Raadsman Menten eist overheidsdocumenten Robeco KSH blijft afval lozen tot december mW;j 13Ü Minister pleit voor voorlopig rijbewijs aandeelhoudersrekeniiig Zeer groot tekort in bouw aan goede vaklui Brandweeracademie in nieuwbouw bij Arnhem 7%% LENING 1977 In kort geding tegen de Staat het fundament van uw vermogen V Leerlingen op bouwplaats Theoretisch rij-examen op school Kosten ongeveer tien miljoerr STAAT DER NEDERLANDEN VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet door Leo Kleijn DEN HAAG De raadsman van Pieter Menten, mr L. van Heijningen, wil inzage hebben in alle overheidsdocumenten uit de jaren 1949-1952 die betrekking hebben op de zaak van zijn cliënt. Hij eiste dit in het kort geding dat Menten tegen de Staat der Nederlanden heeft aangespannen en dat gisteren diende voor de president van de Haagse rechtbank, mr J. H. Blaauw. De raadsman zei dat hij deze eis ook ingewilligd wil zien als zijn belang rijkste vordering, de vrijlating van Menten, wordt afgewezen. Aan de hand van documenten (brieven, no tulen, aantekeningen e.d.) die zich op het ministerie van justitie bevin den, wil hij nagaan welk vervolgings beleid in het verleden met betrek king tot Menten is gevoerd. Menten, die zelf het kort geding bij woonde, liet weten dat hij in het bezit is geweest van een ministeriële brief waarin hem werd meegedeeld, dat hij geen verdere vervolging we gens zijn rol in de oorlog hoefde te vrezen. Die brief bevond zich naar zijn zeggen in zijn archief, dat door de justitie in beslag is genomen. De eis tot vrijlating van Menten ba seerde zijn raadsman onder meer op de overweging dat in 1951 de rege ring geweigerd heeft zijn cliënt aan Polen uit te leveren, omdat het Bij zonder Gerechtshof in Amsterdam in 1949 niet bewezen had geacht dat deze in krijgsdienst bij de Duitsers was getreden. Daarbij, aldus de raadsman, werd geredeneerd dat Menten niet opnieuw vervolgd kon worden wegens een delict waarvan hij al was vrijgesproken. Ook zou Menten in die tijd de verze kering hebben gekregen dat zijn zaak, na uitgebreid onderzoek op het ministerie van justitie en het parket in Amsterdam, was gesepo neerd. Van Heijningen voerde aan dat het niet aangaat een eenmaal geseponeerde zaak 25 jaar later nieuw leven in te blazen, en zeker niet als er geen enkel nieuw feit bekend is geworden. Volgens de raadsman van Menten dient zijn cliënt zo spoedig mogelijk te worden vrijgelaten op grond van onrechtmatig gedrag van de Zwit serse en de Nederlandse regering, onrechtmatig vervolgingsbeleid en een onbehoorlijke rechtspleging. Met het gedrag van de Zwitserse regering doelde hij op de uitlevering van Menten aan Nederland in de cember vorig jaar, waarbij van een geheim regeringsbesluit gebruik werd gemaakt. Met betrekking tot het onrecht in Nederland, dat zijn cliënt zou zijn aangedaan, hield de raadsman de president voor dat het openbaar mi nisterie zich heeft laten „opjutten" door „massa-hysterie" die geen gren zen kent. Op grond van het rapport- Wiarda, waarin wordt beschreven wat zich rondom de arrestatie van Menten heeft afgespeeld, stelde hij dat het openbaar ministerie is ge zwicht voor een „pershetze", waar achter „keiharde commercie" schuil ging, toen het tegen zijn zin tot aan houding van Menten overging. Volgens Van Heijningen is in Duitse, Poolse en Russische archieven geen enkel bewijs van executies in Podho- rodce en UryCz te vinden en berust het tegen Menten gevoerde proces uitsluitend op getuigenverklaringen „die in keukens zijn voorbereid". De officier van justitie, liet hij weten, heeft geen been om op te staan. Hij vroeg de president een einde te ma ken aan een „toestand van wette loosheid en rechteloosheid". Ander feit Namens de Staat voerde mr E. Droogleever Fortuijn aan dat de president van de Haagse rechtbank niet kan oordelen over een zaak, die is voorgelegd aan de bijzondere strafkamer van de