Theo Harteveld koos voor het ontwikkelingswerk De tekening van een lezer DICHTBIJ f] c' V, BRBBR Commentaar Minder belasting? (1) Na ruim vijftien jaar Utrechts stadsbestuur Minder belasting? (2) Droom en daad gaan niet samen' HET STOELEN KLAARZETTEN LEVERT TOCH PROBLEMEN OP Oude wijven en jonge dames een jongetje of een meisje vergissing zomertijd acrobatisch* dokter - VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Het bestuur van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging heeft voor gesteld volgend jaar iedereen 200 gulden minder belasting te laten betalen. Die belastingverlaging is, gecombineerd met de prijscompen satie, volgens de FNV een belang rijk instrument om de koopkracht van de doorsnee werknemer te handhaven of zelf iets te verbe teren. Om dit plan mogelijk te maken is het nodig dat de overheid afziet van de aangekondigde verhoging van de aardgasprijs, de premies voor de ziektewet, de WAO en de WW verlaagt en vervolgens afziet van de inflatiecorrectie. Het aantrekkelij ke is dat de belastingverlaging en het laten vervallen van de inflatie correctie vrijwel tegen elkaar kun nen worden weggestreept. De be lastingverlaging kost de schatkist anderhalf miljard. Maar het niet teruggeven van de wegens de geld ontwaarding te veel betaalde belas ting de inflatiecorrectie levert eenzelfde bedrag op. Alleen voor de premieverlaging moet een verder oplopen van het begrotingstekort worden aanvaard. Maar de toch nog te hoge waardering van de gulden in het buitenland met alle nadelen voor onze benarde export maakt dat nadeel acceptabel. De hoge prioriteit, die de FNV verleent aan de handhaving van de koopkracht voor het doorsnee ge zin, is wel verdedigbaar. Uiteraard uit sociaal oogpunt een jaarinko men van 28.500 gulden of minder voor een gezin met twee kinderen is naar Nederlandse maatstaven be paald geen overdreven luxe maar ook uit economische overwegingen mag een verlaging van de bestedin gen niet worden geriskeerd. Een van de grondoorzaken van de eco nomische moeilijkheden hangt im mers samen met de achter blijvende bestedingen. Het aantasten van de koopkracht zou die kwaal alleen maar verergeren. In het FNV-voorstel (reeds eerder gelanceerd door het C.N.V.) speelt het achterwege laten van de verho ging van de aardgastarieven een belangrijke rol. Ook dat is een zinnige gedachte. Met deze verho ging. die vooral de laagstbetaalden zal treffen, wil de overheid de parti culiere verbruiker immers dwingen zuiniger met het gas om te springen. Maar het is zeer de vraag of dat via prijsverhogingen lukt, terwijl aan de andere kant wèl vaststaat dat een beleid dat is gericht op het op grote schaal isoleren van woningen de levensduur van de gasbel onder Slochteren met zeven jaar zal ver lengen (en het comfort in de wonin gen bovendien verhoogt). Aan het FNV-plan zitten ook nade len. Een ervan is dat het achterwege laten van de inflatiecorrectie de middengroepen zal treffen. Nu is het op zichzelf juist dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moe ten dragen, maar het is nog maar de vraag of iedereen in de middengroe pen nog steeds sterke schouders heeft. Het ligt daarom voor de hand. dat het kabinet het FNV-plan zo het levensvatbaar blijkt te zijn terdege zal onderzoeken op in komenspolitieke effecten. Voor het overige mogen we aanne men dat er tussen regering en be drijfsleven nauwelijks verschil van mening bestaat over de noodzaak om op korte termijn met een pakket aanvullende maatregelen in de eco nomische sector te komen. Over een precieze invulling is uiter aard verschil van mening mogelijk, maar afgezien van accentverschillen is het onaannemelijk dat niet een ieder op grond van eigen verant woordelijkheden zal willen mee werken aan het behoedzaam