepen of VN-waarne- mers om de veiligheid van Israël en de Arabische Staten te waarborgen De Israëlische regering heeft giste ren een plan goedgekeurd dat de vestiging beoogt van zes groepen Israëliërs op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever. Zondag middag betrok de eerste groep Is raëliërs haar nieuwe onderkomen in een legerkamp dat aan de weg naar Nabloes ligt in afwachting van een definitieve woonplaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5