Van Agt wil alleen justitie Politie niet goed op de hoogte Vlam in de pan? Ongerustheid bij sociale verzekering 4% Bonvoor makkelijk sparen bij de postgiro l postgiro en li rijkspostspaarbank Renterekening Plusrekening Sterrekening Aantjes waarschijnlijk fractieleider Meer kinderen met goed gebit Verklaring over Utrechtse schietpartij Werkloosheid iets gedaald Spa Orange .METZLER- Kinderzegels per bank of giro betalen Verdachte huurde al eerder wagen Royal Nederland Nieuwe regels belemmeren goede uitvoering van sociale wetten CDA: veel twijfels over FNV-plan VRUDAG 30 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CDA-fractieleider Van Agt heeft de fractie gisteren meegedeeld dat hij het liefst weer minister wordt in het nieuwe kabinet. Hij bevestigde daarmee eerdere berichten. Al hoewel hij zich daarbij niet uitsprak voor de post op justitie is het in politiek Den Haag duidelijk dat Van Agt als minister geen andere post zal willen innemen. ADVERTENTIE Het meest waarschijnlijk is nu dat AR-leider Aantjes Van Agt als frac tieleider opvolgt alhoewel de fractie op dat punt nog niet geheel op één lijn zit. Van Agt heeft de fractie gisteren voorts meegedeeld dat hij zich bij de keuze van concrete minis terskandidaten niet alleen zal laten adviseren door de voormannen van KVP, AR en CHU in de fractie, maar ook door de partijvoorzitters. Daar bij wordt de eerste positie van de voormalige fractievoorzitters in de CDA-gelederen wat aangetast. Gezamenlijk De fractieleiders van PvdA, CDA en D'66 hebben gisteren voor het eerst gezamenlijk met de kabinetsinfor mateurs Veringa en Den Uyl gespro ken over het probleem van de minis tersposten en de vraag hoeveel mi nisters er moetenkomen en hoe die over de partijen verdeeld moeten gaan worden. Dat gesprek is tot gisteravond laat doorgegaan zonder dat er al resultaten geboekt werden. Het was een uitwisseling van argu menten waarbij iedere partij vast hield aan zijn eigen standpunt. Die standpunten zijn dat de PvdA een verdeling wenst van acht PvdA-mi- nisters. zeven CDA-ministers en één minister voor D'66. Het CDA wil in ieder geval evenveel ministers als de PvdA en D'66 wil eigenlijk twee mi nisters of één hele zware minister spost. Personen De vraag wie die posten moeten gaan bezetten speelt natuurlijk een grote rol op de achtergrond maar formeel is de vraag nog niet aan de orde. Den Uyl moet zich, zo verne men wij, echter momenteel niet erg gelukkig voelen met de CDA-kanid- daten die in de wandelgangen ge noemd worden. Meer nog dan het gelijke zetelaantal ziet Den Uyl pro blemen als hij in zijn tweede kabinet personen als Kruis inga, Andriessen en Schakel te zamen zou moeten accepteren. Hij meent dat dat kabi net dan een onvoldoende progres sief gezicht zal krijgen. De indruk bestaat in politiek Den Haag dat de PvdA wel bereid is het CDA zijn zin te geven wat betreft het gelijke aantal ministers maar dan zal daar tegenover moeten staan dat het CDA rekening houdt met de inzichten die bij de PvdA bestaan over bepaalde CDA-kandi- daten. Deze gevoelens worden uiter aard niet openlijk uitgesproken maar zoals gezegd, ze spelen een rte rol bij het formele gevecht om de zetels dat gisteravond is begonnen. Gistermiddag hebben de fractielei ders gesproken over een aantal pro blemen tussen de ministeries. Het ging daarbij onder andere over de vraag welke minister precies het mi lieubeleid zou moeten coördineren. Zonder dat daarover details bekend zijn gemaakt, werd gisteravond meegedeeld dat de fractieleiders het over die departementale organisa tieproblemen wel eens zijn ge worden. UTRECHT (ANP) - Het aantal kin deren met gave gebitjes neemt flink toe. meldde schooltandarts M. D. Hage op een congres bij het eeuw feest van het tandheelkundig onder wijs in Nederland. Na lange jaren waarin de cijfers almaar triester werden, was dat een nogal opzienba rend bericht. Mede dankzij het werk van mondhygiënistes op (kleu- tenscholen