effe nen van het pad naar een harmo nieus loonoverleg 1978. In dit ver band zal de reactie van de aangeslo ten FN V-bonden, en straks van de leden, een belangrijke indicatie zijn voor het verdere verloop van het arbeidsvoorwaardenoverleg. door Fred Lammers UTRECHT „De problemen in een stad als Utrecht zijn klein in vergelijking met de problemen elders in de wereld waar de meest elementaire za ken vaak niet aanwezig zijn. Dat ben ik de afgelopen jaren steeds meer gaan inzien. Bij mijn werk als wethouder is de wetenschap dat de welvaart die wij in Nederland hebben, in grote delen van de wereld ont- breekt, een steeds grotere rol gaan spelen. Ik ben gaan relati veren, me gaan afvragen of het wel zo belangrijk is elkaar over kleinigheden in de haren te vliegen, zoals in een gemeente raad toch regelmatig gebeurt. Daarop moest ik steeds vaker een ontkennend antwoord geven." Deze uitspraak van Theo Harteveld, de Utrechtse wethouder van ruimte lijke ordening en culturele zaken, zegt veel over het waarom van het feit dat hij, nadat hij ruim vijftien jaar een hoogst belangrijk aandeel gehad heeft in de ontwikkeling van Nederlands vierde stad, dit werk vandaag neerlegt om volgende maand hoofd te worden van de afde ling contacten met ontwikkelings landen bij de Internationale Union of Local Authorities (IULA) in Den Haag." „Het is te cru gezegd dat ik na al die jaren ben uitgekeken op het wethou derschap en het loco-burgemeester zijn, maar het is wel zo dat ik er heel bewust voor heb gekozen me in de derde fase van mijn leven, ik ben nu 53, met zaken bezig te houden die meer op het ideële vlak liggen, en dat is voor mij het ontwikkelingswerk geworden," zegt Theo Harteveld in zijn werkkamer in het stadhuis. Tot op het laatste moment is hij daar actief. Voor zijn afscheidsrecep tie vanmiddag in de raadzaal had hij eigenlijk nauwelijks tijd. „Die laat ste dagen komt er van alles op je aan. Er zijn zoveel dingen die ik nog graag even af wil ronden," zegt Theo Harteveld bijna verontschuldigend. Het ontwikkelingswerk speelt al lang een rol in zijn leven. Niet zo maar is Theo Harteveld vanaf het prille begin bij de NOVIB betrokken, eerst als plaatselijk voorzitter, later als lid van het hoofdbestuur en te genwoordig als lid van de consulta tieve commissie, het orgaan dat ge vraagd en ongevraagd adviezen kan geven. Hij kreeg met de NOVIB te maken doordat hij in 1955 tot de groep Nederlanders behoorde die geen gebruik wilde maken van de destijds doorgevoerde belastingver laging en het terugbetaalde belas tinggeld aan de minister van finan ciën retourneerde. „Die wist er eerst geen raad mee. Hij heeft het geld op een speciale rekening gezet en ons, toen de NOVIB was opgericht, laten weten het daaraan te hebben gege ven. Ik was het daarmee volledig eens, ben me er verder in gaan ver diepen en was toen voordat ik er erg in had plaatselijk voorzitter." Met financiële zaken heeft Theo Har- sluit om zich volledig aan de proble matiek van de derde wereld te gaan wijden, vaste vorm aannam. „Het was een heel merkwaardige ervaring, dat congres in Vancouver. Er was een buitengewoon bont gezelschap, deels bestaande uit mensen van ac tiegroepen voor een ander deel uit heel eerbiedwaardige lieden die zich jarenlang bezig hadden gehouden met zaken als zonne-energle om maar iets te noemen. Het congres ging over de vraag hoe dingen die door onze technische maatschappij zijn afgeschreven toch weer kunnen worden benut, en dat is iets dat mij erg aanspreekt." Er zijn mensen die zich afvragen waarom Theo Harteveld zijn vierde ambtstermijn, die volgend Jaar af loopt, niet heeft volgemaakt. „Dat heb ik niet gedaan omdat deze kans bij de IULA, een al vijftig jaar be staande instelling die onlangs ge heel is gereorganiseerd, zich