rechtbank van Amsterdam. Hij stelde dat het be- Simpkins (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De provincie Groningen zal KSH toestemming geven tot 1 december afval te blijven lozen in het Winschoter- diep. Hiermee wordt ingehaakt op een toezegging van minister Westerterp, die daarmee in feite bezig is Duitsland te tarten. De minister is bereid KSH per 1 mwmmmmmmmmmm december aansluiting te geven op de Groningse smeerpijp. KSH moet dan wel een plan gereed hebben met de garantie dat het afvalwater in de herfstcampagne van 1978 voor min stens 65 procent zal zijn gezuiverd. Alleen dan mag KSH een deel van zijn afval via de smeerpijp afvoeren. De Eems-Dollard zal in dat geval worden belast met negentig ton BZV per dag. tachtig ton meer dan wan neer KSH er niet op is aangesloten. Volgens rijkswaterstaat is negentig ton per dag de maximaal toelaatba re hoeveelheid, maar een pas ver schenen Duits rapport vindt dat 25 ton BZV het maximum is. De datum van 1 december is geko zen, omdat minister Van der Stee verwacht dat dan ook wel bekend zal zijn of een samenwerking van KSH met de AVEBE mogelijk is. In dat geval zullen er geen financiële belet selen meer hoeven te zijn voor het verwezenlijken van een interne zui veringsinstallatie bij KSH. Overbodig Overigens is onduidelijk of KSH de eigen zuiveringsplannen wel mag af maken. Samenwerking met AVEBE kan inhouden dat KSH over moet gaan op dezelfde zuiveringsmethode als deze aardappelcoöperatie. Dat zou betekenen dat een al uitgevoer de eerste fase van 8.5 miljoen gulden bij KSH een overbodige investering wordt. Het was de bedoeling dat KSH een tweede fase zou bouwen voor vijftien miljoen gulden, maar de hiervoor reeds gedane bestellingen zijn inmiddels in opdracht van mi nister Van der Stee weer ongedaan gemaakt, in afwachting van de vraag welke zuiveringsmethode uiteinde lijk wordt gekozen. Minder In een verdere toekomst zal de ver vuiling dan nog verder moeten wor den teruggebracht dan de 65 procent die minister Westerterp nu van KSH eist. Op den duur zou de smeerpijp dan in totaal nog twintig tot dertig ton BZV per dag lozen, wat niet zoveel afwijkt van het door Duits land gestelde maximum. Duitsland zal de eerste jaren echter geduren de de vier maandelijkse herfstcam- pagnes genoegen moeten nemen met negentig ton BZV, welke hoe veelheid verder afneemt naarmate de plannen voor interne zuivering bij KSH (en trouwens ook nog een aan tal andere fabrieken) achtereenvol gens worden uitgevoerd. Het uitstel voor KSH betekent In feite ook uitstel van ingebruikstel ling van de smeerpijp als zodanig, die officieel morgen zou gaan wer ken. Provinciale staten van Gronin gen moeten morgenmiddag in een speciale vergadering nog hun goed keuring hechten aan uitstel voor KSH. Een desbetreffende voor dracht van gedeputeerden behelst ook ander voorstellen om zeker te zijn dat KSH zo snel mogelijk op de smeerpijp wordt aangesloten. De belegging gericht op rendement en waardestijging. Extra gemakkelijk gemaakt met een robecos voordelige "rekening-courant" in aandelen. Documentatie? Stuur een envelop met Uw naam en adres aan: robeco. Antwoordnummer 1957 (505). 3000 VB Rotterdam. Bellen kan ook: 010-650711 (toestel 157). - toog van Van Heijningen niet in Den Haag. maar in Amsterdam thuis hoorde. Volgens de landsadvocaat kan de Haagse rechter niet oordelen over getuigenverklaringen die hij niet eens kent. Met betrekking tot de weigering Menten aan Polen uit leveren, zei Droogleever Fortuijn dat hem nu, anders dan in 1949, primair een groot aantal moorden ten laste is gelegd. Hij meende dat er daarom geen sprake is van een vervolging wegens eenzelfde feit. Ook de seponering van de zaak vond hij geen argument om Menten vrij te lateri, omdat seponering niet bete kent dat nooit meer op die zaak kan worden teruggekomen. Daarbij stel de hij dat het openbaar ministerie nu over