zijn er nu al heel wat schooltandverzorgingsdiensten waar een vijf de van de kinderen met een gaaf gebit binnenkomt. De voorlichting over mondhygiëne en gezonde eet- en snoepge woon ten lijkt dus wat effect te gaan krijgen, hoewel de situatie zeker nog niet rooskleurig is. Over de oorzaken van tandbederf zijn de meeste ouders en kinderen nu wel goed geïnformeerd, maar dat betekent nog geen veran dering van leefgewoonten. tüdot*atie „oot ^ee -AevosW» sp*en SW^^e^eP0' i Ss®1- t t ygs&J Waarom is sparen bij de postgiro zo makkelijk? Omdat u het op uw gemak thuis doet. Omdat u kunt inleggen en opnemen zonder minimum of maximum Omdat u dat met uw eigen girooverschnjvingskaarten doet. Omdat u altijd onmiddellijk via uw postrekening kunt opnemen, zonder opzegtermijn. Omdat u zélf de voordeligste spaarrekening kiest uit deze drie: Als u uw spaargeld weer snel nodig denkt te hebben. Rente: Voordeliger dan de Renterekening als uw spaargeld langer dan 6 maanden kan staan, omdat bij opname 196 van het opgenomen bedrag fy 0/ van uw tegoed af gaat. Rente: W /O Voordeliger dan de Plusrekening als uw spaargeld langer dan 12 maanaen kan staan, omdat bij opname 296 van het opgenomen bedrag 0/ van uw tegoed af gaat. Rente: JL /O Méér informatie is verkriigbaar - met de bon - op het postkantoor - via tel 0017 (gratis) of (020) 5 89 3137 Van onze verslaggevers UTRECHT-WERKENDAM De beide politie-agenten die vorige week donderdag opdracht hadden de 28-jarige Westduitse extremiste Brigitte Mohnhaupt in een Utrechts autoverhuurbe drijf te arresteren, waren niet op de hoogte van het feit dat niet zij maar haar partner Knut Folkerts het pand aan de Croeselaan zou betreden. Toen Folkerts binnenkwam was het voor niemand duidelijk, dat hij een van de betrokkenen kon zijn. Hierdoor verliep de arrestatie niet volgens plan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De werkloosheid is in september met 3500 mannen en vrouwen gedaald. Dat blijkt uit voorlopige cijfers, die gisteren mee gedeeld zijn door het ministerie van sociale zaken. De werkloosheid is daarmee gekomen op 216.300 perso nen (dit cijfer is gecorrigeerd voor seizoensinvloeden). Tellingen van sociale zaken tonen aan dat feitelijk 205.300 personen zonder werk wa ren. wat 3400 minder is dan aan het einde van de vorige maand. De vraag naar personeel daalde met 1300 personen. Ook in dit cijfer zijn seizoensinvloeden verwerkt. Begin oktober zal het ministerie meer ge detailleerde cijfers bekendmaken in de gebruikelijke maandelijkse be schrijving van de arbeidsmarkt. ADVERTENTIE met Spa bronwater bereid Drink de natuur ADVERTENTIE bril: ieders oogmerk! Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wie kinderpost- zegels van schoolkinderen koopt moet zo veel mogelijk ge bruik maken van girobetaal kaarten en bankbetaalcheques. Dit heeft de voorzitter van het comité kinderpostzegels, dr. J. Spaander gevraagd. Zoals bekend hebben ouders bezwaren geuit tegen het over straat lopen van kinderen met geld, omdat er een gevaar van beroving in gezien werd. Het comité heeft nu besloten de mo gelijkheid van betaling per bank- of giro-betaalkaart open te stellen en die manier van betalen aan te bevelen. Woens dag 5 oktober zullen de school kinderen weer. vaak in de ge bruikelijke wedren om de eerste te zijn, met de zegels en de kaarten langs de deur komen. De Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorganisaties heeft verklaard vertrouwen te hebben in de maatregelen van het comi té kinderzegels. De federatie zou het betreuren indien de be zwaren die geopperd zijn de kin- derzegelactie negatief zouden beïnvloeden. Folkerts zag kans tijdens een korte worsteling brigadier A. Kranenburg dodelijk en hoofdagent L. Pieterse ernstig te verwonden. Dit tweetal kon niet op de hoogte worden ge bracht van de komst van Folkerts omdat men uit angst afgeluisterd te worden geen directe verbinding met de andere agenten had. Dit blijkt