Russische pinkstermensen willen hun land verlaten Vl Schoonschrijven in Israël Youth for Christ sticht „wereldbank" Gereformeerden uit DDR op bezoek Protest van metropoliet tegen overval Kinderen Hongerstaking Monsters Bedreigingen Opening van gereformeerde jongerensynode Vrijgemaakt liedboek in braille DE ROMANTIEK VAN PAUL VAN VLIET _k5!Hulnnj[iifitfp.toiiili mm tortor.zo iéi ör-Dood allrrn ?al maKm tussrnvtlij rn tussra TU Voor christenen, „losgeweekt uit angst en plicht" Voorbijgangers THEMA-WEEKENDS „IK - JIJ - WIJ ALLEMAAL" VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1977 KERK Trouw/Kwartet MOSKOU (AFP) De uitvaardiging van de nieuwe Sowjetrussische grondwet heeft onrust ge bracht onder leden van de pinksterbeweging. Een groot aantal van hen vraagt een uitreisvisum. Het is moeilijk de omvang van de pinksterbeweging ln de Sowjet-Unie te bepalen. Zij wordt door de overheid niet erkend. De grote Sowjetrussi sche encyclopedie schrijft al leen. dat de leden van de pink sterbeweging „onbelangrijk'' in aantal zijn en dat zij „antiso ciale propaganda verspreiden". De pinksterbeweging zelf schat haar aanhang op een half mil joen, verspreid in kleine groep jes over heel de Sowjet-Unie. TERNOPOL - In Podvolocisk (Oe kraïne) is volgens informatie van het Zwitserse instituut „Glaube in der rweiten Welt" een overval gedaan op een orthodoxe gemeenschap. Tij dens de godsdienstoefening liepen de priesters, gevolgd door de gelovi gen, in processie rond het kerkge bouw, wat wettelijk toegestaan is. Vooraan werd een kruis gedragen. Plotseling doken „drurinniki" op, een soort hulppolitie. De gelovigen werden met harde klappen uit elkaar gejaagd en enkele kerkgangers lie pen ernstige verwondingen op. Volgens het Zwitserse instituut ko men er de laatste jaren steeds meer meldingen uit de Sowjet-Unie van gewelddadige verstoringen van kerk diensten door druzinniki. Tot nu toe ging het daarbij meestal om niet- geregistreerde gemeenten van bap tisten, pinkstermensen of adventis ten. Voor het eerst sinds de vervol gingen uit de jaren zestig zijn nu ook orthodoxen aangevallen, die tot een erkende gemeente behoren. Metro poliet Nikolaj van Ternopol heeft bij de autoriteiten geprotesteerd tegen het optreden van de hulppolitie. Afgevaardigden van verscheidene van deze gemeenschappen, van wie sommigen in de verste uithoeken van het onmetelijke grondgebied van de Sowjet-Unie leven, onderna men deze week de reis naar Moskou om er westerse correspondenten te tt 1 1 ontmoeten en hun op een persconfe- H p I ei r\[7i rentie uiteen te zetten, hoe zij ver- volgd worden en hoe emigratie voor hen de enige hoop is. communistische opvoeding" (artikel 25). terwijl in de tekst die nu nog van kracht is, alleen gesproken wordt van het .recht van de burgers op onderwijs". Ten tijde van Stalin, zo vertellen de leden van de pinksterbeweging, wer den onze kinderen van ons wegge haald, opdat ze niet zouden opge voed worden in een godsdienstige sfeer. Ook nu weer worden in de Russische kranten bij de „voorstel len tot wijziging van het ontwerp" brieven van lezers gepubliceerd, waarin gevraagd wordt om een ver bod om „minderjarigen aan te spo ren tot godsdienstbeoefening" of zelfs zonder meer om een verbod van „fanatieke sekten". Het hoofd van de kerk van Engeland, aartsbisschop Coggan van Canterbury (links), brengt een bezoek van twaalf dagen aan de Sowjet-Unie. Op de foto is hij in gesprek met het hoofd van de Russische orthodoxe kerk, patriarch Pimen van Moskou. Zij besloten onder meer tot uitwisseling van theologie-studenten. Woensdag was Coggan in Kiev. Hij sprak daar niet alleen met leiders van de officiële orthodoxe en baptistenkerken, maar bracht ook een bezoek aan de gemeente van de dissidente baptistendominee Georgi Vins, om over het lot van hun gevangen voorganger te praten. In het kleine appartement van een dissident, in aanwezigheid van No belprijswinnaar Andrej Sacharov en van een orthodoxe priester, die hen de steun van het „comité voor de verdediging van de rechten