Conflict tussen artsen en fondsen vermeden Debat levert geen nieuw inzicht op Irene en Carel Hugo mochten niet praten Ton nodig voor verdediging homo-rechten 'Melk drinken opschoot best nuttig' Pensioenbijdragen lager en anders verdeeld 8 kantinetafels Schepping of evolutie" Verkeersdoden Explosieve stof in kanaal leidt tot vaarverbod Deskundigen op congres: 300 boekschroeven Middag vol emoties en misverstanden in NOS-studio 10 buffer trillingdempers 'Nachtmerrie van Miami' tegen Anita Bryant Indonesië wil met China normale betrekkingen 'BON MAANDAG 3 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse huisartsen laten het niet aankomen op een conflict met de ziekenfondsen. De ledenvergadering van de Landelijke huisartsenvereniging (LHV) heeft zich erbij neergelegd, dat de fondsen dit jaar minder geld aan pensioenbijdragen neertellen dan de LHV gevraagd had. Wel hebben de huisartsen de fond sen bereid gevonden het geld voor de pensioenbijdragen anders te verde len. Het laatste aanbod van de fond sen kwam erop neer. dat de artsen een pensioenbijdrage krijgen van 7.63 per verzekerde. Dat bedrag zou alleen betaald worden voor de eerste 1800 verzekerden per praktijk. Op aandrang van de artsen is de Vereniging van Nederlandse zieken fondsen bereid die grens op te trek ken. waarschijnlijk tot 2000. Het be drag per verzekerde valt daardoor lager uit. en komt op 7.14. Dat is iets meer dan de fondsen aanvanke lijk wilden betalen, maar dan tot een maximum van slechts 1800 verze kerden. Het compromis werd in de nacht van vrijdag op zaterdag na een langduri ge vergadering, door een meerder heid van de LHV-ledenvergadering aanvaard. Meer dan een derde deel van de aanwezige artsen was tegen. De aanvaarding van het compromis betekent, dat artsen, ziekenfondsen en verzekerden een hoop administra tieve rompslomp bespaard blijft. Bij een conflict tussen artsen en fondsen zouden de verzekerden zelf de artsen moeten betalen voor verleende diensten. Vervolgens zouden de ver zekerden met hun rekeningen naar de fondsen moeten stappen. Verheugd De Vereniging van Nederlandse zie kenfondsen toonde zich er dit week einde verheugd over, dat een conflict vermeden kon worden. De fondsen menen, dat het compromis geen af breuk doet aan hun opzet: een betere verdeling van de pensioenbijdragen, waarbij vooral beginnende artsen baat hebben. Juist voor deze artsen met een kleine praktijk zijn de pensi oenlasten veelal moeilijk op te brengen. De LHV houdt staande, dat er met de ziekenfondsen gesproken moet worden over een ..rechtvaardiger" stelsel van pensioenbijdragen in de komende jaren. De LHV had ge hoopt zo bleek uit opmerkingen van voorzitter W. Derksen dat de fondsen op dit punt wat toeschiete lijker zouden zijn. De fondsen willen wel op de wens van de artsen ingaan, maar dan moet de hele honorerings regeling in discussie komen, niet al leen het pensioengedeelte. Het bereikte compromis betekent voor de fondsen, dat zij dit jaar vijf miljoen gulden meer betalen aan pensioenbijdragen dan bij behoud van de oude regeling (een bijdrage voor elke verzekerde). De aanvanke lijke eis van de artsen kwam erop neer, dat de fondsen naar eigen zeg gen zo'n veertig miljoen extra op tafel moesten leggen. ADVERTENTIE stapelbaar, bladmaat 120 60? UIT VOORRAAD VAN OV/eftOOm Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Ruim zes uur nadat zij met hun debat begonnen waren, verweten voor- en tegenstanders van de evolutietheorie elkaar zaterdag in Utrecht vertwijfeld dat zij onredelijke systemen verdedigen. In de door de Evangelische Omroep georganiseerde confrontatie had niemand iemand overtuigd. De zeer goed gevulde Jaarbeurscongreszaal bleef het gehakketak over wordt vervoerd naar