uit de verklaring van Burgemeester Vonhoff van Utrecht, die gisteren in de gemeenteraad verantwoording af legde over het technische gedeelte van het gevoerde beleid. Uit de re constructie van het gebeurde is ge bleken, dat Brigitte Mohnhaupt de terug te brengen huurauto had verla ten voordat ze door de politie gezien kon worden. Hierdoor kon zij gemak kelijk ontvluchten. Nadat Folkerts het verhuurbedrijf was binnengegaan begaven scherp schutters zich daarheen. Hun aan deel in de arrestatie was hiermede ten einde en ook goed uitgevoerd. Binnen liep het echter fout. De beide agenten hadden de uitdrukkelijke instructie de verdachte met getrok ken en schietklare wapens tegemoet te treden. Bij elke beweging van de verdachte zou van de vuurwapens gebruik moeten worden gemaakt. Het arrestatiekoppel bevond zich echter niet, zoals afgesproken, in de magazijnruimte maar zat op stoelen achter de balie. De agenten droegen geen kogelvrije vesten hoewel deze wel waren aangeboden. Achteraf moet worden geconstateerd, aldus burgemeester Vonhoff, dat door de politieleiding verzuimd is na te gaan of dit aanbod werd aanvaard en dat geen .duidelijke opdracht is gege ven de'vesten te dragen. Garantie Ik meen in volle overtuiging te mo gen zeggen dat het opgestelde actie plan in de omstandigheden het bes te was, de grootste garantie gaf voor een aanhouding, die ook heeft plaatsgevonden en de grootst moge lijke veiligheid bood voor het op dat ogenblik in de betrokken omgeving zeer talrijke publiek", aldus burge meester Vonhoff. Toch betwijfelde de burgemeester of de Nederlandse politie wel voldoende is ingesteld op, wat hij noemde, „deze afschuw- Naar nu is gebleken heeft reeds op 3 september een Duits sprekende vrouw (die later Brigitte Mohnhaupt bleek te zijn) bij het Utrechtse ver huurbedrijf een auto gehuurd. Aan vankelijk vertrouwde de verhuurder de zaak niet, aangezien de foto op het rijbewijs niet overeenkwam met het gezicht van de cliënte. De politie controleerde daarop de gegevens in Duitsland. Die bleken juist te zijn. Op 9 september bracht de vrouw de auto terug. Een dag later kwam ze opnieuw een auto huren, nu tot 16 september. Op die dag werd het contract nogmaals verlengd tot 23 september. Op 21 september kwam uit Duitsland het bericht dat het rijbewijs van de vrouw toch vals moest zijn. Ondertussen was op 19 september in Den Haag een auto teruggebracht die onder soortgelij ke omstandigheden was gehuurd. Daarbij ontstond eveneens argwaan en werd een gealarmeerde politie man neergeschoten. Deze laatste ge beurtenissen leidden tot het arresta tieplan van Brigitte Mohnhaupt in Utrecht. wekkende terreurmethoden". Zo noemde hij aanpassing van de be wapening noodzakelijk en stelde hij dat er landelijk behoefte is aan ver dere uitdieping van psychologische en personele factoren bij het politie korps. Een en ander mag evenwel, aldus Vonhoff, niet leiden tot een verharding van het optreden van het politiekorps. De burgemeester wilde verder niet ingaan op de just- tiële aspecten van deze zaak omdat dit volgens hem onder de verant woordelijkheid valt van de hoofdof ficier van justitie. Tijdens een debat na de verklaring bleken de fracties van PvdA en CDA nu nog geen behoefte te hebben aan verdere discussie over de gebeurte nissen en het gevoerde beleid. Zij zeidenhier liever mee te wachten tot het volledige onderzoek is afgeslo ten. Burgemeester Vonhoff zegde toe, dat de resultaten van het onder zoek te zijnertijd behandeld zullen worden in de commissie algemene bestuurlijke zaken, de gemeente raad en het college van B. en W. Versterking Met kracht verwierp Vonhoff de op merkingen van PSP en CPN, dat de samenwerking met de Duitse justi tie ertoe heeft geleid dat er daadwer kelijk is opgetreden door buiten landse ambtenaren. „Bij de arresta tie kreeg het Utrechtse politiecorps versterking van vijf ervaren recher cheurs vanuit een ander landelijk corps. Ook aan het verhoor van