van de gelovigen in de Sowjet-Unie" kwam toezeggen, waren afgevaardigden uit Litouwen, de Oekraïne en zelfs uit Nachodka, uit het verre oostelijke deel van de Sowjet-Unie. Het zijn eenvoudige mannen, vast besloten en gehard door jaren op sluiting in kampen of gevangenissen. Zij zijn dertig tot vijftig jaar oud en voor het merendeel vader van een groot gezin. Negen tot tien kinderen zijn in gezinnen van de pinksterbe weging niet ongebruikelijk. Het is juist om de toekomst van hun kinderen, dat deze mensen het meest bezorgd zijn. De nieuwe grondwet, die op 4 oktober nog door de opper ste Sowjet moet worden goedge keurd, zegt ondubbelzinnig: „Er be staat in de Sowjet-Unie één enkel opvoedingssysteem, in dienst van de Talrijke gezinnen, verontrust en ont moedigd door de intimidatiemaatre gelen en de sancties die tegen hen worden genomen, vragen óm uit te wijken. Zij beroepen zich daarbij op de akkoorden van Helsinki. In Na chodka, in het uiterste oosten, waar een gemeenschap van ongeveer dui zend leden van de pinksterbeweging zich twintig jaar geleden heeft geves tigd, verjaagd door godsdienstver volgingen in verscheidene steden van de Sowjet-Unie. hebben deze ge zinnen al hun hoop gesteld op de conferentie van Belgrado over de toepassing van de akkoorden van Helsinki. Deze conferentie begint op 4 oktober, de dag dat de tekst van de nieuwe Sowjetrussische grondwet zal worden aanvaard. Om hun verzoek kracht bij te zetten, beginnen de leden van de pinkster gemeente van Nachodka op 4 okto ber een hongerstaking, in groepen van zestig personen en voor perioden van tien dagen. Geloofsgenoten in de Oekraïne, de Baltische landen en de streek van Krasnodar, in het zuiden van Rusland, hebben hierbij hun steun toegezegd. De vastbeslotenheid van de gemeen schap van Nachodka is te verklaren door de onderdrukking, die zij te verduren heeft. De eerste documen ten, die deze groep had willen sturen naar de Verenigde Naties, tien jaar geleden, werden door de KGB, de Russische geheime dienst, in beslag genomen en de schrijvers gingen de gevangenis in. Onlangs nog werd een bedehuis, dat in een particulier ap partement was ingericht, vernield door mensen die leuzen riepen, waar in de leden van de pinksterbeweging werden uitgemaakt voor Ameri kaanse spionnen. In bioscoopzalen en jeugdcentra or ganiseert de overheid talrijke open bare debatten, waarin de mensen van de pinksterbeweging worden voorgesteld als monsters of als agenten van de CIA. Een lid van de gemeenschap liet de westerse cor respondenten een programma van dit jaar zien van een reeks debatten met filmbeelden in Nakhodka over dit onderwerp. De bijeenkomst van 13 oktober heeft onder meer als the ma: „Wie de leden van de sekten zijn en waarin zij geloven. De onder grondse activiteit van de buiten landse godsdienstige centra. Verto ning van de film Mirakel." Vólgens getuigenverklaringen van mensen uit de streek van Rowno (in het westelijk deel van de Oekraïne), waar zeshonderd gezinnen zouden hebben gevraagd om te emigreren, of van lieden uit Vilnius in Litou wen, zouden leden van de pinkster beweging die hun uitreisvisum aan vragen het slachtoffer zijn van zeer sterke druk, van willekeurige afdan kingen, van bedreigingen uit hun huis gezet te worden, van afschaf fing van invaliditeitspensioen en wat dies meer zij. En overal, aldus de leden van de pinksterbeweging, is het dezelfde bedreiging van de KGB: „Na Belgrado, wacht maar af Zeven gezinnen hebben de afgelo pen drie jaar toestemming gekregen om te emigreren. Zij kregen een uit reisvisum voor Israël. Wat denken deze mensen in het Westen te zullen vinden? Het nieuws, dat hun bereikt van de emi granten, is goed, zeggen zij. En in elk geval, materiële aangelegenheden zijn voor hen niet belangrijk. Zij willen leven volgens het Woord van God. (ADVERTENTIE) Hervormd Nederland LEUSDENOp uitnodiging van deputaten oecumene buitenland van de generale synode van de gerefor meerde kerken heeft een delegatie van het Reformierter Generalkon- vent in de DDR ons land