Pernis. niQfoTICAViQrm&lii lm AI.1 1lifiliruollloranda nAlltiamonnn wetenschappelijke detailkwesties met belangstelling volgen. De uit Amerika gehaalde tegenstan- flomir irloo" ders van de evolutietheorie behoren IlaUW ÏUCC tot een vooral in dat land bloeiende De breuklijn werd zaterdag duidelijk stroming die meent op wetenschap pelijke gronden de letterlijke his tori- geïllustreerd toen biochemicus dr. M. Sluyser zijn Amerikaanse collega 7 uiu/ooi oijii muciiaaaiuc tuucca sche juistheid van het scheppings- dr. D. T. Gish vroeg, welk model hij VprnQül iron rtonocio fö Irnnnan Ka verhaal van Genesis te kunnen be vestigen. Voor deze „creationisten' dan voor het algemeen aanvaarde in de plaats stelde. „Ik heb geen flauw zijn heelal en aarde ongeveer tien- idee," zei Gish, „wij kunnen alleen de duizend jaar oud in plaats van de resultaten zien. maar hoe de Schep- miljarden jaren die de gevestigde per te werk gegaan is, moet u mij wp <>ncr on oonrroo niet vragen." Met hun opgestapelde twijfels leveren de creationisten geen positieve bijdrage aan de uit- wetenschap aangeeft. Voor hen heeft de mens zich niet in een evolutieproces van miljoenen ja ren uit aapachtige soorten ontwik keld, maar 11 op de zesde dag gescha pen. De creationisten beroepen zich hiervoor niet alleen op het gezag van het Bijbelwoord, maar willen weten schappelijk aantonen dat de geves tigde opvattingen onjuist zijn. In het weefsel van talloze feiten, metingen en interpretaties dat leidt tot een samenhangend beeld van onze stof felijke wereid en haar voorgeschie denis sporen zij zwakke plekken op, punten van twijfel en mogelijke te genstrijdigheden. Het is de beproefde en algemeen aanvaarde manier om dat wereld beeld te verfijnen en te verbeteren, waarbij soms de noodzaak blijkt om onderdelen grondig te herzien. Maar daarna blijkt er een breuklijn op te treden tussen de creationisten en andere wetenschapsbeoefenaars. Op grond van hun opgestapelde twijfels over detailpunten, zorgvuldig uit de literatuur bijeengegaard, verklaren zij het totale wereldbeeld zoals dat de afgelopen anderhalve eeuw is op gebouwd voor ongeldig, en stellen het hunne ervoor in de plaats. breiding van menselijk inzicht en kennis. Zij onttrekken grote gebie den aan het werkterrein van de we tenschap. Voor onderzoekers die aan „de resul taten" wél systematische inzichten in de voorgeschiedenis ontlenen, niet volmaakt maar juist daardoor stimulerend om nog dieper te gra ven, zal die breuklijn onoverkome lijk blijven. Het debat tussen creati- visten en evolutietheorie kan nog lang duren zonder een stap verder te komen. BREDA (ANP) In de nacht van zaterdag op zondag is de 25-jarige Lodewijk van Kammeren uit Bergen op Zoom door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij verloor door onbekende oorzaak de macht over het stuur van zijn auto en sloeg in de berm over de De 19-jarige J. A. L. Beekmans uit Erp is zaterdagmiddag in een zieken huis in Veghel overleden aan de ver wondingen die hij opliep bij een on geluk in 8chijndel. Hij botste daar met zijn bromfiets frontaal tegen een auto. De 17-jarige Theo Hoekstra uit Mep- pel is zaterdag in een ziekenhuis overleden aan verwondingen die hij opliep, toen hij in Oosterboer met een geleende bromfiets tegen een trekker werd gedrukt. De jongen droeg geen helm. In Lochem is in de nacht van vrijdag op zaterdag de 23-Jarige dienstplich tig sergeant J. Padding omgekomen. Een andere militair werd zwaar ge wond. Ze zaten samen in een jeep. die wegens nog onverklaarde oor zaak tegen een boom botste. De twee jongens keerden terug van oefenin gen in Duitsland. De 21-Jarige J. C. v. d. Heuvel uit 8choonrewoerd is zaterdagavond in Hei - en Boelcop gedood bij een ongeluk, toen hij met zijn auto