Fol kerts hebben geen buitenlandse po litieambtenaren actief deelgeno men", antwoordde Vonhoff. fADVERTENTIE Geluk bij een ongeluk dat een brandpolis van Royal Nederland ook de kleinste brandjes blust verzekering maatschappij nv Op vragen van de WD-fractie of de uit te voeren taak niet te zwaar was voor het Utrechtse corps en of er niet teveel risico's waren genomen antwoordde de burgemeester ont kennend. „We haddden met opzet een plaats uitgekozen die voor het arrestatieteam bekend terrein was en die voor het publiek de geringste risicofactor inhield. Er blijven altijd risico's bestaan, en die konden ook niet uit de weg worden geruimd door extra maatregelen van instanties buiten het Utrechtse corps. De bij stand die we konden vragen hebben we gevraagd en gekregen", besloot burgemeester Vonhoff. Zoekacties Terwijl de zoekacties op het IJssel- meer naar de uit Lemmer afkomsti ge boot gisteren werden gestaakt concentreerde het speuren naar RAF-leden zich in de Biesbosch. Op de toegangswegen naar dit gebied, onder mere bij Werkendam, Nieu- wendijk en Hank, werden alle auto's aangehouden en onderzocht. De be stuurders moesten hun papleren la ten zien. Ondertussen patrouilleerde de waterpolitie met verschillende vaartuigen op de Nieuwe Merwede en de Amer en in het krelcengebied van de Biesbosch naar verluidt op zoek naar het uit Lemmer afkomsti ge en verdwenen zeiljacht Tornado. De Biesbosch was hermetisch afge grendeld. Onder meer bij het Veer Kop van 't Land controleerden met karabijnen bewapende politieman nen auto's. Er werden ook enkele bruggen tijdelijk afgesloten. In de Biesbosch wonende mensen moch ten daarover wel naar huis maar moesten daar blijven. Van een bj de Biesboschhaven-zuid geposteerde eenheid was een deel van de man schappen in gevechtspakken ge kleed en voorzien van kogelvrije ves ten. De actie werd gisteravopnd om zes beëindigd. De politie en het mi nisterie vanjustitie wilden geen in formatie geven over de omvang van de actie en de directe aanleiding tot het houden ervan. In Harlingen zijn gisternacht op vele plaatsen pamfletten opgeplakt waar op een foto van de ontvoerde Schleyer stond en die verder voorzien waren van anti-Schleyer teksten. Drie jonge lui, een meisje van 19 en twee jongens van 18 en 17 werden gisterenmorgen in Deventer aangehouden toen ze be zig waren met het aanbrengen van anti-Schleyer pamfletten. Het drietal werd na verhoor weer vrijgelaten. Vervolg van pagina I Binnen het CDA wordt sterk betwij feld, of het wel verstandig is de „koopkracht-injectie" al in oktober op papier rond te hebben. Premier Den Uyl heeft laten weten dat „ui terlijk" in de tweede helft van okto ber een pakket maatregelen samen gesteld moet worden, waarmee de koopkracht van de doorsnee werk nemer op peil kan blijven. Naar de mening van drs R. Peijnen- burg, financieel specialist van de CDA-fractie, kan de injectie aller minst los gezien worden van een sociaal akkoord tussen overheid, vakbeweging en werkgevers, dat zo het al gesloten wordt niet eerder dan november te verwachten is Peijnenburg noemt het gevaarlijk om omvang van inhoud van de in jectie vast te stellen op een moment, dat bijvoorbeeld niet duidelijk is wat er volgend jaar met de prijscom pensatie gaat gebeuren. „De maat regelen die de overheid neemt moe ten op steun kunnen rekenen van vakbeweging en werkgevers. De me dewerking van vakbeweging en werkgevers nodig om het beleid uit te voeren, dat tijdens de kabinets formatie uitgestippeld is. Om die medewerking uit te lokken moet de regering met hen gaan praten over maatregelen om de koopkracht op peil te houden; aldus Peijnenburg. Peijnenburg meent, dat de FNV met het plan voor lagere belastingen „wel erg eenduidig naar zich toere kent. Er is. aldus Peijnenburg. wei nig heil te verwachten van een „loopgravenoorlog", waarin de vak beweging zich vastbijt in belasting verlaging en de werkgevers uitslui tend zouden vragen om lastenver