bezocht. In dit convent zijn een aantal ge meenten van gereformeerde signa tuur vertegenwoordigd, die geen offi cieel kerkverband kennen. Zij vor men in een grotere overkoepeling de Oostdultse bond van evangeli sche kerken een kleine gerefor meerde minderheid tegenover de lu theranen. Eén van de delegatieleden, ds. Heinz Langhoff, plaatsvervan gend voorzitter van het convent, drong daarom aan op nauwere con tacten tussen het convent en de ge reformeerde kerken in Nederland. Met de andere delegatieleden me vrouw Margarete Welge, predikants vrouw te Berlijn, en Ulrich Barniske (29), sinds kort predikant in Gross Alsleben bezocht ds. Langhoff te vens het diaftonaal recreatiewerk in De Blije Werelt te Lunteren. Foto: De Oostduitse delegatie op be zoek in het gereformeerde Diensten centrum te Leusden. Van links naar rechts: mevrouw Margarete Welge, ds. Heinz Langhoff en ds. Ulrich Bar niske. DORDRECHT Met een morgen gebed ln de Wilhelminakerk te Dor drecht begint zaterdag 8 oktober de Jongerensynode". een Initiatief van een groep gereformeerde Jongeren uit Zuid-HoUand. Het morgengebed, dat geleld zal worden door ds. F. Boer uit Zoeter- meer en theologle-studente Netty Dorland (een van de initiatiefneem sters), wordt gevolgd door een infor mele bijeenkomst. Bij die gelegen heid z&l onder meer de praeses van de generale synode, ds. C. Mak een kort woord spreken. Ook zal de mo menteel in ons land verblijvende actuarius van de christelijke Ja vaanse kerk. ds. Hadl Purnomo, hierbij aanwezig zijn. De rest van het weekend is uitge trokken voor de eerste werkvergade ringen. Deze zullen telkens worden gehouden gedurende het weekend, dat voorafgaat aan een zittingsweek van de generale synode. De vergade ringen zullen steeds in een andere provincie plaatsvinden. In vrijwel alle provincies zijn Inmiddels werk groepen opgericht. Van een onzer verslaggevers RIO DE JANEIRO Alle nationale afdelingen van Youth for Christ ook de arme zullen voortaan jaarlijks een vast percentage van hun inkomen aan het internationale bestuur afstaan. Een groot deel van dit fonds zal dan worden gebruikt om projecten in ontwikkelingslanden te steunen. Tot de oprichting van deze „Youth for Christ-wereldbank" is besloten op de driejaarlijkse conferentie van Youth for Christ-International in Rio de Janeiro. mensen uit de kansarme groepen en enkele andere Afrikaanse landen kunnen werken en waar ze van alles weg moesten blijven, over landbouw kunnen leren. Wereld-evangelisatie congres in 1980 MONTREAL (EPD) - Het interna tionale congres voor wereld-evange- Usatle. dat ln 1974 in Lausanne werd gehouden, krijgt een vervolg ln 1980. Rond 450 mensen op het gebied van zending en evangelisatie uit de ge hele wereld zullen worden uitgeno digd voor een beraad, dat tien dagen zal duren en waarschijnlijk in de derde wereld (men denkt aan Nairo bi of Singapore) zal worden ge houden. Uit de verslagen uit de hele wereld bleek, dat er naast alle zorgen die bij een jeugdbeweging horen en naast alle politieke en economische span ningen zeker over zegen gesproken kan worden. Ondanks de zorgwek kende politieke situatie op Sri Lan ka bij voorbeeld neemt daar de be langstelling van jongeren voor Jezus Christus enorm toe. Er is onder meer een boerderij-project, waar jonge Ds George Brucks, die tien jaar di recteur van Youth for Christ-Neder- land is geweest, werd als nieuwe lei der van het Europese werk aange steld. Onder zijn leiding werd beslo ten tot nauwere samenwerking in West-Europa. Zo zal volgend jaar zo mer in Denemarken een gezamenlij ke evangelisatiecampagne worden gehouden. Daar is Hans Eschbach uit Alkmaar sinds een jaar bezig Youth for Christ-werk op te zetten. Hoewel er in 52 landen gewerkt wordt onder de naam Youth for Christ konden er maar vertegen woordigers van 45 landen aanwezig zijn. Visum-moeilijkheden waren de oorzaak, dat de mensen uit Transkei Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Van het nieuwe liedboek van de gereformeerde ker ken (vrijgemaakt) zullen 35 exem plaren