in een sloot raakte. Hij kon niet meer uit de auto komen en verdronk Zaterdagavond is in Heeze de 69- jarige P. J. Vereyken omgekomen, toen hij tijdens het oversteken van de weg door een auto werd aange reden. Van een onzer verslaggevers DEN HELDER Uit een afsluiter van het gasbehandelingsstation van de Nederlandse Aardolie Maat schappij in Den Helder is zaterdag ongeveer achtduizend liter zeer brandbare en explosieve stof ont snapt en terecht gekomen in het Noordhollands Kanaal. In verband hiermee is zaterdag de hele dag een vaarverbod van kracht geweest voor dit deel van het kanaal. De brandba re stof, een hoeveelheid vloeibare koolwaterstof, is een bijprodukt van het Noordzeegas, dat in schepen Surveillerende politiemannen zagen hoe uit een buis het spul in het water spoot. Ongeveer tegelijkertijd had men bij de NAM ook al gemerkt, dat er iets fout was gegaan, dankzij het televisiebewakingssysteem dat men hier heeft. Zaterdag zijn de rijkspolitie te wa ter, de gemeentepolitie van Den Hel der en mensen van de NAM al be gonnen met het opruimen van de ontsnapte stof. Dit gebeurde door het gebruiken van een zuigauto. Gisteren zijn door de storm wegge waaide resten ook nog uit het water verwijderd. ROTTERDAM (ANP) On danks kritiek op en twijfel aan het nut van schoolmelk, kwam een aantal deskundigen zater dag op het congres „de voeding van de schoolgaande jeugd" in Rotterdam, toch tot de conclu sie dat het nog steeds goed is, dat schoolkinderen elke dag een kwart liter melk drinken. dagelijks drinken van schoolmelk misschien bepaalde voedingsstoffen, zoals dierlijk eiwit, in te grote hoe veelheden gebruikt worden. Op dit congres, dat werd georgani seerd ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan van het Centraal Schoolmelkcomité, zei prof. dr. C. den Hartog, oud-hoogleraar in de voedingsleer, dat schoolmelkdrin- kers in het algemeen meer voedings stoffen opnemen dan niet school- melkdrinkers. Overigens vroeg hij zich wel af of door het verplichte nylon, 8 x 34124? uit voorraad van overtoom Toch vond hij wel argumenten aan wezig om door te gaan met het ver strekken van schoolmelk. Gebruik van enig voedsel tijdens een lange schooltijd, is gewenst, te meer omdat veel kinderen niet of onvoldoende ontbijten, volgens hem. Hij vindt dan een kwart liter melk in ieder geval beter dan helemaal niets. Na tuurlijk zijn er veel kinderen die brood mee naar school nemen, maar het blijkt dat heel wat van die boter hammen terecht komen bij de eend jes Bovendien is het beleg van deze boterhammen vaak zoet en te vet. Intellectueel Niet te spreken was prof. Den Hartog over de wijze waarop het Klnderpsy- chologisch Instituut van de universi teit van Groningen een onderzoek naar het verband tussen schoolmelk en intellectuele prestaties van schoolkinderen heeft uitgevoerd. Hij Prinses Irene en Carel Hugo zaterdag in de studio (foto: Dirk Ketting) door Fred Lammers HILVERSUM Prinses Irene en prins Carel Hugo hebben zaterdagmiddag op het allerlaatste moment afgezien van het gesprek waarvoor zij via de NCRV een aantal Nederlandse journalisten hadden laten uitnodigen. De onduidelijk politieke situatie in Spanje was daarvan mede de oorzaak. vond, dat het onzeker Is of de verkre gen resultaten wel zonder meer aan het gebruik van schoolmelk mogen worden toegeschreven. Na dat on derzoek werd gemeld, dat school melk de verstandelijke prestaties en vooral het scherp denken bevordert. Hij kon het ook niet erg waarderen hoe Lardinois, toen hij nog land- bous- commissaris van de EG was, gebruik maakte van deze gegevens om een EG- subsidie voor school melk los te krijgen. De arts F. Wafelbakker, geneeskun dig Inspecteur voor de jeugdgezond heidszorg, had wel enige kritiek op