lichting via extra overheidsgeld in de sociale fondsen. Zo'n situatie zou de noodzakelijke loonmatiging, waarover het formatie-akkoord spreekt, niet dichterbij brengen VNO Het Verbond van Nederlandse On dernemingen is tegenstander van het voorstel van de FNV om ieder een een gelijke belastingverlaging te geven. Dat zou onrechtvaardig zijn, meent VNO-voorzitter mr. Van Veen, omdat op die manier teveel betaalde belasting niet wordt terug gegeven en er een sterke nivellering ten koste van de middengroepen zou plaatsvinden. Bovendien draagt een dergelijke maatregel niet bij tot de zo nodige kostenbeheersing. Het VNO kan zich wel verenigen met de voorgestelde verlaging van de socia le werknemerspremies, aldus mr Van Veen. UTRECHT (ANP) Voorstellen van de Maatschappij Geneeskunst voor nieuwe speleregels bij de uitwisseling van informatie tussen artsen, hebben bij de uitvoeringsorganen van de sociale verzekering grote ongerustheid gewekt. Invoering zou het aandeel van de verzekeringsarts in de geneeskundige begelei ding van de patiënt aantasten. Dit schrijven vertegenwoor digers van de Federatie van bedrijfsverenigingen, de Ge meenschappelijke medische dienst en de 8oclale verzeke ringsraad in het Tijdschrift voor sociale geneeskunde. Zij zijn bang dat een goede uit voering van de sociale wetten wordt belemmerd, wat nade lige gevolgen kan hebben voor de patiënten, aldus de verklaring. Het gaat hen vooral om de voorstellen over het contact tussen behandelend arts en verzekeringsarts bij de uit voering van de Ziektewet, de Wet arbeidsongeschiktheids verzekering (WAO) en de Al gemene arbeidsongeschikt heidswet (AWW). In een klei ne 150.000 gevallen per jaar worden daarover schriftelijk gegevens uitgewisseld. Volgens de bestaande regels kan de behandelend arts aan de verzekeringsarts op diens verzoek feitelijke medische gegevens verstrekken. De verzekeringsarts moet die ge gevens als vertrouwelijk be handelen, ook ten opzichte van zijn opdrachtgever. Hij beslist zelfstandig over het advies dat hij aan die op drachtgever uitbrengt. Het nieuwe voorstel komt er op neer dat de verzekerings arts alleen gegevens kan krij gen met een machtiging van de patiënt. Bij het vragen van die machtiging moet hij meedelen waarom hij ze no dig heeft, en de patiënt moet daarna kennis kunnen ne men van de aard van de ver strekte gegevens, met het oog op de mogelijkheid tot aanvulling en correctie. Gezien de tussen hen be staande vertrouwensrelatie zou het de behandelend arts moeten zijn die zonodig een machtiging aan de patiënt vraagt, aldus de verklaring. Van de voorgestelde regeling vrezen de acht auteurs ook dat de bereidheid bij de be handelend arts om Inlichtin gen te geven, zal afnemen. (Hij is daartoe niet verplicht). „Belemmert men de informa tieverstrekking aan de verze- keringsgeneeskundige. dan belemmert men hem in zijn werk, waardoor op de voor de gezondheid van de patiënt zeer belangrijke terreinen van arbeidsbegeleiding, duur van uitkering en arbeidsver zuim en toe te kennen voor zieningen, niet goed op de behandeling worden aange sloten. waar tenslotte de pa tiënt de dupe van ls." Bezwaarlijk De verplichte toelichting kan bezwaarlijk zijn als het bij voorbeeld gaat om het ver moeden van een kwaadaardi ge aandoening. Principieel bezwaar hebben de auteurs tegen het onderscheid tussen curatieve en niet-curatieve geneeskunde. (De nieuwe re gels zouden niet gelden voor informatie-uitwisseling tus sen behandelende artsen on derling.) De verzekeringsarts „behandelt" ook, schrijven zij. Hij begeleidt de patiënt namelijk medisch op het punt van arbeidsomstandig heden en werkhervatting en hij beoordeelt welke voorzie ningen de patiënt ten goede kunnen komen, zoals een ver voersvoorziening of een aan gepaste woning. „Haar moeder pakte het cadeautje aan, «tte me dtie muts op, gaf roe een flesje fris en stuurde me direct naar huis

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3