nu teveld het nadien vaker moeilijk ge had. Als de gelegenheid zich voor deed, liet hij duidelijk blijken een wethouderswedde van een ton over dreven te vinden, vandaar dat hij er jaarlijks een flink bedrag van be steedt voor goede doeleinden, met name om de studie van een door hem geadopteerde Oegandese jongen te betalen. De afgelopen zomer kwam Theo Harteveld in het nieuws door dat hij afzag van de 7,5 procent sala risverhoging die minister De Gaay Fortman wethouders had toege dacht, maar tevens door zijn protest tegen het feit dat als hij van dat douceurtje afzag, daar toch belas ting over moest betalen. Er zijn vra gen in de Kamer over gesteld, maar de kwestie is nog niet bevredigend opgelost. Dit soort zaken tekent Theo Harteveld. Merkwaardige ervaring Helemaal onverwacht is zijn vertrek dus niet gekomen. Vorig jaar ging hij al eens op eigen kosten poolshoogte nemen bij een congres dat onder de vlag van de IULA in Vancouver werd gehouden. Toen Theo Harteveld zijn collega's vroeg of zij hem in die tijd konden vervangen, zeiden ze: Ga maar, je neemt er altijd wel iets van mee. Theo Harteveld nam er iets van mee. Het was in Vancouver dat zijn be voordoet. Volgend Jaar krijg ik die gelegenheid niet meer. Ik heb het gevoel dat ik nog net op tijd van koers ben veranderd. Eigenlijk ben ik min of meer toevallig in dit werk terecht gekomen, zoals er ogen schijnlijk wel vaker dingen toevallig gebeurden in mijn leven. Dat was ook zo toen ik in 1962 raadslid werd en meteen tot wethouder werd geko zen. Daarvoor heb ik toen mijn di recteurschap van het Gasbedrijf Centraal Nederland opgegeven. Daar heb ik nooit spijt van gehad, altijd bij dat gasbedrijf te zitten leek me niet ideaal. Mijn nieuwe werkkring heeft ook te maken met een ontwikkeling die je als mens in Je leven doormaakt. Je groeit innerlijk en dat heeft weer gevolgen voor Je bezig zijn in de maatschappij." Theo Harteveld wacht even en zegt dan: „Ik heb me vaak vereenzelvigd met Merijntje Gijzen, het Brabantse jongetje dat in de grote stad terecht kwam en heel beschouwend tegen het gebeuren in de wereld aankeek, zichzelf daarin een plaats gevend. Zijn leefwereld vertoonde veel over eenkomst met de mijne. Ik kan me erg goed in de wereld van het kind verplaatsen. Laat ik voorop stellen dat het geen voorrecht is zoals ik vrijgezel te zijn, al kan ik goed tegen het alleen zijn, toch mis je erg veel, kinderen vooral." Henriette Roland Holst Behalve Merijntje Oljzen, het boek dat een ereplaats heeft gekregen in de boekenkast van Theo Harteveld is er nog een boek dat een grote rol in zijn leven heeft gespeeld. Dat zijn de gedichten van Henriëtte Roland Holst. „Ik ben ln een SDAP-gezin opgegroeid. Vader was buschauffeur in Rotterdam. Dat boek van Hen riëtte Roland Holst was het eerste echte boek dat ik van mijn ouders kreeg. Henriëtte Roland Holst was een boelende vrouw. Haar socialisti sche opvattingen spreken mij aan, maar vooral haar worsteling in het leven met de begrippen droom en daad, die niet samen kunnen gaan. Dat heb ik zelf ook ervaren. Wat mij in Henriëtte Roland Holst sterk aan grijpt is nadat zij zelfs communis te was geweest haar terugkeer naar het christendom, haar chris ten-socialist zijn. Ik vind het in ie mand te prijzen als hij een andere koers durft gaan varen. Dat heb ik in Bruins Slot zo bewonderd. Sinds dien ben ik dan ook een trouw lezer van Trouw. Ik ben niet religieus opgevoed, pas op latere leeftijd ben ik bewust lid geworden van de Re monstrantse Broederschap. Het ge loof functioneert in mijn leven. Ik vraag me soms wel eens af of ik bepaalde dingen doe als socialist of uit een stuk geloofsovertuiging. Daarom kan ik het CDA vaak zo goed begrijpen; Ik voel er veel ver wantschap mee." Dichten Na