de verstrekking van schoolmelk. HIJ vroeg zich af of het Juist is om aan alle kinderen melk ..voor te schrij ven", terwijl die maar voor een be perkt aantal kinderen nodig zou zijn. Prinses en prins waren bang zich tot uitspraken te laten verleiden die in Spanje verkeerd zouden kunnen val len en op die manier hun eigen gla zen in te gooien nu de kans aanwezig is dat zij zich binnenkort met hun vier kinderen weer in Spanje mogen vestigen, dat prins Carel Hugo de Spaanse nationaliteit, die hem is af genomen, wordt teruggegeven en dat de Cariisten een grotere mate van vrijheid krijgen. Directe aanleiding tot het niet door gaan van het gesprek is echter vol gens prinses Irene het feit dat men er op Soestdijk niet mee akkoord ging. Toen het gesprek, waartoe tien da gen geleden in Parijs werd besloten, daar zaterdagochtend ter sprake kwam. herinnerde men het prinselijk paar aan een bepaling waarin staat dat zij zich op Nederlands grondge bied dienen te onthouden van ge sprekken met journalisten. Dit alles speelde zich af vlak voordat prinses Irene en haar man naar Hilversum zouden rijden, waar nog het een en ander moest worden opgenomen voor Jan van Hlllo's programma ..De tijd stond even sUl", dat maandag 10 oktober op het scherm komt en dat geheel gewijd is aan de gang van zaken rond de omstreden overgang van prinses Irene naar de rooms- katholleke kerk en de daaropvolgen de moeilijkheden rond haar huwe lijk. 'Moeilijk parket' Het prinselijk paar was duidelijk met de zaak verlegen. Jan van Hillo wist, toen de prinses en de prins hem bij aankomst in de NOS-studio de zaak uitlegden en zijn hulp inriepen, weinig anders te zeggen dan dat zij hem, in een heel moeilijk parket had den gebracht. Al stond het gesprek met de Journalisten los van zijn uit zending, toch voelde hij zich mede verantwoordelijk omdat hij in de Franse hoofdstad de details voor de ontmoeting met het prinselijk paar had geregeld. „Wat kunnen we er nog aan doen?", vroeg prinses Irene. Maar er was weinig meer aan te doen. Het gesprek zou om vier uur plaatsvinden en iedereen die was uit genodigd was al op weg naar Hilver sum. Jan van Hillo praatte er met niemand over en begon met de opna men. er kennelijk van uitgaand: komt tijd, komt raad Zo zaten in de grote studio de twee hoofdpersonen samen met Jan van Hillo op een verhoging met aan hun voeten een groot bloemstuk en als decor een indrukwekkende vergro ting van een foto. gemaakt op 8 februari 1964 bij de chaotische terug keer van de inmiddels met prins Ca rel Hugo verloofde prinses Irene aan de vooravond van de „nacht van Soestdijk". De fotografen deden hun werk en Van Hillo vertelde en passant dat hij voor zijn programma had gefilmd ln Parijs en Lignières; tijdens de uit vaart van de onlangs overleden schoonvader van prinses Irene, prins Xavier, en bij de officiële presentatie van haar oudste zoon Carlos aan de Cariisten. HIJ voegde eraan toe dat het rooms-katholiek worden van de prinses uitvoerig ter sprake was ge komen en dat Irene had gezegd dit destijds zelf aan het Nederlandse volk te hebben willen vertellen maar daartoe niet ln staat was omdat het nieuws door een foto vroegtijdig uit lekte. met dreedelnd en schroefdraad MS x 20? UIT VOORRAAD VAN OVertOOffl Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Uit vrees voor meer succesvolle acties van de Amerikaanse ex- schoonheidskoningin Anita Bryant tegen rechten voor homofielen, proberen tientallen artiesten en politici geld bijeen te brengen voor een tegenaanval in naam van de mensenrechten. Voor dit doel is het Amsterdamse Concertgebouw aanstaande zaterdag het toneel van een nachtelijke benefietvoorstelling geti teld 'Miami Nightmare', ofwel de Nachtmerrie van Miami, de stad waar Anita