verschijnen, die driehonderd gulden per stuk gaan kosten. Dit wordt namelijk een speciale oplaag in braille. Deze uitgave van de vrijgemaakte psalmberijming plus 36 gezangen is een initiatief van de jubilerende stichting „Bralectah", die nu 25 jaar actief is om blinde en slechtziende leden van de vrijgemaakte kerken te helpen aan lectuur ln brailleschrift of geluidsbanden. Verder deze week in HN: Ook zonder kernwapens kah Ne derland trouw NAVO-lid blijven Seks verdringt het geweld op de tv Interview met Huub Oosterhuis Minder energie het vergeten scenario Het nieuwe Spanje: De politie slaat er nog graag op los. Ik neem vrijblijvend proefabonne ment: 2 maanden H.N. voor 5.- Naam:1 Straat: "Plaats:i Tel. nr.: Ab. prijs f 31,- per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan Ant woordnummer 1776 Den Haag Rellen kan ook: 070-512111 HN is ook In de losse verkoop verkrijgbaar. Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel. 010-115588 OEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Oen Haag Tal. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN. Postbus 3 Melkmarkt 56 ZwoSe Tel 05200-17030 door L. M. P. Scholten AMSTERDAM Scltooruchrtlven is een kunst, waar ik geen verstand van heb en die ik alleen maar kan bewonderen. Een kunst, dié herin neringen oproept aan oostindische inkt, het puntje van de tong uit de mond en eindeloos geduld. De kalligrafie bloeide in de mid deleeuwen Ieder heeft wel eens prachtige voorbeelden gezien van de toewijding, waarmee monniken de Bijbel overschreven. Trouwens, de joden deden voor hen niet onder en ook de ialam kent sublieme staaltjes van kalligrafie, ik denk dat dat samenhangt met de grote eerbied, die joden, christenen en moslims op elk op hun wijze heb ben voor Het Boek, „wegwerpbij- bels" waarmee onder de generatie van nu geadverteerd wordt, vor men voor mij een contradictio in terminis. Wie de kunst van het schoonschrij ven bemint, verzuime niet deze da- ?mi Dfrtaifn jrni nan nrtiirr urortrr irtvrrn. TOant maar Stf Etül ttrragaan.2ai ihoob rnigaan.ranraar flii ;ull tifr- nacïtra tal Ih nmiartnm.'ïliir noihis nnin noiK.rn uro <?aó mSn<DoD."T^>aargtf mlt stmnrajailfcslrnifii,raatzaal ïOlflvbfgranmn'ortru.vHlifl Dor nnjdr^rrrrrualzo «"V. Foto: Ruth en haar schoonmoeder Naomi (Ruth 1 16-18). gen een kijkje te nemen ln de Israël Galerie Linka (Prinsengracht 690, Amsterdam, bij de Vijzelstraat;. Daar is tot en met 15 oktober van 11 tot 18 uur (niet op maandag) werk te zien van de Israëlische kunstenares Malla (geboren in 1926 in Polen). Men vindt er naast typisch joodse stukken, zoals ontwerpen voor ge bedenboeken en huwelijksacten, vooral teksten uit het Oude Testa ment, in het Hebreeuws, Engels of Nederlands. Dat laatste heeft zij speciaal gedaan voor deze ten toonstelling. Het doel althans mij deugd, dat zij daarbij de Staten vertaling en in het Engels de King James Version gebruikt heeft. Malla toont een voorkeur voor de Megillot, de bijbelboeken die op de grote feesten in de synagoge wor den gelezen, vooral Hooglied, Ruth en Prediker. De fijne tekeningen sluiten nauw bij de tekst aan. De meeste teksten zijn uitgevoerd op perkament van schapehuid. UTRECHT, De werkgroep „Dienst aan basisgroepen en kriti sche gemeenten in Nederland" heeft in een oplage van tienduizend exem plaren een oproep gericht aan de geïnteresseerde christenen van alle kerken om te komen tot de opbouw van een landelijk verband. De op roep richt zich tot die christenen, die „losgeweekt uit angst en plicht, pro beren in kleinere en overzichtelijke gemeenschappen de draad van het geloof weer op te pakken". Of an ders gezegd, christenen, die zichzelf aarzelend of uitdrukkelijk presente ren of laten aanduiden als „basis groep". De oproep schetst ontstaan en situ atie van de thans ongeveer tachtig basisgemeenschappen in Neder land. Voor het schip dat atoomafval op de bodem van de oceaan moest neerleggen O, Baron Russell Briggs, eens kreeg een vrouw van een reder of een koopman de zenuwen want ze moesten Je dopen en het leek net