meer bewijsmateriaal be schikt dan in de jaren vijftig voor handen was. De landsadvocaat zei het onbegrij pelijk te vinden dat Menten dit kort geding had aangespannen, omdat het juist in zijn eigen belang is dat de bijzondere strafkamer straks een oordeel velt over zijn doen en laten in de oorlog. Als Menten, zo rede neerde hij ervan overtuigd is dat hij niet schuldig is aan moord, zal hij ernaar moeten streven dat dit dui delijk wordt uitgesproken. De advocaat van de Staat maakte er bezwaar tegen dat zijn tegenplelter verwijten had gemaakt aan het openbaar ministerie en het Rijks instituut voor oorlogsdocumentatie. Wel zei hij dat het openbaar ministe rie liever met de arrestatie van Men ten had gewacht, maar daartoe ge dwongen werd door in het vooruit- zichtgestelde perspublikaties. Droogleever Fortuijn concludeerde dat vrijlating van Menten in strijd zou zijn met beslissingen van de rechtbank, die tot nog toe steeds akkoord is gegaan met diens gevan genhouding. Bovendien wees hij erop, dat Menten bij vrijlating stellig uit Nederland zou vertrekken. Hij verzocht de president ook niet in te gaan op de eis van de raadsman van Menten de overheid opdracht te geven inzage te geven in documen ten uit de jaren 1949-1952, omdat die eis tijdens het kort geding uit de lucht was komen vallen. „Ik weet niet om welke stukken het gaat", zei hij, „en ik kan daarover dan ook niets opmerken". TB .-ei..-. Wethouder Den Dunnen slaat de eerste paal. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - „Bij alle werkloos heid is er in de bouwnijverheid een enorm tekort aan goede, geschoolde vaklieden," aldus de Rotterdamse wethouder R. den Dunnen, toen hij gisteren de eerste paal had geslagen voor een wellicht niet eens zo heel spectaculair bouwwerk: een toilet groep van 600.000 gulden voor het Rotterdamse kampeerterrein. Maar het werk is de eerste leerlingen bouwplaats in het gebied van de Nieuwe Waterweg en bovendien de eerste bouwplaats in Nederland waar alle werkzaamheden, van met selen en timmeren tot loodgieten en elektromontage toe, in coördinatie worden verricht door leerlingen die zojuist hun technische school heb ben verlaten. Bestuurder Joop van Dam van de Hout- en Bouwbond CNV vertelde ons daar meer van: „Twee leermees ters zorgen nu voor de begeleiding, het gaat voorlopig om tien metse laars en acht timmerlieden. Straks komen de loodgieters en de elektri ciens aan de beurt. Wij zaten meteen al met een probleem: Tien geschikte metselaars-leerlingen konden we in Rotterdam niet vinden. We hebben ze uit heel het zuiden van Zuid-Hol land bij elkaar moeten brengen. De jongens zijn onder normale CAO- voorwaarden in dienst van de aanne mer die het werk begeleidt: Gebrs. Spindler. Zij zijn dus van meet af aan opgenomen in de echte werk sfeer. Kijk, ondanks alle conjunc tuurverschijnselen is een aanwas van leerlingen voor de bouwvakken altijd nodig omdat we daar zitten met een om zich heen grijpende ver grijzing van de geschoolde vak lieden." Voorzitter D. W. van der Vorm van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf Waterweggebied zag in zo'n leerlin genbouwplaats de effectiefste moge lijkheid voor een Jongen die de tech nische school verlaat, om zich te bekwamen tot vakman en zich een plaats te veroveren. De schooloplei ding zag hij daarvoor als te algemeen gericht. Een interessante illustratie van de toestand in de bouwnijver heid: alle achttien jongens zijn nu al geplaatst bij een werkgever, die hen in dienst neemt zodra hun werk op de leerlingen-bouwplaats gereed is. DEN HAAG Minister Westerterp wil graag de instelling van een voorlopig rijbewijs, als een soort proefperiode voor de uitreiking van het definitieve rijbewijs. Verder wil de minister graag dat het theoretische examen voor het rijbe wijs los komt te staan van het praktische rij-examen. De bewindsman heeft zijn ideeën over deze zaken gisteren