Bryant haar eerste overwinning boekte. Onder het motto 'Redt onze kinderen" leidde Anita Bry ant in de Amerikaanse staat Florida een campagne om ge lijkberechtiging van homo's op gebieden als huisvesting en arbeidsmogelijkheden, ongedaan te maken Bij refe rendum bleek zeventig pro cent van de kiezers in florida op haar hand te zijn. Bryant is van plan haar campagne ook in Europa op touw te zetten. „Deze middeleeuwse homo- jacht moet gestopt worden", zegt Coos Huijsen, gewezen Tweede-Kamerlid en nu voorzitter van de Stichting Vrije Relatierechten die de Miami Nightmare organi seert. Het nachtfeest moet ruim honderdduizend gulden opbrengen voor een pagina grote advertentie ln het kers tnummer van het Ameri kaanse weekblad Time. Daarin zal de Amerikanen voorgehouden worden dat schending van de rechten van homofielen een inbreuk is op de rechten van de mens. „Nederland heeft de naam voorop te lopen als het gaat om mensenrechten ln Zuid- Afrika en Oost-Europa", zegt Huijsen. „Die reputatie moe ten we ook hooghouden als de rechten van homofiele mensen in het geding zijn. Als een overheid zich mengt tussen Jou en je partner, dan is dat tyrannieker dan als je politiek monddood wordt ge maakt". Pittige prijzen „Ook in Nederland bestaat de tendens om iedereen die niet in gezinsverband leeft, te beschouwen als tweede rangsburger. Ook daartegen willen we ons afzetten met de Miami Nightmare", aldus Coos Huijsen. „Maar het eer ste doel is fondsen te krijgen voor die advertentie in Time. Daarvoor moeten we pittige toegangsprijzen durven te vragen van 15 tot 120 gulden". Onder de artiesten die voor niets op de Miami Nightmare zullen optreden zijn Adèle Bloemendaal, Jasperina de Jong, Albert Mol (met een striptease), Robert Long en de Zangeres zonder Naam (met een voor deze gelegen heid geschreven levenslied). Verder hebben onder ande ren burgemeester Polak van Amsterdam. D'66-fractielei- der Jan Terlouw en PvdA- voorzltter Ien van de Heuvel hun medewerking toegezegd. 8ter van de nacht moet Mies Bouwman worden, die de presentatie voor haar reke ning neemt. Kritiek Zoals zovele andere inzame lingsacties, zal ook de Miami Nightmare niet zonder kri tiek de geschiedenis ingaan. Een homofielengroep met de geuzennaam 'Rooie Flikkers' zal dezelfde nacht een tegen- manifestatie houden waar al leen homofielen optreden. Vooral de hoge toegangsprij zen en de naam Mies Bouw man die onlosmakelijk ver bonden is met de sfeer van liefdadigheid, zijn de Rooie Flikkers in het verkeerde keelgat geschoten. Hun woordvoerder Ruud Ploeg makers: ..Anita Bryant zegt dat wij slecht zijn en nu gaan allerlei goedwillende, voorna melijk heteroseksuele bur gers beweren dat wij toch best netjes en fatsoenlijk zijn. De Miami Nightmare wordt zo een feest van zoge naamd normale mensen die beweren dat zogenaamd ab normale mensen er ook bij horen. Maar het probleem is dat de facade van fatsoen rond de normale mensen af gebroken moet worden". Aan deze kritiek laten de or ganisatoren van de Miami Nightmare zich weinig gele gen liggen. Huijsen. „Een avondje voor homo's door ho mo's willen we absoluut ver mijden. Rechten voor homo fielen zijn gewone mensen rechten en bij de handhaving daarvan heeft iedereen, hete ro of homo, belang Het is beslist geen liefdadigheid die we bedrijven, net zomin als de acties van Amnesty Inter national liefdadigheid zijn. Als ons eerste doel. de Miami Nightmare, achter de rug is, willen we naar het model van Amnesty die voor Politieke gevangenen werkt, mensen gaan adopteren die wegens afwijkende relaties gevangen zitten Voor dat alles is veel geld nodig en dan ontkom Je niet aan hoge toegangsprij zen", aldus Huijsen Geen open kaart Inmiddels waren de fotografen klaar, het moment