zijn waardering voor Henriëtte Roland Holst te hebben aangehoord kan ik niet nalaten Theo Harteveld te vragen of hij zelf ook dicht. Hij begint te lachten en zegt: „Nu Je er me zo direct naar vraagt, ja, bij vlagen dicht ik, vooral de laatste tien jaar. Ik ben naar Italië geweest en heb daar de nodige gedichten geschreven net zoals Bertus Aafjes, al wil ik mijn werk natuurlijk niet vergelijken met zijn „Voetreis naar Rome". Meestal dicht ik in betrek king tot een persoon. Zo heb ik onlangs een gedicht gemaakt over een kind van een medewerker, dat me erg aansprak. Mijn bezoek aan een orgelconcert in de Nótre Dame in Parijs, waar mensen uit vele lan den er een uur staan voor over had den, werd ook aanleiding tot een gedicht". Het zijn verrassende woor den van een man die bekfend staat als een hoogst zakelijke figuur. THEO HARTEVELD bewondering voor Bruins Slot (foto: Henk Tukker) „Dat ben ik toch beslist niet. Dege nen die me echt goed kennen, weten dat wel. Ik heb lange tijd de Indruk willen wekken nuchter en zakelijk te zijn, met name in de tijd dat Hoog Catharijne speelde, een object dat wij nu anders zouden aanpakken, maar achteraf heb ik toch geen spijt aan de totstandkoming ervan te hebben meegewerkt, omdat het functioneert in de Utrechtse samen leving. In de politiek moet Je zake lijk zijn. Als Je je laat gaan, loop je het gevaar Jezelf op een gegeven ogenblik niet meer in de hand te hebben. Bovendien is de kans groot dat wanneer je diepere gevoelens laat doorschemeren, de mensen den ken dat Je op hun gevoel wilt werken om dingen te bereiken De laatste tijd heb ik echter gemerkt dat je er rijker door wordt als je Je kwetsbaar durft op te stellen, omdat je dan voor Jezelf meer de overtuiging hebt er alles te hebben ingelegd wat bij je meespeelt. „Daarom heb ik veel waardering voor jongeren in deze tijd die zeg gen: voor mij hoeft het niet meer zo nodig, er zijn in het leven andere waarden dan geld verdienen en car rière maken. Ik ben opgevoed in een crisistijd. Ik weet maar al te goed wat mijn ouders zich hebben moe ten ontzeggen om mij naar de HBS te kunnen laten gaan. Na de oorlog was het devies: er moet gewerkt worden, ons land moet er weer bovenop komen. Ik ben over al die dingen anders gaan denken door de Vietnam-acties. Daarbij voelde ik me heel nauw betrokken. Voor Viet nam heb ik voor het eerst in een protestmars meegelopen. Ja, als ik terugdenk aan alles, is Vietnam voor mij erg bepalend geweest in mijn leven." Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ZELFS AL ZjTTEN WE AAN DE GROND.... HET WEER door Hans de Jong Het is gedaan met de na-zomer. De westelijke stromingen boven de Oceaan hebben de „oude wij ven" in onze omgeving de gena deslag gegeven. Tegen westelij ke orkaanstromingen met snel heden van 250 kilometer per uur tussen 10 en 12 duizend meter hoogte, was het continentale ho- ge-drukgebied de beschermer van de mooie nazomer niet opgewassen. Gisteren bleef de zon al groten deels achterwege, althans in het noorden en trok de wind er ste vig aan; vandaag komt er een volgende regenstoring over die gisteren met grote snelheid naar het zeegebied ten westen van Ierland bewoog. Deze storing zal de wind aan de kust tot storm achtig doen toenemen. Hij wordt blijkbaar gevolgd door een blaas koude lucht in de ho gere niveaus, want tussen de 20ste en 30ste breedtegraad bouwde zich op de Oceaan na melijk onweerswolken op. De buien reikten tot 11000 meter hoogte. De wind heeft herfstal- lures gekregen en dat houdt ver band met de vorming van een zeer diepe centrale depressie, die langzaam naar het oosten beweegt, verder uitdiept tot 970 milllbaar en zondag boven mld- den-Noorwegen wordt verwacht. Anderzijds wordt die wind opge zweept door het hoog blijven van