ont vouwd op het vijftigjarig Jubi leum van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen in Den Haag. Over het voorlopige rijbewijs zei de minister dat dit de mogelijk heid biedt om meer ervaring op te doen voordat de rijder voor het definitieve rijbewijs aan de tand wordt gevoeld. De heer Westerterp sprak verder over een doelmatiger toepassing van het theoretisch examen. Dat theoretische deel zou dan niet meer Individueel, maar collectief afgenomen moeten worden, en dan los van het praktische exa men. Dat zou bovendien een bij drage kunnen leveren aan een vlottere gang van zaken. De mi nister is er ook een voorstander van dat het theoretische deel wordt afgelegd vóórdat aan de praktijklessen wordt begonnen. Misschien kan dan ooit worden bereikt, zo zei de heer Westerterp, dat het voortgezet onderwijs een examen verkeerstheorie in zijn pakket opneemt. Dat zou dan een totale ontkoppe ling betekenen van praktisch en theoretisch deel, met dien ver stande dat het theoretische deel natuurlijk voorwaarde zou zijn voordat men aan het praktische examen zou mogen deelnemen. De minister sprak ook over de geldigheidsduur van het rijbe wijs. HIJ neemt dat de geldig heidsduur van vijf jaar rijkelijk kort is. Veel landen in Europa kennen een vrijwel onbeperkte geldigheidsduur. Nederland zou zich wat dat betreft een beetje moeten aanpassen, zo meent de heer Westerterp. Slachting Het was de minister opgevallen dat voor de Nederlandse rij-exa- mens een ware slachting onder de kandidaten wordt aangericht: slechts 22 procent slaagt direct voor de eerste keer. dit in tegen stelling tot het buitenland, waar de cijfers beter, of zelfs bijzonder goed liggen. In West Duitsland slaagt b.v. negentig procent van de kandidaten direct voor de eer ste keer. De minister zei fijntjes: „Kennelijk heeft een zo strenge selectie niet een zodanig positieve invloed op het aantal ongevallen als men op grond van de percen tages geslaagden zou mogen ver wachten". HIJ meent dan ook dat een zwaarder accent moet liggen op de rijopleiding in plaats van op het rij-examen. „De opleiding zou zodanig moeten worden aange past dat het examen meer als een laatste toetssteen kan worden ge zien." aldus de minister. Het ac cent moet volgens hem steeds meer liggen op verbetering van de rlj-instructie. Overigens meende de minister de gedachte dat een betere rijvaardigheid automa tisch een veiliger rijgedrag tot ge volg zou hebben, te moeten ontze nuwen. Een verkeersveilig rijge drag. zo zei hij, hangt ook af van de risico-marges die in het ver keer in acht worden genomen. Voor een Juiste bepaling daarvan is veel ervaring nodig. En Juist deze leermeester (die van de erva ring) heeft de kandidaat vaak moeten ontberen. Buitensporig Later zou prof. Günter Kroj, voor zitter van de internationale Orga nisatie voor economische samen werking en ontwikkeling, daar van een treffende illustratie ge ven. Hij zei dat onervarenheid de oorzaak is van tien tot vijftien procent van alle auto-ongeluk ken. Jonge bestuurders veroorza ken een buitensporig groot aantal verkeersongelukken. Hun percen tage ligt ongeveer drie tot vier maal hoger dan het gemiddelde percentage van veertien. Deze cijfers zijn het resultaat van een gedragswetenschappelijk on derzoek van de organisatie, die prof. Kroj op de jubileumbijeen komst bekend maakte. Van een onzer verslaggevers i. Van een onzer verslaggevers EDE In de bossen de Schaarsbergen nabij Arnhem zal binnenkort begonnen worden met de bouw van Nederlands eerste en tevens enige school voor de opleiding van brandweerofficieren. Het nieuwe complex van de rijksbrandwee racademie, zoals het instituut officieel wordt genoemd, krijgt een nogal romantisch sfeertje, waarbij men wat het uiterlijk betreft kan denken aan een aantal geschakelde boswoningen maar met enige fantasie ook aan een Oosterse tempel. De ontwerper, architect Jan