alsof je door de aanraking van de champagnefles die ze op je huid stuk braken plotseling de helling afstoof kenners noemden je een tobbe meer niet maar daar voer je een vrijheids-schip trots met je grijze buik en je rode kiel en jaren lang trok je over alle zeeën geen water dat niet vertrouwd was met je ranke spitse voorplecht het liet zich snijden tot witte fonteinen van vreugde want je voer over de zeeën met mensen en dingen en nog hoor ik je sonore roep bij het naderen van de kade je was al oud maar toch nog trots een schip van alle zeeën toen ze je gingen volstoppen met grote zware grauwe dozen voorzichtig vleidden ze die in je koele buik als kreeg je de duurste lading van je lange leven en je kreeg een bewaking zoals je zelfs in oorlogstijd niet meegemaakt had je was geëscorteerd en je mocht niet te hard van stapel lopen ze hielden rekening met je ouderdom dat zou je tenminste kunnen geloven heel langzaam voer je met Je dure vracht de oceaan op tot die verraderlijke stoot wat Je nog nooit overkomen was gebeurde toen je liep vol water en uit pure woede vloekend en tierend ben je toen naar de bodem geraasd onvindbaar werd je je karkas moet bezweken zijn onder de betonnen last maar hopelijk goeie ouwe Baron Russell Briggs hopelijk heb je je dodelijke vracht nog voorzichtig neergelegd en hopelijk goeie ouwe Baron Russell Briggs laat je ons duister verleden werkelijk daar in de diepten der zee. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oude Tonge: O. de Greef te Wijngaarden Bedankt voor Harderwijk (toez.):. J. Kooien te IJsselstein; voor Hierden (toez.): T. van 't Veld te Ede. Afscheid op 2 okt. van Weerselo: M. J. W. Schopenhauer, wegens ver vroegd emeriaat om gezondheidsre denen; van Eindhoven: I.J. Waltop wegens benoeming leraar godsdienstonderwijs te Eindhoven. Intrede te Maastricht D. Blikken- daal uit Utrecht; te Oldebroek: J. den Dikken uit Benthuizen; te Box meer: H. P. v.d. Horst uit Ouwster- haule; te Rottevalle: kand. R. Kloos ter te Rottevalle; te Zeist: J. Lugtig- heid uit Sneek; te Lunteren; W. Westland uit Veen; te Havelte: K. Sluiter uit Norg. Bevestiging te Ermelo (pastoraal psych .ziekenhuis Veldwijk): T. E. v.d. Brug uit Zeist; te Utrecht (vloot- predikand. E.S. Klein Kranenburg, kand. te Hoevelaken. GEREF. KERKEN Intrede te Ommen: J. C. v. Egmond uit Epe; te Bruchterveld: drs. L. J. van Gog kand. te Kampen; te Oen- kerk; H. J. Mulder uit Daarle; te Bergum (part time): B. Smilde uit Hardegarijp; te Utrecht-Noord: L. v.d. Veer uit Oosterwolde (Fr.). Bevestiging te Berkel en Rodenrijs (niet-confessionele ziekenhuizen te Rotterdam): drs. P. N. B. Pool uit Woerden; te Antwerpen (vormings- en gemeentetoerustingswerk): prof. dr. G. L. Goedhart uit Nijmegen. GEREF. KERKEN (VRUG.) Beroepen te Hardenberg: S. S. Cnos- sen te Spakenburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Emmeloord: J. C. West- strate te St. Catharines (Can.); te Nunspeet: Chr. v.d. Poel te Yerseke. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Driebergn: G. Bouw te Scheveningen. (ADVERTENTIE) De Kommissie Opzichzelfstaanden van het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken organiseert in samenwerking met „Kerk en Wereld'' in Driebergen drie weekends rondom het gegeven ,,ik - jij wij allemaal". Met name zal er nagedacht en gesproken worden over de verhouding tussen gehuwden en niet-(meer-)gehuwden in de samenleving, waarbij de vraag centraal zal staan: gaan we op de juiste wijze met elkaar om? Aan deze weekends kunnen zowel gehuwden als niet-(meer)- gehuwden die het belangrijk vinden meer zicht op elkaar te krijgen deelnemen. De weekends worden gehouden van vrijdagavond tot zondag middag op de volgende data: 28-30 oktober a.s., 10-12 februari 1978 en 3-5 maart 1978. De deelnemersprijs bedraagt 90,-. Leeftijd 30-60 jaar. Nadere inlichtingen worden u graag gegeven door het Alge meen Diakonaal Bureau, afd. opzichzelfstaanden, postbus 2211Leusden, tel. 033-43244 toestel 229.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2