de barometers: 1035 milli- baar ten noordoosten van de Azoren, 1033 mlllibaar boven Bretagne en 1035 milllbaar bo ven de Oekraïne. Hoe groter de drukverschillen tussen hoog en laag hoe sneller de luchtstroom. Aandacht voor onze lieve jonge dame „Dorothy" u weet wel de tropische storm ten noordoos ten van de Bermuda's, gisteren al genoemd. Bracknell noemde haar in zijn 42 uurs overzicht van gisteren voluit „hurricane" (wervelstorm) op 39 graden noord, 57 west, die zaterdag op 47 noord, 47 west verwacht wordt en zondag op 56 noord, 30 west, dat is ongeveer midden op de Oceaan ten noordoosten van het weerschip Charlie. De cyc loon is inmiddels al bezig een gewone depressie te worden. Dat gebeurt meestal wanneer hij uit de tropische wateren bo ven de wat oudere Oceaan is beland. Terwijl een hurricane eerst frontenloos Is er cirkelt met grote snelheid alleen zeer warme lucht omheen vangt hij boven de Oceaan een kou front in en krijgt dan de kenmer ken van een gewone depressie. „Extra tropical" heet dat. In de meeste gevallen betekent dit een aftakeling, een afneming van de potentie. Op een vraag aan Harry Otten (KNMI) of de neiging tot onge woon sterke luchtdrukstijgin gen en -dalingen ook dan nog blijft, antwoordde deze dat dat veelal niet het geval is. Hij meende zich een uitzondering te herinneren waarbij de barome ters vlak bij Ierland nog wel als een dolle te keergingen, moge lijk ln 1969. Half september 1948 ontwikkelde zich bij de Bermu da's uit een cycloonachtige ge wone depressie die echter zo ac tief bleef dat die nog in het Noordzeegebied zware storm winden van kracht tien tot elf veroorzaakte en pas in midden- Rusland de geest gaf. Najaar 1949 trokken vier cyclonen naar hogere breedten waarbij een er van een warmterecord in de bo venlucht veroorzaakte boven De Bilt. De temperatuur op een be paald moment was er 13 graden: negen graden boven normaal. Deze depressie begon bij Cuba en eindigde haar leven bij noord-8candinavië. Jan Visser op Marken wist me te Weerrapporten vertellen, dat de cyclonen ln het westen zich dit seizoen niet al te druk maken. Vóór Dorothy zijn er nog maar drie geweest, nor maal is negen. Wel hebben die eerste zware neerslag en overstromingen ver oorzaakt. Zij ontstonden dan ook boven de zeer vochtige en warme golf van Mexico. Hurri cane Babe was verantwoorde lijk voor een nieuw 24 uurs-re- cord in Chattanooga op 7 sep tember (sedert 1886). Er viel daar 165.5 millimeter. Dankzij Anita en Babe was het ook langs de Golfkust zeer nat, waar New Orleans over augustus 403 milli meter opving, dat is 270 millime ter meer don normaal. Hurrica ne Doreen bracht op 16 en 17 augustus zware regens ln het gortdroge zuidwesten: Yuma haalde toen 58 milliter. Augus tus was dan ook zeldzaam nat. Amsterdam geheel bew. 18 De Bilt zwaar bew 16 Deden zwaar bew. 15 Edde zwaar bew. 15 Eindhoven zwaar bew 17 Den Heelder zwaar bew. 16 Rotterdam zwaar bew. 16 Twente zwaar bew 16 VUsslngen zwaar bew 16 Zd. Limburg zwaar bew 16 Aberdeen geheel bew. 15 Athene regen Ucnt bew 13 Barcelona 23 Berlijn zwaar bew 17 Bordeaux zwaar bew 21 Brussel zwaar bew. 17 Frankfort zwaar bew 18 Geneve zwaar bew. 18 Helsinki regen 7 InnsbrOck regen 14 Klagenfurt zwaar bew 14 Kopenhagen zwaar bew 14 Lissabon onbevolkt 30 Locarno half bewolkt 18 Londen zwaar bew 18 Luxemburg zwaar bew 15 Madrid onbewolkt 25 Malaga onbewolkt 23 Mallorca Ucht bew 23 MQnchen regen 14 Nice zwaar bew. 1» Oslo onbewolkt 13 Parijs zwaar bew. 1» Rome onbewolkt 20 Stockholm hall bewolkt 13 Wenen regen 13 ZOrlch motregen 14 Casablanca onbewolkt 28 Tunis regenbul 21 HOOGWATER zaterdag I oktober, Vlls- Stagen 4.02-16.13, Harlngvlletslulzen 4 .18- 16.33. Rotterdam 6 13-18 20. Schevenlngen 5 12-17 13. IJmuiden 5.50-18 08. Den Hel