Verhoeven, zegt gestreefd te hebben naar „een menselijke omgeving". Anders dan bijvoorbeeld in Enge land, waar de opleiding tot brand weerofficier zich afspeelt op een 800 hectare groot, voomalig RAF-vlieg- veld, krijgt de rijksbrandweeracade- mle in Schaarbergen slechts de be schikking over een terrein van een kleine twee hectare. Het complex zal zowel onderwijsinstelling zijn als in ternaat. Er komt ruimte voor vijftig leerlingen, wier opleiding anderhalf jaar in beslag neemt. Het gebouw dat exclusief btw onge veer tien miljoen gulden gaat kos ten. krijgt ook een werkplaats met stalling voor zestien brandweervoer tuigen. Het geheel moet kunnen functioneren als brandweerkazerne, waarmee de werkelijkheid is na te bootsen. De brandweerwagens be vinden zich op een plein in een dal, daarboven is de school en daarboven het internaat. Vluchtmogelijkheden Elke verdieping krijgt goede vlucht mogelijkheden, die als voorbeeld moeten dienen op het gebied van vluchtveiligheid. Boven het complex verheffen zich enige torens. Deze zijn bedoeld als oefentoren en als toren voor het ophangen van te drogen slangen. In de Tweede Kamer zijn deze da gen van PvdA-zijde aan de ministers van binnenlandse zaken en van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening vragen gesteld met betrek king tot de in Schaarsbergen te bou wen rijksbrandweeracademie. Ge ïnformeerd werd onder meer hoe het besluit daartoe is afgewogen tegen over de beleidslijn van de regering om vestiging van nieuwe rijksactivi teiten bulten de randstand en het Veluwemassief te bevorderen. Geantwoord is dat bij het besluit rekening werd gehouden met de aanwezigheid van al bestaande ac commodaties, voor het doel geschik te oefenterreinen en de Luchtmacht Electronische school, die mogelijk heid biedt tot medegebruik van faci liteiten. Als een belangrijk punt voor het laten vallen van de keuze op Schaarsbergen werd ook ge noemd dat men beschikt over ruim zestig gastdocenten, die voorname lijk in de randstad wonen en wier bijdrage, gezien hun bijzondere ken nis en ervaring, niet kan worden gemist. Nadat de belangstelling voor de functie van brandweerofficier een tijdlang heeft „gesluimerd", is de interesse voor een dergelijke baan de laatste tijd belangrijk toegeno men. De laatste keer waren er 800 aanmeldingen terwijl de academie slechts een capaciteit van vijftig leerlingen heeft. Brandbestrijding is de laatste tien tallen Jaren uitgegroeid tot een spe cialisme dat steunt op praktische en theoretische vakkennis van hoog ni veau. De officieren, waarvan de vooropleiding minstens HBS be hoort te zijn, dienen bijvoorbeeld op de hoogte te zijn van moderne indu striële ontwikkelingen (kunststof fen, chemische stoffen, radio-actie ve stoffen enz.) en vertrouwd met moderne bouwconstructies en bouwmaterialen en hun gedragin gen bij brand. Verder wordt zwaar getild aan karakterologische eigen schappen. Door de toenemende regionalisatie en professionalisering van de brand weer in Nederland zal het aantal brandweerofficieren worden uitge breid met ongeveer honderd. Tot nu toe beschikt ons land over 300 brandweerofficieren, waarvan onge veer tweederde is opgeleid door de school, die op het ogenblik gehuis vest is in kasteel Hoekelom te Ben- nekom. (ADVERTENTIE) bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 4 oktober 1977 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) jaarlijks op 1 november in 20 jaarlijkse termijnen van 1 november 1978 af vervroegde aflossing is vanaf 1 november 1987 mogelijk; tot 1 november 1992 tegen 103%, daarna tegen 102% nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 4 oktober 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen 1 november 1977 uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs rente aflossing schuldbewijzen inschrijving storting toewijzing

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9