om te gaan pra ten was aangebroken. Oeen van de betrokkenen kwam op het idee dat nu zij het zover hadden laten komen de beste oplossing was open kaart te spelen. Het prinselijk paar bleef op het door een schijnwerper verlichte podiumpje zitten, het studioperso- neel wachtte ln het schemerduister op de dingen die komen zouden. Prinses Irene draalde zenwuachtig op haar stoel heen en weer toen Jan van Hillo, alsof er niets aan de hand was, opmerkte of men nog vragen voor het prinselijk paar had en als dat zo was of men die dan maar aan hem wilde richten. Een paar actuele vragen, betrekking hebbend op 8panje werden door Jan van Hillo afgedaan met de constatering dat dit ook ln zijn programma aan de orde kwam. zij het niet zo direct." De prinses en de prins willen daar liever niet op ingaan omdat hun woorden op het ogenblik ln Spanje op een goudschaaltje worden gewo gen", aldus, Jan van Hillo. De prin ses luisterde en lachte vriendelijk, maar deed er evenals prins Carel Hugo het zwijgen toe. op een gege ven ogenblik alleen opmerkend: „Meneer van Hillo. u kunt geloof Ik beter de hele inhoud van de film vertellen." Het over een andere boeg gooiend en meer op de persoonlijke toer gaand haalde nog minder uit. Prin ses en prins hielden hun mond. Om dat Jan van Hillo met de situatie ook geen raad meer wist stond hij op. uitroepend: „Ik geloof dat het voor u de hoogste tijd wordt weer naar 8oestdljk te gaan U wordt allemaal bedankt voor uw belang stelling." Nauwelijks een minuut la ter was het prinselijk paar uit het gezichtsveld verdwenen, de vertwij felde NCRV-voorllchter Nlek Har mans ln de studio achterlatend. Het prinselijk paar liet zich niet meer zien, evenmin als Jan van Hillo, met wie prinses en prins ln conclaaf gingen. 'Geëmotioneerd' „Prinses Irene moest op verhaal ko men want er had zich tijdens die opnamen het nodige afgespeeld in de studio." vertelde Jan van Hillo mij later op de avond „De prinses en prins zaten er erg mee dat ze niet mochten praten. Daar kwam bij dat het terugblikken in het verleden prinses Irene sterk aangreep Pra tend over haar geloofsovergang raakte prinses Irene op zeker mo ment zo geëmotioneerd dat wij de opnamen hebben moeten stoppen We hebben de opnamen later toch kunnen afronden, maar dat ver klaart dat Ik in een uiterst onplezie rige situatie verkeerde toen volgens - afspraak dc fotografen en journalis ten binnenkwamen." Politieke vragen konden niet worden beantwoord. Wat ln dat kader tij dens de uitzending werd gezegd is van tevoren besproken. Bij persoon lijke vragen was na alles wat al was voorgevallen de kans groot dat de prinses het opnieuw te kwaad zou krijgen en met de fotografen erbij zou dat extra vervelend zijn geweest. Vandaar dat Jan van Hillo het prin selijk gezelschap maar zo snel moge lijk naar een rustiger omgeving bracht. „De prinses vindt het alle maal erg pijnlijk. ZIJ heeft mij ge vraagd de betrokkenen de zaak uit te leggen en haar verontschuldigin gen aan te bieden," aldus Jan van Hillo JAKARTA (AFP) De Indonesi sche minister van buitenlandse za ken. Adam Malik heeft het afgelo pen weekeinde verklaard dat zijn land de betrekkingen met de Chine se Volksrepubliek wil normaliseren Hij zei dat na terugkeer uit New York. waar hij bij de openingszitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de Chinese mi nister van buitenlandse zaken Hoeang Hoea heeft ontmoet. „Toen u klein was, hadden ie nog geen tv, die uw huiswerk in de weg ADVERTENTIE l Wii voelen ook «ei .eis *00» omgaande levering van technische! artikelen u.t voorraad en met fikse kwantumkortingen s om te beginnen die gratis kalalogus sturen? adres plaats' Partikukeren 12.50 c™..too BI

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3