der 10 01-22.04. Harllngen 0 01-12 16. Delf zijl 2.05-14.15 (onder redactie van Loes Smit Neem de maand waarin de baby verwekt is. Dat zou september de negende maand dus, kunnen zijn. Tel bij die 9 het getal 49 op (58). trek daar de leeftijd van de moeder van af (naar boven afgerond als ze bij het prille begin van de baby langer dan een half jaar tevoren jarig was). Stel dat zij 28 zou zijn, dan blijft er 30 over. Daarvan wordt eerst 1 afgetrokken (29). daarna 2 (27). dan 3 (24), steeds dus een punt meer. tot er niet genoeg meer over is om af te trekken. In dit geval kan de 7 er het laatst af; er blijft dan 2 over en wat doe je daarmee? Daar aan kun je zien dat de baby een meisje wordt. Zo bepaalden de oude Inca's althans het geslacht van hun kinderen: kwam het som metje op een even getal uit, dan werd het een dochter, en op een oneven getal dus een zoon. Of die berekening altijd op ging staat er niet bij in het pas bij H Meulenhoff in Baam verschenen boek „Getallen bepalen uw leven". De schrijver, Jules Silver, geeft er allerlei voorbeelden en rekensom metjes in om die titel waar te ma ken. Een getal is niet zomaar iets dat uit één of meer cijfers bestaat. Als sinds mensenheugenis schrij ven hele volkeren een magische in vloed aan getallen toe. In onze tijd zelfs geloven nog velen in 13 als ongeluksgetal, maar zoiets bedoelt Silver niet alleen. Wie bijvoorbeeld het geboortegetal (eenvoudig te be palen aan de hand van een van Silvers vele staatjes en cijferlijst jes) 8 heeft, mag wel oppassen: die zal ernstig rekening moeten hou den met „aandoeningen van het gehele beenderstelsel, stenen, ook reuma, jucht, kalkgebrek, verkoud heden. allergieën voor verschillen de voedingsmiddelen, maagkwa len, aderverkalking". En eigenlijk staan de dragers van alle geboorte getallen indrukwekkende rijen kwalen te wachten. Die met een 9 zitten met „het hoofd, het gelaat, de kaken, tanden en kiezen en buikorganen; migraine, verhoogde bloeddruk, chronische verkoud heid, oog-, oor- en neuskwaien, kaalhoofdigheid; gevoeligheid van de buik- en voortplantingsorganen, blaaskwalen, vatbaarheid voor in fectieziekten en kwetsuren". Ge lukkig kan iedereen wèl de bij hem of haar passende metalen kleuren en edelstenen kiezen „die volgens de magische leer der overeenstem mingen als bijzondere gelukbren- gers worden beschouwd". Nu kan iedereen „onzin!" roepen over zoveel geluk en ongeluk. Sil ver is natuurlijk niet de eerste die zulke dingen beweert. Door de eeu wen heen zijn mensen met getallen in de weer geweest en dat vind je in oude geschriften nog terug. Zo ontr dekte de schrijver in de Kabbala het klassieke joodse „boek der ver borgen wijsheden" dit over de bijbel: „Binnen de in totaal 1189 kapittels van de bijbel draagt de 117e psalm het kapittel 595, waar bij dus 594 voorafgaan en ditzelfde aantal volgt. Of men nu het getal van links naar rechts dan wel an dersom leest, het resultaat blijft 595. Dat dit centrale deel van de bijbel een bijzondere belofte moet bevatten, ligt voor de hand en in derdaad staat daar: huldiging, van uit alle volken): Looft de Heer; alle volkeren, roemt Hem, alle naties! Want machtig heerst zijn goeder tierenheid over ons; de trouw des Heren duurt eeuwig. Halleluja Jules Silver tracht op nog andere manieren zijn gelijk te bewijzen. Van diverse beroemdheden rekent hij voor dat de getallen wel degelijk invloed op de carrière van mensen als Herbert von Karajan, Konrad Adenauer, Mata Hari, Elizabeth Taylor en Richard Burton (gehad) hebben. Maar als Je er nou net een beetje ln begint te geloven mil joenen deden en doen tenslotte niet anders lees Je op pagina 108, dat de Duitse meteoroloog Martin Rodewald ontdekt heeft dat de zo mers in Jaren met een oneven Jaar tal in de regel warmer geweest zijn dan in jaren met een even jaartal. Wat een ontdekking, vlak na een koude oneven zomer, die op een hete, even zomer volgde! De nieuwsgierige die zich verder in deze mysterieuze materie wil ver diepen. kan het boek voor 19,90 aanschaffen. Urenlang moet een nog onbekende inbreker gezwoegd hebben om in een winkelpand in Rome een gat in de kelder te maken, waardoor hij zich zonder twijfel toegang tot een juwelierszaak had willen verschaf fen. Toen het gat eindelijk af was en hij er door kroop, moet hij wel razend geworden zijn: hij had zich lelijk in de muur vergist en was in een apothekerswinkel terechtgeko men. De man heeft nog wel even de moeite genoemen om in de kas te kijken, maar ook dat was vergeefs. Er zat geen cent in. Eenden dom? Vergeet het maar. Neem bijvoorbeeld Dickie, een eend uit Naples in de Amerikaanse staat Florida. Iemand probeerde het dier wat kunstjes te leren en Dickie blijkt alles feilloos te kunnen ont houden. Gooit de trainer plastic rin gen in het water, Diclde pikt te op en apporteert xe als een hondje. Hij kan de ringen ook vangen (zie foto) en heeft nog veel meer acrobatische trucjes onder de knie. Wat getallen ons eventueel ook te zeggen hebben om nog even op het boek „Getallen bepalen uw le ven" terug te komen ,een collega ls toch wel zeer onder de Indruk geraakt van de gedragingen van het cijferwerk op zijn altijd perfect lopende gouden jubileum-horloge. Dat horloge was een week geleden gevallen; het glas moest vernieuwd worden, maar verder mankeerde er volgens de horlogemaker niets aan. Genoemde collega liet de afgelo pen zondag zijn horloge op zomer tijd staan, omdat hij dat gesol met de tijd eigenlijk flauwekul vond. Toen het horloge na twee dagen opeens stil stond was zijn eerste reactie, sceptisch als hij staat te genover onverklaarbare verschijn selen: dan mankeert er zeker toch wat aan. Hij bracht het op gang. zette het „gelijk" weer een uur vóór. op zomertijd dus maar het verschijnsel herhaalde zich later op de dag. Misschien niet goed opge wonden? Opnieuw op gang ge bracht. maar het horloge bleef wei geren. Tot hij het woensdagavond, toen het voor de zoveelste, zeker de zevende keer ophield met tikken, ten einde raad op de nu gangbare wintertijd afstelde en hij het dus weer even laat of vroeg had als iedereen En wat gebeurde? Sinds dat moment hapert er niets meer aan het uurwerkje Nu het dezelfde tijd aangeeft als alle andere klok ken, wekkers en horloges loopt het zonder mankeren weer op de mi nuut gelijk. Volgende week vrijdag zendt de KRO de Nederlandse speelfilm „Help, de dokter verzuipt!" uit. In die film zijn zowel het gelijknamige boek van Toon Kortooms als het vervolg („Laat de dokter maar schuiven") verwerkt. In een ge sprek dat Coby Oosterbeek voor de NCRV-glds met de schrijver had, vertrouwt Kortooms haar toe aan een derde deel bezig te zijn („Dat schijnt zo te horen, hè, zegt hij verontschuldigend "i Hoe het boek gaat heten is nog niet bekend, wel dat een van de zoons van de dokter juist degene die altijd riep ner gens in te geloven, net als zijn va der missionaris is geworden en naar Brazilië trekt De tweede zoon, net als vader arts. gaat hem achterna en zodoende brengen de oude dokter en zijn vrouw de kion- deren in Brazilië een bezoek Kor tooms heeft er ln 't echt een zwager wonen, die hij nog niet lang gele den zelf heeft opgezocht. Hij zegt er erg onder de indruk te zijn geko men van missie en zending, maar nog niet genoeg van het oerwoud te weten En daar moet ..zijn" dokter nou Juist avonturen beleven. Kor tooms is nu nog op zoek naar aan vullende informatie over de Brazili aanse oerwouden Heeft hij die. dan kan hij het nieuwe dokters- boek zó afmaken

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5